calibre - en to tr translation catalogue (22 entries)

en: calibre User Manual
tr: calibre Kullanıcı Kılavuzu

en: calibre is an e-book library manager. It can view, convert and catalog e-books in most of the major e-book formats. It can also talk to many e-book reader devices. It can go out to the Internet and fetch metadata for your books. It can download newspapers and convert them into e-books for convenient reading. It is cross platform, running on Linux, Windows and macOS.
tr: calibre bir e-kitap kütüphane yöneticisidir. E-kitapları büyük e-kitap formatlarının çoğunda görüntüleyebilir, dönüştürebilir ve kataloglayabilir. Ayrıca birçok e-kitap okuyucu cihazıyla da konuşabilir. İnternete gidebilir ve kitaplarınız için üst veriler alabilir. Kolayca okumak için gazeteleri indirebilir ve e-kitaplara dönüştürebilir. Linux, Windows ve macOS'ta çalışan çapraz platformdur.

en: You've just started calibre. What do you do now? Before calibre can do anything with your e-books, it first has to know about them. Drag and drop a few e-book files into calibre, or click the "Add books" button and browse for the e-books you want to work with. Once you've added the books, they will show up in the main view looking something like this:
tr: Calibre'yi yeni başlattınız. Şu an ne yapıyorsun? Calibre e-kitaplarınızla herhangi bir şey yapmadan önce, ilk önce onlar hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Birkaç e-kitap dosyasını calibre'ye sürükleyip bırakın veya "Kitap ekle" düğmesini tıklayın ve çalışmak istediğiniz e-kitaplara göz atın. Kitapları ekledikten sonra, ana görünümde şöyle bir şey görünecek şekilde görünecekler:

en: Once you've admired the list of books you just added to your heart's content, you'll probably want to read one. In order to do that you'll have to convert the book to a format your reader understands. When first running calibre, the :guilabel:`Welcome wizard` starts and will set up calibre for your reader device. Conversion is a breeze. Just select the book you want to convert then click the "Convert books" button. Ignore all the options for now and click "OK". The little icon in the bottom right corner will start spinning. Once it's finished spinning, your converted book is ready. Click the "View" button to read the book.
tr: Kalbinizin içeriğine eklediğiniz kitapların listesine hayran kaldıktan sonra, muhtemelen bir kitap okumak isteyeceksiniz. Bunu yapmak için kitabı okuyucunuzun anlayacağı bir biçime dönüştürmeniz gerekir. Calibre'yi ilk çalıştırırken,: arayüz: `Karşılama sihirbazı` başlar ve okuyucu cihazınız için calibre kurar. Dönüşüm bir esintidir. Dönüştürmek istediğiniz kitabı seçip "Kitapları dönüştür" düğmesini tıklamanız yeterlidir. Şimdilik tüm seçenekleri yoksay ve "Tamam" ı tıklayın. Sağ alt köşedeki küçük simge dönmeye başlar. Döndürme bittiğinde dönüştürülen kitabınız hazırdır. Kitabı okumak için "Görüntüle" düğmesine tıklayın.

en: If you want to read the book on your reader, connect the reader to the computer, wait till calibre detects it (10-20 seconds) and then click the "Send to device" button. Once the icon stops spinning again, disconnect your reader and read away! If you didn't convert the book in the previous step, calibre will auto convert it to the format your reader device understands.
tr: Kitabı okuyucunuzda okumak istiyorsanız, okuyucuyu bilgisayara bağlayın, calibre onu algılayana kadar bekleyin (10-20 saniye) ve ardından "Cihaza gönder" düğmesine tıklayın. Simge tekrar dönmeyi bıraktığında, okuyucunuzun bağlantısını kesin ve okumaya devam edin! Kitabı önceki adımda dönüştürmediyseniz, calibre kitabı okuyucu cihazınızın anlayacağı biçime otomatik olarak dönüştürür.

en: To get started with more advanced usage, you should read about :doc:`gui`. For even more power and versatility, learn the :doc:`generated/en/cli-index`. You will find the list of :doc:`faq` useful as well.
tr: Daha gelişmiş bir kullanıma başlamak için :doc:`gui` belgesini okumalısınız. Daha da fazla güç ve çeşitlilik için :doc:`generated/tr/cli-index` belgesine bakabilirsiniz. :doc:`faq` belgesini de faydalı bulacaksınız.

en: If you have more questions, or want to discuss calibre with other users or ask for help with specific things, there are :website:`forums and other help resources available <help>`.
tr: Daha fazla sorunuz varsa veya calibre'yi diğer kullanıcılarla tartışmak veya belirli konularda yardım almak istiyorsanız, :website:`forumlar ve diğer yardım kaynakları mevcuttur <help>`.

en: **An e-book version of this User Manual is available in** `EPUB format <calibre.epub>`_,  `AZW3 (Kindle) format <calibre.azw3>`_ and `PDF format <calibre.pdf>`_.
tr: **Bu Kullanıcı Kılavuzunun e-kitap sürümü** `EPUB biçimi <calibre.epub>`_, `AZW3 (Kindle) biçimi <calibre.azw3>`_ ve `PDF biçimi <calibre.pdf>` biçiminde mevcuttur. _.

en: Sections
tr: Bölümler

en: The main calibre user interface
tr: Ana calibre kullanıcı arayüzü

en: Adding your favorite news website to calibre
tr: Sık kullandığınız haber sitesini calibre'ye eklemek

en: The calibre E-book viewer
tr: Calibre e-kitap görüntüleyici

en: Customizing calibre's e-book conversion
tr: Calibre'nin e-kitap dönüştürmesini özelleştirme

en: Editing e-books
tr: E-kitap düzenleme

en: The calibre Content server
tr: Calibre İçerik sunucusu

en: Comparing e-books
tr: E-kitapları karşılaştır

en: Editing e-book metadata
tr: E-kitap meta verilerini düzenle

en: Frequently Asked Questions
tr: Sıkça Sorulan Sorular

en: Tutorials
tr: Rehberler

en: Customizing calibre
tr: calibre'yi özelleştirmek

en: The Command Line Interface
tr: Komut Satırı Arayüzü

en: Setting up a calibre development environment
tr: Bir calibre geliştirme ortamı ayarlamak
