calibre - en to ru translation catalogue (22 entries)

en: calibre User Manual
ru: Руководство пользователя calibre

en: calibre is an e-book library manager. It can view, convert and catalog e-books in most of the major e-book formats. It can also talk to many e-book reader devices. It can go out to the Internet and fetch metadata for your books. It can download newspapers and convert them into e-books for convenient reading. It is cross platform, running on Linux, Windows and macOS.
ru: calibre — программа управления электронной библиотекой. В ней можно читать, конвертировать и каталогизировать книги в большинстве известных форматов. Она умеет взаимодействовать со многими устройствами чтения электронных книг, выходить в Интернет и получать метаданные для ваших книг. Можно загружать газеты и для удобства превращать их в электронные книги. Программа кроссплатформенная: работает в Linux, Windows и macOS.

en: You've just started calibre. What do you do now? Before calibre can do anything with your e-books, it first has to know about them. Drag and drop a few e-book files into calibre, or click the "Add books" button and browse for the e-books you want to work with. Once you've added the books, they will show up in the main view looking something like this:
ru: Итак, вы запустили calibre, что дальше? Прежде чем сделать что-либо с вашими электронными книгами, программа должна о них узнать. Перетащите несколько файлов электронных книг в calibre или нажмите кнопку «Добавить книги» и найдите те, с которыми хотите работать. Добавленные книги появятся в главном окне, примерно так:

en: Once you've admired the list of books you just added to your heart's content, you'll probably want to read one. In order to do that you'll have to convert the book to a format your reader understands. When first running calibre, the :guilabel:`Welcome wizard` starts and will set up calibre for your reader device. Conversion is a breeze. Just select the book you want to convert then click the "Convert books" button. Ignore all the options for now and click "OK". The little icon in the bottom right corner will start spinning. Once it's finished spinning, your converted book is ready. Click the "View" button to read the book.
ru: Когда вы всласть налюбуетесь списком добавленных книг, вам, возможно, захочется прочесть одну из них. Для этого нужно преобразовать книгу в формат, понятный устройству. При первом запуске calibre откроется :guilabel:`Мастер начальной настройки` и настроит программу для вашего устройства чтения. Преобразование делается легче лёгкого. Просто выберите книгу, которую хотите преобразовать, и щёлкните по кнопке «Преобразовать книги». Проигнорируйте пока все опции и нажмите «OK». В правом нижнем углу начнёт вращаться маленький значок. Как только вращение прекратилось, преобразованная книга готова. Нажмите кнопку «Просмотр», чтобы приступить к чтению.

en: If you want to read the book on your reader, connect the reader to the computer, wait till calibre detects it (10-20 seconds) and then click the "Send to device" button. Once the icon stops spinning again, disconnect your reader and read away! If you didn't convert the book in the previous step, calibre will auto convert it to the format your reader device understands.
ru: Если вы хотите читать книгу на своём устройстве чтения, подключите его к компьютеру, подождите, пока calibre определит его (10—20 секунд), и нажмите кнопку «Отправить на устройство». Когда значок снова перестанет вращаться, отключите устройство и погружайтесь в чтение! Если вы не преобразовали книгу на предыдущем шаге, calibre автоматически преобразует её в формат, понятный вашему устройству.

en: To get started with more advanced usage, you should read about :doc:`gui`. For even more power and versatility, learn the :doc:`generated/en/cli-index`. You will find the list of :doc:`faq` useful as well.
ru: Чтобы использовать программу на более продвинутом уровне, прочтите раздел «:doc:`gui`». Станьте ещё круче и многогранней, изучив раздел «:doc:`generated/ru/cli-index`». Также небезынтересными могут оказаться ответы на «:doc:`faq`».

en: If you have more questions, or want to discuss calibre with other users or ask for help with specific things, there are :website:`forums and other help resources available <help>`.
ru: Если у вас ещё остались вопросы, или вы хотите обсудить calibre с другими пользователями или попросить помощи с конкретными вещами, есть :вебсайт:`форумы и другие справочные ресурсы <help>`

en: **An e-book version of this User Manual is available in** `EPUB format <calibre.epub>`_,  `AZW3 (Kindle) format <calibre.azw3>`_ and `PDF format <calibre.pdf>`_.
ru: **Электронная версия данного Руководства пользователя доступна в** `EPUB формате <calibre.epub>`_, `AZW3 (Kindle) формате <calibre.azw3>`_ и `PDF формате <calibre.pdf>`_.

en: Sections
ru: Разделы

en: The main calibre user interface
ru: Основной пользовательский интерфейс

en: Adding your favorite news website to calibre
ru: Добавление любимых новостных сайтов в calibre

en: The calibre E-book viewer
ru: Читалка calibre

en: Customizing calibre's e-book conversion
ru: Настройка преобразования электронных книг в calibre

en: Editing e-books
ru: Изменить эл. книги

en: The calibre Content server
ru: Контент-сервер calibre

en: Comparing e-books
ru: Сравнение книг

en: Editing e-book metadata
ru: Редактирование метаданных книги

en: Frequently Asked Questions
ru: Часто задаваемые вопросы

en: Tutorials
ru: Руководства

en: Customizing calibre
ru: Настройка calibre

en: The Command Line Interface
ru: Интерфейс командной строки

en: Setting up a calibre development environment
ru: Настройка среды разработки calibre
