calibre 9.2.1 - en to pl translation catalogue (12 entries)

en: Digital Rights Management (DRM)
pl: Zarządzanie prawami cyfrowymi (DRM)

en: Digital Rights Management (DRM) is a generic term for access control technologies that can be used by hardware manufacturers, publishers, copyright holders and individuals to try to impose limitations on the usage of digital content and devices. It is also, sometimes, disparagingly described as Digital Restrictions Management. The term is used to describe any technology which inhibits uses (legitimate or otherwise) of digital content that were not desired or foreseen by the content provider. The term generally doesn't refer to other forms of copy protection which can be circumvented without modifying the file or device, such as serial numbers or key-files. It can also refer to restrictions associated with specific instances of digital works or devices. DRM technologies attempt to control use of digital media by preventing access, copying or conversion to other formats by end users. See `Wikipedia <https://en.wikipedia.org/wiki/Digital_rights_management>`_.
pl: Zarządzanie prawami cyfrowymi (DRM) to ogólny termin określający technologie kontroli dostępu, które mogą być wykorzystywane przez producentów sprzętu, wydawców, właścicieli praw autorskich i osoby fizyczne w celu nałożenia ograniczeń na korzystanie z treści i urządzeń cyfrowych. Czasami jest to również lekceważąco określane jako zarządzanie ograniczeniami cyfrowymi. Termin ten jest używany do opisania każdej technologii, która uniemożliwia korzystanie (zgodnie z prawem lub w inny sposób) treści cyfrowych, które nie było pożądane lub przewidziane przez dostawcę treści. Termin generalnie nie odnosi się do innych form ochrony przed kopiowaniem, które można obejść bez modyfikowania pliku lub urządzenia, takich jak numery seryjne lub pliki kluczy. Może również odnosić się do ograniczeń związanych z konkretnymi wystąpieniami dzieł lub urządzeń cyfrowych. Technologie DRM próbują kontrolować korzystanie z mediów cyfrowych, uniemożliwiając użytkownikom końcowym dostęp, kopiowanie lub konwersję do innych formatów. Zobacz `Wikipedia <https://en.wikipedia.org/wiki/Digital_rights_management>`_.

en: What does DRM imply for me personally?
pl: Co DRM niesie dla mnie osobiście?

en: When you buy an e-book with DRM you don't really own it but have purchased the permission to use it in a manner dictated to you by the seller. DRM limits what you can do with e-books you have "bought". Often people who buy books with DRM are unaware of the extent of these restrictions. These restrictions prevent you from reformatting the e-book to your liking, including making stylistic changes like adjusting the font sizes, although there is software that empowers you to do such things for non DRM books. People are often surprised that an e-book they have bought in a particular format cannot be converted to another format if the e-book has DRM. So if you have an Amazon Kindle and buy a book sold by Barnes and Nobles, you should know that if that e-book has DRM you will not be able to read it on your Kindle. Notice that I am talking about a book you buy, not steal or pirate but BUY.
pl: Wydawcy e-booków DRMed twierdzą, że DRM służy w całości autorom i ochronie ich artystycznej integralności oraz zapobieganiu piractwu. Ale DRM NIE zapobiega piractwu. Osoby, które chcą piratować treści lub gdy kupujesz e-booka z DRM, tak naprawdę nie jesteś jego właścicielem, ale kupiłeś pozwolenie na wykorzystanie go w sposób podyktowany Tobie przez sprzedawcę. DRM ogranicza to, co możesz zrobić z e-bookami, które „kupiłeś”. Często ludzie, którzy kupują książki z DRM, nie zdają sobie sprawy z zakresu tych ograniczeń. Te ograniczenia uniemożliwiają zmianę formatu e-booka według własnych upodobań, w tym wprowadzanie zmian stylistycznych, takich jak dostosowywanie rozmiarów czcionek, chociaż istnieje oprogramowanie, które umożliwia wykonywanie takich czynności w przypadku książek bez DRM. Ludzie często są zaskoczeni, że e-book, który kupili w określonym formacie, nie może zostać przekonwertowany na inny format, jeśli ebook ma DRM. Więc jeśli masz Amazon Kindle i kupujesz książkę sprzedawaną przez Barnes and Nobles, powinieneś wiedzieć, że jeśli ten e-book ma DRM, nie będziesz mógł go przeczytać na swoim Kindle. Zauważ, że mówię o książce, którą kupujesz, a nie kradniesz lub piratujesz, ale KUPUJĘ.

en: What does DRM do for authors?
pl: Co DRM daje autorom?

en: Publishers of DRMed e-books argue that the DRM is all for the sake of authors and to protect their artistic integrity and prevent piracy. But DRM does NOT prevent piracy. People who want to pirate content or use pirated content still do it and succeed. The three major DRM schemes for e-books today are run by Amazon, Adobe and Barnes and Noble and all three DRM schemes have been cracked. All DRM does is inconvenience legitimate users. It can be argued that it actually harms authors as people who would have bought the book choose to find a pirated version as they are not willing to put up with DRM. Those that would pirate in the absence of DRM do so in its presence as well. To reiterate, the key point is that DRM *does not prevent piracy*. So DRM is not only pointless and harmful to buyers of e-books but also a waste of money.
pl: Wydawcy e-booków DRM twierdzą, że DRM służy w całości autorom i ochronie ich artystycznej integralności oraz zapobieganiu piractwu. Ale DRM NIE zapobiega piractwu. Ludzie, którzy chcą piracić treści lub używać pirackich treści, nadal to robią i odnoszą sukces. Trzy główne systemy DRM dla e-booków są obecnie obsługiwane przez Amazon, Adobe, Barnes i Noble, a wszystkie trzy systemy DRM zostały złamane. Wszystko, co robi DRM, to niedogodności dla uprawnionych użytkowników. Można argumentować, że w rzeczywistości szkodzi to autorom, ponieważ ludzie, którzy kupiliby książkę, wybierają piracką wersję, ponieważ nie są skłonni znosić DRM. Te, które piraciłyby w przypadku braku DRM, robią to również w jego obecności. Powtarzając, kluczową kwestią jest to, że DRM * nie zapobiega piractwu *. Tak więc DRM jest nie tylko bezcelowe i szkodliwe dla kupujących e-booki, ale także strata pieniędzy.

en: DRM and freedom
pl: DRM a wolność

en: Why does calibre not support DRM?
pl: Dlaczego calibre nie umożliwia DRM?

en: What is calibre's view on content providers?
pl: Jaki jest stosunek calibre do dostawców treści?

en: We firmly believe that authors and other content providers should be compensated for their efforts, but DRM is not the way to go about it. We are developing this database of DRM-free e-books from various sources to help you find DRM-free alternatives and to help independent authors and publishers of DRM-free e-books publicize their content. We hope you will find this useful and we request that you do not pirate the content made available to you here.
pl: Jesteśmy głęboko przekonani, że autorzy i inni dostawcy treści powinni otrzymywać wynagrodzenie za ich wysiłki, ale DRM nie jest sposobem, aby się do tego zabrać. Opracowujemy bazę danych e-booków wolnych od DRM z różnych źródeł, aby pomóc Ci znaleźć alternatywy wolne od DRM oraz pomóc niezależnym autorom i wydawcom e-booków wolnych od DRM w upublicznianiu ich treści. Mamy nadzieję, że uznasz to za przydatne i prosimy, abyś nie piracił treści udostępnionych tutaj.

en: How can I help fight DRM?
pl: Jak mogę wspomóc walkę z DRM?

en: As somebody who reads and buys e-books you can help fight DRM. Do not buy e-books with DRM. There are some publishers who publish DRM-free e-books. Make an effort to see if they carry the e-book you are looking for. If you like books by certain independent authors that sell DRM-free e-books and you can afford it make donations to them. This is money well spent as their e-books tend to be cheaper (there may be exceptions) than the ones you would buy from publishers of DRMed books and would probably work on all devices you own in the future saving you the cost of buying the e-book again. Do not discourage publishers and authors of DRM-free e-books by pirating their content. Content providers deserve compensation for their efforts. Do not punish them for trying to make your reading experience better by making available DRM-free e-books. In the long run this is detrimental to you.  If you have bought books from sellers that carry both DRMed as well as DRM-free books, not knowing if they carry DRM or not make it a point to leave a comment or review on the website informing future buyers of its DRM status. Many sellers do not think it important to clearly indicate to their buyers if an e-book carries DRM or not. `Here <https://www.defectivebydesign.org/guide/ebooks>`_ you will find a guide to DRM-free living.
pl: Jako ktoś, kto czyta i kupuje e-booki, możesz pomóc w walce z DRM. Nie kupuj e-booków z DRM. Jest kilku wydawców, którzy publikują e-booki bez DRM. Postaraj się sprawdzić, czy mają e-booka, którego szukasz. Jeśli lubisz książki niektórych niezależnych autorów, którzy sprzedają e-booki bez DRM i możesz sobie na to pozwolić, przekaż im darowizny. Są to dobrze wydane pieniądze, ponieważ ich e-booki są zwykle tańsze (mogą być wyjątki) niż te, które kupujesz od wydawców książek DRM i prawdopodobnie będą działać na wszystkich posiadanych urządzeniach w przyszłości, oszczędzając koszty zakupu e-book ponownie. Nie zniechęcaj wydawców i autorów e-książek bez DRM poprzez piractwo ich treści. Dostawcy treści zasługują na wynagrodzenie za swój wysiłek. Nie karz ich za to, że próbują poprawić wrażenia z czytania, udostępniając e-booki wolne od DRM. Na dłuższą metę jest to dla ciebie szkodliwe. Jeśli kupiłeś książki od sprzedawców, którzy posiadają zarówno DRM, jak i książki wolne od DRM, nie wiedząc, czy mają DRM, czy też nie warto zostawić komentarza lub recenzji na stronie, informując przyszłych kupujących o jego statusie DRM. Wielu sprzedawców uważa, że ​​nie jest ważne, aby wyraźnie wskazywać kupującym, czy e-book zawiera DRM, czy nie. `Tu <https://www.defectivebydesign.org/guide/ebooks>`_ znajdziesz przewodnik po życiu bez DRM.
