thesaurus_tool - en to ar translation catalogue (17 entries)

en: (No match)
ar: (لا تطابق)

en: &Search for:
ar: البحث عن:

en: &Thesaurus
ar: &قاموس

en: Synonyms
ar: المرادفات

en: More General Words
ar: المزيد من الكلمات العامة

en: More Specific Words
ar: المزيد من الكلمات المحددة

en: &Replace with:
ar: استبدل &ب:

en: &Replace
ar: ا&ستبدل

en: Synonyms/Hypernyms - Ordered by Frequency
ar: المترادفات/Hypernyms_ مرتبة حسب التردد

en: Synonyms - Ordered by Similarity of Meaning (verbs only)
ar: المرادفات_ مرتبة حسب تشابه المعنى (الأفعال فقط)

en: Antonyms - Words with Opposite Meanings
ar: Antonyms_ كلمات ذات معنى معاكس

en: Attributes
ar: خواص

en: Cause To (for some verbs only)
ar: تؤدي إلى (صالحة لبعض الأفعال فقط)

en: Verb Entailment (for some verbs only)
ar: مستلزمات الفعل ( صالحة لبعض الأفعال فقط)

en: Verb Frames (examples of use)
ar: إطار الفعل (أمثلة لإستخدام الفعل)

en: List of Compound Words
ar: لائحة الكلمات المركبة

en: No match for '%1'.
ar: لا يوجد مطابق ل '%1'.
