calibre - en to nb translation catalogue (24 entries)

en: Defines various abstract base classes that can be subclassed to create powerful plugins. The useful classes are:
nb: Definerer diverse abstrakte baseklasser som kan bli underklassert for å lage kraftige tillegg. De nyttige klassene er:

en: Plugin
nb: Tillegg

en: by the user.
nb: av brukeren.

en: Parameters
nb: Parametre

en: For example to load an image::
nb: For eksempel å laste inn et bilde:

en: FileTypePlugin
nb: Filtypetillegg

en: Library database.
nb: Bibliotekdatabase.

en: Catalog plugins
nb: Katalogtillegg

en: The title of the book, can be None
nb: Tittelen på boken, kan være tom

en: A list of authors of the book, can be None
nb: En liste av forfattere av boken, kan være tom

en: The algorithm is:
nb: Algoritmen er:

en: engine
nb: motor

en: Icon for this device
nb: Ikonet for denne enheten

en: Main memory
nb: Hovedminne

en: Memory Card A
nb: Minnekort A

en: Memory Card B
nb: Minnekort B

en: Card A
nb: Kort A

en: Card B
nb: Kort B

en: A BookList.
nb: En bokliste.

en: A list of paths
nb: En liste over stier

en: paths to books on the device.
nb: stier til bøker på enheten.

en: title
nb: tittel

en: authors
nb: forfattere

en: Put news in its own folder
nb: Plasser nyheter i dens egne mappe
