calibre - en to th translation catalogue (18 entries)

en: The Graphical User Interface
th: ส่วนติดต่อผู้ใช้งานอินเทอร์เฟซ

en: The interface is divided into various sections:
th: อินเทอร์เฟซถูกแบ่งออกเป็นสองส่วน

en: Actions
th: แอ็กชัน

en: The Actions Toolbar
th: แถบเครื่องมือแอ็กชัน

en: The actions toolbar provides convenient shortcuts to commonly used actions. If you right-click the buttons, you can perform variations on the default action. Please note that the actions toolbar will look slightly different depending on whether you have an e-book reader attached to your computer.
th: แถบเครื่องมือแอ็กชันอำนวยความสะดวกในการกำหนดชอร์ตคัตที่ใช้บ่อยในแอ็กชัน ถ้ากดคลิกปุ่มขวามมือ ผู้ใช้จะสามารถเลือกแอ็กชันจากดีฟอลต์แอ็กชัน แต่การใช้แถบเครื่องมือแอ็กชันอาจจะดูแตกต่างเล็กน้อยหากมีการกำหนดอุปกรณ์ตัวอ่านอีบุ๊กที่ต่อเชื่อมกับคอมพิวเตอร์

en: Add books
th: เพิ่มหนังสือ

en: adbi
th: เอดีบีไอ

en: Edit metadata
th: แก้ไขเมทาเดทา

en: Convert books
th: แปลงหนังสือ

en: cei
th: ซีอีไอ

en: View
th: ดู

en: vi
th: วีไอ

en: Send to device
th: ส่งเข้าสู่อุปกรณ์

en: Library
th: ไลบรารี

en: **Save to disk**: Saves the selected books to disk organized in folders. The folder structure looks like::
th: **บันทึกลงดิสก์**: บันทึกหนังสือที่เลือกลงดิสก์ที่จัดการโฟลเดอร์ โครงสร้างโฟลเดอร์ดูเหมือน::

en: Preferences
th: ปรับแต่ง

en: Search & sort
th: ค้นและจัดเรียง

en: Restart calibre
th: เริ่มต้น Calibre ใหม่
