kspread - en to ar translation catalogue (2892 entries)

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ar: &ملف

note: i18n: ectx: Menu (Edit) i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
ar: &حرّر

note: i18n: ectx: Menu (Fill)
en: Fi&ll
ar: ا&ملأ

note: i18n: ectx: Menu (Clear)
en: Clear
ar: امسح

note: i18n: ectx: Menu (Delete)
en: Delete
ar: احذف

note: i18n: ectx: Menu (View) i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
ar: ا&عرض

note: i18n: ectx: Menu (Insert)
en: &Insert
ar: أ&درج

note: i18n: ectx: Menu (ExternalData)
en: &External Data
ar: بيانات &خارجية

note: i18n: ectx: Menu (Format)
en: F&ormat
ar: تـ&نسيق

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox5) i18n: ectx: Menu (MergeCellMenu)
en: Merge Cells
ar: ادمج الخلايا

note: i18n: ectx: Menu (Row)
en: &Row
ar: &صف

note: i18n: ectx: Menu (Column)
en: &Column
ar: &عمود

note: i18n: ectx: Menu (Sheet)
en: &Sheet
ar: &ورقة

note: i18n: ectx: Menu (PrintRange)
en: &Print Range
ar: ا&طبع النطاق

note: i18n: ectx: Menu (Data)
en: &Data
ar: &بيانات

note: i18n: ectx: Menu (Filter)
en: Filter
ar: رشح

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
ar: أ&دوات

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ar: تـ&عيينات

note: i18n: ectx: ToolBar (editToolBar)
en: Edit
ar: حرر

note: i18n: ectx: ToolBar (navigationToolBar)
en: Navigation
ar: الإبحار

note: i18n: tag optionWidget attribute name i18n: ectx: ToolBar (fontPropertyToolBar)
en: Font
ar: الخط

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, formatButton) i18n: ectx: ToolBar (formatToolBar)
en: Format
ar: تنسيق

note: i18n: ectx: ToolBar (colorAndBorderToolBar)
en: Color/Border
ar: لون/حد

en: Database
ar: قاعدة بيانات

en: Processing is not possible, because some cells are locked as elements of a matrix.
ar: المعالجة غير ممكنة، لأن بعض الخلايا مغلقة كعناصر من مصفوفة.

en: Processing is not possible, because some cells are protected.
ar: المعالجة غير ممكنة، لأن بعض الخلايا محمية.

en: January
ar: يناير

en: February
ar: فبراير

en: March
ar: مارس

en: April
ar: أبريل

en: May
ar: مايو

en: June
ar: يونيو

en: July
ar: يوليو

en: August
ar: أغسطس

en: September
ar: سبتمبر

en: October
ar: أكتوبر

en: November
ar: نوفمبر

en: December
ar: ديسمبر

en: Jan
ar: يناير

en: Feb
ar: فبراير

en: Mar
ar: مارس

en: Apr
ar: أبريل

[ctx: May short]
en: May
ar: مايو

en: Jun
ar: يونيو

en: Jul
ar: يوليو

en: Aug
ar: أغسطس

en: Sep
ar: سبتمبر

en: Oct
ar: أكتوبر

en: Nov
ar: نوفمبر

en: Dec
ar: ديسمبر

en: Monday
ar: الإثنين

en: Tuesday
ar: الثّلاثاء

en: Wednesday
ar: الأربعاء

en: Thursday
ar: الخميس

en: Friday
ar: الجمعة

en: Saturday
ar: السبت

en: Sunday
ar: الأحد

en: Mon
ar: الإثنين

en: Tue
ar: الثلاثاء

en: Wed
ar: الأربعاء

en: Thu
ar: الخميس

en: Fri
ar: الجمعة

en: Sat
ar: السبت

en: Sun
ar: الأحد

en: Merging of columns or rows is not supported.
ar: دمج الأعمدة أو الصفوف ليس مدعوماً.

en: Do you want to check the spelling in the next sheet?
ar: هل تريد فحص الهجاء في الورقة التالية؟

en: Australia
ar: أستراليا

en: Dollar
ar: دولار

en: Canada
ar: كندا

en: New Zealand
ar: نيوزيلندا

en: United States
ar: الولايات المتّحدة

en: Austria
ar: النّمسا

en: Euro
ar: يورو

en: Belgium
ar: بلجيكا

en: Cyprus
ar: قبرص

en: Finland
ar: فنلندا

en: France
ar: فرنسا

en: Germany
ar: ألمانيا

en: Greece
ar: اليونان

en: Ireland
ar: أيرلندا

en: Italy
ar: إيطاليا

en: Latvia
ar: لاتفيا

en: Lithuania
ar: ليتوانيا

en: Luxembourg
ar: لوكسمبورغ

en: Malta
ar: مالطة

en: Monaco
ar: موناكو

en: Netherlands
ar: هولندا

en: Portugal
ar: البرتغال

en: San Marino
ar: سان مارينو

en: Slovakia
ar: سلوفاكيا

en: Slovenia
ar: سلوفينيا

en: Spain
ar: إسبانيا

en: Pound
ar: جنيه

en: United Kingdom
ar: المملكة المتحدة

en: Japan
ar: اليابان

en: Yen
ar: ين

en: Afghanistan
ar: أفغانستان

en: Afghani
ar: أفغانيّ

en: Albania
ar: ألبانيا

en: Lek
ar: ليك

en: Algeria
ar: الجزائر

en: Algerian Dinar
ar: دينار جزائري

en: American Samoa
ar: ساموا أمريكية

en: US Dollar
ar: دولار الولايات المتحدة

en: Andorra
ar: أندورا

en: Andorran Peseta
ar: بيزيتا أندورا

en: Angola
ar: أنغولا

en: Kwanza
ar: كوانزا

en: Anguilla
ar: أنغويلا

en: East Caribbean Dollar
ar: دولار شرق الكاريبي

en: Antigua And Barbuda
ar: أنتيجوا و بربودا

en: Argentina
ar: الأرجنتين

en: Argentine Peso
ar: بيسو أرجنتيني

en: Armenia
ar: أرمينيا

en: Armenian Dram
ar: درام أرميني

en: Aruba
ar: أريوبا

en: Australian Dollar
ar: دولار أسترالي

en: Azerbaijan
ar: أذربيجان

en: Azerbaijanian Manat
ar: مانات أذربيجاني

en: Bahamas
ar: جزر البهاما

en: Bahamian Dollar
ar: دولار البهاما

en: Bahrain
ar: البحرين

en: Bahraini Dinar
ar: دينار بحريني

en: Bangladesh
ar: بنغلاديش

en: Taka
ar: تاكا

en: Barbados
ar: باربادوس

en: Barbados Dollar
ar: دولار باربادوس

en: Belarus
ar: روسيا البيضاء

en: Belarusian Ruble
ar: روبل بيلاروسي

en: Franc
ar: فرنك

en: Belize
ar: بيليز

en: Belize Dollar
ar: دولار بيليز

en: Benin
ar: بنين

en: Bermuda
ar: برمودا

en: Bermudian Dollar
ar: دولار برمودا

en: Indian Rupee
ar: روبيه هندي

en: Bolivia
ar: بوليفيا

en: Boliviano
ar: بوليفيانو

en: Bosnia And Herzegovina
ar: البوسنة و الهرسك

en: Botswana
ar: بتسوانا

en: Pula
ar: بيولا

en: Bouvet Island
ar: جزيرة بوفيت

en: Norwegian Krone
ar: الكرون النرويجية

en: Brazil
ar: البرازيل

en: Brazilian Real
ar: ريال برازيلي

en: British Indian Ocean Territory
ar: إقليم المحيط الهندي البريطاني

en: Brunei Darussalam
ar: بروناي دار السّلام

en: Brunei Dollar
ar: دولار بروناي

en: Bulgaria
ar: بلغاريا

en: Lev
ar: ليف

en: Bulgarian Lev
ar: ليف بلغاري

en: Burkina Faso
ar: بوركينا فاسو

en: Burundi
ar: بوروندي

en: Burundi Franc
ar: فرنك بوروندي

en: Cambodia
ar: كمبوديا

en: Cameroon
ar: الكاميرون

en: Canadian Dollar
ar: دولار كندي

en: Cape Verde
ar: كاب فيرد

en: Cape Verde Escudo
ar: اسكودو كاب فيرد

en: Cayman Islands
ar: جزر كايمان

en: Cayman Islands Dollar
ar: دولار جزر كايمان

en: Central African Republic
ar: جمهورية أفريقيا الوسطى

en: Chad
ar: تشاد

en: Chile
ar: تشيلي

en: Chilean Peso
ar: بيسو تشيلي

en: China
ar: الصين

en: Christmas Island
ar: جزيرة الكريسماس

en: Cocos (Keeling) Islands
ar: جزر كوكوس (كيلنغ)

en: Colombia
ar: كولومبيا

en: Colombian Peso
ar: بيسو كولومبي

en: Comoro Franc
ar: فرنك جزر القمر

en: Comoros
ar: جزر القمر

en: Congo
ar: الكنغو

en: Congo, The Democratic Republic Of
ar: الكنغو، الجمهورية الديمقراطية

en: Franc Congolais
ar: فرنك كنغوالي

en: Cook Islands
ar: جزر كوك

en: New Zealand Dollar
ar: دولار نيوزيلندي

en: Costa Rica
ar: كوستاريكا

en: Costa Rican Colon
ar: كولون كوستاريكا

en: Cote D'Ivoire
ar: كوت دي فوار

en: Croatia
ar: كرواتيا

en: Croatian kuna
ar: كونا كرواتي

en: Cuba
ar: كوبا

en: Cuban Peso
ar: بيسو كوبي

en: Cyprus Pound
ar: جنيه قبرصي

en: Czech Koruna
ar: كورونا تشيكية

en: Danish Krone
ar: كرون دانماركي

en: Denmark
ar: الدنمارك

en: Djibouti
ar: جيبوتي

en: Djibouti Franc
ar: فرنك جيبوتي

en: Dominica
ar: دومينيكا

en: Dominican Peso
ar: بيسو دومينيكي

en: Dominican Republic
ar: جمهورية الدومينيك

en: East Timor
ar: تيمور الشرقية

en: Timor Escudo
ar: إسكودو تيمور

en: Ecuador
ar: الإكوادور

en: Egypt
ar: مصر

en: Egyptian Pound
ar: جنيه مصري

en: El Salvador
ar: السّلفادور

en: El Salvador Colon
ar: كولون السلفادور

en: Equatorial Guinea
ar: غينيا الاستوائية

en: Eritrea
ar: إريتريا

en: Nakfa
ar: ناكفا

en: Estonia
ar: إستونيا

en: Kroon
ar: كرون

en: Ethiopia
ar: إثيوبيا

en: Ethiopian Birr
ar: بير إثيوبي

en: Falkland Island (Malvinas)
ar: جزيرة فولكلاند (Malvinas)

en: Falkland Islands Pound
ar: جنيه جزر فولكلاند

en: Faeroe Islands
ar: جزر فايروي

en: Fiji
ar: فيجي

en: Fiji Dollar
ar: دولار فيجي

en: French Guiana
ar: غويانا الفرنسية

en: French Polynesia
ar: بولونيزيا الفرنسيّة

en: Franc Southern Territories
ar: أقاليم الفرنك الجنوبية

en: Gabon
ar: الغابون

en: Dalasi
ar: دالاسي

en: Gambia
ar: غامبيا

en: Georgia
ar: جورجيا

en: Lari
ar: لاري

en: German Mark
ar: مارك ألماني

en: Cedi
ar: سيدي

en: Ghana
ar: غانا

en: Gibraltar
ar: جبل طارق

en: Gibraltar Pound
ar: جنيه جبل طارق

en: Drachma
ar: دراخما

en: Greenland
ar: جرينلاند

en: Grenada
ar: غرينادا

en: Guadeloupe
ar: غواديلوب

en: Guam
ar: جوام

en: Guatemala
ar: غواتيمالا

en: Quetzal
ar: الكواتزال

en: Guinea
ar: غينيا

en: Guinea Franc
ar: فرنك غينيا

en: Guinea-Bissau
ar: غينيا بيساو

en: Guinea-Bissau Peso
ar: بيسو غينيا بيساو

en: Guyana
ar: غويانا

en: Guyana Dollar
ar: دولار غويانا

en: Gourde
ar: جورد

en: Haiti
ar: هاييتي

en: Heard Island And McDonald Islands
ar: جزيرة هيرد وجزر ماكدونالد

en: Holy See (Vatican City State)
ar: Holy See (دولة مدينة الفاتيكان)

en: Honduras
ar: هندوراس

en: Lempira
ar: لمبيرا

en: Hong Kong
ar: هونغ كونغ

en: Hong Kong Dollar
ar: دولار هونج كونج

en: Forint
ar: فورنت

en: Hungary
ar: المجر

en: Iceland
ar: آيسلندا

en: Iceland Krona
ar: كرونا آيسلندا

en: India
ar: الهند

en: Indonesia
ar: إندونيسيا

en: Rupiah
ar: روبياه

en: Iran, Islamic Republic Of
ar: إيران، الجمهورية الإسلامية

en: Iranian Rial
ar: ريال إيراني

en: Iraq
ar: العراق

en: Iraqi Dinar
ar: دينار عراقي

en: Pence
ar: بنس

en: Israel
ar: إسرائيل

en: New Israeli Sheqel
ar: الشيكل الإسرائيلي الجديد

en: Lira
ar: ليره

en: Jamaica
ar: جامايكا

en: Jamaican Dollar
ar: دولار جامايكي

en: Jordan
ar: الأردن

en: Jordanian Dinar
ar: دينار أردني

en: Kazakhstan
ar: كازاخستان

en: Tenge
ar: تينج

en: Kenya
ar: كينيا

en: Kenyan Shilling
ar: شيلن كيني

en: Kiribati
ar: كيريباتي

en: Korea, Democratic People's Republic Of
ar: كوريا، الجمهورية الديمقراطية الشعبية

en: North Korean Won
ar: ون كوريا الشمالية

en: Korea, Republic Of
ar: كوريا، الجمهورية

en: Won
ar: الون

en: Kuwait
ar: الكويت

en: Kuwaiti Dinar
ar: دينار كويتي

en: Kyrgyzstan
ar: قيرغيزستان

en: Som
ar: سوم

en: Kip
ar: كيب

en: Lao People's Democratic Republic
ar: جمهوريّة لاو الدّيموقراطيّة الشّعبيّة

en: Latvian Lats
ar: لاتس لاتفيا

en: Lebanese Pound
ar: جنيه لبناني

en: Lebanon
ar: لبنان

en: Lesotho
ar: ليسوتو

en: Rand
ar: راند

en: Loti
ar: لوتي

en: Liberia
ar: ليبيريا

en: Liberian Dollar
ar: دولار ليبيري

en: Libyan Arab Jamahiriya
ar: الجماهيرية العربية الليبية

en: Liechtenstein
ar: ليختننشتاين

en: Swiss Franc
ar: الفرنك السويسري

en: Lithuanian Litus
ar: ليتس ليتواني

en: Macao
ar: ماكاو

en: Pataca
ar: باتاكا

en: Denar
ar: دينار

en: Macedonia, The Former Yugoslav Republic Of
ar: مقدونيا، الجمهورية اليوغسلافية السابقة

en: Madagascar
ar: مدغشقر

en: Malagasy Franc
ar: فرنك مدغشقري

en: Kwacha
ar: كواتشا

en: Malawi
ar: ملاوي

en: Malaysia
ar: ماليزيا

en: Malaysian Ringgit
ar: رينجت ماليزي

en: Maldives
ar: جزر المالديف

en: Mali
ar: مالي

en: Maltese Lira
ar: ليرة مالطة

en: Marshall Islands
ar: جزر مارشال

en: Martinique
ar: مارتينيك

en: Mauritania
ar: موريتانيا

en: Ouguiya
ar: أوقية

en: Mauritius
ar: موريشيوس

en: Mauritius Rupee
ar: روبيه موريشيوس

en: Mayotte
ar: مايوت

en: Mexican Peso
ar: البيسو المكسيكي

en: Mexico
ar: المكسيك

en: Micronesia, Federated States Of
ar: ميكرونيسيا، الولايات الفيدرالية

en: Moldova, Republic Of
ar: ملدوفا، الجمهورية

en: Moldovan Leu
ar: ليو ملدوفي

en: Mongolia
ar: منغوليا

en: Tugrik
ar: توغريك

en: Montserrat
ar: مونتسرّات

en: Moroccan Dirham
ar: درهم مغربي

en: Morocco
ar: المغرب

en: Metical
ar: ميتيكال

en: Mozambique
ar: موزمبيق

en: Kyat
ar: كيات

en: Myanmar
ar: ميانمار

en: Namibia
ar: ناميبيا

en: Namibia Dollar
ar: دولار ناميبي

en: Nauru
ar: نايورو

en: Nepal
ar: نيبال

en: Nepalese Rupee
ar: روبيه نيبال

en: Guilder
ar: غلدر

en: Netherlands Antilles
ar: جزر أنتيل الهولندية

en: New Caledonia
ar: نيو كاليدونيا

en: Nicaragua
ar: نيكاراغوا

en: Niger
ar: النيجر

en: Naira
ar: نايرا

en: Nigeria
ar: نيجيريا

en: Norfolk Islands
ar: جزر نورفولك

en: Northern Mariana Islands
ar: جزر ماريانا الشمالية

en: Norway
ar: النرويج

en: Oman
ar: عمان

en: Rial Omani
ar: ريال عماني

en: Pakistan
ar: باكستان

en: Pakistan Rupee
ar: روبية باكستان

en: Palau
ar: بالاو

en: Balboa
ar: بالبوا

en: Panama
ar: بنما

en: Kina
ar: كينا

en: Papua New Guinea
ar: بابوا غينيا الجديدة

en: Guarani
ar: جوارانية

en: Paraguay
ar: باراغواي

en: Peru
ar: بيرو

en: Philippine Peso
ar: بيسو فلبيني

en: Philippines
ar: الفلبّين

en: Pitcairn
ar: بتكيرن

en: Poland
ar: بولندا

en: Zloty
ar: زلوتي

en: Escudo
ar: اسكودو

en: Puerto Rico
ar: بورتوريكو

en: Qatar
ar: قطر

en: Qatari Rial
ar: ريال قطري

en: Leu
ar: ليو

en: Romania
ar: رومانيا

en: Russian Federation
ar: روسيا الاتحادية

en: Russian Ruble
ar: روبل روسي

en: Rwanda
ar: رواندا

en: Rwanda Franc
ar: فرنك رواندي

en: Saint Helena
ar: سانت هيلانة

en: Saint Helena Pound
ar: جنيه سانت هيلانة

en: Saint Kitts And Nevis
ar: سانت كيتس ونيفيس

en: Saint Lucia
ar: سانت لوسيا

en: Saint Pierre And Miquelon
ar: سانت بيير وميكويلون

en: Samoa
ar: ساموا

en: Tala
ar: تالا

en: Dobra
ar: دوبرا

en: Sao Tome And Principe
ar: ساو توم وبرنسيب

en: Saudi Arabia
ar: السعودية

en: Saudi Riyal
ar: ريال سعودي

en: Senegal
ar: السنغال

en: Seychelles
ar: سيشيل

en: Seychelles Rupee
ar: روبية سيشل

en: Leone
ar: ليون

en: Sierra Leone
ar: سيراليون

en: Singapore
ar: سنغافورة

en: Singapore Dollar
ar: دولار سنغافورة

en: Slovak Koruna
ar: كورونا سلوفاكية

en: Tolar
ar: تولار

en: Solomon Islands
ar: جزر سلومون

en: Solomon Islands Dollar
ar: دولار جزر سولومون

en: Somali Shilling
ar: شيلن صومالي

en: Somalia
ar: الصومال

en: South Africa
ar: جنوب إفريقيا

en: Peseta
ar: البسيتا

en: Sri Lanka
ar: سريلانكا

en: Sri Lanka Rupee
ar: ربية سريلانكا

en: Sudan
ar: السودان

en: Sudanese Dinar
ar: دينار سوداني

en: Suriname
ar: سورينام

en: Suriname Guilder
ar: غلدر سورينام

en: Svalbard And Jan Mayen
ar: سفالبارد وجان ماين

en: Lilangeni
ar: ليلانغيني

en: Swaziland
ar: سوازيلاند

en: Sweden
ar: السويد

en: Swedish Krona
ar: كرونا سويدي

en: Switzerland
ar: سويسرا

en: Syrian Arab Republic
ar: الجمهوريّة العربيّة السّوريّة

en: Syrian Pound
ar: جنيه سوري

en: New Taiwan Dollar
ar: دولار تايوان الجديد

en: Taiwan, Province Of China
ar: تايوان، المحافظة الصينية

en: Somoni
ar: سوموني

en: Tajikistan
ar: طاجيكستان

en: Tanzania, United Republic Of
ar: تنزانيا، الجمهورية المتحدة

en: Tanzanian Shilling
ar: شيلن تنزانيا

en: Baht
ar: بهت

en: Thailand
ar: تايلاند

en: Togo
ar: توغو

en: Tokelau
ar: توكيلاو

en: Tonga
ar: تونغا

en: Trinidad And Tobago
ar: ترينيداد وتوباغو

en: Trinidad and Tobago Dollar
ar: دولار ترينيداد وتوباغو

en: Tunisia
ar: تونس

en: Tunisian Dinar
ar: دينار تونسي

en: Turkey
ar: تركيا

en: Turkish Lira
ar: ليره تركية

en: Manat
ar: مانات

en: Turkmenistan
ar: تركمانستان

en: Turks And Caicos Islands
ar: جزر تركس وسايكوس

en: Tuvalu
ar: توفالو

en: Uganda
ar: أوغندا

en: Uganda Shilling
ar: شلن أوغندي

en: Hryvnia
ar: هريفنيا

en: Ukraine
ar: أوكرانيا

en: UAE Dirham
ar: درهم إماراتي

en: United Arab Emirates
ar: الإمارات العربيّة المتّحدة

en: Pound Sterling
ar: الجنيه الإستيرليني

en: US Dollar (Next day)
ar: دولار أمريكي (اليوم التالي)

en: US Dollar (Same day)
ar: دولار أمريكي (نفس اليوم)

en: Peso Uruguayo
ar: بيسو أوروغواي

en: Uruguay
ar: أوروغواي

en: Uzbekistan
ar: أوزبكستان

en: Uzbekistan Sum
ar: سوم أوزبكستان

en: Vanuatu
ar: فانواتو

en: Vatu
ar: فاتو

en: Bolivar
ar: بوليفار

en: Venezuela
ar: فنزويلا

en: Dong
ar: دونغ

en: Viet Nam
ar: فيتنام

en: Virgin Islands
ar: جزر فيرغن

en: Wallis And Futuna
ar: واليس وفوتونا

en: Western Sahara
ar: الصحراء الغربية

en: Yemen
ar: اليمن

en: Yemeni Rial
ar: ريال يمني

en: Yugoslavia
ar: يوغوسلافيا

en: Yugoslavian Dinar
ar: دينار يوغوسلافية

en: Zambia
ar: زامبيا

en: Zimbabwe
ar: زمبابوي

en: Zimbabwe Dollar
ar: دولار زمبابوي

en: All
ar: الكل

en: Empty
ar: فارغ

en: Non-empty
ar: ليس فارغا

en: Add Named Area
ar: أضف منطقة مسماة

en: Enter the area name:
ar: أدخل اسم المنطقة:

en: The named area '%1' already exists.
    Do you want to replace it?
ar: المنطقة المسماة '%1' موجودة مسبقا.
    هل تريد استبدالها؟

en: Replace Named Area
ar: استبدل المنطقة المسماة

en: Change Angle
ar: غيِّر الزاوية

en: Angle:
ar: الزاوية:

en: Sheet Style
ar: أسلوب الورقة

en: Select the sheet style to apply:
ar: انتق أسلوب الورقة المراد تطبيقه:

en: Could not find image %1.
ar: تعذر العثور على الصورة %1.

en: Could not load image %1.
ar: تعذر تحميل الصورة %1.

en: Could not find sheet-style XML file '%1'.
ar: تعذر العثور على ملف XML لأسلوب الورقة '%1'.

en: Parsing error in sheet-style XML file %1.
ar: خطأ تحليل في ملف XML لأسلوب الورقة %1.

en: Cell Comment
ar: تعليق الخلية

en: <none>
ar: <لا شيء>

note: i18ncheckarg
en: equal to
ar: يساوي

en: greater than
ar: أكبر من

en: less than
ar: أصغر من

en: equal to or greater than
ar: يساوي أو أكبر من

en: equal to or less than
ar: يساوي أو أصغر من

en: between
ar: بين

en: outside range
ar: خارج المدى

en: different to
ar: مختلف إلى

en: First Condition
ar: الشرط الأول

en: Second Condition
ar: الشرط الثاني

en: Third Condition
ar: الشرط الثالث

en: Cell is
ar: الخلية هي

en: Cell style
ar: أسلوب الخلية

en: different from
ar: مختلف عن

en: Conditional Styles
ar: أساليب شرطية

en: If the first value is a number, the second value also has to be a number.
ar: إذا كانت القيمة الأولى رقما، فالثانية يجب أن تكون أيضا رقما.

en: If the first value is a string, the second value also has to be a string.
ar: إذا كانت القيمة الأولى حرفية، فالثانية يجب أن تكون أيضا حرفية.

en: Consolidate
ar: أحكم

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, Functions)
en: Sum
ar: مجموع

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, Functions)
en: Average
ar: متوسط

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, Functions)
en: Count
ar: تعداد

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, Functions)
en: Max
ar: الأكبر

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, Functions)
en: Min
ar: الأدنى

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, Functions)
en: Product
ar: حاصل الضرب

en: Standard Deviation
ar: الانحراف المعياري

en: Variance
ar: تباين

en: The range
    %1
    is too small
ar: المدى
    %1
    صغير جدا

en: The range
    %1
    is too large
ar: المدى
    %1
    كبير جدا

en: The ranges
    %1
    and
    %2
    have different size
ar: النطاقات
    %1
    و
    %2
    لها أحجام مختلفة

en: The range
    %1
     is malformed
ar: المدي
    %1
    مشوه

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addButton)
en: Add
ar: أضف

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_removeButton)
en: Remove
ar: أزل

en: Inserting From Clipboard
ar: يجري الإدراج من الحافظة

en: There is no data in the clipboard.
ar: لا توجد بيانات في الحافظة.

en: There is no usable data in the clipboard.
ar: لا توجد بيانات قابلة للاستخدام في الحافظة.

en: Text to Columns
ar: نص إلى أعمدة

en: Cannot open input file.
ar: لا يمكن فتح ملف الإدخال.

en: Insert Data From Database
ar: أدرج بيانات من قاعدة بيانات

en: Type:
ar: النوع:

en: User name:
    (if necessary)
ar: اسم المستخدم:
    (عند الضرورة)

en: Host:
ar: المضيف:

en: Port:
    (if necessary)
ar: المنفذ:
    (عند الضرورة)

en: Database name:
ar: اسم قاعدة البيانات:

en: Password:
    (if necessary)
ar: كلمة المرور:
    (عند الضرورة)

en: Select tables:
ar: انتقِ الجداول:

en: Tables
ar: جداول

en: Select columns:
ar: انتقِ الأعمدة:

en: Column
ar: العمود

en: Table
ar: جدول

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Columns
ar: الأعمدة

en: Match all of the following (AND)
ar: طابق كل من الآتي (و)

en: Match any of the following (OR)
ar: طابق أي من الآتي (أو)

en: equals
ar: يساوي

en: not equal
ar: لا يساوي

en: in
ar: في

en: not in
ar: ليس في

en: like
ar: مثل

en: greater
ar: أكبر

en: lesser
ar: أقل

en: greater or equal
ar: أكبر أو مساو

en: less or equal
ar: أقل أو مساو

en: Sorted by
ar: مفروز حسب

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, Order)
en: Ascending
ar: تصاعديا

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, Order)
en: Descending
ar: تنازليا

en: Distinct
ar: مميز

en: Query Options
ar: خيارات الاستفهام

en: SQL query:
ar: استفهام SQL:

en: Insert in region
ar: أدرج في منطقة

en: Starting in cell
ar: البدء في الخلية

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, resultButton)
en: Result
ar: النتيجة

en: You cannot specify a table here.
ar: لا يمكنك تحديد جدول هنا.

en: You have to specify a valid region.
ar: يجب أن تحدد منطقة صحيحة.

en: You have to specify a valid cell.
ar: يجب أن تحدد خلية صحيحة.

en: You are not allowed to change data in the database.
ar: ليس مسموحا لك بتغيير البيانات في قاعدة البيانات.

en: Executing query failed.
ar: فشل تنفيذ الاستفهام.

en: You did not get any results with this query.
ar: لم تحصل على أية نتائج مع هذا الاستفهام.

en: The port must be a number
ar: المنفذ يجب أن يكون رقما

en: Connecting to database...
ar: يجري الاتصال بقاعدة بيانات...

en: Connected. Retrieving table information...
ar: متصل. يجري استرداد معلومات الجدول...

en: This database contains no tables
ar: قاعدة البيانات هذه لا تحتوي على جداول

en: Driver could not be loaded
ar: تعذر تحميل السواقة

en: Retrieving meta data of tables...
ar: يجري استرداد البيانات العليا للجداول...

en: You have to select at least one table.
ar: يجب عليك انتقاء جدول واحد على الأقل.

en: You have to select at least one column.
ar: يجب عليك انتقاء عمود واحد على الأقل.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, Operator) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, BaseField) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, BaseItem) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, None)
en: None
ar: لا شيء

en: '*' or '?' are not valid wildcards in SQL. The proper replacements are '%' or '_'. Do you want to replace them?
ar: '*' أو '?' ليست رموزاً شاملة صالحة في SQL. البدائل اللائقة هي '%' أو '_'. هل ترغب باستبدالها؟

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Preview
ar: معاينة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_9) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, textButton)
en: Text
ar: النص

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_8)
en: Time
ar: الوقت

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_7)
en: Date
ar: التاريخ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_6)
en: Fraction
ar: كسر

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_5)
en: Currency
ar: عملة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_4)
en: Money
ar: مال

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_3)
en: Percent
ar: مئوية

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton)
en: Generic
ar: شامل

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_2)
en: Number
ar: عدد

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Currency:
ar: العملة:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Format:
ar: التنسيق:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Postfix:
ar: التابعة:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Precision:
ar: الدقة:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Prefix:
ar: البادئة:

en: Language: %1
ar: اللغة: %1

en: Default number format: %1
ar: تنسيق الأرقام الافتراضي: %1

note: i18ncheckarg
en: Long date format: %1
ar: تنسيق التاريخ الطويل: %1

en: Short date format: %1
ar: تنسيق التاريخ القصير: %1

en: Time format: %1
ar: تنسيق الوقت: %1

en: Currency format: %1
ar: تنسيق العملة: %1

en: More Options
ar: خيارات أكثر

en: Search entire sheet
ar: ابحث الورقة بأكملها

en: Search in:
ar: البحث في:

en: Cell Values
ar: قيم الخلية

en: Comments
ar: تعليقات

en: Search direction:
ar: اتجاه البحث:

en: Across then Down
ar: بالعرض ثم لأسفل

en: Down then Across
ar: لأسفل ثم بالعرض

en: Fewer Options
ar: خيارات أقل

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, style_combo) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, size_combo)
en: Choose the style for your font for the currently selected cells. When you select several cells with different styles, the displayed style is set to Varying (No Change) and leaving it that way will keep all your current style settings for each cell. Changing to Roman for example will change all the selected cells style text to Roman.
ar: اختر أسلوب الخط للخلايا المنتقاة حاليا. عندما تنتقي عدة خلايا لها أساليب مختلفة، الأسلوب المعروض يضبط كـ مختلف (لا تغيير) وتركها على هذا النحو سيبقي على كل تعيينات الأسلوب الحالية لكل خلية. التغيير إلى روماني على سبيل المثال سيغير أسلوب نص كل الخلايا المنتقاة إلى روماني.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, style_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, weight_combo)
en: Varying (No Change)
ar: مختلف (لا تغيير)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, style_combo)
en: Roman
ar: روماني

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, style_combo)
en: Italic
ar: مائل

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, weight_combo)
en: Choose the weight for your font for the currently selected cells. When you select several cells with different font weight, the displayed weight is set to Varying (No Change) and leaving it that way will keep all your current weight settings for each cell. Changing to Bold for example will change all the selected cells font weight to Bold.
ar: اختر وزن الخط للخلايا المنتقاة حاليا. عندما تنتقي عدة خلايا لها وزن خط مختلف، الوزن المعروض سيضبط كـ مختلف (لا تغيير) وتركها على هذا النحو سيبقي كل تعيينات الوزن الحالية لكل خلية. التغيير إلى عريض على سبيل المثال سيغير وزن الخط لكل الخلايا المنتقاة إلى عريض.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, weight_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ValueType)
en: Normal
ar: عادي

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, weight_combo)
en: Bold
ar: عريض

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Color:
ar: اللون:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, underline)
en: Underline
ar: تسطير

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Size:
ar: الحجم:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Weight:
ar: الوزن:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Style:
ar: الأسلوب:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, textColorButton)
en: Choose the color for the current cell text. Clicking on the color bar will bring you the standard KDE Select Color dialog where you will be able to choose the new color.
ar: اختر لون نص الخلية الحالية. الضغط على شريط اللون سيذهب بك إلى حوار انتق اللون القياسي في KDE حيث سيمكنك اختيار اللون الجديد.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, strike)
en: This will strike out the current cell text if this is checked.
ar: هذا سيشطب على نص الخلية الحالية عند تفعيله.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, strike)
en: Strike out
ar: شطب

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, family_combo)
en: This box lists all your available font families. Click on one family to set it in the current cell.
ar: هذا الصندوق يسرد كل عائلات الخطوط المتاحة لديك. اضغط على عائلة واحدة لتعيينها في الخلية الحالية.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, example_label)
en: You can see a preview of the font you are choosing for the current cell.
ar: يمكنك رؤية معاينة للخط الذي تختاره للخلية الحالية.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Function
ar: الدالة

en: Insert function
ar: أدرج دالة

en: Help
ar: مساعدة

en: Parameters
ar: معاملات

en: This function has no parameters.
ar: ليس لهذه الدالة معاملات.

en: Description is not available.
ar: الوصف ليس متاحا.

en: Goal Seek
ar: السعي للهدف

en: Cell reference is invalid.
ar: مرجع الخلية غير صالح.

en: Target value is invalid.
ar: قيمة الهدف غير صالحة.

en: Source cell must contain a numeric value.
ar: الخلية المصدر يجب أن تحتوي قيمة رقمية.

en: Target cell must contain a formula.
ar: الخلية المستهدفة يجب أن تحتوي على صيغة.

en: Starting...
ar: يجري البدء...

en: Iteration:
ar: الإعادة:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label5)
en: New value:
ar: قيمة جديدة:

en: Goal seeking with cell %1 found a solution:
ar: السعي للهدف مع الخلية %1 عثر على حل:

en: Goal seeking with cell %1 has found NO solution.
ar: السعي للهدف مع الخلية %1 لم يعثر على حلول.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: Set cell:
ar: عَيِّن الخلية:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2)
en: To value:
ar: إلى القيمة:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label3)
en: By changing cell:
ar: بتغيير الخلية:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label6)
en: Current value:
ar: القيمة الحالية:

en: Goto Cell
ar: انتقل للخلية

en: Enter cell:
ar: أدخل الخلية:

en: Insert
ar: أدرج

en: Move towards right
ar: تحرك باتجاه اليمين

en: Move towards bottom
ar: تحرك باتجاه الأسفل

en: Insert rows
ar: أدرج صفوفا

en: Insert columns
ar: أدرج أعمدة

en: Insert Cells
ar: أدرج خلايا

en: Move towards left
ar: تحرك باتجاه اليسار

en: Move towards top
ar: تحرك باتجاه الأعلى

en: Remove rows
ar: أزل الصفوف

en: Remove columns
ar: أزل الأعمدة

en: Remove Cells
ar: أزل الخلايا

en: Style
ar: الأسلوب

en: Inherit style:
ar: توريث الأسلوب:

en: Default
ar: افتراضي

en: A style with this name already exists.
ar: يوجد مسبقا أسلوب بهذا الاسم

en: The style name can not be empty.
ar: اسم الأسلوب لا يمكن إفراغه.

en: A style cannot inherit from itself.
ar: لا يمكن توريث الأسلوب من نفسه.

en: The style cannot inherit from '%1' because of recursive references.
ar: لا يمكن توريث الأسلوب من '%1' بسبب مراجع حلقية.

en: Cell Format
ar: تنسيق الخلية

en: &General
ar: &عام

en: &Data Format
ar: تنسيق الـ&بيانات

en: &Font
ar: &خط

en: &Position
ar: م&وضع

en: &Border
ar: &حد

en: Back&ground
ar: &خلفية

en: &Cell Protection
ar: حما&ية الخلية

en: When you have a number in the current cell and you switch from the dcell format from Generic to Percent, the current cell number will be multiplied by 100%.
    For example if you enter 12 and set the cell format to Percent, the number will then be 1,200 %. Switching back to Generic cell format will bring it back to 12.
    You can also use the Percent icon in the Format Toolbar.
ar: إذا كان لديك رقماً في الخلية الحالية وقمت بتحويل تنسيق الخلية من شامل إلى مئوي، فإن رقم الخلية الحالية سيضرب في 100%.
    على سبيل المثال إذا أدخلت 12 وعينت تنسيق الخلية إلى مئوي، فسيكون الرقم 1,200 %. بإعادة التحويل إلى تنسيق الخلية الشامل سيعيده إلى 12.
    يمكنك أيضاً استخدام أيقونة المئوي من شريط الأدوات تنسيق.

en: Scientific
ar: علمي

en: The scientific format changes your number using the scientific notation. For example, 0.0012 will be changed to 1.2E-03. Going back using Generic cell format will display 0.0012 again.
ar: التنسيق العلمي يغير الرقم باستخدام الترقيم العلمي. على سبيل  المثال، 0.0012 ستتغير إلى 1.2E-03. العودة لاستخدام تنسيق  الخلية الشامل سيعرض 0.0012 مرة أخرى.

en: The fraction format changes your number into a fraction. For example, 0.1 can be changed to 1/8, 2/16, 1/10, etc. You define the type of fraction by choosing it in the field on the right. If the exact fraction is not possible in the fraction mode you choose, the nearest closest match is chosen.
     For example: when we have 1.5 as number, we choose Fraction and Sixteenths 1/16 the text displayed into cell is "1 8/16" which is an exact fraction. If you have 1.4 as number in your cell and you choose Fraction and Sixteenths 1/16 then the cell will display "1 6/16" which is the nearest closest Sixteenth fraction.
ar: تنسيق الكسر يحول الرقم إلى كسر. على سبيل المثال، 0.1 يمكن تغييره إلى 1/8، 2/16، 1/10، وهكذا. تحدد أنت نوع الكسر  باختياره في الحقل على اليمين. إذا كان الكسر المطابق غير ممكن في نمط الكسور الذي اخترت، فسيُختار أقرب تطابق.
     على سبيل المثال: إذا كان لدينا 1.5 كرقم، وقد اخترنا الكسر والجزء من ست عشرة 1/16 فإن النص المعروض في الخلية هو "18/16" والذي هو كسر مطابق. إذا كان لديك 1.4 كرقم في الخلية وقد اخترت الكسر وجزء من ست عشرة 1/16 فإن الخلية ستعرض "1 6/16" والذي هو أقرب كسر ست عشري.

en: This formats your cell content as text. This can be useful if you want a number treated as text instead as a number, for example for a ZIP code. Setting a number as text format will left justify it. When numbers are formatted as text, they cannot be used in calculations or formulas. It also change the way the cell is justified.
ar: هذا ينسق محتوي الخلية كنص. قد يكون هذا مفيدا إذا أردت لرقم أن يعامل على أنه نص بدلا من كونه رقما على سبيل المثال لرقم شفرة ZIP. عند ضبط رقم بتنسيق نص سيضبط محاذاته لليسار. عند تنسيق الأرقام كنص، لا يمكن استخدامها في الحسابات أو الصيغ الحسابية. ذلك يغير أيضا طريقة ضبط محاذاة الخلية.

en: Custom
ar: مخصص

en: The custom format does not work yet. To be enabled in the next release.
ar: التنسيق المخصص لا يعمل بعد. ليُفعل في الإصدار القادم

en: This will display a preview of your choice so you can know what it does before clicking the OK button to validate it.
ar: هذا سيعرض معاينة لخيارك فيمكنك معرفة ما يفعله قبل الضغط على زر موافق للسماح به.

en: Displays choices of format for the fraction, date or time formats.
ar: يعرض اختيارات التنسيق لتنسيقات الكسور، التاريخ أو الوقت.

en: You can add here a Postfix such as a $HK symbol to the end of each cell content in the checked format.
ar: يمكنك هنا إضافة تابع مثل رمز $HK لنهاية محتوى كل خلية في التنسيق المعين.

en: variable
ar: متغير

en: You can control how many digits are displayed after the decimal point for numeric values. This can also be changed using the Increase precision or Decrease precision icons in the Format toolbar.
ar: يمكنك التحكم في كم من الأرقام ستُعرض بعد العلامة العشرية للقيم الرقمية. ذلك يمكن تغييره أيضاً باستخدام رمزي زد الدقة و اخفض الدقة في شريط الأدوات تنسيق.

en: You can add here a Prefix such as a $ symbol at the start of each cell content in the checked format.
ar: يمكنك هنا إضافة بادئ مثل رمز $ عند بداية محتوي كل خلية في التنسيق المعين.

en: You can choose whether positive values are displayed with a leading + sign and whether negative values are shown in red.
ar: يمكنك اختيار كون القيم الموجبة تعرض مع علامة + تتقدمها وكون القيم السالبة تعرض بالأحمر.

en: Automatic
ar: تلقائي

en: Halves 1/2
ar: أنصاف 1/2

en: Quarters 1/4
ar: أرباع 1/4

en: Eighths 1/8
ar: أثمان 1/8

en: Sixteenths 1/16
ar: أجزاء من ست عشرة 1/16

en: Tenths 1/10
ar: أعشار 1/10

en: Hundredths 1/100
ar: جزء من مائة 1/100

en: One digit 5/9
ar: رقم واحد 5/9

en: Two digits 15/22
ar: رقمان 15/22

en: Three digits 153/652
ar: ثلاث أرقام 153/652

en: System:
ar: النظام:

en: Default width (%1 %2)
ar: العرض الافتراضي (%1 %2)

en: Default height (%1 %2)
ar: الارتفاع الافتراضي (%1 %2)

en: Border
ar: حد

en: Preselect
ar: اختيار مسبق

en: Pattern
ar: نمط

en: Customize
ar: تخصيص

en: Background color:
ar: لون الخلفية:

en: No Color
ar:  لا لون

en: Insert Link
ar: أدرج ارتباطاً

en: Internet
ar: إنترنت

en: Link to Internet Address
ar: ارتباط إلى عنوان إنترنت

en: Text to display:
ar: النص المراد عرضه:

en: Internet address:
ar: عنوان الإنترنت:

en: Subject:
ar: الموضوع:

en: File
ar: ملف

en: Link to File
ar: ارتباط إلى ملف

en: File location:
ar: موقع الملف:

en: Recent file:
ar: الملف الحديث:

en: No Entries
ar: لا توجد مدخلات

en: Cell
ar: خلية

en: Link to Cell
ar: ارتباط إلى خلية

en: Cell or Named Area:
ar: الخلية أو المنطقة المسماة:

en: Internet address is empty
ar: عنوان الإنترنت فارغ

en: Mail address is empty
ar: عنوان البريد فارغ

en: File name is empty
ar: اسم الملف فارغ

en: Destination cell is empty
ar: الخلية المقصودة فارغة

en: Custom Lists
ar: قوائم مخصصة

en: List:
ar: القائمة:

en: Entry:
ar: المدخل:

en: Cancel
ar: الغ

en: New
ar: جديد

en: Modify
ar: عدِّل

en: Copy
ar: انسخ

en: Do you really want to remove this list?
ar: هل تريد فعلا إزالة هذه القائمة؟

en: Remove List
ar: أزل القائمة

en: Entry area is not empty.
    Do you want to continue?
ar: مساحة المدخل غير فارغة.
    هل تريد المتابعة؟

en: &Select
ar: ا&نتقِ

en: Named Areas
ar: المناطق المسماة

en: Area: %1
ar: المنطقة: %1

en: &New...
ar: &جديد...

en: &Edit...
ar: &حرر...

en: &Remove
ar: أ&زل

en: New Named Area
ar: منطقة مسماة جديدة

en: Edit Named Area
ar: حرر المنطقة المسماة

en: Do you really want to remove this named area?
ar: هل ترغب فعلا بإزالة هذه المنطقة المسماة؟

en: Remove Named Area
ar: أزل المنطقة المسماة

en: Cells:
ar: الخلايا:

en: Sheet:
ar: الورقة:

en: Area name:
ar: اسم المنطقة:

en: Paste Inserting Cells
ar: الصق يدرج خلايا

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Condition
ar: الشرط

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Value
ar: القيمة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Rows
ar: صفوف

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Values
ar: القيم

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, SortBy)
en: Sort By
ar: افرز حسب

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, horizontalGroup)
en: <qt>Set the content position horizontally in the cell.
    <b>Standard</b> is default and is set from the format you choose.
    <b>Left</b> means the content will be displayed on the left of the cell.
    <b>Center</b> means the content will be in the center horizontally in the cell.
    <b>Right</b> means the content of the cell will be displayed on the right of the cell.</qt>
ar: <qt>اضبط موضع المحتوى أفقيا في الخلية.
    <b>قياسي</b> هو الافتراضي ويعين من التنسيق الذي تختار.
    <b>يسار</b> يعني أن المحتوى سيعرض في يسار الخلية.
    <b>وسط</b> يعني أن المحتوى سيكون في الوسط أفقياً في الخلية.
    <b>يمين</b> يعني أن محتوى الخلية سيعرض في يمين الخلية.</qt>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, horizontalGroup) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Horizontal
ar: أفقي

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, standard)
en: Standard
ar: قياسي

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, left)
en: Left
ar: يسار

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, center)
en: Center
ar: وسط

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, right)
en: Right
ar: يمين

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, buttonGroup2)
en: <qt>Set the content position vertically in the cell.
    <b>Top</b> means the content will be displayed on top of the cell.
    <b>Middle</b> means the content will be in the middle vertically in the cell.
    <b>Bottom</b> means the content of the cell will be displayed at the bottom of the cell.</qt>
ar: <qt>اضبط موضع المحتوى رأسياً في الخلية.
    <b>أعلى</b> يعني أن المحتوى سيعرض في أعلى الخلية.
    <b>وسط</b> يعني أن المحتوى سيكون في الوسط رأسياً في الخلية.
    <b>أسفل</b> يعني أن محتوى الخلية سيعرض في أسفل الخلية.</qt>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroup2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Vertical
ar: رأسي

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, top)
en: Top
ar: أعلى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, middle)
en: Middle
ar: وسط

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, bottom)
en: Bottom
ar: أسفل

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Your text will appear oriented in the angle you set here. Positive values will move it counter-clockwise and negative values will move it clockwise.
ar: النص لديك سيظهر متجها بالزاوية التي تعينها هنا. القيم الموجبة ستحركه بعكس اتجاه عقارب الساعة والقيم السالبة ستحركه في اتجاه عقارب الساعة.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Rotation
ar: الدوران

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, indentGroup)
en: Indent
ar: الإزاحة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mergeCell)
en: Merge cells
ar: ادمج الخلايا

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, sizeCellGroup)
en: The unit used here is the one set in Format -> Page Layout.. dialog.
ar: الوحدة المستخدمة هنا هي تلك المعينة في حوار تنسيق -> تخطيط الصفحة.. .

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, sizeCellGroup)
en: Size of Cell
ar: حجم الخلية

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, defaultHeight)
en: If checked, the default height will be used for the cell instead of the value above.
ar: حين يعين هذا، سيستخدم الارتفاع الافتراضي للخلية بدلاً من القيمة بأعلى.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, defaultHeight)
en: Default height (%1)
ar: الارتفاع الافتراضي (%1)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Height:
ar: الارتفاع:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QFrame, m_heightPanel)
en: Set the height of the cell.
ar: اضبط ارتفاع الخلية.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, defaultWidth)
en: If checked, the default width will be used for the cell instead of the value above.
ar: حين يعين هذا، سيستخدم العرض الافتراضي للخلية بدلاً من القيمة بأعلى.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, defaultWidth)
en: Default width (%1)
ar: العرض الافتراضي (%1)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Width:
ar: العرض:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: This is only available when the rotation is 0°.
    Wrap text wraps the text so it fits in the previous cell size. If this is not checked, the text will stay on one line and the cell size will be adjusted to contain the text.
    Vertical text puts your text vertically.
ar: يكون هذا متاح فقط حين يكون الدوران 0°.
    لف النص يلف النص فيلائم حجم الخلية السابق. إن لم يكن ذلك معيناً، سيبقى النص في سطر واحد وسيعدل حجم الخلية لتحتوي النص.
    النص الرأسي يضع النص لديك عموديا.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Text Option
ar: خيار النص

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, multi)
en: Wrap text
ar: لف النص

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, vertical)
en: Vertical text
ar: نص رأسي

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Printing
ar: إجراء الطباعة

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_bDontPrint)
en: If checked, the content of the cell will not be printed. If this is not checked (default), the cell content will be printed.
    Note that you can print it even if the cell is protected
ar: حين يعين هذا، فإن محتوى الخلية لن يُطبع. إن لم يكن هذا معيناً (افتراضي)، فإن محتوى الخلية سيُطبع.
    لاحظ أن بإمكانك طباعته حتى إذا كانت الخلية محمية

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_bDontPrint)
en: &Do not print text
ar: لا تـ&طبع النص

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Protection
ar: الحماية

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_bHideAll)
en: This hides the cell content and works only when the sheet is protected. Whether the cell itself is protected or not does not matter.
ar: هذا يخفي محتوى الخلية ويعمل فقط إذا كانت الورقة محمية. وكون الخلية نفسها محمية أم لا غير مهم .

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_bHideAll)
en: Hide &all
ar: ا&خف الكل

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_bIsProtected)
en: &Protected
ar: &محمي

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_bHideFormula)
en: When this is checked, the cell is still visible. However, its contents do not appear in the Formula bar. Hiding formula is only working for cells that contain formulae so the user cannot view the formula. And the sheet must be protected for this to work.
ar: حين يعين هذا، ستبقى الخلية مرئية. ولكن، محتواها لا يظهر في شريط الصيغة. إخفاء الصيغة يعمل فقط للخلايا المحتوية على صيغ بحيث لن يمكن للمستخدم عرض الصيغ. ويجب أن تكون الورقة محمية لكي يعمل ذلك.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_bHideFormula)
en: &Hide formula
ar: ا&خف الصيغة

en: Resize Row
ar: أعد تحجيم الصف

en: Resize Column
ar: أعد تحجيم العمود

en: Series
ar: متسلسلات

en: Insert Values
ar: أدرج قيماً

en: Insert the series vertically, one below the other
ar: أدرج التسلسل رأسياً، واحدة تلو الأخرى

en: Insert the series horizontally, from left to right
ar: أدرج التسلسل أفقياً، من اليسار لليمين

en: Type
ar: النوع

en: Linear (2,4,6,...)
ar: خطي (2,4,6,...)

en: Generate a series from 'start' to 'end' and for each step add the value provided in step. This creates a series where each value is 'step' larger than the value before it.
ar: أنشئ سلسلة من البداية إلى النهاية ولكل خطوة أضف القيمة المزودة في الخطوة. هذا ينشئ سلسلة بحيث تكون كل قيمة أكبر بالخطوة من القيمة السابقة لها.

en: Geometric (2,4,8,...)
ar: هندسي (2,4,8,...)

en: Generate a series from 'start' to 'end' and for each step multiply the value with the value provided in step. Using a step of 5 produces a list like: 5, 25, 125, 625 since 5 multiplied by 5 (step) equals 25, and that multiplied by 5 equals 125, which multiplied by the same step-value of 5 equals 625.
ar: تولد سلسلة من  'البداية' إلى 'النهاية' ولكل خطوة تقوم بضرب القيمة مع القيمة المعينة في الخطوة. باستخدام الخطوة 5 تنتج قائمة مثل: 5، 25، 125، 625 حيث أن 5 مضروبة في 5 (الخطوة) تعادل 25، وذلك مضروبا في 5 يعادل 125، والذي عند ضربه في نفس قيمة الخطوة 5 يعادل 625.

en: Start value:
ar: قيمة البداية:

en: Stop value:
ar: قيمة التوقف:

en: Step value:
ar: قيمة الخطوة:

en: End and start value must be positive.
ar: قيمة النهاية والبداية يجب أن تكون موجبة.

en: End value must be greater than the start value or the step must be less than '1'.
ar: قيمة النهاية يجب أن تكون أكبرمن قيمة البداية أو أن تكون الخطوة أقل من '1'.

en: None of the Start, Stop or Step values may be equal to zero.
ar: لا شيء من قيم البداية، التوقف، أو الخطوة يمكن أن تساوي الصفر.

en: Step value must be different from 1
ar: قيمة الخطوة يجب ألا تكون 1

en: Step is negative.
ar: الخطوة سالبة.

en: The step value must be greater than zero; otherwise, the linear series is infinite.
ar: قيمة الخطوة يجب أن تكون أكبر من الصفر؛ وإلا، فإن السلاسل الخطية تكون لا نهائية.

en: If the start value is greater than the end value the step must be less than zero.
ar: إذا كانت قيمة البداية أكبر من قيمة النهاية فإن الخطوة يجب أن تكون أقل من صفر.

en: If the step is negative, the start value must be greater then the end value.
ar: إذا كانت الخطوة سالبة، فإن قيمة البداية يجب أن تكون أكبر من قيمة النهاية

en: Show Columns
ar: اعرض الأعمدة

en: Select hidden columns to show:
ar: انتق أعمدة مخفية لعرضها:

en: Show Rows
ar: اعرض الصفوف

en: Select hidden rows to show:
ar: انتق صفوفاً مخفية لعرضها:

en: Column: %1
ar: عمود: %1

en: Row: %1
ar: صف: %1

en: Show Sheet
ar: اعرض الورقة

en: Select hidden sheets to show:
ar: انتق أوراق مخفية لعرضها:

en: Column %1
ar: العمود %1

en: Row %1
ar: الصف %1

en: Sort
ar: افرز

en: Special Paste
ar: لصق خاص

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Content
ar: المحتوى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, everythingButton)
en: Everything
ar: كل شيء

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, commentButton)
en: Comment
ar: تعليق

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noBorderButton)
en: Everything without border
ar: كل شيء بلا حد

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Operation
ar: عملية

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, overwriteButton)
en: Overwrite
ar: كتابة فوقية

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, additionButton)
en: Addition
ar: جمع

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, multiplicationButton)
en: Multiplication
ar: ضرب

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, divisionButton)
en: Division
ar: قسمة

en: Style Manager
ar: مدير الأسلوب

en: All Styles
ar: كل الأساليب

en: Custom Styles
ar: أساليب مخصصة

en: Hierarchical
ar: طبقي

en: &Modify...
ar: &عدّل...

en: &Delete...
ar: ا&حذف...

en: style%1
ar: الأسلوب%1

en: Subtotals
ar: المجاميع الجزئية

en: Remove All
ar: أزل الكل

en: You need to select at least one column for adding subtotals.
ar: تحتاج لانتقاء عمود واحد على الأقل لإضافة مجاميع جزئية.

en: Grand Total
ar: المجموع الكبير

en: Column '%1'
ar: العمود '%1'

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_replaceSubtotals)
en: &Replace current Subtotals
ar: &استبدل المجاميع الجزئية الحالية

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_pageBreak)
en: &Page break between groups
ar: &فاصل صفحات بين المجموعات

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_summaryBelow)
en: &Summary below data
ar: المـ&لخّص أسفل البيانات

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_summaryOnly)
en: Summary &only
ar: الملخص &فقط

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_IgnoreBox)
en: &Ignore empty cells when looking for changes
ar: &تجاهل الخلايا الفارغة عند البحث عن التغييرات

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_eachChangeLabel)
en: At each change in:
ar: عند كل تغيير في:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_useFunctionLabel)
en: Use function:
ar: استخدم الدالة:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_addSubtotalToLabel)
en: Add Subtotal to:
ar: أضف المجموع الجزئي إلى:

en: Validity
ar: صحة

en: Clear &All
ar: ا&مسح الكل

en: &Criteria
ar: المعا&يير

en: Allow:
ar: اسمح:

en: Integer
ar: عدد صحيح

en: Text Length
ar: طول النص

en: List
ar: قائمة

en: Allow blanks
ar: اسمح بالفارغ

en: Data:
ar: البيانات:

en: Minimum:
ar: الأدنى:

en: Maximum:
ar: الأقصى:

en: Date:
ar: التاريخ:

en: Date minimum:
ar: أدنى تاريخ:

en: Date maximum:
ar: أقصى تاريخ:

en: Time:
ar: الوقت:

en: Time minimum:
ar: أدنى وقت:

en: Time maximum:
ar: أقصى وقت:

en: Number:
ar: العدد:

en: Entries:
ar: المدخلات:

en: &Error Alert
ar: &تنبيه الخطأ

en: Show error message when invalid values are entered
ar: اعرض رسالة خطأ عند إدخال قيم غير صالحة

en: Action:
ar: الإجراء:

en: Stop
ar: أوقف

en: Warning
ar: تحذير

en: Information
ar: معلومات

en: Message:
ar: الرسالة:

en: Input Help
ar: مساعدة الإدخال

en: Show input help when cell is selected
ar: اعرض مساعدة الإدخال عند انتقاء خلية

en: Error
ar: خطأ التنفيذ

en: This is not a valid value.
ar: هذه ليست قيمة صالحة.

en: This is not a valid time.
ar: هذا ليس وقت صالح.

en: This is not a valid date.
ar: هذا ليس تاريخ صالح.

en: Whole number (like 1, 132, 2344)
ar: عدد صحيح (مثل 1، 132، 2344)

en: A truth value (TRUE or FALSE)
ar: قيمة صحة (TRUE أو FALSE)

en: A floating point value (like 1.3, 0.343, 253 )
ar: قيمة عدد كسري (مثل 1.3، 0.343، 253)

en: Any kind of value
ar: أي نوع من القيم

en: A range of strings
ar: مدى من السلاسل النصية

en: A range of whole numbers (like 1, 132, 2344)
ar: مدى من الأعداد الصحيحة (مثل 1، 132، 2344)

en: A range of truth values (TRUE or FALSE)
ar: مدى من قيم الصحة (صحيح أو خاطئ)

en: A range of floating point values (like 1.3, 0.343, 253 )
ar: مدى من قيم الأعداد الكسرية الحقيقية (مثل 1.3، 0.343، 253)

en: A range of any kind of values
ar: مدى من أي نوع من القيم

en: Syntax
ar: صياغة

en: Examples
ar: أمثلة

en: Related Functions
ar: الدوال المتعلقة

en: Bit Operations
ar: عمليات القطعة Bit

en: First number
ar: الرقم الأول

en: Second number
ar: الرقم الثاني

en: The BITAND() function performs a bit-wise AND operation for the two integer parameters.
ar: الدالة BITAND() تنجز عملية AND على مستوى البِت للمعاملين العددين الصحيحين.

en: BITAND(value; value)
ar: BITAND(قيمة; قيمة)

en: BITAND(12;10) returns 8 (because decimal 12 is binary 1100, and decimal 10 is binary 1010; and 1100 "anded" with 1010 is 1000, which is integer 8).
ar: الدالة BITAND(12;10) ترجع 8 (لأن الرقم العشري 12 هو الثنائي 1100، والعشري 10 هو الثنائي 1010؛ و 1100 "بعلاقة and" مع 1010 هو 1000، والذي هو العدد الصحيح 8).

en: Amount to left shift by
ar: كمية التحويل لليسار

en: The BITLSHIFT() function performs a bit-wise left shift operation of the first parameter. The number of bits to shift by is specified by the second parameter. Note that a negative number of bits to left shift by becomes a right shift.
ar: الدلة BITLSHIFT() تنجز عملية تحويل لليسار على مستوى البِت للمعامل الأول. عدد البتات للتحويل يحدد بواسطة المعامل الثاني. لاحظ أن عدد البتات السالب للتحويل لليسار يجعله تحويل لليمين.

en: BITLSHIFT(value; shift size)
ar: BITLSHIFT(قيمة; حجم التحويل)

en: Amount to right shift by
ar: كمية التحويل لليمين

en: The BITRSHIFT() function performs a bit-wise right shift operation of the first parameter. The number of bits to shift by is specified by the second parameter. Note that a negative number of bits to right shift by becomes a left shift.
ar: الدلة BITRSHIFT() تنجز عملية تحويل لليمين على مستوى البِت للمعامل الأول. عدد البتات للتحويل يحدد بواسطة المعامل  الثاني. لاحظ أن عدد البتات السالب للتحويل لليمين يجعله تحويل لليمين.

en: BITRSHIFT(value; shift size)
ar: BITRSHIFT(قيمة; حجم التحويل)

en: The BITOR() function performs a bit-wise OR operation for the two integer parameters.
ar: الدالة BITOR() تنجز عملية OR على مستوى البت للمعاملين العدديين الصحيحين.

en: BITOR(value; value)
ar: BITOR(قيمة; قيمة)

en: BITOR(12;10) returns 14 (because decimal 12 is binary 1100, and decimal 10 is binary 1010; and 1100 "ored" with 1010 is 1110, which is integer 14).
ar: الدالة BITOR(12;10) ترجع 14 (لأن الرقم العشري 12 هو الثنائي 1100، والعشري 10 هو الثنائي 1010؛ و 1100 "بعلاقة or" مع 1010 يكون 1110، وهو العدد الصحيح 14).

en: The BITXOR() function performs a bit-wise exclusive-OR operation for the two integer parameters.
ar: الدالة BITXOR() تنجز عملية exclusive-OR على مستوى البت للمعاملين العدديين الصحيحين.

en: BITXOR(value; value)
ar: BITXOR(قيمة; قيمة)

en: BITXOR(12;10) returns 6 (because decimal 12 is binary 1100, and decimal 10 is binary 1010; and 1100 "xored" with 1010 is 0110, which is integer 6).
ar: الدالة BITXOR(12;10) ترجع 6 (لأن الرقم العشري 12 هو الثنائي 1100، والعشري 10 هو الثنائي 1010؛ و 1100 "بعلاقة xor" مع 1010 هو 0110، والذي هو العدد الصحيح 6).

en: Conversion
ar: تحويل

en: Bool value to convert
ar: القيمة المنطقية المراد تحويلها

en: The BOOL2STRING() function returns a string value for a given boolean value. This method is intended for using a boolean in methods which require a string
ar: الدالة BOOL2STRING() ترجع قيمة نصية لقيمة منطقية معطاة. هذه الوسيلة موجهة لاستخدام قيمة منطقية في الوسائل التي تتطلب سلسلة نصية

en: BOOL2STRING(value)
ar: BOOL2STRING(قيمة)

en: BOOL2STRING(true) returns "True"
ar: الدالة BOOL2STRING(true) ترجع "True"

en: BOOL2STRING(false) returns "False"
ar: الدالة BOOL2STRING(false) ترجع "False"

en: upper(BOOL2STRING(find("nan";"banana"))) returns TRUE
ar: الدالة upper(BOOL2STRING(find("nan";"banana"))) ترجع TRUE

en: Integer value to convert
ar: العدد الصحيح المراد تحويله

en: The INT2BOOL() function returns a boolean value for a given integer number. This method is intended for using an integer in methods which require a boolean. It only accepts 0 or 1. If any other value is given, false is returned.
ar: الدالة INT2BOOL() ترجع قيمة منطقية لعدد صحيح معطى. هذه الوسيلة موجهة لاستخدام عدد صحيح في الوسائل التي تتطلب قيمة منطقية. هي فقط تقبل 0 أو 1. إذا تم إدخال أي قيمة أخرى، ترجع خاطئ.

en: INT2BOOL(value)
ar: INT2BOOL(قيمة)

en: INT2BOOL(1) returns true
ar: الدالة INT2BOOL(1) ترجع صحيح

en: INT2BOOL(0) returns false
ar: الدالة INT2BOOL(0) ترجع خاطئ

en: OR(INT2BOOL(1); false) returns true
ar: الدالة OR(INT2BOOL(1); false) ترجع صحيح

en: The BOOL2INT() function returns an integer value for a given boolean value. This method is intended for using a boolean value in methods which require an integer.
ar: الدالة BOOL2INT() ترجع قيمة عدد صحيح لقيمة منطقية معطاة. هذه الوسيلة موجهة لاستخدام قيمة منطقية في الوسائل التي تتطلب عدداً صحيحاً.

en: BOOL2INT(value)
ar: BOOL2INT(قيمة)

en: BOOL2INT(True) returns 1
ar: الدالة BOOL2INT(صحيح) ترجع 1

en: BOOL2INT(False) returns 0
ar: الدالة BOOL2INT(خاطئ) ترجع 0

en: Number to convert into string
ar: الرقم المراد تحويله لسلسلة نصية

en: NUM2STRING(value)
ar: NUM2STRING(قيمة)

en: NUM2STRING(10) returns "10"
ar: الدالة NUM2STRING(10) ترجع "10"

en: NUM2STRING(2.05) returns "2.05"
ar: الدالة NUM2STRING(2.05) ترجع "2.05"

en: =find("101";NUM2STRING(A1)) (A1 = 2.010102) returns True
ar: =find("101";NUM2STRING(A1)) (A1 = 2.010102) ترجع صحيح

en: The STRING() function returns a string value for a given number. It is the same as the NUM2STRING function.
ar: الدالة STRING() ترجع قيمة نصية لرقم معطى. إنها نفس الدالة NUM2STRING.

en: A one character string to convert
ar: السلسلة النصية ذات المحرف الواحد المراد تحويلها

en: The CHARTOASCII() function returns the ASCII code for the given character.
ar: الدالة CHARTOASCII() ترجع ترميز ASCII للمحرف المعطى.

en: CHARTOASCII(value)
ar: CHARTOASCII(قيمة)

en: CHARTOASCII("v") returns 118
ar: الدالة CHARTOASCII("v") ترجع 118

en: CHARTOASCII(r) is an error. The character must be in quotes.
ar: الدالة CHARTOASCII(r) خاطئة. يجب أن يكون المحرف بين علامات اقتباس.

en: The ASCII values to convert
ar: قِيم ASCII المراد تحويلها

en: The ASCIITOCHAR() function returns the character for each given ASCII code
ar: الدالة ASCIITOCHAR() ترجع المحرف لكل ترميز ASCII معطى

en: ASCIITOCHAR(value)
ar: ASCIITOCHAR(قيمة)

en: ASCIITOCHAR(118) returns "v"
ar: الدالة ASCIITOCHAR(118) ترجع "v"

en: ASCIITOCHAR(75; 68; 69) returns "KDE"
ar: الدالة ASCIITOCHAR(75; 68; 69) ترجع "KDE"

en: Value in X
ar: القيمة بـ س

en: Value in Y
ar: القيمة بـ ص

en: The POLR() function returns the radius corresponding to the position of a point in a cartesian landmark.
ar: الدالة POLR() ترجع نصف القطر المناظر لموضع نقطة في الإحداثيات الكرتيزية.

en: POLR(X;Y)
ar: POLR(س;ص)

en: POLR(12;12) returns 16.9705
ar: الدالة POLR(12;12) ترجع 16.9705

en: POLR(12;0) returns 12
ar: الدالة POLR(12;0) ترجع 12

en: The POLA() function returns the angle (in radians) corresponding to the position of a point in a cartesian landmark.
ar: الدالة POLA() ترجع الزاوية (بالتقدير الدائري) المناظرة لموضع نقطة في الإحداثيات الكرتيزية.

en: POLA(X;Y)
ar: POLA(س;ص)

en: POLA(12;12) returns 0.78539816
ar: الدالة POLA(12;12) ترجع 0.78539816

en: POLA(12;0) returns 0
ar: الدالة POLA(12;0) ترجع 0

en: POLA(0;12) returns 1.5707
ar: الدالة POLA(0;12) ترجع 1.5707

en: Radius
ar: نصف القطر

en: Angle (radians)
ar: الزاوية (بالتقدير الدائري)

en: The CARX() function returns the X position corresponding to the position of a point in a polar landmark.
ar: الدالة CARX() ترجع الموضع السيني المناظر لموضع نقطة في الإحداثيات القطبية.

en: CARX(Radius;Angle)
ar: CARX(نق;زاوية)

en: CARX(12;1.5707) returns 0.00115592
ar: الدالة CARX(12;1.5707) ترجع 0.00115592

en: CARX(12;0) returns 12
ar: الدالة CARX(12;0) ترجع 12

en: The DECSEX() function converts a double value to a time value.
ar: الدالة DECSEX() تحول قيمة مزدوجة لقيمة وقتية.

en: DECSEX(double)
ar: DECSEX(عدد مزدوج)

en: DECSEX(1.6668) returns 1:40
ar: الدالة DECSEX(1.6668) ترجع 1:40

en: DECSEX(7.8) returns 7:47
ar: الدالة DECSEX(7.8) ترجع 7:47

en: Hours
ar: ساعات

en: Minutes
ar: دقائق

en: Seconds
ar: ثوان

en: The SEXDEC() function returns a decimal value. You can also supply a time value.
ar: الدالة SEXDEC() ترجع قيمة عشرية. يمكنك أيضا توريد قيمة وقتية.

en: SEXDEC(time value) or SEXDEC(hours;minutes;seconds)
ar: تكون SEXDEC(قيمة وقت) أو SEXDEC(ساعات;دقائق;ثوان)

en: SEXDEC(1;5;7) returns 1.0852778
ar: الدالة SEXDEC(1;5;7) ترجع 1.0852778

en: DECSEX("8:05") returns 8.08333333
ar: الدالة DECSEX("8:05") ترجع 8.08333333

en: The CARY() function returns the Y position corresponding to the position of a point in a polar landmark.
ar: الدالة CARY() ترجع الموضع الصادي المناظر لموضع نقطة في الإحداثيات القطبية.

en: CARY(Radius;Angle)
ar: CARY(نق;زاوية)

en: CARY(12;1.5707) returns 12
ar: الدالة CARY(12;1.5707) ترجع 12

en: CARY(12;0) returns 0
ar: الدالة CARY(12;0) ترجع 0

en: ROMAN(Number)
ar: ROMAN(رقم)

en: ROMAN(99) returns "XCIX"
ar: الدالة ROMAN(99) ترجع "XCIX"

en: ROMAN(-55) returns "Err"
ar: الدالة ROMAN(-55) ترجع "Err"

en: Numeral
ar: رقمي

en: The ARABIC() function converts a roman numeral into a number.
ar: الدالة ARABIC() تحول رقم روماني لرقم عربي.

en: ARABIC(Numeral)
ar: ARABIC(رقم)

en: ARABIC("IV") returns 4
ar: الدالة ARABIC("IV") ترجع 4

en: ARABIC("XCIX") returns 99
ar: الدالة ARABIC("XCIX") ترجع 99

en: Range marking the database
ar: المدي الذي يميز قاعدة البيانات

en: String marking the column in the database
ar: السلسلة الحرفية التي تميز العمود في قاعدة البيانات

en: Range marking the conditions
ar: النطاق الذي يميز الشروط

en: Sums up the numbers in a column of a database specified by a set of conditions.
ar: تجمع الأرقام في عمود قاعدة بيانات محدد بمجموعة شروط.

en: DSUM(Database; "Header"; Conditions)
ar: DSUM(قاعدة بيانات; "ترويسة"; شروط)

en: Calculates the average in a column of a database specified by a set of conditions for values that are numbers
ar: تحسب المتوسط في عمود قاعدة بيانات محدد بمجموعة شروط للقيم التي هي أرقام

en: DAVERAGE(Database; "Header"; Conditions)
ar: DAVERAGE(قاعدة بيانات; "ترويسة"; شروط)

en: Counts the cells containing numeric values in a column of a database specified by a set of conditions.
ar: تحسب الخلايا المحتوية على قيم رقمية في عمود قاعدة بيانات محدد بمجموعة شروط.

en: DCOUNT(Database; "Header"; Conditions)
ar: DCOUNT(قاعدة بيانات; "ترويسة"; شروط)

en: Counts the cells containing numeric or alphanumeric values in a column of a database specified by a set of conditions.
ar: تحسب الخلايا المحتوية على قيم رقمية أو حرفية رقمية في عمود قاعدة بيانات محدد بمجموعة شروط.

en: DCOUNTA(Database; "Header"; Conditions)
ar: DCOUNTA(قاعدة بيانات; "ترويسة"; شروط)

en: Returns a single value from a column of a database specified by a set of conditions. This function returns an error if no value or more than one value exist.
ar: ترجع قيمة مفردة من عمود قاعدة بيانات محدد بمجموعة شروط. هذه الدالة ترجع خطأ إن لم يكن هناك قيم أو أن أكثر من قيمة واحدة موجودة.

en: DGET(Database; "Header"; Conditions)
ar: DGET(قاعدة بيانات; "ترويسة"; شروط)

en: Returns the largest value in a column of a database specified by a set of conditions.
ar: ترجع أكبر قيمة في عمود قاعدة بيانات محدد بمجموعة شروط.

en: DMAX(Database; "Header"; Conditions)
ar: DMAX(قاعدة بيانات; "ترويسة"; شروط)

en: Returns the smallest values in a column of a database specified by a set of conditions.
ar: ترجع القيم الصغرى في عمود قاعدة بيانات محدد بمجموعة شروط.

en: DMIN(Database; "Header"; Conditions)
ar: DMIN(قاعدة بيانات; "ترويسة"; شروط)

en: Returns the product of all numeric  values in a column of a database specified by a set of conditions.
ar: ترجع حاصل ضرب كل القيم الرقمية في عمود قاعدة بيانات محدد بمجموعة شروط.

en: DPRODUCT(Database; "Header"; Conditions)
ar: DPRODUCT(قاعدة بيانات; "ترويسة"; شروط)

en: Returns the estimate of the standard deviation of a population based on a sample using all numeric values in a column of a database specified by a set of conditions.
ar: ترجع تقدير الانحراف المعياري للعمومية بناء على عينة باستخدام كل القيم الرقمية في عمود قاعدة بيانات محدد بمجموعة شروط.

en: DSTDEV(Database; "Header"; Conditions)
ar: DSTDEV(قاعدة بيانات; "ترويسة"; شروط)

en: Returns the standard deviation of a population based on the entire population using all numeric values in a column of a database specified by a set of conditions.
ar: ترجع الانحراف المعياري للعمومية بناء على العمومية الكلية باستخدام كل القيم الرقمية في عمود قاعدة بيانات محدد بمجموعة شروط.

en: DSTDEVP(Database; "Header"; Conditions)
ar: DSTDEVP(قاعدة بيانات; "ترويسة"; شروط)

en: Returns the estimate of the variance of a population based on a sample using all numeric values in a column of a database specified by a set of conditions.
ar: ترجع تقدير التباين للعمومية بناء على عينة باستخدام كل القيم الرقمية في عمود قاعدة بيانات محدد بمجموعة شروط.

en: DVAR(Database; "Header"; Conditions)
ar: DVAR(قاعدة بيانات; "ترويسة"; شروط)

en: Returns the variance of a population based on the entire population using all numeric values in a column of a database specified by a set of conditions.
ar: ترجع التباين للعمومية بناء على العمومية الكلية باستخدام كل القيم الرقمية في عمود قاعدة بيانات محدد بمجموعة شروط.

en: DVARP(Database; "Header"; Conditions)
ar: DVARP(قاعدة بيانات; "ترويسة"; شروط)

en: Range containing the pivot table
ar: النطاق المحتوي على الجدول المحوري

en: Name of the field of which you want the summary data
ar: اسم الحقل الذي تريد بيانات التلخيص له

en: Fetches summary data from a pivot table.
ar: يجلب بيانات التلخيص من جدول محوري.

en: Date & Time
ar: التاريخ و الوقت

en: Method (optional)
ar: الوسيلة (اختياري)

en: The WEEKDAY() function returns the weekday of given date. If the method is 1 (default) WEEKDAY() returns 1 for sunday, 2 for monday,.. If the method is 2, monday is 1, tuesday 2, ... and if the method is 3 WEEKDAY() returns 0 for monday, 1 for tuesday,...
ar: الدالة WEEKDAY() ترجع يوم الأسبوع لتاريخ معطى. إذا كانت الوسيلة 1 (افتراضي) فإن WEEKDAY() ترجع 1 ليوم الأحد، 2 للإثنين،.. إذا كانت الوسيلة 2، الإثنين يكون 1، الثلاثاء 2، ... وإذا كانت الوسيلة 3 فإن WEEKDAY() ترجع 0 للإثنين، 1 للثلاثاء،...

en: WEEKDAY(date; method)
ar: WEEKDAY(التاريخ; الوسيلة)

en: WEEKDAY("2002-02-22"; 2) returns 5
ar: الدالة WEEKDAY("2002-02-22"; 2) ترجع 5

en: Date1
ar: التاريخ1

en: Date2
ar: التاريخ2

en: Method
ar: الوسيلة

en: The DAYS360() function returns the number of days from date1 to date2 using a 360-day calendar in which all months are assumed to have 30 days. If method is false (default) the US method will be used, the European otherwise.
ar: الدالة DAYS360() ترجع عدد الأيام من التاريخ1 إلى التاريخ2 باستخدام تقويم 360-يوم حيث يفترض أن كل الشهور 30 يوما. إذا كانت الوسيلة هي خاطئ (افتراضي) فإن وسيلة الولايات المتحدة سوف تُستَخدم، غير ذلك فالأوروبية.

en: DAYS360(date1; date2; method)
ar: DAYS360(التاريخ1; التاريخ2; الوسيلة)

en: DAYS360("2/22/2002"; "4/21/2002"; FALSE) returns 59
ar: الدالة DAYS360("2/22/2002"; "4/21/2002"; FALSE) ترجع 59

en: The TIMEVALUE() function returns a number (between 0 and 1) representing the time of day.
ar: الدالة TIMEVALUE() ترجع رقما (بين 0 و 1) تمثل الوقت من اليوم.

en: TIMEVALUE(time)
ar: TIMEVALUE(وقت)

en: TIMEVALUE("10:05:02") returns 0.42
ar: الدالة TIMEVALUE("10:05:02") ترجع 0.42

en: The DATEVALUE function returns a number representing the day, i.e the number of days elapsed since December 31, 1899.
ar: الدالة DATEVALUE ترجع الرقم الممثل لليوم، كمثال عدد الأيام المنقضية منذ 31 ديسمبر، 1899.

en: DATEVALUE(date)
ar: DATEVALUE(تاريخ)

en: DATEVALUE("2/22/2002") returns 37309
ar: الدالة DATEVALUE("2/22/2002") ترجع 37309

en: Months
ar: الشهور

en: The EDATE functions returns the date that is specified by a given date and a number of months before or after that date.
ar: الدالة EDATE ترجع التاريخ المحدد بتاريخ معطى وعدد الشهور قبل أو بعد ذلك التاريخ.

en: EDATE(date; months)
ar: EDATE(تاريخ; شهور)

en: EDATE("2/22/2002"; 3) returns "5/22/2002"
ar: الدالة EDATE("2/22/2002"; 3) ترجع "5/22/2002"

en: EDATE("3/31/2002"; -1) returns "2/28/2002"
ar: الدالة EDATE("3/31/2002"; -1) ترجع "2/28/2002"

en: The EOMONTH functions returns the last day in the month specified by a date and the number of months from that date.
ar: الدالة EOMONTH ترجع اليوم الأخير في الشهر المحدد بتاريخ وعدد الشهور منذ ذلك التاريخ.

en: EOMONTH(date; months)
ar: EOMONTH(تاريخ; شهور)

en: EOMONTH("2/22/2002"; 3) returns "5/31/2002"
ar: الدالة EOMONTH("2/22/2002"; 3) ترجع "5/31/2002"

en: EOMONTH("3/12/2002"; -1) returns "2/28/2002"
ar: الدالة EOMONTH("3/12/2002"; -1) ترجع "2/28/2002"

en: EOMONTH("3/12/2002"; 0) returns "3/31/2002"
ar: الدالة EOMONTH("3/12/2002"; 0) ترجع "3/31/2002"

en: The YEAR functions returns the year of a date. If no parameter is specified the current year gets returned.
ar: الدالة YEAR تُرجع السنة من التاريخ. إذا لم يوضع معاملاًت ترجع السنة الحالية.

en: YEAR(date)
ar: YEAR(تاريخ)

en: YEAR("2/22/2002") returns 2002
ar: الدالة YEAR("2/22/2002") ترجع 2002

en: YEAR(2323.1285) returns 1906
ar: الدالة YEAR(2323.1285) ترجع 1906

en: The MONTH functions returns the month of a date. If no parameter is specified the current month gets returned.
ar: الدالة MONTH ترجع الشهر من التاريخ. إذا لم يوضع معاملات ترجع الشهر الحالي.

en: MONTH(date)
ar: MONTH(تاريخ)

en: MONTH("2/22/2002") returns 2
ar: الدالة MONTH("2/22/2002") ترجع 2

en: MONTH(2323.1285) returns 5
ar: الدالة MONTH(2323.1285) ترجع 5

en: The DAY functions returns the day of a date. If no parameter is specified the current day gets returned.
ar: الدالة DAY ترجع اليوم من التاريخ. إذا لم يوضع معاملات ترجع اليوم الحالي.

en: DAY(date)
ar: DAY(تاريخ)

en: DAY("2/22/2002") returns 22
ar: الدالة DAY("2/22/2002") ترجع 22

en: DAY(2323.1285) returns 11
ar: الدالة DAY(2323.1285) ترجع 11

en: The HOUR functions returns the hour of a time. If no parameter is specified the current hour gets returned.
ar: الدالة HOUR ترجع الساعة من الوقت. إذا لم يوضع معاملات ترجع الساعة الحالية.

en: HOUR(time)
ar: HOUR(وقت)

en: HOUR("22:10:12") returns 22
ar: الدالة HOUR("22:10:12") ترجع 22

en: HOUR(0.1285) returns 3
ar: الدالة HOUR(0.1285) ترجع 3

en: The MINUTE functions returns the minutes of a time. If no parameter is specified the current minute is returned.
ar: الدالة MINUTE ترجع الدقائق من الوقت. إذا لم يوضع معاملات ترجع الدقيقة الحالية.

en: MINUTE(time)
ar: MINUTE(وقت)

en: MINUTE("22:10:12") returns 10
ar: الدالة MINUTE("22:10:12") ترجع 10

en: MINUTE(0.1234) returns 57
ar: الدالة MINUTE(0.1234) ترجع 57

en: The SECOND functions returns the seconds of a time. If no parameter is specified the current second is returned.
ar: الدالة SECOND ترجع الثواني من الوقت. إذا لم يوضع معاملات ترجع الثانية الحالية.

en: SECOND(time)
ar: SECOND(الوقت)

en: SECOND("22:10:12") returns 12
ar: الدالة SECOND("22:10:12") ترجع 12

en: SECOND(0.1234) returns 42
ar: الدالة SECOND(0.1234) ترجع 42

en: First (earlier) date value
ar: قيمة التاريخ الأولى (المبكرة)

en: Second date value
ar: قيمة التاريخ الثانية

en: Calculation mode
ar: نمط الحساب

en: The WEEKS() function returns the difference between two dates in weeks.The third parameter indicates the calculation mode: if the mode is 0, WEEKS() returns the maximal possible number of weeks between those days. If the mode is 1, it only returns the number of whole weeks in between.
ar: الدالة WEEKS() ترجع الفرق بين تاريخين بالأسابيع.المعامل الثالث يحدد نمط الحساب: إذا كان النمط 0، فإن WEEKS() ترجع عدد الأسابيع المبدئي المحتمل بين هذين اليومين. إذا كان النمط 1، فإنها ترجع فقط عدد الأسابيع الكاملة بينهما.

en: WEEKS(date2; date1; mode)
ar: WEEKS(التاريخ2; التاريخ1; النمط)

en: WEEKS("2002-02-18"; "2002-02-26"; 0) returns 1, because there is one week and 1 day in between
ar: الدالة WEEKS("2002-02-18"; "2002-02-26"; 0) ترجع 1، لأن هناك أسبوع واحد ويوم واحد بينهما

en: WEEKS("2002-19-02"; "2002-19-02"; 1) returns 0, because there is not a whole week in between, starting at the first day of the week (monday or sunday, depending on your local settings)
ar: الدالة WEEKS("2002-19-02"; "2002-19-02"; 1) ترجع 0، لأنه ليس هناك أسبوع كامل بينهما، بالبدء عند اليوم الأول من الأسبوع (الإثنين أو الأحد، اعتمادا على التعيينات المحلية لديك)

en: The MONTHS() function returns the difference between two dates in months.The third parameter indicates the calculation mode: if the mode is 0, MONTHS() returns the maximal possible number of months between those days. If the mode is 1, it only returns the number of complete months in between.
ar: الدالة MONTHS() ترجع الفرق بين تاريخين في الشهور.المعامل الثالث يحدد نمط الحساب: إذا كان النمط 0، فإن  MONTHS() ترجع عدد الشهور المبدئي المحتمل بين هذين اليومين. إذا كان النمط 1، ترجع فقط عدد الأشهر الكاملة فيما بينهما.

en: MONTHS(date2; date1; mode)
ar: MONTHS(التاريخ2; التاريخ1; النمط)

en: MONTHS("2002-01-18"; "2002-02-26"; 0) returns 1, because there is 1 month and 8 days in between
ar: الدالة MONTHS("2002-01-18"; "2002-02-26"; 0) ترجع 1، لأن هناك شهر واحد و 8 أيام فيما بينهما

en: MONTHS("2002-01-19"; "2002-02-26"; 1) returns 0, because there is not a whole month in between, starting at the first day of the month
ar: الدالةMONTHS("2002-01-19"; "2002-02-26"; 1) ترجع 0، لأنه لا يوجد شهر كامل فيما بينهما، ابتداء من اليوم الأول في الشهر

en: The YEARS() function returns the difference between two dates in years. The third parameter indicates the calculation mode: if the mode is 0, YEARS() returns the maximal possible number of years between those days. If the mode is 1, it only returns whole years, starting at the 1st Jan and ending on the 31st Dec.
ar: الدالة YEARS() ترجع الفرق بين تاريخين في السنين. المعامل الثالث يحدد نمط الحساب: إذا كان النمط 0، فإن  YEARS() ترجع عدد السنين المبدئي المحتمل بين هذين اليومين. إذا كان النمط 1، فإنها ترجع فقط السنين الكاملة، ابتداء من 1 يناير وحتى 31 ديسمبر.

en: YEARS(date2; date1; mode)
ar: YEARS(التاريخ2; التاريخ1; النمط)

en: YEARS("2001-02-19"; "2002-02-26"; 0) returns 1, because there is one year and 7 days in between
ar: الدالة YEARS("2001-02-19"; "2002-02-26"; 0) ترجع 1، لأن هناك سنة واحدة و 7 أيام فيما بينهما

en: YEARS("2002-02-19"; "2002-02-26"; 1) returns 0, because there is not a whole year in between, starting at the first day of the year
ar: الدالة YEARS("2002-02-19"; "2002-02-26"; 1) ترجع 0، لأنه لا توجد سنة كاملة فيما بينهما، ابتداء من اليوم الأول في السنة

en: The DAYS() function returns the difference between two dates in days.
ar: الدالة DAYS() ترجع الفرق بين تاريخين في الأيام.

en: DAYS(date2; date1)
ar: DAYS(التاريخ2; التاريخ 1)

en: DAYS("2002-02-22"; "2002-02-26") returns 4
ar: الدالة DAYS("2002-02-22"; "2002-02-26") ترجع 4

en: Year
ar: السنة

en: Month
ar: الشهر

en: Day
ar: اليوم

en: The DAYOFYEAR() function returns the number of the day in the year (1...365).
ar: الدالة DAYOFYEAR() ترجع رقم اليوم في السنة (1...365).

en: DAYOFYEAR(year;month;date)
ar: DAYOFYEAR(سنة;شهر;تاريخ)

en: DAYOFYEAR(2000;12;1) returns 336
ar: الدالة DAYOFYEAR(2000;12;1) ترجع 336

en: DAYOFYEAR(2000;2;29) returns 60
ar: الدالة DAYOFYEAR(2000;2;29) ترجع 60

en: The DATE() function returns the date formatted with local parameters.
ar: الدالة DATE() ترجع التاريخ منسقا بالمعاملات المحلية.

en: DATE(year;month;date)
ar: DATE(سنة;شهر;تاريخ)

en: DATE(2000;5;5) returns Friday 05 May 2000
ar: الدالة DATE(2000;5;5) ترجع الجمعة 05 مايو 2000

en: The TIME() function returns the time formatted with local parameters.
ar: الدالة TIME() ترجع الوقت منسقا بالمعاملات المحلية.

en: TIME(hours;minutes;seconds)
ar: TIME(ساعات;دقائق;ثوان)

en: TIME(10;2;2) returns 10:02:02
ar: الدالة TIME(10;2;2) ترجع 10:02:02

en: TIME(10;70;0) returns 11:10:0
ar: الدالة TIME(10;70;0) ترجع 11:10:0

en: TIME(10;-40;0) returns 9:20:0
ar: الدالة TIME(10;-40;0) ترجع 9:20:0

en: The HOURS() function returns the value of the hours in a time expression.
ar: الدالة HOURS() ترجع قيمة الساعات من تعبير وقتي.

en: HOURS(time)
ar: HOURS(وقت)

en: HOURS("10:5:2") returns 10
ar: الدالة HOURS("10:5:2") ترجع 10

en: The function ISLEAPYEAR() returns True if the given year is leap.
ar: الدالة ISLEAPYEAR() ترجع صحيح إذا كانت السنة المعطاة كبيسة.

en: ISLEAPYEAR(year)
ar: ISLEAPYEAR(سنة)

en: ISLEAPYEAR(2000) returns True
ar: الدالة ISLEAPYEAR(2000) ترجع صحيح

en: DAYSINMONTH(year;month)
ar: DAYSINMONTH(سنة;شهر)

en: DAYSINMONTH(2000;2) returns 29
ar: الدالة DAYSINMONTH(2000;2) ترجع 29

en: The function DAYSINYEAR() returns the number of days in the given year.
ar: الدالة DAYSINYEAR() ترجع عدد الأيام في السنة المعطاة.

en: DAYSINYEAR(year)
ar: DAYSINYEAR(سنة)

en: DAYSINYEAR(2000) returns 366
ar: الدالة DAYSINYEAR(2000) ترجع 366

en: The function WEEKSINYEAR() returns the number of weeks in the given year.
ar: الدالة WEEKSINYEAR() ترجع عدد الأسابيع في السنة المعطاة.

en: WEEKSINYEAR(year)
ar: WEEKSINYEAR(سنة)

en: WEEKSINYEAR(2000) returns 52
ar: الدالة WEEKSINYEAR(2000) ترجع 52

en: The MINUTES() function returns the value of the minutes in a time expression.
ar: الدالة MINUTES() ترجع قيمة الدقائق من تعبير وقتي.

en: MINUTES(time)
ar: MINUTES(وقت)

en: MINUTES("10:5:2") returns 5
ar: الدالة MINUTES("10:5:2") ترجع 5

en: The SECONDS() function returns the value of the seconds in a time expression.
ar: الدالة SECONDS() ترجع قيمة الثواني من تعبير وقتي.

en: SECONDS(time)
ar: SECONDS(وقت)

en: SECONDS("10:5:2") returns 2
ar: الدالة SECONDS("10:5:2") ترجع 2

en: Number of day in week (1..7)
ar: رقم اليوم في الأسبوع (1..7)

en: The DAYNAME() function returns the name of the day of the week (1..7). In some countries the first day of the week is Monday, while in others the first day of the week is Sunday.
ar: الدالة DAYNAME() ترجع اسم اليوم في الأسبوع (1..7). في بعض البلدان اليوم الأول من الأسبوع هو الإثنين، في حين أنه الأحد في بلدان أخرى.

en: DAYNAME(weekday)
ar: DAYNAME(اليوم من الأسبوع)

en: DAYNAME(1) returns Monday (if the week starts on Monday)
ar: الدالة DAYNAME(1) ترجع الإثنين (إذا كان الأسبوع يبدأ بالإثنين)

en: Number of month (1..12)
ar: رقم الشهر (1..12)

en: The MONTHNAME() function returns the name of the month (1...12).
ar: الدالة MONTHNAME() ترجع اسم الشهر (1...12).

en: MONTHNAME(number)
ar: MONTHNAME(رقم)

en: MONTHNAME(5) returns May
ar: الدالة MONTHNAME(5) ترجع مايو

en: The CURRENTDATE() function returns the current date. It is equivalent to the TODAY function.
ar: الدالة CURRENTDATE() ترجع التاريخ الحالي. وهي مكافئة لدالة TODAY.

en: CURRENTDATE() returns "Saturday 13 April 2002"
ar: الدالة CURRENTDATE() ترجع "السبت 13 إبريل 2002"

en: The TODAY() function returns the current date.
ar: الدالة TODAY() ترجع التاريخ الحالي.

en: TODAY() returns "Saturday 13 April 2002"
ar: الدالةTODAY() ترجع "السبت 13 إبريل 2002"

en: The NOW() function returns the current date and time. It is identical with CURRENTDATETIME and provided for compatibility with other applications.
ar: الدالة NOW() ترجع التاريخ والوقت الحاليين. وهي متطابقة مع CURRENTDATETIME وزيدت للتوافقية مع تطبيقات أخرى.

en: NOW() returns "Saturday 13 April 2002 19:12:01"
ar: الدالة NOW() ترجع "السبت 13 إبريل 2002 19:12:01"

en: The CURRENTDATETIME() function returns the current date and time.
ar: الدالة CURRENTDATETIME() ترجع التاريخ والوقت الحاليين.

en: CURRENTDATETIME() returns "Saturday 13 April 2002 19:12:01"
ar: الدالة CURRENTDATETIME() ترجع "السبت 13 إبريل 2002 19:12:01"

en: The CURRENTTIME() function returns the current time formatted with local parameters.
ar: الدالة CURRENTTIME() ترجع الوقت الحالي منسقا بالمعاملات المحلية.

en: CURRENTTIME() returns "19:12:01"
ar: الدالة CURRENTTIME() ترجع "19:12:01"

en: The EASTERSUNDAY() function returns the date which corresponds to Easter Sunday in the year given as the parameter.
ar: الدالة EASTERSUNDAY() ترجع التاريخ المناظر ليوم الأحد الشرقي في السنة المعطاة كمعامل.

en: EASTERSUNDAY(year)
ar: EASTERSUNDAY(سنة)

en: EASTERSUNDAY(2003) returns "20th April 2003"
ar: الدالة EASTERSUNDAY(2003) ترجع "20 إبريل 2003"

en: The ISOWEEKNUM() function returns number of the week which the date falls into. Note that this function is compliant with the ISO8601 standard: a week always begins on a Monday, and ends on a Sunday. The first week of a year is that week which contains the first Thursday of the year.
ar: الدالة ISOWEEKNUM() ترجع رقم الأسبوع الذي به التاريخ. لاحظ أن هذه الدالة خاضعة لمعيار ISO8601: الأسبوع يبدأ دائماً بالإثنين، وينتهي بالأحد. الأسبوع الأول من السنة هو المحتوي على أول يوم خميس في السنة.

en: ISOWEEKNUM(date)
ar: ISOWEEKNUM(تاريخ)

en: ISOWEEKNUM(A1) returns 51 when A1 is "21st of Dec".
ar: الدالة ISOWEEKNUM(A1) ترجع 51 عندما A1 هو "21 من ديسمبر".

en: The WEEKNUM() function returns the non-ISO week number in which the date falls into.
ar: الدالة WEEKNUM() ترجع رقم non-ISO للأسبوع الذي به التاريخ.

en: WEEKNUM(date; method)
ar: WEEKNUM(تاريخ; وسيلة)

en: First date
ar: التاريخ الأول

en: Second date
ar: التاريخ الثاني

en: interval
ar: الفترة

en: The DATEDIF() function returns the difference between two dates.
ar: الدالة DATEDIF() ترجع الفرق بين تاريخين.

en: Interval must be one of the following: "m": month; "d": days; "y": complete years; "ym": month excluding years; "yd": days excluding years; "md": days excluding months and years
ar: الفترة يجب أن تكون واحدة من: "m": شهر; "d": أيام; "y": سنوات كاملة; "ym": شهور تستثنى منها السنوات؛ "yd": أيام تستثني منها السنوات؛ "md": أيام تستثنى منها الشهور والسنوات

en: DATEDIF(first date; second date; interval)
ar: DATEDIF(التاريخ الأول; التاريخ الثاني; الفترة)

en: DATEDIF(A1;A2;"d") A1 is "1st of January 1995" and A2 is "15th of June 1999" returns number of days 1626
ar: الدالة DATEDIF(A1;A2;"d") حيث A1 هو "1يناير  1995" و A2 هو "15 يونيو 1999" ترجع عدد الأيام  1626

en: The YEARFRAC() function returns the number of full days between start date and end date according to the basis.
ar: الدالة YEARFRAC() ترجع عدد الأيام الكاملة بين تاريخ البداية وتاريخ النهاية طبقا للقاعدة.

en: Basis must be one of the following: 0 = 30/360 US, 1 = Actual/actual, 2 = Actual/360, 3 = Actual/365, 4 = European 30/360
ar: القاعدة يجب أن تكون واحدة من: 0 = 30/360 أمريكي، و 1 = فعلي/فعلي، و 2 = فعلي/360، و 3 = فعلي/365، و 4 = أوروبي 30/360

en: Start date
ar: تاريخ البدء

en: Working days
ar: أيام العمل

en: Holidays
ar: العطلات

en: The WORKDAY() function returns the date which is working days from the start date.
ar: الدالة WORKDAY() ترجع تاريخ أيام العمل من تاريخ البدء.

en: Holidays must be one of the following: number = days to add, a single date or an array of dates.
ar: العطلات يجب أن تكون واحدة من: رقم = الأيام للإضافة، تاريخ مفرد أو مصفوفة تواريخ.

en: WORKDAY(start date; days; holidays)
ar: WORKDAY(تاريخ البدء; أيام; عطلات)

en: End date
ar: تاريخ النهاية

en: The NETWORKDAY() function returns the number of working days between startdate and enddate.
ar: الدالة NETWORKDAY() ترجع عدد أيام العمل بين تاريخ البداية وتاريخ النهاية.

en: NETWORKDAY(start date; end date; holidays)
ar: NETWORKDAY(تاريخ البدء; تاريخ النهاية; عطلات)

en: NETWORKDAY("01/01/2001";"01/08/2001") returns 5 workdays
ar: الدالة NETWORKDAY("01/01/2001";"01/08/2001") ترجع 5 أيام العمل

en: NETWORKDAY("01/01/2001";"01/08/2001";2) returns 3 workdays
ar: الدالة NETWORKDAY("01/01/2001";"01/08/2001";2) ترجع 3 أيام عمل

en: DATE2UNIX() function converts a date and time value to unix time.
ar: الدالة DATE2UNIX() تحول قيمة الوقت والتاريخ لوقت unix.

en: A unix time is the number of seconds after midnight January 1st, 1970.
ar: وقت unix هو عدد الثواني بعد منتصف ليل الأول من يناير، 1970.

en: DATE2UNIX(date)
ar: DATE2UNIX(تاريخ)

en: Unixtime
ar: وقت Unix

en: UNIX2DATE() function converts unix time to a date and time value.
ar: الدالة UNIX2DATE() تحول وقت unix لقيمة وقت وتاريخ.

en: UNIX2DATE(unixtime)
ar: UNIX2DATE(وقت unix)

en: UNIX2DATE(0) returns 1970-01-01
ar: الدالة UNIX2DATE(0) ترجع 1970-01-01

en: Engineering
ar: الهندسة

en: Base
ar: الأساس

en: MinLength
ar: الطول الأقل

en: The BASE() function converts a number from base-10 to a string value in a target base from 2 to 36.
ar: الدالة BASE() تحول الرقم من نظام الأساس 10 إلى قيمة سلسلة نصية بالأساس المطلوب من 2 إلى 36.

en: BASE(128;8) returns "200"
ar: الدالة BASE(128;8) ترجع "200"

en: Where the function is evaluated
ar: حيث تقدر الدالة

en: Order of the function
ar: ترتيب الدالة

en: The BESSELI() function returns the modified Bessel function In(x).
ar: الدالة BESSELI() ترجع دالة Bessel المعدلة في(س).

en: BESSELI(X;N)
ar: BESSELI(س;ن)

en: BESSELI(0.7;3) returns 0.007367374
ar: الدالة BESSELI(0.7;3) ترجع 0.007367374

en: The BESSELJ() function returns the Bessel function.
ar: الدالة BESSELJ() ترجع دالة Bessel.

en: BESSELJ(X;N)
ar: BESSELJ(س;ن)

en: BESSELJ(0.89;3) returns 0.013974004
ar: الدالة BESSELJ(0.89;3) ترجع 0.013974004

en: The BESSELK() function returns the modified Bessel function, which is equivalent to the Bessel function evaluated for purely imaginary arguments.
ar: الدالة BESSELK() ترجع دالة Bessel المعدلة، والتي تعادل دالة Bessel مقدرة لمعطيات تخيلية تماما.

en: BESSELK(X;N)
ar: BESSELK(س;ن)

en: BESSELK(3;9) returns 397.95880
ar: الدالة BESSELK(3;9) ترجع 397.95880

en: The BESSELY() function returns the Bessel function, which is also called the Weber function or the Neumann function.
ar: الدالة BESSELY() ترجع دالة Bessel، والتي تسمى أيضا دالة Weber أو دالة Neumann.

en: BESSELY(X;N)
ar: BESSELY(س;ن)

en: BESSELY(4;2) equals 0.215903595
ar: الدالة BESSELY(4;2) تعادل 0.215903595

en: From unit
ar: من الوحدة

en: To unit
ar: إلى الوحدة

en: The CONVERT() function returns a conversion from one measurement system to another.
ar: الدالة CONVERT() ترجع تحويلا من نظام قياسات لنظام قياسات آخر.

en: Supported distance units: m (meter), in (inch), ft (feet), mi (mile), Nmi (nautical mile), ang (Angstrom), parsec, lightyear.
ar: وحدات المسافة المدعومة: m (متر)، in (بوصة)، ft (قدم)، mi (ميل)، Nmi (ميل بحري)، ang (أنجستروم)، parsec، سنة ضوئية.

en: Supported pressure units: Pa (Pascal), atm (atmosphere), mmHg (mm of Mercury), psi, Torr.
ar: وحدات الضغط المدعومة: Pa (باسكال)، atm (أتموسفير)، mmHg (مليمتر زئبقي)، psi، Torr.

en: Supported force units: N (Newton), dyn, pound.
ar: وحدات القوة المدعومة: N (نيوتن)، dyn، pound.

en: Supported energy units: J (Joule), e (erg), c (Thermodynamic calorie), cal (IT calorie), eV (electronvolt), HPh (Horsepower-hour), Wh (Watt-hour), flb (foot-pound), BTU.
ar: وحدات الطاقة المدعومة: J (جول)، e (erg)، c (سعر حراري ديناميكي)، cal (سعر IT)، eV (إلكترون فولت)، HPh (قدرة حصان-ساعة)، Wh (وات-ساعة)، flb (قدم-باوند)، BTU.

en: Supported power units: W (Watt), HP (horsepower), PS (Pferdestaerke).
ar: وحدات القدرة المدعومة: W (وات)، HP (قدرة حصان)، PS (Pferdestaerke).

en: Supported magnetism units: T (Tesla), ga (Gauss).
ar: وحدات المغنطة المدعومة: T (تسلا)، ga (غاوس).

en: Supported temperature units: C (Celsius), F (Fahrenheit), K (Kelvin).
ar: وحدات درجة الحرارة المدعومة: C (سلزيوس)، F (فهرنهيت)، K (كلفن).

en: Supported area units: m2 (square meter), mi2 (square mile), Nmi2 (square Nautical mile), in2 (square inch), ft2 (square foot), yd2 (square yard), acre, ha (hectare).
ar: وحدات المساحة المدعومة: m2 (متر مربع)، mi2 (ميل مربع)، Nmi2 (ميل بحري مربع)، in2 (بوصة مربعة)، ft2 (قدم مربع)، yd2 (ياردة مربعة)، acre، ha (هكتار).

en: Supported speed units: m/s (meters per second), m/h (meters per hour), mph (miles per hour), kn (knot).
ar: وحدات السرعة المدعومة: m/s (مترا كل ثانية)، m/h (مترا كل ساعة)، mph (ميلا كل ساعة)، kn (عقدة).

en: For metric units any of the following prefixes can be used: E (exa, 1E+18), P (peta, 1E+15), T (tera, 1E+12), G (giga, 1E+09), M (mega, 1E+06), k (kilo, 1E+03), h (hecto, 1E+02), e (dekao, 1E+01), d (deci, 1E-01), c (centi, 1E-02), m (milli, 1E-03), u (micro, 1E-06), n (nano, 1E-09), p (pico, 1E-12), f (femto, 1E-15), a (atto, 1E-18).
ar: للوحدات المترية يمكن استخدام أي من البوادئ الآتية: E (exa, 1E+18), P (peta, 1E+15), T (tera, 1E+12), G (giga, 1E+09), M (mega, 1E+06), k (kilo, 1E+03), h (hecto, 1E+02), e (dekao, 1E+01), d (deci, 1E-01), c (centi, 1E-02), m (milli, 1E-03), u (micro, 1E-06), n (nano, 1E-09), p (pico, 1E-12), f (femto, 1E-15), a (atto, 1E-18).

en: CONVERT(Number; From Unit; To Unit)
ar: CONVERT(الرقم; من الوحدة; إلى الوحدة)

en: CONVERT(32;"C";"F") equals 89.6
ar: الدالة CONVERT(32;"C";"F") تعادل 89.6

en: CONVERT(3;"lbm";"kg") equals 1.3608
ar: الدالة CONVERT(3;"lbm";"kg") تعادل 1.3608

en: CONVERT(7.9;"cal";"J") equals 33.0757
ar: الدالة CONVERT(7.9;"cal";"J") تعادل 33.0757

en: Lower limit
ar: النهاية الصغرى

en: Upper limit
ar: النهاية العليا

en: The ERF() function returns the error function. With a single argument, ERF() returns the error function between 0 and that argument.
ar: الدالة ERF() ترجع دالة خطأ التنفيذ. مع معطى مناظر مفرد، ERF() ترجع دالة خطأ التنفيذ بين 0 وذلك المعطى المناظر.

en: ERF(Lower limit; Upper limit)
ar: ERF(النهاية الصغرى; النهاية العليا)

en: ERF(0.4) equals 0.42839236
ar: الدالة ERF(0.4) تعادل 0.42839236

en: The ERFC() function returns the complementary error function.
ar: الدالة ERFC() ترجع دالة الخطأ الملحقة.

en: ERFC(Lower limit; Upper limit)
ar: ERFC(النهاية الصغرى; النهاية العليا)

en: ERFC(0.4) equals 0.57160764
ar: الدالة ERFC(0.4) تعادل 0.57160764

en: The value to convert
ar: القيمة المراد تحويلها

en: The minimum length of the output
ar: الطول الأقل للمخرجات

en: DEC2BIN(value)
ar: DEC2BIN(قيمة)

en: DEC2BIN(12) returns "1100"
ar: الدالة DEC2BIN(12) ترجع "1100"

en: DEC2BIN(55) returns "110111"
ar: الدالة DEC2BIN(55) ترجع "110111"

en: DEC2HEX(value)
ar: DEC2HEX(قيمة)

en: DEC2HEX(12) returns "c"
ar: الدالة DEC2HEX(12) ترجع "c"

en: DEC2HEX(55) returns "37"
ar: الدالة DEC2HEX(55) ترجع "37"

en: DEC2OCT(value)
ar: DEC2OCT(قيمة)

en: DEC2OCT(12) returns "14"
ar: الدالة DEC2OCT(12) ترجع "14"

en: DEC2OCT(55) returns "67"
ar: الدالة DEC2OCT(55) ترجع "67"

en: OCT2BIN(value)
ar: OCT2BIN(قيمة)

en: OCT2BIN("12") returns "1010"
ar: الدالة OCT2BIN("12") ترجع "1010"

en: OCT2BIN("55") returns "101101"
ar: الدالة OCT2BIN("55") ترجع "101101"

en: OCT2DEC(value)
ar: OCT2DEC(قيمة)

en: OCT2DEC("12") returns 10
ar: الدالة OCT2DEC("12") ترجع 10

en: OCT2DEC("55") returns 45
ar: الدالة OCT2DEC("55") ترجع 45

en: OCT2HEX(value)
ar: OCT2HEX(قيمة)

en: OCT2HEX("12") returns "A"
ar: الدالة OCT2HEX("12") ترجع "A"

en: OCT2HEX("55") returns "2D"
ar: الدالة OCT2HEX("55") ترجع "2D"

en: BIN2DEC(value)
ar: BIN2DEC(قيمة)

en: BIN2DEC("1010") returns 10
ar: الدالة BIN2DEC("1010") ترجع 10

en: BIN2DEC("11111") returns 31
ar: الدالة BIN2DEC("11111") ترجع 31

en: BIN2OCT(value)
ar: BIN2OCT(قيمة)

en: BIN2OCT("1010") returns "12"
ar: الدالة BIN2OCT("1010") ترجع "12"

en: BIN2OCT("11111") returns "37"
ar: الدالة BIN2OCT("11111") ترجع "37"

en: BIN2HEX(value)
ar: BIN2HEX(قيمة)

en: BIN2HEX("1010") returns "a"
ar: الدالة BIN2HEX("1010") ترجع "a"

en: BIN2HEX("11111") returns "1f"
ar: الدالة BIN2HEX("11111") ترجع "1f"

en: HEX2DEC(value)
ar: HEX2DEC(قيمة)

en: HEX2DEC("a") returns 10
ar: الدالة HEX2DEC("a") ترجع 10

en: HEX2DEC("37") returns 55
ar: الدالة HEX2DEC("37") ترجع 55

en: HEX2OCT(value)
ar: HEX2OCT(قيمة)

en: HEX2OCT("a") returns "12"
ar: الدالة HEX2OCT("a") ترجع "12"

en: HEX2OCT("37") returns "67"
ar: الدالة HEX2OCT("37") ترجع "67"

en: HEX2BIN(value)
ar: HEX2BIN(قيمة)

en: HEX2BIN("a") returns "1010"
ar: الدالة HEX2BIN("a") ترجع "1010"

en: HEX2BIN("37") returns "110111"
ar: الدالة HEX2BIN("37") ترجع "110111"

en: Real coefficient
ar: عامل حقيقي

en: Imaginary coefficient
ar: عامل تخيلي

en: The COMPLEX(real;imag) returns a complex number of form x+yi.
ar: الدالة COMPLEX(حقيقي;تخيلي) ترجع عدداً مركباً من x+yi.

en: COMPLEX(real;imag)
ar: COMPLEX(حقيقي،تخيلي)

en: COMPLEX(1.2;3.4) returns "1.2+3.4i"
ar: الدالة COMPLEX(1.2;3.4) ترجع "1.2+3.4i"

en: COMPLEX(0;-1) returns "-i"
ar: الدالة COMPLEX(0;-1) ترجع "-i"

en: Complex number
ar: العدد المركب

en: The IMAGINARY(string) returns the imaginary coefficient of a complex.
ar: الدالة IMAGINARY(سلسلة نصية) ترجع العامل التخيلي لعدد مركب.

en: IMAGINARY(string)
ar: IMAGINARY(سلسلة نصية)

en: IMAGINARY("1.2+3.4i") returns 3.4
ar: الدالة IMAGINARY("1.2+3.4i") ترجع 3.4

en: IMAGINARY("1.2") returns 0
ar: الدالة IMAGINARY("1.2") ترجع 0

en: The IMREAL(string) returns the real coefficient of a complex.
ar: الدالة IMREAL(سلسلة نصية) ترجع العامل الحقيقي لعدد مركب.

en: IMREAL(string)
ar: IMREAL(سلسلة نصية)

en: IMREAL("1.2+3.4i") returns 1.2
ar: الدالة IMREAL("1.2+3.4i") ترجع 1.2

en: IMREAL("1.2i") returns 0
ar: الدالة IMREAL("1.2i") ترجع 0

en: The IMCOS(string) returns the cosine of a complex number.
ar: الدالة IMCOS(سلسلة نصية) ترجع جيب التمام لعدد مركب.

en: IMCOS(string)
ar: IMCOS(سلسلة نصية)

en: IMCOS("1+i") returns "0.83373-0.988898i"
ar: الدالة IMCOS("1+i") ترجع "0.83373-0.988898i"

en: IMCOS("12i") returns 81 377.4
ar: الدالة IMCOS("12i") ترجع 81 377.4

en: The IMCOSH(string) returns the hyperbolic cosine of a complex number.
ar: الدالة IMCOSH(سلسلة نصية) ترجع جيب التمام الزائدي لعدد مركب.

en: IMCOSH(string)
ar: IMCOSH(سلسلة نصية)

en: IMCOSH("1+i") returns "0.83373+0.988898i"
ar: الدالة IMCOSH("1+i") ترجع "0.83373+0.988898i"

en: IMCOSH("12i") returns 0.84358
ar: الدالة IMCOSH("12i") ترجع 0.84358

en: The IMSIN(string) function returns the sine of a complex number.
ar: الدالة IMSIN(سلسلة نصية) ترجع جيب العدد المركب.

en: IMSIN(string)
ar: IMSIN(سلسلة نصية)

en: IMSIN("1+i") returns "1.29846+0.634964i"
ar: الدالة IMSIN("1+i") ترجع "1.29846+0.634964i"

en: IMSIN("1.2") returns -0.536573
ar: الدالة IMSIN("1.2") ترجع -0.536573

en: The IMSINH(string) function returns the hyperbolic sine of a complex number.
ar: الدالة IMSINH(سلسلة نصية) ترجع الجيب الزائدي لعدد مركب.

en: IMSINH(string)
ar: IMSINH(سلسلة نصية)

en: IMSINH("1+i") returns "0.63496+1.29846i"
ar: الدالة IMSINH("1+i") ترجع "0.63496+1.29846i"

en: IMSINH("1.2") returns 1.50946
ar: الدالة IMSINH("1.2") ترجع 1.50946

en: The IMTAN(string) function returns the tangent of a complex number.
ar: الدالة IMTAN(سلسلة نصية) ترجع الظل للعدد المركب.

en: IMTAN(string)
ar: IMTAN(سلسلة نصية)

en: IMTAN("1+i") returns "0.27175+1.08392i"
ar: الدالة IMTAN("1+i") ترجع "0.27175+1.08392i"

en: IMTAN("1.2") returns 2.57215
ar: الدالة IMTAN("1.2") ترجع 2.57215

en: The IMTANH(string) function returns the hyperbolic tangent of a complex number.
ar: الدالة IMTANH(سلسة نصية) ترجع الظل الزائدي لعدد مركب.

en: IMTANH(string)
ar: IMTANH(سلسة نصية)

en: IMTANH("1+i") returns "1.08392+0.27175i"
ar: الدالة IMTANH("1+i") ترجع "1.08392+0.27175i"

en: IMTANH("1.2") returns 0.83365
ar: الدالة IMTANH("1.2") ترجع 0.83365

en: The IMEXP(string) returns the exponential of a complex number.
ar: الدالة  IMEXP(سلسلة نصية) ترجع الدالة الأسية لعدد مركب.

en: IMEXP(string)
ar: IMEXP(سلسلة نصية)

en: IMEXP("2-i") returns "3.99232-6.21768i"
ar: الدالة IMEXP("2-i") ترجع "3.99232-6.21768i"

en: IMEXP("12i") returns "0.843854-0.536573i"
ar: الدالة IMEXP("12i") ترجع "0.843854-0.536573i"

en: The IMLN(string) returns the natural logarithm of a complex number.
ar: الدالة IMLN(سلسلة نصية) ترجع اللوغاريثم الطبيعي لعدد مركب.

en: IMLN(string)
ar: IMLN(سلسلة نصية)

en: IMLN("3-i") returns "1.15129-0.321751i"
ar: الدالة IMLN("3-i") ترجع "1.15129-0.321751i"

en: IMLN("12") returns 2.48491
ar: الدالة IMLN("12") ترجع 2.48491

en: The IMLOG2(string) returns the base-2 logarithm of a complex number.
ar: الدالة IMLOG2(سلسة حرفية) ترجع لوغاريثم الأساس 2 لعدد مركب.

en: IMLOG2(string)
ar: IMLOG2(سلسلة نصية)

en: IMLOG2("3+4i") returns "2.321928+1.337804i"
ar: الدالة IMLOG2("3+4i") ترجع "2.321928+1.337804i"

en: The IMLOG10(string) returns the base-10 logarithm of a complex number.
ar: الدالة IMLOG10(سلسلة حرفية) ترجع لوغاريثم الأساس 10 لعدد مركب.

en: IMLOG10(string)
ar: IMLOG10(سلسلة نص)

en: IMLOG10("3+4i") returns "0.69897+0.402719i"
ar: الدالة IMLOG10("3+4i") ترجع "0.69897+0.402719i"

en: The IMSQRT(string) returns the square root of a complex number.
ar: الدالة IMSQRT(سلسلة نص) ترجع الجذر التربيعي لعدد مركب.

en: IMSQRT(string)
ar: IMSQRT(سلسلة نص)

en: IMSQRT("1+i") returns "1.09868+0.45509i"
ar: الدالة IMSQRT("1+i") ترجع "1.09868+0.45509i"

en: IMSQRT("1.2i") returns "0.774597+0.774597i"
ar: الدالة IMSQRT("1.2i") ترجع "0.774597+0.774597i"

en: Power
ar: الأس

en: The IMPOWER(string) returns a complex number raised to a power.
ar: الدالة IMPOWER(سلسلة نص) ترجع عددا مركبا مرفوعا إلى أس معين.

en: IMPOWER(string)
ar: IMPOWER(سلسلة نص)

en: IMPOWER("4-i";2) returns "15-8i"
ar: الدالة IMPOWER("4-i";2) ترجع "15-8i"

en: IMPOWER("1.2";2) returns 1.44
ar: الدالة IMPOWER("1.2";2) ترجع 1.44

en: The IMSUM() returns the sum of several complex numbers of form x+yi.
ar: الدالة IMSUM() ترجع مجموع عدة أرقام مركبة من x+yi.

en: IMSUM(value;value;...)
ar: IMSUM(قيمة;قيمة;...)

en: IMSUM(1.2;"3.4+5i") returns "4.6+5i"
ar: الدالة IMSUM(1.2;"3.4+5i") ترجع "4.6+5i"

en: IMSUM(1.2;"1i") returns "1.2+i"
ar: الدالة IMSUM(1.2;"1i") ترجع "1.2+i"

en: The IMDIV() returns the division of several complex numbers of form x+yi.
ar: الدالة IMDIV() ترجع قسمة عدة أعداد مركبة من x+yi.

en: IMDIV(value;value;...)
ar: IMDIV(قيمة;قيمة;...)

en: IMDIV(1.2;"3.4+5i") returns "0.111597-0.164114i"
ar: الدالة IMDIV(1.2;"3.4+5i") ترجع "0.111597-0.164114i"

en: IMDIV("12+i";"12-i") returns "0.986207+0.16551i"
ar: الدالة IMDIV("12+i";"12-i") ترجع "0.986207+0.16551i"

en: The IMSUB() returns the difference of several complex numbers of form x+yi.
ar: الدالة IMSUB() ترجع فرق عدة أعداد مركبة من  x+yi.

en: IMSUB(value;value;...)
ar: IMSUB(قيمة;قيمة;...)

en: IMSUB(1.2;"3.4+5i") returns "-2.2-5i"
ar: الدالة IMSUB(1.2;"3.4+5i") ترجع "-2.2-5i"

en: IMSUB(1.2;"1i") returns "1.2-i"
ar: الدالة IMSUB(1.2;"1i") ترجع "1.2-i"

en: The IMPRODUCT() returns the product of several complex numbers of form x+yi.
ar: الدالة IMPRODUCT() ترجع حاصل ضرب عدة أعداد مركبة من x+yi.

en: IMPRODUCT(value;value;...)
ar: IMPRODUCT(قيمة;قيمة;...)

en: IMPRODUCT(1.2;"3.4+5i") returns "4.08+6i"
ar: الدالة IMPRODUCT(1.2;"3.4+5i") ترجع "4.08+6i"

en: IMPRODUCT(1.2;"1i") returns "+1.2i"
ar: الدالة IMPRODUCT(1.2;"1i") ترجع "+1.2i"

en: The IMCONJUGATE(complex number) returns the conjugate of a complex number of form x+yi.
ar: الدالة IMCONJUGATE(عدد مركب) ترجع مرافق عدد مركب من x+yi.

en: IMCONJUGATE(complex number)
ar: IMCONJUGATE(عدد مركب)

en: IMCONJUGATE("1.2+5i") returns "1.2-5i"
ar: الدالة IMCONJUGATE("1.2+5i") ترجع "1.2-5i"

en: IMCONJUGATE("-i") returns "i"
ar: الدالة IMCONJUGATE("-i") ترجع "i"

en: IMCONJUGATE("12") returns "12"
ar: الدالة IMCONJUGATE("12") ترجع "12"

en: The IMARGUMENT(complex number) returns the argument of a complex number of form x+yi.
ar: الدالة IMARGUMENT(عدد مركب) ترجع نظير عدد مركب من x+yi.

en: IMARGUMENT(complex number)
ar: IMARGUMENT(عدد مركب)

en: IMARGUMENT("1.2+5i") returns 0.6072
ar: الدالة IMARGUMENT("1.2+5i") ترجع 0.6072

en: IMARGUMENT("-i") returns -1.57079633
ar: الدالة IMARGUMENT("-i") ترجع -1.57079633

en: IMARGUMENT("12") returns "#Div/0"
ar: الدالة IMARGUMENT("12") ترجع "#القسمة/0"

en: The IMABS(complex number) returns the norm of a complex number of form x+yi.
ar: الدالة IMABS(عدد مركب) ترجع معيار عدد مركب من x+yi.

en: IMABS(complex number)
ar: IMABS(عدد مركب)

en: IMABS("1.2+5i") returns 5.1419
ar: الدالة IMABS("1.2+5i") ترجع 5.1419

en: IMABS("-i") returns 1
ar: الدالة IMABS("-i") ترجع 1

en: IMABS("12") returns 12
ar: الدالة IMABS("12") ترجع 12

en: Floating point value
ar: قيمة نقطة كسرية

en: The DELTA() function returns 1 if x equals y, otherwise returns 0. y defaults to 0.
ar: الدالة DELTA() ترجع 1 إذا كانت س تساوي ص، غير ذلك ترجع 0. ص افتراضيا 0.

en: DELTA(x; y)
ar: DELTA(س; ص)

en: DELTA(1.2; 3.4) returns 0
ar: الدالة DELTA(1.2; 3.4) ترجع 0

en: DELTA(3; 3) returns 1
ar: الدالة DELTA(3; 3) ترجع 1

en: DELTA(1; TRUE) returns 1
ar: الدالة DELTA(1; TRUE) ترجع 1

en: The GESTEP() function returns 1 if x greater or equals y, otherwise returns 0. y defaults to 0.
ar: الدالة GESTEP() ترجع 1 إذا كانت س أكبر من أو تساوي ص، غير ذلك ترجع 0. ص افتراضيا 0.

en: GESTEP(x; y)
ar: GESTEP(س; ص)

en: GESTEP(1.2; 3.4) returns 0
ar: الدالة GESTEP(1.2; 3.4) ترجع 0

en: GESTEP(3; 3) returns 1
ar: الدالة GESTEP(3; 3) ترجع 1

en: GESTEP(0.4; TRUE) returns 0
ar: الدالة GESTEP(0.4; TRUE) ترجع 0

en: GESTEP(4; 3) returns 1
ar: الدالة GESTEP(4; 3) ترجع 1

en: Financial
ar: مالية

en: Issue date
ar: تاريخ الإصدار

en: First interest
ar:  الفائدة الأولى

en: Settlement
ar: التسوية

en: Annual rate of security
ar: المعدل السنوي للسند المالي

en: Par value
ar: القيمة الأساسية

en: Number of payments per year
ar: عدد الدفعات في السنة

en: Day counting basis
ar: قاعدة حساب اليوم

en: ACCRINT("2/28/2001"; "8/31/2001"; "5/1/2001"; 0.1; 1000; 2; 0) returns 16,944
ar: الدالة ACCRINT("2/28/2001"; "8/31/2001"; "5/1/2001"; 0.1; 1000; 2; 0) ترجع 16,944

en: ACCRINTM("2/28/2001"; "8/31/2001"; 0.1; 100) returns 5.0278
ar: الدالة ACCRINTM("2/28/2001"; "8/31/2001"; 0.1; 100) ترجع 5.0278

en: Cost
ar: التكلفة

en: AMORDEGRC( Cost; purchaseDate; firstPeriodEndDate; salvage; period; rate; basis)
ar: AMORDEGRC( التكلفة; تاريخ الشراء; تاريخ نهاية الدورة الأولى; المتبقي; الدورة; المعدل; القاعدة)

en: AMORDEGRC( 1000; "2006-02-01"; "2006-12-31"; 10; 0; 0.1; 1 ) returns 228
ar: الدالة AMORDEGRC( 1000; "2006-02-01"; "2006-12-31"; 10; 0; 0.1; 1 ) ترجع 228

en: The AMORLINC function calculates the amortization value for the French accounting system using linear depreciation.
ar: الدالة AMORLINC تحسب قيمة التقسيط لنظام الحسابات الفرنسي باستخدام انخفاض القيمة الخطي.

en: AMORLINC( Cost; purchaseDate; firstPeriodEndDate; salvage; period; rate; basis)
ar: AMORLINC( التكلفة; تاريخ الشراء; تاريخ نهاية الدورة الأولى; المتبقي; الدورة; المعدل; القاعدة)

en: AMORLINC( 1000; "2004-02-01"; "2004-12-31"; 10; 0; 0.1; 1 ) returns 91.256831
ar: الدالة AMORLINC( 1000; "2004-02-01"; "2004-12-31"; 10; 0; 0.1; 1 ) ترجع 91.256831

en: Principal
ar: أساسي

en: Interest rate
ar: معدل الفائدة

en: Periods per year
ar: الدورات في السنة

en: Years
ar: السنوات

en: The COMPOUND() function returns the value of an investment, given the principal, nominal interest rate, compounding frequency and time. For example: $5000 at 12% interest compounded quarterly for 5 years will become COMPOUND(5000;0.12;4;5) or $9030.56.
ar: الدالة COMPOUND() ترجع قيمة استثمار، بإعطاء القيمة الأساسية، معدل الفائدة الاسمية، تردد المزج والوقت. على سبيل المثال: $5000 عند 12% فائدة ممزوجة كل ثلاثة شهور لمدة 5 سنوات ستصبح COMPOUND(5000;0.12;4;5) أو $9030.56.

en: COMPOUND(initial;interest;periods;periods_per_year)
ar: COMPOUND(المبدئي;الفائدة;الدورات;الدورات في السنة)

en: COMPOUND(5000;0.12;4;5) equals 9030.56
ar: الدالة COMPOUND(5000;0.12;4;5) تعادل 9030.56

en: The CONTINUOUS() function calculates the return on continuously compounded interest, given the principal, nominal rate and time in years. For example: $1000 earning 10% for 1 year becomes CONTINUOUS(1000;.1;1) or $1105.17.
ar: الدالة CONTINUOUS() تحسب العائد على الفوائد الممزوجة باستمرار بإعطاء القيمة الأساسية، المعدل الاسمي والوقت بالسنين. على سبيل المثال: $1000 تربح 10% لمدة سنة تصبح CONTINUOUS(1000;.1;1) أو $1105.17.

en: CONTINOUS(principal;interest;years)
ar: CONTINOUS(الأساسية;الفائدة;السنوات)

en: CONTINUOUS(1000;0.1;1) equals 1105.17
ar: الدالة CONTINUOUS(1000;0.1;1) تعادل 1105.17

en: Maturity
ar: الاستحقاق

en: Frequency
ar: التردد

en: COUPNUM(settlement; maturity; frequency; basis)
ar: COUPNUM(التسوية; الاستحقاق; التردد; القاعدة)

en: COUPNUM("2/28/2001"; "8/31/2001"; 2; 0) returns 1
ar: الدالة COUPNUM("2/28/2001"; "8/31/2001"; 2; 0) ترجع 1

en: rate
ar: المعدل

en: periods
ar: الدورات

en: value
ar: القيمة

en: start
ar: البدء

en: end
ar: النهاية

en: type
ar: النوع

en: Calculates the cumulative interest payment.
ar: تحسب دفعة الفائدة المتراكمة.

en: CUMIPMT( 0.06/12; 5*12; 100000; 5; 12; 0 ) equals -3562,187023
ar: الدالة CUMIPMT( 0.06/12; 5*12; 100000; 5; 12; 0 ) تعادل -3562,187023

en: Calculates the cumulative principal payment.
ar: تحسب الدفعة الرئيسية المتراكمة.

en: Salvage
ar: المتبقي

en: Life
ar: العمر

en: Period
ar: الدورة

en: The DB() function will calculate the depreciation of an asset for a given period using the fixed-declining balance method. Month is optional, if omitted it is assumed to be 12.
ar: الدالة  DB() تحسب انخفاض قيمة الموجودات لدورة معطاة باستخدام وسيلة اتزان الهبوط الثابت . الشهر اختياري، إذا أسقط يفترض أن يكون 12.

en: DB(cost; salvage value; life; period [;month])
ar: DB(التكلفة; قيمة المتبقي; العمر; الدورة [;شهر])

en: DB(8000;400;6;3) equals 1158.40
ar: الدالة DB(8000;400;6;3) تعادل 1158.40

en: DB(8000;400;6;3;2) equals 1783.41
ar: الدالة DB(8000;400;6;3;2) تعادل 1783.41

en: Factor
ar: العامل

en: The DDB() function calculates the depreciation of an asset for a given period using the arithmetic-declining method. The factor is optional, if omitted it is assumed to be 2. All the parameter must be greater than zero.
ar: الدالة  DDB() تحسب انخفاض قيمة الموجودات لدورة معطاة باستخدام وسيلة الهبوط الحسابي. العامل اختياري، إذا أسقط يفترض أنه 2. كل المعاملات يجب أن تكون أكبر من صفر.

en: DDB(cost; salvage value; life; period [;factor])
ar: DDB(التكلفة; قيمة المتبقي; العمر; الدورة [;العامل])

en: DDB(75000;1;60;12;2) returns 1721.81
ar: الدالة DDB(75000;1;60;12;2) ترجع 1721.81

en: Price per $100 face value
ar: السعر لكل $100 قيمة صورية

en: Redemption
ar: الاسترداد

en: DISC("2/28/2001"; "8/31/2001"; 12; 14) returns 0.2841
ar: الدالة DISC("2/28/2001"; "8/31/2001"; 12; 14) ترجع 0.2841

en: Fractional Dollar
ar: الدولار الكسري

en: The DOLLARDE() function returns a dollar price expressed as a decimal number. The fractional dollar is the number to be converted and the fraction is the denominator of the fraction
ar: الدالة DOLLARDE() ترجع سعر الدولار معبرا عنه كعدد عشري. الدولار الكسري هو الرقم المراد تحويله والكسر هو مقام الكسر المستخدم

en: DOLLARDE(fractional dollar; fraction)
ar: DOLLARDE(دولار كسري; كسر)

en: DOLLARDE(1.02; 16) - stands for 1 and 2/16 - returns 1.125
ar: الدالة DOLLARDE(1.02; 16) - تعبر عن 1 و 2/16 - ترجع 1.125

en: Decimal Dollar
ar: الدولار العشري

en: The DOLLARFR() function returns a dollar price expressed as a fraction. The decimal dollar is the number to be converted and the fraction is the denominator of the fraction
ar: الدالة DOLLARFR() ترجع سعر الدولار معبرا عنه ككسر. الدولار العشري هو الرقم المراد تحويله والكسر هو مقام الكسر المستخدم

en: DOLLARFR(fractional dollar; fraction)
ar: DOLLARFR(دولار كسري; كسر)

en: DOLLARFR(1.125; 16) returns 1.02. (1 + 2/16)
ar: الدالة DOLLARFR(1.125; 16) ترجع 1.02. (1 + 2/16)

en: Rate
ar: المعدل

en: Present value (PV)
ar: قيمة الحاضر (PV)

en: Future value (FV)
ar: قيمة المستقبل (FV)

en: Returns the number of periods needed for an investment to retain a desired value.
ar: ترجع عدد الدورات المطلوبة للاستثمار كي يحقق القيمة المطلوبة.

en: DURATION(rate; pv; fv)
ar: DURATION(المعدل; pv; fv)

en: DURATION(0.1; 1000; 2000) returns 7.27
ar: الدالة DURATION(0.1; 1000; 2000) ترجع 7.27

en: Coupon
ar: القسيمة

en: Yield
ar: الحصيلة

en: Basis
ar: القاعدة

en: Returns the Macauley duration of a fixed interest security in years.
ar: ترجع مدة ماكولي لسند ذو فائدة ثابتة بالسنين.

en: DURATION_ADD(Settlement; Maturity; Coupon; Yield; Frequency; Basis)
ar: DURATION_ADD(التسوية; الاستحقاق; القسيمة; الحصيلة; التردد; القاعدة)

en: DURATION_ADD( "1998-01-01"; "2006-01-01"; 0.08; 0.09; 2; 1 ) returns 5.9937749555
ar: الدالة DURATION_ADD( "1998-01-01"; "2006-01-01"; 0.08; 0.09; 2; 1 ) ترجع 5.9937749555

en: Nominal interest rate
ar: معدل الفائدة الاسمي

en: Periods
ar: الدورات

en: The EFFECT() function calculates the effective yield for a nominal interest rate (annual rate or APR). For example: 8% interest compounded monthly provides an effective yield of EFFECT(.08;12) or 8.3%.
ar: الدالة EFFECT() تحسب الحصيلة التأثيرية لمعدل فائدة اسمية (المعدل السنوي أو  APR). كمثال: 8% فائدة ممزوجة شهريا توفر حصيلة تأثيرية EFFECT(.08;12) أو 8.3%.

en: EFFECT(nominal;periods)
ar: EFFECT(المعدل الاسمي;الدورات)

en: EFFECT(0.08;12) equals 0.083
ar: الدالة EFFECT(0.08;12) تعادل 0.083

en: The EFFECTIVE() function calculates the effective yield for a nominal interest rate (annual rate or APR). It is the same as the EFFECT function.
ar: الدالة EFFECTIVE() تحسب الحصيلة التأثيرية لمعدل فائدة اسمي (معدل سنوي أو APR). وهي نفس دالة EFFECT.

en: EFFECTIVE(nominal;periods)
ar: EFFECTIVE(المعدل الاسمي;الدورات)

en: EURO(currency)
ar: EURO(عملة)

en: EURO("DEM") equals 1.95583
ar: الدالة EURO("DEM") تعادل 1.95583

en: Source currency
ar: العملة المصدر

en: The EUROCONVERT() function converts a number from one national currency to another currency in the European monetary union by using EURO an intermediary. Currency is one of the following: ATS (Austria), BEF (Belgium), DEM (Germany), ESP (Spain), EUR (Euro), FIM (Finland), FRF (France), GRD (Greece), IEP (Ireland), ITL (Italy), LUF (Luxembourg), NLG (Netherlands), or PTE (Portugal).
ar: الدالة EUROCONVERT() تحول رقما من عملة دولية واحدة لعملة أخرى في اتحاد العملات الأوروبي باستخدام EURO كوسيط. العملة واحدة مما يلي: ATS (النمسا)، BEF (بلجيكا)، DEM (ألمانيا)، ESP (اسبانيا)، EUR (Euro)، FIM (فنلندا)، FRF (فرنسا)، GRD (اليونان)، IEP (أيرلندا)، ITL (إيطاليا)، LUF (لوكسمبرج)، NLG (هولندا)، أو PTE (البرتغال).

en: EUROCONVERT(number; source currency; target currency)
ar: EUROCONVERT(الرقم; العملة المصدر; العملة المطلوبة)

en: EUROCONVERT(1; "EUR"; "DEM") equals 1.95583
ar: الدالة EUROCONVERT(1; "EUR"; "DEM") تعادل  1.95583

en: Present value
ar: القيمة الحاضرة

en: The FV() function returns the future value of an investment, given the yield and the time elapsed. If you have $1000 in a bank account earning 8% interest, after two years you will have FV(1000;0.08;2) or $1166.40.
ar: الدالة FV() ترجع القيمة المستقبلية لاستثمار، بإعطاء الحصيلة والوقت المنقضي. إذا كان لديك $1000 في حساب بنك يربح 8% فائدة، بعد عامين سيكون لديك FV(1000;0.08;2) أو $1166.40.

en: FV(present value;yield;periods)
ar: FV(القيمة الحاضرة;الحصيلة;الدورات)

en: FV(1000;0.08;2) equals 1166.40
ar: الدالة FV(1000;0.08;2) تعادل 1166.40

en: Payment per period
ar: الدفعة لكل دورة

en: The FV_ANNUITY() function returns the future value of a stream of payments given the amount of the payment, the interest rate and the number of periods. For example: If you receive $500 per year for 20 years, and invest it at 8%, the total after 20 years will be FV_annuity(500;0.08;20) or $22,880.98. This function assumes that payments are made at the end of each period.
ar: الدالة  FV_ANNUITY() ترجع قيمة المستقبل لمجرى من الدفعات بإعطاء كمية الدفعة، معدل الفائدة وعدد الدورات. على سبيل المثال: إذا تلقيت $500 في السنة لمدة 20 سنة، واستثمرتها عند 8%، الإجمالي بعد 20 سنة سيكون FV_annuity(500;0.08;20) أو $22,880.98. هذه الدالة تفترض أن الدفعات تكون عند نهاية كل دورة.

en: FV_ANNUITY(amount;interest;periods)
ar: FV_ANNUITY(الكمية;الفائدة;الدورات)

en: FV_ANNUITY(1000;0.05;5) equals 5525.63
ar: الدالة FV_ANNUITY(1000;0.05;5) تعادل 5525.63

en: Investment
ar: الاستثمار

en: INTRATE(settlement; maturity; investment; redemption; basis)
ar: INTRATE(التسوية; الاستحقاق; الاستثمار; الاستراداد; القاعدة)

en: INTRATE("2/28/2001"; "8/31/2001"; 1000000; 2000000; 1) returns 1.98
ar: الدالة INTRATE("2/28/2001"; "8/31/2001"; 1000000; 2000000; 1) ترجع 1.98

en: Number of periods
ar: عدد الدورات

en: Present values
ar: القيم الحاضرة

en: Future value (optional)
ar: قيمة المستقبل (اختياري)

en: Type (optional)
ar: النوع (اختياري)

en: IPMT calculates the amount of a payment of an annuity going towards interest.
ar: الدالة IPMT تحسب كمية الدفعة لراتب متجه نحو الفائدة.

en: Rate is the periodic interest rate.
ar: المعدل هو معدل الفائدة الدورية.

en: Period is the amortizement period. 1 for the first and NPER for the last period.
ar: الدورة هي دورة التقسيط. 1 للأولى و NPER للدورة الأخيرة.

en: NPER is the total number of periods during which annuity is paid.
ar: وNPER هي عدد الدورات الإجمالي الذي يدفع خلاله الراتب.

en: PV is the present value in the sequence of payments.
ar: قيمة PV هي القيمة الحالية في تتابع الدفعات.

en: FV (optional) is the desired (future) value.  default: 0.
ar: وFV (اختياري) هي قيمة (المستقبل) المرغوبة.  الافتراضي: 0.

en: Type (optional) defines the due date. 1 for payment at the beginning of a period and 0 (default) for payment at the end of a period.
ar: النوع (اختياري) يحدد تاريخ الاستحقاق. 1 لدفعة في بداية الدورة و 0 (افتراضي) لدفعة في نهاية الدورة.

en: The example shows the interest to pay in the last year of a three year loan. The interest rate is 10 percent.
ar: المثال يعرض الفائدة التي تدفع في السنة الأخيرة من اقتراض لثلاث سنوات. معدل الفائدة هو 10 بالمائة.

en: IPMT(0.1;3;3;8000) equals -292.45
ar: الدالة IPMT(0.1;3;3;8000) تعادل -292.45

en: Guess
ar: خمن

en: Present values (PV)
ar: القيم الحاضرة (PV)

en: Calculates the interest paid on a given period of an investment.
ar: تحسب الفائدة المدفوعة عند دورة استثمارية معطاة.

en: Period is the amortizement period. 1 for the first and NPer for the last period.
ar: الدورة هي دورة التقسيط. 1 للأولى وNPer للدورة الأخيرة.

en: NPer is the total number of periods during which annuity is paid.
ar: وNPer هي العدد الإجمالي للدورات الذي يدفع خلاله الراتب.

en: ISPMT(0.1; 1; 3; 8000000) equals -533333
ar: الدالة ISPMT(0.1; 1; 3; 8000000) تعادل -533333

en: Face value
ar: القيمة الصورية

en: Coupon rate
ar: معدل القسيمة

en: Coupons per year
ar: القسائم في السنة

en: Market interest rate
ar: معدل فائدة السوق

en: The LEVEL_COUPON() function calculates the value of a level-coupon bond. For example: if the interest rate is 10%, a $1000 bond with semi-annual coupons at a rate of 13% that matures in 4 years is worth LEVEL_COUPON(1000;.13;2;4;.1) or $1096.95.
ar: الدالة  LEVEL_COUPON() تحسب قيمة سند قسيمة المستوى. على سبيل المثال: إذا كان معدل الفائدة هو 10%، فإن سند $1000 بقسائم نصف سنوية عند معدل 13% ويستحق في 4 سنوات يحقق LEVEL_COUPON(1000;.13;2;4;.1) أو $1096.95.

en: LEVEL_COUPON(face value;coupon rate;coupons per year;years;market rate)
ar: LEVEL_COUPON(القيمة الصورية;معدل القسيمة;القسائم في السنة;السنوات;معدل السوق)

en: LEVEL_COUPON(1000;.13;2;4;.1) equals 1096.95
ar: الدالة LEVEL_COUPON(1000;.13;2;4;.1) تعادل 1096.95

en: The MDURATION() function will calculate the modified Macauley duration of a fixed interest security in years.
ar: الدالة  MDURATION() تحسب مدة ماكولاي المعدلة لسند فائدة ثابتة بالسنين.

en: MDURATION( Settlement; Maturity; Coupon; Yield; Frequency; [ Basis=0 ])
ar: MDURATION( التسوية; الاستحقاق; القسيمة; الحصيلة; التردد; [ القاعدة=0 ])

en: MDURATION("2004-02-01"; "2004-05-31"; 0.08; 0.09; 2; 0) returns 0.316321106
ar: الدالة MDURATION("2004-02-01"; "2004-05-31"; 0.08; 0.09; 2; 0) ترجع 0.316321106

en: Reinvestment
ar: إعادة الاستثمار

en: The MIRR() function will calculate the modified internal rate of return (IRR) of a series of periodic investments.
ar: الدالة  MIRR() تحسب معدل العائد الداخلي المعدل (IRR) لسلسلة من الاستثمارات الدورية.

en: MIRR(values; investment; reinvestment)
ar: MIRR(القيم; الاستثمار; إعادة الاستثمار)

en: MIRR({100;200;-50;300;-200}, 5%, 6%) equals 34.2823387842%
ar: الدالة MIRR({100;200;-50;300;-200}, 5%, 6%) تساوي 34.2823387842%

en: Effective interest rate
ar: معدل الاستثمار التاثيري

en: The NOMINAL() function calculates the nominal (stated) interest rate for an effective (annualized) interest rate compounded at given intervals. For example: to earn 8% on an account compounded monthly, you need a return of NOMINAL(.08;12) or 7.72%.
ar: الدالة  NOMINAL() تحسب معدل الفائدة الاسمي (المعين) لمعدل  فائدة تأثيري (سنوي) يمزج عند الفترات المعطاة. على سبيل المثال: لتربح 8% على حساب يمزج شهريا، تحتاج إلى عائد NOMINAL(.08;12) أو 7.72%.

en: NOMINAL(effective;periods)
ar: NOMINAL(التأثيري;الدورات)

en: NOMINAL(0.08;12) equals 0.0772
ar: الدالة NOMINAL(0.08;12) تعادل 0.0772

en: Payment
ar: الدفعة

en: Future value (FV - optional)
ar: قيمة المستقبل (FV - اختياري)

en: Returns the number of periods of an investment.
ar: ترجع عدد دورات الاستثمار.

en: NPER(rate;payment;pv;fv;type)
ar: NPER(المعدل;الدفعة;قيمة الحاضر;قيمة المستقبل;النوع)

en: NPER(0.1; -100; 1000) equals 11
ar: الدالة NPER(0.1; -100; 1000) تعادل 11

en: NPER(0.06; 0; -10000; 20000 ;0) returns 11.906
ar: الدالة NPER(0.06; 0; -10000; 20000 ;0) ترجع 11.906

en: Values (array)
ar: القيم (مصفوفة)

en: The net present value (NPV) for a series of periodic cash flows.
ar: القيمة الحاضرة الصافية (NPV) لسلسلة من تدفقات نقدية دورية.

en: NPV(Rate; Values)
ar: NPV(المعدل; قيم)

en: Last
ar: الأخير

en: AnnualYield
ar: الحصيلة السنوية

en: ODDLPRICE( Settlement; Maturity; Last; Rate; AnnualYield; Redemption; Frequency [; Basis = 0 ] )
ar: ODDLPRICE( التسوية; الاستحقاق; الأخير; المعدل; الحصيلة السنوية; الاسترداد; التردد [; القاعدة = 0 ] )

en: ODDLPRICE(DATE(1990;6;1);DATE(1995;12;31);DATE(1990;1;1);3%;5%;100;2) returns 90.991042345
ar: الدالة ODDLPRICE(DATE(1990;6;1);DATE(1995;12;31);DATE(1990;1;1);3%;5%;100;2) ترجع 90.991042345

en: Price
ar: السعر

en: ODDLYIELD( Settlement; Maturity; Last; Rate; Price; Redemption; Frequency [; Basis = 0 ] )
ar: ODDLYIELD( التسوية; الاستحقاق; الأخير; المعدل; السعر; الاسترداد; التردد [; القاعدة = 0 ] )

en: ODDLYIELD(DATE(1990;6;1);DATE(1995;12;31);DATE(1990;1;1);3%;91;100;2) returns 4.997775351
ar: الدالة ODDLYIELD(DATE(1990;6;1);DATE(1995;12;31);DATE(1990;1;1);3%;91;100;2) ترجع 4.997775351

en: Number of periods (NPer)
ar: عدد الدورات (NPer)

en: PMT returns the amount of payment for a loan based on a constant interest rate and constant payments (each payment is equal amount).
ar: الدالة PMT ترجع كمية الدفعة لقرض بناء على معدل فائدة ثابت ودفعات ثابتة (كل دفعة كمية معادلة).

en: PMT(0.1; 4; 10000) equals -3154.71
ar: الدالة PMT(0.1; 4; 10000) تعادل -3154.71

en: PPMT calculates the amount of a payment of an annuity going towards principal.
ar: الدالة PPMT تحسب كمية الدفعة لراتب متجه نحو الأساس.

en: PPMT(0.0875;1;36;5000;8000;1) equals -18.48
ar: الدالة PPMT(0.0875;1;36;5000;8000;1) تعادل -18.48

en: Issue
ar: الإصدار

en: Discount rate
ar: معدل الخصم

en: PRICEMAT Calculate the price per 100 currency units of face value of the security that pays interest on the maturity date.
ar: الدالة PRICEMAT تحسب السعر لكل 100 وحدة عملة للقيمة الصورية للسند الذي يدفع فائدة عند تاريخ الاستحقاق.

en: Basis     Calculation method
ar: وسيلة الحساب القاعدة

en:   0       US method, 12 months, each month with 30 days
ar:   0       وسيلة الولايات المتحدة، 12 شهرا، كل شهر به 30 يوماً

en:   1       Actual number of days in year, actual number of days in months
ar:   1      عدد الأيام الفعلي في السنة، عدد الأيام الفعلي في الشهور

en:   2       360 days in a year, actual number of days in months
ar:   2       360 يوما في السنة، عدد الأيام الفعلي في الشهور

en:   4       365 days in a year,  actual number of days in months
ar:   4       365 يوما في السنة،  عدد الأيام الفعلي في الشهور

en:   5       European method, 12 months, each month has 30 days
ar:   5       الوسيلة الأوروبية، 12 شهراً، كل شهر به 30 يوماً

en: PRICEMAT(settlement; maturity; issue; rate; yield [; basis = 0 ] )
ar: PRICEMAT(التسوية; الاستحقاق; الناتج; المعدل; الحصيلة [; القاعدة = 0 ] )

en: PRICEMAT(DATE(1990;6;1);DATE(1995;12;31);DATE(1990;1;1);6%;5%) returns 103.819218241
ar: الدالة PRICEMAT(DATE(1990;6;1);DATE(1995;12;31);DATE(1990;1;1);6%;5%) ترجع 103.819218241

en: Future value
ar: قيمة المستقبل

en: The PV() function returns the present value of an investment -- the value today of a sum of money in the future, given the rate of interest or inflation. For example if you need $1166.40 for your new computer and you want to buy it in two years while earning 8% interest, you need to start with PV(1166.4;0.08;2) or $1000.
ar: الدالة PV() ترجع القيمة الحالية لاستثمار -- القيمة اليوم من مجموع الأموال في المستقبل، بإعطاء معدل الفائدة أو التزايد. على سبيل المثال إذا احتجت $1166.40 لجهاز حاسوب جديد وترغب بشرائه خلال عامين بينما تكتسب 8% فائدة، فعليك أن تبدأ مع PV(1166.4;0.08;2) أو $1000.

en: PV(future value;rate;periods)
ar: PV(قيمة المستقبل;المعدل;الدورات)

en: PV(1166.4;0.08;2) equals 1000
ar: الدالة PV(1166.4;0.08;2) تعادل 1000

en: The PV_ANNUITY() function returns the present value of an annuity or stream of payments. For example: a "million dollar" lottery ticket that pays $50,000 a year for 20 years, with an interest rate of 5%, is actually worth PV_ANNUITY(50000;0.05;20) or $623,111. This function assumes that payments are made at the end of each period.
ar: الدالة  PV_ANNUITY() ترجع القيمة الحالية لراتب أو مجرى من الدفعات. على سبيل المثال: تذكرة  قرعة بقيمة "مليون دولار" تدفع $50,000 كل سنة لمدة 20 سنة، بمعدل فائدة 5%، تساوي فعلياً  PV_ANNUITY(50000;0.05;20) أو $623,111. هذه الدالة تفترض  أن الدفعات تكون عند نهاية كل دورة.

en: PV_ANNUITY(amount;interest;periods)
ar: PV_ANNUITY(كمية;فائدة;دورات)

en: PV_ANNUITY(1000;0.05;5) equals 4329.48
ar: الدالة PV_ANNUITY(1000;0.05;5) تعادل 4329.48

en: RECEIVED(settlement; maturity; investment; discount; basis)
ar: RECEIVED(التسوية; الاستحقاق; استثمار; الخصم; القاعدة)

en: RECEIVED("2/28/2001"; "8/31/2001"; 1000; 0.05; 0) returns 1,025.787
ar: الدالة RECEIVED("2/28/2001"; "8/31/2001"; 1000; 0.05; 0) ترجع 1,025.787

en: RRI(1;100;200) returns 1
ar: الدالة RRI(1;100;200) ترجع 1

en: The SLN() function will determine the straight line depreciation of an asset for a single period. Cost is the amount you paid for the asset. Salvage is the value of the asset at the end of the period. Life is the number of periods over which the asset is depreciated. SLN divides the cost evenly over the life of an asset.
ar: الدالة  SLN() سوف تحدد انخفاض القيمة بالخط المستقيم للموجودات لدورة مفردة. التكلفة هي الكمية التي دفعتها للموجودات. المتبقي هي قيمة الموجودات عند نهاية الدورة. العمر هو عدد الدورات التي خلالها تنخفض قيمة الموجودات. SLN تقسم التكلفة بالتساو على عمر الموجودات.

en: SLN(cost; salvage value; life)
ar: SLN(التكلفة; قيمة المتبقي; العمر)

en: SLN(10000;700;10) equals 930
ar: الدالة SLN(10000;700;10) تعادل 930

en: The SYD() function will calculate the sum-of-years digits depreciation for an asset based on its cost, salvage value, anticipated life, and a particular period. This method accelerates the rate of the depreciation, so that more depreciation expense occurs in earlier periods than in later ones. The depreciable cost is the actual cost minus the salvage value. The useful life is the number of periods (typically years) over which the asset is depreciated.
ar: الدالة  SYD() سوف تحسب مجموع أرقام السنوات لانخفاض قيمة الموجودات بناء على تكلفتها، قيمة المتبقي، العمر المتوقع، ودورة معينة. هذه الوسيلة تسرع معدل انخفاض القيمة، لذلك فإن نفقات انخفاض القيمة تحدث في الدورات المبكرة أكثر من المتأخرة. تكلفة التالف هي التكلفة الحقيقية مصروحاً منها قيمة المتبقي. عمر الاستفادة هو عدد الدورات  (السنوات التامة) التي خلالها تنخفض قيمة الموجودات.

en: SYD(cost; salvage value; life; period)
ar: SYD(التكلفة; قيمة المتبقي; العمر; الدورة)

en: SYD(5000; 200; 5; 2) equals 1280
ar: الدالة SYD(5000; 200; 5; 2) تعادل 1280

en: The TBILLEQ functions returns the bond equivalent for a treasury bill. The maturity date must be after the settlement date but within 365 days.
ar: الدالة  TBILLEQ تحسب مكافئ السهم لإقرار خزانة. تاريخ الاستحقاق يجب أن يكون بعد تاريخ التسوية لكن خلال 365 يوماً.

en: TBILLEQ(settlement; maturity; discount)
ar: TBILLEQ(التسوية; الاستحقاق; الخصم)

en: TBILLEQ("2/28/2001"; "8/31/2001"; 0.1) returns 0.1068
ar: الدالة TBILLEQ("2/28/2001"; "8/31/2001"; 0.1) ترجع 0.1068

en: The TBILLPRICE functions returns the price per $100 value for a treasury bill. The maturity date must be after the settlement date but within 365 days. The discount rate must be positive.
ar: الدالة TBILLPRICE ترجع السعر لكل $100 قيمة لإقرار خزانة. تاريخ الاستحقاق يجب أن يكون بعد تاريخ التسوية ولكن خلال 365 يوماً. ومعدل الخصم يجب أن يكون موجباً.

en: TBILLPRICE(settlement; maturity; discount)
ar: TBILLPRICE(التسوية; الاستحقاق; الخصم)

en: TBILLPRICE("2/28/2001"; "8/31/2001"; 0.05) returns 97.4444
ar: الدالة TBILLPRICE("2/28/2001"; "8/31/2001"; 0.05) ترجع 97.4444

en: The TBILLYIELD functions returns the yield for a treasury bill. The maturity date must be after the settlement date but within 365 days. The price must be positive.
ar: الدالة TBILLYIELD ترجع الحصيلة لإقرار الخزانة. تاريخ الاستحقاق يجب أن يكون بعد تاريخ التسوية ولكن خلال 365 يوماً. والسعر يجب أن يكون موجبا.

en: TBILLYIELD(settlement; maturity; price)
ar: TBILLYIELD(التسوية; الاستحقاق; السعر)

en: TBILLYIELD("2/28/2001"; "8/31/2001"; 600) returns -1.63
ar: الدالة TBILLYIELD("2/28/2001"; "8/31/2001"; 600) ترجع -1.63

en: VDB calculates the depreciation allowance of an asset with an initial value, an expected useful life, and a final value of salvage for a period specified, using the variable-rate declining balance method.
ar: الدالة VDB تحسب سماحية انخفاض القيمة للموجودات بالقيمة الأولية، عمر الاستفادة المتوقع، وقيمة نهائية للمتبقي لدورة محددة، باستخدام وسيلة اتزان هبوط معدل-المتغير.

en: VDB(10000;600;10;0;0.875;1.5) returns 1312.5
ar: الدالة VDB(10000;600;10;0;0.875;1.5) ترجع 1312.5

en: Dates
ar: تواريخ

en: The XIRR function calculates the internal rate of return for a non-periodic series of cash flows.
ar: الدالة  XIRR تحسب معدل العائد الداخلي لسلسلة من تدفق نقدي غير دوري.

en: XIRR( Values; Dates[; Guess = 0.1 ] )
ar: XIRR( القيم; التورايخ[; خمن = 0.1 ] )

en: XIRR(B1:B4;C1:C4) Suppose B1:B4 contains -20000, 4000, 12000, 8000 while C1:C4 contains "=DATE(2000;1;1)", "=DATE(2000;6;1)", "=DATE(2000;12;30)", "=DATE(2001;3;1)" returns 0.2115964
ar: الدالة XIRR(B1:B4;C1:C4) بفرض B1:B4 تحتوي على -20000, 4000، 12000، 8000 بينما C1:C4 تحتوي على "=DATE(2000;1;1)"، "=DATE(2000;6;1)"، "=DATE(2000;12;30)", "=DATE(2001;3;1)" ترجع 0.2115964

en: The XNPV function calculates the net present value of a series of cash flows.
ar: الدالة  XNPV تحسب القيمة الحاضرة الصافية لسلسلة من التدفق النقدي.

en: XNPV( Rate; Values; Dates )
ar: XNPV( المعدل; القيم; التواريخ )

en: XNPV(5%;B1:B4;C1:C4) suppose B1:B4 contains -20000, 4000, 12000, 8000 while C1:C4 contains "=DATE(2000;1;1)", "=DATE(2000;6;1)", "=DATE(2000;12;30)", "=DATE(2001;3;1)" returns 2907.83187
ar: الدالة XNPV(5%;B1:B4;C1:C4) بفرض B1:B4 تحتوي على -20000، 4000، 12000، 8000 بينما  C1:C4 تحتوي على "=DATE(2000;1;1)"، "=DATE(2000;6;1)"، "=DATE(2000;12;30) "، "=DATE(2001;3;1)" ترجع 2907.83187

en: YIELDDISC calculates the yield of a discounted security per 100 currency units of face value.
ar: الدالة YIELDDISC تحسب حصيلة سند مخصوم لكل 100وحدة عملة للقيمة الصورية.

en: YIELDDISC(settlement; maturity; price, redemp, basis)
ar: YIELDDISC(التسوية; الاستحقاق; السعر, الاسترداد, القاعدة)

en: YIELDDISC(DATE(1990;6;1);DATE(1990;12;31);941.66667;1000) returns 0.106194684
ar: الدالة YIELDDISC(DATE(1990;6;1);DATE(1990;12;31);941.66667;1000) ترجع 0.106194684

en: The YIELDMAT function calculates the yield of the security that pays interest on the maturity date.
ar: الدالة  YIELDMAT تحسب حصيلة السند الذي يدفع فائدة عند تاريخ الاستحقاق.

en: YIELDMAT( Settlement; Maturity; Issue; Rate; Price; Basis )
ar: YIELDMAT( التسوية; الاستحقاق; الناتج; المعدل; السعر; القاعدة )

en: YIELDMAT(DATE(1990;6;1);DATE(1995;12;31);DATE(1990; 1; 1); 6%;103.819218241) returns 0.050000000
ar: الدالة YIELDMAT(DATE(1990;6;1);DATE(1995;12;31);DATE(1990; 1; 1); 6%;103.819218241) ترجع 0.050000000

en: The ZERO_COUPON() function calculates the value of a zero-coupon (pure discount) bond. For example: if the interest rate is 10%, a $1000 bond that matures in 20 years is worth ZERO_COUPON(1000;.1;20) or $148.64.
ar: الدالة ZERO_COUPON() تحسب قيمة السهم بدون عائد (خصم خالص). على سبيل المثال: إذا كان معدل الفائدة 10%، فإن سهم $1000 الذي يستحق في 20 سنة يساوي ZERO_COUPON(1000;.1;20) أو $148.64.

en: ZERO_COUPON(face value;rate;years)
ar: ZERO_COUPON(القيمة الصورية;المعدل;السنوات)

en: ZERO_COUPON(1000;.1;20) equals 148.64
ar: الدالة ZERO_COUPON(1000;.1;20) تعادل 148.64

en: Manual
ar: يدوي

en: The ERRORTYPE() function converts a error to a number. If the value is not an error, an error is returned. Otherwise, a numerical code is returned. Error codes are modelled on Excel.
ar: الدالة ERRORTYPE() تحول خطأ التنفيذ إلى رقم. إذا لم تكن القيمة خطأ تنفيذ، ترجع خطأ تنفيذ. غير ذلك، ترجع شفرة رقمية. شفرات أخطاء التنفيذ قد صيغت اعتمادا على Excel.

en: ERRORTYPE(value)
ar: ERRORTYPE(قيمة)

en: ERRORTYPE(NA()) returns 7
ar: الدالة ERRORTYPE(NA()) ترجع 7

en: ERRORTYPE(0) returns an error
ar: الدالة ERRORTYPE(0) ترجع خطأ تنفيذ

en: Reference
ar: المرجع

en: The N() function converts a value to a number. If value is or refers to a number, this function returns the number. If value is True, this function returns 1. If a value is a date, this function returns the serial number of that date. Anything else will cause the function to return 0.
ar: الدالة N() تحول قيمة إلى رقم. إذا كانت القيمة رقما أو تمثل رقما، فإن هذه الدالة ترجع الرقم. إذا كانت القيمة صحيح، فإن هذه  الدالة ترجع 1. إذا كانت القيمة تاريخا، فإن هذه الدالة ترجع الرقم  التسلسلي لذلك التاريخ. أي شيء آخر سيجعل الدالة ترجع 0.

en: N(value)
ar: N(قيمة)

en: N(3.14) returns 3.14
ar: الدالة N(3.14) ترجع 3.14

en: N("7") returns 0 (because "7" is text)
ar: الدالة N("7") ترجع 0 (لأن "7" هو نص)

en: Type of information
ar: نوع المعلومات

en: INFO(type)
ar: INFO(نوع)

en: Any value
ar: أي قيمة

en: The ISLOGICAL() function returns True if the parameter is a boolean value. Otherwise it returns False.
ar: الدالة ISLOGICAL() ترجع صحيح إذا كان المعامل قيمة منطقية. غير ذلك ترجع خاطئ.

en: ISLOGICAL(x)
ar: ISLOGICAL(س)

en: ISLOGICAL(A1>A2) returns True
ar: الدالة ISLOGICAL(A1>A2) ترجع صحيح

en: ISLOGICAL(12) returns False
ar: الدالة ISLOGICAL(12) ترجع خاطئ

en: The ISBLANK() function returns True if the parameter is empty. Otherwise it returns False.
ar: الدالة ISBLANK() ترجع صحيح إذا كان المعامل خاليا. غير ذلك ترجع خاطئ.

en: ISBLANK(x)
ar: ISBLANK(س)

en: ISBLANK(A1) returns True if A1 is empty
ar: الدالة ISBLANK(A1) ترجع صحيح إذا كان A1 خاليا

en: ISBLANK(A1) returns False if A1 holds a value
ar: الدالة ISBLANK(A1) ترجع خاطئ إذا كانت A1 تحمل قيمة

en: The ISNUMBER() function returns True if the parameter is a numerical value. Otherwise it returns False. It's the same as ISNUM.
ar: الدالة ISNUMBER() ترجع صحيح إذا كان المعامل قيمة رقمية. غير ذلك ترجع خاطئ. وهي نفس الدالة ISNUM.

en: ISNUMBER(x)
ar: ISNUMBER(س)

en: ISNUMBER(12) returns True
ar: الدالة ISNUMBER(12) ترجع صحيح

en: ISNUMBER(hello) returns False
ar: الدالة ISNUMBER(hello) ترجع خاطئ

en: The ISNUM() function returns True if the parameter is a numerical value. Otherwise it returns False. It's the same as ISNUMBER.
ar: الدالة  ISNUM() ترجع صحيح إذا كان المعامل قيمة رقمية. غير ذلك ترجع خاطئ. وهي نفس الدالة ISNUMBER.

en: ISNUM(x)
ar: ISNUM(س)

en: ISNUM(12) returns True
ar: الدالة ISNUM(12) ترجع صحيح

en: ISNUM(hello) returns False
ar: الدالة ISNUM(hello) ترجع خاطئ

en: The ISTIME() function returns True if the parameter is a time value. Otherwise it returns False.
ar: الدالة ISTIME() ترجع صحيح إذا كان المعامل قيمة وقت. وإلا ترجع خاطئ.

en: ISTIME(x)
ar: ISTIME(س)

en: ISTIME("12:05") returns True
ar: الدالة ISTIME("12:05") ترجع صحيح

en: ISTIME("hello") returns False
ar: الدالة ISTIME("hello") ترجع خاطئ

en: The ISDATE() function returns True if the parameter is a date value. Otherwise it returns False
ar: الدالة ISDATE() ترجع صحيح إذا كان المعامل قيمة تاريخ. وإلا ترجع خاطئ

en: ISDATE(x)
ar: ISDATE(س)

en: ISDATE("2000-2-2") returns True
ar: الدالة ISDATE("2000-2-2") ترجع صحيح

en: ISDATE("hello") returns False
ar: الدالة ISDATE("hello") ترجع خاطئ

en: The ISREF() function returns True if the parameter refers to a reference. Otherwise it returns False
ar: الدالة ISREF() ترجع صحيح إذا كان المعامل يمثل مرجعا. وإلا ترجع خاطئ

en: ISREF(x)
ar: ISREF(س)

en: ISREF(A12) returns true
ar: الدالة ISREF(A12) ترجع صحيح

en: ISREF("hello") returns false
ar: الدالة ISREF("hello") ترجع خاطئ

en: The ISTEXT() function returns True if the parameter is a string. Otherwise it returns False
ar: الدالة ISTEXT() ترجع صحيح إذا كان المعامل سلسلة نصية. وإلا ترجع خاطئ

en: ISTEXT(x)
ar: ISTEXT(س)

en: ISTEXT(12) returns False
ar: الدالة ISTEXT(12) ترجع خاطئ

en: ISTEXT("hello") returns True
ar: الدالة ISTEXT("hello") ترجع صحيح

en: The ISNONTEXT() function returns True if the parameter is not a string. Otherwise it returns False. It's the same as ISNOTTEXT.
ar: الدالة ISNONTEXT() ترجع صحيح إن لم يكن المعامل سلسلة نصية. وإلا ترجع خاطئ. وهي نفس ISNOTTEXT.

en: ISNONTEXT(x)
ar: ISNONTEXT(س)

en: ISNONTEXT(12) returns True
ar: الدالة ISNONTEXT(12) ترجع صحيح

en: ISNONTEXT("hello") returns False
ar: الدالة ISNONTEXT("hello") ترجع خاطئ

en: The ISNOTTEXT() function returns True if the parameter is not a string. Otherwise it returns False. It's the same as ISNONTEXT.
ar: الدالة ISNOTTEXT() ترجع صحيح إن لم يكن المعامل سلسلة نصية. وإلا، ترجع خاطئ. وهي نفس ISNONTEXT.

en: ISNOTTEXT(x)
ar: ISNOTTEXT(س)

en: ISNOTTEXT(12) returns True
ar: الدالة ISNOTTEXT(12) ترجع صحيح

en: ISNOTTEXT("hello") returns False
ar: الدالة ISNOTTEXT("hello") ترجع خاطئ

en: The ISODD() function returns True if the number is odd. Otherwise returns False.
ar: الدالة ISODD() ترجع صحيح إذا كان الرقم فردياً. غير ذلك ترجع خاطئ.

en: ISODD(x)
ar: ISODD(س)

en: ISODD(12) returns False
ar: الدالة ISODD(12) ترجع خاطئ

en: ISODD(-7) returns True
ar: الدالة ISODD(-7) ترجع صحيح

en: The ISEVEN() function returns True if the number is even. Otherwise returns False.
ar: الدالة ISEVEN() ترجع صحيح إذا كان الرقم زوجياً. غير ذلك، ترجع خاطئ.

en: ISEVEN(x)
ar: ISEVEN(س)

en: ISEVEN(12) returns True
ar: الدالة ISEVEN(12) ترجع صحيح

en: ISEVEN(-7) returns False
ar: الدالة ISEVEN(-7) ترجع خاطئ

en: The ISERR() function returns True if its parameter is an error other than N/A. Otherwise, it returns False. Use ISERROR() if you want to include the N/A error as well.
ar: الدالة ISERR() ترجع صحيح إذا كان معاملها خطأ تنفيذ ليس من نوع N/A. وإلا، ترجع خاطئ. استخدم ISERROR() إذا أردت تضمين خطأ تنفيذ N/A أيضاً.

en: ISERR(x)
ar: ISERR(س)

en: The ISERROR() function returns True if its parameter is an error of any type. Otherwise, it returns False.
ar: الدالة ISERROR() ترجع صحيح إذا كان معاملها خطأ تنفيذ من أي نوع. غير ذلك، ترجع خاطئ.

en: ISERROR(x)
ar: ISERROR(س)

en: The ISNA() function returns True if its parameter is a N/A error. In all other cases, it returns False.
ar: الدالة ISNA() ترجع صحيح إذا كان معاملها خطأ تنفيذ N/A. في كل الحالات الأخرى، ترجع خاطئ.

en: ISNA(x)
ar: ISNA(س)

en: The NA() function returns the constant error value, N/A.
ar: الدالة NA() ترجع قيمة خطأ التنفيذ الثابت، N/A.

en: The TYPE() function returns 1 if the value is a number, 2 if it is text, 4 if the value is a logical value, 16 if it is an error value or 64 if the value is an array. If the cell the value represents contains a formula you get its return type.
ar: الدالة TYPE() ترجع 1 إذا كانت القيمة رقما، 2 إذا كانت نصا، 4 إذا كانت قيمة منطقية، 16 إذا كانت قيمة خطأ تنفيذ، 64 إذا كانت القيمة مصفوفة. إذا كانت الخلية التي تمثلها القيمة تحتوي على صيغة فترجع نوع ناتجها.

en: TYPE(x)
ar: TYPE(س)

en: TYPE(A1) returns 2, if A1 contains "Text"
ar: الدالة TYPE(A1) ترجع 2, إذا كانت A1 تحتوي على "نص"

en: TYPE(-7) returns 1
ar: الدالة TYPE(-7) ترجع 1

en: TYPE(A2) returns 1, if A2 contains "=CURRENTDATE()"
ar: الدالة TYPE(A2) ترجع 1، إذا كانت A2 تحتوي "=CURRENTDATE()"

en: Returns the current filename. If the current document is not saved, an empty string is returned.
ar: ترجع اسم الملف الحالي. إن لم يكن المستند الحالي محفوظا، ترجع سلسلة نصية فارغة.

en: Logical
ar: منطقي

en: The FALSE() function returns the boolean value FALSE.
ar: الدالة FALSE() ترجع القيمة المنطقية FALSE.

en: FALSE() returns FALSE
ar: الدالة FALSE() ترجع FALSE

en: The TRUE() function returns the boolean value TRUE.
ar: الدالة TRUE() ترجع القيمة المنطقية TRUE.

en: TRUE() returns TRUE
ar: الدالة TRUE() ترجع TRUE

en: Boolean values
ar: قيم منطقية

en: The AND() function returns True if all the values are true. Otherwise it returns False (unless any of the values in an error - then it returns an error).
ar: الدالة AND() ترجع صحيح إذا كانت كل القيم صحيحة. وإلا فإنها ترجع خطئ (إلا إذا كانت إحدى القيم خطأ تنفيذ - فإنها ترجع خطأ تنفيذ).

en: AND(value;value;...)
ar: AND(قيمة،قيمة،...)

en: AND(true;true;true) returns True
ar: الدالة AND(صحيح;صحيح;صحيح) ترجع صحيح

en: AND(true;false) returns False
ar: الدالة AND(صحيح;خاطئ) ترجع خاطئ

en: The OR() function returns True if at least one of the values is true. Otherwise it returns False (unless any of the values is an error, then it returns an error).
ar: الدالة OR() ترجع صحيح إذا كان من القيم واحدة صحيحة على الأقل. وإلا فإنها ترجع خاطئ (إلا إذا كانت إحدى القيم بها خطأ تنفيذي، فترجع خطأ تنفيذ).

en: OR(value;value;...)
ar: OR(قيمة،قيمة،...)

en: OR(false;false;false) returns False
ar: الدالة OR(خاطئ;خاطئ;خاطئ) ترجع خاطئ

en: OR(true;false) returns True
ar: الدالة OR(صحيح;خاطئ) ترجع صحيح

en: The NAND() function returns True if at least one value is not true. Otherwise it returns False.
ar: الدالة  NAND() ترجع صحيح إذا كانت قيمة واحدة على الأقل ليست صحيحة. غير ذلك ترجع خاطئ.

en: NAND(value;value;...)
ar: NAND(قيمة،قيمة،...)

en: NAND(true;false;false) returns True
ar: الدالة NAND(صحيح;خاطئ;خاطئ) ترجع صحيح

en: NAND(true;true) returns False
ar: الدالة NAND(صحيح;صحيح) ترجع خاطئ

en: The NOR() function returns True if all the values given as parameters are of boolean type and have the value false. Otherwise it returns False.
ar: الدالة NOR() ترجع صحيح إذا كانت كل القيم المعطاة كمعاملات من النوع المنطقي ولها القيمة خاطئ. وإلا فإنها ترجع خاطئ.

en: NOR(value;value;...)
ar: NOR(قيمة،قيمة،...)

en: NOR(true;false;false) returns False
ar: الدالة NOR(صحيح;خاطئ;خاطئ) ترجع خاطئ

en: NOR(false;false) returns True
ar: الدالة NOR(خاطئ;خاطئ) ترجع صحيح

en: XOR(value;value;...)
ar: XOR(قيمة;قيمة;...)

en: XOR(false;false;false) returns True
ar: الدالة XOR(خاطئ;خاطئ;خاطئ) ترجع صحيح

en: Boolean value
ar: قيمة منطقية

en: The NOT() function returns True if the value is False and returns False if the value is True. It returns an error if the input in an error.
ar: الدالة NOT() ترجع صحيح إذا كانت القيمة خاطئة وترجع خاطئ إذا كانت القيمة صحيحة. وهي ترجع خطأ تنفيذ إذا كان الإدخال فيه خطأ.

en: NOT(bool)
ar: NOT(قيمة منطقية)

en: NOT(false) returns True
ar: الدالة NOT(خاطئ) ترجع صحيح

en: NOT(true) returns False
ar: الدالة NOT(صحيح) ترجع خاطئ

en: If true
ar: إذا كان صحيحا

en: If false
ar: إذا كان خاطئا

en: The IF() function is a conditional function. This function returns the second parameter if the condition is True. Otherwise it returns the third parameter (which defaults to being false).
ar: الدالة IF() هي دالة شرطية. هذه الدالة ترجع المعامل الثاني إذا كان الشرط صحيحاً. وإلا فإنها ترجع المعامل الثالث (الذي يكون افتراضيا خاطئ).

en: IF(condition;if_true;if_false)
ar: IF(شرط؛إذا كان صحيحا؛إذا كان خطأ)

en: A1=4;A2=6;IF(A1>A2;5;3) returns 3
ar: الدالة A1=4;A2=6;IF(A1>A2;5;3) ترجع 3

en: Math
ar: رياضيات

en: The SUBTOTAL() function returns a subtotal of a given list of arguments ignoring other subtotal results in there. Function can be one of the following numbers: 1 - Average, 2 - Count, 3 - CountA, 4 - Max, 5 - Min, 6 - Product, 7 - StDev, 8 - StDevP, 9 - Sum, 10 - Var, 11 - VarP.
ar: الدالة  SUBTOTAL() ترجع المجموع الجزئي لقائمة من المعطيات متجاهلة نتائج المجموع الجزئي الأخرى بها. الدالة يمكن أن تكون واحدة من الأرقام التالية: 1 - Average, 2 - Count, 3 - CountA, 4 - Max, 5 - Min, 6 - Product, 7 - StDev, 8 - StDevP, 9 - Sum, 10 - Var, 11 - VarP.

en: SUBTOTAL(function; value)
ar: SUBTOTAL(دالة; قيمة)

en: If A1:A5 contains 7, 24, 23, 56 and 9:
ar: إذا كانت A1:A5 تحتوي على 7، 24، 23، 56 و 9:

en: SUBTOTAL(1; A1:A5) returns 23.8
ar: الدالة SUBTOTAL(1; A1:A5) ترجع 23.8

en: SUBTOTAL(4; A1:A5) returns 56
ar: الدالة SUBTOTAL(4; A1:A5) ترجع 56

en: SUBTOTAL(9; A1:A5) returns 119
ar: الدالة SUBTOTAL(9; A1:A5) ترجع 119

en: SUBTOTAL(11; A1:A5) returns 307.76
ar: الدالة SUBTOTAL(11; A1:A5) ترجع 307.76

en: X the independent variable of the power series
ar: س هو المتغير المستقل لسلسلة القوى

en: N the initial power to which X is to be raised
ar: المتغير ن هو القوة الابتدائية التي ترفع إليها س

en: M the increment by which to increase N for each term in the series
ar: المتغير م هو الزيادة التي بها يتزايد ن لكل بند في السلسلة

en: The SERIESSUM() function returns the sum of a power series.
ar: الدالة SERIESSUM() ترجع مجموع سلسلة قوى.

en: SERIESSUM( X; N; M; Coefficients)
ar: SERIESSUM( س; ن; م; المعاملات)

en: SERIESSUM(2;0;2;{1;2}) return 9
ar: الدالة SERIESSUM(2;0;2;{1;2}) ترجع 9

en: The LCM() function returns the least common multiple for two or more float values
ar: الدالة LCM() ترجع المضاعف المشترك الأصغر لقيمتين أو أكثر من القيم الحقيقية

en: LCM(value; value)
ar: LCM(قيمة; قيمة)

en: LCM(6;4) returns 12
ar: الدالة LCM(6;4) ترجع 12

en: LCM(1.5;2.25) returns 4.5
ar: الدالة LCM(1.5;2.25) ترجع 4.5

en: LCM(2;3;4) returns 12
ar: الدالة LCM(2;3;4) ترجع 12

en: Third number
ar: الرقم الثالث

en: The GCD() function returns the greatest common denominator for two or more integer values.
ar: الدالة  GCD() ترجع القاسم المشترك الأكبر لقيمتين أو أكثر من القيم الصحيحة.

en: GCD(value; value)
ar: GCD(قيمة; قيمة)

en: GCD(6;4) returns 2
ar: الدالة GCD(6;4) ترجع 2

en: GCD(10;20) returns 10
ar: الدالة GCD(10;20) ترجع 10

en: GCD(20;15;10) returns 5
ar: الدالة GCD(20;15;10) ترجع 5

en: EPS() returns the machine epsilon; this is the difference between 1 and the next largest floating-point number. Because computers use a finite number of digits, roundoff error is inherent (but usually insignificant) in all calculations.
ar: الدالة EPS() ترجع إبسيلون الآلة; هذا هو الفرق بين 1 وأقرب أكبر رقم كسري حقيقي. لأن الحاسبات تستخدم عدد محدود من الخانات الرقمية، ينتج خطأ تقريب (ولكنه عادة غير مهم) في جميع الحسابات.

en: On most systems, this returns 2^-52=2.2204460492503131e-16
ar: في معظم الأنظمة، هذا يرجع 2^-52=2.2204460492503131e-16

en: 0.5*EPS() returns the "unit round"; this value is interesting because it is the largest number x where (1+x)-1=0 (due to roundoff errors).
ar: الدالة 0.5*EPS() ترجع "تقريب الوحدة"; هذه القيمة شيقة لأنها  أكبر عدد س حيث (1+س)-1=0 (بسبب أخطاء التقريب).

en: Pick a number x between 0 and EPS(). Observe that 1+x rounds x to either 0 or EPS() by using the equation (1+x)-1
ar: التقط الرقم س بين 0 و EPS(). لاحظ أن 1+س تقرب س لكل من 0 أو EPS() باستخدام المعادلة (1+x)-1

en: The POWER(x;y) function returns the value of x raised to the power of y.
ar: الدالة POWER(س;ص) ترجع قيمة س مرفوعة للقوة ص.

en: POWER(value;value)
ar: POWER(قيمة;قيمة)

en: POWER(1.2;3.4) equals 1.8572
ar: الدالة POWER(1.2;3.4) تعادل 1.8572

en: POWER(2;3) equals 8
ar: الدالة POWER(2;3) تعادل 8

en: The POW(x;y) function returns the value of x raised to the power of y. It's the same as POWER.
ar: الدالة POW(س;ص) ترجع قيمة س مرفوعة للقوة ص. وهي نفس الدالة POWER.

en: POW(value;value)
ar: POW(قيمة;قيمة)

en: POW(1.2;3.4) equals 1.8572
ar: الدالة POW(1.2;3.4) تعادل 1.8572

en: POW(2;3) equals 8
ar: الدالة POW(2;3) تعادل 8

en: The EVEN() function returns the number rounded up to the nearest even integer.
ar: الدالة EVEN() ترجع الرقم مقربا لأكبر وأقرب عدد زوجي صحيح.

en: EVEN(value)
ar: EVEN(قيمة)

en: EVEN(1.2) returns 2
ar: الدالة EVEN(1.2) ترجع 2

en: EVEN(2) returns 2
ar: الدالة EVEN(2) ترجع 2

en: Precision
ar: الدقّة

en: The TRUNC() function truncates a numeric value to a certain precision. If the precision is omitted 0 is assumed.
ar: الدالة  TRUNC() تقتطع قيمة رقمية حتى دقة معينة. إذا كانت الدقة مسقطة فإنها تفترض 0.

en: TRUNC(value; precision)
ar: TRUNC(قيمة; الدقة)

en: TRUNC(1.2) returns 1
ar: الدالة TRUNC(1.2) ترجع 1

en: TRUNC(213.232; 2) returns 213.23
ar: الدالة TRUNC(213.232; 2) ترجع 213.23

en: The ODD() function returns the number rounded up (or down, for negative values) to the nearest odd integer. By definition, ODD(0) is 1.
ar: الدالة ODD() ترجع الرقم مقربا لأعلى (أو لأسفل، في القيم السالبة) لأقرب عدد صحيح فردي. من التعريف، ODD(0) يكون 1.

en: ODD(value)
ar: ODD(قيمة)

en: ODD(1.2) returns 3
ar: الدالة ODD(1.2) ترجع 3

en: ODD(2) returns 3
ar: الدالة ODD(2) ترجع 3

en: ODD(-2) returns -3
ar: الدالة ODD(-2) ترجع -3

en: The GAMMA() function returns the gamma function value.
ar: الدالة GAMMA() ترجع قيمة دالة جاما.

en: GAMMA(value)
ar: GAMMA(قيمة)

en: GAMMA(1) returns 1
ar: الدالة GAMMA(1) ترجع 1

en: The MOD() function returns the remainder after division. If the second parameter is null the function returns #DIV/0.
ar: الدالة MOD() ترجع الباقي من القسمة. إذا كان المعامل الثاني مهملا فإن الدالة ترجع #قسمة/0.

en: MOD(value;value)
ar: MOD(قيمة،قيمة)

en: MOD(12;5) returns 2
ar: الدالة MOD(12;5) ترجع 2

en: MOD(5;5) returns 0
ar: الدالة MOD(5;5) ترجع 0

en: This function returns -1 if the number is negative, 0 if the number is null and 1 if the number is positive.
ar: هذه الدالة ترجع -1 إذا كان الرقم سالباً، 0 إذا كان الرقم مهملا و 1 إذا كان الرقم موجباً.

en: SIGN(value)
ar: SIGN(قيمة)

en: SIGN(5) equals 1
ar: الدالة SIGN(5) تعادل 1

en: SIGN(0) equals 0
ar: الدالة SIGN(0) تعادل 0

en: SIGN(-5) equals -1
ar: الدالة SIGN(-5) تعادل -1

en: This function multiplies each value by -1.
ar: هذه الدالة تضرب كل قيمة في -1.

en: INV(value)
ar: INV(قيمة)

en: INV(-5) equals 5
ar: الدالة INV(-5) تعادل 5

en: INV(5) equals -5
ar: الدالة INV(5) تعادل -5

en: INV(0) equals 0
ar: الدالة INV(0) تعادل 0

en: This function returns the count of integer or floating arguments passed. You can count using a range: COUNT(A1:B5) or using a list of values like COUNT(12;5;12.5).
ar: هذه الدالة ترجع تعداد المعطيات الصحيحة أو الحقيقية المدخلة. يمكنك العد باستخدام نطاق: COUNT(A1:B5) أو استخدام قائمة من القيم COUNT(12;5;12.5).

en: COUNT(value;value;value...)
ar: COUNT(قيمة;قيمة;قيمة...)

en: COUNT(-5;"KSpread";2) returns 2
ar: الدالة COUNT(-5;"KSpread";2) ترجع 2

en: COUNT(5) returns 1
ar: الدالة COUNT(5) ترجع 1

en: This function returns the count of all non empty arguments passed. You can count using a range: COUNTA(A1:B5) or using a list of values like COUNTA(12;5;12.5).
ar: هذه الدالة ترجع تعداد كل المعطيات الغير فارغة المدخلة. يمكنك العد باستخدام مدى: COUNTA(A1:B5) أو باستخدام قائمة من القيم مثل COUNTA(12;5;12.5).

en: COUNTA(value;value;value...)
ar: COUNTA(قيمة;قيمة;قيمة...)

en: COUNTA(-5;"KSpread";2) returns 3
ar: الدالة COUNTA(-5;"KSpread";2) ترجع 3

en: COUNTA(5) returns 1
ar: الدالة COUNTA(5) ترجع 1

en: Cell range
ar: مدى الخلية

en: This function returns the count of all empty cells within the range.
ar: هذه الدالة ترجع تعداد كل الخلايا الفارغة ضمن المدى.

en: COUNTBLANK(range)
ar: COUNTBLANK(مدى)

en: Range
ar: المدى

en: Criteria
ar: المعايير

en: The COUNTIF() function returns the number of cells in the given range that meet the given criteria.
ar: الدالة COUNTIF() ترجع عدد الخلايا في المدى المعطى التي تتفق مع المعايير المعطاة.

en: COUNTIF(range;criteria)
ar: COUNTIF(المدى;المعايير)

en: A floating point value
ar: قيمة نقطة عائمة

en: The FACT() function calculates the factorial of the parameter. The mathematical expression is (value)!.
ar: الدالة FACT() تحسب المضروب للمعامل. التعبير الرياضي هو (قيمة)!.

en: FACT(number)
ar: FACT(رقم)

en: FACT(10) returns 3628800
ar: الدالة FACT(10) ترجع 3628800

en: FACT(0) returns 1
ar: الدالة FACT(0) ترجع 1

en: The FACTDOUBLE() function calculates the double factorial of a number, i.e. x!!.
ar: الدالة FACTDOUBLE() تحسب المضروب المزدوج لرقم، بمعنى. x!!.

en: FACTDOUBLE(number)
ar: FACTDOUBLE(رقم)

en: FACTDOUBLE(6) returns 48
ar: الدالة FACTDOUBLE(6) ترجع 48

en: FACTDOUBLE(7) returns 105
ar: الدالة FACTDOUBLE(7) ترجع 105

en: The SUM() function calculates the sum of all the values given as parameters. You can calculate the sum of a range SUM(A1:B5) or a list of values like SUM(12;5;12.5).
ar: الدالة SUM() تحسب مجموع كل القيم المعطاة كمعاملات. يمكنك حساب المجموع لمدى SUM(A1:B5) أو قائمة من القيم مثل SUM(12;5;12.5).

en: SUM(value;value;...)
ar: SUM(قيمة;قيمة;...)

en: SUM(12;5;7) equals 24
ar: الدالة SUM(12;5;7) تعادل 24

en: SUM(12.5;2) equals 14.5
ar: الدالة SUM(12.5;2) تعادل 14.5

en: The SUMA() function calculates the sum of all the values given as parameters. You can calculate the sum of a range SUMA(A1:B5) or a list of values like SUMA(12;5;12.5). If a parameter contains text or the boolean value FALSE it is counted as 0, if a parameter evaluates to TRUE it is counted as 1.
ar: الدالة SUMA() تحسب مجموع كل القيم المعطاة كمعاملات. يمكنك حساب المجموع لمدى SUMA(A1:B5) أو قائمة من القيم SUMA(12;5;12.5). إذا كان المعامل يحتوي على نص أو القيمة المنطقية FALSE فإنه يعد على أنه 0، إذا كان المعامل يؤول إلى TRUE يعد على أنه 1.

en: SUMA(12;5; 7) equals 24
ar: الدالة SUMA(12;5; 7) تعادل 24

en: SUMA(12.5; 2; TRUE) equals 15.5
ar: الدالة SUMA(12.5; 2; TRUE) تعادل 15.5

en: Check range
ar: افحص المدى

en: Sum range
ar: مدى المجموع

en: The SUMIF() function calculates the sum of all values given as parameters which match the criteria. The sum range is optional. If not supplied, the values in the check range are summed. The length of the check range should be equal or less than the length of the sum range.
ar: الدالة SUMIF() تحسب مجموع كل القيم المعطاة كمعاملات والتي تحقق المعايير. مدى المجموع اختياري. إذا لم يكن مزودا، تُجمع القيم في مدى الفحص. طول مدى الفحص  يجب أن يكون مساويا أو أقل من طول مدى المجموع.

en: SUMIF(checkrange;criteria;sumrange)
ar: SUMIF(مدى الفحص;المعايير;مدى المجموع)

en: SUMIF(A1:A4;">1") sums all values in range A1:A4 which match >1
ar: الدالة SUMIF(A1:A4;">1") تحسب مجموع كل القيم في المدى A1:A4 التي تحقق >1

en: SUMIF(A1:A4;"=0";B1:B4) sums all values in range B1:B4 if the corresponding value in A1:A4 matches =0
ar: الدالة SUMIF(A1:A4;"=0";B1:B4) تحسب مجموع كل القيم في المدى B1:B4 إذا كانت القيمة المناظرة في A1:A4 تحقق =0

en: The PRODUCT() function calculates the product of all the values given as parameters. You can calculate the product of a range: PRODUCT(A1:B5) or a list of values like product(12;5;12.5). If no numeric values are found 0 is returned.
ar: الدالة PRODUCT() تحسب حاصل ضرب كل القيم المعطاة كمعاملات. يمكنك حساب الحاصل لمدى: PRODUCT(A1:B5) أو قائمة من القيم مثل product(12;5;12.5). إذا لم يُعثر على قيم رقمية ترجع 0.

en: PRODUCT(value;value;...)
ar: PRODUCT(قيمة;قيمة;...)

en: PRODUCT(3;5;7) equals 105
ar: الدالة PRODUCT(3;5;7) تعادل 105

en: PRODUCT(12.5;2) equals 25
ar: الدالة PRODUCT(12.5;2) تعادل 25

en: The KPRODUCT() function calculates the product of all the values given as parameters. You can calculate the product of a range: KPRODUCT(A1:B5) or a list of values like KPRODUCT(12;5;12.5). If no numeric values are found 1 is returned.
ar: الدالة KPRODUCT() تحسب حاصل الضرب لكل القيم المعطاة كمعاملات. يمكنك حساب حاصل ضرب مدى: KPRODUCT(A1:B5) أو قائمة من القيم مثل KPRODUCT(12;5;12.5). إذا لم يُعثَر على قيم رقمية ترجع 1.

en: KPRODUCT(value;value;...)
ar: KPRODUCT(قيمة;قيمة;...)

en: KPRODUCT(3;5;7) equals 105
ar: الدالة KPRODUCT(3;5;7) تعادل 105

en: KPRODUCT(12.5;2) equals 25
ar: الدالة KPRODUCT(12.5;2) تعادل 25

en: The G_PRODUCT() function is the same as KPRODUCT. It is provided for Gnumeric compatibility.
ar: الدالة G_PRODUCT() هي مثل الدالة KPRODUCT. وهي مزيدة للتوافقية مع Gnumeric.

en: G_PRODUCT(value;value;...)
ar: G_PRODUCT(قيمة;قيمة;...)

en: The DIV() function divides the first value by the other values in turn.
ar: الدالة DIV() تقسم القيمة الأولى على القيم الأخرى بالتتابع.

en: DIV(value;value;...)
ar: DIV(قيمة;قيمة;...)

en: DIV(20;2;2) returns 5
ar: الدالة DIV(20;2;2) ترجع 5

en: DIV(25;2.5) returns 10
ar: الدالة DIV(25;2.5) ترجع 10

en: The SUMSQ() function calculates the sum of all the squares of values given as parameters. You can calculate the sum of a range SUMSQ(A1:B5) or a list of values like SUMSQ(12;5;12.5).
ar: الدالة SUMSQ() تحسب مجموع مربعات القيم المعطاة كمعاملات. يمكنك حساب مجموع مدى SUMSQ(A1:B5) أو قائمة من القيم مثل SUMSQ(12;5;12.5).

en: SUMSQ(value;value;...)
ar: SUMSQ(قيمة;قيمة;...)

en: SUMSQ(12;5;7) equals 218
ar: الدالة SUMSQ(12;5;7) تعادل 218

en: SUMSQ(12.5;2) equals 173
ar: الدالة SUMSQ(12.5;2) تعادل 173

en: The MAX() function returns the largest value given in the parameters. String and logical values are ignored.
ar: الدالة MAX() ترجع أكبر قيمة معطاة في المعاملات. السلاسل النصية والقيم المنطقية تُرفَض.

en: MAX(value;value;...)
ar: MAX(قيمة;قيمة;...)

en: MAX(12;5; 7) returns 12
ar: الدالة MAX(12;5; 7) ترجع 12

en: MAX(12.5; 2) returns 12.5
ar: الدالة MAX(12;5; 2) ترجع 12.5

en: MAX(0.5; 0.4; TRUE; 0.2) returns 0.5
ar: الدالة MAX(0.5; 0.4; TRUE; 0.2) ترجع 0.5

en: The MAXA() function returns the largest value given in the parameters. TRUE evaluates to 1, FALSE evaluates to 0. String values are ignored.
ar: الدالة MAXA() ترجع أكبر قيمة معطاة في المعاملات. TRUE تؤول إلى 1، FALSE تؤول إلى 0. قيم السلاسل النصية تُرفَض.

en: MAXA(value;value;...)
ar: MAXA(قيمة;قيمة;...)

en: MAXA(12;5; 7) returns 12
ar: الدالة MAXA(12;5; 7) ترجع 12

en: MAXA(12.5; 2) returns 12.5
ar: الدالة MAXA(12.5; 2) ترجع 12.5

en: MAXA(0.5; 0.4; TRUE; 0.2) returns 1
ar: الدالة MAXA(0.5; 0.4; TRUE; 0.2) ترجع 1

en: The MIN() function returns the smallest value given in the parameters. String and logical values are ignored.
ar: الدالة MIN() ترجع أصغر قيمة معطاة في المعاملات. السلاسل النصية والقيم المنطقية تُرفَض.

en: MIN(value;value;...)
ar: MIN(قيمة;قيمة;...)

en: MIN(12;5; 7) returns 5
ar: الدالة MIN(12;5; 7) ترجع 5

en: MIN(12.5; 2) returns 2
ar: الدالة MIN(12.5; 2) ترجع 2

en: MIN(0.4; 2; FALSE; 0.7) returns 0.4
ar: الدالة MIN(0.4; 2; FALSE; 0.7) ترجع 0.4

en: The MINA() function returns the smallest value given in the parameters. TRUE evaluates to 1, FALSE to 0. String values are ignored.
ar: الدالة MINA() ترجع أصغر قيمة معطاة في المعاملات. TRUE تؤول إلى 1، FALSE إلى 0. قيم السلاسل النصية تُرفَض.

en: MINA(value;value;...)
ar: MINA(قيمة;قيمة;...)

en: MINA(12;5; 7) returns 5
ar: الدالة MINA(12;5; 7) ترجع 5

en: MINA(12.5; 2) returns 2
ar: الدالة MINA(12.5; 2) ترجع 2

en: MINA(0.4; 2; FALSE; 0.7) returns 0.
ar: الدالة MINA(0.4; 2; FALSE; 0.7) ترجع 0.

en: The MULTIPLY() function multiplies all the values given in the parameters. You can multiply values given by a range MULTIPLY(A1:B5) or a list of values like MULTIPLY(12;5;12.5). It's equivalent to PRODUCT.
ar: الدالة  MULTIPLY() تضرب كل القيم المعطاة في المعاملات. يمكنك ضرب القيم المعطاة في مدى MULTIPLY(A1:B5) أو قائمة من القيم مثل MULTIPLY(12;5;12.5). وهي مكافئة للدالة PRODUCT.

en: MULTIPLY(value;value;...)
ar: MULTIPLY(قيمة;قيمة;...)

en: MULTIPLY(12;5;7) equals 420
ar: الدالة MULTIPLY(12;5;7) تعادل 420

en: MULTIPLY(12.5;2) equals 25
ar: الدالة MULTIPLY(12.5;2) تعادل 25

en: The MULTINOMIAL() function returns the multinomial of each number in the parameters. It uses this formula for MULTINOMIAL(a,b,c):
ar: الدالة  MULTINOMIAL() ترجع متعددة الحدود لكل رقم في المعاملات. وهي تستخدم هذه الصيغة لـ MULTINOMIAL(a,b,c):

en: MULTINOMIAL(value;value;...)
ar: MULTINOMIAL(قيمة;قيمة;...)

en: MULTINOMIAL(3;4;5) equals 27720
ar: الدالة MULTINOMIAL(3;4;5) تعادل 27720

en: The SQRT() function returns the non-negative square root of the argument. It is an error if the argument is negative.
ar: الدالة SQRT() ترجع الجذر التربيعي الغير سالب للمعطى. وتكون خطأ تنفيذ إذا كان المعطى سالب.

en: SQRT(x)
ar: SQRT(س)

en: SQRT(9) equals 3
ar: الدالة SQRT(9) تعادل 3

en: SQRT(-9) is an error
ar: الدالة SQRT(-9) تكون خطأ تنفيذ

en: The SQRTPI() function returns the non-negative square root of x * PI. It is an error if the argument is negative.
ar: الدالة SQRTPI() ترجع الجذر التربيعي الغير سالب لـ س*ط. وتكون خطأ تنفيذ إذا كان المعطى سالب.

en: SQRTPI(x)
ar: SQRTPI(س)

en: SQRTPI(2) equals 2.506628
ar: الدالة SQRTPI(2) تعادل 2.506628

en: The LN() function returns the natural logarithm of x.
ar: الدالة  LN() ترجع لوغاريتم س الطبيعي.

en: LN(x)
ar: LN(س)

en: LN(0.8) equals -0.22314355
ar: الدالة LN(0.8) تعادل -0.22314355

en: LN(0) equals -inf
ar: الدالة LN(0) تعادل -inf

en: The LOGn() function returns the base n logarithm of x.
ar: الدالة LOGn() ترجع لوغاريتم س للأساس ن.

en: LOGn(value;base)
ar: LOGn(القيمة;الأساس)

en: LOGn(12;10) equals 1.07918125
ar: الدالة LOGn(12;10) تعادل 1.07918125

en: LOGn(12;2) equals 3.5849625
ar: الدالة LOGn(12;2) تساوي 3.5849625

en: The ROOTN() function returns the non-negative nth root of x.
ar: الدالة ROOTN() ترجع جذر س النوني الغير سالب.

en: ROOTN(x;n)
ar: ROOTN(س;ن)

en: ROOTN(9;2) equals 3
ar: الدالة ROOTN(9;2) تعادل 3

en: The CUR() function returns the non-negative cube root of x.
ar: الدالة CUR() ترجع جذر س التكعيبي الغير سالب.

en: CUR(x)
ar: CUR(س)

en: CUR(27) equals 3
ar: الدالة CUR(27) تعادل 3

en: A floating point value, greater than zero
ar: قيمة نقطة حقيقية، أكبر من الصفر

en: The LOG() function returns the base-10 logarithm of x.
ar: الدالة LOG() ترجع لوغاريتم س للأساس 10.

en: LOG(x)
ar: LOG(س)

en: LOG(0.8) equals -0.09691001
ar: الدالة LOG(0.8) تعادل -0.09691001

en: LOG(0) is an error.
ar: الدالة LOG(0) تكون خطأ تنفيذ.

en: A positive floating point value
ar: قيمة نقطة حقيقية موجبة

en: The LOG10() function returns the base-10 logarithm of the argument.
ar: الدالة LOG10() ترجع لوغاريتم الأساس 10 للمعطى.

en: LOG10(x)
ar: LOG10(س)

en: LOG10(10) equals 1.
ar: الدالة LOG10(10) تعادل 1.

en: LOG10(0) is an error.
ar: الدالة LOG10(0) تكون خطأ تنفيذ.

en: The LOG2() function returns the base-2 logarithm of x.
ar: الدالة LOG2() ترجع لوغاريتم س للأساس 2.

en: LOG2(x)
ar: LOG2(س)

en: LOG2(0.8) equals -0.32192809
ar: الدالة LOG2(0.8) تعادل -0.32192809

en: LOG2(0) equals -inf.
ar: الدالة LOG2(0) تعادل -inf.

en: The EXP() function returns the value of e (the base of natural logarithms) raised to the power of x.
ar: الدالة EXP() ترجع قيمة e (أساس اللوغاريتمات الطبيعية) مرفوعاً للقوة س.

en: EXP(x)
ar: EXP(س)

en: EXP(9) equals 8 103.08392758
ar: الدالة EXP(9) تعادل 8 103.08392758

en: EXP(-9) equals 0.00012341
ar: الدالة EXP(-9) تعادل 0.00012341

en: CEIL(x)
ar: CEIL(س)

en: CEIL(12.5) equals 13
ar: الدالة CEIL(12.5) تعادل 13

en: CEIL(-12.5) equals -12
ar: الدالة CEIL(-12.5) تعادل -12

en: Significance (optional)
ar: الأهمية (اختياري)

en: Mode (optional)
ar: النمط (اختياري)

en: CEILING(x)
ar: CEILING(س)

en: CEILING(12.5) equals 13
ar: الدالة CEILING(12.5) تعادل 13

en: CEILING(6.43; 4) equals 8
ar: الدالة CEILING(6.43; 4) تعادل 8

en: Round a number x down to the nearest multiple of the second parameter, Significance.
ar: تقرب الرقم س لأسفل لأقرب مضاعف للمعامل الثاني، الأهمية.

en: FLOOR(x)
ar: FLOOR(س)

en: FLOOR(12.5) equals 12
ar: الدالة FLOOR(12.5) تعادل 12

en: FLOOR(-12.5) equals -13
ar: الدالة FLOOR(-12.5) تعادل -13

en: FLOOR(5; 2) equals 4
ar: الدالة FLOOR(5; 2) تعادل 4

en: FLOOR(5; 2.2) equals 4.4
ar: الدالة FLOOR(5; 2.2) تعادل 4.4

en: The ABS() function returns the absolute value of the floating-point number x.
ar: الدالة ABS() ترجع القيمة المطلقة للعدد الكسري الحقيقي س.

en: ABS(x)
ar: ABS(س)

en: ABS(12.5) equals 12.5
ar: الدالة ABS(12.5) تعادل 12.5

en: ABS(-12.5) equals 12.5
ar: الدالة ABS(-12.5) تعادل 12.5

en: The INT() function returns the integer part of the value.
ar: الدالة INT() ترجع الجزء الصحيح من القيمة.

en: INT(x)
ar: INT(س)

en: INT(12.55) equals 12
ar: الدالة INT(12.55) تعادل 12

en: INT(15) equals 15
ar: الدالة INT(15) تعادل 15

en: The RAND() function returns a pseudo-random number between 0 and 1.
ar: الدالة RAND() ترجع عددا شبه عشوائي بين 0 و 1.

en: RAND() equals for example 0.78309922...
ar: الدالة RAND() تعادل على سبيل المثال 0.78309922...

en: A floating point value (greater 0)
ar: قيمة كسرية حقيقية (أكبر من 0)

en: The RANDEXP() function returns an exponentially-distributed pseudo-random number.
ar: الدالة  RANDEXP() ترجع عددا شبه عشوائي بالتوزيع الأسي.

en: RANDEXP(x)
ar: RANDEXP(س)

en: The RANDPOISSON() function returns a poisson-distributed pseudo-random number.
ar: الدالة  RANDPOISSON() ترجع عددا شبه عشوائي بتوزيع بواسون.

en: RANDPOISSON(x)
ar: RANDPOISSON(س)

en: A floating point value (between 0 and 1)
ar: قيمة كسرية حقيقية (بين 0 و 1)

en: Trials (greater 0)
ar: المحاولات (أكبر من 0)

en: The RANDBINOM() function returns a binomially-distributed pseudo-random number.
ar: الدالة RANDBINOM() ترجع عددا شبه عشوائي بتوزيع ثنائي.

en: RANDBINOM(x)
ar: RANDBINOM(س)

en: Failures (greater 0)
ar: مرات الفشل (أكبر من 0)

en: The RANDNEGBINOM() function returns a negative binomially-distributed pseudo-random number.
ar: الدالة RANDNEGBINOM() ترجع عددا شبه عشوائي سالب بتوزيع ثنائي.

en: RANDNEGBINOM(x)
ar: RANDNEGBINOM(س)

en: The RANDBERNOULLI() function returns a Bernoulli-distributed pseudo-random number.
ar: الدالة RANDBERNOULLI() ترجع عددا شبه عشوائي بتوزيع برنولي.

en: RANDBERNOULLI(x)
ar: RANDBERNOULLI(س)

en: Mean value of the normal distribution
ar: قيمة المتوسط الحسابي للتوزيع الطبيعي

en: Dispersion of the normal distribution
ar: التشتت للتوزيع الطبيعي

en: The RANDNORM() function returns a Normal(Gaussian)-distributed pseudo-random number.
ar: الدالة RANDNORM() ترجع عددا شبه عشوائي بتوزيع طبيعي(غاوس).

en: Bottom value
ar: القيمة الدنيا

en: Top value
ar: القيمة العليا

en: The RANDBETWEEN() function returns a pseudo-random number between bottom and top value. If bottom > top this function returns Err.
ar: الدالة RANDBETWEEN() ترجع عددا شبه عشوائي بين القيمتين الدنيا والعليا. إذا كانت الدنيا > العليا فإن هذه الدالة ترجع Err.

en: RANDBETWEEN(bottom;top)
ar: RANDBETWEEN(الدنيا،العليا)

en: RANDBETWEEN(12;78) equals for example 61.0811...
ar: الدالة RANDBETWEEN(12;78) تعادل على سبيل المثال 61.0811...

en: Multiple
ar: المضاعف

en: The MROUND() function returns the value rounded to the specified multiple. The value and the multiple must have the same sign
ar: الدالة MROUND() ترجع القيمة مقربة للمضاعف المحدد. القيمة والمضاعف يجب أن يكونا بنفس الإشارة

en: MROUND(value; multiple)
ar: MROUND(القيمة; المضاعف)

en: MROUND(1.252; 0.5) equals 1.5
ar: الدالة MROUND(1.252; 0.5) تعادل 1.5

en: MROUND(-1.252; -0.5) equals -1.5
ar: الدالة MROUND(-1.252; -0.5) تعادل -1.5

en: Digits
ar: الخانات

en: The ROUND(value;[digits]) function returns value rounded. Digits is the number of digits to which you want to round that number. If digits is zero or omitted, value is rounded up to the nearest integer. If digits is smaller than zero, the corresponding integer part of the number is rounded.
ar: الدالة  ROUND(القيمة;[الخانات]) ترجع القيمة مقربة. الخانات هي عدد الخانات الذي ترغب بتقريب ذلك الرقم إليها. إذا كانت الخانات صفرا أو مسقطة، فإن القيمة تقرب لأعلى لأقرب عدد صحيح. إذا كانت الخانات أقل من صفر، فإن الجزء الصحيح المناظر من الرقم يُقَرَّب.

en: ROUND(value;[digits])
ar: ROUND(القيمة;[الخانات])

en: ROUND(1.252;2) equals 1.25
ar: الدالة ROUND(1.252;2) تعادل 1.25

en: ROUND(-1.252;2) equals -1.25
ar: الدالة ROUND(-1.252;2) تعادل -1.25

en: ROUND(1.258;2) equals 1.26
ar: الدالة ROUND(1.258;2) تعادل 1.26

en: ROUND(-12.25;-1) equals -10
ar: الدالة ROUND(-12.25;-1) تعادل -10

en: ROUND(-1.252;0) equals -1
ar: الدالة ROUND(-1.252;0) تعادل -1

en: ROUNDUP(value;[digits])
ar: ROUNDUP(القيمة;[الخانات])

en: ROUNDUP(1.252;2) equals 1.26
ar: الدالة ROUNDUP(1.252;2) تعادل 1.26

en: ROUNDDOWN(value;[digits])
ar: ROUNDDOWN(القيمة;[الخانات])

en: ROUNDDOWN(1.252;2) equals 1.25
ar: الدالة ROUNDDOWN(1.252;2) تعادل 1.25

en: Nth term
ar: البند النوني

en: Function FIB calculates the Nth term of a Fibonacci sequence (1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21...), in which each number, after the first two, is the sum of the two numbers immediately preceding it. FIB(0) is defined to be 0.
ar: الدالة  FIB تحسب البند النوني من متتابعة Fibonacci (1, 1, 2, 3, 5، 8, 13, 21...)، والتي بها كل رقم, بعد الرقمين الأولين، هو مجموع الرقمين الذان يسبقانه مباشرة. FIB(0) مُعَرَّفة على أنها 0.

en: FIB(n)
ar: FIB(ن)

en: FIB(9) returns 34
ar: الدالة FIB(9) ترجع 34

en: FIB(26) returns 121393
ar: الدالة FIB(26) ترجع 121393

en: Numerator
ar: البسط

en: Denumerator
ar: المقام

en: Function QUOTIENT returns the integer portion of numerator/denumerator.
ar: الدالة  QUOTIENT ترجع الجزء الصحيح من  البسط/المقام.

en: QUOTIENT(numerator;denumerator)
ar: QUOTIENT(البسط;المقام)

en: QUOTIENT(21;4) returns 5
ar: الدالة QUOTIENT(21;4) ترجع 5

en: Function MDETERM returns the determinant of a given matrix. The matrix must be of type n x n.
ar: الدالة MDETERM ترجع المحدد لمصفوفة معطاة. يجب أن تكون المصفوفة من نوع ن x ن.

en: MDETERM(matrix)
ar: MDETERM(مصفوفة)

en: First matrix
ar: المصفوفة الأولى

en: Second matrix
ar: المصفوفة الثانية

en: MMULT(matrix1;matrix2)
ar: MMULT(المصفوفة1;المصفوفة 2)

en: Matrix
ar: المصفوفة

en: Calculates the inverse of the matrix.
ar: تحسب معكوس المصفوفة

en: The matrix multiplied with its inverse results in the unity matrix of the same dimension.
ar: المصفوفة مضروبة في معكوسها تنتج مصفوفة الوحدة من نفس الاتساع.

en: Invertible matrices have a non-zero determinant.
ar: المصفوفات القابلة للعكس لها محدد غير صفري.

en: MINVERSE(matrix)
ar: MINVERSE(مصفوفة)

en: Dimension
ar: الاتساع

en: Creates the unity matrix of the given dimension.
ar: تنشئ مصفوفة الوحدة ذات الاتساع المعطى.

en: MUNIT(dimension)
ar: MUNIT(الاتساع)

en: MUNIT(3) creates a 3x3 unity matrix
ar: الدالة MUNIT(3) تنشئ مصفوفة وحدة 3x3

en: Returns the transpose of a matrix, i.e. rows and columns of the matrix are exchanged.
ar: ترجع منقول المصفوفة، بما يعني تبادل الصفوف والأعمدة للمصفوفة.

en: TRANSPOSE(matrix)
ar: TRANSPOSE(مصفوفة)

en: Lookup & Reference
ar: البحث والمرجع

en: Row number
ar: رقم الصف

en: Column number
ar: رقم العمود

en: Absolute number (optional)
ar: الرقم المطلق (اختياري)

en: A1 style (optional)
ar: أسلوب A1 (اختياري)

en: Sheet name
ar: اسم الورقة

en: The ADDRESS creates a cell address. Parameter Row is the row number and Column is the column number.
ar: الدالة ADDRESS تنشئ عنوان خلية. معامل الصف هو رقم الصف والعمود هو رقم العمود.

en: Absolute number specifies the type of reference: 1 or omitted = Absolute, 2 = Absolute row, relative column,  3 = Relative row; absolute column and 4 = Relative.
ar: الرقم المطلق يحدد نوع المرجع: 1 أو مهمل = مطلق، 2 = صف مطلق؛ عمود نسبي،  3 = صف نسبي؛ عمود مطلق و 4 = نسبي.

en: A1 Style specifies the style of the address to return. If A1 is set to TRUE (default) the address is returned in A1 style if it is set to FALSE in R1C1 style.
ar: أسلوب A1 يحدد أسلوب العنوان المطلوب إرجاعه. إذا كان  A1 معين إلى TRUE (افتراضي) فالعنوان يُرتَجع بأسلوب A1 ، وإذا عين إلى FALSE يرجع بأسلوب R1C1.

en: Sheet name is the text specifying the name of the sheet.
ar: اسم الورقة هو النص الذي يحدد الاسم الخاص بالورقة.

en: ADDRESS(row; col; absolute; style; sheet name)
ar: ADDRESS(صف; عمود; مطلق; أسلوب; اسم الورقة)

en: ADDRESS(6; 4) returns $D$6
ar: الدالة ADDRESS(6; 4) ترجع $D$6

en: ADDRESS(6; 4; 2) returns D$6
ar: الدالة ADDRESS(6; 4; 2) ترجع D$6

en: ADDRESS(6; 4; 2; FALSE; "Sheet1") returns Sheet1!R6C[4]
ar: الدالة ADDRESS(6; 4; 2; FALSE; "Sheet1") ترجع Sheet1!R6C[4]

en: ADDRESS(6; 4; 1; FALSE; "Sheet1") returns Sheet1!R6C4
ar: الدالة ADDRESS(6; 4; 1; FALSE; "Sheet1") ترجع Sheet1!R6C4

en: ADDRESS(6; 4; 4; TRUE; "Sheet1") returns Sheet1!D6
ar: الدالة ADDRESS(6; 4; 4; TRUE; "Sheet1") ترجع Sheet1!D6

en: Returns the number of areas in the reference string. An area can be asingle cell or a set of cells.
ar: ترجع عدد المناطق في السلسلة النصية المرجعية. المنطقة يمكن أن تكون خلية مفردة أو مجموعة خلايا.

en: AREAS(reference)
ar: AREAS(المرجع)

en: AREAS(A1) returns 1
ar: الدالة AREAS(A1) ترجع 1

en: AREAS((A1; A2:A4)) returns 2
ar: الدالة AREAS((A1; A2:A4)) ترجع 2

en: Index
ar: الدليل

en: Arguments
ar: المعطيات

en: Returns the parameter specified by the index.
ar: ترجع المعامل المحدد بواسطة الدليل.

en: CHOOSE(1; "1st"; "2nd") returns "1st"
ar: الدالة CHOOSE(1; "1st"; "2nd") ترجع "1st"

en: CHOOSE(2; 3; 2; 4) returns 2
ar: الدالة CHOOSE(2; 3; 2; 4) ترجع 2

en: The COLUMN function returns the column of given cell reference. If no parameter is specified the column of the current cell gets returned.
ar: الدالة COLUMN ترجع العمود الخاص بمرجع خلية معطى. إذا لم يحدد أية معاملات ترجع عمود الخلية الحالة.

en: COLUMN(reference)
ar: COLUMN(مرجع)

en: COLUMN(A1) returns 1
ar: الدالة COLUMN(A1) ترجع 1

en: COLUMN(D2) returns 4
ar: الدالة COLUMN(D2) ترجع 4

en: The COLUMNS function returns the number of columns in a reference.
ar: الدالة  COLUMNS ترجع عدد الأعمدة في مرجع.

en: COLUMNS(reference)
ar: COLUMNS(مرجع)

en: COLUMNS(A1:C3) returns 3
ar: الدالة COLUMNS(A1:C3) ترجع 3

en: COLUMNS(D2) returns 1
ar: الدالة COLUMNS(D2) ترجع 1

en: Row
ar: الصف

en: If a range is given, returns value stored in a given row/column. If one cell is given, which contains an array, then one element of the array is returned.
ar: إذا أُعطيَ مدى، ترجع القيمة المخزنة في الصف/العمود المعطى. إذا أعطيت خلية واحدة، بحيث تحتوي على مصفوفة، فترجع قيمة عنصر واحد من المصفوفة.

en: INDEX(cell, row, column)
ar: INDEX(الخلية, الصف, العمود)

en: INDEX(range, row, column)
ar: INDEX(المدى, الصف, العمود)

en: INDEX(A1:C3;2;2), returns contents of B2
ar: الدالة INDEX(A1:C3;2;2), ترجع محتويات B2

en: INDEX(A1;2;2), if A1 is a result of array calculation, returns its (2,2) element.
ar: الدالة INDEX(A1;2;2), إذا كانت A1 هي ناتج حساب مصفوفة، ترجع عنصريها (2,2).

en: Returns the content of the cell specified by the reference text. The second parameter is optional.
ar: ترجع محتوى الخلية المحددة بواسطة نص المرجع. المعامل الثاني اختياري.

en: INDIRECT(A1), A1 contains "B1", and B1 1 => returns 1
ar: الدالة INDIRECT(A1)، A1 تحتوي على "B1"، و B1 1 => ترجع 1

en: INDIRECT("A1"), returns content of A1
ar: الدالة INDIRECT("A1")، ترجع محتوى A1

en: The ROW function returns the row of given cell reference. If no parameter is specified the row of the current cell gets returned.
ar: الدالة ROW ترجع صف مرجع الخلية المعطى. إذا لم يحدد أية معاملات ترجع صف الخلية الحالية.

en: ROW(reference)
ar: ROW(مرجع)

en: ROW(A1) returns 1
ar: الدالة ROW(A1) ترجع 1

en: ROW(D2) returns 2
ar: الدالة ROW(D2) ترجع 2

en: The ROWS function returns the number of rows in a reference.
ar: الدالة  ROWS ترجع عدد الصفوف في مرجع.

en: ROWS(reference)
ar: ROWS(مرجع)

en: ROWS(A1:C3) returns 3
ar: الدالة ROWS(A1:C3) ترجع 3

en: ROWS(D2) returns 1
ar: الدالة ROWS(D2) ترجع 1

en: Lookup value
ar: قيمة البحث

en: Lookup vector
ar: متجه البحث

en: Result vector
ar: متجه النتيجة

en: The LOOKUP function looks up the first parameter in the lookup vector. It returns a value in the result Vector with the same index as the matching value in the lookup vector. If value is not in the lookup vector it takes the next lower one. If no value in the lookup vector matches an error is returned. The lookup vector must be in ascending order and lookup and result vector must have the same size. Numeric values, string and boolean values are recognized. Comparison between strings is case-insensitive.
ar: الدالة LOOKUP تبحث عن المعامل الأول في متجه البحث. فهي ترجع قيمة في متجه النتيجة بنفس الترتيب للقيمة المطابقة في متجه البحث. إذا لم تكن القيمة في متجه البحث تأخذ القيمة الأقل التالية. إذا لم يكن هناك أية قيمة في متجه البحث متطابقة ترجع خطأ تنفيذ. متجه البحث يجب أن يكون في ترتيب تصاعدي ومتجهي البحث والنتيجة يجب أن يكونا بنفس الحجم. القيم الرقمية، السلاسل الحرفية والقيم المنطقية يُتعرف عليها. المقارنة بين النصوص حساسة لحالة الأحرف.

en: LOOKUP(value; lookup vector; result vector)
ar: LOOKUP(قيمة; متجه البحث; متجه النتيجه)

en: LOOKUP(1.232; A1:A6; B1:B6) for A1 = 1, A2 = 2 returns the value of B1.
ar: الدالة LOOKUP(1.232; A1:A6; B1:B6) لكل A1 = 1،و A2 = 2 ترجع قيمة B1.

en: Data source
ar: مصدر البيانات

en: Sorted (optional)
ar: مفروز (اختياري)

en: Looks up the 'lookup value' in the first row of the 'data source'. If a value matches, the value in the 'row' and the column, the value was found in, is returned. If 'sorted' is true (default), the first row is assumed to be sorted. The search will end, if the 'lookup value' is lower than the value, currently compared to.
ar: تبحث عن 'قيمة البحث' في الصف الأول من 'مصدر البيانات'. إذا كانت القيمة مطابقة، ترجع القيمة في 'الصف' والعمود، والقيمة التي عثر عليها. إذا كان الخيار 'مفروز' صحيحاً (افتراضي)، فإن الصف الأول يفترض أن يكون مفروزاً. سينتهي البحث، إذا كانت القيمة المبحوثة أقل من القيمة التي تقارن بها حاليا.

en: HLOOKUP(Lookup value; data source; Row; Sorted)
ar: HLOOKUP(قيمة البحث; مصدر البيانات; الصف; مفروز)

en: Looks up the 'lookup value' in the first column of the 'data source'. If a value matches, the value in the 'column' and the row, the value was found in, is returned. If 'sorted' is true (default), the first column is assumed to be sorted. The search will end, if the 'lookup value' is lower than the value, currently compared to.
ar: تبحث عن 'قيمة البحث' في العمود الأول من 'مصدر البيانات'. إذا كانت القيمة مطابقة، ترجع القيمة في 'العمود' والصف، والقيمة التي عثر عليها. إذا كان الخيار 'مفروز' صحيحاً (افتراضي)، فإن العمود الأول يفترض أن يكون مفروزاً. سينتهي البحث، إذا كانت  'قيمة البحث' أقل من القيمة التي تقارن بها حالياً.

en: VLOOKUP(Lookup value; data source; Column; Sorted)
ar: VLOOKUP(قيمة البحث; مصدر البيانات; العمود; مفروز)

en: Statistical
ar: إحصائية

en: Floating point values
ar: قيم نقطة كسرية

en: The AVEDEV() function calculates the average of the absolute deviations of a data set from their mean.
ar: الدالة  AVEDEV() تحسب متوسط الانحرافات المطلقة لمجموعة بيانات من متوسطها الحسابي.

en: AVEDEV(value;value;...)
ar: AVEDEV(قيمة;قيمة;...)

en: AVEDEV(11.4;17.3;21.3;25.9;40.1) returns 7.84
ar: الدالة AVEDEV(11.4;17.3;21.3;25.9;40.1) ترجع 7.84

en: The AVERAGE() function calculates the average of all the values given as parameters. You can calculate the average of a range AVERAGE(A1:B5) or a list of values like AVERAGE(12;5;12.5).
ar: الدالة AVERAGE() تحسب متوسط كل القيم المعطاة كمعاملات. يمكنك حساب المتوسط لمدى AVERAGE(A1:B5) أو قائمة من القيم مثل AVERAGE(12;5;12.5).

en: AVERAGE(value;value;...)
ar: AVERAGE(قيمة;قيمة;...)

en: AVERAGE(12;5;7) equals 8
ar: الدالة AVERAGE(12;5;7) تعادل 8

en: AVERAGE(12.5;2) equals 7.25
ar: الدالة AVERAGE(12.5;2) تعادل 7.25

en: String values
ar: قيم السلسلة النصية

en: The AVERAGEA() calculates the average of the given arguments. Numbers, text and logical values are included in the calculation too. If the cell contains text or the argument evaluates to FALSE, it is counted as value zero (0). If the argument evaluates to TRUE, it is counted as one (1). Note that empty cells are not counted.
ar: الدالة  AVERAGEA() تحسب متوسط المعطيات المناظرة. الأرقام، النصوص والقيم المنطقية تكون أيضا مضمنة في الحساب. إذا كانت الخلية تحتوي نصاً أو معطى يؤول إلى خاطئ، فإنها تعد على أنها صفر (0). إذا كان المعطى يؤول إلى صحيح، فإنه يعد على أنه واحد (1). لاحظ أن الخلايا الفارغة لا تعد.

en: AVERAGEA(value;value;...)
ar: AVERAGEA(قيمة;قيمة;...)

en: AVERAGEA(11.4;17.3;"sometext";25.9;40.1) equals 18.94
ar: الدالة AVERAGEA(11.4;17.3;"sometext";25.9;40.1) تعادل 18.94

en: Alpha parameter
ar: معامل ألفا

en: Beta parameter
ar: معامل بيتا

en: Start
ar: البداية

en: End
ar: النهاية

en: Cumulative
ar: التراكمية

en: The BETADIST() function returns the cumulative beta probability density function.
ar: الدالة  BETADIST() ترجع دالة الكثافة لاحتمالية بيتا التراكمية.

en: The third and fourth parameters are optional. They set the lower and upper bounds, otherwise defaulting to 0.0 and 1.0 respectively.
ar: المعاملين الثالث والرابع اختياريين. وهما يعينان الدرجتين السفلى والعليا، غير ذلك فإن الافتراضي 0.0 و 1.0 على الترتيب.

en: BETADIST(0.2859;0.2606;0.8105) equals 0.675444
ar: الدالة BETADIST(0.2859;0.2606;0.8105) تعادل 0.675444

en: BETADIST(0.2859;0.2606;0.8105;0.2;0.9) equals 0.537856
ar: الدالة BETADIST(0.2859;0.2606;0.8105;0.2;0.9) تعادل 0.537856

en: The BETAINV() function returns the inverse of BETADIST(x;alpha;beta;a;b;TRUE()).
ar: الدالة BETAINV() ترجع عكس الدالة BETADIST(x;alpha;beta;a;b;TRUE()).

en: The start and end parameters are optional. They set the lower and upper bounds, otherwise defaulting to 0.0 and 1.0 respectively.
ar: معاملي البداية والنهاية اختياريين. وهما يعينان الدرجتين السفلى والعليا، غير ذلك فإن الافتراضي 0.0 و 1.0 على الترتيب.

en: BETADIST(BETAINV(0.1;3;4);3;4) equals 0.1
ar: الدالة BETADIST(BETAINV(0.1;3;4);3;4) تعادل 0.1

en: BETADIST(BETAINV(0.3;3;4);3;4) equals 0.3
ar: الدالة BETADIST(BETAINV(0.3;3;4);3;4) تعادل 0.3

en: Degrees of freedom
ar: درجات الحرية

en: The CHIDIST() function returns the probability value from the indicated Chi square that a hypothesis is confirmed.
ar: الدالة  CHIDIST() ترجع قيمة الاحتمالية من مربع Chi المشار إليه حيث تتأكد الفرضية.

en: CHIDIST compares the Chi square value to be given for a random sample that is calculated from the sum of (observed value-expected value)^2/expected value for all values with the theoretical Chi square distribution and determines from this the probability of error for the hypothesis to be tested.
ar: الدالة CHIDIST تقارن قيمة مربع Chi المراد إعطائها لعينة عشوائية والتي تحسب من مجموع (القيمة الملاحظة-القيمة المتوقعة)^2/القيمة المتوقعة لكل القيم بتوزيع مربع Chi النظري ويحدد من هذا احتمالية الخطأ للفرضية المراد اختبارها.

en: CHIDIST(number;degrees_freedom)
ar: CHIDIST(الرقم;درجات الحرية)

en: CHIDIST(13.27;5) returns 0.021
ar: الدالة CHIDIST(13.27;5) ترجع 0.021

en: Total number of elements
ar: عدد العناصر الكلي

en: Number of elements to choose
ar: عدد العناصر المراد اختيارها

en: The COMBIN() function calculates the count of possible combinations. The first parameter is the total count of elements. The second parameter is the count of elements to choose. Both parameters should be positive and the first parameter should not be less than the second. Otherwise the function returns an error.
ar: الدالة  COMBIN() تحسب عدد التجميعات الممكنة. المعامل الأول هو العدد الإجمالي للعناصر. المعامل الثاني هو عدد العناصر المطلوب اختيارها. كلا المعاملين يجب أن يكونا موجبين والمعامل الأول يجب ألا يقل عن الثاني. وإلا فإن الدالة ترجع خطأ.

en: COMBIN(total;chosen)
ar: COMBIN(الإجمالي;المختار)

en: COMBIN(12;5) returns 792
ar: الدالة COMBIN(12;5) ترجع 792

en: COMBIN(5;5) returns 1
ar: الدالة COMBIN(5;5) ترجع 1

en: Level of the confidence interval
ar: مستوى فترة الوثوقية

en: Standard deviation for the total population
ar: الانحراف المعياري للعموم الكلي

en: Size of the total population
ar: حجم العموم الكلي

en: The CONFIDENCE() function returns the confidence interval for a population mean.
ar: الدالة  CONFIDENCE() ترجع فترة الوثوقية للمتوسط الحسابي للعمومية.

en: The alpha parameter must be between 0 and 1 (non-inclusive), stddev must be positive and size must be greater or equal to 1.
ar: المعامل ألفا يجب أن يكون بين 0 و 1 (غير متضمن)، الانحراف المعياري يجب أن يكون موجباً والحجم يجب أن يكون أكبر من أو يساوي 1.

en: CONFIDENCE(alpha;stddev;size)
ar: CONFIDENCE(ألفا;الانحراف المعياري;الحجم)

en: CONFIDENCE(0.05;1.5;100) equals 0.294059
ar: الدالة CONFIDENCE(0.05;1.5;100) تعادل 0.294059

en: Cell range of values
ar: مدى الخلايا للقيم

en: Second cell range of values
ar: مدى الخلايا الثاني للقيم

en: The CORREL() function calculates the correlation coefficient of two cell ranges.
ar: الدالة  CORREL() تحسب عامل الارتباط لنطاقين من الخلايا.

en: CORREL(range1; range2)
ar: CORREL(مدي1; مدى 2)

en: The COVAR() function calculates the covariance of two cell ranges.
ar: الدالة  COVAR() تحسب تغاير نطاقين من الخلايا.

en: COVAR(range1; range2)
ar: COVAR(مدى1; مدى 2)

en: The DEVSQ() function calculates the sum of squares of deviations.
ar: الدالة  DEVSQ() تحسب مجموع مربعات الانحرافات.

en: DEVSQ(value; value;...)
ar: DEVSQ(قيمة; قيمة;...)

en: DEVSQ(21; 33; 54; 23) returns 684.75
ar: الدالة DEVSQ(21; 33; 54; 23) ترجع 684.75

en: Lambda parameter
ar: معامل لامدا

en: 0 = density, 1 = distribution
ar: 0 = الكثافة، 1 = التوزيع

en: The EXPONDIST() function returns the exponential distribution.
ar: الدالة  EXPONDIST() ترجع التوزيع الأسي.

en: The lambda parameter must be positive.
ar: المعامل لامدا يجب أن يكون موجباً.

en: Cumulative = 0 calculates the density function; cumulative = 1 calculates the distribution.
ar: التراكمية = 0 تحسب دالة الكثافة; التراكمية = 1 تحسب التوزيع.

en: EXPONDIST(number;lambda;cumulative)
ar: EXPONDIST(الرقم;لامدا;التراكمية)

en: EXPONDIST(3;0.5;0) equals 0.111565
ar: الدالة EXPONDIST(3;0.5;0) تعادل 0.111565

en: EXPONDIST(3;0.5;1) equals 0.776870
ar: الدالة EXPONDIST(3;0.5;1) تعادل 0.776870

en: Degrees of freedom 1
ar: درجات الحرية 1

en: Degrees of freedom 2
ar: درجات الحرية 2

en: The FDIST() function returns the f-distribution.
ar: الدالة  FDIST() ترجع توزيع f.

en: FDIST(number;degrees_freedom_1;degrees_freedom_2)
ar: FDIST(الرقم;درجات الحرية_1;درجات الحرية_2)

en: FDIST(0.8;8;12) yields 0.61
ar: الدالة FDIST(0.8;8;12) تحصل 0.61

en: Number r1
ar: الرقم ر1

en: Number r2
ar: الرقم ر2

en: The FINV() function returns the unique non-negative number x such that FDIST(x;r1;r2) = p.
ar: الدالة  FINV() ترجع العدد الغير سالب الفريد س حيث FDIST(س;ر 1;ر 2) = p.

en: FINV(number; r1; r2)
ar: FINV(رقم; ر 1; ر 2)

en: FDIST(FINV(0.1;3;4);3;4) equals 0.1
ar: الدالة FDIST(FINV(0.1;3;4);3;4) تعادل 0.1

en: The FISHER() function returns the Fisher transformation for x and creates a function close to a normal distribution.
ar: الدالة  FISHER() ترجع تحويل Fisher لـ س وتنشئ دالة قريبة من التوزيع الطبيعي.

en: FISHER(number)
ar: FISHER(عدد)

en: FISHER(0.2859) equals 0.294096
ar: الدالة FISHER(0.2859) تعادل 0.294096

en: FISHER(0.8105) equals 1.128485
ar: الدالة FISHER(0.8105) تعادل 1.128485

en: The FISHERINV() function returns the inverse of the Fisher transformation for x and creates a function close to a normal distribution.
ar: الدالة  FISHERINV() ترجع عكس تحويل Fisher لـ س وتنشئ دالة قريبة من التوزيع الطبيعي.

en: FISHERINV(number)
ar: FISHERINV(عدد)

en: FISHERINV(0.2859) equals 0.278357
ar: الدالة FISHERINV(0.2859) تعادل 0.278357

en: FISHERINV(0.8105) equals 0.669866
ar: الدالة FISHERINV(0.8105) تعادل 0.669866

en: Floating point values, that should be counted.
ar: القيم الكسرية الحقيقية، التي يجب عدها.

en: Floating point values, representing the upper boundaries of the intervals.
ar: القيم الكسرية الحقيقية، تمثل الحدود العليا للفترات.

en: Counts the number of values for each interval given by the border values in the second parameter.
ar: تحسب عدد القيم لكل فترة المعطاة بواسطة قيم الحد في المعامل الثاني.

en: Cumulated flag
ar: علامة التراكمية

en: The GAMMADIST() function returns the gamma distribution.
ar: الدالة GAMMADIST() ترجع توزيع جاما.

en: If the last parameter (cumulated) is 0, it calculates the density function; if it's 1, the distribution is returned.
ar: إذا كان المعامل الأخير (التراكمية) هو 0، فإنها تحسب دالة الكثافة؛ إذا كان 1، ترجع التوزيع.

en: The first three parameters must be positive.
ar: المعاملات الثلاثة الأولى يجب أن تكون موجبة.

en: GAMMADIST(number;alpha;beta;cumulated)
ar: GAMMADIST(الرقم;ألفا;بيتا;متراكم)

en: GAMMADIST(0.758;0.1;0.35;1) equals 0.995450
ar: الدالة GAMMADIST(0.758;0.1;0.35;1) تعادل 0.995450

en: GAMMADIST(0.758;0.1;0.35;0) equals 0.017179
ar: الدالة GAMMADIST(0.758;0.1;0.35;0) تعادل 0.017179

en: The GAMMAINV() function returns the unique number x >= 0 such that GAMMAINV(x;alpha;beta;TRUE()) = p.
ar: الدالة  GAMMAINV() ترجع الرقم الفريد x >= 0 بحيث GAMMAINV(x;alpha;beta;TRUE()) = p.

en: GAMMADIST(GAMMAINV(0.1;3;4);3;4) equals 0.1
ar: الدالة GAMMADIST(GAMMAINV(0.1;3;4);3;4) تعادل 0.1

en: GAMMADIST(GAMMAINV(0.3;3;4);3;4) equals 0.3
ar: الدالة GAMMADIST(GAMMAINV(0.3;3;4);3;4) تعادل 0.3

en: The number for which the integral value of standard normal distribution is to be calculated
ar: الرقم الذي تحسب له القيمة التكاملية للتوزيع الطبيعي المعياري

en: The GAUSS() function returns the integral values for the standard normal cumulative distribution.
ar: الدالة  GAUSS() ترجع القيم التكاملية للتوزيع التراكمي الطبيعي المعياري.

en: GAUSS(value)
ar: GAUSS(قيمة)

en: GAUSS(0.25) equals 0.098706
ar: الدالة GAUSS(0.25) تعادل 0.098706

en: The GEOMEAN() function returns the geometric mean of the given arguments. This is equal to the Nth root of the product of the terms.
ar: الدالة  GEOMEAN() ترجع المتوسط الهندسي للمعطيات المناظرة. هذا يعادل الجذر النوني لحاصل ضرب الأجزاء.

en: GEOMEAN(value; value;...)
ar: GEOMEAN(قيمة; قيمة;...)

en: GEOMEAN(21; 33; 54; 23) returns 30.45886
ar: الدالة GEOMEAN(21; 33; 54; 23) ترجع 30.45886

en: The HARMEAN() function returns the harmonic mean of the N data points (N divided by the sum of the inverses of the data points).
ar: الدالة HARMEAN() ترجع المتوسط التوافقي لنقاط بيانات ن (ن مقسومة على مجموع مقلوبات نقاط البيانات).

en: HARMEAN(value; value;...)
ar: HARMEAN(قيمة; قيمة;...)

en: HARMEAN(21; 33; 54; 23) returns 28.588
ar: الدالة HARMEAN(21; 33; 54; 23) ترجع 28.588

en: Number of success in the sample
ar: عدد النجاح في العينة

en: Number of trials
ar: عدد المحاولات

en: Number of success overall
ar: عدد النجاح كلياً

en: Population size
ar: حجم العمومية

en: The HYPGEOMDIST() function returns the hypergeometric distribution.
ar: الدالة  HYPGEOMDIST() ترجع التوزيع الفوق هندسي.

en: HYPGEOMDIST(x; n; M; N)
ar: HYPGEOMDIST(س; ن; م; ن)

en: HYPGEOMDIST(2; 5; 6; 20) returns 0.3522
ar: الدالة HYPGEOMDIST(2; 5; 6; 20) ترجع 0.3522

en: y values (array)
ar: قيم ص (مصفوفة)

en: x values (array)
ar: قيم س (مصفوفة)

en: The INTERCEPT() function calculates the interception of the linear regression line with the y axis.
ar: الدالة  INTERCEPT() تحسب تقاطع خط الارتداد الخطي مع محور ص.

en: INTERCEPT(y;x)
ar: INTERCEPT(ص;س)

en: The KURT() function calculates an unbiased estimate of the kurtosis of a data set. You have to provide at least 4 values, otherwise an error is returned.
ar: الدالة KURT() تحسب تقدير كورتوزيس غير متحيز من مجموعة بيانات. يجب عليك أن توفر 4 قيم على الأقل، وإلا ترجع خطأ.

en: KURT(value; value;...)
ar: KURT(قيمة; قيمة;...)

en: KURT(21; 33; 54; 23) returns 1.344239
ar: الدالة KURT(21; 33; 54; 23) ترجع 1.344239

en: The KURTP() function calculates an population kurtosis of a data set. You have to provide at least 4 values, otherwise an error is returned.
ar: الدالة  KURTP() تحسب كورتوزيس العمومية لمجموعة بيانات. يجب عليك أن توفر 4 قيم على الأقل، وإلا ترجع خطأ.

en: KURTP(value; value;...)
ar: KURTP(قيمة; قيمة;...)

en: KURTP(21; 33; 54; 23) returns -1.021
ar: الدالة KURTP(21; 33; 54; 23) ترجع -1.021

en: Position (from the largest)
ar: الموضع (من الأكبر)

en: The LARGE() function returns the k-th largest value from the data set.
ar: الدالة  LARGE() تحسب أكبر قيمة  k من مجموعة البيانات.

en: A1: 3, A2: 1, A3: 5 => LARGE(A1:A3; 2) returns 3
ar: الدالة A1: 3, A2: 1, A3: 5 => LARGE(A1:A3; 2) ترجع 3

en: The LEGACYFDIST() function returns the f-distribution.
ar: الدالة LEGACYFDIST() ترجع توزيع f.

en: LEGACYFDIST(number;degrees_freedom_1;degrees_freedom_2)
ar: LEGACYFDIST(الرقم;درجات الحرية_1;درجات الحرية_2)

en: LEGACYFDIST(0.8;8;12) yields 0.61
ar: الدالة LEGACYFDIST(0.8;8;12) تحصل 0.61

en: Probability
ar: الاحتمال

en: Mean value of the standard logarithmic distribution
ar: قيمة المتوسط الحسابي للتوزيع اللوغاريتمي المعياري

en: Standard deviation of the standard logarithmic distribution
ar: الانحراف المعياري للتوزيع اللوغاريتمي المعياري

en: The LOGINV() function returns the inverse of the lognormal cumulative distribution.
ar: الدالة  LOGINV() ترجع عكس توزيع lognormal التراكمي.

en: LOGINV(p; mean; stdev)
ar: LOGINV(p; المتوسط; stdev)

en: LOGINV(0.1;0;1) equals 0.2776
ar: الدالة LOGINV(0.1;0;1) تعادل 0.2776

en: Probability value for which the standard logarithmic distribution is to be calculated
ar: قيمة الاحتمالية التي يحسب لها التوزيع اللوغاريتمي المعياري

en: The LOGNORMDIST() function returns the cumulative lognormal distribution.
ar: الدالة LOGNORMDIST() ترجع توزيع lognormal التراكمي.

en: LOGNORMDIST(0.1;0;1) equals 0.01
ar: الدالة LOGNORMDIST(0.1;0;1) تعادل 0.01

en: Floating point value or range of values
ar: القيمة الكسرية الحقيقية أو مدى القيم

en: Floating point values or range of values
ar: القيم الكسرية الحقيقية أو مدى القيم

en: The MEDIAN() function calculates the median of all the values given as parameters. You can calculate the median of a range like MEDIAN(A1:B5) or a list of values like MEDIAN(12; 5; 12.5). Blank cells will be considered as a zero, and cells with text will be ignored.
ar: الدالة  MEDIAN() تحسب الوسيط الحسابي لكل القيم المعطاة كمعاملات. يمكنك حساب الوسيط لمدى مثل MEDIAN(A1:B5) أو قائمة من القيم مثل MEDIAN(12; 5; 12.5). الخلايا الفارغة ستعد على أنها صفر، وخلايا النصوص ستُرفض.

en: MEDIAN(value;value;...)
ar: MEDIAN(قيمة;قيمة;...)

en: MEDIAN(12; 5; 5.5) equals 5.5
ar: الدالة MEDIAN(12; 5; 5.5) تعادل 5.5

en: MEDIAN(12; 7; 8;2) equals 7.5
ar: الدالة MEDIAN(12; 7; 8;2) تعادل 7.5

en: Float
ar: العدد الحقيقي

en: MODE(number; number2; ...)
ar: MODE(الرقم; الرقم 2; ...)

en: MODE(range)
ar: MODE(مدى)

en: MODE(12; 14; 12; 15) returns 12
ar: الدالة MODE(12; 14; 12; 15) ترجع 12

en: Number of failures
ar: عدد مرات الفشل

en: Number of successful trials
ar: عدد المحاولات الناجحة

en: Probability of success
ar: احتمال النجاح

en: The NEGBINOMDIST() function returns the negative binomial distribution.
ar: الدالة NEGBINOMDIST() ترجع التوزيع الثنائي السالب.

en: NEGBINOMDIST(failures; success; prob_of_success)
ar: NEGBINOMDIST(مرات الفشل; النجاح; احتمال الفشل)

en: NEGBINOMDIST(2;5;0.55) returns 0.152872629
ar: الدالة NEGBINOMDIST(2;5;0.55) ترجع 0.152872629

en: Linear middle of the distribution
ar: الوسط الخطي للتوزيع

en: Standard deviation of the distribution
ar: الانحراف المعياري للتوزيع

en: The NORMDIST() function returns the normal cumulative distribution.
ar: الدالة  NORMDIST() ترجع التوزيع التراكمي الطبيعي.

en: Number is the value of the distribution based on which the normal distribution is to be calculated.
ar: الرقم هو قيمة التوزيع الذي يحسب التوزيع الطبيعي بناءً عليه.

en: MV is the linear middle of the distribution.
ar: المعامل MV هو الوسط الخطي للتوزيع.

en: STD is the standard deviation of the distribution.
ar: المعامل STD هو الانحراف المعياري للتوزيع

en: K = 0 calculates the density function; K = 1 calculates the distribution.
ar: عندما K = 0 تحسب دالة الكثافة؛ K = 1 تحسب التوزيع.

en: NORMDIST(0.859;0.6;0.258;0) equals 0.934236
ar: الدالة NORMDIST(0.859;0.6;0.258;0) تعادل 0.934236

en: NORMDIST(0.859;0.6;0.258;1) equals 0.842281
ar: الدالة NORMDIST(0.859;0.6;0.258;1) تعادل 0.842281

en: Middle value in the normal distribution
ar: القيمة الوسطى في التوزيع الطبيعي

en: Standard deviation of the normal distribution
ar: الانحراف المعياري للتوزيع الطبيعي

en: The NORMINV() function returns the inverse of the normal cumulative distribution. The number must be between 0 and 1 (non-inclusive) and STD must be positive.
ar: الدالة  NORMINV() ترجع عكس التوزيع التراكمي الطبيعي. الرقم يجب أن يكون بين 0 و 1 (غير ضمني) و STD يجب أن يكون موجباً.

en: NORMINV(0.9;63;5) equals 69.41
ar: الدالة NORMINV(0.9;63;5) تعادل 69.41

en: Value to which the standard normal distribution is calculated
ar: القيمة التي سيحسب التوزيع الطبيعي المعياري لها

en: The NORMSDIST() function returns the standard normal distribution.
ar: الدالة NORMSDIST() ترجع التوزيع الطبيعي المعياري.

en: NORMSDIST(Number)
ar: NORMSDIST(عدد)

en: NORMSDIST(1) equals 0.84
ar: الدالة NORMSDIST(1) تعادل 0.84

en: The NORMSINV() function returns the inverse of the standard normal cumulative distribution. The number must be between 0 and 1 (non-inclusive).
ar: الدالة  NORMSINV() ترجع عكس التوزيع التراكمي الطبيعي المعياري. الرقم يجب أن يكون بين 0 و 1 (غير ضمني).

en: NORMSINV(Number)
ar: NORMSINV(عدد)

en: NORMSINV(0.908789) returns 1.3333
ar: الدالة NORMSINV(0.908789) ترجع 1.3333

en: The PEARSON() function calculates the correlation coefficient of two cell ranges. It is the same as the CORREL function.
ar: الدالة  PEARSON() تحسب عامل الارتباط لنطاقين من الخلايا. وهي نفس الدالة  CORREL.

en: PEARSON(range1; range2)
ar: PEARSON(المدى1; المدى 2)

en: Number of elements to permutate
ar: عدد العناصر المطلوب تبديلها

en: The PERMUT() function returns the number of permutations. The first parameter is the number of elements, and the second parameter is the number of elements used in the permutation.
ar: الدالة  PERMUT() ترجع عدد التباديل. المعامل الأول هو عدد العناصر، والمعامل الثاني هو عدد العناصر المستخدمة في التبديل.

en: PERMUT(total;permutated)
ar: PERMUT(الإجمالي;المبدل)

en: PERMUT(8;5) equals 6720
ar: الدالة PERMUT(8;5) تعادل 6720

en: PERMUT(1;1) equals 1
ar: الدالة PERMUT(1;1) تعادل 1

en: The number for which the standard normal distribution is to be calculated
ar: الرقم الذي يحسب له التوزيع الطبيعي المعياري

en: The PHI() function returns value of the distribution function for a standard normal distribution.
ar: الدالة PHI() ترجع قيمة دالة التوزيع لتوزيع طبيعي معياري.

en: PHI(value)
ar: PHI(قيمة)

en: PHI(0.25) equals 0.386668
ar: الدالة PHI(0.25) تعادل 0.386668

en: Lambda parameter (the middle value)
ar: معامل لامدا (القيمة الوسطى)

en: The POISSON() function returns the Poisson distribution.
ar: الدالة  POISSON() ترجع توزيع بواسون.

en: The lambda and number parameters must be positive.
ar: المعاملين لامدا والرقم يجب أن يكونا موجبين.

en: POISSON(number;lambda;cumulative)
ar: POISSON(الرقم;لامدا;التراكمية)

en: POISSON(60;50;0) equals 0.020105
ar: الدالة POISSON(60;50;0) تعادل 0.020105

en: POISSON(60;50;1) equals 0.927840
ar: الدالة POISSON(60;50;1) تعادل 0.927840

en: Data (array)
ar: البيانات (مصفوفة)

en: Order
ar: الترتيب

en: The RANK() function returns the rank of a number in a list of numbers.
ar: الدالة RANK() ترجع منزلة عدد ضمن قائمة أعداد.

en: Order specifies how to rank the numbers:
ar: الترتيب يحدد كيفية ترتيب الأعداد:

en: If 0 or omitted, Data is ranked in descending order.
ar: إذا كانت 0 أو مهملة، ستكون البيانات مرتبة بترتيب تنازلي.

en: RANK (2;{1;2;3}) equals 2
ar: الدالة RANK (2;{1;2;3}) تعادل 2

en: known Y (array)
ar: ص المعروفة (مصفوفة)

en: known X (array)
ar: س المعروفة (مصفوفة)

en: The RSQ() function returns the square of the Pearson product moment correlation coefficient through data points in known_y's and known_x's.
ar: الدالة RSQ() ترجع مربع عامل ارتباط الحاصل اللحظي Pearson خلال نقاط البيانات ضمن ص المعروفة و س المعروفة.

en: If "arrayY" and "arrayX" are empty or have a different number of data points, then #N/A is returned.
ar: إذا كانت "المصفوفة ص" و "المصفوفة س" خاليتان أو لهما عدد نقاط بيانات مختلف، ترجع الخطأ #غير متاح .

en: RSQ(known Y; known X)
ar: RSQ(ص المعروفة; س المعروفة)

en: The SKEW() function returns an estimate for skewness of a distribution
ar: الدالة  SKEW() ترجع تقدير الميلان الإحصائي للتوزيع

en: SKEW(number; number2; ...)
ar: SKEW(الرقم; الرقم 2; ...)

en: SKEW(range)
ar: SKEW(مدى)

en: SKEW(11.4; 17.3; 21.3; 25.9; 40.1) returns 0.9768
ar: الدالة SKEW(11.4; 17.3; 21.3; 25.9; 40.1) ترجع 0.9768

en: The SKEWP() function returns the population skewness of a distribution
ar: الدالة  SKEWP() ترجع ميلان إحصاء العمومية للتوزيع

en: SKEWP(number; number2; ...)
ar: SKEWP(الرقم; الرقم 2; ...)

en: SKEWP(range)
ar: SKEWP(مدى)

en: SKEWP(11.4; 17.3; 21.3; 25.9; 40.1) returns 0.6552
ar: الدالة SKEWP(11.4; 17.3; 21.3; 25.9; 40.1) ترجع 0.6552

en: The SLOPE() function calculates the slope of the linear regression line.
ar: الدالة SLOPE() تحسب ميل خط الارتداد الخطي.

en: SLOPE(y;x)
ar: SLOPE(ص;س)

en: Position (from the smallest)
ar: الموضع (مِن الأصغر)

en: The SMALL() function returns the k-th smallest value from the data set.
ar: الدالة  SMALL() ترجع أصغر قيمة k من مجموعة البيانات.

en: A1: 3, A2: 1, A3: 5 => SMALL(A1:A3; 1) returns 1
ar: الدالة A1: 3, A2: 1, A3: 5 => SMALL(A1:A3; 1) ترجع 1

en: Number to be normalized
ar: الرقم المراد تطبيعه

en: Mean of the distribution
ar: المتوسط الحسابي للتوزيع

en: Standard deviation
ar: الانحراف المعياري

en: The STANDARDIZE() function calculates a normalized value.
ar: الدالة  STANDARDIZE() تحسب القيمة مُطبَّعة.

en: STANDARDIZE(4; 3; 7) returns 0.1429
ar: الدالة STANDARDIZE(4; 3; 7) ترجع 0.1429

en: The STDEV() function returns the estimate standard deviation based on a sample. The standard deviation is a measure of how widely values are dispersed from the average value.
ar: الدالة STDEV() ترجع الانحراف المعياري المقدر بناء على عينة. الانحراف المعياري هو قياس مدى تشتت القيم عن قيمة المتوسط.

en: STDEV(value;value;...)
ar: STDEV(قيمة;قيمة;...)

en: STDEV(6;7;8) equals 1
ar: الدالة STDEV(6;7;8) ترجع 1

en: The STDEVA() function returns the estimate standard deviation based on a sample. The standard deviation is a measure of how widely values are dispersed from the average value. If a referenced cell contains text or contains the boolean value FALSE, it is counted as 0. If the boolean value is TRUE it is counted as 1.
ar: الدالة STDEVA() ترجع الانحراف المعياري المقدر بناء على عينة. الانحراف المعياري هو قياس مدى تشتت القيم عن القيمة المتوسطة. إذا كانت الخلية المرجعية تحتوي نصا أو القيمة المنطقية خاطئ، تعد على أنها 0. إذا كانت القيمة المنطقية صحيح تعد على أنها 1.

en: STDEVA(value;value;...)
ar: STDEVA(قيمة;قيمة;...)

en: STDEVA(6; 7; A1; 8) equals 1, if A1 is empty
ar: الدالة STDEVA(6; 7; A1; 8) تعادل 1، إذا كان A1 خاليا

en: STDEVA(6; 7; A1; 8) equals 3.109, if A1 is TRUE
ar: الدالة STDEVA(6; 7; A1; 8) تعادل 3.109، إذا كان A1 صحيحا

en: The STDEVP() function returns the standard deviation based on an entire population
ar: الدالة STDEVP() ترجع الانحراف المعياري بناء على العمومية الكلية

en: STDEVP(value;value;...)
ar: STDEVP(قيمة;قيمة;...)

en: STDEVP(6;7;8) equals 0.816497...
ar: الدالة STDEVP(6;7;8) تعادل 0.816497...

en: The STDEVPA() function returns standard deviation based on an entire population. If a referenced cell contains text or contains the boolean value FALSE, it is counted as 0. If the boolean value is TRUE it is counted as 1.
ar: الدالة STDEVPA() ترجع الانحراف المعياري بناء على العمومية الكلية. إذا كانت الخلية المرجعية تحتوي نصا أو القيمة المنطقية خاطئ، تعد على أنها 0. إذا كانت القيمة المنطقية صحيح تعد على أنها 1.

en: STDEVPA(value;value;...)
ar: STDEVPA(قيمة;قيمة;...)

en: STDEVPA(6; 7; A1; 8) equals 0.816497..., if A1 is empty
ar: الدالة STDEVPA(6; 7; A1; 8) تعادل 0.816497...، إذا كانت A1 خالية

en: STDEVPA(6; 7; A1; 8) equals 2.69..., if A1 is TRUE
ar: الدالة STDEVPA(6; 7; A1; 8) تعادل 2.69...، إذا كانت A1 صحيح

en: STDEVPA(6; 7; A1; 8) equals 3.11..., if A1 is FALSE
ar: الدالة STDEVPA(6; 7; A1; 8) تعادل 3.11...، إذا كانت A1 خاطئ

en: The STEYX() function calculates the standard error of the predicted y value for each x in the regression.
ar: الدالة STEYX() تحسب الخطأ المعياري لقيمة ص المتوقعة لكل س ضمن الارتداد.

en: Value (array)
ar: Value (مصفوفة)

en: The SUMPRODUCT() function (SUM(X*Y)) returns the sum of the product of these values. The number of values in the two arrays should be equal. Otherwise this function returns Err.
ar: الدالة SUMPRODUCT() مثل (SUM(X*Y)) ترجع مجموع حواصل ضرب هذه القيم. عدد القيم في كلتا المصفوفتين يجب أن يكون متساويا. وإلا فإن هذه الدالة ترجع Err.

en: SUMPRODUCT(array1;array2)
ar: SUMPRODUCT(المصفوفة1;المصفوفة 2)

en: SUMPRODUCT(A1:A2;B1:B2) with A1=2, A2=5, B1=3 and B2=5, returns 31
ar: الدالة SUMPRODUCT(A1:A2;B1:B2) مع A1=2، A2=5، B1=3 و B2=5، ترجع 31

en: The SUMX2PY2() function (SUM(X^2+Y^2)) returns the sum of the squares of these values. The number of values in the two arrays should be equal. Otherwise this function returns Err.
ar: الدالة  SUMX2PY2() مثل (SUM(X^2+Y^2)) ترجع مجموع مربعات هذه القيم. عدد القيم في كلتا المصفوفتين يجب أن يكون متساويا. وإلا فإن هذه الدالة ترجع Err.

en: SUMX2PY2(array1;array2)
ar: SUMX2PY2(المصفوفة1;المصفوفة 2)

en: SUMX2PY2(A1:A2;B1:B2) with A1=2, A2=5, B1=3 and B2=5, returns 63
ar: الدالة SUMX2PY2(A1:A2;B1:B2) مع A1=2، A2=5، B1=3 و B2=5، ترجع 63

en: The SUMX2MY2() function (SUM(X^2-Y^2)) returns the difference of the squares of these values. The number of values in the two arrays should be equal. Otherwise this function returns Err.
ar: الدالة SUMX2MY2() مثل (SUM(X^2-Y^2)) ترجع الفرق بين مربعات هذه القيم. عدد القيم في كلتا المصفوفتين يجب أن يكون متساويا. وإلا فإن هذه الدالة ترجع Err.

en: SUMX2MY2(array1;array2)
ar: SUMX2MY2(المصفوفة1;المصفوفة 2)

en: SUMX2MY2(A1:A2;B1:B2) with A1=2, A2=5, B1=3 and B2=5, returns -5
ar: الدالة SUMX2MY2(A1:A2;B1:B2) مع A1=2، A2=5، B1=3 و B2=5، ترجع -5

en: Degrees of freedom for the t-distribution
ar: درجات الحرية لتوزيع t

en: Mode (1 or 2)
ar: النمط (1 أو 2)

en: The TDIST() function returns the t-distribution.
ar: الدالة TDIST() ترجع توزيع t.

en: Mode = 1 returns the one-tailed test, Mode = 2 returns the two-tailed test.
ar: النمط = 1 يرجع اختبار أحادي التعقب، النمط = 2 يرجع اختبار ثنائي التعقب.

en: TDIST(number;degrees_freedom;mode)
ar: TDIST(الرقم;درجات الحرية;النمط)

en: TDIST(12;5;1) returns 0.000035
ar: الدالة TDIST(12;5;1) ترجع 0.000035

en: KnownY
ar: ص المعروفة

en: KnownX
ar: س المعروفة

en: allowOffset
ar: السماح بالتعديل

en: Constraints: COUNT(knownY) = COUNT(knownX).
ar: القيود: COUNT(ص المعروفة) = COUNT(س المعروفة).

en: dataSet
ar: مجموعة البيانات

en: cutOffFraction
ar: كسر القطع

en: TRIMMEAN(dataSet; cutOffFraction)
ar: TRIMMEAN(مجموعة البيانات; كسر القطع)

en: VAR(value;value;...)
ar: VAR(قيمة;قيمة;...)

en: VAR(12;5;7) equals 13
ar: الدالة VAR(12;5;7) تعادل 13

en: VAR(15;80;3) equals 1716.333...
ar: الدالة VAR(15;80;3) تعادل 1716.333...

en: VAR(6;7;8) equals 1
ar: الدالة VAR(6;7;8) تعادل 1

en: VARA(value;value;...)
ar: VARA(قيمة;قيمة;...)

en: VARA(12;5;7) equals 13
ar: الدالة VARA(12;5;7) تعادل 13

en: VARA(15;80;3) equals 1716.333...
ar: الدالة VARA(15;80;3) تعادل 1716.333...

en: VARA(6;7;8) equals 1
ar: الدالة VARA(6;7;8) تعادل 1

en: VARIANCE(value;value;...)
ar: VARIANCE(قيمة;قيمة;...)

en: VARIANCE(12;5;7) equals 13
ar: الدالة VARIANCE(12;5;7) تعادل 13

en: VARIANCE(15;80;3) equals 1716.333...
ar: الدالة VARIANCE(15;80;3) تعادل 1716.333...

en: VARIANCE(6;7;8) equals 1
ar: الدالة VARIANCE(6;7;8) تعادل 1

en: The VARP() function calculates the variance based on an entire population.
ar: الدالة VARP() تحسب التباين بناء على العمومية الكلية.

en: VARP(value;value;...)
ar: VARP(قيمة;قيمة;...)

en: VARP(12;5;7) equals 8.666...
ar: الدالة VARP(12;5;7) تعادل 8.666...

en: VARP(15;80;3) equals 1144.22...
ar: الدالة VARP(15;80;3) تعادل 1144.22...

en: VARP(6;7;8) equals 0.6666667...
ar: الدالة VARP(6;7;8) تعادل 0.6666667...

en: VARPA(value;value;...)
ar: VARPA(قيمة;قيمة;...)

en: VARPA(12;5;7) equals 8.666...
ar: الدالة VARPA(12;5;7) تعادل 8.666...

en: VARPA(15;80;3) equals 1144.22...
ar: الدالة VARPA(15;80;3) تعادل 1144.22...

en: VARPA(6;7;8) equals 0.6666667...
ar: الدالة VARPA(6;7;8) تعادل 0.6666667...

en: The WEIBULL() function returns the Weibull distribution.
ar: الدالة WEIBULL() ترجع توزيع ويبول.

en: The alpha and beta parameters must be positive, the number (first parameter) must be non-negative.
ar: المعاملان ألفا وبيتا يجب أن يكونا موجبين، والرقم (المعامل الأول) يجب ألا يكون سالباً.

en: WEIBULL(number;alpha;beta;cumulative)
ar: WEIBULL(الرقم;ألفا;بيتا;التراكمية)

en: WEIBULL(2;1;1;0) equals 0.135335
ar: الدالة WEIBULL(2;1;1;0) تعادل 0.135335

en: WEIBULL(2;1;1;1) equals 0.864665
ar: الدالة WEIBULL(2;1;1;1) تعادل 0.864665

en: x (array)
ar: س (مصفوفة)

en: mean
ar: المتوسط الحسابي

en: standardDeviation
ar: الانحراف المعياري

en: The ZTEST() function calculates the two tailed probability of a z-test with normal distribution.
ar: الدالة  ZTEST() تحسب الاحتمال ثنائي التعقب لاختبار z بالتوزيع الطبيعي.

en: The BINO() function returns the binomial distribution.
ar: الدالة BINO() ترجع التوزيع الثنائي.

en: The first parameter is the number of trials, the second parameter is the number of successes, and the third is the probability of success. The number of trials should be greater than the number of successes and the probability should be smaller or equal to 1.
ar: المعامل الأول هو عدد المحاولات، المعامل الثاني هو عدد مرات النجاح، والثالث هو احتمال النجاح. عدد المحاولات يجب أن يكون أكبر من عدد مرات النجاح والاحتمالية يجب أن تكون أصغر من أو تساوي 1.

en: BINO(trials;success;prob_of_success)
ar: BINO(المحاولات;النجاح;احتمال النجاح)

en: BINO(12;9;0.8) returns 0.236223201
ar: الدالة BINO(12;9;0.8) ترجع 0.236223201

en: The SUMXMY2() function (SUM((X-Y)^2)) returns the square of the differences of these values. The number of values in the two arrays should be equal. Otherwise this function returns Err.
ar: الدالة SUMXMY2()  مثل (SUM((X-Y)^2)) ترجع مربع الفروق بين هذه القيم. عدد القيم في كلا المصفوفتين يجب أن يكون متساوياً. وإلا فإن هذه الدالة ترجع Err.

en: SUMXMY2(array1;array2)
ar: SUMXMY2(مصفوفة1;مصفوفة 2)

en: SUMXMY2(A1:A2;B1:B2) with A1=2, A2=5, B1=3 and B2=5, returns 1
ar: الدالة SUMXMY2(A1:A2;B1:B2) مع A1=2، A2=5، B1=3 و B2=5، ترجع 1

en: Probability of failure
ar: احتمال الفشل

en: The INVBINO() function returns the negative binomial distribution. The first parameter is the number of trials, the second parameter is the number of failures, and the third is the probability of failure. The number of trials should be larger than the number of failures and the probability should be smaller or equal to 1.
ar: الدالة INVBINO() ترجع التوزيع الثنائي السالب. المعامل الأول هو عدد المحاولات، المعامل الثاني هو عدد مرات الفشل، والثالث هو احتمال الفشل. عدد المحاولات يجب أن يكون أكبر من عدد مرات الفشل و الاحتمالية يجب أن تكون أقل من أو تساوي 1.

en: INVBINO(trials;failure;prob_of_failure)
ar: INVBINO(محاولات؛فشل؛احتمال الفشل)

en: INVBINO(12;3;0.2) returns 0.236223201
ar: الدالة INVBINO(12;3;0.2) ترجع 0.236223201

en: The GAMMALN() function returns the natural logarithm of the gamma function: G(x). The number parameter must be positive.
ar: الدالة GAMMALN() ترجع اللوغاريتم الطبيعي لدالة جاما: G(س). معامل الرقم يجب أن يكون موجباً.

en: GAMMALN(Number)
ar: GAMMALN(رقم)

en: GAMMALN(2) returns 0
ar: الدالة GAMMALN(2) ترجع 0

en: Decimals
ar: الكسور العشرية

en: The DOLLAR() function converts a number to text using currency format, with the decimals rounded to the specified place. Although the name is DOLLAR, this function will do the conversion according to the current locale.
ar: الدالة DOLLAR() تحول رقما إلى نص باستخدام تنسيق العملة، مع تقريب الكسور العشرية إلى المكان المحدد. برغم أن الاسم هو DOLLAR، فإن هذه الدالة ستقوم بالتحويل طبقا للتعيينات المحلية الحالية.

en: DOLLAR(number;decimals)
ar: DOLLAR(الرقم;الكسور العشرية)

en: DOLLAR(1403.77) returns "$ 1,403.77"
ar: الدالة DOLLAR(1403.77) ترجع "$ 1,403.77"

en: DOLLAR(-0.123;4) returns "$-0.1230"
ar: الدالة DOLLAR(-0.123;4) ترجع "$-0.1230"

en: No_commas
ar: لا_فواصل

en: The FIXED() function rounds a number to the specified number of decimals, formats the number in decimal format string, and returns the result as text. If decimals is negative, number is rounded to the left of the decimal point. If you omit decimals, it is assumed to be 2. If optional parameter no_commas is True, thousand separators will not show up.
ar: الدالة FIXED() تقرب الرقم إلى العدد المحدد من الكسور العشرية، وتنسق الرقم في تنسيق سلسلة عشرية، وتقوم بإرجاع النتيجة كنص. إذا كان عدد الكسور سالبا، فإن الرقم يقرب إلى يسار العلامة العشرية. إذا أسقطت الكسور، فيفترض أن تكون 2. إذا كان المعامل الاختياري لا_فواصل معينا إلى صحيح، فإن فواصل الآلاف لن تظهر.

en: FIXED(number;decimals;no_commas)
ar: FIXED(الرقم;العشرية;لا_فواصل)

en: FIXED(1234.567;1) returns "1,234.6"
ar: الدالة FIXED(1234.567;1) ترجع "1,234.6"

en: FIXED(1234.567;1;FALSE) returns "1234.6"
ar: الدالة FIXED(1234.567;1;FALSE) ترجع "1234.6"

en: FIXED(44.332) returns "44.33"
ar: الدالة FIXED(44.332) ترجع "44.33"

en: Text for which you want to substitute
ar: النص الذي تريد استبداله

en: Part of text you want to replace
ar: الجزء من النص الذي تريد استبداله

en: New text which will be replacement
ar: النص الجديد الذي سيكون بديلا

en: Which occurrence to replace
ar: أي وقوع للنص سيُسْتبدَل

en: The SUBSTITUTE() substitutes new_text for old_text in a text string. If instance_num is specified, only that instance of old_text is replaced. Otherwise, every occurrence of old_text is changed to new_text. Use SUBSTITUTE when you want to replace specific text, use REPLACE when you want to replace any text that occurs in a specific location.
ar: الدالة SUBSTITUTE() تضع النص_الجديد بدلا من النص_القديم في سلسلة نص. إذا حددت رقم_الحالة، فإن تلك الحالة فقط من النص_القديم هي التي تُستبدَل. غير ذلك، فإن كل وقوع لـ النص_القديم سيتغير إلى النص_الجديد. استخدم SUBSTITUTE إذا أردت استبدال نصاً محدداً، واستخدم REPLACE عندما تريد استبدال أي نص يقع في مكان محدد.

en: SUBSTITUTE(text; old_text; new_text; instance_num)
ar: SUBSTITUTE(النص; النص_القديم; النص_الجديد; رقم_الحالة)

en: SUBSTITUTE("Cost Data";"Cost";"Sales") returns "Sales Data"
ar: الدالة SUBSTITUTE("Cost Data";"Cost";"Sales") ترجع "Sales Data"

en: SUBSTITUTE("Qtr 1, 2001";"1";"3";1) returns "Qtr 3, 2001"
ar: الدالة SUBSTITUTE("Qtr 1, 2001";"1";"3";1) ترجع "Qtr 3, 2001"

en: SUBSTITUTE("Qtr 1, 2001";"1";"3";4) returns "Qtr 3, 2003"
ar: الدالة SUBSTITUTE("Qtr 1, 2001";"1";"3";4) ترجع "Qtr 3, 2003"

en: The text you want to find
ar: النص الذي تريد العثور عليه

en: The text which may contain find_text
ar: النص الذي ربما يحتوي النص المطلوب

en: Specified index to start the search
ar: حدد الدليل لبدء البحث به

en: The SEARCH() function finds one text string (find_text) within another text string (within_text) and returns the number of the starting point of find_text, from the leftmost character of within_text.
ar: الدالة SEARCH() تعثر على سلسلة نصية واحدة (النص_المطلوب) ضمن سلسلة نص أخرى (ضمن_النص) وترجع رقم نقطة بداية النص_المطلوب، من أول محرف بأقصى يسار ضمن_النص.

en: You can use wildcard characters, question mark (?) and asterisk (*). A question mark matches any single character, an asterisk matches any sequences of characters.
ar: يمكنك استخدام محارف الرموز الشاملة، علامة استفهام (?) أو نجمة (*). علامة الاستفهام تطابق أي حرف مفرد، النجمة تطابق أي تتابع من الحروف.

en: Parameter start_num specifies the character at which to start the search. The first character is character number 1. If start_num is omitted, it is assumed to be 1. SEARCH does not distinguish between uppercase and lowercase letters.
ar: المعامل رقم_البدء يحدد المحرف الذي سيبدأ عنده البحث. المحرف الأول هو المحرف رقم 1. إذا أُسقِط رقم_البدء، فيفترض أنه 1. دالة SEARCH لا تميز بين الأحرف العلوية والسفلية.

en: SEARCH(find_text;within_text;start_num)
ar: SEARCH(النص_المطلوب;ضمن_النص;رقم_البدء)

en: SEARCH("e";"Statements";6) returns 7
ar: الدالة SEARCH("e";"Statements";6) ترجع 7

en: SEARCH("margin";"Profit Margin") returns 8
ar: الدالة SEARCH("margin";"Profit Margin") ترجع 8

en: The T() function returns the text referred to by value. If value is, or refers to, text then T returns value. If value does not refer to text then T returns empty text.
ar: الدالة T() ترجع النص الممثل بواسطة قيمة. إذا كانت القيمة نصا، أو تعود عليه، فإن T ترجع قيمة. إذا كانت القيمة لا تمثل نصا فإن T ترجع نص فارغ.

en: T(value)
ar: T(قيمة)

en: T(1.2) returns "" (empty text)
ar: الدالة  T(1.2) ترجع "" (نص فارغ)

en: The TEXT() function converts a value to text.
ar: الدالة TEXT() تحول قيمة إلى نص.

en: TEXT(value)
ar: TEXT(قيمة)

en: TEXT(1234.56) returns "1234.56"
ar: الدالة TEXT(1234.56) ترجع "1234.56"

en: TEXT("KSpread") returns "KSpread"
ar: الدالة TEXT("KSpread") ترجع "KSpread"

en: String
ar: سلسلة نصية

en: The PROPER() function converts the first letter of each word to uppercase and the rest of the letters to lowercase.
ar: الدالة PROPER() تحول الحرف الأول من كل كلمة لحرف علوي وبقية الحروف لحروف سفلية.

en: PROPER(string)
ar: PROPER(سلسة نصية)

en: PROPER("this is a title") returns "This Is A Title"
ar: الدالة PROPER("this is a title") ترجع "This Is A Title"

en: First string
ar: السلسلة النصية الاولى

en: String to compare with
ar: السلسلة المراد المقارنة معها

en: Compare case-sensitive (true/false)
ar: قارن بحساسية حالة الأحرف (صحيح/خاطئ)

en: The COMPARE() function returns 0 if the two strings are equal; -1 if the first one is lower in value than the second one; otherwise it returns 1.
ar: الدالة COMPARE() ترجع 0 إذا كانت السلسلتان متساويتين؛ و -1 إذا كانت الأولى أقل قيمة من الثانية؛ غير ذلك ترجع 1.

en: The EXACT() function returns True if these two strings are equal. Otherwise, it returns False.
ar: الدالة EXACT() ترجع صحيح إذا كانت السلسلتان النصيتان متساويتين. غير ذلك، فإنها ترجع خاطئ.

en: EXACT(string1;string2)
ar: EXACT(سلسلة نص1;سلسلة نص 2)

en: Text which you want to replace some characters
ar: النص المراد استبدال بعض المحارف فيه

en: Position of the characters to replace
ar: موضع المحارف المراد استبدالها

en: Number of characters to replace
ar: عدد المحارف المراد استبدالها

en: The text that will replace characters in old text
ar: النص الذي سيستبدل المحارف في النص القديم

en: The REPLACE() function replaces part of a text string with a different text string.
ar: الدالة REPLACE() تستبدل جزء من سلسلة نصية بسلسلة نصية أخرى.

en: REPLACE(text;position;length;new_text)
ar: REPLACE(النص;الموضع;الطول;النص_الجديد)

en: REPLACE("abcdefghijk";6;5;"-") returns "abcde-k"
ar: الدالة REPLACE("abcdefghijk";6;5;"-") ترجع "abcde-k"

en: REPLACE("2002";3;2;"03") returns "2003"
ar: الدالة REPLACE("2002";3;2;"03") ترجع "2003"

en: Specifies index to start the search
ar: يحدد الدليل المراد البحث به

en: The FIND() function finds one text string (find_text) within another text string (within_text) and returns the number of the starting point of find_text, from the leftmost character of within_text.
ar: الدالة FIND() تعثر على سلسلة نصية (النص_المطلوب) ضمن سلسلة نصية أخرى (ضمن_النص) وترجع رقم نقطة بداية النص_المطلوب، من أول حرف بأقصى يسار ضمن_النص.

en: Parameter start_num specifies the character at which to start the search. The first character is character number 1. If start_num is omitted, it is assumed to be 1.
ar: المعامل رقم_البدء يحدد المحرف الذي سيبدأ من عنده البحث. المحرف الأول هو المحرف رقم 1. إذا أُسقِط رقم_البدء، سيفترض أنه 1.

en: You can also use function SEARCH, but unlike SEARCH, FIND is case-sensitive and does not allow wildcard characters.
ar: يمكنك أيضا استخدام الدالة SEARCH، ولكن على عكس SEARCH، فإن FIND حساسة لحالة الأحرف ولا تسمح بمحارف الرموز الشاملة.

en: FIND(find_text;within_text;start_num)
ar: FIND(النص_المطلوب;ضمن_النص;رقم_البدء)

en: Source string
ar: النص المصدر

en: Position
ar: الموضع

en: Length
ar: الطول

en: The MID() function returns a substring that contains 'length' characters of the string, starting at 'position' index.
ar: الدالة MID() ترجع السلسلة النصية التي تحتوي على محارف بعدد الطول من سلسلة نصية، ابتداءً من دليل الموضع.

en: MID(text;position;length)
ar: MID(نص;الموضع;الطول)

en: MID(text;position)
ar: MID(نص;الموضع)

en: The LEN() function returns the length of the string.
ar: الدالة LEN() ترجع طول السلسلة النصية.

en: LEN(text)
ar: LEN(نص)

en: LEN("hello") returns 5
ar: الدالة LEN("hello") ترجع 5

en: LEN("KSpread") returns 7
ar: الدالة LEN("KSpread") ترجع 7

en: The TRIM() function returns text with only single spaces between words.
ar: الدالة TRIM() ترجع النص مع مسافات مفردة فقط بين الكلمات.

en: TRIM(text)
ar: TRIM(نص)

en: TRIM(" hello    KSpread   ") returns "hello KSpread"
ar: الدالة TRIM(" hello    KSpread   ") ترجع "hello KSpread"

en: The CONCATENATE() function returns a string which is the concatenation of the strings passed as parameters.
ar: الدالة  CONCATENATE() ترجع السلسلة النصية التي تمثل ربطا للسلاسل النصية المدخلة كمعاملات.

en: CONCATENATE(value;value;...)
ar: CONCATENATE(قيمة;قيمة;...)

en: Number of characters
ar: عدد المحارف

en: The RIGHT() function returns a substring that contains the 'length' rightmost characters of the string. The whole string is returned if 'length' exceeds the length of the string.
ar: الدالة RIGHT() ترجع السلسلة النصية الفرعية التي تحتوي على الحروف المحددة بالطول من أقصى يمين السلسلة النصية. وترجع السلسلة النصية بأكملها إذا كان الطول يتجاوز طول السلسلة النصية.

en: RIGHT(text;length)
ar: RIGHT(النص;الطول)

en: RIGHT("hello";2) returns "lo"
ar: الدالة RIGHT("hello";2) ترجع "lo"

en: RIGHT("KSpread";10) returns "KSpread"
ar: الدالة RIGHT("KSpread";10) ترجع "KSpread"

en: RIGHT("KSpread") returns "d"
ar: الدالة RIGHT("KSpread") ترجع "d"

en: The LEFT() function returns a substring that contains the 'length' leftmost characters of the string. The whole string is returned if 'length' exceeds the length of the string. It is an error for the number of characters to be less than 0.
ar: الدالة LEFT() ترجع السلسلة النصية الفرعية التي تحتوي على الحروف المحددة بالطول من أقصى يسار السلسلة النصية. وترجع السلسلة النصية بأكملها إذا كان الطول يتجاوز طول السلسلة النصية. وخطأ تنفيذ لعدد الحروف الأقل من 0.

en: LEFT(text;length)
ar: LEFT(النص;الطول)

en: LEFT("hello";2) returns "he"
ar: الدالة LEFT("hello";2) ترجع "he"

en: LEFT("KSpread";10) returns "KSpread"
ar: الدالة LEFT("KSpread";10) ترجع "KSpread"

en: LEFT("KSpread") returns "K"
ar: الدالة LEFT("KSpread") ترجع "K"

en: Count of repetitions
ar: عدد التكرارات

en: The REPT() function repeats the first parameter as many times as by the second parameter. The second parameter must not be negative, and this function will return an empty string if the second parameter is zero (or rounds down to zero).
ar: الدالة REPT() تكرر المعامل الأول بعدد المرات التي يحددها المعامل الثاني. المعامل الثاني يجب ألا يكون سالبا، وهذه الدالة سترجع سلسلة نصية فارغة إذا كان المعامل الثاني صفراً (أو يقرب للصفر).

en: REPT(text;count)
ar: REPT(النص;العدد)

en: REPT("KSpread";3) returns "KSpreadKSpreadKSpread"
ar: الدالة REPT("KSpread";3) ترجع "KSpreadKSpreadKSpread"

en: REPT("KSpread";0) returns ""
ar: الدالة REPT("KSpread";0) ترجع ""

en: By applying the encryption function again to the resulting text, you can decrypt the text.
ar: بتطبيق دالة التشفير مرة أخرى على النص الناتج، يمكنك فك تشفير النص.

en: The TOGGLE() function changes lowercase characters to uppercase and uppercase characters to lowercase.
ar: الدالة TOGGLE() تغير الحروف السفلية إلى علوية والحروف العلوية إلى سفلية.

en: TOGGLE(text)
ar: TOGGLE(نص)

en: TOGGLE("hello") returns "HELLO"
ar: الدالة TOGGLE("hello") ترجع "HELLO"

en: TOGGLE("HELLO") returns "hello"
ar: الدالة TOGGLE("HELLO") ترجع "hello"

en: TOGGLE("HeLlO") returns "hElLo"
ar: الدالة TOGGLE("HeLlO") ترجع "hElLo"

en: The CLEAN() function removes every non-printable character from the string
ar: الدالة CLEAN() تزيل كل حرف غير قابل للطباعة من السلسلة الحرفية

en: CLEAN(text)
ar: CLEAN(نص)

en: CLEAN(AsciiToChar(7) + "HELLO") returns "HELLO"
ar: الدالة CLEAN(AsciiToChar(7) + "HELLO") ترجع "HELLO"

en: The SLEEK() function removes all spaces from the string.
ar: الدالة SLEEK() تزيل كافة الفراغات من السلسلة الحرفية.

en: SLEEK(text)
ar: SLEEK(نص)

en: SLEEK("This is   some  text ") returns "Thisissometext"
ar: الدالة SLEEK("This is   some  text ") ترجع "Thisissometext"

en: The UPPER() function converts a string to upper case.
ar: الدالة UPPER() تحول سلسلة نصية إلى حروفا علوية.

en: UPPER(text)
ar: UPPER(نص)

en: UPPER("hello") returns "HELLO"
ar: الدالة UPPER("hello") ترجع "HELLO"

en: UPPER("HELLO") returns "HELLO"
ar: الدالة UPPER("HELLO") ترجع "HELLO"

en: The LOWER() function converts a string to lower case.
ar: الدالة LOWER() ترجع سلسلة نصية إلى أحرف سفلية.

en: LOWER(text)
ar: LOWER(نص)

en: LOWER("hello") returns "hello"
ar: الدالة LOWER("hello") ترجع "hello"

en: LOWER("HELLO") returns "hello"
ar: الدالة LOWER("HELLO") ترجع "hello"

en: Character code
ar: شفرة المحرف

en: The CHAR() function returns the character specified by a number.
ar: الدالة CHAR() ترجع المحرف المحدد بواسطة رقم.

en: CHAR(code)
ar: CHAR(شفرة)

en: CHAR(65) returns "A"
ar: الدالة CHAR(65) ترجع "A"

en: The CODE() function returns a numeric code for the first character in a text string.
ar: الدالة CODE() ترجع رمزا رقميا للمحرف الأول في سلسلة نصية.

en: CODE(text)
ar: CODE(نص)

en: CODE("KDE") returns 75
ar: الدالة CODE("KDE") ترجع 75

en: Converts text string that represents a value to the real value.
ar: يحول سلسلة النص التي تمثل قيمة إلى القيمة الحقيقية.

en: VALUE(text)
ar: VALUE(نص)

en: VALUE("14.03") returns 14.03
ar: الدالة VALUE("14.03") ترجع 14.03

en: Searched text
ar: النص المبحوث

en: Regular expression
ar: تعبير نمطي

en: Default value (optional)
ar: القيمة الافتراضية (اختياري)

en: Back-reference (optional)
ar: المرجع الخلفي (اختياري)

en: Returns a part of the string that matches a regular expression. If the string does not match the given regular expression, value specified as default is returned.
ar: ترجع الجزء من السلسلة الحرفية الذي يطابق تعبيرا نمطياً. إذا كانت السلسلة الحرفية لا تطابق التعبير النمطي، فترجع القيمة المحددة كافتراضية.

en: If a back-reference is provided, then the value of that back-reference is returned.
ar: عند تزويد مرجع خلفي، فإن قيمة ذلك المرجع الخلفي تُرجَع.

en: If no default value is given, an empty string is assumed. If no back-reference is given, 0 is assumed (so that entire matching part is returned).
ar: إذل لم تعطى أية قيمة افتراضية، يفترض سلسلة نص فارغة. إذا لم يُعطَى مرجع خلفي، يفترض 0 (وبهذا فإنه يُرجع كامل الجزء المطابق).

en: REGEXP(text; regexp; default; backref)
ar: REGEXP(نص; تعبير نمطي; الافتراضية; مرجع خلفي)

en: Replacement
ar: الاستبدال

en: Replaces all matches of a regular expression with the replacement text
ar: تستبدل كل المتطابقات من تعبير نمطي بنص الاستبدال

en: REGEXPRE(text; regexp; replacement)
ar: REGEXPRE(نص; تعبير نمطي; استبدال)

en: REGEXPRE("14 and 15 and 16";"[0-9]+";"num") returns "num and num and num"
ar: الدالة REGEXPRE("14 and 15 and 16";"[0-9]+";"num") ترجع "num and num and num"

en: The UNICODE() function returns a unicode code point for the first character in a text string.
ar: الدالة UNICODE() ترجع نقطة ترميز unicode للمحرف الأول ضمن سلسلة نصية.

en: UNICODE(text)
ar: UNICODE(نص)

en: UNICODE("KDE") returns 75
ar: الدالة UNICODE("KDE") ترجع 75

en: The UNICHAR() function returns the character specified by a unicode code point.
ar: الدالة UNICHAR() ترجع المحرف المحدد بواسطة نقطة ترميز unicode.

en: UNICHAR(code)
ar: UNICHAR(شفرة)

en: UNICHAR(65) returns "A"
ar: الدالة UNICHAR(65) ترجع "A"

en: Full width characters
ar: محارف كاملة العرض

en: The ASC() function returns the half-width characters corresponding to the full-width argument.
ar: الدالة ASC() ترجع المحارف بنصف العرض المطابقة لنظائرها المعطاة كاملة العرض.

en: ASC(text)
ar: ASC(نص)

en: Half-width characters
ar: المحارف بنصف العرض

en: The JIS() function returns the full-width characters corresponding to the half-width argument.
ar: الدالة JIS() ترجع المحارف كاملة العرض المطابقة لنظائرها المعطاة بنصف العرض.

en: JIS(text)
ar: JIS(نص)

en: Trigonometric
ar: حساب المثلثات

en: The COS() function returns the cosine of x, where x is given in radians.
ar: الدالة COS() ترجع جيب تمام الزاوية س، حيث تكون س معطاة بالتقدير الدائري.

en: COS(Float)
ar: COS(عدد حقيقي)

en: COS(0) equals 1.0
ar: الدالة COS(0) تعادل 1.0

en: COS(PI()/2) equals 0
ar: الدالة COS(PI()/2) تعادل 0

en: The ACOT() function returns the inverse cotangent of a number.
ar: الدالة ACOT() ترجع ظل تمام الزاوية العكسي لرقم.

en: ACOT(Float)
ar: ACOT(عدد حقيقي)

en: ACOT(0) equals 1.57079633
ar: الدالة ACOT(0) تعادل 1.57079633

en: The SIN() function returns the sine of x, where x is given in radians.
ar: الدالة SIN() ترجع جيب الزاوية س، حيث تكون س معطاة بالتقدير الدائري.

en: SIN(Float)
ar: SIN(عدد حقيقي)

en: SIN(0) equals 0
ar: الدالة SIN(0) تعادل 0

en: SIN(PI()/2) equals 1
ar: الدالة SIN(PI()/2) تعادل 1

en: The TAN() function returns the tangent of x, where x is given in radians.
ar: الدالة TAN() ترجع ظل الزاوية س، حيث تكون س معطاة بالتقدير الدائري.

en: TAN(Float)
ar: TAN(عدد حقيقي)

en: TAN(0.7) equals 0.84228838
ar: الدالة TAN(0.7) تعادل 0.84228838

en: TAN(0) equals 0
ar: الدالة TAN(0) تعادل 0

en: The ACOS() function returns the arc cosine in radians and the value is mathematically defined to be 0 to PI (inclusive).
ar: الدالة ACOS() ترجع جيب تمام الزاوية العكسي بالتقدير الدائري والقيمة محددة رياضيا لتكون من 0 إلى ط (متضمنة).

en: ACOS(Float)
ar: ACOS(عدد حقيقي)

en: ACOS(0.8) equals 0.6435011
ar: الدالة ACOS(0.8) تعادل 0.6435011

en: ACOS(0) equals 1.57079633
ar: الدالة ACOS(0) تعادل 1.57079633

en: The ASIN() function returns the arc sine in radians and the value is mathematically defined to be -PI/2 to PI/2 (inclusive).
ar: الدالة ASIN() ترجع جيب الزاوية العكسي بالتقدير الدائري والقيمة محددة رياضيا من -ط/2 إلى ط/2 (متضمنة).

en: ASIN(Float)
ar: ASIN(عدد حقيقي)

en: ASIN(0.8) equals 0.92729522
ar: الدالة ASIN(0.8) تعادل 0.92729522

en: ASIN(0) equals 0
ar: الدالة ASIN(0) تعادل 0

en: The ATAN() function returns the arc tangent in radians and the value is mathematically defined to be -PI/2 to PI/2 (inclusive).
ar: الدالة ATAN() ترجع ظل الزاوية العكسي بالتقدير الدائري والقيمة محددة رياضيا لتكون من -ط/2 إلى ط/2 (متضمنة).

en: ATAN(Float)
ar: ATAN(عدد حقيقي)

en: ATAN(0.8) equals 0.67474094
ar: الدالة ATAN(0.8) تعادل 0.67474094

en: ATAN(0) equals 0
ar: الدالة ATAN(0) تعادل 0

en: The COSH() function returns the hyperbolic cosine of x, which is defined mathematically as (exp(x) + exp(-x)) / 2.
ar: الدالة COSH() ترجع جيب تمام الزاوية الزائدي لـ س، الذي يحدد رياضيا من (exp(x) + exp(-x)) / 2.

en: COSH(Float)
ar: COSH(عدد حقيقي)

en: COSH(0.8) equals 1.33743495
ar: الدالة COSH(0.8) تعادل 1.33743495

en: COSH(0) equals 1
ar: الدالة COSH(0) تعادل 1

en: The SINH() function returns the hyperbolic sine of x, which is defined mathematically as (exp(x) - exp(-x)) / 2.
ar: الدالة SINH() ترجع جيب الزاوية الزائدي لـ س، الذي يحدد رياضيا من (exp(x) - exp(-x)) / 2.

en: SINH(Float)
ar: SINH(عدد حقيقي)

en: SINH(0.8) equals 0.88810598
ar: الدالة SINH(0.8) تعادل 0.88810598

en: SINH(0) equals 0
ar: الدالة SINH(0) تعادل 0

en: The TANH() function returns the hyperbolic tangent of x, which is defined mathematically as sinh(x)/cosh(x).
ar: الدالة TANH() ترجع ظل الزاوية الزائدي لـ س، الذي يحدد رياضيا من sinh(س)/cosh(س).

en: TANH(Float)
ar: TANH(عدد حقيقي)

en: TANH(0.8) equals 0.66403677
ar: الدالة TANH(0.8) تعادل 0.66403677

en: TANH(0) equals 0
ar: الدالة TANH(0) تعادل 0

en: The ACOSH() function calculates the inverse hyperbolic cosine of x. That is the value whose hyperbolic cosine is x. If x is less than 1.0, acosh() returns not-a-number (NaN) and errno is set.
ar: الدالة ACOSH() تحسب جيب التمام الزائدي العكسي لـ س. والذي هو القيمة التي جيب التمام الزائدي لها هو س. إذا كانت س أقل من  1.0، فإن acosh() ترجع ليس رقما (NaN) وتُعيِّن errno.

en: ACOSH(Float)
ar: ACOSH(عدد حقيقي)

en: ACOSH(5) equals 2.29243167
ar: الدالة ACOSH(5) تعادل 2.29243167

en: ACOSH(0) equals NaN
ar: الدالة ACOSH(0) تعادل NaN

en: The ASINH() function calculates the inverse hyperbolic sine of x; that is the value whose hyperbolic sine is x.
ar: الدالة ASINH() تحسب جيب الزاوية الزائدي العكسي لـ س؛ والذي هو القيمة التي جيب الزاوية الزائدي لها هو س.

en: ASINH(Float)
ar: ASINH(عدد حقيقي)

en: ASINH(0.8) equals 0.73266826
ar: الدالة ASINH(0.8) تعادل 0.73266826

en: ASINH(0) equals 0
ar: الدالة ASINH(0) تعادل 0

en: The ATANH() function calculates the inverse hyperbolic tangent of x; that is the value whose hyperbolic tangent is x. If the absolute value of x is greater than 1.0, ATANH() returns not-a-number (NaN).
ar: الدالة ATANH() تحسب ظل الزاوية الزائدي العكسي لـ س؛ والذي هو القيمة التي ظل الزاوية الزائدي لها هو س. إذا كانت القيمة المطلقة لـ س أكبر من 1.0، فإن ATANH() ترجع ليس-رقما (NaN).

en: ATANH(Float)
ar: ATANH(عدد حقيقي)

en: ATANH(0.8) equals 1.09861229
ar: الدالة ATANH(0.8) تعادل 1.09861229

en: ATANH(0) equals 0
ar: الدالة ATANH(0) تعادل 0

en: This function calculates the arc tangent of the two variables x and y. It is similar to calculating the arc tangent of y/x, except that the signs of both arguments are used to determine the quadrant of the result.
ar: هذه الدالة تحسب ظل الزاوية العكسي لمتغيرين س و ص. وهي مماثلة لحساب ظل الزاوية العكسي لـ ص/س، باستثناء أن إشارتي كلا المعطيان تستخدمان لتحديد ربع الدائرة للناتج.

en: ATAN2(value;value)
ar: ATAN2(قيمة;قيمة)

en: ATAN2(0.5;1.0) equals 1.107149
ar: الدالة ATAN2(0.5;1.0) تعادل 1.107149

en: ATAN2(-0.5;2.0) equals 1.815775
ar: الدالة ATAN2(-0.5;2.0) تعادل 1.815775

en: This function transforms a radian angle to a degree angle.
ar: هذه الدالة تحول زاوية بالقياس الدائري لزاوية بالقياس الستيني.

en: DEGREES(Float)
ar: DEGREES(عدد حقيقي)

en: DEGREES(0.78) equals 44.69
ar: الدالة DEGREES(0.78) تعادل 44.69

en: DEGREES(1) equals 57.29
ar: الدالة DEGREES(1) تعادل 57.29

en: Angle (degrees)
ar: الزاوية (بالدرجات)

en: This function transforms a degree angle to a radian angle.
ar: هذه الدالة تحول زاوية بالقياس الستيني لزاوية بالقياس الدائري .

en: RADIANS(Float)
ar: RADIANS(عدد حقيقي)

en: RADIANS(75) equals 1.308
ar: الدالة RADIANS(75) تعادل 1.308

en: RADIANS(90) equals 1.5707
ar: الدالة RADIANS(90) تعادل 1.5707

en: The PI() function returns the value of PI.
ar: الدالة PI() ترجع قيمة ط.

en: PI() equals 3.141592654...
ar: الدالة PI() تعادل 3.141592654...

en: You cannot change a protected sheet
ar: لا يمكنك تغيير ورقة محمية

note: i18n: Please use the same words (even upper/lower case) as in KoPageLayoutDia.cc function setupTab2(), without the brackets "<" and ">"
en: page
ar: صفحة

en: pages
ar: صفحات

en: file
ar: ملف

en: name
ar: الاسم

en: time
ar: الوقت

en: date
ar: التاريخ

en: author
ar: المؤلف

en: email
ar: البريد الإلكتروني

en: org
ar: المنظمة

en: sheet
ar: الورقة

en: Sheet%1
ar: الورقة%1

en: This document has no sheets (tables).
ar: هذا المستند ليس به أوراق (جداول).

en: Original Author
ar: المؤلف الأصلي

en: Maintainer
ar: المشرف

en: Import/export filter developer
ar: مطور مرشح استورد/صدِّر

en: Developer (functions)
ar: المطور (الدوال)

en: Implemented, reviewed and tested various functions
ar: جَهَّزَ، وفَحصَ واختبرَ عدة دوال

en: Comment:
ar: التعليق:

en: Define Print Range
ar: حدد نطاق الطباعة

en: Define the print range in the current sheet
ar: حدد نطاق الطباعة في الورقة الحالية

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, m_recentFilesEntries)
en: Controls the maximum number of filenames that are shown when you select File-> Open Recent.
ar: يتحكم في العدد الأقصى لأسماء الملفات التي تُعرض عندما تنتقي ملف-> فتح الحديث.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_createBackupFile)
en: Check this box if you want some backup files created. This is checked per default.
ar: عين هذا الصندوق إذا أردت إنشاء بعض ملفات نسخ احتياطي. هذا معين افتراضيا.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_cursorMovement)
en: When you have selected a cell, pressing the Enter key will move the cell cursor one cell left, right, up or down, as determined by this setting.
ar: عند انتقائك لخلية، بالضغط على مفتاح الإدخال سينتقل مؤشر الخلية لخلية واحدة يسارا، أو يمينا، أو أعلى، أو أسفل، حسبما يحدد هذا التعيين .

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_statusBarFunction)
en: This drop down selection box can be used to choose the calculation performed by the Statusbar Summary  function.
ar: صندوق الانتقاء المنسدل هذا يمكن استخدامه لاختيار الحساب الذي يُنجَز بواسطة دالة الملخص لشريط الحالة.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorCombo, m_gridColor)
en: Click here to change the grid color ie the color of the borders of each cell.
ar: انقر هنا لتغير لون الشبكة بما يعني لون حدود كل خلية

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorCombo, m_pageOutlineColor)
en: When the View ->Show Page Borders menu item is checked, the page borders are displayed. Click here to choose another color for the borders than the default red.
ar: عند تعيين عنصر القائمة عرض ->اعرض حدود الصفحة، تظهر حدود الصفحة. انقر هنا لاختيار لون آخر للحدود بدلا من الافتراضي الأحمر.

en: No Limit
ar: لا حصر

en: Sheet
ar: ورقة

en: Interface
ar: الواجهة

en: Down
ar: أسفل

en: Up
ar: أعلى

en: Down, First Column
ar: أسفل، العمود الأول

en: Spelling
ar: إملاء

en: Spell Checker Behavior
ar: سلوك المدقق الإملائي

en: &Completion mode:
ar: نمط الإكمال:

en: Lets you choose the (auto) text completion mode from a range of options in the drop down selection box.
ar: يسمح لك باختيار نمط إكمال النص  (تلقائي) من مدى من الاختيارات في صندوق الانتقاء المنسدل.

en: Popup
ar: منبثق

en: Semi-Automatic
ar: شبه تلقائي

en: Sheet Properties
ar: خصائص الورقة

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Left to Right
ar: يسار إلى يمين

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Right to Left
ar: يمين إلى يسار

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SheetPropertiesWidget)
en: SheetPropertiesBase
ar: خصائص الورقة الأساسية

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Layout direction:
ar: اتجاه التخطيط:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, showCommentIndicatorCheckBox)
en: If this box is checked cells containing comments will be marked by a small red triangle at the top right corner.
ar: عند تعيين هذا الصندوق فإن الخلايا المحتوية على تعليقات ستميز بمثلث أحمر صغير في الركن الأيمن الأعلى.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showCommentIndicatorCheckBox)
en: Show c&omment indicator
ar: اعرض &مميز التعليقات

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, useLCModeCheckBox)
en: If this box is checked the cell reference shown at the left end of the Formula Bar will be displayed in LC mode (i.e. L2C3) rather than in its normal form B3. This does not seem to be of much use at the moment.
ar: عند تعيين هذا الصندوق فإن مرجع الخلية المعروض عند النهاية اليسرى من شريط الصيغة سيعرض في نمط LC (مثال L2C3) بدلاً من شكلها العادي B3. هذا لا يبدو ذو فائدة حقيقية مباشرة.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useLCModeCheckBox)
en: Use &LC mode
ar: استخدم نمط &LC

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, showPageOutlineCheckBox)
en: If you check this option, the page borders will be drawn on your current sheet. Per default the page borders are not displayed. It is useful to see the page borders if you want to print your sheet.
ar: إذا عينت هذا الخيار، فإن حدود الصفحة سترسم في الورقة الحالية. افتراضيا حدود الصفحة لا تظهر. ذلك مفيد لرؤية حدود الصفحة إذا كنت تريد طباعة ورقتك.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, capitalizeFirstLetterCheckBox)
en: Check this box and the first letter of any text you type in will automatically be converted to uppercase.
ar: عيِّن هذا الصندوق وسيحول الحرف الأول لأي نص تقوم بكتابته  تلقائيا إلى حرف علوي.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, capitalizeFirstLetterCheckBox)
en: &Convert first letter to uppercase
ar: &حول الحرف الأول إلى حرف علوي

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, hideZeroCheckBox)
en: If this box is checked any cell containing the value zero will appear blank.
ar: عند تعيين هذا الصندوق فإن أي خلية تحتوي القيمة صفر ستبدو فارغة.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, hideZeroCheckBox)
en: &Hide zero
ar: &اخف الصفر

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showFormulaCheckBox)
en: Show &formula
ar: اعرض الـ&صيغة

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, showColumnAsNumbersCheckBox)
en: If this box is checked the column headings will show as numbers rather than as letters. Letters are default.
ar: عند تعيين هذا الصندوق فإن رؤوس الأعمدة ستعرض كأرقام بدلا من الحروف. الحروف هي الافتراضية.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showColumnAsNumbersCheckBox)
en: Show column as &numbers
ar: اعرض الأعمدة كأ&رقام

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showFormulaIndicatorCheckBox)
en: Show formula &indicator
ar: اعر&ض مميز الصيغة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showGridCheckBox)
en: Show &grid
ar: اعرض الشـ&بكة

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, autoCalcCheckBox)
en: This setting controls whether formulae are recalculated automatically when the value of any cell they refer to changes.
ar: هذا التعيين يتحكم في كون الصيغ سيعاد حسابها تلقائيا حين تتغير قيمة أي خلية تمثلها أم لا.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoCalcCheckBox)
en: &Automatic recalculation
ar: &إعادة الحساب التلقائية

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, ListViewAvailable)
en: Available sheets
ar: الأوراق المتاحة

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, ListViewAvailable)
en: <b>List of all available sheets.</b><br>
    To print a sheet you have to select one or more sheets in this list and use the buttons to insert the selected sheet(s) in the right-hand list, which lists all sheets that are printed.<br>
    You can insert a sheet as often as you like, this way it will be printed multiple times. This is useful for dividers or title pages, for example.
ar: <b>قائمة بكل الأوراق المتاحة.</b><br>
    لتطبع ورقة عليك أن تنتقي ورقة أو أكثر من هذه القائمة واستخدام الأزرار لإدراج الأوراق المنتقاة في القائمة المقابلة، والتي تسرد كل الأوراق المطبوعة.<br>
    يمكنك إدراج ورقة واحدة كما تحب من المرات. وبهذا ستطبع أكثر من مرة. ذلك  مفيد للمقسمات أو صفحات العناوين، على سبيل المثال.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QListWidget, ListViewAvailable)
en: Available Sheets
ar: الأوراق المتاحة

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, ListViewSelected)
en: List of sheets to print in given order
ar: قائمة الأوراق لطباعتها بالترتيب المعطى

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, ListViewSelected)
en: <b>List of sheets to print.</b><br>
    Only the sheets listed here will be printed in the order of listing. You can change the print order with the up and down buttons.<br>
    It is even possible to print a sheet more than once. Just insert the desired sheet again and order the list to your needs.
ar: <b>قائمة الأوراق المراد طباعتها.</b><br>
    فقط الأوراق المسرودة هنا ستطبع في ترتيب السرد. يمكنك تغيير ترتيب الطباعة مع زري أعلى وأسفل.<br>
    حتى أنه يمكنك طباعة ورقة أكثر من مرة. فقط أدرج الورقة المرغوبة مجدداً ورتب القائمة لتوفي احتياجاتك.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QListWidget, ListViewSelected)
en: Selected Sheets
ar: الأوراق المنتقاة

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonSelectAll)
en: Select all sheets
ar: انتقِ كل الأوراق

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonMoveTop)
en: Move selected sheet to the top
ar: انقل الورقة المنتقاة للقمة

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonSelect)
en: Select sheets
ar: انتقِ الأوراق

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonMoveUp)
en: Move selected sheet up
ar: انقل الورقة المنتقاة لأعلى

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonRemove)
en: Remove sheets
ar: أزل الأوراق

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonMoveDown)
en: Move selected sheet down
ar: انقل الورقة المنتقاة لأسفل

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonRemoveAll)
en: Clear Selection
ar: امسح الانتقاء

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonMoveBottom)
en: Move selected sheet to the bottom
ar: انقل الورقة المنتقاة إلى الأسفل

en: Invalid document. Expected mimetype application/x-kspread or application/vnd.kde.kspread, got %1
ar: مستند غير صحيح. نوع mime المتوقع هو application/x-kspread أو application/vnd.kde.kspread، ولكن الموجود %1

en: File Format Mismatch
ar: تنسيق الملف غير مطابق

en: Styles cannot be loaded.
ar: لا يمكن تحميل الأساليب.

en: Invalid document. No map tag.
ar: مستند غير صحيح. لا توجد رقعة خريطة.

en: Height: %1 %2
ar: الارتفاع: %1 %2

en: Hide Row
ar: اخف الصف

en: Width: %1 %2
ar: العرض: %1 %2

en: Hide Column
ar: اخف العمود

en: Area is too large.
ar: المنطقة كبيرة جدا.

en: Sheet %1 could not be found for printing
ar: الورقة %1 لا يمكن العثور عليها للطباعة

en: Modify current sheet's properties
ar: عدّل خصائص الورقة الحالية

en: Insert Sheet
ar: أدرج ورقة

en: Insert a new sheet
ar: أدرج ورقة جديدة

en: Duplicate Sheet
ar: كرر الورقة

en: Duplicate the selected sheet
ar: كرر الورقة المنتقاة

en: Remove Sheet
ar: أزل الورقة

en: Remove the active sheet
ar: أزل الورقة النشطة

en: Rename Sheet...
ar: أعد تسمية الورقة...

en: Rename the active sheet
ar: أعد تسمية الورقة النشطة

en: Show Sheet...
ar: اعرض الورقة...

en: Show a hidden sheet
ar: اعرض ورقة مخفية

en: Hide Sheet
ar: اخف الورقة

en: Hide the active sheet
ar: اخف الورقة النشطة

en: Page Layout...
ar: تخطيط الصفحة...

en: Specify the layout of the spreadsheet for a printout
ar: حدد تخطيط ورقة الحساب لمخرجات الطباعة

en: Reset Print Range
ar: استعادة نطاق الطباعة

en: Recalculate Sheet
ar: أعد حساب الورقة

en: Recalculate
ar: أعد الحساب

en: Recalculate the value of every cell in the current worksheet
ar: أعد حساب قيمة كل خلية في ورقة العمل الحالية

en: Recalculate Document
ar: أعد حساب المستند

en: Recalculate the value of every cell in all worksheets
ar: أعد حساب قيمة كل خلية في كل أوراق العمل

en: Protect &Sheet...
ar: احم الـ&ورقة...

en: Protect the sheet from being modified
ar: احم الورقة من أن تُعدل

en: Protect &Document...
ar: احم المـ&ستند...

en: Protect the document from being modified
ar: احم المستند من أن يُعدل

en: &Create Template From Document...
ar: أنـ&شئ قالبا من مستند...

en: Next Sheet
ar: الورقة التالية

en: Next
ar: التالي

en: Move to the next sheet
ar: انقل للورقة التالية

en: Previous Sheet
ar: الورقة السابقة

en: Previous
ar: السابق

en: Move to the previous sheet
ar: انقل للورقة السابقة

en: First Sheet
ar: الورقة الأولى

en: First
ar: الأول

en: Move to the first sheet
ar: انقل للورقة الأولى

en: Last Sheet
ar: الورقة الأخيرة

en: Move to the last sheet
ar: انقل للورقة الأخيرة

en: Status Bar
ar: شريط الحالة

en: Show the status bar
ar: اعرض شريط الحالة

en: Tab Bar
ar: شريط اللسان

en: Show the tab bar
ar: اعرض شريط اللسان

en: No calculation
ar: لا حساب

en: Calculate using sum
ar: احسب باستخدام المجموع

en: Calculate using minimum
ar: احسب باستخدام الحد الأدنى

en: Calculate using maximum
ar: احسب باستخدام الحد الأقصى

en: Calculate using average
ar: احسب باستخدام المتوسط

en: Calculate using the count
ar: احسب باستخدام التعداد

en: Calculate using the countA
ar: احسب باستخدام countA

en: You cannot change a protected sheet.
ar: لا يمكنك تغيير ورقة محمية.

en: You cannot hide the last visible sheet.
ar: لا يمكنك إخفاء آخر الأوراق الظاهرة.

en: Protect Document
ar: احم المستند

en: Unprotect Document
ar: الغ حماية المستند

en: Protect Sheet
ar: احم الورقة

en: Unprotect Sheet
ar: الغ حماية الورقة

en: You cannot delete the only sheet.
ar: لا يمكنك حذف الورقة الوحيدة.

en: You are about to remove the active sheet.
    Do you want to continue?
ar: أنت بصدد إزالة الورقة النشطة.
    هل تريد المتابعة؟

en: Enter name:
ar: أدخل الاسم:

en: Rename Sheet
ar: أعد تسمية الورقة

en: Change Sheet Name
ar: غيِّر اسم الورقة

en: Sheet name cannot be empty.
ar: اسم الورقة لا يمكن إفراغه.

en: This name is already used.
ar: هذا الاسم مستخدم من قبل.

en: Sum:
ar: المجموع:

en: Average:
ar: المتوسط:

en: Min:
ar: الأدنى:

en: Max:
ar: الأقصى:

en: Count:
ar: تعداد:

en: Enter a password.
ar: أدخل كلمة مرور.

en: Enter the password.
ar: أدخل كلمة المرور.

en: Password is incorrect.
ar: كلمة المرور غير صحيحة.

en: Dependency
ar: الاعتمادية

en: Invalid document. Sheet name is empty.
ar: مستند غير صحيح. اسم الورقة فارغ.

en: Header
ar: ترويسة

en: Header1
ar: ترويسة1

en: Cell Format...
ar: تنسيق الخلية...

en: Set the cell formatting
ar: اضبط تنسيق الخلية

en: Resets to the default format
ar: يستعيد التنسيق الافتراضي

en: Edit and organize cell styles
ar: حرر ونظم أساليب الخلية

en: Apply a predefined style to the selected cells
ar: طبق أسلوباً محدداً مسبقاً على الخلايا المنتقاة

en: Create Style From Cell...
ar: أنشئ أسلوبا من الخلية...

en: Style From Cell
ar: الأسلوب من خلية

en: Create a new style based on the currently selected cell
ar: أنشئ أسلوبا جديدا مبنيا على الخلية المنتقاة الحالية

en: Strike Out
ar: اشطب

en: Select Font...
ar: انتق الخط...

en: Select Font Size
ar: انتق حجم الخط

en: Font Size
ar: حجم الخط

en: Increase Font Size
ar: زد حجم الخط

en: Decrease Font Size
ar: انقص حجم الخط

en: Text Color
ar: لون النص

en: Align Left
ar: حاذ إلى اليسار

en: Left justify the cell contents
ar: اضبط محتويات الخلية لليسار

en: Align Center
ar: حاذ بالمنتصف

en: Center the cell contents
ar: اضبط محتويات الخلية بالمنتصف

en: Align Right
ar: حاذ لليمين

en: Right justify the cell contents
ar: اضبط محتويات الخلية لليمين

en: Align Top
ar: حاذ لأعلى

en: Align cell contents along the top of the cell
ar: حاذ محتويات الخلية بطول أعلى الخلية

en: Align Middle
ar: حاذ بالوسط

en: Align cell contents centered in the cell
ar: حاذ محتويات الخلية في وسط الخلية

en: Align Bottom
ar: حاذ لأسفل

en: Align cell contents along the bottom of the cell
ar: حاذ محتويات الخلية بطول أسفل الخلية

en: Border Left
ar: حد باليسار

en: Set a left border to the selected area
ar: عين حداً أيسر للمنطقة المنتقاة

en: Border Right
ar: حد باليمين

en: Set a right border to the selected area
ar: عيّن حداً أيمن للمنطقة المنتقاة

en: Border Top
ar: حد بأعلى

en: Set a top border to the selected area
ar: عيّن حداً علوياً للمنطقة المنتقاة

en: Border Bottom
ar: حد بأسفل

en: Set a bottom border to the selected area
ar: عيّن حداً سفلياً للمنطقة المنتقاة

en: All Borders
ar: كل الحدود

en: Set a border around all cells in the selected area
ar: عيّن حداً حول كل الخلايا في المنطقة المنتقاة

en: No Borders
ar: لا حدود

en: Remove all borders in the selected area
ar: أزل كل الحدود في المنطقة المنتقاة

en: Border Outline
ar: حد محيط

en: Outline
ar: محيط

en: Set a border to the outline of the selected area
ar: عين حدا لمحيط المنطقة المنتقاة

en: Select a new border color
ar: انتق لون حد جديد

en: Border Color
ar: لون الحد

en: Wrap Text
ar: لف

en: Wrap
ar: لف النص

en: Make the cell text wrap onto multiple lines
ar: جعل نص الخلية يلتف على سطور متعددة

en: Vertical Text
ar: نص رأسي

en: Print cell contents vertically
ar: اطبع محتويات الخلية رأسيا

en: Increase Indent
ar: زد الإزاحة

en: Increase the indentation
ar: زيادة الإزاحة

en: Decrease Indent
ar: انقص الإزاحة

en: Decrease the indentation
ar: إنقاص الإزاحة

en: Change Angle...
ar: غيِّر الزاوية...

en: Angle
ar: الزاوية

en: Change the angle that cell contents are printed
ar: غيِّر الزاوية التي تطبع بها محتويات الخلية

en: Percent Format
ar: تنسيق المئوية

en: Set the cell formatting to look like a percentage
ar: اضبط تنسيق الخلية لتبدو كنسبة مئوية

en: Money Format
ar: تنسيق المال

en: Set the cell formatting to look like your local currency
ar: اضبط تنسيق الخلية ليبدو مثل عملتك المحلية

en: Increase Precision
ar: زد الدقّة

en: Increase the decimal precision shown onscreen
ar: زد دقة الأرقام العشرية الظاهرة على الشاشة

en: Decrease Precision
ar: اخفض الدقّة

en: Decrease the decimal precision shown onscreen
ar: انقص دقة الأرقام العشرية الظاهرة على الشاشة

en: Upper Case
ar: أحرف علوية

en: Upper
ar: علوية

en: Convert all letters to upper case
ar: حول كل الحروف إلى أحرف علوية

en: Lower Case
ar: أحرف سفلية

en: Lower
ar: سفلية

en: Convert all letters to lower case
ar: حول كل الحروف إلى أحرف سفلية

en: Convert First Letter to Upper Case
ar: حول الحرف الأول إلى حرف علوي

en: First Letter Upper
ar: الحرف الأول علوي

en: Capitalize the first letter
ar: حول الحرف الأول إلى حرف علوي

en: Set the background color
ar: اضبط لون الخلفية

en: Background Color
ar: لون الخلفية

en: Merge the selected region
ar: ادمج المنطقة المنتقاة

en: Merge Cells Horizontally
ar: ادمج الخلايا أفقيا

en: Merge Cells Vertically
ar: ادمج الخلايا رأسيا

en: Merge the selected region vertically
ar: ادمج المنطقة المنتقاة رأسياً

en: Dissociate Cells
ar: افصل الخلايا

en: Unmerge the selected region
ar: الغ دمج المنطقة المنتقاة

en: Resize Column...
ar: أعد تحجيم العمود...

en: Change the width of a column
ar: غيِّر عرض عمود

en: Insert Columns
ar: أدرج أعمدة

en: Inserts a new column into the spreadsheet
ar: يدرج عمودا جديدا في ورقة الحساب

en: Remove Columns
ar: أزل الأعمدة

en: Hide Columns
ar: اخف الأعمدة

en: Show Columns...
ar: اعرض الأعمدة...

en: Show hidden columns
ar: اعرض الأعمدة المخفية

en: Equalize Column
ar: عادل الأعمدة

en: Resizes selected columns to be the same size
ar: يعيد تحجيم الأعمدة المنتقاة لتكون بنفس الحجم

en: Show hidden columns in the selection
ar: اعرض الأعمدة المخفية ضمن الانتقاء

en: Resize Row...
ar: أعد تحجيم صف...

en: Change the height of a row
ar: غيِّر ارتفاع صف

en: Insert Rows
ar: أدرج صفوفا

en: Inserts a new row into the spreadsheet
ar: يدرج صفا جديدا في ورقة الحساب

en: Remove Rows
ar: أزل الصفوف

en: Removes a row from the spreadsheet
ar: يزيل صفا من ورقة الحساب

en: Hide Rows
ar: اخف الصفوف

en: Show Rows...
ar: اعرض الصفوف...

en: Show hidden rows
ar: اعرض الصفوف المخفية

en: Equalize Row
ar: عادل الصفوف

en: Resizes selected rows to be the same size
ar: يعيد تحجيم الصفوف المنتقاة لتكون بنفس الحجم

en: Show hidden rows in the selection
ar: اعرض الصفوف المخفية ضمن الانتقاء

en: Adjust Row && Column
ar: عدل الصف والعمود

en: Adjusts row/column size so that the contents will fit
ar: عدل حجم الصف/العمود لملائمة المحتويات

en: Cells...
ar: خلايا...

en: Insert Cells...
ar: أدرج خلايا...

en: Insert a blank cell into the spreadsheet
ar: أدرج خلية فارغة في ورقة الحساب

en: Remove Cells...
ar: أزل الخلايا...

en: Removes the cells from the spreadsheet
ar: يزيل الخلايا من ورقة الحساب

en: Clear All
ar: امسح الكل

en: Clear all contents and formatting of the current cell
ar: امسح كل المحتويات والتنسيقات للخلية الحالية

en: Contents
ar: المحتويات

en: Clear Contents
ar: امسح المحتويات

en: Remove the contents of the current cell
ar: أزل محتويات الخلية الحالية

en: Comment...
ar: تعليق...

en: Edit a comment for this cell
ar: حرر تعليقا لهذه الخلية

en: Remove Comment
ar: أزل التعليق

en: Remove this cell's comment
ar: أزل تعليق هذه الخلية

en: Conditional Styles...
ar: أساليب شرطية...

en: Set cell style based on certain conditions
ar: عين أسلوب الخلية بناء على شروط معينة

en: Remove Conditional Styles
ar: أزل الأساليب الشرطية

en: Remove the conditional cell styles
ar: أزل أساليب الخلية الشرطية

en: &Link...
ar: ا&رتباط...

en: Insert an Internet hyperlink
ar: أدرج ارتباط إنترنت تشعبي

en: Link
ar: ارتباط

en: Remove Link
ar: أزل الارتباط

en: Remove a link
ar: أزل ارتباطاً

en: Validity...
ar: صحة...

en: Set tests to confirm cell data is valid
ar: اضبط اختبارات للتأكد من صلاحية بيانات الخلية

en: Remove Validity
ar: أزل الصلاحية

en: Remove the validity tests on this cell
ar: أزل اختبارات الصلاحية لهذه الخلية

en: &Sort...
ar: ا&فرز...

en: Sort a group of cells
ar: افرز مجموعة خلايا

en: Sort &Decreasing
ar: افرز تـ&ناقصيا

en: Sort &Increasing
ar: افرز تـ&زايديا

en: &Auto-Filter
ar: &مرشح تلقائي

en: Add an automatic filter to a cell range
ar: أضف مرشح تلقائي لنطاق خلية

en: &Left
ar: &يسار

en: &Right
ar: يـ&مين

en: &Up
ar: أ&على

en: &Down
ar: أ&سفل

en: Autosum
ar: جمع تلقائي

en: Insert the 'sum' function
ar: أدرج دالة 'sum'

en: &Series...
ar: &متسلسلات...

en: Insert a series
ar: أدرج متسلسلات

en: &Function...
ar: &دالة...

en: Insert math expression
ar: أدرج تعبير رياضي

en: S&pecial Character...
ar: م&حرف خاص...

en: Insert one or more symbols or letters not found on the keyboard
ar: أدرج واحدا أو أكثر من الرموز أوالحروف الغير موجودة على لوحة المفاتيح

en: From &Database...
ar: من &قاعدة بيانات...

en: Insert data from a SQL database
ar: أدرج بيانات من قاعدة بيانات SQL

en: From &Text File...
ar: من &ملف نصي...

en: Insert data from a text file to the current cursor position/selection
ar: أدرج بيانات من ملف نصي إلى الموضع/الانتقاء الحالي للمؤشر

en: From &Clipboard...
ar: من الحا&فظة...

en: Insert CSV data from the clipboard to the current cursor position/selection
ar: أدرج بيانات CSV من الحافظة إلى الموضع/الانتقاء الحالي للمؤشر

en: &Text to Columns...
ar: &نص إلى أعمدة...

en: Expand the content of cells to multiple columns
ar: وسِّع محتوى الخلايا لعدة أعمدة.

en: Custom Lists...
ar: قوائم مخصصة...

en: Create custom lists for sorting or autofill
ar: أنشئ قوائم مخصصة للفرز أو الملء التلقائي

en: &Consolidate...
ar: &أحكم...

en: Create a region of summary data from a group of similar regions
ar: أنشئ منطقة بيانات تلخيص من مجموعة مناطق متشابهة

en: &Goal Seek...
ar: الـ&سعي للهدف...

en: Repeating calculation to find a specific value
ar: إعادة الحساب للعثور على قيمة محددة

en: &Subtotals...
ar: المجاميع الفرعية...

en: Create different kind of subtotals to a list or database
ar: انشئ نوعا مختلفا من المجاميع الجزئية إلى قائمة أو قاعدة بيانات

en: Area Name...
ar: اسم منطقة...

en: Set a name for a region of the spreadsheet
ar: عَين اسما لمنطقة من ورقة الحساب

en: Named Areas...
ar: مناطق مسماة...

en: Edit or select named areas
ar: حرر أو انتق المناطق المسماة

en: Formula Selection
ar: انتقاء صيغة

en: Insert a function
ar: أدرج دالة

en: Others...
ar: أخرى...

en: Modify Cell
ar: عدل الخلية

en: Edit the highlighted cell
ar: حرر الخلية المميزة

en: Move the cell object to the clipboard
ar: انقل كائن الخلية للحافظة

en: Copy the cell object to the clipboard
ar: انسخ كائن الخلية للحافظة

en: Paste the contents of the clipboard at the cursor
ar: الصق محتويات الحافظة عند المؤشر

en: Special Paste...
ar: لصق خاص...

en: Paste the contents of the clipboard with special options
ar: الصق محتويات الحافظة مع خيارات خاصة

en: Paste with Insertion
ar: الصق مع الإدراج

en: Inserts a cell from the clipboard into the spreadsheet
ar: يدرج خلية من الحافظة إلى ورقة الحساب

en: Selects all cells in the current sheet
ar: ينتقي كل الخلايا في الورقة الحالية

en: Goto Cell...
ar: اذهب للخلية...

en: Goto
ar: اذهب إلى

en: Move to a particular cell
ar: انقل إلى خلية معينة

en: Check the spelling
ar: اختبر الهجاء

en: Run Inspector...
ar: شغّل المحقق...

en: Auto-Format...
ar: تنسيق تلقائي...

en: Set the worksheet formatting
ar: اضبط تنسيق ورقة العمل

en: Create Style From Cell
ar: أنشئ الأسلوب من خلية

en: The style name cannot be empty.
ar: اسم الأسلوب لا يمكن إفراغه.

en: Edit Link
ar: حرر الارتباط

en: You must select multiple cells.
ar: يجب عليك انتقاء عدة خلايا.

en: Adjust Column
ar: عدل العمود

en: Adjust Row
ar: عدل الصف

en: Selection List...
ar: قائمة الانتقاء...

en: This link points to the program or script '%1'.
    Malicious programs can harm your computer. Are you sure that you want to run this program?
ar: هذا الارتباط يشير إلى برنامج أو سرد أوامر '%1'.
    البرامج الخبيثة قد تضر بحاسوبك. هل أنت واثق أنك تريد تشغيل هذا البرنامج؟

en: Open Link?
ar: فتح الارتباط؟

en: Select Single Cell
ar: انتقِ خلية مفردة

en: Select Multiple Cells
ar: انتقِ خلايا متعددة

[ctx: Error: circular formula dependency]
en: #CIRCLE!
ar: #دائرة!

[ctx: Error: broken cell reference]
en: #DEPEND!
ar: #اعتماد!

[ctx: Error: division by zero]
en: #DIV/0!
ar: #القسمة/0!

[ctx: Error: not available]
en: #N/A
ar: #غير متاح

[ctx: Error: unknown function name]
en: #NAME?
ar: #الاسم؟

[ctx: Error: number out of range]
en: #NUM!
ar: #الرقم!

[ctx: Error: empty intersecting area]
en: #NULL!
ar: #انعدام!

[ctx: Error: formula not parseable]
en: #PARSE!
ar: #تحليل!

[ctx: Error: invalid cell/array reference]
en: #REF!
ar: #مرجع!

[ctx: Error: wrong (number of) function argument(s)]
en: #VALUE!
ar: #قيمة!

en: True
ar: صحيح

en: False
ar: خاطئ

en: AM
ar: ق‌ظ

en: PM
ar: ب‌ظ

en: h
ar: س

en: min
ar: دق

en: s
ar: ث

en: true
ar: صحيح

en: false
ar: خاطئ

en: pm
ar: ب‌ظ

en: am
ar: ق‌ظ
