koffice - en to ar translation catalogue (567 entries)

en: Line
ar: السّطر

en: Precision:
ar: الدقة:

[ctx: The raw line data]
en: Raw
ar: خام

en: Curve
ar: منحنى

en: Straight
ar: مستقيم

en: Optimize
ar: حسِّن

en: Pencil
ar: قلم رصاص

[ctx: (qtundo-format)]
en: Convert to Path
ar: حوّل إلى المسار

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert points
ar: أدرج نقاط

[ctx: (qtundo-format)]
en: Merge points
ar: ادمج النقاط

[ctx: (qtundo-format)]
en: Move points
ar: انقل النقاط

[ctx: (qtundo-format) Delete one shape]
en: Delete shape
ar: احذف الشكل

[ctx: (qtundo-format)]
en: Keep Aspect Ratio
ar: أبق التناسب

[ctx: (qtundo-format)]
en: Rename Shape
ar: أعد تسمية الشكل

en: Standard
ar: قياسي

en: Lines
ar: الخطوط

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblTypeDesc)
en: Type:
ar: النوع:

en: Show Grid
ar: أظهر الشبكة

en: A simple path shape
ar: شكل مسار بسيط

en: %1 Options
ar: خيارات %1

en: Active tool: %1
ar: الأداة النشطة: %1

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, snapDistance)
en:  px
ar:  بكسل

en: Create object
ar: انشئ كائناً

en: Corner point
ar: نقطة الركن

en: Smooth point
ar: نقطة ملساء

en: Symmetric Point
ar: نقطة متماثلة

en: Segment to Line
ar: قطعة إلى خط

en: Segment to Curve
ar: قطعة إلى منحنى

en: Insert point
ar: أدرج نقطة

en: Remove point
ar: أزل النقطة

en: Break at point
ar: اكسر عند النقطة

en: Break at segment
ar: اكسر عند القطعة

en: Join with segment
ar: ضم مع القطعة

en: Merge points
ar: ادمج النقاط

en: To Path
ar: إلى المسار

en: Zoom
ar: تكبير

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, zoomInButton)
en: Zoom In
ar: قرّب

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, zoomOutButton)
en: Zoom Out
ar: بعّد

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, convertToPath)
en: Convert To Path
ar: حوّل إلى المسار

[ctx: Default text for undo action]
en: Undo
ar: تراجع

en: Undo %1
ar: تراجع %1

[ctx: Default text for redo action]
en: Redo
ar: كرّر

en: Redo %1
ar: كرّر %1

en: Redo
ar: كرّر

en: Undo
ar: تراجع

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ar: &ملف

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ar: ت&عيينات

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: File
ar: ملف

en: No autosave
ar: لا تحفظ آليًّا

[ctx: unit symbol for minutes, leading space as separator]
en:  min
ar: دقائق

en: Autosave interval:
ar: فترة الحفظ الآليّ:

[ctx: @option:check]
en: Show grid
ar: اعرض الشّبكة

[ctx: @option:check]
en: Snap to grid
ar: شد للشبكة

en: Grid:
ar: الشبكة:

en: Grid color:
ar: لون الشبكة:

[ctx: Horizontal grid spacing]
en: Horizontal spacing:
ar: مسافات أفقية:

[ctx: Vertical grid spacing]
en: Vertical spacing:
ar: مسافات رأسية:

en: Units:
ar: الوحدات:

en: Only print and exit
ar: فقط اطبع واخرج

en: Override display DPI
ar: تجاوز عرض DPI

en: Too many templates found for: %1
ar: عُثر على قوالب كثيرة جداً لأجل: %1

en: Template %1 failed to load.
ar: القالب %1 فشل في التحميل.

en: Discard All
ar: أهمل الكلّ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_alwaysUseCheckBox)
en: Always use this template at application start up
ar: استخدم هذا القالب دائما عند بدء تشغيل التطبيق

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_alwaysUseCheckBox)
en: Always use this template
ar: استخدم هذا القالب دائماً

en: Making backup...
ar: عمل نسخة احتياطية...

en: Saving...
ar: يجري الحفظ...

en: Could not save
    %1
ar: تعذر حفظ
    %1

en: Could not save %1
    Reason: %2
ar: تعذر حفظ %1 
    السبب: %2

en: Document <i>%1</i> saved
ar: المستند <i>%1</i> قد حفظ

en: The password of this encrypted document is not known. Autosave aborted! Please save your work manually.
ar: كلمة المرور لهذا المستند المشفر مجهولة. تم مغادرة الحفظ التلقائي! يرجى حفظ عملك يدويا.

en: Autosaving...
ar: يجري الحفظ التلقائي...

en: Error during autosave! Partition full?
ar: خطأ أثناء الحفظ التلقائي! القسم مليء؟

en: Could not create the file for saving
ar: لا يمكن إنشاء الملف للحفظ

en: Not able to write '%1'. Partition full?
ar: لا يمكن كتابة '%1'. القسم مليء؟

en: Error while trying to write '%1'. Partition full?
ar: خطأ عند محاولة كتابة '%1'. القسم مليء؟

en: Malformed URL
    %1
ar: عنوان URL مشوه
    %1

en: An autosaved file exists for this document.
    Do you want to open it instead?
ar: توجد نسخة محفوظة آليا لهذا الملف
    هل تريد أن تفتح هذه النسخة كبديل ؟

en: The file %1 does not exist.
ar: الملف %1 ليس موجودا.

en: File not found
ar: الملف غير موجود

en: Cannot create storage
ar: لا يمكن إنشاء التخزين

en: Bad MIME type
ar: نوع MIME سيئ

en: Error in embedded document
ar: خطأ في المستند المضمن

en: Format not recognized
ar: لم يتعرف على التنسيق

en: Not implemented
ar: لم يُجهَز

en: Parsing error
ar: خطأ تحليل

en: Document is password protected
ar: المستند محمي بكلمة مرور

en: Internal error
ar: خطأ داخلي

en: Out of memory
ar: نفذت الذّاكرة

en: Unknown error
ar: خطأ مجهول

en: Document <i>%1</i> loaded
ar: المستند <i>%1</i> قد حًمّل

en: Could not find %1
ar: لا يمكن إيجاد %1

en: Parsing error in %1 at line %2, column %3
    Error message: %4
ar: خطأ تحليل في %1 عند السطر %2, العمود %3
    رسالة الخطأ: %4

en: %1 is not a file.
ar: %1 ليس ملفاً.

en: Could not open the file for reading (check read permissions).
ar: تعذر فتح الملف للقراءة (افحص صلاحيات القراءة).

en: Could not read the beginning of the file.
ar: تعذر قراءة بداية الملف.

en: parsing error in the main document at line %1, column %2
    Error message: %3
ar: خطأ تحليل في المستند الرئيسي عند السطر %1، العمود %2
    رسالة الخطأ: %3

en: Invalid document: no file 'maindoc.xml'.
ar: مستند غير صالح: لا ملف 'maindoc.xml'.

en: Untitled
ar: بدون عنوان

en: <p>The document <b>'%1'</b> has been modified.</p><p>Do you want to save it?</p>
ar: <p>المستند <b>'%1'</b> تعرض للتعديل.</p><p>هل ترغب بحفظه؟</p>

en: Internal error: saveXML not implemented
ar: خطأ داخلي: حفظXML غير متوفر

en: Could not open
    %1
ar: تعذر فتح
    %1

en: Could not open %1
    Reason: %2
ar: تعذر فتح %1
    السبب: %2

en: a word processing
ar: معالجة كلمات

en: a spreadsheet
ar: ورقة حسابية

en: a presentation
ar: عرض تقديمي

en: a chart
ar: رسم بياني

en: a drawing
ar: رسم

en: The document "%1" has been modified.
    Do you want to save your changes or discard them?
ar: عُدّل المستند ”%1“.
    أتريد حفظ التغييرات أم إهمالها؟

en: Close Document
ar: أغلق المستند

en: %1 %
ar: %1٪

en: No
ar: لا

en: Yes
ar: نعم

en: Could not export file.
ar: تعذر تصدير الملف.

en: Missing Export Filter
ar: مرشح التصدير مفقود

en: Could not import file of type
    %1
ar: تعذر استيراد الملف من نوع
    %1

en: Missing Import Filter
ar: مرشح استيراد مفقود

en: Choose Filter
ar: اختر مرشح

en: Case Sensitive
ar: حساس للحالة

en: Whole Words Only
ar: كلمات كاملة فقط

en: %1 unsaved document (%2)
ar: %1 مستند غير محفوظ (%2)

en: Export as PDF...
ar: صدر بصيغة PDF...

en: Reload
ar: أعد تحميل

en: Versions...
ar: الإصدارات...

en: E&xport...
ar: ص&دِّر...

en: &New View
ar: &عرض جديد

en: Document Information
ar: معلومات المستند

en: Full Screen Mode
ar: نمط ملء الشاشة

en: Dockers
ar: مراسي

en: (write protected)
ar: (محمي من الكتابة)

en: Save as %1
ar: احفظ باسم %1

en: Save
ar: احفظ

en: %1 (unknown file type)
ar: %1 (نوع ملف مجهول)

en: <qt>Saving as a %1 may result in some loss of formatting.<p>Do you still want to save in this format?</qt>
ar: <qt>الحفظ بصفة %1 قد يتسبب في فقدان بعض التنسيق.<p>هل لازلت تريد الحفظ بهذا التنسيق؟</qt>

en: Confirm Save
ar: أكد الحفظ

en: <qt>Exporting as a %1 may result in some loss of formatting.<p>Do you still want to export to this format?</qt>
ar: <qt>التصدير بصيغة %1 قد يتسبب في فقدان بعض التنسيق.<p>هل لازلت تريد التصدير بهذا التنسيق؟</qt>

en: Confirm Export
ar: أكد التصدير

en: Export
ar: صدِّر

en: untitled
ar: بلا عنوان

en: Open Document
ar: افتح مستندا

en: Import Document
ar: استورد مستندا

en: Export as PDF
ar: صدّر بنسق PDF

en: Document
ar: المستند

en: Document - %1
ar: المستند - %1

en: You will lose all changes made since your last save
    Do you want to continue?
ar: ستفقد كل التغييرات التي أجريتها منذ حفظك الأخير
    هل تريد المتابعة؟

en: Warning
ar: تحذير

en: Show %1 Toolbar
ar: اعرض شريط الأدوات %1

en: Hide %1 Toolbar
ar: اخف شريط الأدوات %1

en: Recent Documents
ar: المستندات الحديثة

en: Custom Document
ar: مستند مخصص

en: Stop
ar: أوقف

en: Printing
ar: الطباعة

en: Printing done
ar: الطباعة انتهت

en: Close
ar: اغلق

en: Stopped
ar: تم الإيقاف

en: Open This Document
ar: افتح هذا المستند

[ctx: File modification date and time. %1 is date time]
en: <tr><td><b>Modified:</b></td><td>%1</td></tr>
ar: <tr><td><b>آخر تعديل:</b></td><td>%1</td></tr>

[ctx: File access date and time. %1 is date time]
en: <tr><td><b>Accessed:</b></td><td>%1</td></tr>
ar: <tr><td><b>آخر دخول:</b></td><td>%1</td></tr>

en: Default
ar: المبدئيّ

en: Arrows
ar: أسهم

en: Funny
ar: مضحك

en: Show Guides
ar: إظهار الأدلة

en: Create Template
ar: انشئ قالب

[ctx: Template name]
en: Name:
ar: الاسم:

en: Group:
ar: المجموعة:

en: &Add Group...
ar: أضف مجموعة...

en: &Remove
ar: أ&زل

en: Picture
ar: صورة

en: &Preview
ar: &عاين

en: Custom:
ar: مخصص:

en: &Select...
ar: ا&نتقِ...

en: Use the new template as default
ar: استخدم القالب الجديد كافتراضي

en: Do you really want to overwrite the existing '%1' template?
ar: هل ترغب فعلأ باستبدال القالب الموجود '%1' ؟

en: Add Group
ar: أضف مجموعة

en: Enter group name:
ar: أدخل اسم المجموعة:

en: This name is already used.
ar: هذا الاسم مستخدم مسبقا.

en: Do you really want to remove that group?
ar: هل ترغب بالفعل بإزالة هذه المجموعة ؟

en: Remove Group
ar: أزل المجموعة

en: Do you really want to remove that template?
ar: هل ترغب بالفعل بإزالة هذا القالب ؟

en: Remove Template
ar: أزل القالب

en: Could not load picture.
ar: تعذر تحميل الصورة.

en: No picture available.
ar: لا تتوفر صورة.

en: Use This Template
ar: استخدم هذا القالب

en: Version
ar: الإصدار

en: Date & Time
ar: التاريخ و الوقت

en: Saved By
ar: محفوظ بواسطة

en: Comment
ar: التعليق

en: &Add
ar: أ&ضف

en: &Modify
ar: &عدِّل

en: &Open
ar: ا&فتح

en: A new version could not be added
ar: لا يمكن إضافة إصدار جديد

en: Date: %1
ar: التاريخ: %1

[ctx: @action:intoolbar]
en: Add Shape
ar: أضف شكل

[ctx: choice for author profile]
en: Anonymous
ar: مجهّل

en: Unknown
ar: مجهول

en: No store backend
ar: لا نهاية خلفية للتخزين

en: Parsing error in the main document at line %1, column %2
    Error message: %3
ar: خطأ تحليل في المستند الرئيسي عند السطر %1، العمود %2
    رسالة الخطأ: %3

[ctx: Page size]
en: ISO A3
ar: أيزو  A3

[ctx: Page size]
en: ISO A4
ar: أيزو  A4

[ctx: Page size]
en: ISO A5
ar: أيزو  A5

[ctx: Page size]
en: US Letter
ar: رسالة أمريكيّة

[ctx: Page size]
en: US Legal
ar: قانون أمريكية

[ctx: Page size]
en: Screen
ar: الشاشة

[ctx: Page size]
en: Custom
ar: مخصّص

[ctx: Page size]
en: ISO B5
ar: أيزو B5

[ctx: Page size]
en: US Executive
ar: تنفيذي أمريكي

[ctx: Page size]
en: ISO A0
ar: أيزو  A0

[ctx: Page size]
en: ISO A1
ar: أيزو  A1

[ctx: Page size]
en: ISO A2
ar: أيزو  A2

[ctx: Page size]
en: ISO A6
ar: أيزو  A6

[ctx: Page size]
en: ISO A7
ar: أيزو  A7

[ctx: Page size]
en: ISO A8
ar: أيزو  A8

[ctx: Page size]
en: ISO A9
ar: أيزو  A9

[ctx: Page size]
en: ISO B0
ar: أيزو B0

[ctx: Page size]
en: ISO B1
ar: أيزو B1

[ctx: Page size]
en: ISO B10
ar: أيزو B10

[ctx: Page size]
en: ISO B2
ar: أيزو B2

[ctx: Page size]
en: ISO B3
ar: أيزو B3

[ctx: Page size]
en: ISO B4
ar: أيزو B4

[ctx: Page size]
en: ISO B6
ar: أيزو B6

[ctx: Page size]
en: ISO C5
ar: أيزو C5

en: Millimeters (mm)
ar: مليميترات (مم)

en: Centimeters (cm)
ar: سنتيمترات (سم)

en: Decimeters (dm)
ar: ديسيمترات (دسم)

en: Inches (in)
ar: بوصات (in)

en: Cicero (cc)
ar: سيسيرو (cc)

en: Points (pt)
ar: نقاط (pt)

en: Pixels (px)
ar: بكسلات (px)

en: Unsupported unit
ar: وحدة غير مدعومة

[ctx: (qtundo-format) Delete one slide]
en: Delete slide
ar: احذف الشريحة

[ctx: (qtundo-format) Delete one page]
en: Delete page
ar: حذف صفحة

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete page | Delete pages
ar[0]: حذف صفحة
ar[1]: احذف الصفحة
ar[2]: احذف الصفحة
ar[3]: احذف الصفحة
ar[4]: احذف الصفحة
ar[5]: احذف الصفحة

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert slide
ar: أدرِج شريحة

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert page
ar: إدراج صفحة

en: Configure
ar: اضبط

en: Misc
ar: متنوّع

en: Grid
ar: الشبكة

[ctx: @title:tab Document settings page]
en: Document
ar: المستند

en: Document Settings
ar: خصائص المستند

[ctx: @title:tab Author page]
en: Author
ar: المؤلف

en: Author
ar: المؤلف

en: Master Slide
ar: الشريحة الرئيسة

en: Master Page
ar: الصفحة الرئيسة

en: Slide %1
ar: الشريحة %1

en: Page  %1
ar: الصفحة %1

en: Layer
ar: طبقة

en: Group
ar: المجموعة

en: Shape
ar: الشكل

[ctx: (qtundo-format)]
en: Rename Slide
ar: أعِد تسمية الشريحة

[ctx: (qtundo-format)]
en: Rename Page
ar: أعِد تسمية الصفحة

[ctx: (qtundo-format)]
en: Rename Layer
ar: غيّر اسم الطبقة

en: Slide
ar: أزْلِق

en: Visible
ar: مرئي

en: Locked
ar: مقفل

en: &Move Here
ar: ان&قل هنا

en: &Copy Here
ar: ان&سخ هنا

en: C&ancel
ar: أ&لغِ

en: Page
ar: للصفحة

en: Delete selected objects
ar: احذف الكائنات المنتقاة

en: Raise selected objects
ar: ارفع الكائنات المنتقاة

en: Lower selected objects
ar: اخفض الكائنات المنتقاة

en: Detailed View
ar: منظور مفصّل

en: Thumbnail View
ar: عَرض مصغّرات

en: View mode
ar: طريقة العرض

en: Enter the name of the new layer:
ar: أدخل اسم الطبقة الجديدة

en: New Layer
ar: طبقة جديدة

en: New layer
ar: طبقة جديدة

[ctx: (qtundo-format)]
en: Create Layer
ar: إنشاء طبقة

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete Layer
ar: احذف طبقة

en: Could not delete all layers. At least one layer is required.
ar: لا يمكن حذف كل الطبقات. هناك طبقة واحدة على الأقل مطلوبة.

en: Error deleting layers
ar: خطأ عند حذف الطبقات

en: Cut
ar: قصّ

en: Copy
ar: انسخ

en: Paste
ar: ألصق

en: Page %1
ar: الصفحة %1

en: Tools
ar: أدوات

en: D&elete
ar: ا&حذف

en: Snap to Grid
ar: طابق إلى الشبكة

en: Show Master Pages
ar: اعرض الصفحات الرئيسية

en: Show Rulers
ar: اعرض المساطر

en: Show/hide the view's rulers
ar: اعرض/اخف مساطر العرض

en: Insert Page
ar: أدرج صفحة

en: Insert a new page after the current one
ar: أدرج صفحة جديدة بعد الحالية

en: Copy Page
ar: انسخ الصفحة

en: Copy the current page
ar: انسخ الصفحة الحالية

en: Delete Page
ar: احذف الصفحة

en: Delete the current page
ar: احذف الصفحة الحالية

en: Page Layout...
ar: تخطيط الصفحة...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, variables)
en: Variable
ar: متغير

en: Import Document...
ar: استورد مستندا...

en: Configure...
ar: اضبط...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, backgroundImage)
en: Set image ...
ar: عيّن صورة ...

en: Background
ar: الخلفية

en: Page Design
ar: تصميم الصفحة

en: Clear
ar: امسح

en: Subtract
ar: اطرح

en: Multiply
ar: ضرب

en: Alpha mask
ar: قناع ألفا

en: Alpha
ar: ألفا

en: Lightness
ar: الخفة

en: Blue
ar: أزرق

en: Green
ar: أخضر

en: Red
ar: أحمر

en: Behind
ar: وراء

en: Dissolve
ar: إذابة

en: Erase
ar: امسح

en: Normal
ar: عادي

en: Overlay
ar: تراكب

en: Hard Mix
ar: مزج ساطع

en: Geometric Mean
ar: المتوسط الهندسي

en: Parallel
ar: موازٍ

en: Screen
ar: الشاشة

en: Color Dodge
ar: إنقاص كثافة اللون

en: Lighten
ar: تفتيح

en: Hard Light
ar: ضوء ساطع

en: Vivid Light
ar: ضوء زاهي

en: Pin Light
ar: ضوء رفيع

en: Linear Light
ar: ضوء خطي

en: Color Burn
ar: زيادة كثافة اللون

en: Linear Burn
ar: زيادة الكثافة الخطية

en: Darken
ar: تقتيم

en: Addition
ar: جمع

en: Divide
ar: قسمة

en: Difference
ar: الفرق

en: Exclusion
ar: استبعاد

en: Equivalence
ar: تكافؤ

en: Color
ar: اللون

en: Hue
ar: التدرج

en: Saturation
ar: الإشباع

en: Increase Saturation
ar: زيادة التشبع

en: Luminosity
ar: الضياء

en: Darker Color
ar: لون أغمق

en: Lighter Color
ar: لون أفتح

en: Intensity
ar: الشدة

en: Value
ar: القيمة

en: Generic RGB Histogram
ar: مدرج RGB الشامل

en: L*a*b* Histogram
ar: L*a*b* مدرج

en: RGB
ar: ح‌خ‌ز

en: CMYK
ar: س‌م‌ص‌د

en: Grayscale
ar: تدرّج رمادي

en: Grayscale (without transparency)
ar: تدرج رمادي (بلا شفافية)

en: Arithmetic
ar: حسابيات

en: Negative
ar: السّالب

en: Mix
ar: مخلوط

en: Burn
ar: حرق

en: Bumpmap
ar: خريطة نتوءات

en: Reference
ar: المرجع

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newStylesheet) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newTripleButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newNamespaceButton)
en: new
ar: جديد

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, copyTripleButton)
en: copy
ar: انسخ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteStylesheet) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteTripleButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteNamespaceButton)
en: delete
ar: احذف

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Namespaces
ar: نطاقات الأسماء

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_namespaceView)
en: Prefix
ar: البادئة

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_4)
en: SPARQL
ar: سباركل

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_sparqlExecute)
en: Execute
ar: نفّذ

en: User
ar: المستخدم

en: Edit %1
ar: حرّر %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, variables)
en: Description
ar: الوصف

en: Empty
ar: فارغ

en: Literal
ar: تمثيل محرفي

en: Blank
ar: فارغ

en: Subject
ar: الموضوع

en: Object
ar: كائن

en: This document contains an unknown checksum. When you give a password it might not be verified.
ar: هذا المستند يحتوي على checksum مجهول. عندما تعطي كلمة مرور قد لا يتم التعرف عليها.

[ctx: @dialog:title]
en: Warning
ar: تحذير

en: This document contains an unknown encryption method. Some parts may be unreadable.
ar: هذا المستند يحتوي على وسيلة تشفير مجهولة. بعض الأجزاء قد لا يمكن قراءتها.

[ctx: @title:dialog]
en: Warning
ar: تحذير

en: This document contains incomplete encryption data. Some parts may be unreadable.
ar: هذا المستند يحتوي بيانات تشفير غير كاملة. بعض الأجزاء قد لا يمكن قراءتها.

en: The manifest file seems to be corrupted. It cannot be modified and the document will remain unreadable. Please try and save the document again to prevent losing your work.
ar: ملف البيان يبدو فاسداً. لا يمكن تعديله والمستنند سيبقى غير قابل للقراءة. يرجى المحاولة وحفظ المستند مجددا لمنع فقدان عملك.

en: The manifest file cannot be written. The document will remain unreadable. Please try and save the document again to prevent losing your work.
ar: ملف البيان لا يمكن كتابته. سيبقى المستند غير قابل للقراءة. يرجى المحاولة وحفظ المستند مجددا لمنع فقدان عملك.

en: Please enter the password to open this file.
ar: يرجي إدخال كلمة المرور لفتح هذا الملف.

en: Please enter the password to encrypt the document with.
ar: يرجى إدخال كلمة المرور لتشفير المستند معها.

en: Do you want to save the password?
ar: هل ترغب بحفظ كلمة المرور؟

en: The directory mode is not supported for remote locations.
ar: نمط الفهرس ليس مدعوما للأماكن البعيدة.

en: Delete
ar: احذف

[ctx: (qtundo-format)]
en: Text
ar: النص

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete
ar: احذف

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete Column
ar: حذف العمود

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete Row
ar: احذف الصف

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Footnote
ar: أدرِج حاشية

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Endnote
ar: أدرِج حاشية ختامية

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Row Below
ar: أدرج صفّا لأسفل

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Row Above
ar: أدرج صفّا لأعلى

[ctx: (qtundo-format)]
en: Paste
ar: ألصق

en: Text Reference
ar: مرجع النص

en: Select the index you want to reference
ar: انتق الفهرس الذي ترغب بمرجعيته

en: Found 1 match | Found %1 matches
ar[0]: لم يعثر على تطابق
ar[1]: عثر على تطابق واحد
ar[2]: عثر على تطابقان
ar[3]: عثر على %1 تطابقات
ar[4]: عثر على %1 تطابقاً
ar[5]: عثر على %1 تطابق

en: Found no match
ar: لم يعثر على تطابق

en: 1 replacement made | %1 replacements made
ar[0]: لا استبدالات تمّت
ar[1]: تمّ استبدال واحد
ar[2]: تمّ استبدالان
ar[3]: تمّت %1 استبدالات
ar[4]: تمّ %1 استبدالًا
ar[5]: تمّ %1 استبدال

[ctx: Underline Style]
en: None
ar: لا شيء

[ctx: Underline Style]
en: Single
ar: مفرد

[ctx: Underline Style]
en: Double
ar: مزدوج

[ctx: (qtundo-format)]
en: New Paragraph
ar: فقرة جديدة

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add Bookmark
ar: أضف علامة

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add Annotation
ar: أضف شرحا

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Variable
ar: أدرج متغيّرًا

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Table
ar: أدرِج جدول

[ctx: (qtundo-format)]
en: Merge Cells
ar: ادمج الخلايا

[ctx: (qtundo-format)]
en: Split Cells
ar: اقسم الخلايا

[ctx: (qtundo-format)]
en: Bold
ar: ثخين

[ctx: (qtundo-format)]
en: Italic
ar: مائل

[ctx: (qtundo-format)]
en: Underline
ar: تسطير

[ctx: (qtundo-format)]
en: Strike Out
ar: مشطوب

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Alignment
ar: غير المحاذاة

[ctx: (qtundo-format)]
en: Decrease Indent
ar: أنقص الإزاحة

[ctx: (qtundo-format)]
en: Increase Indent
ar: زِد الإزاحة

[ctx: (qtundo-format)]
en: Decrease font size
ar: انقص حجم الخط

[ctx: (qtundo-format)]
en: Increase font size
ar: زد حجم الخط

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Font
ar: عين خط

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Font Size
ar: عيِّن حجم الخط

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Background Color
ar: ضبط لون الخلفية

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Character Style
ar: ضبط نمط الحروف

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Paragraph Style
ar: ضبط نمط الفقرة

[ctx: (qtundo-format)]
en: Formatting
ar: التنسيق

[ctx: (qtundo-format)]
en: Format
ar: تنسيق

en: Opacity
ar: إعتام

en: Recent:
ar: الحديث:

en: Add / Remove Colors...
ar: أضف / أزل ألوان...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fullNameLabel)
en: Name:
ar: الاسم:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblInitialsDesc)
en: Initials:
ar: الحروف البادئة:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblTitleDesc)
en: Title:
ar: العنوان:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPositionDesc)
en: Position:
ar: الموقع:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCompanyDesc)
en: Company:
ar: الشركة:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEmailDesc)
en: Email:
ar: البريد الإلكتروني:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPhoneHome)
en: Telephone (home):
ar: الهاتف (المنزل):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPhoneWork)
en: Telephone (work):
ar: الهاتف (العمل):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblFaxDesc)
en: Fax:
ar: الفاكس:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblStreetDesc)
en: Street:
ar: الشارع :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPostalDesc)
en: Postal code:
ar: الرمز البريدي:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCityDesc)
en: City:
ar: المدينة:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCountryDesc)
en: Country:
ar: الدولة:

en: Import Data
ar: استورد بيانات

en: Generic
ar: شامل

en: Text
ar: النص

en: Date
ar: التاريخ

en: Currency
ar: العملة

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_comboQuote)
en: None
ar: لا يوجد

en: Please check the ranges you specified. The start value must be lower than the end value.
ar: يرجى فحص النطاقات التي أدخلتها. قيمة البداية يجب أن تكون أقل من قيمة النهاية.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_dataTab)
en: Data
ar: البيانات

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_firstRowHeader)
en: First row contains headers
ar: الصف الأول يحتوي على ترويسات

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_firstColHeader)
en: First column contains headers
ar: العمود الأول يحتوي على ترويسات

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_formatTab)
en: Format
ar: تنسيق

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_delimiterBox)
en: Delimiter
ar: نقطة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_radioComma)
en: Comma
ar: فاصلة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_radioSemicolon)
en: Semicolon
ar: فاصلة منقوطة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_radioOther)
en: Other
ar: أخرى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_radioTab)
en: Tabulator
ar: علامة الجدولة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_radioSpace)
en: Space
ar: مسافة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2)
en: Text&quote:
ar: إقتبا&س نص:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label3)
en: Decimal symbol:
ar: العلامة العشرية:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label4)
en: Thousands separator:
ar: فاصل الآلاف:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_ignoreDuplicates)
en: Ignore duplicate delimiters
ar: تجاهل النقاط المتكرّرة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: &Format:
ar: تـ&نسيق:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_rangesTab)
en: Ranges
ar: النطاقات

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_updateButton)
en: Update
ar: حدِّث

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3_2)
en: Import columns:
ar: استورد أعمدة:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3)
en: Import lines:
ar: استورد أسطر:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: to
ar: إلى

en: &Try
ar: &جرّب

en: modified
ar: المعدّل

en: &Details
ar: التّ&فاصيل

en: Get help...
ar: احصل على المساعدة...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbEncrypt)
en: &Encrypt
ar: &شفّر

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblKeywordsDesc)
en: Keywords:
ar: كلمات مفتاحية:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSubjectDesc)
en: Subject:
ar: الموضوع:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblLastPrintedDesc)
en: Last printed:
ar: آخر طباعة:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEditingDesc)
en: Total editing time:
ar: وقت التحرير الكلي:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEncryptedDesc)
en: Encryption:
ar: التشفير:

[ctx: Document title]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblTitleDesc)
en: Title:
ar: العنوان:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblRevisionDesc)
en: Revision number:
ar: رقم المراجعة:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblModifiedDesc)
en: Modified:
ar: آخر تعديل:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbCommentsDesc)
en: Comments:
ar: التعليقات:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCreatedDesc)
en: Created:
ar: تم إنشاؤه:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, filePathInfoLabel)
en: Path:
ar: المسار:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbReset)
en: &Reset
ar: اسـ&تعادة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbLanguageDesc)
en: Language:
ar: اللغة:

en: General
ar: عام

en: This document will be decrypted
ar: هذا المستند سيتم فك تشفيره

en: Do not decrypt
ar: لا تفك التشفير

en: This document is encrypted
ar: هذا المستند تم تشفيره

en: D&ecrypt
ar: فكّ التشفير

en: This document will be encrypted.
ar: هذا المستند سيتم تشفيره

en: Do not encrypt
ar: لا تقم بالتشفير

en: This document is not encrypted
ar: هذا المستند ليس مشفراً

[ctx: @info:placeholder]
en: Not set
ar: غير محدد

en: <qt>Decrypting the document will remove the password protection from it.<p>Do you still want to decrypt the file?</qt>
ar: <qt>فك تشفير الملف سيزيل منه حماية كلمة المرور.<p>هل لازلت تريد فك تشفير الملف؟</qt>

en: Confirm Decrypt
ar: أكد فك التشفير

en: Decrypt
ar: فكّ تشفير

en: <qt>Your document could not be saved automatically.<p>To complete the decryption, please save the document.</qt>
ar: <qt>تعذر حفظ مستندك تلقائيا.<p>لإكمال فك التشفير، يرجى حفظ المستند.</qt>

en: Save Document
ar: احفظ المستند

en: <qt>The document is currently saved as %1. The document needs to be changed to <b>OASIS OpenDocument</b> to be encrypted.<p>Do you want to change the file to OASIS OpenDocument?</qt>
ar: <qt>المستند محفوظ حالياً على أنه %1. يحتاج المستند أن يتم تغييره  إلى <b>OASIS OpenDocument</b> ليتم تشفيره.<p>هل تريد تغيير  الملف إلى OASIS OpenDocument؟</qt>

en: Change Filetype
ar: غيّر نوع الملف

en: Change
ar: غيّر

en: <qt>Your document could not be saved automatically.<p>To complete the encryption, please save the document.</qt>
ar: <qt>تعذر حفظ مستندك تلقائيا.<p>لإكمال التشفير، يرجي حفظ الملف.</qt>

en: <qt>The document has been changed since it was opened. To complete the encryption the document needs to be saved.<p>Do you want to save the document now?</qt>
ar: <qt>لقد تغير المستند منذ فتحه. لإكمال التشفير يحتاج المستند أن يحفظ.<p>هل تريد حفظ المستند الآن؟</qt>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, add)
en: Add
ar: أضف

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, remove)
en: Remove
ar: أزل

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, open)
en: Open palette
ar: افتح لوحة ألوان

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, save)
en: Save palette
ar: احفظ لوحة ألوان

en: Add Color To Palette
ar: أضف اللون إلى اللوحة

en: Color name:
ar: اسم اللون:

en: Cannot write to palette file %1. Maybe it is read-only.
ar: لا يمكن الكتابة لملف لوحة الألوان %1. ربما تكون للقراءة فقط.

en: Palette
ar: لوحة الألوان

en: Add/Remove Colors
ar: أضف/أزل ألوان

[ctx: No stroke or fill]
en: None
ar: لا شيء

[ctx: Solid color stroke or fill]
en: Solid
ar: صلب

en: Gradient
ar: التّدرّج

en: Pattern
ar: النمط

en: Target:
ar: الهدف:

en: Fill
ar: تعبئة

[ctx: Linear gradient type]
en: Linear
ar: خطّي

[ctx: Radial gradient type]
en: Radial
ar: دائريّ

en: Repeat:
ar: كرّر:

[ctx: No gradient spread]
en: None
ar: لا شيء

en: Repeat
ar: إعادة

en: Color stop:
ar: حاجز اللون:

en: Icon and Text
ar: أيقونة ونص

en: Icon only
ar: أيقونة فقط

en: Left side
ar: الجانب الأيسر

en: Right side
ar: الجانب اليمين

en: Page Layout
ar: تخطيط الصفحة

en: Facing Pages:
ar: صفحات متقابلة:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, facingPages)
en: Facing pages
ar: صفحات متقابلة

en: Page Layout:
ar: تخطيط الصفحة:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, unitsLabel)
en: Unit:
ar: الوحدة:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Size:
ar: الحجم:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Width:
ar: العرض:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Height:
ar: الارتفاع:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Orientation:
ar: الاتّجاه:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, portrait)
en: Portrait
ar: بالطّول

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, landscape)
en: Landscape
ar: بالعرض

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, facingPageLabel)
en: Facing pages:
ar: صفحات متقابلة:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, directionLabel)
en: Text direction:
ar: اتجاه النص:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, textDirection)
en: Automatic
ar: تلقائي

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Top Margin:
ar: الهامش العلوي:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Bottom Margin:
ar: الهامش السفلي:

[ctx: @info:tooltip]
en: Delete resource
ar: احذف المورد

en: New tag
ar: وسم جديد

en: Tags
ar: الوسوم

en: First line indent
ar: المسافة البادئة للسطر الأول

en: Left indent
ar: المسافة البادئة اليسرى

en: Right indent
ar: المسافة البادئة اليمنى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Blur:
ar: الغشاوة:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Distance:
ar: المسافة:

en: Miter limit
ar: حد المقياس

en: Thickness:
ar: السمك:

en: Tag
ar: الوسم

en: Rename tag
ar: غيّر اسم الوسم

en: Undelete
ar: غير المحذوفة

[ctx: @item:inmenu Icon size]
en: Default
ar: المبدئيّ

en: %1x%2
ar: %1×%2

en: Toolbox
ar: صندوق أدوات

en: Icon Size
ar: حجم الأيقونة

[ctx: Toolbox layout]
en: Layout
ar: التّخطيط

[ctx: @item:inmenu Toolbox layout direction]
en: &Automatic
ar: &تلقائي

[ctx: @item:inmenu Toolbox layout direction]
en: &Left-to-right
ar: من الي&سار إلى اليمين

[ctx: @item:inmenu Toolbox layout direction]
en: &Right-to-left
ar: من الي&مين إلى اليسار

en: Tool Options
ar: خيارات الأداة

en: deselect item
ar: ألغِ اختيار العنصر

en: select item
ar: حدّد العنصر

en: Fit Page Width
ar: اضبط لعرض الصفحة

en: Fit Page
ar: اضبط للصفحة

en: Actual Pixels
ar: البكسلات الفعلية

en: Fit Text Width
ar: لائم إلى عرض النّصّ

en: Use same aspect as pixels
ar: استخدم نفس القياس كـ بكسلات

en: Zoom to Selection
ar: كبر للتحديد

en: Zoom to All
ar: كبر للكل

en: All files
ar: كلّ الملفّات
