calibre - en to mr translation catalogue (12 entries)

en: The parsed OPF file
mr: पार्स केलेली OPF फाईल

en: The list of files to be merged
mr: विलीन करायच्या फायलींची यादी

en: Managing covers
mr: आवरणपृष्ठ व्यवस्थापन

en: Working with CSS
mr: CSS सह काम करणे

en: Working with the Table of Contents
mr: अनुक्रमणिकेबरोबर काम कसे करायचे

en: Generate a Table of Contents from links in the book.
mr: पुस्तकातील लिंकांमधून अनुक्रमणिका उत्पन्न करा.

en: Generate a Table of Contents from files in the book.
mr: पुस्तकातील फायलींमधून अनुक्रमणिका उत्पन्न करा.

en: The title for this table of contents.
mr: या अनुक्रमणिकेचे शीर्षक

en: Edit book tool
mr: पुस्तक संपादित करायचे औजार

en: Open the file specified by name in an editor
mr: नावाने विशिष्ट केलेली फाईल एका संपादकात उघडा

en: Save the book. Saving is performed in the background
mr: पुस्तक सेव्ह करा. सेव्ह करणे पार्श्वभूमीत बजावले जाते

en: Mark the book as having been modified
mr: पुस्तकात बदल घडले आहेत असे चिन्हित करा
