calibre - en to nb translation catalogue (5 entries)

en: The API for writing recipes is defined by the :class:`BasicNewsRecipe`
nb: APIer for å skrive oppskrifter er definert av :class: `BasicNewsRecipe`

en: Base class that contains logic needed in all recipes. By overriding progressively more of the functionality in this class, you can make progressively more customized/powerful recipes. For a tutorial introduction to creating recipes, see :doc:`news`.
nb: Baseklassen som inneholder logikken i felles for alle oppskrifter. Ved å override progressivt funksjonaliteten i denne klassek na du lage progressivt mer tilpassede oppskrifter. For en introduksjon til oppskrifter se :doc:`news`.

en: Parameters
nb: Parametre

en: Conversion options
nb: Konversasjon alternativer

en: `index`: A list of titles.
nb: `index`: En liste over tittler.
