calibre - en to pl translation catalogue (67 entries)

en: Bookmarks
pl: Zakładki

en: Table of Contents
pl: Spis treści

en: Navigating by location
pl: Używanie lokacji

en: Reference mode
pl: Tryb odwołań

en: Read aloud
pl: Czytać na głos

en: Customizing the look and feel of your reading experience
pl: Konfigurowanie wyglądu czytnika

en: Dictionary lookup
pl: Wyszukiwanie w słowniku

en: Copying text and images
pl: Kopiowanie tekstu i grafiki

en: Keyboard shortcuts
pl: Skróty klawiszowe

en: Action
pl: Działanie

en: Scroll to the beginning of the book
pl: Przewiń do początku książki

en: Scroll to the end of the book
pl: Przewiń do końca książki

en: Scroll backwards, smoothly in flow mode and by screen fulls in paged mode
pl: Przewijaj do tyłu, płynnie w trybie przepływu i po pełnym ekranie w trybie stronicowania

en: Scroll forwards, smoothly in flow mode and by screen fulls in paged mode
pl: Przewijaj do przodu, płynnie w trybie przepływu i przez pełny ekran w trybie stronicowania

en: Scroll leftwards by a little in flow mode and by a page in paged mode
pl: Przewiń w lewo trochę w trybie przepływu i stronę w trybie stronicowania

en: Scroll rightwards by a little in flow mode and by a page in paged mode
pl: Przewiń w prawo trochę w trybie przepływu i stronę w trybie stronicowania

en: Scroll backwards by screen-fulls
pl: Przewiń do tyłu o pełne ekrany

en: Scroll forwards by screen-fulls
pl: Przewiń do przodu o pełny ekran

en: Scroll to the previous section
pl: Przewiń do poprzedniej sekcji

en: Scroll to the next section
pl: Przewiń do następnej sekcji

en: Back
pl: Wstecz

en: Forward
pl: Powtórz

en: Follow links with the keyboard
pl: Podążaj za linkami za pomocą klawiatury

en: Copy to clipboard
pl: Kopiuj do schowka

en: Copy current location to clipboard
pl: Skopiuj bieżącą lokalizację do schowka

en: Copy current location as calibre:// URL to clipboard
pl: Skopiuj bieżącą lokalizację jako calibre:// URL do schowka

en: Start search
pl: Szukaj

en: Find next
pl: Znajdź następny

en: Find previous
pl: Znajdź poprzedni

en: Increase font size
pl: Zwiększ rozmiar czcionki

en: Decrease font size
pl: Zmniejsz rozmiar czcionki

en: Restore default font size
pl: Przywróć domyślny rozmiar czcionki

en: Increase number of pages per screen
pl: Zwiększ liczbę stron na ekranie

en: Decrease number of pages per screen
pl: Zmniejsz liczbę stron na ekranie

en: Make number of pages per screen automatic
pl: Ustaw liczbę stron na ekranie automatycznie

en: Toggle full screen
pl: Przełącz na tryb pełnoekranowy

en: Toggle between Paged mode and Flow mode for text layout
pl: Przełącz tekst między trybem stron a trybem ciągłym

en: Toggle the scrollbar
pl: Przełącz pasek przewijania

en: Toggle the Reference mode
pl: Przełącz tryb odniesienia

en: Show/hide bookmarks
pl: Pokaż/ukryj zakładki

en: New bookmark
pl: Nowa zakładka

en: Show the book metadata
pl: Pokaż metadane książki

en: Reload book
pl: Załaduj ponownie

en: Alter the current selection forward by a word
pl: Zmień bieżący wybór w przód o słowo

en: Alter the current selection backwards by a word
pl: Zmień bieżący wybór wstecz o słowo

en: Alter the current selection forward by a character
pl: Zmień bieżący wybór do przodu o znak

en: Alter the current selection backwards by a character
pl: Zmień bieżący wybór wstecz o znak

en: Alter the current selection forward by a line
pl: Zmień bieżący wybór do przodu o linię

en: Extend the current selection to the start of the line
pl: Rozszerz bieżący wybór do początku linii

en: Extend the current selection to the end of the line
pl: Rozszerz bieżący wybór do końca wiersza

en: Select all
pl: Zaznacz wszystko

en: Alter the current selection backwards by a line
pl: Zmień bieżący wybór wstecz o linię

en: Alter the current selection forward by a paragraph
pl: Zmień bieżący wybór do przodu o akapit

en: Alter the current selection backwards by a paragraph
pl: Zmień bieżące zaznaczenie wstecz o akapit

en: Show the E-book viewer controls
pl: Pokaż elementy sterujące przeglądarki e-booków

en: Show E-book viewer preferences
pl: Pokaż preferencje przeglądarki e-booków

en: Go to a specified book location or position
pl: Idź do określonej lokalizacji lub pozycji

en: Toggle auto-scroll
pl: Przełącz automatyczne przewijanie

en: Auto scroll faster
pl: Szybsze autoprzewijanie

en: Auto scroll slower
pl: Wolniejsze autoprzewijanie

en: Show/hide Inspector
pl: Pokaż/Ukryj Inspektora

en: Show/hide the word lookup panel
pl: Pokaż/ukryj panel wyszukiwania słów

en: Quit
pl: Zakończ

en: Print book to PDF
pl: Drukuj  do PDF

en: Toggle the toolbar
pl: Przełącz pasek narzędzi

en: Toggle the highlights panel
pl: Przełącz panel podświetlenia

en: Edit this book
pl: Edytuj tą książkę
