calibre - en to sv translation catalogue (152 entries)

en: The E-book viewer
sv: E-bokvisaren

en: calibre includes a built-in E-book viewer that can view all the major e-book formats. The E-book viewer is highly customizable and has many advanced features.
sv: calibre inkluderar en inbyggd e-bokvisare som kan visa de större e-bokformaten. E-bokvisaren är väldigt anpassningsbar och har många avancerade funktioner.

en: Starting the E-book viewer
sv: Starta e-bokvisaren

en: You can view any of the books in your calibre library by selecting the book and pressing the :guilabel:`View` button. This will open up the book in the E-book viewer. You can also launch the E-book viewer by itself from the Start menu in Windows.  On macOS, you can pin it to the dock and launch it from there. On Linux you can use its launcher in the desktop menus or run the command :command:`ebook-viewer`.
sv: Du kan visa någon av böckerna i ditt calibre-bibliotek genom att välja boken och trycka på knappen :guilabel:`Visa`. Detta öppnar boken i e-bokvisaren. Du kan också starta e-bokvisaren själv från startmenyn i Windows. I macOS kan du fästa den till dockan och starta den därifrån. I Linux kan du använda startprogrammet i skrivbordsmenyerna eller köra kommandot :command:`ebook-viewer`.

en: Navigating around an e-book
sv: Navigera runt i en e-bok

en: You can "turn pages" in a book by either:
sv: Du kan "vända sidor" i en bok genom att antingen:

en: Clicking in the left or right margin or the page with the mouse
sv: Klicka i den vänstra eller högra marginalen eller sidan med muspekaren

en: Pressing the :kbd:`spacebar`, :kbd:`page up`, :kbd:`page down` or arrow keys
sv: Trycka på :kbd:`blanksteg`, :kbd:`Page Up`, :kbd:`Page Down` eller piltangenterna

en: On a touchscreen tapping on the text or swiping left and right
sv: På en pekskärm genom att trycka på texten eller dra åt vänster och höger

en: You can access the viewer controls by either:
sv: Du kan komma åt visarens kontroller genom att antingen:

en: Right clicking on the text
sv: Högerklicka på texten

en: Pressing the :kbd:`Esc` or :kbd:`Menu` keys
sv: Genom att trycka på :kbd:`Esc` eller tangenterna :kbd:`Meny`

en: On a touchscreen by tapping the top 1/3rd of the screen
sv: På en pekskärm genom att trycka på den övre tredjedelen av skärmen

en: The viewer has two modes, "paged" and "flow". In paged mode the book content is presented as pages, similar to a paper book. In flow mode the text is presented continuously, like in a web browser. You can switch between them using the viewer :guilabel:`Preferences` under :guilabel:`Page layout` or by pressing the :kbd:`Ctrl+M` key.
sv: Visaren har två lägen, "sidindelat" och "flöde". I sidindelat läge presenteras bokinnehållet som sidor, som liknar en pappersbok. I flödesläge texten presenteras kontinuerligt, som i en webbläsare. Du kan växla mellan dem med hjälp av visarens :guilabel:`Inställningar` under  :guilabel:`Sidutformning` eller genom att trycka på :kbd:`Ctrl+M`.

en: Bookmarks
sv: Bokmärken

en: When you are in the middle of a book and close the E-book viewer, it will remember where you stopped reading and return there the next time you open the book. You can also set bookmarks in the book by using the :guilabel:`Bookmarks` button in the E-book viewer controls or pressing :kbd:`Ctrl+B`. When viewing EPUB format books, these bookmarks are actually saved in the EPUB file itself. You can add bookmarks, then send the file to a friend.  When they open the file, they will be able to see your bookmarks. You can turn off this behavior in the :guilabel:`Miscellaneous` section of the viewer preferences.
sv: När du är mitt i en bok och stänger e-bokvisaren kommer den att komma ihåg var du slutade läsa och återvända dit nästa gång du öppnar boken. Du kan också ställa in bokmärken i boken genom att använda knappen :guilabel:`Bokmärken` i e-bokvisarens kontroller eller trycka på :kbd:`Ctrl+B`. När du läser böcker med EPUB-format sparas dessa bokmärken faktiskt i själva EPUB-filen. Du kan lägga till bokmärken och sedan skicka filen till en vän. När de öppnar filen kommer de att kunna se dina bokmärken. Du kan stänga av det här beteendet i avsnittet :guilabel:`Diverse` i inställningarna för visaren.

en: Table of Contents
sv: Innehållsförteckning

en: If the book you are reading defines a Table of Contents, you can access it by pressing the :guilabel:`Table of Contents` button. This will bring up a list of sections in the book. You can click on any of them to jump to that portion of the book.
sv: Om boken du läser har en innehållsförteckning kan du komma åt den genom att trycka på knappen :guilabel:`Innehållsförteckning`. Detta kommer att ta fram en lista med avsnitt i boken. Du kan klicka på någon av dem för att hoppa till den delen av boken.

en: Navigating by location
sv: Navigering efter plats

en: E-books, unlike paper books, have no concept of pages. You can refer to precise locations in e-books using the :guilabel:`Go to->Location` functionality in the viewer controls.
sv: E-böcker, till skillnad från pappersböcker, har inget begrepp om sidor. Du kan referera till exakta platser i e-böcker med hjälp av funktionaliteten :guilabel:`Gå till->Plats` i visarens kontroller.

en: You can use this location information to unambiguously refer to parts of the books when discussing it with friends or referring to it in other works. You can enter these locations under :guilabel:`Go to->Location` in the viewer controls.
sv: Du kan använda denna platsinformation för att entydigt hänvisa till delar av böckerna när du diskuterar det med vänner eller hänvisar till det i andra verk. Du kan ange dessa platser under :guilabel:`Gå till->Plats` i visarens kontroller.

en: There is a URL you can copy to the clipboard and paste into other programs or documents. Clicking on this URL will open the book in the calibre E-book viewer at the current location.
sv: Det finns en URL som du kan kopiera till urklipp och klistra in i andra program eller dokument. Genom att klicka på den här webbadressen öppnas boken i calibre e-bokvisaren på den aktuella platsen.

en: If you click on links inside the e-book to take you to different parts of the book, such as an endnote, you can use the :guilabel:`Back` and :guilabel:`Forward` buttons in the top left corner of the viewer controls. These buttons behave just like those in a web browser.
sv: Om du klickar på länkar inne i e-boken kommer du kunna ta dig till olika delar av boken, som slutnotering, kan du använda dig av :guilabel:`Tillbaka`- och :guilabel:`Framåt`-knapparna  i övre vänstra hörnet av visarens kontroller. Dessa knappar beter sig precis som dem i en webbläsare.

en: Reference mode
sv: Referensläge

en: calibre also has a very handy :guilabel:`Reference mode`. You can turn it on by clicking the :guilabel:`Reference mode` button in the viewer controls.  Once you do this, every paragraph will have a unique number displayed at the start, made up of the section and paragraph numbers.
sv: calibre har också ett praktiskt :guilabel:`Referensläge`. Du kan slå på det genom att klicka på knappen :guilabel:`Referensläge` i visarens kontroller. När du har gjort detta kommer varje stycke att ha ett unikt nummer som visas i början, som består av avsnitt- och styckenumren.

en: You can use this number to unambiguously refer to parts of the books when discussing it with friends or referring to it in other works. You can enter these numbers in the :guilabel:`Go to function` to navigate to a particular reference location.
sv: Du kan använda detta nummer för att entydigt hänvisa till delar av böckerna när du diskuterar det med vänner eller hänvisar till det i andra verk. Du kan ange dessa nummer i :guilabel:`Gå till funktion` för att navigera till en särskild referensplats.

en: Highlighting text
sv: Markera text

en: When you select text in the viewer, a little popup bar appears next to the selection. You can click the highlight button in that bar to create a highlight. You can add notes and change the color of the highlight. On a touch screen, long tap a word to select it and show the popup bar. Once in highlight mode you can change what text is selected, using touch screen friendly selection handles. Drag the handles to the top or bottom margins to scroll while selecting. You can also :kbd:`Shift+click` or :kbd:`right click` to extend the selection, particularly useful for multi-page selections.
sv: När du väljer text i visaren visas ett liten popup-fält bredvid markeringen. Du kan klicka på markeringsknappen i den fältet för att skapa en markering. Du kan lägga till anteckningar och ändra färgen på markeringen. På en pekskärm, tryck länge på ett ord för att välja det och visa popup-fältet. När du är i markeringsläget kan du ändra vilken text som markeras med hjälp av pekskärmsvänliga markeringshandtag. Dra handtagen till den övre eller nedre marginalen för att bläddra medan du markerar. Du kan också :kbd:`Skift+klicka` och :kbd:`högerklicka` för att utöka markeringen, särskilt användbart för flersidiga markeringar.

en: You can use the :guilabel:`Highlights` button in the viewer controls to show a separate panel with a list of all highlights in the book, sorted by chapter.
sv: Du kan använda knappen :guilabel:`Markeringar` i visarens kontroller för att visa en separat panel med en lista över alla markeringar i boken, sorterade efter kapitel.

en: You can browse *all highlights* in your entire calibre library by right clicking the :guilabel:`View` button and choosing :guilabel:`Browse annotations`.
sv: Du kan bläddra bland *alla markeringar* i hela ditt calibre-bibliotek genom att högerklicka på knappen :guilabel:`Visa` och välja :guilabel:`Bläddra bland noteringar`.

en: Finally, if you use the calibre Content server's in browser viewer, you can have the viewer sync its annotations with the browser viewer by going to :guilabel:`Preferences->Miscellaneous` in the viewer preferences and entering the username of the Content server viewer to sync with. Use the special value ``*`` to sync with anonymous users.
sv: Slutligen, om du använder calibre-innehållsservern i webbläsarvisaren, kan du låta visaren synkronisera sina noteringar med webbläsarvisaren genom att gå till :guilabel:`Inställningar->Diverse` i visarens inställningarna och ange användarnamnet för innehållsservervisaren att synkronisera med. Använd specialvärdet ``*`` för att synkronisera med anonyma användare.

en: Read aloud
sv: Högläsning

en: The viewer can read book text aloud. To use it you can simply click the :guilabel:`Read aloud` button in the viewer controls to start reading book text aloud. The word or sentence being currently read is highlighted. Speech is synthesized from the text using either the `Piper <https://github.com/rhasspy/piper>`__ neural text-to-speech engine or your operating system services for text-to-speech. You can change the backend and the voice being used by clicking the gear icon in the bar that is displayed while :guilabel:`Read aloud` is active.
sv: Visaren kan läsa boktexten högt. För att använda den kan du helt enkelt klicka på knappen :guilabel:`Högläsningt` i visningskontrollerna för att börja läsa boktexten högt. Ordet eller meningen som för närvarande läses är markerat. Tal syntetiseras från texten med antingen den neurala text-till-tal-motorn `Piper <https://github.com/rhasspy/piper>`__ eller dina operativsystemtjänster för text-till-tal. Du kan ändra backend och rösten som används genom att klicka på kugghjulsikonen i fältet som visas medan :guilabel:`Högläsning` är aktiv.

en: You can also read aloud highlighted passages by adding the :guilabel:`Read aloud` button to the selection bar in the viewer preferences under :guilabel:`Selection behavior`.
sv: Du kan också läsa upp markerade avsnitt genom att lägga till knappen :guilabel:`Högläsning` i markeringsfältet i visarens inställningarna under :guilabel:`Markeringsbeteende`.

en: Support for text-to-speech in browsers is very incomplete and bug-ridden so how well :guilabel:`Read aloud` will work in the in-browser viewer is dependent on how well the underlying browser supports text-to-speech.
sv: Stödet för text-till-tal i webbläsare är mycket ofullständigt och felaktigt så hur väl :guilabel:`Högläsning` kommer att fungera i webbläsarens visningsprogram beror på hur väl den underliggande webbläsaren stöder text-till-tal.

en: Searching the text
sv: Söka i texten

en: The viewer has very powerful search capabilities. Press the :kbd:`Ctrl+F` key or access the viewer controls and click search. The simplest form of searching is to just search for whatever text you enter in the text box. The different forms of searching are chosen by the search mode box below the search input. Available modes are:
sv: Visaren har mycket kraftfulla sökmöjligheter. Tryck på tangenterna :kbd:`Ctrl+F` eller gå till visarens kontroller och klicka på sök. Den enklaste formen av sökning är att bara söka efter vilken text du än skriver i textrutan. De olika sökformerna väljs av söklägesrutan under sökinmatningen. Tillgängliga lägen är:

en: :guilabel:`Contains` - The simplest default mode. The text entered in the search box is searched for anywhere. All punctuation, accents and spaces are ignored. For example, the search: ``Pena`` will match all of the following: ``penal, pen a, pen.a and Peña``. If you select the :guilabel:`Case sensitive` box then accents, spaces and punctuation are no longer ignored.
sv: :guilabel:`Innehåller` - Det enklaste standardläget. Texten som skrivs in i sökrutan söks efter var som helst. Alla skiljetecken, accenter och mellanslag ignoreras. Till exempel kommer sökningen: ``Pena`` att matcha alla följande: ``penal, pen a, pen.a och Peña``. Om du markerar rutan :guilabel:`Skiftlägeskänslig` ignoreras inte längre accenter, mellanslag och skiljetecken.

en: :guilabel:`Whole words` - Searches for whole words. So for example, the search ``pena`` will match the word ``Peña`` but not the word ``Penal``. As with :guilabel:`Contains` searches above, accents and punctuation are ignored unless the :guilabel:`Case sensitive` box is checked.
sv: :guilabel:`Hela ord` - Söker efter hela ord. Så till exempel kommer sökningen ``pena`` att matcha ordet ``Peña`` men inte ordet ``Penal``. Som med :guilabel:`Innehåller` sökningar ovan ignoreras accenter och skiljetecken såvida inte :guilabel:`Skiftlägeskänslig` är markerad.

en: :guilabel:`Nearby words` - Searches for whole words that are near each other. So for example, the search ``calibre cool`` will match places where the words ``calibre`` and ``cool`` occur within sixty characters of each other. To change the number of characters add the new number to the end of the list of words. For instance, ``calibre cool awesome 120`` will match places where the three words occur within 120 characters of each other. Note that punctuation and accents are *not* ignored for these searches.
sv: :guilabel:`Närliggande ord` - Söker efter hela ord som är nära varandra. Så till exempel kommer sökningen ``calibre cool`` att matcha platser där orden ``calibre`` och ``cool`` förekommer inom sextio tecken från varandra. För att ändra antalet tecken lägg till det nya numret i slutet av listan med ord. Till exempel kommer ``calibre cool awesome 120`` att matcha platser där de tre orden förekommer inom 120 tecken från varandra. Observera att skiljetecken och accenter *inte* ignoreras för dessa sökningar.

en: :guilabel:`Regex` - Interprets the search text as a *regular expression*. To learn more about using regular expressions, see :doc:`the tutorial <regexp>`.
sv: :guilabel:`Regex` - Tolkar söktexten som ett *reguljärt uttryck*. För att lära dig mer om hur du använder reguljära uttryck, se :doc:`manualen <regexp>`.

en: Following links using only the keyboard
sv: Följa länkar med endast tangentbordet

en: The E-book viewer has a :guilabel:`Hints mode` that allows you to click links in the text without using the mouse. Press the :kbd:`Alt+F` key and all links in the current screen will be highlighted with a number or letter over them. Press the letter on your keyboard to click the link. Pressing the :kbd:`Esc` key will abort the :guilabel:`Hints mode` without selecting any link.
sv: E-bokvisaren har ett :guilabel:`Tipsläge` som låter dig klicka på länkar i texten utan att använda muspekaren. Tryck på :kbd:`Alt+F` och alla länkar i den aktuella skärmen markeras med ett nummer eller en bokstav över dem. Tryck på bokstaven på ditt tangentbord för att klicka på länken. Genom att trycka på :kbd:`Esc` avbryts :guilabel:`Tipsläge` utan att välja någon länk.

en: If more than thirty five links are on-screen then some of them will have multiple letters, in which case type the first and second, or the first and press :kbd:`Enter` to activate. You can also use the :kbd:`Backspace` key to undo a mistake in typing.
sv: Om mer än trettiofem länkar visas på skärmen kommer vissa av dem att ha flera bokstäver, i vilket fall skriver du den första och den andra eller den första och trycker på :kbd:`Enter` för att aktivera. Du kan också använda :kbd:`Baksteg` för att ångra ett fel vid skrivning.

en: Customizing the look and feel of your reading experience
sv: Anpassa utseendet och känslan av din läsupplevelse

en: You can change font sizes on the fly by using :guilabel:`Font size` in the viewer controls or :kbd:`Ctrl++` or :kbd:`Ctrl+-` or holding the :kbd:`Ctrl` key and using the mouse wheel.
sv: Du kan ändra teckensnittsstorlekar i farten med hjälp av :guilabel:`Teckensnittsstorlek` i visarens kontroller eller :kbd:`Ctrl++` eller :kbd:`Ctrl+-` eller hålla :kbd:`Ctrl`- tangenten och använda mushjulet.

en: Colors can be changed in the :guilabel:`Colors` section of the viewer preferences.
sv: Färger kan ändras i avsnittet :guilabel:`Färger` i inställningarna för visaren.

en: You can change the number of pages displayed on the screen as well as page margins in :guilabel:`Page layout` in the viewer preferences.
sv: Du kan ändra antalet sidor som visas på skärmen samt sidmarginaler i :guilabel:`Sidutformning` i visarens inställningar.

en: You can display custom headers and footers such as time left to read, current chapter title, book position, etc. via the :guilabel:`Headers and footers` section of the viewer preferences.
sv: Du kan visa anpassade sidhuvud och sidfot som tid kvar att läsa, aktuell kapiteltitel, bokposition etc. via avsnittet :guilabel:`Sidhuvuden och sidfötter` i inställningarna för visaren.

en: More advanced customization can be achieved by the :guilabel:`Styles` settings. Here you can specify a background image to display under the text and also a stylesheet you can set that will be applied to every book. Using it you can do things like change paragraph styles, text justification, etc.  For examples of custom stylesheets used by calibre's users, see `the forums <https://www.mobileread.com/forums/showthread.php?t=51500>`_.
sv: Mer avancerad anpassning kan uppnås genom inställningarna :guilabel:`Format`. Här kan du ange en bakgrundsbild som ska visas under texten och även en formatmall som du kan ställa in som kommer att tillämpas på varje bok. Med hjälp av det kan du göra saker som ändra styckeformat, textjustering etc. Exempel på anpassade formatmallar som används av calibre-användare, se `forumet <https://www.mobileread.com/forums/showthread.php?t=51500>`_.

en: Dictionary lookup
sv: Ordboksuppslagning

en: You can look up the meaning of words in the current book by double clicking or long tapping the word you want to lookup and then clicking the lookup button that looks like a library.
sv: Du kan slå upp betydelsen av ord i den aktuella boken genom att dubbelklicka eller trycka länge på ordet du vill slå upp och sedan klicka på uppslagsknappen som ser ut som ett bibliotek.

en: Copying text and images
sv: Kopiera text och bilder

en: You can select text and images by dragging the content with your mouse and then right clicking and selecting :guilabel:`Copy` to copy to the clipboard.  The copied material can be pasted into another application as plain text and images.
sv: Du kan välja text och bilder genom att dra innehållet med din mus och sedan högerklicka och välja :guilabel:`Kopiera` för att kopiera till urklipp. Det kopierade materialet kan klistras in i ett annat program som oformaterad text och bilder.

en: Zooming in on images
sv: Zooma in på bilder

en: You can zoom in to show an image at full size in a separate window by either double clicking or long tapping on it. You can also right click on it and choose :guilabel:`View image`.
sv: Du kan zooma in för att visa en bild i full storlek i ett separat fönster genom att antingen dubbelklicka eller trycka länge på den. Du kan också högerklicka på den och välja :guilabel:`Visa bild`.

en: Syncing with a paper edition of the current book
sv: Synkronisera med en pappersutgåva av den aktuella boken

en: Some e-books, that have corresponding print editions, include metadata that marks the start of each paper page. For such e-books, the viewer allows you to jump to a particular paper edition page via the :guilabel:`Go to` button in the viewer controls. You can also optionally display the paper page corresponding to the current location in the book's headers or footers via the viewer settings, by adding :guilabel:`Pages from paper edition` to either the header or the footer.
sv: Vissa e-böcker, som har motsvarande tryckta upplagor, innehåller metadata som markerar början på varje papperssida. För sådana e-böcker låter tittaren dig hoppa till en viss pappersutgåvasida via :guilabel:`Gå till`-knappen i visningskontrollerna. Du kan också valfritt visa papperssidan som motsvarar den aktuella platsen i bokens sidhuvuden eller sidfötter via visningsinställningarna, genom att lägga till :guilabel:`Sidor från pappersutgåvan` till antingen sidhuvudet eller sidfoten.

en: Keyboard shortcuts
sv: Tangentbords-
    genvägar

en: The viewer has extensive keyboard shortcuts, like the rest of calibre. They can be customised in the viewer :guilabel:`Preferences`. The default shortcuts are listed below:
sv: Visaren har omfattande tangentbordsgenvägar, som resten av calibre. De kan anpassas i visarens :guilabel:`inställningar`. Standardgenvägarna listas nedan:

en: Keyboard shortcuts for the calibre E-book viewer
sv: Tangentbordsgenvägar för calibre e-bokvisaren

en: Keyboard shortcut
sv: Tangentbordsgenväg

en: Action
sv: Åtgärd

en: Scroll to the start of the current file in a multi-file book
sv: Bläddra till början av den aktuella filen i en bok med flera filer

en: Scroll to the beginning of the book
sv: Bläddra till början av boken

en: Scroll to the end of the book
sv: Bläddra till slutet av boken

en: Scroll to the end of the current file in a multi-file book
sv: Bläddra till slutet av den aktuella filen i en bok med flera filer

en: Scroll backwards, smoothly in flow mode and by screen fulls in paged mode
sv: Rulla bakåt, jämnt i flödesläge och en skärm i taget i sidindelat läge

en: Scroll forwards, smoothly in flow mode and by screen fulls in paged mode
sv: Rulla framåt, jämnt i flödesläge och en skärm i taget i sidindelat läge

en: Scroll leftwards by a little in flow mode and by a page in paged mode
sv: Bläddra åt vänster lite i flödesläge och efter en sida i sidindelat läge

en: Scroll rightwards by a little in flow mode and by a page in paged mode
sv: Bläddra lite åt höger i flödesläge och efter en sida i sidindelat läge

en: :kbd:`PageUp, Shift+Spacebar`
sv: :kbd:`PageUp, Skift+Mellanslagstangenten`

en: Scroll backwards by screen-fulls
sv: Bläddra bakåt en skärm i taget

en: :kbd:`PageDown, Spacebar`
sv: :kbd:`PageDown, Mellanslagstangenten`

en: Scroll forwards by screen-fulls
sv: Bläddra framåt en skärm i taget

en: Scroll to the previous section
sv: Bläddra till föregående avsnitt

en: Scroll to the next section
sv: Bläddra till nästa avsnitt

en: Back
sv: Tillbaka

en: Forward
sv: Framåt

en: Toggle Table of Contents
sv: Växla innehållsförteckning

en: Change settings quickly by creating and switching to :guilabel:`profiles`
sv: Ändra inställningar snabbt genom att skapa och byta till :guilabel:`profiler`

en: Follow links with the keyboard
sv: Följ länkar med tangentbordet

en: Copy to clipboard
sv: Kopiera till urklipp

en: Copy current location to clipboard
sv: Kopiera aktuell plats till urklipp

en: :kbd:`Ctrl+Shift+C`
sv: :kbd:`Ctrl+Skift+C`

en: Copy current location as calibre:// URL to clipboard
sv: Kopiera aktuell plats som calibre://-URL till urklipp

en: Start search
sv: Påbörja sökning

en: Find next
sv: Hitta nästa

en: :kbd:`Shift+F3, Shift+Enter`
sv: :kbd:`Skift+F3, Skift+Enter`

en: Find previous
sv: Hitta föregående

en: Increase font size
sv: Öka teckensnittsstorleken

en: Decrease font size
sv: Minska teckensnittsstorleken

en: Restore default font size
sv: Återställ standardteckensnittsstorlek

en: Increase number of pages per screen
sv: Öka antalet sidor per skärm

en: Decrease number of pages per screen
sv: Minska antalet sidor per skärm

en: Make number of pages per screen automatic
sv: Ställ in antalet sidor per skärm automatiskt

en: :kbd:`F11, Ctrl+Shift+F`
sv: :kbd:`F11, Ctrl+Skift+F`

en: Toggle full screen
sv: Växla helskärmsläge

en: Toggle between Paged mode and Flow mode for text layout
sv: Växla mellan sidindelat läge och flödesläge för textutformning

en: Toggle the scrollbar
sv: Visa/dölj rullisten

en: Toggle the Reference mode
sv: Växla referensläge

en: Show/hide bookmarks
sv: Visa/dölj bokmärken

en: New bookmark
sv: Nytt bokmärke

en: Show the book metadata
sv: Visa bokens metadata

en: Reload book
sv: Ladda om boken

en: :kbd:`Ctrl+Shift+ArrowRight`
sv: :kbd:`Ctrl+Skift+ArrowRight`

en: Alter the current selection forward by a word
sv: Ändra den aktuella markeringen framåt med ett ord

en: :kbd:`Ctrl+Shift+ArrowLeft`
sv: :kbd:`Ctrl+Skift+ArrowLeft`

en: Alter the current selection backwards by a word
sv: Ändra den aktuella markeringen bakåt med ett ord

en: :kbd:`Shift+ArrowRight`
sv: :kbd:`Skift+ArrowRight`

en: Alter the current selection forward by a character
sv: Ändra den aktuella markeringen framåt med ett tecken

en: :kbd:`Shift+ArrowLeft`
sv: :kbd:`Skift+ArrowLeft`

en: Alter the current selection backwards by a character
sv: Ändra den aktuella markeringen bakåt med ett tecken

en: :kbd:`Shift+ArrowDown`
sv: :kbd:`Skift+ArrowDown`

en: Alter the current selection forward by a line
sv: Ändra den aktuella markeringen framåt med en rad

en: :kbd:`Shift+Home`
sv: :kbd:`Skift+Home`

en: Extend the current selection to the start of the line
sv: Utvidga den aktuella markeringen till början av raden

en: :kbd:`Shift+End`
sv: :kbd:`Skift+End`

en: Extend the current selection to the end of the line
sv: Utvidga den aktuella markeringen till slutet av raden

en: Select all
sv: Markera allt

en: :kbd:`Shift+ArrowUp`
sv: :kbd:`Skift+ArrowUp`

en: Alter the current selection backwards by a line
sv: Ändra den aktuella markeringen bakåt med en rad

en: :kbd:`Ctrl+Shift+ArrowDown`
sv: :kbd:`Ctrl+Skift+ArrowDown`

en: Alter the current selection forward by a paragraph
sv: Ändra den aktuella markeringen framåt med ett stycke

en: :kbd:`Ctrl+Shift+ArrowUp`
sv: :kbd:`Ctrl+Skift+ArrowUp`

en: Alter the current selection backwards by a paragraph
sv: Ändra den aktuella markeringen bakåt med ett stycke

en: Show the E-book viewer controls
sv: Visa e-bokvisarens kontroller

en: :kbd:`Ctrl+Comma, Ctrl+Esc, Meta+Esc, Meta+Comma`
sv: :kbd:`Ctrl+Kommatecken, Ctrl+Esc, Meta+Esc, Meta+Kommatecken`

en: Show E-book viewer preferences
sv: Visa e-bokvisarens inställningar

en: Go to a specified book location or position
sv: Gå till en specifik bokplats eller position

en: :kbd:`Ctrl+Spacebar`
sv: :kbd:`Ctrl+Mellanslagstangent`

en: Toggle auto-scroll
sv: Växla automatisk bläddring

en: Auto scroll faster
sv: Bläddra snabbare automatiskt

en: Auto scroll slower
sv: Bläddra snabbare långsammare

en: Show/hide Inspector
sv: Visa/dölj inspektören

en: Show/hide the word lookup panel
sv: Visa/dölj orduppslagningspanelen

en: :kbd:`Ctrl+Q (Cmd+Q on macOS)`
sv: :kbd:`Ctrl+Q (Cmd+Q i macOS)`

en: Quit
sv: Avsluta

en: Print book to PDF
sv: Skriv bok till PDF

en: Toggle the toolbar
sv: Visa/dölj verktygsfältet

en: Toggle the highlights panel
sv: Växla markeringspanelen

en: Edit this book
sv: Redigera denna bok

en: Non re-flowable content
sv: Innehåll som inte är återflödesbart

en: Some books have very wide content that cannot be broken up at page boundaries. For example tables or :code:`<pre>` tags. In such cases, you should switch the viewer to *flow mode* by pressing :kbd:`Ctrl+M` to read this content. Alternately, you can also add the following CSS to the :guilabel:`Styles` section of the viewer preferences to force the viewer to break up lines of text in :code:`<pre>` tags::
sv: Vissa böcker har mycket brett innehåll som inte kan delas upp vid sidgränser. Till exempel tabeller eller :code:`<pre>`-taggar. I sådana fall bör du växla visaren till *flödesläge* genom att trycka på :kbd:`Ctrl+M` för att läsa detta innehåll. Alternativt kan du också lägga till följande CSS till sektionen :guilabel:`Format` i visarens inställningar för att tvinga visaren att bryta upp textrader i :code:`<pre>`-taggar::

en: Designing your book to work well with the calibre E-book viewer
sv: Designa din bok så att den fungerar bra med calibre e-bokvisaren

en: The calibre E-book viewer will set the ``is-calibre-viewer`` class on the root element. So you can write CSS rules that apply only for it. Additionally, the viewer will set the following classes on the ``body`` element:
sv: calibre e-bokvisaren kommer att ställa in klassen ``is-calibre-viewer`` på rotelementet. Så du kan skriva CSS-regler som bara gäller för det. Dessutom kommer visaren att ställa in följande klasser på elementet ``body``:

en: Set when using a dark color scheme
sv: Ställ in vid användning av ett mörkt färgschema

en: Set when using a light color scheme
sv: Ställ in vid användning av ett ljust färgschema

en: Set when in paged mode
sv: Ställ in i sidindelat läge

en: Set when in flow (non-paginated) mode
sv: Ställ in i flödesläge (icke-paginerat)

en: Set when displaying a popup footnote
sv: Ställ in när en popup-fotnot visas

en: Finally, you can use the calibre color scheme colors via `CSS variables <https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Web/CSS/Using_CSS_custom_properties>`_. The calibre E-book viewer defines the following variables: ``--calibre-viewer-background-color``, ``--calibre-viewer-foreground-color`` and optionally ``--calibre-viewer-link-color`` in color themes that define a link color.
sv: Slutligen kan du använda calibre-färgschemats färger via `CSS-variabler <https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Web/CSS/Using_CSS_custom_properties>`_. E-boksvisaren calibre definierar följande variabler: ``--calibre-viewer-background-color``, ``--calibre-viewer-foreground-color`` och valfritt ``--calibre-viewer-link- färg`` i färgteman som definierar en länkfärg.
