kword - en to ar translation catalogue (305 entries)

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ar: &ملف

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
ar: &حرِّر

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
ar: ا&عرض

note: i18n: ectx: Menu (view_displaymodes) i18n: ectx: Menu (view)
en: &Display Mode
ar: &نمط العرض

note: i18n: ectx: Menu (semantic)
en: Semantics
ar: علم دلالة الألفاظ

note: i18n: ectx: Menu (format)
en: S&tyles
ar: ال&طُرُز

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ar: الت&عيينات

note: i18n: ectx: Menu (SpellCheck)
en: Spellcheck
ar: فحص الهجاء

note: i18n: ectx: Menu (AutoCorrection)
en: AutoCorrection
ar: تصحيح آلي

note: i18n: ectx: ToolBar (edit_toolbar)
en: Edit
ar: حرّر

note: i18n: ectx: Menu (check_spell_list)
en: Spell Check Result
ar: نتيجة فحص الهجاء

note: i18n: ectx: Menu (variable_list)
en: Change Variable To
ar: غيّر المتغير إلى

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
ar: &أدوات

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Page Style
ar: اضبط نمط الصفحة

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Page Style
ar: أدرج نمط صفحة

[ctx: (qtundo-format)]
en: Page Properties
ar: خصائص الصفحة

[ctx: (qtundo-format)]
en: Create shape
ar: أنشئ شكلاً

en: Baseline
ar: خط القاعدة

en: Character
ar: المحارف

en: Row
ar: صَفّ

en: Page (entire) area
ar: منطقة الصفحة (بأكملها)

en: Page text area
ar: مساحة نص الصفحة

en: Paragraph area
ar: منطقة الفقرة

en: Paragraph text area
ar: مساحة نص الفقرة

en: Left page border
ar: حد الصفحة الأيسر

en: Right page border
ar: حد الصفحة الأيمن

en: Right paragraph border
ar: حد الفقرة الأيمن

en: Left paragraph border
ar: حد الفقرة الأيسر

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Shape relation to text is:
ar: علاقة الشكل بالنص هي:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAnchorAsCharacter)
en: Inline with text (behaves as a character)
ar: متضمَّن مع النص (يتصرَّف كحرف)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAnchorToCharacter)
en: Floating, but anchored to a character position
ar: عائم، ولكن مُرسى على موضع حرف

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAnchorParagraph)
en: Floating, but anchored to a paragraph
ar: عائم، ولكن مُرسى على فقرة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAnchorPage)
en: Floating free (not anchored to text)
ar: عائم حر (غير مُرسى على نص)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpVert)
en: Vertical Positioning
ar: المَوْضَعة العمودية

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rTop)
en: Top align with:
ar: محاذاة علوية مع:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rVCenter) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rHCenter)
en: Center align with:
ar: محاذاة توسيط مع:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rBottom)
en: Bottom align with:
ar: محاذاة سفلية مع:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rVOffset) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rHOffset)
en: Offset
ar: الإزاحة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lVOffset) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lHOffset)
en: from:
ar: من:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpHoriz)
en: Horizontal Positioning
ar: المَوْضَعة الأفقية

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rLeft)
en: Left align with:
ar: محاذاة يسرى مع:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rRight)
en: Right align with:
ar: محاذاة يمنى مع:

en: Configure
ar: اضبط

en: Misc
ar: متنوّع

en: Grid
ar: الشّبكة

[ctx: @title:tab Document settings page]
en: Document
ar: مستند

en: Document Settings
ar: خصائص المستند

[ctx: @title:tab Author page]
en: Author
ar: المؤلف

en: Author
ar: المؤلف

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CreateBookmark)
en: Create New Bookmark
ar: أنشئ علامة مرجعية جديدة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lExplain)
en: Bookmarks allow you to jump between parts of your document.
    Please provide the name of your bookmark.
ar: العلامات المرجعية تتيح لك القفز بين أجزاء وثيقتك.
    رجاءً قدِّم اسم علامتك المرجعية.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lName)
en: Name:
ar: الاسم:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, columnsLabel)
en: Columns:
ar: الأعمدة:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, spacingLabel)
en: Column spacing:
ar: مباعدة العمود:

en: frameset
ar: مجموعة الأطر

en: No framesets in document
ar: لا مجموعات أطر في المستند

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name of frameset:
ar: اسم مجموعة الأطر:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, newRadio)
en: Create a new frameset:
ar: أنشئ مجموعة أطر جديدة:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, existingRadio)
en: Select existing frameset to connect to:
ar: انتقِ مجموعة أطر موجودة للاتصال بها:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, framesList)
en: Frameset Name
ar: اسم مجموعة الأطر

en: Smart Positioning
ar: المَوْضَعة الذكية

en: Text Run Around
ar: التفاف النص حول

en: Connect Text Frames
ar: صِل إطارات النص

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Shape Properties
ar: غيّر خصائص الشكل

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpAnchor)
en: Anchor to...
ar: أَرسِ على...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAnchorPage)
en: &Page
ar: ال&صفحة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAnchorParagraph)
en: Para&graph
ar: ال&فقرة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAnchorToCharacter)
en: &To Character
ar: &على حرف

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAnchorAsCharacter)
en: &As Character
ar: &كحرف

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpHAlign)
en: Horizontal Alignment
ar: محاذاة أفقية

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAlignLeft)
en: &Left
ar: ي&سار

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAlignCenter)
en: &Center
ar: &توسيط

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAlignRight)
en: &Right
ar: ي&مين

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpVAlign)
en: Vertical Alignment
ar: محاذاة العموديّة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAlignTop)
en: &Top
ar: أ&على

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAlignMiddle)
en: &Middle
ar: الأو&سط

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAlignBottom)
en: &Bottom
ar: أ&سفل

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpWrap)
en: Text Wrap-around
ar: التفاف النص

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, runThrough)
en: Run through this shape
ar: تجاوز عبر هذا الشكل

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noRunaround)
en: Skip below this shape
ar: تخطَّ أسفل هذا الشكل

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, left)
en: Run on left side of this shape
ar: تجاوز على الجانب الأيسر لهذا الشكل

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, right)
en: Run on right side of this shape
ar: تجاوز على الجانب الأيمن لهذا الشكل

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, longest)
en: Run on longest side of this shape
ar: تجاوز على أطول جانب لهذا الشكل

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, both)
en: Run on both sides of this shape
ar: تجاوز على كلا جانبي هذا الشكل

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, enough)
en: Run on sides that are wider than:
ar: تجاوز على الجوانب الأعرض من:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Distance Between Shape and Text:
ar: المسافة بين الشكل والنص:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, columnsTab)
en: Columns
ar: الأعمدة

en: Style
ar: الطراز

en: Clone
ar: استنسخ

en: Delete
ar: احذف

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Page Style
ar: غيّر نمط الصفحة

en: Clone Page Style
ar: انسخ نمط الصفحة

en: Add a new page style with the name:
ar: أضف نمط صفحة جديد بالاسم:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Text elsewhere will:
ar: النص في مكان آخر سـ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: The shape affects the text by its:
ar: الشكل يؤثر على النص بواسطة:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, box)
en: Bounding box
ar: صندوق الإحاطة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, outside)
en: Contour
ar: المحيط

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Shape and text are separated left by:
ar: الشكل والنص مفصولان يسارًا بـ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Right by:
ar: يميناً بـ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Above by:
ar: أعلى بـ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Below by:
ar: أسفل بـ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonRename)
en: &Rename
ar: &غيّر الاسم

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonDelete)
en: &Delete
ar: ا&حذف

en: Please provide a new name for the bookmark
ar: رجاءً قدِّم اسمًا جديدًا للعلامة المرجعية

en: Rename Bookmark
ar: غير اسم العلامة

en: A bookmark with the name "%1" already exists.
ar: علامة مرجعية بالاسم ”%1“ موجودة بالفعل.

en: Select Bookmark
ar: اختر علامة مرجعية

en: Geometry
ar: هندسة

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, sizeTab)
en: Page Size && Margins
ar: حجم الصفحة والهوامش

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, createButton)
en: Create
ar: أنشئ

en: Debug
ar: تنقيح

en: Navigation
ar: التنقل

en: Page #
ar: الصفحة #

en: Section
ar: القسم

en: Statistics
ar: إحصاءات

en: Words:
ar: الكلمات:

en: Sentences:
ar: الجمل:

en: Syllables:
ar: المقاطع:

en: Characters (spaces):
ar: أحرف (بمسافات):

en: Characters (no spaces):
ar: أحرف (لا مسافات):

en: Lines:
ar: الأسطر:

en: Readability:
ar: المقروئية:

en: Flesch reading ease
ar: سهولة قراءة فليش

en: East asian characters:
ar: أحرف شرق آسيوية:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_words)
en: Words
ar: كلمات

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_sentences)
en: Sentences
ar: جمل

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_syllables)
en: Syllables
ar: مقاطع

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_lines)
en: Lines
ar: أسطر

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_charspace)
en: Characters With Spaces
ar: أحرف مع مسافات

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_charnospace)
en: Characters without spaces
ar: المحارف دون فراغات

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_east)
en: East Asian characters
ar: أحرف شرق آسيوية

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_flesch)
en: Flesch Reading Ease
ar: سهولة قراءة فليش

[ctx: Style name]
en: Standard
ar: قياسي

[ctx: Style name]
en: Head 1
ar: الرأس 1

[ctx: Style name]
en: Head 2
ar: الرأس 2

[ctx: Style name]
en: Head 3
ar: الرأس 3

[ctx: Style name]
en: Enumerated List
ar: قائمة عددية

[ctx: Style name]
en: Alphabetical List
ar: قائمة أبجدية

[ctx: Style name]
en: Bullet List
ar: قائمة نقطية

[ctx: Style name]
en: Contents Title
ar: عنوان المحتويات

[ctx: Style name]
en: Contents Head 1
ar: رأس المحتويات 1

[ctx: Style name]
en: Contents Head 2
ar: رأس المحتويات 2

[ctx: Style name]
en: Contents Head 3
ar: رأس المحتويات 3

[ctx: Style name]
en: Document Title
ar: عنوان المستند

[ctx: Style name]
en: Header
ar: ترويسة

[ctx: Style name]
en: Footer
ar: تذييل

[ctx: Style name]
en: Plain
ar: عادي

[ctx: Style name]
en: Borders 1
ar: حدود 1

[ctx: Style name]
en: Borders 2
ar: حدود 2

[ctx: Style name]
en: Borders 3
ar: حدود 3

[ctx: Style name]
en: Row
ar: صَفّ

[ctx: Style name]
en: Column
ar: عمود

[ctx: Style name]
en: Light Gray
ar: رمادي خفيف

[ctx: Style name]
en: Dark Gray
ar: رمادي داكن

[ctx: Style name]
en: Black
ar: أسود

[ctx: Style name]
en: Light Blue
ar: أزرق خفيف

[ctx: Style name]
en: Dark Blue
ar: أزرق داكن

[ctx: Style name]
en: Red
ar: أحمر

[ctx: Style name]
en: Yellow
ar: أصفر

[ctx: Style name]
en: Colorful
ar: ملوّن

[ctx: Style name]
en: Bluish
ar: مزرقّ

[ctx: Style name]
en: Simple 1
ar: بسيط 1

[ctx: Style name]
en: Simple 2
ar: بسيط 2

[ctx: Style name]
en: Simple 3
ar: بسيط 3

[ctx: Style name]
en: Header 1
ar: ترويسة 1

[ctx: Style name]
en: Header 2
ar: ترويسة 2

[ctx: Style name]
en: Header 3
ar: ترويسة 3

[ctx: Style name]
en: Header 4
ar: ترويسة 4

[ctx: Style name]
en: Columns 1
ar: أعمدة 1

[ctx: Style name]
en: Columns 2
ar: أعمدة 2

[ctx: Style name]
en: Grid 1
ar: شبكة 1

[ctx: Style name]
en: Grid 2
ar: شبكة 2

[ctx: Style name]
en: Grid 3
ar: شبكة 3

[ctx: Style name]
en: Gray Heading
ar: ترويس رمادي

[ctx: Style name]
en: Blue Heading
ar: ترويس أزرق

[ctx: Style name]
en: Blue Traditional
ar: تقليدي أزرق

[ctx: Style name]
en: Gray Traditional
ar: تقليدي رمادي

[ctx: Style name]
en: Blue Top and Bottom
ar: أزرق بأعلى و أسفل

[ctx: Style name]
en: Gray Top and Bottom
ar: رمادي بأعلى و أسفل

[ctx: application name]
en: Calligra Words
ar: كاليغرا ووردز

en: Word processor
ar: معالج كلمات

en: Copyright 1998-%1, The Words Team
ar: حقوق النسخ 1998-%1، فريق ووردز

en: Carl Schwan
ar: كارل شوان

en: Co Maintainer/Port to Qt6
ar: مشارك في الصيانة/نقل إلى Qt6

en: Co maintainer
ar: مشارك في الصيانة

en: C. Boemann
ar: س. بومان

en: Everything
ar: كلّ شيء

en: Boudewijn Rempt
ar: باودوين ريمبت

en: Pierre Stirnweiss
ar: بيير شتيرنوايس

en: Formatting stuff
ar: أشياء التنسيق

en: Inge Wallin
ar: ينغ والين

en: Filter
ar: المرشّح

en: Matus Uzak
ar: ماتوس أوزاك

en: Layout and Painting
ar: تخطيط ورسم

en: Pavol Korinek
ar: بافول كورينيك

en: Shreya Pandit
ar: شريا بانديت

en: Statistics docker
ar: دوكر الإحصائيات

en: Brijesh Patel
ar: بريجش باتيل

en: Foot and endnotes
ar: الحواشي السفلية والختامية

en: Bibliography
ar: ثبَت مراجع

en: Smit Patel
ar: سميت باتل

en: Mojtaba Shahi
ar: مجتبى شاهي

en: Style Manager
ar: مدير الأنماط

en: Lassi Nieminen
ar: لاسي نيمينين

en: Hanzes Matus
ar: هانزيس ماتوس

en: Lukáš Tvrdý
ar: لوكاش تفردي

en: Girish Ramakrishnan
ar: جيريش راماكريشنان

en: ODF Support
ar: دعم ODF

en: Robert Mathias Marmorstein
ar: روبرت ماتياس مارمورستين

en: David Faure
ar: ديفيد فور

en: Laurent Montel
ar: لوران مونتال

en: Sven Lüppken
ar: سفين لوكن

en: Clarence Dang
ar: كلارنس دانغ

en: Fatcow Web Hosting
ar: استضافة ويب فاتكاو

en: Page break icon
ar: أيقونة فاصل الصفحة

en: Copy
ar: انسخ

en: Standard
ar: قياسي

en: Document Title
ar: عنوان المستند

en: Head 1
ar: الرأس 1

en: Head 2
ar: الرأس 2

en: Head 3
ar: الرأس 3

en: Bullet List
ar: قائمة نقطية

en: Tools
ar: أدوات

en: Invalid OASIS OpenDocument file. No office:body tag found.
ar: ملف OASIS OpenDocument غير صحيح. لم يعثر عل بطاقة office:body

en: Invalid OASIS OpenDocument file. No tag found inside office:body.
ar: ملف OASIS OpenDocument file غير صحيح. لم يعثر على بطاقة داخل office:body

en: This is not a word processing document, but %1. Please try opening it with the appropriate application.
ar: هذا ليس مستند معالجة كلمات، لكن %1. يرجى محاولة فتحه مع التطبيق المناسب.

[ctx: Default page style display name]
en: Standard
ar: قياسي

en: Can not find needed text component, Words will quit now
ar: لا يمكن العثور على مكوّن النص المطلوب، ووردز سيُغلق الآن

en: Installation Error
ar: خطأ تثبيت

en: Modified
ar: معدّل

en: Saved
ar: محفوظ

en: Page %1 of %2
ar: الصفحة %1 من %2

en: Page %1-%2 of %3
ar: الصفحة %1-%2 من %3

en: Line %1
ar: السطر %1

en: Page Number
ar: رقم الصفحة

en: Line Number
ar: رقم السطر

en: Change the page style
ar: غيّر نمط الصفحة

en: Page Style
ar: طراز الصفحة

en: Page Size
ar: حجم الصفحة

en: Saved/Modified
ar: مُحفَظ/مُعدَّل

en: Mouse Cursor X:Y
ar: مؤشر الفأرة س:ص

en: Zoom Controller
ar: المتحكم بالتكبير

en: Exit Fullscreen Mode
ar: اخرج من وضع ملء الشاشة

en: Shape Properties...
ar: خصائص الشكل...

en: Change how the shape behave
ar: غيّر كيف يتصرَّف الشكل

en: Create Template From Document...
ar: أنشئ قالبًا من الوثيقة...

en: Save this document and use it later as a template
ar: احفظ هذه الوثيقة واستخدِمها لاحقًا كقالب

en: You can save this document as a template.<br><br>You can use this new template as a starting point for another document.
ar: يمكنك حفظ هذه الوثيقة كقالب.<br><br>يمكنك استخدام هذا القالب الجديد كنقطة بداية لوثيقة أخرى.

en: Show Formatting Characters
ar: أظهر أحرف التنسيق

en: Toggle the display of non-printing characters
ar: بدّل عرض المحارف الغير مطبعية

en: Toggle the display of non-printing characters.<br/><br/>When this is enabled, Words shows you tabs, spaces, carriage returns and other non-printing characters.
ar: بدِّل عرض الأحرف غير القابلة للطباعة.<br/><br/>عند تفعيل هذا، ووردز يظهر لك ألسنة الجدولة والمسافات وعلامات إرجاع العربة والأحرف الأخرى غير القابلة للطباعة.

en: Show Field Shadings
ar: أظهر تظليل الحقول

en: Toggle the shaded background of fields
ar: بدِّل خلفية الحقول المظللة

en: Toggle the visualization of fields (variables etc.) by drawing their background in a contrasting color.
ar: بدِّل تصوُّر الحقول (المتغيّرات وما شابه) برسم خلفيتها بلون متباين.

en: Show Text Shape Borders
ar: أظهر حدود شكل النص

en: Turns the border display on and off
ar: يُمَكّن أو يعطل ظهور الحد

en: Turns the border display on and off.<br/><br/>The borders are never printed. This option is useful to see how the document will appear on the printed page.
ar: يمكّن أو يعطل ظهور الحد.<br/><br/>الحدود لا تطبع أبداً هذا الخيار مفيد لرؤية كيف سيبدو المستند في الصفحة المطبوعة.

en: Show Table Borders
ar: أظهر حدود الجدول

en: Toggle the display of table borders
ar: بدِّل عرض حدود الجدول

en: Toggle the display of table borders.<br/><br/>When this is enabled, Words shows you any invisible table borders with a thin gray line.
ar: بدِّل عرض حدود الجدول.<br/><br/>عند تفعيل هذا، ووردز يظهر لك أي حدود جدول غير مرئية بخط رمادي رفيع.

en: Show Section Bounds
ar: أظهر حدود المقطع

en: Toggle the display of section bounds
ar: بدِّل عرض حدود المقطع

en: Toggle the display of section bounds.<br/><br/>When this is enabled, any section bounds will be indicated with a thin gray horizontal brackets.
ar: بدِّل عرض حدود المقطع.<br/><br/>عند تفعيل هذا، ستُشار أي حدود مقطع بأقواس أفقية رمادية رفيعة.

en: Show Rulers
ar: أظهر المساطر

en: Shows or hides rulers
ar: يظهر أو يخفي المساطر

en: The rulers are the white measuring spaces top and left of the document. The rulers show the position and width of pages and of frames and can be used to position tabulators among others.<p>Uncheck this to disable the rulers from being displayed.</p>
ar: المساطر هي مساحات القياس البيضاء أعلى ويسار المستند. المساطر تظهر موضع وعرض الصفحات والإطارات ويمكن استخدامها لوضع علامات الجداول بين بعضها.<p>الغ هذا الاختيار لتمنع ظهور المساطر.</p>

en: Snap to Grid
ar: مطابقة للشبكة

en: Show Status Bar
ar: أظهر شريط الحالة

en: Shows or hides the status bar
ar: يُظهر أو يُخفي شريط الحالة

en: Fullscreen Mode
ar: وضع ملء الشاشة

en: Set view in fullscreen mode
ar: اضبط العرض في وضع ملء الشاشة

en: Semantic Stylesheets...
ar: أوراق الأنماط الدلالية...

en: Modify and add semantic stylesheets
ar: عدِّل وأضف أوراق الأنماط الدلالية

en: Stylesheets are used to format the display of information which is stored in RDF.
ar: تُستخدم أوراق الأنماط لتنسيق عرض المعلومات المخزَّنة في RDF.

en: Configure...
ar: اضبط...

en: Page Layout...
ar: تخطيط الصفحة...

en: Change properties of entire page
ar: غيّر خصائص الصفحة بأكملها

en: Change properties of the entire page.<p>Currently you can change paper size, paper orientation, header and footer sizes, and column settings.</p>
ar: غير خصائص الصفحة بأكملها.<p>حاليا يمكنك تغيير حجم الورقة، اتجاه الورقة، حجمي الترويسة والتذييل، وتعيينات العمود.</p>

en: Create Header
ar: أنشئ رأسًا

en: Create Footer
ar: أنشئ تذييلاً

en: Show Comments
ar: أظهر التعليقات

en: Shows comments in the document
ar: يُظهر التعليقات في الوثيقة

en: Word Count
ar: عدد الكلمات

en: Shows or hides word counting in status bar
ar: يُظهر أو يُخفي عدَّ الكلمات في شريط الحالة

en: Page Setup
ar: إعداد الصفحة

en: Header & Footer
ar: التّرويسة و التّذييل

en: Page layout
ar: تخطيط الصفحة

[ctx: Label for the Find text input box]
en: Find:
ar: اعثر:

[ctx: Next search result]
en: Next
ar: التالي

[ctx: Previous search result]
en: Previous
ar: السابق

[ctx: Search options]
en: Options
ar: خيارات

[ctx: Label for the Replace text input box]
en: Replace:
ar: استبدل:

[ctx: Replace the current match]
en: Replace
ar: استبدل

[ctx: Replace all found matches]
en: Replace All
ar: استبدل الكلّ

en: Replace
ar: استبدل

[ctx: Total number of matches]
en: 1 match found | %1 matches found
ar[0]: لم توجد مطابقات
ar[1]: وُجدت مطابقة واحدة
ar[2]: وُجدت مطابقتان
ar[3]: وُجدت %1 مطابقات
ar[4]: وُجدت %1 مطابقة
ar[5]: وُجدت %1 مطابقة

en: No matches found
ar: لم يعثر على تطابقات

en: Search hit bottom, continuing from top.
ar: وصل البحث إلى القاع، استمر من الأعلى.

en: Search hit top, continuing from bottom.
ar: وصل البحث إلى القمة، استمر من الأسفل.

en: Odd Pages Header
ar: ترويسة الصفحات الفردية

en: Even Pages Header
ar: ترويسة الصفحات الزوجية

en: Odd Pages Footer
ar: تذييل الصفحات الفردية

en: Even Pages Footer
ar: تذييل الصفحات الزوجية

en: Main text
ar: النص الرئيسي

en: Other text
ar: نص آخر
