calibre - en to nb translation catalogue (5 entries)

en: Managing subgroups of books, for example "genre"
nb: Håndtering av undergrupper i bøker, for eksempel "sjanger"

en: Some people wish to organize the books in their library into subgroups, similar to subfolders. The most commonly provided reason is to create genre hierarchies, but there are many others. One user asked for a way to organize textbooks by subject and course number. Another wanted to keep track of gifts by subject and recipient. This tutorial will use the genre example for the rest of this post.
nb: Noen folk ønsker å organisere bøker i sitt bibliotek i subgrupper, på samme åte som mapper. Den vanligste grunne er for å lagre sjangerhirarkier, men det finnes mange andre. En bruker spurte om en måte å organisere bøker på tema og kursnummerm. En annen ønsket å holde styr på gaver på tema og avsender. Dette introduksjoskurset vil sjangereksempelet herfra.

en: Setup
nb: Oppsett

en: Searching
nb: Søker

en: Restrictions
nb: Begrensninger
