calibre 5.99.12 - en to pl translation catalogue (10 entries)

en: The calibre:// URL scheme
pl: Schemat adresu URL calibre://

en: Will open calibre with the library named ``Some Library``. Library names are the folder name of the library folder with spaces replaced by underscores. The special value ``_`` means the current library. The various types of URLs are documented below.
pl: Otworzy calibre z biblioteką o nazwie ``Some Library``. Nazwy bibliotek to nazwa folderu folderu biblioteki ze spacjami zastąpionymi podkreśleniami. Specjalna wartość ``_`` oznacza bieżącą bibliotekę. Poniżej opisano różne typy adresów URL.

en: You can even place these links inside HTML files or Word documents or similar and the operating system will automatically run calibre to perform the specified action.
pl: Możesz nawet umieścić te linki w plikach HTML, dokumentach Word lub podobnych, a system operacyjny automatycznie uruchomi kaliber, aby wykonać określoną akcję.

en: Switch to a specific library
pl: Przełącz się na konkretną bibliotekę

en: The URL syntax is::
pl: Składnia adresu URL to::

en: Show a specific book in calibre
pl: Pokaż konkretną książkę w calibre

en: Open a specific book in the E-book viewer at a specific position
pl: Otwórz określoną książkę w przeglądarce e-booków w określonej pozycji

en: Searching for books
pl: Poszukiwanie książek

en: By default, if a Virtual library is selected, calibre will clear it before doing the search to ensure all books are found. If you want to preserve the Virtual library, use::
pl: Domyślnie, jeśli wybrana jest wirtualna biblioteka, calibre wyczyści ją przed wykonaniem wyszukiwania, aby upewnić się, że wszystkie książki zostaną znalezione. Jeśli chcesz zachować wirtualną bibliotekę, użyj:

en: Hex encoding of URL parameters
pl: Kodowanie szesnastkowe parametrów adresu URL
