calibre - en to ro translation catalogue (6 entries)

en: calibre User Manual
ro: Manualul utilizatorului de Calibre

en: calibre is an e-book library manager. It can view, convert and catalog e-books in most of the major e-book formats. It can also talk to many e-book reader devices. It can go out to the Internet and fetch metadata for your books. It can download newspapers and convert them into e-books for convenient reading. It is cross platform, running on Linux, Windows and macOS.
ro: Calibre este un program de gestionare a bibliotecii de cărți electronice. Acesta poate afișa, converti și cataloga cărți electronice în cele mai importante formate de cărți electronice. De asemenea, poate comunica cu multe aparate de citit cărți electronice. Se poate conecta la internet și poate prelua metadate pentru cărțile tale. Poate descărca ziare și le poate converti în cărți electronice pentru a le citi mai ușor. Funcționează pe GNU/Linux, Windows și macOS.

en: You've just started calibre. What do you do now? Before calibre can do anything with your e-books, it first has to know about them. Drag and drop a few e-book files into calibre, or click the "Add books" button and browse for the e-books you want to work with. Once you've added the books, they will show up in the main view looking something like this:
ro: Tocmai ai pornit Calibre. Ce faci acum? Înainte ca să poată face ceva cu cărțile tale electronice, Calibre trebuie să știe ceva despre ele. Trage și așează cîteva fișiere de cărți electronice în Calibre sau fă clic pe butonul „Adaugă cărți” și caută cărțile electronice cu care vrei să lucrezi. După ce ai adăugat cărțile, acestea vor apărea în fereastra principală și vor arăta cam așa:

en: Once you've admired the list of books you just added to your heart's content, you'll probably want to read one. In order to do that you'll have to convert the book to a format your reader understands. When first running calibre, the :guilabel:`Welcome wizard` starts and will set up calibre for your reader device. Conversion is a breeze. Just select the book you want to convert then click the "Convert books" button. Ignore all the options for now and click "OK". The little icon in the bottom right corner will start spinning. Once it's finished spinning, your converted book is ready. Click the "View" button to read the book.
ro: După ce ai admirat lista de cărți pe care tocmai le-ai adăugat, probabil că vei dori să citești una. Pentru a face acest lucru, va trebui să convertești cartea într-un format pe care cititorul tău îl înțelege. La prima pornire a programului Calibre, se pornește :guilabel: „Asistentul de bun venit”, care va configura Calibre pentru aparatul tău de citire. Conversia este floare la ureche. Pur și simplu alege cartea pe care vrei să o convertești, apoi fă clic pe butonul „Convertește cărți”. Ignoră toate opțiunile pentru moment și fă clic pe „Bine”. Simbolul din colțul din dreapta jos va începe să se învârtă. Odată ce a terminat de rotit, cartea ta convertită este gata. Fă clic pe butonul „Citește” pentru a citi cartea.

en: Sections
ro: Secţiuni

en: The calibre Content server
ro: Serverul de cărți Calibre
