TextShape - en to ar translation catalogue (488 entries)

en: Annotation
ar: شرح

en: Annotation shape to show annotation content
ar: شكل الشرح لبيان محتوى الشرح

en: Annotation Shape
ar: شكل الشرح

[ctx: (qtundo-format)]
en: Accept change
ar: اقبل التغيير

[ctx: Disable Shrink To Fit]
en: Disable
ar: عطّلها

[ctx: Enable Shrink To Fit]
en: Enable
ar: مكّن

[ctx: (qtundo-format) Enable/Disable Grow To Fit Width]
en: %1 Grow To Fit Width
ar: %1 زيادة لتناسب العرض

[ctx: (qtundo-format) Enable/Disable Grow To Fit Height]
en: %1 Grow To Fit Height
ar: %1 زيادة لتناسب الارتفاع

[ctx: (qtundo-format) Enable/Disable Shrink To Fit]
en: %1 Shrink To Fit
ar: %1 تقليص ليناسب

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change List Level
ar: غيّر مستوى القائمة

[ctx: (qtundo-format)]
en: Reject change
ar: ارفض التغيير

[ctx: (qtundo-format)]
en: Show Changes
ar: أظهِر التغييرات

[ctx: (qtundo-format)]
en: Hide Changes
ar: أخفِ التغييرات

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, TableOfContentsStyleConfigure) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, AcceptRejectChangeDialog) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, TableOfContentsConfigure)
en: Dialog
ar: حواريّ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, acceptButton)
en: Accept
ar: اقبل

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, rejectButton)
en: Reject
ar: ارفض

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelButton)
en: Cancel
ar: ألغِ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Change Log
ar: سجلّ التغييرات

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Author
ar: المؤلف

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Date
ar: التاريخ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Type
ar: النّوع

en: Ascending
ar: تصاعديًّا

en: Descending
ar: تنازليًّا

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, BibliographyConfigureDialog) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, configureBibliography)
en: Configure bibliography
ar: اضبط قائمة المراجع

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Formatting of bibliography entries
ar: تنسيق مدخلات قائمة المراجع

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, prefixLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Prefix:
ar: البادئة:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, suffixLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Suffix:
ar: اللاحقة:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, numberedEntries)
en: Number entries
ar: رقّم المدخلات

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Sort
ar: افرز

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, sortByPosition)
en: Sort by position
ar: رتّب حسب الموضع

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, sortKeyGroupBox)
en: Sort keys
ar: مفاتيح الفرز

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addSortKeyButton)
en: Add sort key
ar: أضِف مفتاح فرز

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sortAlgorithmLabel)
en: Sort algorithm:
ar: خوارزمية الفرز:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sortAlgorithm)
en: Alphanumeric
ar: هجائي عددي

en: Bibliography
ar: ثبَت مراجع

en: References
ar: تفضيلات

en: This is a line of inserted text.
ar: هذا سطر من النص المدرَج.

en: This is a line of deleted text.
ar: هذا سطر من النص المحذوف.

en: This is a line of text whose format has been changed.
ar: هذا سطر من النص تغير تنسيقه.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ChangeConfigureDialog)
en: Configure Change Tracking
ar: اضبط تتبع التغييرات

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: General Settings
ar: إعدادات عامة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Saving Format
ar: تنسيق الحفظ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, deltaXmlRadioButton)
en: DeltaXML (Experimental)
ar: DeltaXML (تجريبي)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Author Name
ar: اسم المؤلف

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Change Visualization Settings
ar: إعدادات عرض التغييرات

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, insertionGroupBox)
en: Insertions
ar: الإدراجات

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, insertionColorLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, deletionColorLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, formatColorLabel)
en: Background Color
ar: لون الخلفيّة

note: i18n: ectx: property (html), widget (QTextEdit, previewTextEdit)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Bitstream Vera Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p align="center" style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-size:11pt; font-weight:600; text-decoration: underline;">Preview</span></p>
    <p align="center" style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-size:12pt; font-weight:600;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-weight:600;">Inserted Text</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-size:8pt;">This is a line of text before the inserted text. This is a line of inserted text. This is a line after the inserted text.</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'MS Shell Dlg 2';"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-weight:600;">Deleted Text</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-size:8pt;">This is a line of text before the deleted text. This is a line of deleted text. This is a line after the deleted text.</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'MS Shell Dlg 2';"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-weight:600;">Formatted Text</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-size:8pt;">This is a line of text before the format-change text. This is a line of text whose format has been changed. This is a line of text after the format-change text.</span></p></body></html>
ar: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Bitstream Vera Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p align="center" style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-size:11pt; font-weight:600; text-decoration: underline;">معاينة</span></p>
    <p align="center" style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-size:12pt; font-weight:600;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-weight:600;">نص مُدرج</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-size:8pt;">هذا سطر من النص قبل النص المدرج. هذا سطر من النص المدرج. هذا سطر بعد النص المدرج.</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'MS Shell Dlg 2';"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-weight:600;">نص محذوف</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-size:8pt;">هذا سطر من النص قبل النص المحذوف. هذا سطر من النص المحذوف. هذا سطر بعد النص المحذوف.</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'MS Shell Dlg 2';"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-weight:600;">نص منسق</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-size:8pt;">هذا سطر من النص قبل نص تغيير التنسيق. هذا سطر من النص تغير تنسيقه. هذا سطر من النص بعد تغيير التنسيق.</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, deletionGroupBox)
en: Deletions
ar: الحذف

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, formatGroupBox)
en: Format Changes
ar: تغييرات التنسيق

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ChangeTrackingOptions)
en: Change Tracking Options
ar: خيارات تتبع التغييرات

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, configureChangeTrackingButton)
en: Configure Settings
ar: اضبط الإعدادات

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, recordChangesCheckBox)
en: Record Changes
ar: سجّل التغييرات

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showChangesCheckBox)
en: Show Changes
ar: أظهِر التغييرات

en: Font
ar: الخط

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, generalTab)
en: General
ar: عامّ

[ctx: Name of the style]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name:
ar: الاسم:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Next style:
ar: النمط التالي:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Parent style:
ar: النمط الأصل:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, inToc)
en: Include in table of contents
ar: ضمّن في جدول المحتويات

en: Normal
ar: عادي

en: Small Caps
ar: حروف كبيرة مصغرة

en: Uppercase
ar: أحرف كبيرة

en: Lowercase
ar: حالة صغيرة

en: Capitalize
ar: كبّر أوّل حرف

en: Superscript
ar: مرتفع

en: Subscript
ar: منخفض

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textColorLabel)
en: Text color:
ar: لون النّصّ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, backgroundColorLabel)
en: Background color:
ar: لون الخلفية:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Underlining:
ar: خط سفلي:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Strikethrough:
ar: شطب:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Capitalization:
ar: الكتابة بالأحرف الكبيرة:

[ctx: Character position]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Position:
ar: الموقع:

en: Select
ar: اختر

en: Warning
ar: تحذير

en: The document already contains the bibliography entry with different data.
    Do you want to adjust existing entries?
ar: يحتوي المستند بالفعل على مدخل قائمة المراجع ببيانات مختلفة.
    هل ترغب في تعديل المدخلات الموجودة؟

en: Short name%1
ar: اسم قصير%1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, CitationInsertionDialog)
en: Insert Bibliography entry
ar: أدرِج مدخلاً لقائمة المراجع

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Insert Bibliography Entry Details
ar: أدرِج تفاصيل مدخل قائمة المراجع

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, shortnameLabel)
en: Short Name:
ar: الاسم القصير:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sourcetypeLabel)
en: Source:
ar: المصدر:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: Article
ar: المقالة

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: Book
ar: الكتاب

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: Booklet
ar: كُتيّب

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: Conference
ar: مؤتمر

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: Email
ar: البريد الإلكترونيّ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType)
en: Inbook
ar: في كتاب

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType)
en: Incollection
ar: في مجموعة

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType)
en: Inproceedings
ar: في وقائع مؤتمر

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: Journal
ar: يوميّة

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: Manual
ar: يدويّ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: Masters thesis
ar: أطروحة ماجستير

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: Misc
ar: متنوّع

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: PhD thesis
ar: أطروحة دكتوراه

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: Proceedings
ar: وقائع

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType)
en: Tech Report
ar: تقرير تقني

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: Unpublished
ar: غير منشور

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: WWW
ar: الشبكة العالمية (WWW)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType)
en: custom 1
ar: مخصّص 1

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType)
en: custom 2
ar: مخصّص 2

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType)
en: custom 3
ar: مخصّص 3

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType)
en: custom 4
ar: مخصّص 4

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType)
en: custom 5
ar: مخصّص 5

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, authorLabel)
en: Author:
ar: المؤلّف:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, titleLabel)
en: Title:
ar: العنوان:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, yearLabel)
en: Year:
ar: السّنة:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, publisherLabel)
en: Publisher:
ar: الناشر:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, addressLabel)
en: Address:
ar: العنوان:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, isbnLabel)
en: ISBN:
ar: ردمك:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, chapterLabel)
en: Chapter:
ar: الفصل:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, issnLabel)
en: ISSN:
ar: الرقم التسلسلي المعياري الدولي (ISSN):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, editorLabel)
en: Editor:
ar: المحرر:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pagesLabel)
en: Page(s):
ar: صفحة (صفحات):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, booktitleLabel)
en: Book title:
ar: عنوان الكتاب:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, editionLabel)
en: Edition:
ar: الإصدارة:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, publicationLabel)
en: Publication:
ar: النشر:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, volumeLabel)
en: Volume:
ar: الجزء:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, institutionLabel)
en: Institution:
ar: المؤسسة:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, organisationLabel)
en: Organisation:
ar: المنظمة:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, reporttypeLabel)
en: Type of Report:
ar: نوع التقرير:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, schoolLabel)
en: University:
ar: الجامعة:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, journalLabel)
en: Journal:
ar: اليوميّة:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, monthLabel)
en: Month:
ar: الشهر:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, seriesLabel)
en: Series:
ar: السلسلة:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numberLabel)
en: Number:
ar: العدد:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, noteLabel)
en: Note:
ar: الملاحظة:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, annotationLabel)
en: Annotation:
ar: الشرح:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, urlLabel)
en: URL:
ar: المسار:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ud1Label)
en: User-defined 1:
ar: عرّفه المستخدم 1:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ud3Label)
en: User-defined 3:
ar: عرّفه المستخدم 3:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ud2Label)
en: User-defined 2:
ar: عرّفه المستخدم 2:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ud4Label)
en: User-defined 4:
ar: عرّفه المستخدم 4:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ud5Label)
en: User-defined 5:
ar: عرّفه المستخدم 5:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: OR
ar: أو

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: From the document:
ar: من المستند:

en: Used Styles
ar: الأنماط المستعملة

en: Unused Styles
ar: الأنماط غير المستعملة

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox)
en: Colors
ar: الألوان

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, shadowGroupBox)
en: Text Shadow
ar: ظل النص

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, shadowColorLabel)
en: Color:
ar: اللون:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, shadowDistanceLabel)
en: Distance:
ar: المسافة:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, positionGroupBox)
en: Position
ar: الموضع

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, hyphenate)
en: Automatic hyphenation
ar: الوصلة الآليّة

en: Select Font
ar: اختر خط

[ctx: (qtundo-format)]
en: Font
ar: الخط

note: i18n: ectx: property (text), widget (FormattingButton, addBibliography) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, InsertBibliographyDialog)
en: Insert Bibliography
ar: أدرِج قائمة المراجع

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, titlegroupBox)
en: Bibliography title
ar: عنوان قائمة المراجع

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Bibliography entries
ar: مدخلات قائمة المراجع

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, bibTypesLabel)
en: Bibliography type:
ar: نوع قائمة المراجع:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: In book
ar: في كتاب

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: In collection
ar: في مجموعة

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: In proceedings
ar: في وقائع مؤتمر

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: Tech report
ar: تقرير تقني

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: custom1
ar: مخصّص1

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: custom2
ar: مخصّص2

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: custom3
ar: مخصّص3

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: custom4
ar: مخصّص4

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: custom5
ar: مخصّص5

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, availableFieldsLabel)
en: Available fields
ar: الحقول المتاحة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, add)
en: Add >>
ar: أضِف >>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, span)
en: Span
ar: مدى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, remove)
en: <<Remove
ar: <<أزِل

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, addedFieldsLabel)
en: Fields added
ar: الحقول المضافة

en: Special Characters
ar: أحرف خاصة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonInsert)
en: Insert
ar: أدرج

[ctx: Close dialog]
en: Close
ar: أغلق

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, filterLabel)
en: Quick search:
ar: بحث سريع:

en: The URL is invalid
ar: المُحدّد غير صالح

en: Bookmark does not exist
ar: علامة لا وجود لها

en: Fetching the title: 0% complete
ar: جَلْب العنوان: 0% مكتمل

en: Fetch timed out
ar: انتهت مهلة الجلب

en: Fetching the title: %1% complete
ar: جَلْب العنوان: %1% مكتمل

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, LinkInsertionDialog)
en: Link
ar: وصلة

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, weblinkInsertionTab)
en: Web Link
ar: وصلة ويب

note: i18n: ectx: attribute (toolTip), widget (QWidget, weblinkInsertionTab)
en: Insert links to web documents. You can provide both URL and a label for the link,
     or just enter the URL and hit "Fetch the title from URL"
ar: أدرِج وصلات إلى مستندات الويب. يُمكِنِكَ توفير كُلٍ من مُحدِّد الموارد الموحّد (URL) و لصيقة للوصلة،
    أو اكتفِ بإدخال مُحدِّد الموارد الموحّد واضرب "اجلِب العنوان من مُحدِّد الموارد الموحّد"

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_2)
en: The address of your document (Uniform Resource Locator)
ar: عنوان مستندك (مُحدِّد الموارد الموحّد)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en:  URL:
ar:  المسار:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, fetchTitleButton)
en: Hit this button to get the title from the URL. Redirections are also handled.
ar: اضرب هذا الزرّ للحصول على العنوان من مُحدِّد الموارد الموحّد. التحويلات تُعالَج أيضاً.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, fetchTitleButton)
en: Fetch Title From URL
ar: اجلِب العنوان من مُحدِّد الموارد الموحّد

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_6)
en: The text that will be displayed for your link
ar: النص الذي سيُعرض لوصلتك

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en:  Text:
ar: النص:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, bookmarkLinkInsertionTab)
en: Link To Bookmark
ar: وصلة إلى علامة

note: i18n: ectx: attribute (toolTip), widget (QWidget, bookmarkLinkInsertionTab)
en: Insert links to Bookmarks. To create bookmarks,
    click "Bookmarks" in the Links and Bookmarks section
ar: أدرِج وصلات إلى العلامات. لإنشاء علامات،
    انقر "العلامات" في قسم الوصلات والعلامات

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_5)
en: The name of the bookmark to where the link has to point to
ar: اسم العلامة التي يجب أن تشير إليها الوصلة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en:  Name:
ar: الاسم:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, ParagraphIndentSpacing) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, ListLevelWidget)
en: <p><ul><li><b>Single</b>: The normal linespacing</li></ul></p>
ar: <p><ul><li><b>مفرد</b>: تباعد الأسطر المعتاد</li></ul></p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, addTabStop)
en: Add tab stop
ar: أضِف موقف جدولة

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, labelFollowedBy)
en: Tab character
ar: حرف الجدولة

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, labelFollowedBy)
en: Space character
ar: حرف المسافة

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, labelFollowedBy)
en: Nothing
ar: لا شيء

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelLabel)
en: LABEL
ar: اللصيقة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tabStopLabel)
en: First line separated from label by:
ar: السطر الأول مفصول عن اللصيقة بـ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, left) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, alignment)
en: Left
ar: يسار

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, center) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, alignment)
en: Center
ar: وسط

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, right) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, alignment)
en: Right
ar: يمين

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, increaseLabel)
en: Per level increase:
ar: الزيادة لكل مستوى:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, numberTab)
en: Number
ar: عدد

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Format:
ar: النّسق:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Display levels above:
ar: اعرض المستويات فوق:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, synchro)
en: Letter synchronization
ar: مزامنة الحروف

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, bulletTab)
en: Bullet
ar: نقطية

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, imageTab)
en: Picture
ar: صورة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton)
en: Load Image...
ar: حمّل الصّورة...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonRename)
en: &Rename
ar: &غيّر الاسم

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonDelete)
en: &Delete
ar: ا&حذف

en: Please provide a new name for the bookmark
ar: من فضلك وفّر اسماً جديداً للعلامة

en: Rename Bookmark
ar: غير اسم العلامة

en: A bookmark with the name "%1" already exists.
ar: علامة بالاسم "%1" موجودة بالفعل.

en: Insert Bookmark
ar: أدرِج علامة

en: Please provide a name for the bookmark
ar: من فضلك وفّر اسماً للعلامة

en: Manage Bookmarks
ar: أدِر العلامات

en: Footnote Settings
ar: إعدادات الحواشي السفلية

en: Endnote Settings
ar: إعدادات حواشي النهاية

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Automatic Numbering:
ar: الترقيم الآلي:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, prefix)
en:  Prefix:
ar:  البادئة:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, startAt)
en:  Start at:
ar:  ابدأ من:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numStyle)
en:  Format:
ar:  النّسق:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, suffix)
en:  Suffix:
ar: اللاحقة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, beginAt)
en: Starts over at:
ar: يبدأ مجدداً عند:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, beginAtCombo)
en: Page
ar: للصفحة

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, beginAtCombo)
en: Chapter
ar: الفصل

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, beginAtCombo)
en: Document
ar: مستند

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, numStyleCombo)
en: 1, 2, 3, ...
ar: 1، 2، 3، ...

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, numStyleCombo)
en: a, b, c, ..., aa, ab, ..., ba, bb, ...
ar: أ، ب، ج، ...، أأ، أب، ...، ب أ، ب ب، ...

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, numStyleCombo)
en: A, B, C, ..., AA, AB, ..., BA, BB, ...
ar: A، B، C، ...، AA، AB، ...، BA، BB، ...

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, numStyleCombo)
en: a, b, c, ..., aa, bb, ..., aaa, bbb, ...
ar: أ، ب، ج، ...، أأ، ب ب، ...، أأأ، ب ب ب، ...

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, numStyleCombo)
en: A, B, C, ..., AA, BB, ..., AAA, BBB, ...
ar: A، B، C، ...، AA، BB، ...، AAA، BBB، ...

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, numStyleCombo)
en: i, ii, iii, ...
ar: ‏i، ‏ii، ‏iii، ‏...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, continuationBox)
en: Continuation Notice:
ar: إشعار الاستمرار:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, cont2)
en: Text saying it is a continuation:
ar: النص الذي يقول إنه استمرار:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, cont1)
en:  Text saying it will continue:
ar:  النص الذي يقول إنه سيستمر:

[ctx: Automatic horizontal alignment]
en: Auto
ar: آليّ

[ctx: Text alignment]
en: Left
ar: يسار

[ctx: Text alignment]
en: Right
ar: يمين

[ctx: Text alignment]
en: Centered
ar: موسّطة

[ctx: Tab follows the bullet or number]
en: Tab Stop
ar: توقُّف مفتاح الجدولة

[ctx: Space]
en: Space
ar: مسافة

[ctx: None]
en: Nothing
ar: لا شيء

en: Select a list image
ar: اختر صورة قائمة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Start at:
ar: ابدأ من:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, distanceLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Alignment:
ar: المحاذاة:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Depth:
ar: العمق:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Display Levels:
ar: اعرض المستويات:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Bullet/Number followed by
ar: العلامة/الرقم متبوع بـ

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QDoubleSpinBox, doubleSpinBox) i18n: ectx: property (suffix), widget (QDoubleSpinBox, doubleSpinBox_2) i18n: ectx: property (suffix), widget (QDoubleSpinBox, doubleSpinBox_3)
en:  cm
ar: سم

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: at
ar: في

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Aligned at
ar: محاذاة عند

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Indented at
ar: مُزاح عند

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Custom character:
ar: حرف مخصص:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, restartNumbering)
en: Restart numbering at this paragraph
ar: أعِد تشغيل الترقيم في هذه الفقرة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, letterSynchronization)
en: Letter Synchronization
ar: مزامنة الحروف

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, widthLabel)
en: Width
ar: العرض

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, insertImageLabel)
en: Insert Image
ar: أدرج صورة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, heightLabel)
en: Height
ar: الارتفاع

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, insertImage)
en: Browse...
ar: تصفّح...

[ctx: @action:button]
en: Reset background color
ar: أعِد ضبط لون الخلفية

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, resetBackgroundColor)
en: Reset background color
ar: أعِد ضبط لون الخلفية

en: Whole Word
ar: كل الكلمات

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, capsState)
en: Enable drop caps
ar: مكّن الأحرف الاستهلالية الكبيرة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, distanceLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, charactersLabel)
en: Distance to paragraph:
ar: المسافة إلى الفقرة:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, linesLabel)
en: Number of lines it covers:
ar: عدد الأسطر التي تغطيها:

en: Indent/Spacing
ar: إزاحة/تباعد

en: General Layout
ar: تخطيط عام

en: Bullets/Numbers
ar: علامات/أرقام

en: Decorations
ar: تزويقات

en: Drop Caps
ar: أحرف استهلالية

[ctx: Line spacing value]
en: Single
ar: مفرد

[ctx: Line spacing value]
en: 1.5 Lines
ar: 1.5 سطر

[ctx: Line spacing value]
en: Double
ar: مزدوج

[ctx: Line spacing type]
en: Proportional
ar: نسبي

[ctx: Line spacing type]
en: Additional
ar: إضافي

[ctx: Line spacing type]
en: Fixed
ar: ثابت

[ctx: Line spacing type]
en: At least
ar: على الأقل

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Left Indent:
ar: المسافة البادئة اليسرى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Right Indent:
ar: المسافة البادئة اليمنى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: First Line Indent:
ar: إزاحة السطر الأول:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoTextIndent)
en: Auto-infer from text size
ar: استنتج آلياً من حجم النص

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Line Spacing:
ar: تباعد الأسطر:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, percentPage)
en:  %
ar:  ٪

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useFont)
en: Use Font Metrics
ar: استخدِم مقاييس الخط

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Paragraph Space Before:
ar: مسافة الفقرة قبل:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Paragraph Space After:
ar: مسافة الفقرة بعد:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, justify)
en: Justify
ar: ساوِ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, distanceLabel)
en: Behavior at end of frame and page:
ar: السلوك في نهاية الإطار والصفحة:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, keepTogether)
en: Keep lines together
ar: أبقِ الأسطر متماسكة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, breakBefore)
en: Insert break before paragraph
ar: أدرِج فاصلاً قبل الفقرة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, breakAfter)
en: Insert break after paragraph
ar: أدرِج فاصلاً بعد الفقرة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Leave at least this many lines (orphans):
ar: اترك على الأقل هذا العدد من الأسطر (اليتيمة):

en: Paragraph Format
ar: تنسيق الفقرة

en: Insert a table
ar: أدرِج جدولاً

en: Section name
ar: اسم المقطع

en: Configure sections
ar: اضبط المقاطع

en: Invalid characters or section with such name exists.
ar: أحرف غير صالحة أو مقطع يحمل هذا الاسم موجود بالفعل.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Section name:
ar: اسم المقطع:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SectionsSplitDialog)
en: Split sections
ar: اقسِم المقاطع

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Insert paragraph...
ar: أدرج فقرة...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: before start of section:
ar: قبل بدء المقطع:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: after end of section:
ar: بعد نهاية المقطع:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, insertAnnotation)
en: Insert Note
ar: أدرِج ملاحظة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, removeAnnotation)
en: Remove Note
ar: أزِل الملاحظة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, addCitation)
en: Add caption
ar: أضِف تسمية توضيحية

en: Change font format
ar: غيّر تنسيق الخط

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, addCitation)
en: Insert citation at current position
ar: أدرِج اقتباساً في الموضع الحالي

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, addCitation)
en: Insert Citation
ar: أدرِج اقتباساً

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, configureBibliography)
en: Configure Bibliography
ar: اضبط قائمة المراجع

en: Inserts a footnote at the current cursor position
ar: يُدرِج حاشية سفلية في موضع المؤشر الحالي

en: Inserts an endnote at the current cursor position
ar: يُدرِج حاشية نهاية في موضع المؤشر الحالي

note: i18n: ectx: property (text), widget (FormattingButton, addEndnote)
en: Endnote
ar: حاشية ختامية

note: i18n: ectx: property (text), widget (FormattingButton, addFootnote)
en: Footnote
ar: حاشية

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, SimpleInsertWidget)
en: Other insertions from "References"  below and in "Add Shape" docker
ar: إدراجات أخرى من "المراجع" أدناه وفي رصيف "أضِف شكلاً"

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, insertLink)
en: Hyperlinks
ar: روابط

note: i18n: ectx: property (text), widget (FormattingButton, invokeBookmarkHandler)
en: Bookmarks
ar: العلامات

en: Change paragraph format
ar: غيّر تنسيق الفقرة

en: Recently Used Level Formats
ar: تنسيقات المستوى المستعملة حديثاً

en: Library of Level Formats
ar: مكتبة تنسيقات المستوى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, bDelete)
en: Delete
ar: احذف

en: Edit...
ar: حرّر...

en: Define New Level Format...
ar: حدّد تنسيق مستوى جديد...

en: Define new bullet or numbering format
ar: حدّد علامة أو تنسيق ترقيم جديد

en: Define New List Level Format
ar: حدّد تنسيق مستوى قائمة جديد

en: Edit List Level Format
ar: عدّل تنسيق مستوى القائمة

note: i18n: ectx: property (text), widget (FormattingButton, addToC)
en: Contents
ar: المحتويات

en: Set Border Color...
ar: عيّن لون الحدود...

[ctx: No border - has to fit in 48pixels]
en: None
ar: بلا شيء

en: No Border
ar: بلا حدود

en: Create a new style inheriting the current style
ar: أنشئ نمطاً جديداً يرث النمط الحالي

en: New Style
ar: نمط جديد

en: Another style named '%1' already exist. Please choose another name.
ar: نمط آخر بالاسم '%1' موجود بالفعل. من فضلك اختر اسماً آخر.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QListView, paragraphStylesListView)
en: Paragraph
ar: الفقرة

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QListView, characterStylesListView)
en: Character
ar: المحارف

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, bNew)
en: &New
ar: &جديد

en: Style Manager
ar: مدير الأنماط

en: Save Changes
ar: احفظ التّغييرات

en: You have changes that are not applied. What do you want to do with those changes?
ar: لديك تغييرات لم تُطبّق. ماذا ترغب في أن تفعل بتلك التغييرات؟

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">It is possible to assign a named style to text and alter the style properties to change all text with that style.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Applying a style change will reformat all text that previously got the named style assigned to it. Use the Styles docker to apply styles to text.</p></body></html>
ar: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">يُمكِنِكَ إسناد نمط مُسمّى إلى النص وتغيير خصائص النمط لتغيير كل النص الذي يحمل هذا النمط.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">تطبيق تغيير نمط سيعيد تنسيق كل النص الذي أُسنِدَ إليه النمط المُسمّى سابقاً. استخدِم رصيف الأنماط لتطبيق الأنماط على النص.</p></body></html>

en: Create a new style with the current properties
ar: أنشئ نمطاً جديداً بالخصائص الحالية

en: New style
ar: نمط جديد

en: None
ar: بلا شيء

en: Insert Table
ar: أدرِج جدول

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupLogical)
en: Columns and rows
ar: أعمدة وصفوف

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelColumns)
en: Number of columns:
ar: عدد الأعمدة:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelRows)
en: Number of rows:
ar: عدد الصفوف:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupPhysical)
en: Width strategy
ar: إستراتيجية العرض

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioFixed)
en: Fixed column width:
ar: عرض عمود ثابت:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioFitContents)
en: Fit to contents
ar: لائم المحتويات

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioFitAvail)
en: Fit to available surrounding
ar: لائم المحيط المتوفر

en: Table of Contents - Configure
ar: جدول المحتويات - اضبط

en: Table Title
ar: عنوان الجدول

en: Use outline
ar: استخدِم المخطط التفصيلي

en: Use styles
ar: استخدِم الأنماط

en: Configure
ar: اضبط

en: Index
ar: الدليل

en: Styles
ar: الطُرُز

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Tab 1
ar: اللسان 1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelTitle)
en: Title
ar: العنوان

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useOutline) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useStyles)
en: CheckBox
ar: مربّع اختيار

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, configureStyles)
en: PushButton
ar: زرّ دفع

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Tab 2
ar: اللسان 2

en: Level %1
ar: المستوى %1

en: Level
ar: المستوى

en: Style
ar: الطراز

en: Table of Contents - Configure Styles
ar: جدول المحتويات - اضبط الأنماط

en: Styles available
ar: الطرز المتوفّرة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stylesAvailableLabel)
en: TextLabel
ar: لصيقة نصّيّة

en: Disabled
ar: معطّل

en: Table Of Contents
ar: جدول المحتويات

en: Insert a Table of Contents into the document.
ar: أدرِج جدول محتويات في المستند.

en: Insert Custom...
ar: أدرِج مخصصاً...

en: Insert a custom Table of Contents into the document.
ar: أدرِج جدول محتويات مخصصاً في المستند.

en: Configure...
ar: اضبط...

en: Configure the Table of Contents
ar: اضبط جدول المحتويات

en: Insert footnote with auto number
ar: أدرِج حاشية سفلية برقم آلي

en: Insert Labeled Footnote
ar: أدرِج حاشية سفلية مُلصقة

en: Insert with label:
ar: أدرِج بلصيقة:

en: Insert endnote with auto number
ar: أدرِج حاشية نهاية برقم آلي

en: Insert Labeled Endnote
ar: أدرِج حاشية نهاية مُلصقة

en: Settings...
ar: إعدادات...

en: Insert a citation into the document.
ar: أدرِج اقتباساً في المستند.

en: Insert a bibliography into the document.
ar: أدرِج قائمة مراجع في المستند.

en: Insert Custom Bibliography
ar: أدرِج قائمة مراجع مخصصة

en: Insert a custom Bibliography into the document.
ar: أدرِج قائمة مراجع مخصصة في المستند.

en: Configure the bibliography
ar: اضبط قائمة المراجع

en: Insert Link
ar: أدرج رابط

en: Insert a weblink or link to a bookmark.
ar: أدرِج وصلة ويب أو وصلة إلى علامة.

en: Add Bookmark
ar: أضف علامة

en: Add Bookmark :
ar: أضف علامة :

en: Insert a Bookmark. This is useful to create links that point to areas within the document
ar: أدرِج علامة. هذا مفيد لإنشاء وصلات تشير إلى مناطق داخل المستند

en: Display a pop up that hosts the options to add new Bookmark or handle existing Bookmarks
ar: اعرض نافذة منبثقة تستضيف خيارات لإضافة علامة جديدة أو معالجة العلامات الموجودة

en: Manage your Bookmarks. Check where are they pointing to, Delete or Rename.
ar: أدِر علاماتك. تحقَّق ممّا تشير إليه، أو احذفها، أو أعِد تسميتها.

[ctx: as in table of contents, list of pictures, index]
en: Tables, Lists & Indexes
ar: جداول، قوائم، وفهارس

en: Footnotes and Endnotes
ar: حواشي سفلية وحواشي نهاية

en: Citations and Bibliography
ar: اقتباسات وقائمة مراجع

en: Links and Bookmarks
ar: وصلات وعلامات

en: Bookmark cannot be empty
ar: لا يُمكِن للعلامة أن تكون فارغة

en: Duplicate Name. Click "Manage Bookmarks"
ar: اسم مكرر. انقر "أدِر العلامات"

en: to Rename or Delete Bookmarks
ar: لإعادة تسمية العلامات أو حذفها

en: Remove Comment
ar: أزِل التعليق

en: Spell check
ar: تدقيق الإملاء

en: Comments
ar: تعليقات

en: Review
ar: المراجعة

en: Text
ar: النص

en: A shape that shows text
ar: شكل يُظهِر النص

en: Text Shape
ar: شكل النص

en: Configure current section
ar: اضبط المقطع الحالي

en: Insert new section
ar: أدرِج مقطعاً جديداً

en: Insert paragraph between sections
ar: أدرِج فقرة بين المقاطع

en: Paste As Text
ar: الصق كنص

en: Bold
ar: ثخين

en: Italic
ar: مائل

[ctx: Text formatting]
en: Underline
ar: تسطير

en: Strikethrough
ar: شطب

en: Align Left
ar: حاذِ يسارًا

en: Align Right
ar: حاذِ يمينًا

en: Align Center
ar: حاذِ وسطًا

en: Align Block
ar: حاذِ إلى الكتلة

en: Change text direction
ar: غيّر اتجاه النص

en: Change writing direction
ar: غيّر اتجاه الكتابة

en: Increase Indent
ar: زِد الإزاحة

en: Decrease Indent
ar: أنقص الإزاحة

en: Toggle List or List Level Formatting
ar: بدِّل تنسيق القائمة أو مستوى القائمة

en: Toggle list on/off, or change format of current level
ar: بدِّل تشغيل/إيقاف القائمة، أو غيّر تنسيق المستوى الحالي

en: Increase Font Size
ar: زد حجم الخط

en: Decrease Font Size
ar: انقص حجم الخط

en: Font Family
ar: عائلة الخط

en: Variable
ar: متغير

en: Insert Non-Breaking Space
ar: أدرِج مسافة واصلة

en: Insert Non-Breaking Hyphen
ar: أدرِج واصلة غير فاصلة

en: Insert Index
ar: أدرِج فهرساً

en: Insert Soft Hyphen
ar: أدرِج واصلة ليّنة

en: Line Break
ar: كاسر أسطر

en: Page Break
ar: فاصل صفحات

en: Insert a page break
ar: أدرج فاصل صفحات

en: All text after this point will be moved into the next page.
ar: كل النص بعد هذه النقطة سيُنقَل إلى الصفحة التالية.

en: Font...
ar: الخط...

en: Change character size, font, boldface, italics etc.
ar: غيّر حجم الحرف، الخط، الخط العريض، المائل، إلخ.

en: Change the attributes of the currently selected characters.
ar: غيّر سمات الأحرف المحددة حالياً.

en: Font Size
ar: حجم الخط

en: Text Color...
ar: لون النّصّ...

en: Text Color
ar: لون النّصّ

en: Background Color...
ar: لون الخلفية...

en: Background
ar: الخلفية

en: Auto Resize To Content
ar: تغيير الحجم آلياً ليناسب المحتوى

en: Grow To Fit Width
ar: زيادة لتناسب العرض

en: Grow To Fit Height
ar: زيادة لتناسب الارتفاع

en: Shrink To Fit
ar: تقليص ليناسب

en: Insert a table into the document.
ar: أدرِج جدولاً في المستند.

en: Row Above
ar: صفًّا قبله

en: Insert Row Above
ar: أدرج صفّا لأعلى

en: Row Below
ar: صفًّا بعده

en: Insert Row Below
ar: أدرج صفّا لأسفل

en: Column Left
ar: عمود يسار

en: Insert Column Left
ar: أدرِج عموداً إلى اليسار

en: Column Right
ar: عمود يمين

en: Insert Column Right
ar: أدرج عمودًا يمينً  ا

en: Column
ar: عمود

en: Delete Column
ar: حذف العمود

en: Row
ar: صَفّ

en: Delete Row
ar: احذف الصف

en: Merge Cells
ar: ادمج الخلايا

en: Split Cells
ar: اقسم الخلايا

en: Select a border style and paint that style onto a table
ar: اختر نمط حدود واطلِ به الجدول

en: Paragraph...
ar: فقرة...

en: Change paragraph margins, text flow, borders, bullets, numbering etc.
ar: غيّر هوامش الفقرة، تدفق النص، الحدود، العلامات، الترقيم إلخ.

en: <p>Change paragraph margins, text flow, borders, bullets, numbering etc.</p><p>Select text in multiple paragraphs to change the formatting of all selected paragraphs.</p><p>If no text is selected, the paragraph where the cursor is located will be changed.</p>
ar: <p>غيّر هوامش الفقرة، تدفق النص، الحدود، العلامات، الترقيم إلخ.</p><p>اختر نصاً في فقرات متعددة لتغيير تنسيق كل الفقرات المختارة.</p><p>إن لم يُختر نص، الفقرة حيث يوجد المؤشر ستُغيَّر.</p>

en: Style Manager...
ar: مدير الأنماط...

en: Change attributes of styles
ar: غيّر سمات الأنماط

en: <p>Change font and paragraph attributes of styles.</p><p>Multiple styles can be changed using the dialog box.</p>
ar: <p>غيّر سمات الخط والفقرة للأنماط.</p><p>يُمكِنُكَ تغيير أنماط متعددة باستعمال صندوق الحوار.</p>

en: Special Character...
ar: رمز خاص...

en: Insert one or more symbols or characters not found on the keyboard
ar: أدرِج رمزاً أو أكثر أو أحرفاً غير موجودة على لوحة المفاتيح

en: Insert one or more symbols or characters not found on the keyboard.
ar: أدرِج رمزاً أو أكثر أو أحرفاً غير موجودة على لوحة المفاتيح.

en: Repaint
ar: أعِد الرسم

en: Insert Comment
ar: أدرج تعليقًا

en: Insertion
ar: الإدراج

en: Deletion
ar: الحذف

en: Formatting
ar: التنسيق

en: Ctrl+click to go to link
ar: Ctrl+انقر للذهاب إلى الوصلة

en: Ctrl+click to go to the note
ar: Ctrl+انقر للذهاب إلى الملاحظة

en: Ctrl+click to go to the note reference
ar: Ctrl+انقر للذهاب إلى مرجع الملاحظة

en: follows along
ar: يتبع بمحاذاة

en: Press shift to not resize this
ar: اضغط shift لعدم تغيير حجم هذا

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Border Formatting
ar: غيّر تنسيق الحدود

[ctx: (qtundo-format)]
en: Cut
ar: قصّ

[ctx: (qtundo-format)]
en: Adjust Column Width
ar: ضبط عرض العمود

[ctx: (qtundo-format)]
en: Adjust Row Height
ar: عدّل ارتفاع الصف

en: Table
ar: الجدول

en: Autocorrection
ar: التّصحيح الآليّ

en: Key Press
ar: ضغطة مفتاح

en: Text editing
ar: تحرير النّصّ
