calindori - en to hi translation catalogue (173 entries)

en: Accepted
hi: स्वीकृत

en: Tentative
hi: अंदाज़न

en: Declined
hi: अस्वीकृत

en: Delegated
hi: प्रत्यायोजित

en: Not responded yet
hi: अभी तक जवाब नहीं दिया गया

en: The url or file given does not contain valid calendar data
hi: दिए गए यूआरएल या फ़ाइल में वैध कैलेंडर डेटा नहीं है

en: The url or file given does not contain any event or task
hi: दिए गए यूआरएल या फ़ाइल में कोई ईवेंट या कार्य शामिल नहीं है

en: 1 event will be added | %1 events will be added
hi[0]: %1 ईवेंट जोड़े जाएंगे
hi[1]: %1 ईवेंट जोड़े जाएंगे

en: 1 task will be added | %1 tasks will be added
hi[0]: %1 कार्य जोड़े जाएंगे
hi[1]: %1 कार्य जोड़े जाएंगे

en: %1 incidences will be added
hi: %1 घटनाएं जोड़ी जाएंगी

en: Import completed successfully
hi: आयात सफलतापूर्वक पूर्ण हुआ

en: An error has occurred during import
hi: आयात के दौरान एक त्रुटि हुई है

en: In case of all day events, start date and end date should be equal
hi: पूरे दिन की घटनाओं के मामले में, आरंभ तिथि और समाप्ति तिथि समान होनी चाहिए

en: End date time should be equal to or greater than the start date time
hi: समाप्ति तिथि का समय आरंभ तिथि के समय के बराबर या उससे अधिक होना चाहिए

en: Daily events should not span multiple days
hi: दैनिक कार्यक्रम कई दिनों तक नहीं चलने चाहिए

en: In case of all day tasks, start date and due date should be equal
hi: पूरे दिन के कार्यों के मामले में, आरंभ तिथि और नियत तिथि समान होनी चाहिए

en: Due date time should be equal to or greater than the start date time
hi: नियत तिथि का समय प्रारंभ तिथि के समय के बराबर या उससे अधिक होना चाहिए

en: Cannot read calendar. Export failed.
hi: कैलेंडर पढ़ा नहीं जा सका. निर्यात विफल.

en: Cannot load calendar. Export failed.
hi: कैलेंडर लोड नहीं किया जा सका. निर्यात विफल.

en: Cannot save calendar file. Export failed.
hi: कैलेंडर फ़ाइल सहेजी नहीं जा सकी. निर्यात विफल.

en: Export completed successfully
hi: निर्यात सफलतापूर्वक पूर्ण हुआ

en: Calendar name contains invalid characters
hi: कैलेंडर नाम में अमान्य वर्ण हैं

en: Calendar already exists
hi: कैलेंडर पहले से मौजूद है

en: No contacts found
hi: कोई संपर्क नहीं मिला

en: Add
hi: जोड़ना

en: Cancel
hi: रद्द करना

en: Email:
hi: ईमेल:

en: Status:
hi: स्थिति:

en: Role:
hi: भूमिका:

en: Required
hi: आवश्यक

en: Optional
hi: वैकल्पिक

en: Non-participant
hi: भाग न लेने वाला

en: Chairperson
hi: अध्यक्ष

en: Attendee management is available only in external calendars that are synchronized online
hi: सहभागी प्रबंधन केवल उन बाहरी कैलेंडर में उपलब्ध है जो ऑनलाइन सिंक्रनाइज़ किए गए हैं

en: Please set the calendar owner details in the application settings
hi: कृपया एप्लिकेशन सेटिंग में कैलेंडर स्वामी का विवरण सेट करें

en: No attendees yet
hi: अभी तक कोई उपस्थित नहीं

en: New calendar
hi: नया कैलेंडर

en: Calendar:
hi: कैलेंडर:

en: File:
hi: फ़ाइल:

en: Owner
hi: मालिक

en: Name:
hi: नाम:

en: Save
hi: बचाना

en: Previous
hi: पहले का

en: Next
hi: अगला

en: Today
hi: आज

en: Tasks
hi: कार्य

en: Events
hi: घटनाक्रम

en: Calendar
hi: कैलेंडर

en: Month View
hi: महीना दृश्य

en: Week View
hi: सप्ताह दृश्य

en: Day View
hi: दिन का दृश्य

en: Tasks List
hi: कार्य सूची

en: Events List
hi: घटनाओं की सूची

en: Calendars
hi: CALENDARS

en: Calendar %1 has been activated
hi: कैलेंडर %1 सक्रिय कर दिया गया है

en: Settings
hi: सेटिंग्स

en: Previous day
hi: पिछला दिन

en: Next day
hi: अगले दिन

en: Create Event
hi: ईवेंट बनाएं

en: Create Task
hi: कार्य बनाएं

en: Summary:
hi: सारांश:

en: Start:
hi: शुरू करना:

en: Start Date
hi: आरंभ करने की तिथि

en: Start Time
hi: समय शुरू

en: End:
hi: अंत:

en: End Date
hi: अंतिम तिथि

en: End Time
hi: अंत समय

en: All day
hi: पूरे दिन

en: Repeat:
hi: दोहराना:

en: Details
hi: विवरण

en: Reminders
hi: अनुस्मारक

en: Attendees
hi: सहभागी

en: No events scheduled for %1
hi: %1 के लिए कोई ईवेंट शेड्यूल नहीं किया गया

en: No events scheduled
hi: कोई कार्यक्रम निर्धारित नहीं

en: Delete
hi: मिटाना

en: Edit
hi: संपादन करना

en: Event %1 will be deleted
hi: इवेंट %1 हटा दिया जाएगा

en: Canceled
hi: रद्द

en: Confirmed
hi: की पुष्टि

en: Location:
hi: जगह:

en: Description:
hi: विवरण:

en: Completed:
hi: पुरा होना:

en: Show Completed
hi: शो पूरा हुआ

en: Hide Completed
hi: छिपाएँ पूर्ण

en: Nothing scheduled for %1
hi: %1 के लिए कुछ भी शेड्यूल नहीं किया गया

en: Nothing scheduled
hi: कुछ भी निर्धारित नहीं

en: %1 will be deleted
hi: %1 हटा दिया जाएगा

en: %1 task | %1 tasks
hi[0]: %1 कार्य
hi[1]: %1 कार्य

en: %1 event | %1 events
hi[0]: %1 ईवेंट
hi[1]: %1 ईवेंट

en: AM
hi: पूर्वाह्न

en: PM
hi: बजे

en: Create
hi: बनाएं

en: No external calendars found
hi: कोई बाहरी कैलेंडर नहीं मिला

en: No calendars found
hi: कोई कैलेंडर नहीं मिला

en: Import an existing calendar file.
hi: मौजूदा कैलेंडर फ़ाइल आयात करें.

en: Add a new calendar.
hi: एक नया कैलेंडर जोड़ें.

en: Modify %1
hi: संशोधित करें%1

en: Activate
hi: सक्रिय करें

en: Calendar must not be active when being deleted.
hi: कैलेंडर हटाते समय उसे सक्रिय नहीं रखना चाहिए.

en: Remove
hi: निकालना

en: Edit details
hi: विवरण संपादित करें

en: Import calendar file
hi: कैलेंडर फ़ाइल आयात करें

en: Export calendar to file
hi: कैलेंडर को फ़ाइल में निर्यात करें

en: Confirm
hi: पुष्टि करना

en: All data included in this calendar will be deleted. Proceed with deletion?
hi: इस कैलेंडर में शामिल सभी डेटा हटा दिए जाएंगे। क्या आप हटाना जारी रखना चाहते हैं?

en: Modify
hi: संशोधित

en: Proceed
hi: आगे बढ़ना

en: Open folder
hi: फोल्डर खोलें

en: Repeat
hi: दोहराना

en: Every:
hi: प्रत्येक:

en: year | years
hi[0]: साल
hi[1]: साल

en: month | months
hi[0]: महीने
hi[1]: महीने

en: week | weeks
hi[0]: हफ्तों
hi[1]: हफ्तों

en: day | days
hi[0]: दिन
hi[1]: दिन

en: Stop After:
hi: इसके बाद रुकें:

en: repeat | repeats
hi[0]: दोहराता
hi[1]: दोहराता

en: Never stop
hi: कभी ना रुको

en: New Reminder
hi: नया अनुस्मारक

en: Time before start
hi: शुरू होने से पहले का समय

en: Seconds:
hi: सेकंड:

en: Minutes:
hi: मिनट:

en: Hours:
hi: घंटे:

en: Days:
hi: दिन:

en: No reminders yet
hi: अभी तक कोई अनुस्मारक नहीं

en: About
hi: के बारे में

en: About Calindori
hi: कैलिंडोरी के बारे में

en: About KDE
hi: केडीई के बारे में

en: Manage internal calendars
hi: आंतरिक कैलेंडर प्रबंधित करें

en: Manage Internal Calendars
hi: आंतरिक कैलेंडर प्रबंधित करें

en: Manage external calendars
hi: बाह्य कैलेंडर प्रबंधित करें

en: Manage External Calendars
hi: बाह्य कैलेंडर प्रबंधित करें

en: Initial duration (minutes)
hi: प्रारंभिक अवधि (मिनट)

en: Remind before event (minutes)
hi: घटना से पहले याद दिलाएं (मिनट में)

en: Add reminder to new events
hi: नए ईवेंट के लिए अनुस्मारक जोड़ें

en: Due:
hi: देय:

en: Due Date
hi: दो तारीखें

en: Due Time
hi: निश्चित समय

en: All day:
hi: पूरे दिन:

en: No tasks scheduled for %1
hi: %1 के लिए कोई कार्य निर्धारित नहीं है

en: No tasks scheduled
hi: कोई कार्य निर्धारित नहीं

en: Task %1 will be deleted
hi: कार्य %1 हटा दिया जाएगा

en: Previous week
hi: पिछला सप्ताह

en: Next week
hi: अगले सप्ताह

en: Current Week
hi: वर्तमान सप्ताह

en: days before start
hi: शुरू होने से पहले के दिन

en: seconds before start
hi: शुरू होने से कुछ सेकंड पहले

en: At start time
hi: प्रारंभ समय पर

en: 1 day before start | %1 days before start
hi[0]: प्रारंभ से %1 दिन पहले
hi[1]: प्रारंभ से %1 दिन पहले

en: 1 hour before start | %1 hours before start
hi[0]: शुरू होने से %1 घंटे पहले
hi[1]: शुरू होने से %1 घंटे पहले

en: 1 minute before start | %1 minutes before start
hi[0]: शुरू होने से %1 मिनट पहले
hi[1]: शुरू होने से %1 मिनट पहले

en: 1 second before start | %1 seconds before start
hi[0]: प्रारंभ से %1 सेकंड पहले
hi[1]: प्रारंभ से %1 सेकंड पहले

en: Event
hi: आयोजन

en: Task
hi: काम

en: all-day
hi: पूरे दिन

en: No Due Date
hi: कोई दो तारीखें नहीं

en: A calendar with the same name already exists
hi: इसी नाम का एक कैलेंडर पहले से मौजूद है

en: Calindori
hi: कालिंडोरी

[ctx: @title]
en: Calendar application
hi: कैलेंडर अनुप्रयोग

[ctx: @info:credit]
en: (c) 2018-2022 The Calindori Team
hi: (c) 2018-2022 कैलिंडोरी टीम

[ctx: @info:credit]
en: Developer
hi: डेवलपर

[ctx: @info:credit]
en: Nicolas Fella
hi: निकोलस फेल्ला

[ctx: @info:credit]
en: Devin Lin
hi: डेविन लिन

en: Do not repeat
hi: दोहराएँ नहीं

en: Yearly
hi: सालाना

en: Monthly
hi: महीने के

en: Weekly
hi: साप्ताहिक

en: Daily
hi: दैनिक

en: Every year | Every %1 years
hi[0]: हर %1 वर्ष
hi[1]: हर %1 वर्ष

en: Every month | Every %1 months
hi[0]: हर %1 महीने
hi[1]: हर %1 महीने

en: Every week | Every %1 weeks
hi[0]: हर %1 सप्ताह
hi[1]: हर %1 सप्ताह

en: Every day | Every %1 days
hi[0]: हर %1 दिन
hi[1]: हर %1 दिन

en: Never
hi: कभी नहीं

en: ; once | ; %1 times
hi[0]: ; %1 बार
hi[1]: ; %1 बार
