calibre - en to mr translation catalogue (37 entries)

en: Editing e-books
mr: ई-पुस्तक संपादित करणे

en: The Edit book tool
mr: पुस्तकाच्या संपादनाचे औजार

en: Contents
mr: अनुक्रमणिका

en: The File browser
mr: फाईल ब्राउझर

en: Renaming files
mr: फायलींची नावे बदलणे

en: Deleting files
mr: फायली डिलीट करणे

en: Exporting files
mr: फायली निर्यात करणे

en: Adding new images/fonts/etc. or creating new blank files
mr: नवीन चित्र/फाँट/इ. जोडणे किंवा नवीन रिकाम्या फायली बनवणे

en: Search & replace
mr: शोधा आणि फेरबदल करा

en: Saved searches
mr: सेव्ह केलेले शोध

en: Function mode
mr: कार्य मोड

en: Search ignoring HTML tags
mr: HTML टॅग दुर्लक्ष करून शोधा

en: Editing the Table of Contents
mr: अनुक्रमणिका संपादित करा

en: The Edit Table of Contents tool
mr: अनुक्रमणिका संपादक औजार

en: Checking the book
mr: पुस्तक तपासत आहे

en: The Check book tool
mr: पुस्तक तपासण्याचे औजार

en: Some of the checks performed are:
mr: बजावलेल्या तपासांमधले काही हे आहेत:

en: Adding a cover
mr: आवरणपृष्ठ जोडणे

en: Embedding referenced fonts
mr: उल्लेख केलेले फाँट अंतःस्थापित करणे

en: Removing unused CSS rules
mr: न वापरलेले CSS नियम काढून टाकत आहे

en: Fixing HTML
mr: HTML दुरुस्त करणे

en: Checkpoints
mr: चेकपॉइंट

en: Miscellaneous tools
mr: संकीर्ण औजारे

en: The Table of Contents view
mr: अनुक्रमणिका दृश्य

en: Checking the spelling of words in the book
mr: पुस्तकातील शब्दांचे वर्णलेखन तपासत आहे

en: You can run a spelling checker via :guilabel:`Tools->Check spelling`.
mr: तुम्ही वर्णलेखन तपास येथून चालवू शकता :guilabel:`औजारे->वर्णलेखन तपासा`.

en: The Check spelling tool
mr: वर्णलेखन तपासण्याचे औजार

en: Adding new dictionaries
mr: नवीन शब्दकोश जोडणे

en: The code inspector view
mr: कोड निरीक्षक दृश्य

en: Checking external links
mr: बाह्य लिंक तपासणे

en: Downloading external resources
mr: बाह्य साधने डाउनलोड करत आहे

en: Importing files in other e-book formats as EPUB
mr: EPUB सारख्या इतर स्वरूपांमधून पुस्तके आयात करणे

en: The Reports tool
mr: अहवाल औजार

en: Special features in the code editor
mr: कोड संपादकमधील विशेष फीचर

en: Invalid HTML is highlighted with a red underline
mr: अवैध HTML एका लाल अधोरेखेने हायलाईट केले जाते

en: Auto-complete
mr: आपोआप पूर्ण करणे

en: Snippets
mr: स्निपेट
