calibre - en to nl translation catalogue (22 entries)

en: calibre User Manual
nl: calibre Gebruikershandleiding

en: calibre is an e-book library manager. It can view, convert and catalog e-books in most of the major e-book formats. It can also talk to many e-book reader devices. It can go out to the Internet and fetch metadata for your books. It can download newspapers and convert them into e-books for convenient reading. It is cross platform, running on Linux, Windows and macOS.
nl: calibre is een e-boekbibliotheek manager. Het kan e-boeken bekijken, converteren en catalogiseren in de meeste grote e-boekformaten. Het kan ook praten met veel e-boek readers. Het kan naar internet gaan en metadata voor uw boeken ophalen. Het kan kranten downloaden en omzetten in e-boeken voor gemakkelijke lezen. Het is cross platform, draait op Linux, Windows en MacOS.

en: You've just started calibre. What do you do now? Before calibre can do anything with your e-books, it first has to know about them. Drag and drop a few e-book files into calibre, or click the "Add books" button and browse for the e-books you want to work with. Once you've added the books, they will show up in the main view looking something like this:
nl: U bent net begonnen met het gebruik van calibre. Hoe moet het verder? Voor calibre iets kan doen met uw e-boeken, moet het ze leren kennen. Sleep een aantal e-boeken in calibre, of klik op de "boeken toevoegen" knop en blader voor de e-boeken die u wil gebruiken. Eenmaal de boeken zijn toegevoegd, verschijnen ze in het hoofdscherm zoals hieronder:

en: Once you've admired the list of books you just added to your heart's content, you'll probably want to read one. In order to do that you'll have to convert the book to a format your reader understands. When first running calibre, the :guilabel:`Welcome wizard` starts and will set up calibre for your reader device. Conversion is a breeze. Just select the book you want to convert then click the "Convert books" button. Ignore all the options for now and click "OK". The little icon in the bottom right corner will start spinning. Once it's finished spinning, your converted book is ready. Click the "View" button to read the book.
nl: Zodra u de lijst met boeken hebt bewonderd die u zojuist hebt toegevoegd, wilt u er waarschijnlijk een lezen. Om dat te doen, moet u het boek converteren naar een formaat dat uw reader begrijpt. Bij het eerste gebruik van calibre wordt de :guilabel:`Welkom wizard` gestart en wordt calibre voor uw reader ingesteld. Conversie is een eitje. Selecteer gewoon het boek dat u wilt converteren en klik op de knop "Boeken converteren". Negeer voor nu alle opties en klik op "OK". Het kleine pictogram in de rechterbenedenhoek begint te draaien. Als het klaar is met draaien, is uw geconverteerde boek klaar. Klik op de knop "Bekijken" om het boek te lezen.

en: If you want to read the book on your reader, connect the reader to the computer, wait till calibre detects it (10-20 seconds) and then click the "Send to device" button. Once the icon stops spinning again, disconnect your reader and read away! If you didn't convert the book in the previous step, calibre will auto convert it to the format your reader device understands.
nl: Als u een boek op uw reader wil lezen, sluit de reader aan op de pc en wacht tot calibre hem detecteert (10-20 seconden). Klik vervolgens op de knop "Verzenden naar toestel". Zodra het pictogram stopt met draaien, afkoppelen en lezen! Als u het boek niet geconverteerd heeft bij de vorige stap, zal calibre het boek converteren naar het formaat dat uw reader begrijpt.

en: To get started with more advanced usage, you should read about :doc:`gui`. For even more power and versatility, learn the :doc:`generated/en/cli-index`. You will find the list of :doc:`faq` useful as well.
nl: Om te beginnen met meer geavanceerd gebruik, zou u moeten lezen over  :doc:`gui`. Voor nog krachtiger functies, leer :doc:`generated/nl/cli-index`. Tevens zal u de lijst  :doc:`faq` nuttig vinden.

en: If you have more questions, or want to discuss calibre with other users or ask for help with specific things, there are :website:`forums and other help resources available <help>`.
nl: Als u meer vragen hebt, of calibre wilt bespreken met ander gebruikers of hulp vragen met specifieke dingen, er zijn :website:`forums en andere hulpbronnen beschikbaar <help>`.

en: **An e-book version of this User Manual is available in** `EPUB format <calibre.epub>`_,  `AZW3 (Kindle) format <calibre.azw3>`_ and `PDF format <calibre.pdf>`_.
nl: **Een e-bookversie van deze gebruikershandleiding is beschikbaar in** `EPUB formaat <calibre.epub>`_,  `AZW3 (Kindle) formaat <calibre.azw3>`_ en `PDF formaat <calibre.pdf>`_.

en: Sections
nl: Paragrafen

en: The main calibre user interface
nl: De calibre hoofdgebruikersinterface

en: Adding your favorite news website to calibre
nl: Voeg je favoriete nieuwswebsite toe aan calibre

en: The calibre E-book viewer
nl: De calibre e-boek viewer

en: Customizing calibre's e-book conversion
nl: E-boek conversie van calibre aanpassen

en: Editing e-books
nl: E-boeken bewerken

en: The calibre Content server
nl: De calibre Content server

en: Comparing e-books
nl: E-boeks vergelijken

en: Editing e-book metadata
nl: Metadata van e-boeks aanpassen

en: Frequently Asked Questions
nl: Veel gestelde vragen

en: Tutorials
nl: Handleidingen

en: Customizing calibre
nl: calibre aanpassen

en: The Command Line Interface
nl: De Opdrachtregel Interface

en: Setting up a calibre development environment
nl: Opzetten van calibre in een development omgeving
