calibre - en to pl translation catalogue (25 entries)

en: E-book conversion
pl: Konwersja książek

en: Contents
pl: Spis treści

en: Introduction
pl: Wstęp

en: The first thing to understand about the conversion system is that it is designed as a pipeline. Schematically, it looks like this:
pl: Pierwszym krokiem do zrozumienia systemu konwersji jest to, że jest zaprojektowany jak rurociąg. Na schemacie prezentuje się to następująco:

en: Stages of the conversion pipeline
pl: Etapy konwersji

en: Description
pl: Opis

en: input
pl: źródłowy

en: This contains the HTML output by the Input plugin. Use this to debug the Input plugin.
pl: To zawiera dane wyjściowe w formacie HTML, tworzone przez wtyczkę wejściową. Użyj ich do usunięcia błędów we wtyczce wejściowej.

en: parsed
pl: przeanalizowane

en: The result of pre-processing and converting to XHTML the output from the Input plugin. Use to debug structure detection.
pl: Wynik obróbki wstępnej i konwersji do formatu XHTML przez wtyczkę wejściową. Użyj do usunięcia błędów wykrywania struktury.

en: structure
pl: struktura

en: processed
pl: przetworzone

en: Look & feel
pl: Wygląd

en: Fonts
pl: Czcionki

en: Text
pl: Tekst

en: Layout
pl: Układ

en: Transform styles
pl: Transformuj style

en: Page setup
pl: Ustawienia strony

en: Heuristic processing
pl: Przetwarzanie heurystyczne

en: Search & replace
pl: Wyszukaj i zastąp

en: Structure detection
pl: Wykrywanie struktury

en: Miscellaneous
pl: Różne

en: There are a few more options in this section.
pl: W tej sekcji jest jeszcze trochę innych opcji.

en: Table of Contents
pl: Spis treści

en: Headers and Footers
pl: Nagłówki i stopki
