calindori - en to cs translation catalogue (137 entries)

en: Accepted
cs: Přijato

en: Declined
cs: Odmítnuto

en: Delegated
cs: Delegováno

en: Due date time should be equal to or greater than the start date time
cs: Datum dokončení by měl být stejný neb větší než datum započetí

en: Cannot save calendar file. Export failed.
cs: Soubor kalendáře nelze uložit. Export selhal.

en: Export completed successfully
cs: Export byl úspěšně dokončen

en: Calendar already exists
cs: Kalendář již existuje:

en: Add
cs: Přidat

en: Cancel
cs: Zrušit

en: Email:
cs: E-mail:

en: Status:
cs: Stav:

en: Required
cs: Požadováno

en: Optional
cs: Volitelné

en: Close
cs: Zavřít

en: New calendar
cs: Nový kalendář

en: Calendar:
cs: Kalendář:

en: File:
cs: Soubor:

en: Owner
cs: Vlastník

en: Name:
cs: Název:

en: Save
cs: Uložit

en: Today
cs: Dnes

en: Previous
cs: Předchozí

en: Next
cs: Následující

en: Tasks
cs: Úlohy

en: Events
cs: Události

en: Calendar
cs: Kalendář

en: Month View
cs: Pohled na měsíc

en: Week View
cs: Týdenní pohled

en: Day View
cs: Denní pohled

en: Tasks List
cs: Seznam úkolů

en: Events List
cs: Seznam událostí

en: Calendars
cs: Kalendáře

en: Settings
cs: Nastavení

en: Previous day
cs: Předchozí den

en: Next day
cs: Následující den

en: Create Event
cs: Vytvořit událost

en: Create Task
cs: Vytvořit úlohu

en: Summary:
cs: Shrnutí:

en: Start:
cs: Zahájení:

en: Start Date
cs: Počáteční datum

en: Start Time
cs: Čas zahájení

en: End:
cs: Konec:

en: End Date
cs: Datum ukončení

en: End Time
cs: Čas ukončení

en: All day
cs: Celý den

en: Repeat:
cs: Opakovat:

en: Details
cs: Podrobnosti

en: Reminders
cs: Upomínky

en: Attendees
cs: Účastníci

en: Delete
cs: Smazat

en: Edit
cs: Upravit

en: Canceled
cs: Zrušeno

en: Confirmed
cs: Potvrzeno

en: Location:
cs: Umístění:

en: Description:
cs: Popis:

en: Completed:
cs: Dokončeno:

en: Show Completed
cs: Zobrazit dokončené

en: Hide Completed
cs: Skrýt dokončené

en: %1 will be deleted
cs: %1 bude smazáno

en: %1 task | %1 tasks
cs[0]: %1 úloha
cs[1]: %1 úlohy
cs[2]: %1 úloh

en: %1 event | %1 events
cs[0]: %1 událost
cs[1]: %1 události
cs[2]: %1 událostí

en: AM
cs: dop.

en: PM
cs: odp.

en: Create
cs: Vytvořit

en: No external calendars found
cs: Externí kalendáře nebyly nalezeny.

en: No calendars found
cs: Žádné kalendáře nebyly nalezeny

en: Import an existing calendar file.
cs: Importovat existující soubor kalendáře.

en: Add a new calendar.
cs: Přidat nový kalendář.

en: Modify
cs: Změnit

en: Activate
cs: Aktivovat

en: Calendar must not be active when being deleted.
cs: Kalendář při mazání nesmí být aktivní.

en: Remove
cs: Odstranit

en: Edit details
cs: Upravit podrobnosti

en: Import calendar file
cs: Importovat soubor kalendáře

en: Export calendar to file
cs: Exportovat kalendář do souboru

en: Confirm
cs: Potvrdit

en: Modify
cs: Změnit

en: Proceed
cs: Pokračovat

en: Open folder
cs: Otevřít složku

en: Repeat
cs: Opakovat

en: Every:
cs: Každý:

en: year | years
cs[0]: rok
cs[1]: roky
cs[2]: let

en: month | months
cs[0]: měsíc
cs[1]: měsíce
cs[2]: měsíců

en: week | weeks
cs[0]: týden
cs[1]: týdny
cs[2]: týdnů

en: day | days
cs[0]: den
cs[1]: dny
cs[2]: dnů

en: Stop After:
cs: Zastavit po:

en: repeat | repeats
cs[0]: opakování
cs[1]: opakování
cs[2]: opakování

en: Never stop
cs: Nikdy nezastavovat

en: New Reminder
cs: Nová upomínka

en: Seconds:
cs: Sekund:

en: Minutes:
cs: Minut:

en: Hours:
cs: Hodin:

en: Days:
cs: Dnů:

en: No reminders yet
cs: Zatím žádné upomínky

en: More Info:
cs: Více informací:

en: About
cs: O aplikaci

en: Calendars:
cs: Kalendáře:

en: Manage internal calendars
cs: Spravovat interní kalendáře

en: Manage Internal Calendars
cs: Spravovat interní kalendáře

en: Manage external calendars
cs: Spravovat externí kalendáře

en: Manage External Calendars
cs: Spravovat externí kalendáře

en: Initial duration (minutes):
cs: Počáteční délka (minut):

en: Remind before event (minutes):
cs: Připomenout před událostí (minuty):

en: Add reminder to new events:
cs: Přidat upomínku k novým událostem:

en: Due:
cs: Do:

en: Due Date
cs: Datum dokončení

en: Due Time
cs: K času

en: All day:
cs: Celý den:

en: Task %1 will be deleted
cs: Úloha %1 bude smazána.

en: Previous week
cs: Předchozí týden

en: Current Week
cs: Tento týden

en: Next week
cs: Příští týden

en: days before start
cs: dnů před zahájením

en: seconds before start
cs: sekund před zahájením

en: At start time
cs: V čase zahájení

en: 1 day before start | %1 days before start
cs[0]: 1 den před zahájením
cs[1]: %1 dny před zahájením
cs[2]: %1 dnů před zahájením

en: 1 hour before start | %1 hours before start
cs[0]: 1 hodinu před zahájením
cs[1]: %1 hodiny před zahájením
cs[2]: %1 hodin před zahájením

en: 1 minute before start | %1 minutes before start
cs[0]: 1 minutu před zahájením
cs[1]: %1 minuty před zahájením
cs[2]: %1 minut před zahájením

en: 1 second before start | %1 seconds before start
cs[0]: 1 den před zahájením
cs[1]: %1 sekund před zahájením
cs[2]: %1 dnů před zahájením

en: Event
cs: Událost

en: Task
cs: Úloha

en: all-day
cs: Celý den

en: No Due Date
cs: Žádný termín

[ctx: @title]
en: Calendar application
cs: Aplikace kalendáře

[ctx: @info:credit]
en: (c) 2018-2022 The Calindori Team
cs: (c) 2001-2022, Tým Calindori

[ctx: @info:credit]
en: Developer
cs: Vývojář

en: Do not repeat
cs: Neopakovat

en: Yearly
cs: Ročně

en: Monthly
cs: Každý měsíc

en: Weekly
cs: Týdně

en: Daily
cs: Denně

en: Every year | Every %1 years
cs[0]: Každý rok
cs[1]: Každé %1 roky
cs[2]: Každých %1 let

en: Every month | Every %1 months
cs[0]: Každý měsíc
cs[1]: Každé %1 měsíce
cs[2]: Každých %1 měsíců

en: Every week | Every %1 weeks
cs[0]: Každý týden
cs[1]: Každé %1 týdny
cs[2]: Každých %1 týdnů

en: Every day | Every %1 days
cs[0]: Každý den
cs[1]: Každé %1 dny
cs[2]: Každých %1 dní

en: Never
cs: Nikdy

en: ; once | ; %1 times
cs[0]: ; jednou
cs[1]: ; %1-krát
cs[2]: ; %1-krát
