TextShape - en to be translation catalogue (30 entries)

en: Font
be: Шрыфт

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, generalTab)
en: General
be: Агульныя

en: Normal
be: Звычайны

en: Superscript
be: Верхні індэкс

en: Subscript
be: Ніжні індэкс

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textColorLabel)
en: Text color:
be: Колер тэксту:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, backgroundColorLabel)
en: Background color:
be: Фонавы колер:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox)
en: Colors
be: Колеры

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, shadowColorLabel)
en: Color:
be: Колер:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, shadowDistanceLabel)
en: Distance:
be: Адлегласць:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, positionGroupBox)
en: Position
be: Пазіцыя

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonInsert)
en: Insert
be: Уставіць

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, left) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, alignment)
en: Left
be: Леваруч

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, center) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, alignment)
en: Center
be: Пасярэдзіне

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, right) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, alignment)
en: Right
be: Праваруч

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonRename)
en: &Rename
be: &Пераназваць

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonDelete)
en: &Delete
be: В&ыдаліць

[ctx: Automatic horizontal alignment]
en: Auto
be: Аўтаматычна

[ctx: Line spacing value]
en: Double
be: Падвойны

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: After:
be: Пасля:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, bDelete)
en: Delete
be: Выдаліць

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, bNew)
en: &New
be: &Новы

en: Text
be: Тэкст

en: Bold
be: Цёмны

en: Italic
be: Курсіў

en: Align Left
be: Па левым боку

en: Align Right
be: Па правым боку

en: Align Center
be: Па цэнтры

en: Align Block
be: Па шырыні

en: Font Size
be: Памер шрыфта
