calindori - en to da translation catalogue (88 entries)

en: In case of all day events, start date and end date should be equal
da: Ved heldagsbegivenheder skal start- og slutdato være den samme

en: End date time should be equal to or greater than the start date time
da: Slutdato og -tid skal være det samme eller senere end startdato og -tid

en: Daily events should not span multiple days
da: Daglige begivenheder skal ikke strække sig over flere dage

en: In case of all day tasks, start date and due date should be equal
da: Ved heldagsopgaver skal start- og forfaldsdato være den samme

en: Due date time should be equal to or greater than the start date time
da: Forfaldsdato og -tid skal være det samme eller senere end startdato og -tid

en: Calendar name contains invalid characters
da: Kalendernavnet indeholder ugyldige tegn

en: Calendar already exists
da: Kalenderen findes allerede

en: Add
da: Tilføj

en: Cancel
da: Annullér

en: Close
da: Luk

en: New calendar
da: Ny kalender

en: Calendar:
da: Kalender:

en: File:
da: Fil:

en: Name:
da: Navn:

en: Save
da: Gem

en: Today
da: I dag

en: Previous
da: Forrige

en: Next
da: Næste

en: Tasks
da: Opgaver

en: Events
da: Begivenheder

en: Settings
da: Indstillinger

en: Previous day
da: Forrige dag

en: Next day
da: Næste dag

en: Summary:
da: Resumé:

en: Start Date
da: Startdato

en: Start Time
da: Starttidspunkt

en: End:
da: Slut:

en: End Date
da: Slutdato

en: End Time
da: Sluttidspunkt

en: All day
da: Hele dagen

en: Repeat:
da: Gentag:

en: Reminders
da: Påmindelser

en: No events scheduled for %1
da: Ingen begivenheder planlagt %1

en: No events scheduled
da: Ingen begivenheder planlagt

en: Delete
da: Slet

en: Edit
da: Redigér

en: Location:
da: Placering:

en: Show Completed
da: Vis gennemførte

en: Hide Completed
da: Skjul gennemførte

en: Nothing scheduled for %1
da: Intet planlagt %1

en: Nothing scheduled
da: Intet planlagt

en: %1 task | %1 tasks
da[0]: %1 opgave
da[1]: %1 opgaver

en: %1 event | %1 events
da[0]: %1 begivenhed
da[1]: %1 begivenheder

en: Create
da: Opret

en: Activate
da: Aktivér

en: Remove
da: Fjern

en: Confirm
da: Bekræft

en: All data included in this calendar will be deleted. Proceed with deletion?
da: Al data indeholdt i denne kalender vil blive slettet. Vil du fortsætte?

en: Repeat
da: Gentag

en: Every:
da: Hver:

en: Stop After:
da: Stop efter:

en: Never stop
da: Stop aldrig

en: New Reminder
da: Ny påmindelse

en: Time before start
da: Tid før start

en: Seconds:
da: Sekunder:

en: Minutes:
da: Minutter:

en: Hours:
da: Timer:

en: Days:
da: Dage:

en: About
da: Om

en: Due:
da: Forfalder:

en: Due Date
da: Forfaldsdato

en: Due Time
da: Forfaldstidspunkt

en: No tasks scheduled for %1
da: Ingen opgaver planlagt %1

en: No tasks scheduled
da: Ingen opgaver planlagt

en: Previous week
da: Forrige uge

en: Next week
da: Næste uge

en: days before start
da: dage før start

en: seconds before start
da: sekunder før start

en: At start time
da: På starttidspunkt

en: 1 day before start | %1 days before start
da[0]: 1 dag før start
da[1]: %1 dage før start

en: Event
da: Begivenhed

en: Task
da: Opgave

en: all-day
da: heldags

en: No Due Date
da: Ingen forfaldsdato

en: A calendar with the same name already exists
da: Der findes allerede en kalender med det navn

[ctx: @title]
en: Calendar application
da: Kalenderprogram

[ctx: @info:credit]
en: Developer
da: Udvikler

en: Do not repeat
da: Gentag ikke

en: Yearly
da: Årligt

en: Monthly
da: Månedligt

en: Weekly
da: Ugentligt

en: Daily
da: Dagligt

en: Every year | Every %1 years
da[0]: Hvert år
da[1]: Hvert %1. år

en: Every month | Every %1 months
da[0]: Hver måned
da[1]: Hver %1. måned

en: Every week | Every %1 weeks
da[0]: Hver uge
da[1]: Hver %1. uge

en: Every day | Every %1 days
da[0]: Hver dag
da[1]: Hver %1. dag

en: Never
da: Aldrig

en: ; once | ; %1 times
da[0]: ; en gang
da[1]: ; %1 gange
