calindori - en to pa translation catalogue (147 entries)

en: Accepted
pa: ਮਨਜ਼ੂਰ

en: Tentative
pa: ਆਰਜ਼ੀ

en: Declined
pa: ਇਨਕਾਰੇ

en: Delegated
pa: ਅੱਗੇ ਭੇਜੇ

en: Not responded yet
pa: ਹਾਲੇ ਕੋਈ ਜਵਾਬ ਨਹੀਂ

en: The url or file given does not contain valid calendar data
pa: url ਜਾਂ ਦਿੱਤੀ ਫਾਇਲ ਵਿੱਚ ਵਾਜਬ ਕੈਲੰਡਰ ਡਾਟਾ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: The url or file given does not contain any event or task
pa: url ਜਾਂ ਦਿੱਤੀ ਫਾਇਲ ਵਿੱਚ ਕੋਈ ਸਮਾਗਮ ਜਾਂ ਕੰਮ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: 1 event will be added | %1 events will be added
pa[0]: 1 ਸਮਾਗਮ ਜੋੜਿਆ ਜਾਵੇਗਾ
pa[1]: %1 ਸਮਾਗਮਾਂ ਨੂੰ ਜੋੜਿਆ ਜਾਵੇਗਾ

en: 1 task will be added | %1 tasks will be added
pa[0]: 1 ਕੰਮ ਜੋੜਿਆ ਜਾਵੇਗਾ
pa[1]: %1 ਕੰਮ ਜੋੜੇ ਜਾਣਗੇ

en: %1 incidences will be added
pa: %1 ਘਟਨਾਵਾਂ ਜੋੜੀਆਂ ਜਾਣਗੀਆਂ

en: Import completed successfully
pa: ਦਰਾਮਦ ਕਾਮਯਾਬੀ ਨਾਲ ਪੂਰਾ ਕੀਤਾ

en: An error has occurred during import
pa: ਦਰਾਮਦ ਕਰਨ ਦੌਰਾਨ ਗ਼ਲਤੀ ਵਾਪਰੀ ਹੈ

en: In case of all day events, start date and end date should be equal
pa: ਸਾਰੇ ਦਿਨ ਦੇ ਸਮਾਗਮਾਂ ਦੇ ਕੇਸ ਵਿੱਚ ਸ਼ੁਰੂ ਅਤੇ ਪੂਰਾ ਹੋਣ ਦੀ ਤਾਰੀਖ ਬਰਾਬਰ ਹੋਣੀ ਚਾਹੀਦੀ ਹੈ

en: End date time should be equal to or greater than the start date time
pa: ਪੂਰਾ ਹੋਣ ਦੀ ਤਾਰੀਖ ਸਮਾਂ ਸ਼ੁਰੂ ਹੋਣ ਦੀ ਤਾਰੀਖ ਸਮੇਂ ਦੇ ਬਰਾਬਰ ਜਾਂ ਵੱਡੀ ਹੋਣੀ ਚਾਹੀਦੀ ਹੈ

en: Daily events should not span multiple days
pa: ਰੋਜ਼ਾਨਾ ਦੇ ਸਮਾਗਮ ਕਈ ਦਿਨਾਂ ਵਿੱਚ ਵੰਡੇ ਨਹੀਂ ਹੋਣੇ ਚਾਹੀਦੇ ਹਨ

en: In case of all day tasks, start date and due date should be equal
pa: ਸਾਰੇ ਦਿਨ ਦੇ ਕੰਮਾਂ ਦੇ ਕੇਸ ਵਿੱਚ ਸ਼ੁਰੂ ਅਤੇ ਪੂਰਾ ਕਰਨ ਦੀ ਤਾਰੀਖ ਬਰਾਬਰ ਹੋਣੀ ਚਾਹੀਦੀ ਹੈ

en: Due date time should be equal to or greater than the start date time
pa: ਪੂਰਾ ਕਰਨ ਦੀ ਤਾਰੀਖ ਸਮਾਂ ਸ਼ੁਰੂ ਹੋਣ ਦੀ ਤਾਰੀਖ ਸਮੇਂ ਦੇ ਬਰਾਬਰ ਜਾਂ ਵੱਡੀ ਹੋਣੀ ਚਾਹੀਦੀ ਹੈ

en: Cannot read calendar. Export failed.
pa: ਕੈਲੰਡਰ ਪੜ੍ਹਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ। ਐਕਸਪੋਰਟ ਅਸਫ਼ਲ ਹੈ।

en: Cannot load calendar. Export failed.
pa: ਕੈਲੰਡਰ ਲੋਡ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ। ਐਕਸਪੋਰਟ ਅਸਫ਼ਲ ਹੈ।

en: Cannot save calendar file. Export failed.
pa: ਕੈਲੰਡਰ ਫਾਇਲ ਸੰਭਾਲੀ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕੀ। ਐਕਸਪੋਰਟ ਕਰਨਾ ਅਸਫ਼ਲ ਹੈ।

en: Export completed successfully
pa: ਬਰਾਮਦ ਕਾਮਯਾਬੀ ਨਾਲ ਪੂਰਾ ਕੀਤਾ

en: Calendar name contains invalid characters
pa: ਕੈਲੰਡਰ ਨਾਂ ਵਿੱਚ ਅਢੁੱਕਵਾਂ ਅੱਖਰ ਹਨ

en: Calendar already exists
pa: ਕੈਲੰਡਰ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਮੌਜੂਦ ਹੈ

en: No contacts found
pa: ਕੋਈ ਸੰਪਰਕ ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ

en: Add
pa: ਜੋੜੋ

en: Cancel
pa: ਰੱਦ ਕਰੋ

en: Email:
pa: ਈਮੇਲ:

en: Status:
pa: ਹਾਲਤ:

en: Role:
pa: ਰੋਲ:

en: Required
pa: ਜ਼ਰੂਰੀ

en: Optional
pa: ਚੋਣਵਾਂ

en: Non-participant
pa: ਨਾ-ਭਾਗ ਲੈਣ ਵਾਲੇ

en: Chairperson
pa: ਮੁਖੀ

en: Attendee management is available only in external calendars that are synchronized online
pa: ਦਰਸ਼ਕ ਲਈ ਇੰਤਜ਼ਾਮ ਸਿਰਫ਼ ਬਾਹਰੀ ਕੈਲੰਡਰਾਂ ਲਈ ਹੀ ਮੌਜੂਦ ਹੈ, ਜੋ ਕਿ ਆਨਲਾਈਨ ਸੈਕਰੋਨਾਈਜ਼ ਕੀਤਾ ਜਾਂਦਾ ਹੈ

en: Please set the calendar owner details in the application settings
pa: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਸੈਟਿੰਗਾਂ ਵਿੱਚ ਕੈਲੰਡਰ ਮਾਲਕ ਵੇਰਵੇ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: No attendees yet
pa: ਹਾਲੇ ਕੋਈ ਦਰਸ਼ਕ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Close
pa: ਬੰਦ ਕਰੋ

en: New calendar
pa: ਨਵਾਂ ਕੈਲੰਡਰ

en: Calendar:
pa: ਕੈਲੰਡਰ:

en: File:
pa: ਫਾਇਲ:

en: Owner
pa: ਮਾਲਕ

en: Name:
pa: ਨਾਂ:

en: Save
pa: ਸੰਭਾਲੋ

en: Today
pa: ਅੱਜ

en: Previous
pa: ਪਿੱਛੇ

en: Next
pa: ਅੱਗੇ

en: Tasks
pa: ਕੰਮ

en: Events
pa: ਸਮਾਗਮ

en: Calendars
pa: ਕੈਲੰਡਰ

en: Calendar %1 has been activated
pa: ਕੈਲੰਡਰ %1 ਸਰਗਰਮ ਕੀਤਾ ਗਿਆ

en: Settings
pa: ਸੈਟਿੰਗਾਂ

en: Previous day
pa: ਪਿਛਲਾ ਦਿਨ

en: Next day
pa: ਅਗਲਾ ਦਿਨ

en: Create Event
pa: ਸਮਾਗਮ ਬਣਾਓ

en: Create Task
pa: ਕੰਮ ਬਣਾਓ

en: Summary:
pa: ਸਾਰ:

en: Start:
pa: ਸ਼ੁਰੂ:

en: Start Date
pa: ਸ਼ੁਰੂ ਤਾਰੀਖ:

en: Start Time
pa: ਸ਼ੁਰੂ ਸਮਾਂ

en: End:
pa: ਅੰਤ:

en: End Date
pa: ਅੰਤ ਤਾਰੀਖ

en: End Time
pa: ਅੰਤ ਸਮਾਂ

en: All day
pa: ਸਾਰਾ ਦਿਨ

en: Repeat:
pa: ਦੁਹਰਾਓ:

en: Details
pa: ਵੇਰਵੇ

en: Reminders
pa: ਰਿਮਾਈਂਡਰ

en: Attendees
pa: ਦਰਸ਼ਕ

en: No events scheduled for %1
pa: %1 ਲਈ ਕਿਸੇ ਸਮਾਗਮ ਦਾ ਸਮਾਂ ਨਿਯਤ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: No events scheduled
pa: ਕੋਈ ਸਮਾਗਮ ਦਾ ਸਮਾਂ ਨਿਯਤ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Delete
pa: ਹਟਾਓ

en: Edit
pa: ਸੋਧੋ

en: Event %1 will be deleted
pa: ਸਮਾਗਮ %1 ਹਟਾਇਆ ਜਾਵੇਗਾ

en: Canceled
pa: ਰੱਦ ਕੀਤਾ

en: Confirmed
pa: ਤਸਦੀਕ ਕੀਤਾ

en: Location:
pa: ਟਿਕਾਣਾ:

en: Description:
pa: ਵਰਣਨ:

en: Completed:
pa: ਪੂਰਾ ਹੋਏ:

en: Show Completed
pa: ਪੂਰੇ ਹੋਏ ਵੇਖਾਓ

en: Hide Completed
pa: ਪੂਰੇ ਹੋਏ ਲੁਕਾਓ

en: Nothing scheduled for %1
pa: %1 ਲਈ ਕਿਸੇ ਲਈ ਵੀ ਸਮਾਂ ਨਿਯਤ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Nothing scheduled
pa: ਕਿਸੇ ਲਈ ਵੀ ਸਮਾਂ ਨਿਯਤ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: %1 will be deleted
pa: %1 ਨੂੰ ਹਟਾਇਆ ਜਾਵੇਗਾ

en: %1 task | %1 tasks
pa[0]: %1 ਕੰਮ
pa[1]: %1 ਕੰਮ

en: %1 event | %1 events
pa[0]: %1 ਸਮਾਗਮ
pa[1]: %1 ਸਮਾਗਮ

en: AM
pa: ਸਵੇਰ

en: PM
pa: ਸ਼ਾਮ

en: Create
pa: ਬਣਾਓ

en: Activate
pa: ਸਰਗਰਮ

en: Remove
pa: ਹਟਾਓ

en: Confirm
pa: ਤਸਦੀਕ ਕਰੋ

en: All data included in this calendar will be deleted. Proceed with deletion?
pa: ਇਸ ਕੈਲੰਡਰ ਵਿੱਚ ਮੌਜੂਦ ਸਾਰਾ ਡਾਟਾ ਹਟਾਇਆ ਜਾਵੇਗਾ। ਕੀ ਹਟਾਉਣਾ ਹੈ?

en: Proceed
pa: ਜਾਰੀ ਰੱਖੋ

en: Open folder
pa: ਫੋਲਡਰ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Repeat
pa: ਦੁਹਰਾਓ

en: Every:
pa: ਹਰ:

en: year | years
pa[0]: ਸਾਲ
pa[1]: ਸਾਲ

en: month | months
pa[0]: ਮਹੀਨਾ
pa[1]: ਮਹੀਨੇ

en: week | weeks
pa[0]: ਹਫ਼ਤਾ
pa[1]: ਹਫ਼ਤੇ

en: day | days
pa[0]: ਅੱਜ
pa[1]: ਅੱਜ

en: Stop After:
pa: ਇਸ ਦੇ ਬਾਦ ਰੋਕੋ:

en: repeat | repeats
pa[0]: ਦੁਹਰਾਓ
pa[1]: ਦੁਹਰਾਓ

en: Never stop
pa: ਕਦੇ ਨਾ ਰੋਕੋ

en: New Reminder
pa: ਨਵਾਂ ਰਿਮਾਈਂਡਰ

en: Time before start
pa: ਸ਼ੁਰੂ ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ ਸਮਾਂ

en: Seconds:
pa: ਸਕਿੰਟ:

en: Minutes:
pa: ਮਿੰਟ

en: Hours:
pa: ਘੰਟੇ:

en: Days:
pa: ਦਿਨ:

en: OK
pa: ਠੀਕ ਹੈ

en: No reminders yet
pa: ਹਾਲੇ ਰਿਮਾਈਂਡਰ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: About
pa: ਇਸ ਬਾਰੇ

en: Due:
pa: ਨਿਯਤ:

en: Due Date
pa: ਨਿਯਤ ਤਾਰੀਖ

en: Due Time
pa: ਨਿਯਤ ਸਮਾਂ

en: All day:
pa: ਸਾਰਾ ਦਿਨ:

en: No tasks scheduled for %1
pa: %1 ਲਈ ਕਿਸੇ ਕੰਮ ਦਾ ਸਮਾਂ ਨਿਯਤ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: No tasks scheduled
pa: ਕਿਸੇ ਕੰਮ ਦਾ ਸਮਾਂ ਨਿਯਤ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Task %1 will be deleted
pa: %1 ਕੰਮ ਨੂੰ ਹਟਾਇਆ ਜਾਵੇਗਾ

en: Previous week
pa: ਪਿਛਲਾ ਹਫ਼ਤਾ

en: Next week
pa: ਅਗਲਾ ਹਫ਼ਤਾ

en: days before start
pa: ਸ਼ੁਰੂ ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ ਦਿਨ

en: seconds before start
pa: ਸ਼ੁਰੂ ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ ਸਕਿੰਟ

en: At start time
pa: ਸ਼ੁਰੂ ਵੇਲੇ

en: 1 day before start | %1 days before start
pa[0]: ਸ਼ੁਰੂ ਤੋਂ 1 ਦਿਨ ਪਹਿਲਾਂ
pa[1]: ਸ਼ੁਰੂ ਤੋਂ %1 ਦਿਨ ਪਹਿਲਾਂ

en: 1 hour before start | %1 hours before start
pa[0]: ਸ਼ੁਰੂ ਤੋਂ 1 ਘੰਟਾ ਪਹਿਲਾਂ
pa[1]: ਸ਼ੁਰੂ ਤੋਂ %1 ਘੰਟੇ ਪਹਿਲਾਂ

en: 1 minute before start | %1 minutes before start
pa[0]: ਸ਼ੁਰੂ ਤੋਂ 1 ਮਿੰਟ ਪਹਿਲਾਂ
pa[1]: ਸ਼ੁਰੂ ਤੋਂ %1 ਮਿੰਟ ਪਹਿਲਾਂ

en: 1 second before start | %1 seconds before start
pa[0]: ਸ਼ੁਰੂ ਤੋਂ 1 ਸਕਿੰਟ ਪਹਿਲਾਂ
pa[1]: ਸ਼ੁਰੂ ਤੋਂ %1 ਸਕਿੰਟ ਪਹਿਲਾਂ

en: Event
pa: ਸਮਾਗਮ

en: Task
pa: ਕੰਮ

en: all-day
pa: ਸਾਰਾ-ਦਿਨ

en: No Due Date
pa: ਕੋਈ ਪੂਰਾ ਕਰਨ ਤਾਰੀਖ ਨਹੀਂ

en: A calendar with the same name already exists
pa: ਇਸ ਨਾਂ ਨਾਲ ਕੈਲੰਡਰ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਮੌਜੂਦ ਹੈ

en: Calindori
pa: ਕੈਲਿੰਡੋਰੀ

[ctx: @title]
en: Calendar application
pa: ਕੈਲੰਡਰ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ

[ctx: @info:credit]
en: Developer
pa: ਡਿਵੈਲਪਰ

[ctx: @info:credit]
en: Nicolas Fella
pa: ਨਿਕੋਲਸ ਫੇਲਾ

en: Do not repeat
pa: ਮੁੜ ਨਾ ਚਲਾਓ

en: Yearly
pa: ਸਾਲਨਾ

en: Monthly
pa: ਮਹੀਨੇਵਾਰ

en: Weekly
pa: ਹਫ਼ਤੇਵਾਰ

en: Daily
pa: ਰੋਜ਼

en: Every year | Every %1 years
pa[0]: ਹਰ ਸਾਲ
pa[1]: ਹਰ %1 ਸਾਲ

en: Every month | Every %1 months
pa[0]: ਹਰ ਮਹੀਨੇ
pa[1]: ਹਰ %1 ਮਹੀਨੇ

en: Every week | Every %1 weeks
pa[0]: ਹਰ ਹਫ਼ਤੇ
pa[1]: ਹਰ %1 ਹਫ਼ਤੇ

en: Every day | Every %1 days
pa[0]: ਹਰ ਰੋਜ਼
pa[1]: ਹਰ %1 ਦਿਨ

en: Never
pa: ਕਦੇ ਨਹੀਂ

en: ; once | ; %1 times
pa[0]: ; ਇੱਕ ਵਾਰ
pa[1]: ; %1 ਵਾਰ
