calibre - en to pt translation catalogue (12 entries)

en: Editing e-book metadata
pt: A editar metadados do livro

en: Contents
pt: Conteúdos

en: Editing the metadata of one book at a time
pt: Editar detalhes dos livros individualmente

en: You can click the button in between title and authors to swap them automatically.
pt: Pode clicar no botão entre o título e o autor para os trocar automaticamente

en: Downloading metadata
pt: Descarregar metadados

en: Managing book formats
pt: Gerir formatos de ebooks

en: All about covers
pt: Tudo sobre capas

en: Editing the metadata of many books at a time
pt: Editar metadados de vários livros ao mesmo tempo

en: Search and replace
pt: Pesquisar e substituir

en: `Upper case` -- change all the characters in the field to upper case
pt: `Upper case` — altera todos os caracteres no campo para maiúsculas.

en: `Title case` -- capitalize each word in the result.
pt: `Title case` — Maiusculizar cada palavra no resultado.

en: Bulk downloading of metadata
pt: Descarregamento de metadados em lote
