calibre 6.15.1 - en to tr translation catalogue (10 entries)

en: You can even place these links inside HTML files or Word documents or similar and the operating system will automatically run calibre to perform the specified action.
tr: Bu bağlantıları HTML dosyalarının veya Word belgelerinin veya benzerlerinin içine bile yerleştirebilirsiniz ve işletim sistemi belirtilen eylemi gerçekleştirmek için calibre'yi otomatik olarak çalıştıracaktır.

en: Switch to a specific library
tr: Belirli bir kitaplığa geçiş

en: The URL syntax is::
tr: URL sözdizimi şöyledir:

en: Show a specific book in calibre
tr: Calibre'de belirli bir kitabı göster

en: If a search is active and the book is not matched by the search then the search is cleared.
tr: Bir arama etkinse ve kitap aramayla eşleşmezse, arama silinir.

en: If you want to switch to a particular Virtual library when showing the book, use::
tr: Kitabı gösterirken belirli bir Sanal kitaplığa geçmek istiyorsanız şunu kullanın::

en: Open a specific book in the E-book viewer at a specific position
tr: E-kitap görüntüleyicide belirli bir konumda belirli bir kitabı açın

en: Searching for books
tr: Kitap aranıyor

en: If you want to switch to a particular Virtual library, use::
tr: Belirli bir Sanal kitaplığa geçmek istiyorsanız şunu kullanın::

en: Hex encoding of URL parameters
tr: URL parametrelerinin hex kodlaması
