calibre - en to pt translation catalogue (23 entries)

en: The calibre template language
pt: A linguagem de modelos do Calibre

en: Basic templates
pt: Temas básicos

en: Advanced formatting
pt: Formatação avançada

en: Composite columns can use any template option, including formatting.
pt: Colunas compostas podem usar qualquer opção de modelo, incluindo formatação.

en: Templates and plugboards
pt: Modelos e conectores

en: a plugboard with ``any format`` and ``any device``
pt: um conector para ``qualquer formato`` e ``qualquer dispositivo``

en: **Operator precedence**
pt: **Precedência de operador**

en: **Field references**
pt: **Referência de campos**

en: **If expressions**
pt: **Expressões If**

en: Nested ``if`` example::
pt: Exemplo ``if`` aninhado::

en: **For expressions**
pt: **Expressões For**

en: **Relational operators**
pt: **Operadores relacionais**

en: Examples:
pt: Exemplos:

en: The example shows several things:
pt: O exemplo mostra várias coisas:

en: E-book conversion dialog
pt: Caixa de conversão de livros digitais

en: Stored templates
pt: Modelos armazenados

en: Differences:
pt: Diferenças:

en: In the Content server:
pt: No servidor de conteúdos:

en: Special notes for save/send templates
pt: Notas especiais para modelos de exportar/enviar

en: The slash and the hyphen appear only if series is not empty.
pt: A barra inclinada e o hífen aparecem apenas se a série não estiver vazia.

en: To accomplish this, we:
pt: Para obter isto, fazemos:

en: Tips
pt: Sugestões

en: Template function reference
pt: Referência para funções de modelos
