calligra - en to ar translation catalogue (11 entries)

[ctx: displayname of the semantic item type Location]
en: Location
ar: المكان

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Name
ar: الا&سم

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Name
ar: الاسم

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (Marble::MarbleWidget, map)
en: The Earth
ar: الأرض

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (Marble::MarbleWidget, map)
en: The Marble widget displays a virtual globe.
ar: ودجة ماربل - لعرض الكرة الأرضية.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (Marble::MarbleNavigator, zoomer)
en: Navigation Control
ar: التحكم بالتّنقّل

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (Marble::MarbleNavigator, zoomer)
en: Use this control to navigate.
ar: استخدم هذا التحكم لتتنقل

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Latitude
ar: دائرة العرض

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Longitude
ar: خطّ الطول

en: Location Information
ar: معلومات الموقع

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Name:
ar: الا&سم:
