calibre - en to tr translation catalogue (32 entries)

en: The E-book viewer
tr: eKitap Görüntüleyici

en: calibre includes a built-in E-book viewer that can view all the major e-book formats. The E-book viewer is highly customizable and has many advanced features.
tr: Calibre tüm önemli eKitap formatlarını görüntüleyebilen dahili bir eKitap Görüntüleyici içerir. eKitap görüntüleyici oldukça özelleştirilebilir ve birçok gelişmiş özelliğe sahiptir.

en: Starting the E-book viewer
tr: eKitap Görüntüleyici'yi Başlatmak

en: Navigating around an e-book
tr: Bir eKitapta Gezinmek

en: Bookmarks
tr: Yer İmleri

en: Table of Contents
tr: İçindekiler Tablosu

en: Navigating by location
tr: Konuma Göre Gezinme

en: Reference mode
tr: Kaynak kipi

en: Customizing the look and feel of your reading experience
tr: Okuma deneyiminizin görünümünü özelleştirmek

en: Dictionary lookup
tr: Sözlük araması

en: Copying text and images
tr: Metin ve Görüntü Kopyalamak

en: Keyboard shortcuts
tr: Klavye kısayolları

en: Action
tr: Eylem

en: Scroll to the previous section
tr: Önceki bölüme kaydır

en: Scroll to the next section
tr: Sonraki bölüme kaydır

en: Back
tr: Geri

en: Forward
tr: İleri

en: Copy to clipboard
tr: Panoya kopyala

en: Start search
tr: Aramayı başlat

en: Find next
tr: Sonrakini bul

en: Find previous
tr: Öncekini bul

en: Increase font size
tr: Yazı tipi boyutunu büyüt

en: Decrease font size
tr: Yazı tipi boyutunu küçült

en: Toggle full screen
tr: Tam ekranı değiştir

en: Toggle the Reference mode
tr: Referans modunu değiştir

en: Reload book
tr: Ktabı tekrar yükle

en: Select all
tr: Tümünü seç

en: Show the E-book viewer controls
tr: E-kitap görüntüleyici kontrollerini göster

en: Show E-book viewer preferences
tr: E-kitap görüntüleyici tercihlerini göster

en: Quit
tr: Çık

en: Print book to PDF
tr: Kitabı PDF'ye yazdır

en: Edit this book
tr: Bu kitabı düzenle
