calligra - en to ar translation catalogue (30 entries)

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add text range
ar: أضِف نطاق نص

en: ArtisticTextShape
ar: شكل نص فني

en: A shape which shows a single text line
ar: شكل يظهِر سطر نص مفردًا

en: Artistic Text
ar: نص فني

en: Detach Path
ar: افصِل المسار

en: Convert to Path
ar: حوّل إلى المسار

en: Bold text
ar: نصّ عريض

en: Italic text
ar: نص مائل

en: Superscript
ar: مرتفع

en: Subscript
ar: منخفض

en: Anchor at Start
ar: ارْبط عند البداية

en: Anchor at Middle
ar: ارْبط عند المنتصف

en: Anchor at End
ar: ارْبط عند النهاية

en: Click to change cursor position.
ar: انقُر لتغيير موضع المؤشر.

en: Click to select text shape.
ar: انقُر لتحديد شكل النص.

en: Double click to put text on path.
ar: انقُر نقرًا مزدوجًا لوضع النص على المسار.

en: Drag handle to change start offset.
ar: اسْحب المقبض لتغيير الإزاحة المبدئية.

en: Press escape to finish editing.
ar: اضْغط على مفتاح الهروب لإنهاء التحرير.

en: Press return to finish editing.
ar: اضْغط على مفتاح الإرجاع لإنهاء التحرير.

[ctx: (qtundo-format)]
en: Convert to Path
ar: حوّل إلى المسار

en: Text Properties
ar: خصائص النص

en: Text On Path
ar: نص على المسار

en: Artistic text editing
ar: تحرير النص الفني

[ctx: (qtundo-format)]
en: Attach Path
ar: ارْبط المسار

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change text anchor
ar: غيّر مرسى النص

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change font
ar: غيّر الخط

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Text Offset
ar: غيّر إزاحة النص

[ctx: (qtundo-format)]
en: Detach Path
ar: افصِل المسار

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove text range
ar: أزِل نطاق النص

[ctx: (qtundo-format)]
en: Replace text range
ar: استبدِل نطاق النص
