AutocorrectPlugin - en to ar translation catalogue (48 entries)

en: Configure &Autocorrection...
ar: اضبط التصحيح التل&قائي

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AutocorrectConfig)
en: Autocorrection
ar: التصحيح التلقائي

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_1)
en: Si&mple Autocorrection
ar: تصحيح تلقائي &بسيط

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, upperCase)
en: Detect when a new sentence is started and always ensure that the first character is an uppercase character
ar: تفحص عندما تبدأ جملة جديدة و تأكد دائما أن الحرف الأول حرف علوي.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, upperCase)
en: Convert &first letter of a sentence automatically to uppercase
    (e.g. "my house. in this town" to "my house. In this town")
ar: حول الحرف الأ&ول من أول كلمة في الجملة بشكل تلقائي لحرف علوي
    (مثال: "my house. in this town" إلى "my house. In this town")

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, upperUpper)
en: All words are checked for the common mistake of holding the shift key down a bit too long. If some words must have two uppercase characters, then those exceptions should be added in the 'Exceptions' tab.
ar: كل الكلمات تٌدقّق من أجل الخطأ المشترك بالضغط المستمر لفترة شيئا ما طويلة على المفتاح shift.إذا كان لدى بعض الكلمات حرفان علويان فإن هذه الإستثناءات يجب أن تضاف إلى لسان 'الاستثناءات'.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, upperUpper)
en: Convert &two uppercase characters to one uppercase and one lowercase character
     (e.g. PErfect to Perfect)
ar: حول حرفا&ن علويان أحدهما إلى حرف علوي و الآخر إلى حرف سفلي
     (مثلا PErfect إلى Perfect)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, autoFormatUrl)
en: Detect when a URL (Uniform Resource Locator) is typed and provide formatting that matches the way an Internet browser would show a URL.
ar: تفحص كتابة عنوان وب واستعمل تنسيقا يلائم الطريقة التي يعرض بها  متصفح الإنترنت عنوانا ما.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoFormatUrl)
en: Autoformat &URLs
ar: تنسيق آلي ل&عناوين الوب

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, ignoreDoubleSpace)
en: Make sure that more than one space cannot be typed, as this is a common mistake which is quite hard to find in formatted text.
ar: يمنعك من كتابة أكثر من فراغ واحد على التوالي، حيث أن هذا خطاء شائع يصعب كشفه في النصوص المنسقة.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ignoreDoubleSpace)
en: &Suppress double spaces
ar: أ&زل الفراغات المزدوجة

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, trimParagraphs)
en: Keep correct formatting and indenting of sentences by automatically removing spaces typed at the beginning and end of a paragraph.
ar: حافظ على التنسيق والإزاحة الصحيحين، و ذلك عن طريق حذف المسافات الفارغة من بداية و نهاية كل فقرة تلقائياً.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, trimParagraphs)
en: R&emove spaces at the beginning and end of paragraphs
ar: أ&زل الفراغات في بداية ونهاية الفقرة.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, autoChangeFormat)
en: When you use _underline_ or *bold*, the text between the underscores or asterisks will be converted to underlined or bold text.
ar: عند استخدامك ل _مسطر_ أو *عريض* فإن النص الذي بين الشرطتين السفليتين أو بين النجمتين سيحَوّله إلى نص مسطر أو عريض.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoChangeFormat)
en: Automatically do &bold and underline formatting
ar: قم بتنسيق "عريض" و "خط سفلي" تلقائياً

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, autoReplaceNumber)
en: Most standard fraction notations will be converted when available
ar: ستحوّل معظم الكسور عند توفرها

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoReplaceNumber)
en: Re&place 1/2... with ½...
ar: استبدل بـ 1/2... ½...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, useNumberStyle)
en: When typing '1)' or similar in front of a paragraph, automatically convert the paragraph to use that numbering style. This has the advantage that further paragraphs will also be numbered and the spacing is done correctly.
ar: عند كتابة ( '1)' أو ما يشابه عند بداية فقرة، أعد تنسيق هذه الفقرة لكي تستخدم هذا الترقيم  تلقائيا. حتى تكون الفقرات القادمة مرقمة أيضا ولتتم الإزاحة بشكل صحيح.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useNumberStyle)
en: Use &autonumbering for numbered paragraphs
ar: استخدم التر&قيم التلقائي للفقرات المرقمة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoSuperScript)
en: Rep&lace 1st... with 1^st...
ar: استبدل بـ 1st... 1^st...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, capitalizeDaysName)
en: Capitalize name of days
ar: أظهر أسماء الأيام بأحرف كبيرة

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, useBulletStyle)
en: When typing '*' or '-' in front of a paragraph, automatically convert the paragraph to use that list-style. Using a list-style formatting means that a correct bullet is used to draw the list.
ar: عند طباعة '*' أو '-' في بداية فقرة، استعمل نفس هذا النمط فيها تلقائيا . يعني استخدام نمط القائمة وضع علامة ترقيم مناسبة لكتابة اللائحة.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useBulletStyle)
en: Use l&ist-formatting for bulleted paragraphs
ar: استخدم تن&سيق اللائحة للفقرات المؤشرة.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, defaultBulletStyle) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, doubleDefault) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, singleDefault) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, autoFormatLanguage)
en: Default
ar: افتراضي

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Custom &Quotes
ar: &علامات اقتباس مخصّصة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, typographicDoubleQuotes)
en: Replace &double quotes with typographical quotes
ar: استبدل علامة الاقتباس المزدوجة ('') بعلامة اقتباس مطبعية

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, typographicSingleQuotes)
en: Replace &single quotes with typographical quotes
ar: استبدل علامة الاقتباس المفردة (') بعلامة اقتباس مطبعية

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Ad&vanced Autocorrection
ar: تصحيح تلقائي متق&دم

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Replacements and exceptions for language:
ar: الاستبدالات والاستثناءات للغة:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, autoFormatLanguage)
en: All Languages
ar: كل اللغات

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, advancedAutocorrection)
en: &Enable word replacement
ar: استعمل است&بدال الكلمات

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoCorrectionWithFormat)
en: Replace &text with format
ar: استبدل ال&نص بالتنسيق

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, findLabel)
en: &Find
ar: ا&بحث

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, replaceLabel)
en: Re&place
ar: است&بدل

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, add1)
en: &Add
ar: أ&ضف

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, remove2)
en: Remove
ar: احذف

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, changeFormat)
en: C&hange Format...
ar: غ&يّر التنسيق...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearFormat)
en: C&lear Format
ar: ام&سح التنسيق

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Find
ar: اعثر

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Replace
ar: استبدل

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_4)
en: E&xceptions
ar: الاست&ثناءات

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Do not treat as the end of a sentence:
ar: لا تعاملها كنهاية جملة:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoinclude1) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoinclude2)
en: Autoinclude
ar: التضمين التلقائي

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, remove1)
en: R&emove
ar: ا&حذف

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Accept two uppercase letters in:
ar: اقبل حرفين علويين في:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, add2)
en: A&dd
ar: أ&ضف

en: &Modify
ar: &عدّل

en: Select Character
ar: انتق محرفا
