kspread - en to bg translation catalogue (2476 entries)

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
bg: &Файл

note: i18n: ectx: Menu (Edit) i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
bg: &Редактиране

note: i18n: ectx: Menu (Fill)
en: Fi&ll
bg: &Попълване

note: i18n: ectx: Menu (Clear)
en: Clear
bg: Изчистване

note: i18n: ectx: Menu (Delete)
en: Delete
bg: Изтриване

note: i18n: ectx: Menu (View) i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
bg: &Изглед

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
bg: &Отиване

note: i18n: ectx: Menu (Insert)
en: &Insert
bg: &Вмъкване

note: i18n: ectx: Menu (ExternalData)
en: &External Data
bg: В&ъншни данни

note: i18n: ectx: Menu (Format)
en: F&ormat
bg: &Форматиране

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox5) i18n: ectx: Menu (MergeCellMenu)
en: Merge Cells
bg: Сливане на клетки

note: i18n: ectx: Menu (Row)
en: &Row
bg: &Ред

note: i18n: ectx: Menu (Column)
en: &Column
bg: &Колона

note: i18n: ectx: Menu (Sheet)
en: &Sheet
bg: &Лист

note: i18n: ectx: Menu (PrintRange)
en: &Print Range
bg: Об&ласт за печат

note: i18n: ectx: Menu (Data)
en: &Data
bg: &Данни

note: i18n: ectx: Menu (Filter)
en: Filter
bg: Филтър

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
bg: &Инструменти

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
bg: &Настройки

note: i18n: ectx: ToolBar (editToolBar)
en: Edit
bg: Редактиране

note: i18n: ectx: ToolBar (navigationToolBar)
en: Navigation
bg: Навигация

note: i18n: ectx: Menu
en: Activate
bg: Включване

note: i18n: tag optionWidget attribute name i18n: ectx: ToolBar (fontPropertyToolBar)
en: Font
bg: Шрифт

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, formatButton) i18n: ectx: ToolBar (formatToolBar)
en: Format
bg: Формат

note: i18n: ectx: ToolBar (colorAndBorderToolBar)
en: Color/Border
bg: Цвят/Контур

en: Parsing of formula in cell %1 failed.
bg: Грешка при обработка на формулата в клетка %1.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ChartDatabaseSelector)
en: Database Selector
bg: Избор на бази от данни

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_areaLabel)
en: Area:
bg: Област:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_formatBox)
en: Data Format
bg: Формат на данните

en: Database
bg: База данни

[ctx: (qtundo-format)]
en: Apply Filter
bg: Прилагане на филтър

en: January
bg: Януари

en: February
bg: Февруари

en: March
bg: Март

en: April
bg: Април

en: May
bg: Май

en: June
bg: Юни

en: July
bg: Юли

en: August
bg: Август

en: September
bg: Септември

en: October
bg: Октомври

en: November
bg: Ноември

en: December
bg: Декември

en: Jan
bg: Яну

en: Feb
bg: Фев

en: Mar
bg: Мар

en: Apr
bg: Апр

[ctx: May short]
en: May
bg: Май

en: Jun
bg: Юни

en: Jul
bg: Юли

en: Aug
bg: Авг

en: Sep
bg: Септ

en: Oct
bg: Окт

en: Nov
bg: Ноем

en: Dec
bg: Дек

en: Monday
bg: Понеделник

en: Tuesday
bg: Вторник

en: Wednesday
bg: Сряда

en: Thursday
bg: Четвъртък

en: Friday
bg: Петък

en: Saturday
bg: Събота

en: Sunday
bg: Неделя

en: Mon
bg: Пон

en: Tue
bg: Втор

en: Wed
bg: Сря

en: Thu
bg: Четв

en: Fri
bg: Пет

en: Sat
bg: Съб

en: Sun
bg: Нед

[ctx: (qtundo-format)]
en: Autofill
bg: Автопопълване

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add Comment
bg: Добавяне на коментар

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Cells
bg: Вмъкване на клетки

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove Cells
bg: Изтриване на клетки

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete
bg: Изтриване

en: Merging of columns or rows is not supported.
bg: Сливането на колони и редове не се поддържа.

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Columns
bg: Вмъкване на колони

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove Columns
bg: Изтриване на колони

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Rows
bg: Вмъкване на редове

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove Rows
bg: Изтриване на редове

[ctx: (qtundo-format)]
en: Rename Sheet
bg: Преименуване на лист

[ctx: (qtundo-format)]
en: Show Sheet
bg: Показване на лист

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add Sheet
bg: Добавяне на лист

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove Sheet
bg: Изтриване на лист

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Sheet Properties
bg: Промяна настройките на лист

en: Do you want to check the spelling in the next sheet?
bg: Искате ли да проверите правописа в следващия лист?

en: Australia
bg: Австралия

en: Dollar
bg: Долар

en: Canada
bg: Канада

en: Caribbean
bg: Кариби

en: New Zealand
bg: Нова Зеландия

en: United States
bg: САЩ

en: Austria
bg: Австрия

en: Euro
bg: Евро

en: Belgium
bg: Белгия

en: Cyprus
bg: Кипър

en: Finland
bg: Финландия

en: France
bg: Франция

en: Germany
bg: Германия

en: Greece
bg: Гърция

en: Ireland
bg: Ирландия

en: Italy
bg: Италия

en: Latvia
bg: Латвия

en: Lithuania
bg: Литва

en: Luxembourg
bg: Люксембург

en: Malta
bg: Малта

en: Monaco
bg: Монако

en: Netherlands
bg: Холандия

en: Portugal
bg: Португалия

en: San Marino
bg: Сан Марино

en: Slovakia
bg: Словакия

en: Slovenia
bg: Словения

en: Spain
bg: Испания

en: Pound
bg: Паунд

en: United Kingdom
bg: Великобритания

en: Japan
bg: Япония

en: Yen
bg: Йена

en: Afghanistan
bg: Афганистан

en: Afghani
bg: Афгани

en: Albania
bg: Албания

en: Lek
bg: Лек

en: Algeria
bg: Алжир

en: Algerian Dinar
bg: Алжирски Динар

en: American Samoa
bg: Американска Самоа

en: US Dollar
bg: Американски долар

en: Andorra
bg: Андора

en: Andorran Peseta
bg: Андорска песета

en: Angola
bg: Ангола

en: Kwanza
bg: Кванза

en: Anguilla
bg: Ангуила

en: East Caribbean Dollar
bg: Източно карибски долар

en: Antigua And Barbuda
bg: Антигуа и Барбадос

en: Argentina
bg: Аржентина

en: Argentine Peso
bg: Аржентинско песо

en: Armenia
bg: Армения

en: Armenian Dram
bg: Арменски драм

en: Aruba
bg: Аруба

en: Aruban Florin
bg: Арубски флорин

en: Australian Dollar
bg: Австралийски долар

en: Schilling
bg: Шилинг

en: Azerbaijan
bg: Азербайджан

en: Azerbaijanian Manat
bg: Азербайджански манат

en: Bahamas
bg: Бахами

en: Bahamian Dollar
bg: Бахамски долар

en: Bahrain
bg: Бахрейн

en: Bahraini Dinar
bg: Бахрейнски динар

en: Bangladesh
bg: Бангладеш

en: Taka
bg: Така

en: Barbados
bg: Барбадос

en: Barbados Dollar
bg: Барбадоски долар

en: Belarus
bg: Беларус

en: Belarusian Ruble
bg: Беларуска рубла

en: Franc
bg: Франк

en: Belize
bg: Белиз

en: Belize Dollar
bg: Белизки долар

en: Benin
bg: Бенин

en: CFA Franc BCEAO
bg: CFA Франк BCEAO

en: Bermuda
bg: Бермуда

en: Bermudian Dollar
bg: Бермудски долар

en: Bhutan
bg: Бутан

en: Indian Rupee
bg: Индийски рупии

en: Ngultrum
bg: Нгултрум

en: Bolivia
bg: Боливия

en: Boliviano
bg: Боливано

en: Bosnia And Herzegovina
bg: Босна и Херцеговина

en: Convertible Marks
bg: Конвертируема марка

en: Botswana
bg: Ботцвана

en: Pula
bg: Пула

en: Norwegian Krone
bg: Норвежка крона

en: Brazil
bg: Бразилия

en: Brazilian Real
bg: Бразилски реал

en: British Indian Ocean Territory
bg: Британска територия в индийски океан

en: Brunei Darussalam
bg: Бруней Дарессалам

en: Brunei Dollar
bg: Брунейски долар

en: Bulgaria
bg: България

en: Lev
bg: Лев

en: Bulgarian Lev
bg: Български лев

en: Burkina Faso
bg: Буркина Фасо

en: Burundi
bg: Бурунди

en: Burundi Franc
bg: Бурундийски франк

en: Cambodia
bg: Камбоджа

en: Riel
bg: Риел

en: CFA Franc BEAC
bg: CFA Франк BEAC

en: Cameroon
bg: Камерун

en: Canadian Dollar
bg: Канадски долар

en: Cape Verde
bg: Капо Верде

en: Cape Verde Escudo
bg: Капо Верде ескудо

en: Cayman Islands
bg: Кайманови острови

en: Cayman Islands Dollar
bg: Кайманови острови долар

en: Central African Republic
bg: Централна африканска република

en: Chad
bg: Чад

en: Chile
bg: Чили

en: Chilean Peso
bg: Чилийско песо

en: China
bg: Китай

en: Yuan Renminbi
bg: Юан

en: Christmas Island
bg: Коледни острови

en: Cocos (Keeling) Islands
bg: Кокосови острови

en: Colombia
bg: Колумбия

en: Colombian Peso
bg: Колумбийско песо

en: Comoro Franc
bg: Коморийски франк

en: Comoros
bg: Комори

en: Congo
bg: Конго

en: Congo, The Democratic Republic Of
bg: Конго, демократична република

en: Franc Congolais
bg: Конгоански франк

en: Cook Islands
bg: Островите Кук

en: New Zealand Dollar
bg: Новозеландски долар

en: Costa Rica
bg: Коста Рика

en: Costa Rican Colon
bg: Костарикански колон

en: Cote D'Ivoire
bg: Кот"Дивоар

en: Croatia
bg: Хърватска

en: Croatian kuna
bg: Хърватска куна

en: Cuba
bg: Куба

en: Cuban Peso
bg: Кубинско песо

en: Cyprus Pound
bg: Кипърски паунд

en: Czech Koruna
bg: Чешка крона

en: Danish Krone
bg: Датска крона

en: Denmark
bg: Дания

en: Djibouti
bg: Джибути

en: Djibouti Franc
bg: Джибутийски франк

en: Dominica
bg: Доминика

en: Dominican Peso
bg: Доминиканско песо

en: Dominican Republic
bg: Доминиканска Република

en: East Timor
bg: Източен Тимур

en: Timor Escudo
bg: Тимурско ескудо

en: Ecuador
bg: Еквадор

en: Egypt
bg: Египет

en: Egyptian Pound
bg: Египетски паунд

en: El Salvador
bg: Ел Салвадор

en: El Salvador Colon
bg: Салвадорски колон

en: Equatorial Guinea
bg: Екваториална Гвинея

en: Eritrea
bg: Еритрея

en: Nakfa
bg: Накфа

en: Estonia
bg: Естония

en: Kroon
bg: Крона

en: Ethiopia
bg: Етиопия

en: Ethiopian Birr
bg: Етиопски бир

en: Falkland Island (Malvinas)
bg: Фолклендски острови

en: Falkland Islands Pound
bg: Фолклендкси паунд

en: Faeroe Islands
bg: Фарьорски острови

en: Fiji
bg: Фиджи

en: Fiji Dollar
bg: Фиджи долар

en: Markka
bg: Финландска марка

en: French Guiana
bg: Френска Гвиана

en: CFP Franc
bg: CFP Франк

en: French Polynesia
bg: Френска Полинезия

en: Franc Southern Territories
bg: Френски южни територии

en: Gabon
bg: Габон

en: Dalasi
bg: Даласи

en: Gambia
bg: Гамбия

en: Georgia
bg: Грузия

en: Lari
bg: Лари

en: German Mark
bg: Немска марка

en: Cedi
bg: Ганайски чеди

en: Ghana
bg: Гана

en: Gibraltar
bg: Гибралтар

en: Gibraltar Pound
bg: Гибралтарски паунд

en: Drachma
bg: Драхма

en: Greenland
bg: Гренландия

en: Grenada
bg: Гранада

en: Guadeloupe
bg: Гвадалупа

en: Guam
bg: Гуам

en: Guatemala
bg: Гватемала

en: Quetzal
bg: Гватемалски кветзал

en: Guinea
bg: Гвинея

en: Guinea Franc
bg: Гвинейски франк

en: Guinea-Bissau
bg: Гвинея-Бисау

en: Guinea-Bissau Peso
bg: Гвинея-Бисау песо

en: Guyana
bg: Гуана

en: Guyana Dollar
bg: Гуански долар

en: Gourde
bg: Гурде

en: Haiti
bg: Хаити

en: Heard Island And McDonald Islands
bg: Остров Хърд и Острови Макдоналд

en: Holy See (Vatican City State)
bg: Ватикана

en: Honduras
bg: Хондурас

en: Lempira
bg: Лемпира

en: Hong Kong
bg: Хонг Конг

en: Hong Kong Dollar
bg: Хонг Конг долар

en: Forint
bg: Форинт

en: Hungary
bg: Унгария

en: Iceland
bg: Исландия

en: Iceland Krona
bg: Исландска крона

en: India
bg: Индия

en: Indonesia
bg: Индонезия

en: Rupiah
bg: Рупиа

en: Iran, Islamic Republic Of
bg: Иран

en: Iranian Rial
bg: Ирански риал

en: Iraq
bg: Ирак

en: Iraqi Dinar
bg: Иракски динар

en: Punt
bg: Пунт

en: Pence
bg: Пени

en: Israel
bg: Израел

en: New Israeli Sheqel
bg: Израелски шекел

en: Lira
bg: Лира

en: Jamaica
bg: Ямайка

en: Jamaican Dollar
bg: Ямайски долар

en: Jordan
bg: Йордания

en: Jordanian Dinar
bg: Йордански динар

en: Kazakhstan
bg: Казакстан

en: Tenge
bg: Танге

en: Kenya
bg: Кения

en: Kenyan Shilling
bg: Кенийски шилинг

en: Kiribati
bg: Кирибати

en: Korea, Democratic People's Republic Of
bg: Корея, Демократична Република

en: North Korean Won
bg: Северна Корея

en: Korea, Republic Of
bg: Република Корея

en: Won
bg: Вон

en: Kuwait
bg: Кувейт

en: Kuwaiti Dinar
bg: Кувейтски динар

en: Kyrgyzstan
bg: Киргизстан

en: Som
bg: Сом

en: Kip
bg: Кип

en: Lao People's Democratic Republic
bg: Народна демократична република Лаос

en: Latvian Lats
bg: Латвийски лат

en: Lebanese Pound
bg: Ливански паунд

en: Lebanon
bg: Ливан

en: Lesotho
bg: Лесото

en: Rand
bg: Ранд

en: Loti
bg: Лоти

en: Liberia
bg: Либерия

en: Liberian Dollar
bg: Либерийски долар

en: Libyan Arab Jamahiriya
bg: Либия

en: Liechtenstein
bg: Лихтенщайн

en: Swiss Franc
bg: Швейцарски франк

en: Lithuanian Litus
bg: Литовски литус

en: Macao
bg: Макао

en: Pataca
bg: Патака

en: Denar
bg: Динар

en: Macedonia, The Former Yugoslav Republic Of
bg: Македония

en: Madagascar
bg: Мадагаскар

en: Malagasy Franc
bg: Мадагаскарски франк

en: Kwacha
bg: Квача

en: Malawi
bg: Малави

en: Malaysia
bg: Малайзия

en: Malaysian Ringgit
bg: Малайзийски Рингит

en: Maldives
bg: Малдиви

en: Rufiyaa
bg: Руфия

en: Mali
bg: Мали

en: Maltese Lira
bg: Малтийска лира

en: Marshall Islands
bg: Маршалски Острови

en: Martinique
bg: Мартиника

en: Mauritania
bg: Мавритания

en: Ouguiya
bg: Угуйа

en: Mauritius
bg: Мавриций

en: Mauritius Rupee
bg: Маврийска рупия

en: Mayotte
bg: Майота

en: Mexican Peso
bg: Мексиканско песо

en: Mexico
bg: Мексико

en: Micronesia, Federated States Of
bg: Микронезия

en: Moldova, Republic Of
bg: Молдова

en: Moldovan Leu
bg: Молдовска лея

en: Mongolia
bg: Монголия

en: Tugrik
bg: Тугрик

en: Montserrat
bg: Монтсерат

en: Moroccan Dirham
bg: Марокански дирхам

en: Morocco
bg: Мароко

en: Metical
bg: Метикал

en: Mozambique
bg: Мозамбик

en: Kyat
bg: Куат

en: Myanmar
bg: Майнмар

en: Namibia
bg: Намибия

en: Namibia Dollar
bg: Намибийски долар

en: Nauru
bg: Науру

en: Nepal
bg: Непал

en: Nepalese Rupee
bg: Непалски рупии

en: Guilder
bg: Гулдер

en: Netherlands Antillean Guilder
bg: Холандски антилски гилдер

en: Netherlands Antilles
bg: Холандски Антили

en: New Caledonia
bg: Нова Каледония

en: Cordoba Oro
bg: Кордоба Оро

en: Nicaragua
bg: Никарагуа

en: Niger
bg: Нигер

en: Naira
bg: Наира

en: Nigeria
bg: Нигерия

en: Niue
bg: Ниуе

en: Norfolk Islands
bg: Острови Норфолк

en: Northern Mariana Islands
bg: Северно Мариански острови

en: Norway
bg: Норвегия

en: Oman
bg: Оман

en: Rial Omani
bg: Омански риал

en: Pakistan
bg: Пакистан

en: Pakistan Rupee
bg: Пакистански рупии

en: Palau
bg: Палау

en: Balboa
bg: Балбоа

en: Panama
bg: Панама

en: Kina
bg: Кина

en: Papua New Guinea
bg: Папуа Нова Гвинея

en: Guarani
bg: Гуарани

en: Paraguay
bg: Парагвай

en: Nuevo Sol
bg: Нуево Сол

en: Peru
bg: Перу

en: Philippine Peso
bg: Филипинско песо

en: Philippines
bg: Филипини

en: Pitcairn
bg: Острови Питкарн

en: Poland
bg: Полша

en: Zloty
bg: Злота

en: Escudo
bg: Ескудо

en: Puerto Rico
bg: Пуерто Рико

en: Qatar
bg: Катар

en: Qatari Rial
bg: Катарски риал

en: Leu
bg: Лея

en: Romania
bg: Румъния

en: Russian Federation
bg: Руска федерация

en: Russian Ruble
bg: Руска рубла

en: Rwanda
bg: Руанда

en: Rwanda Franc
bg: Руандски франк

en: Saint Helena
bg: Света Елена

en: Saint Helena Pound
bg: Света Елена паунд

en: Saint Kitts And Nevis
bg: Сент Кит и Невис

en: Saint Lucia
bg: Санта Лучия

en: Saint Pierre And Miquelon
bg: Сент Пиер и Микелон

en: Saint Vincent And The Grenadines
bg: Сент Винсент и Гренадири

en: Samoa
bg: Самоа

en: Tala
bg: Тала

en: Dobra
bg: Добра

en: Sao Tome And Principe
bg: Сан Томе и Принципи

en: Saudi Arabia
bg: Саудитска Арабия

en: Saudi Riyal
bg: Саудитски риал

en: Senegal
bg: Сенегал

en: Seychelles
bg: Сейшели

en: Seychelles Rupee
bg: Сейшелски рупии

en: Leone
bg: Леоне

en: Sierra Leone
bg: Сиера Леоне

en: Singapore
bg: Сингапур

en: Singapore Dollar
bg: Сингапурски долар

en: Slovak Koruna
bg: Словашка крона

en: Tolar
bg: Толар

en: Solomon Islands
bg: Соломонови острови

en: Solomon Islands Dollar
bg: Соломонови острови долар

en: Somali Shilling
bg: Сомалийски шилинг

en: Somalia
bg: Сомалия

en: South Africa
bg: Южна Африка

en: Peseta
bg: Песета

en: Sri Lanka
bg: Шри Ланка

en: Sri Lanka Rupee
bg: Шри Ланка рупии

en: Sudan
bg: Судан

en: Sudanese Dinar
bg: Судански динар

en: Suriname
bg: Суринам

en: Suriname Guilder
bg: Суринамски гулдер

en: Lilangeni
bg: Лиланжени

en: Swaziland
bg: Свазиленд

en: Sweden
bg: Швеция

en: Swedish Krona
bg: Шведска крона

en: Switzerland
bg: Швейцария

en: Syrian Arab Republic
bg: Сирия

en: Syrian Pound
bg: Сирийски паунд

en: New Taiwan Dollar
bg: Тайвански долар

en: Taiwan, Province Of China
bg: Тайван

en: Somoni
bg: Сомони

en: Tajikistan
bg: Таджикистан

en: Tanzania, United Republic Of
bg: Танзания

en: Tanzanian Shilling
bg: Танзанийски шилинг

en: Baht
bg: Бат

en: Thailand
bg: Тайланд

en: Togo
bg: Того

en: Tokelau
bg: Токелау

en: Pa'anga
bg: Панга

en: Tonga
bg: Тонга

en: Trinidad And Tobago
bg: Тринидат и Тобаго

en: Trinidad and Tobago Dollar
bg: Тринидат и Тобаго долар

en: Tunisia
bg: Тунис

en: Tunisian Dinar
bg: Тунизийски динар

en: Turkey
bg: Турция

en: Turkish Lira
bg: Турска лира

en: Manat
bg: Манат

en: Turkmenistan
bg: Туркменистан

en: Tuvalu
bg: Тувалу

en: Uganda
bg: Уганда

en: Uganda Shilling
bg: Угандийски шилинг

en: Hryvnia
bg: Хривния

en: Ukraine
bg: Украйна

en: UAE Dirham
bg: ОАЕ дирхам

en: United Arab Emirates
bg: Обединени Арабски Емирства

en: Pound Sterling
bg: Паунд стерлинг

en: US Dollar (Next day)
bg: Американски долар

en: US Dollar (Same day)
bg: Американски долар

en: Peso Uruguayo
bg: Уругвайско песо

en: Uruguay
bg: Уругвай

en: Uzbekistan
bg: Узбекистан

en: Uzbekistan Sum
bg: Узбекистански сум

en: Vanuatu
bg: Вануату

en: Vatu
bg: Вату

en: Bolivar
bg: Боливия

en: Venezuela
bg: Венецуела

en: Dong
bg: Донга

en: Viet Nam
bg: Виетнам

en: Virgin Islands
bg: Вирджински острови

en: Wallis And Futuna
bg: Валис и Футуна

en: Western Sahara
bg: Западна Сахара

en: Yemen
bg: Йемен

en: Yemeni Rial
bg: Йеменски риал

en: Yugoslavia
bg: Югославия

en: Yugoslavian Dinar
bg: Югославски динар

en: Zambia
bg: Замбия

en: Zimbabwe
bg: Зимбабве

en: Zimbabwe Dollar
bg: Зимабвийски долар

en: All
bg: Всички

en: Enter the area name:
bg: Въведете името на областта:

en: Change Angle
bg: Промяна на ъгъл

en: Angle:
bg: Ъгъл:

en: Sheet Style
bg: Стил на лист

en: Select the sheet style to apply:
bg: Изберете стил на лист за прилагане:

en: Could not find image %1.
bg: Не е намерено изображение %1.

en: Could not load image %1.
bg: Грешка при зареждане на изображение %1.

en: Could not find sheet-style XML file '%1'.
bg: Не е намерен XML файл "%1" за стил за лист.

en: Parsing error in sheet-style XML file %1.
bg: Грешка при обработка на XML файл %1 стил на лист.

en: Cell Comment
bg: Коментар на клетка

en: <none>
bg: <без>

note: i18ncheckarg
en: equal to
bg: равно на

en: greater than
bg: по-голямо от

en: less than
bg: по-малко от

en: equal to or greater than
bg: равно или по-голямо от

en: equal to or less than
bg: равно или по-малко от

en: between
bg: между

en: outside range
bg: извън обхват

en: different to
bg: различно от

en: First Condition
bg: Първо условие

en: Second Condition
bg: Второ условие

en: Third Condition
bg: Трето условие

en: Cell is
bg: Клетката е

en: Cell style
bg: Стил на клетка

en: different from
bg: различен от

en: If the first value is a number, the second value also has to be a number.
bg: Ако първата величина е число, втората също трябва да бъде число.

en: If the first value is a string, the second value also has to be a string.
bg: Ако първата величина е низ, втората също трябва да бъде низ.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_copyData)
en: Copy data
bg: Копиране на данни

en: Consolidate
bg: Обединяване

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, Functions)
en: Sum
bg: Сумиране

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, Functions)
en: Average
bg: Средно

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, Functions)
en: Count
bg: Броене

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, Functions)
en: Max
bg: Макс

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, Functions)
en: Min
bg: Мин

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, Functions)
en: Product
bg: Продукт

en: Standard Deviation
bg: Стандартно отклонение

en: Variance
bg: Вариация

en: The range
    %1
    is too small
bg: Диапазона
    %1
    е твърде малък

en: The range
    %1
    is too large
bg: Диапазона
    %1
    е твърде голям

en: The ranges
    %1
    and
    %2
    have different size
bg: Диапазоните
    %1
    и
    %2
    имат различни размери

en: The range
    %1
     is malformed
bg: Диапазона
    %1
     е деформиран

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Function:
bg: Функция:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Reference:
bg: Указател:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Entered references:
bg: Въведени указатели:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addButton)
en: Add
bg: Добавяне

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_removeButton)
en: Remove
bg: Премахване

en: Inserting From Clipboard
bg: Вмъкване от буфера

en: There is no data in the clipboard.
bg: Няма данни в буфера.

en: There is no usable data in the clipboard.
bg: Няма използваеми данни в буфера.

en: Text to Columns
bg: Текст по колони

en: Cannot open input file.
bg: Грешка при отваряне на входен файл.

en: Insert Data From Database
bg: Вмъкване на данни от база данни

en: Type:
bg: Тип:

en: User name:
    (if necessary)
bg: Име на потребител:
    (ако е необходимо)

en: Host:
bg: Хост:

en: Port:
    (if necessary)
bg: Порт:
    (ако е необходимо)

en: Database name:
bg: Име на база данни:

en: Password:
    (if necessary)
bg: Парола:
    (ако е необходима)

en: Select tables:
bg: Избор на таблици:

en: Select columns:
bg: Избор на колони:

en: Column
bg: Колона

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Columns
bg: Колони

en: Match all of the following (AND)
bg: Съвпадение на всички условия (AND)

en: Match any of the following (OR)
bg: Съвпадение поне на едно условие (OR)

en: equals
bg: е равно

en: not equal
bg: не е равно

en: in
bg: съдържа

en: not in
bg: не съдържа

en: like
bg: като

en: greater
bg: по-голямо

en: lesser
bg: по-малко

en: greater or equal
bg: по-голямо или равно

en: less or equal
bg: по-малко или равно

en: Sorted by
bg: Сортиран по

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, Order)
en: Ascending
bg: По нарастване

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, Order)
en: Descending
bg: По намаляне

en: Distinct
bg: Различен

en: Query Options
bg: Настройки на запитване

en: SQL query:
bg: SQL запитване:

en: Insert in region
bg: Вмъкване в област

en: Starting in cell
bg: Започвайки с клетка

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, resultButton)
en: Result
bg: Резултат

en: You cannot specify a table here.
bg: Не можете да зададете таблица тук.

en: You have to specify a valid region.
bg: Трябва да зададете валидна област.

en: You have to specify a valid cell.
bg: Трябва да зададете валидна клетка.

en: You are not allowed to change data in the database.
bg: Нямате права да променяте данни в базата данни.

en: Executing query failed.
bg: Запитването беше неуспешно.

en: You did not get any results with this query.
bg: Не получихте резултати за това запитване.

en: The port must be a number
bg: Порта трябва да бъде число

en: Connecting to database...
bg: Свързване с базата данни...

en: Connected. Retrieving table information...
bg: Свързан. Получаване информация за таблица...

en: This database contains no tables
bg: Базата данни няма таблици

en: Driver could not be loaded
bg: Драйвера не може да бъде зареден

en: Retrieving meta data of tables...
bg: Получаване на мета данни за таблици...

en: You have to select at least one table.
bg: Трябва да изберете поне една таблица.

en: You have to select at least one column.
bg: Трябва да изберете поне една колона.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, Operator) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, BaseField) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, BaseItem) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, None)
en: None
bg: Без

en: '*' or '?' are not valid wildcards in SQL. The proper replacements are '%' or '_'. Do you want to replace them?
bg: "*" или "?" не са валидни в SQL. Правилните са "%" или "_". Искате ли да бъдат сменени?

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Preview
bg: Преглед

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_9) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, textButton)
en: Text
bg: Текст

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_8)
en: Time
bg: Време

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_7)
en: Date
bg: Дата

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_6)
en: Fraction
bg: Дроб

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_5)
en: Currency
bg: Валута

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_4)
en: Money
bg: Паричен

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_3)
en: Percent
bg: Процент

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton)
en: Generic
bg: Основен

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_2)
en: Number
bg: Число

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_10)
en: Date and Time
bg: Дата и час

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Currency:
bg: Валута:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Format:
bg: Формат:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Postfix:
bg: Наставка:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Precision:
bg: Точност:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Prefix:
bg: Представка:

en: Language: %1
bg: Език: %1

en: Default number format: %1
bg: Формат по подразбиране за числата: %1

note: i18ncheckarg
en: Long date format: %1
bg: Формат за дълга дата: %1

en: Short date format: %1
bg: Формат за кратка дата: %1

en: Time format: %1
bg: Формат за време: %1

en: Currency format: %1
bg: Формат за валута: %1

en: More Options
bg: Допълнителни настройки

en: Search entire sheet
bg: Търсене в целия лист

en: Search in:
bg: Търсене в:

en: Cell Values
bg: Стойности на клетка

en: Comments
bg: Коментари

en: Search direction:
bg: Посока на търсене:

en: Across then Down
bg: Напречно и надолу

en: Down then Across
bg: Надолу и напречно

en: Fewer Options
bg: По-малко настройки

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, style_combo) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, size_combo)
en: Choose the style for your font for the currently selected cells. When you select several cells with different styles, the displayed style is set to Varying (No Change) and leaving it that way will keep all your current style settings for each cell. Changing to Roman for example will change all the selected cells style text to Roman.
bg: Изберете стил шрифт за текущо маркираните клетки. Когато изберете клетки с различни стилове, показваният стил се задава като "Вариращ (без промяна)" и няма да се променя за всяка клетка. Обаче, например ако го смените на Roman, това ще промени всички стилове на клетките на Roman.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, style_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, weight_combo)
en: Varying (No Change)
bg: Вариращ (без промяна)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, style_combo)
en: Italic
bg: Курсив

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, weight_combo)
en: Choose the weight for your font for the currently selected cells. When you select several cells with different font weight, the displayed weight is set to Varying (No Change) and leaving it that way will keep all your current weight settings for each cell. Changing to Bold for example will change all the selected cells font weight to Bold.
bg: Изберете дебелината на шрифта за маркираните клетки. Когато маркирате няколко клетки с различни дебелини, показваната ще бъде "Вариращ (без промяна)"и няма да се променя за всяка клетка. Обаче, например ако го смените на "Получер", това ще промени дебелината на всички шрифтовете на "Получер".

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, weight_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ValueType)
en: Normal
bg: Нормален

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, weight_combo)
en: Bold
bg: Получер

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Color:
bg: Цвят:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, underline)
en: Underline
bg: Подчертан

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Size:
bg: Размер:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Weight:
bg: Ширина:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Style:
bg: Стил:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, textColorButton)
en: Choose the color for the current cell text. Clicking on the color bar will bring you the standard KDE Select Color dialog where you will be able to choose the new color.
bg: Изберете цвят на текста на клетката. Щракването върху лентата с цветовете ще покаже стандартния прозорец за избор на цвят в KDE, откъдето ще можете да изберете нов цвят.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, strike)
en: This will strike out the current cell text if this is checked.
bg: Ако това е включено, текстът в клетката ще бъде зачертан.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, strike)
en: Strike out
bg: Зачертан

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, family_combo)
en: This box lists all your available font families. Click on one family to set it in the current cell.
bg: Това поле показва показва всички налични семейства шрифтове. Щракнете върху някое семейство, за да го зададете за текущата клетка.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, example_label)
en: You can see a preview of the font you are choosing for the current cell.
bg: Можете да видите предварителен преглед за избрания за клетката шрифт.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Function
bg: Функция

en: Insert function
bg: Вмъкване на функция

en: Parameters
bg: Параметри

en: This function has no parameters.
bg: Функцията няма параметри.

en: Description is not available.
bg: Няма налично описание.

en: Goal Seek
bg: Търсене на решение

en: Cell reference is invalid.
bg: Указател на клетка е невалиден.

en: Target value is invalid.
bg: Целевата стойност е невалидна.

en: Source cell must contain a numeric value.
bg: Клетката източник трябва да съдържа числена стойност.

en: Target cell must contain a formula.
bg: Целевата клетка трябва да съдържа формула.

en: Starting...
bg: Стартиране...

en: Iteration:
bg: Повторение:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label5)
en: New value:
bg: Нова стойност:

en: Goal seeking with cell %1 found a solution:
bg: Намерено е решение при търсене на такова с клетка %1:

en: Goal seeking with cell %1 has found NO solution.
bg: Не е намерено е решение при търсене с клетка %1.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: Set cell:
bg: Задаване стойност на клетка:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2)
en: To value:
bg: В стойност:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label3)
en: By changing cell:
bg: Променяйки клетка:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label6)
en: Current value:
bg: Текуща стойност:

en: Goto Cell
bg: Отиване на клетка

en: Enter cell:
bg: Въведете клетка:

en: Move towards right
bg: Преместване надясно

en: Move towards bottom
bg: Преместване надолу

en: Insert rows
bg: Вмъкване на редове

en: Insert columns
bg: Вмъкване на колони

en: Insert Cells
bg: Вмъкване на клетки

en: Move towards left
bg: Преместване наляво

en: Move towards top
bg: Преместване нагоре

en: Remove rows
bg: Изтриване на редове

en: Remove columns
bg: Изтриване на колони

en: Remove Cells
bg: Изтриване на клетки

en: Style
bg: Стил

en: Inherit style:
bg: Наследен стил:

en: Default
bg: По подразбиране

en: A style with this name already exists.
bg: Вече има стил с такова име.

en: A style cannot inherit from itself.
bg: Стил не може да наследи от себе си.

en: The style cannot inherit from '%1' because of recursive references.
bg: Стилът не може да наследи от %1 поради рекурсивно обръщение.

en: Cell Format
bg: Форматиране на клетка

en: &General
bg: &Общи

en: &Data Format
bg: &Формат на данните

en: &Font
bg: &Шрифт

en: &Position
bg: &Позиция

en: &Border
bg: &Контур

en: Back&ground
bg: Фо&н

en: &Cell Protection
bg: &Защита на клетка

en: When you have a number in the current cell and you switch from the dcell format from Generic to Percent, the current cell number will be multiplied by 100%.
    For example if you enter 12 and set the cell format to Percent, the number will then be 1,200 %. Switching back to Generic cell format will bring it back to 12.
    You can also use the Percent icon in the Format Toolbar.
bg: Когато имате число в клетката и превключите от формат "dcell" в "Основен в процент", номера на клетката ще бъде умножен по 100%.
    Например ако въведете 12 и формата на клетката е "процент", числото ще бъде 1,200 %. Връщането обратно към основния формат ще възвърне 12.
    Можете също така да използвате иконата за проценти в лентата с инструменти за форматиране.

en: Scientific
bg: Научен

en: The scientific format changes your number using the scientific notation. For example, 0.0012 will be changed to 1.2E-03. Going back using Generic cell format will display 0.0012 again.
bg: Научният формат променя числото чрез научната бройна система. Например 0.0012 ще бъде променено на 1.2E-03. Връщането към основния формат ще покаже пак 0.0012.

en: The fraction format changes your number into a fraction. For example, 0.1 can be changed to 1/8, 2/16, 1/10, etc. You define the type of fraction by choosing it in the field on the right. If the exact fraction is not possible in the fraction mode you choose, the nearest closest match is chosen.
     For example: when we have 1.5 as number, we choose Fraction and Sixteenths 1/16 the text displayed into cell is "1 8/16" which is an exact fraction. If you have 1.4 as number in your cell and you choose Fraction and Sixteenths 1/16 then the cell will display "1 6/16" which is the nearest closest Sixteenth fraction.
bg: Форматът "Дроб" променя числото в дроб. Например 0.1 може да бъде сменено с 1/8, 2/16, 1/10 и т.н. Вие определяте типа дроб като я избирате от полето вдясно. Ако няма точна дроб, ще бъде избрана най-близката стойност.
    Например ако вземем числото 1.5, избираме "Дроб" и "Една шестнайсета 1/16" и тогава клетката ще показва "1 6/16", което е най-близко.

en: This formats your cell content as text. This can be useful if you want a number treated as text instead as a number, for example for a ZIP code. Setting a number as text format will left justify it. When numbers are formatted as text, they cannot be used in calculations or formulas. It also change the way the cell is justified.
bg: Това форматира съдържанието на клетката като текст. Това е полезно ако искате числото да се третира като текст, например ZIP код. Задаването на номер като текст ще го подравни вляво. Когато числата се форматират като текст, не могат да се използват в изчисленията на формулите. Това също така променя подравняването на клетката.

en: Custom
bg: Потребителски

en: The custom format does not work yet. To be enabled in the next release.
bg: Потребителският формат все още не работи. Ще бъде включен в следващата версия.

en: This will display a preview of your choice so you can know what it does before clicking the OK button to validate it.
bg: Това ще покаже предварителен преглед на избора ви, за да знаете как ще изглежда преди да натиснете бутона "ОК".

en: Displays choices of format for the fraction, date or time formats.
bg: Показва разни формати за дроб, дата или време.

en: You can add here a Postfix such as a $HK symbol to the end of each cell content in the checked format.
bg: Можете да добавяте Postfix, например символа $HK, в края на съдържанието на всяка клетка (в съответния формат).

en: variable
bg: променлива

en: You can control how many digits are displayed after the decimal point for numeric values. This can also be changed using the Increase precision or Decrease precision icons in the Format toolbar.
bg: Можете да контролирате колко цифри да се показват след десетичният знак. Това може да бъде променено чрез иконите "Увеличаване на точността" или "Намаляване на точността" от лентата с инструменти за форматиране.

en: You can add here a Prefix such as a $ symbol at the start of each cell content in the checked format.
bg: Можете да добавите представка в определения формат, например символа $ в началото на всяка клетка.

en: You can choose whether positive values are displayed with a leading + sign and whether negative values are shown in red.
bg: Можете да изберете дали положителни стойности да се показват с + отпред, а също дали отрицателните да се показват в червено.

en: Automatic
bg: Автоматично

en: Halves 1/2
bg: Половина 1/2

en: Quarters 1/4
bg: Четвърт 1/4

en: Eighths 1/8
bg: Една осма 1/8

en: Sixteenths 1/16
bg: Една шестнайсета 1/16

en: Tenths 1/10
bg: Една десета 1/10

en: Hundredths 1/100
bg: Една стотна 1/100

en: One digit 5/9
bg: Една цифра 5/9

en: Two digits 15/22
bg: Две цифри 15/22

en: Three digits 153/652
bg: Три цифри 153/652

en: System:
bg: Система:

en: Default width (%1 %2)
bg: Ширина по подразбиране (%1 %2)

en: Default height (%1 %2)
bg: Височина по подразбиране (%1 %2)

en: Preselect
bg: Предварителен избор

en: Pattern
bg: Шаблон

en: Customize
bg: Потребителски

en: Background color:
bg: Цвят на фон:

en: No Color
bg: Без цвят

en: Insert Link
bg: Вмъкване на препратка

en: Internet
bg: Интернет

en: Text to display:
bg: Текст за изобразяване:

en: Internet address:
bg: Интернет адрес:

en: File
bg: Файл

en: File location:
bg: Местоположение на файл:

en: Recent file:
bg: Последен файл:

en: No Entries
bg: Няма записи

en: Cell
bg: Клетка

en: Internet address is empty
bg: Интернет адреса е празен

en: Mail address is empty
bg: Електронния адрес е празен

en: File name is empty
bg: Името на файл е празно

en: Destination cell is empty
bg: Целевата клетка е празна

en: Custom Lists
bg: Потребителски списъци

en: List:
bg: Списък:

en: Entry:
bg: Елемент:

en: Cancel
bg: Отказ

en: New
bg: Нов

en: Modify
bg: Промяна

en: Copy
bg: Копиране

en: Do you really want to remove this list?
bg: Наистина ли искате да изтриете списъка?

en: Remove List
bg: Изтриване на списък

en: Entry area is not empty.
    Do you want to continue?
bg: Диапазона съдържа данни.
    Искате ли да продължите?

en: Area: %1
bg: Област: %1

en: &New...
bg: &Нов...

en: &Edit...
bg: &Редактиране...

en: &Remove
bg: &Премахване

en: Cells:
bg: Клетки:

en: Sheet:
bg: Лист:

en: Area name:
bg: Име на област:

en: Paste Inserting Cells
bg: Поставяне на клетки при вмъкване

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Condition
bg: Условие

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Value
bg: Стойност

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Rows
bg: Редове

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Values
bg: Стойности

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, horizontalGroup)
en: <qt>Set the content position horizontally in the cell.
    <b>Standard</b> is default and is set from the format you choose.
    <b>Left</b> means the content will be displayed on the left of the cell.
    <b>Center</b> means the content will be in the center horizontally in the cell.
    <b>Right</b> means the content of the cell will be displayed on the right of the cell.</qt>
bg: <qt>Задава хоризонталната позиция на съдържанието на клетката. 
    <b>Стандартно</b> е по подразбиране и се задава от избрания формат. 
    <b>Ляво</b> означава, че съдържанието ще се показва вляво на клетката.
    <b>Центрирано</b> означава, че съдържанието ще бъде центрирано хоризонтално в клетката.
    <b>Дясно</b> означава, че съдържанието ще се показва вдясно на клетката.</qt>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, horizontalGroup) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Horizontal
bg: Хоризонтално

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, standard)
en: Standard
bg: Стандартно

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, left)
en: Left
bg: Ляво

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, right)
en: Right
bg: Дясно

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, buttonGroup2)
en: <qt>Set the content position vertically in the cell.
    <b>Top</b> means the content will be displayed on top of the cell.
    <b>Middle</b> means the content will be in the middle vertically in the cell.
    <b>Bottom</b> means the content of the cell will be displayed at the bottom of the cell.</qt>
bg: Задава хоризонталната позиция на съдържанието на клетката. 
    <b>Горе</b> означава, че съдържанието ще се показва горе в клетката.
    <b>Средно</b> означава, че съдържанието ще се показва по средата на клетката.
    <b>Долу</b> означава, че съдържанието ще се показва долу в клетката.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroup2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Vertical
bg: Вертикално

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, top)
en: Top
bg: Горе

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, middle)
en: Middle
bg: В средата

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, bottom)
en: Bottom
bg: Долу

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Your text will appear oriented in the angle you set here. Positive values will move it counter-clockwise and negative values will move it clockwise.
bg: Текстът ще се появи под ъгъла, който зададете тук. Положителните стойности ще го преместят по посока, обратна на часовниковата стрелка, а отрицателните - по часовниковата стрелка.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Rotation
bg: Завъртане

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, indentGroup)
en: Indent
bg: Отстъп

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mergeCell)
en: Merge cells
bg: Сливане на клетки

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, sizeCellGroup)
en: The unit used here is the one set in Format -> Page Layout.. dialog.
bg: Единицата, която се използва тук е зададената в прозореца "Форматиране -> Подредба на страница..".

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, sizeCellGroup)
en: Size of Cell
bg: Размер на клетка

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, defaultHeight)
en: If checked, the default height will be used for the cell instead of the value above.
bg: Ако е включено, в клетката ще бъде използвана височина по подразбиране вместо горната стойност.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, defaultHeight)
en: Default height (%1)
bg: Височина по подразбиране (%1)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Height:
bg: Височина:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QFrame, m_heightPanel)
en: Set the height of the cell.
bg: Задайте височината на клетката.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, defaultWidth)
en: If checked, the default width will be used for the cell instead of the value above.
bg: Ако е включено, в клетката ще бъде използвана ширина по подразбиране вместо горната стойност.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, defaultWidth)
en: Default width (%1)
bg: Ширина по подразбиране (%1)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Width:
bg: Ширина:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: This is only available when the rotation is 0°.
    Wrap text wraps the text so it fits in the previous cell size. If this is not checked, the text will stay on one line and the cell size will be adjusted to contain the text.
    Vertical text puts your text vertically.
bg: Това е възможно само когато завъртането е 0°. 
    Пренасянето на текст пренася текста по начин по който да пасне на размера на предишната клетка. Ако това не е отметнато, текстът ще остане на реда и размерът на клетката ще бъде променен така, че да може да се помести тестът.
    "Вертикален текст" поставя текста вертикално.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Text Option
bg: Опции за текст

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, multi)
en: Wrap text
bg: Пренасяне на текст

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, vertical)
en: Vertical text
bg: Вертикален текст

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Printing
bg: Отпечатване

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_bDontPrint)
en: If checked, the content of the cell will not be printed. If this is not checked (default), the cell content will be printed.
    Note that you can print it even if the cell is protected
bg: Ако е включено, съдържанието на клетката няма да бъде отпечатано. Ако това не е включено (по подразбиране), съдържанието ще бъде отпечатано.
    Имайте предвид, че можете да отпечатвате дори ако съдържанието на клетката е защитено.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_bDontPrint)
en: &Do not print text
bg: &Без отпечатване на текст

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Protection
bg: Защита

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_bHideAll)
en: This hides the cell content and works only when the sheet is protected. Whether the cell itself is protected or not does not matter.
bg: Това скрива съдържанието на клетката и работи само когато листът е защитен. Няма значение дали клетката е защитена или не.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_bHideAll)
en: Hide &all
bg: Скриване на &всичко

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_bIsProtected)
en: &Protected
bg: &Защитена

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_bHideFormula)
en: When this is checked, the cell is still visible. However, its contents do not appear in the Formula bar. Hiding formula is only working for cells that contain formulae so the user cannot view the formula. And the sheet must be protected for this to work.
bg: Ако е включена тази отметка, клетката ще бъде все още видима. Обаче съдържанието няма да се показва в лентата с форуми. Скриването на формула работи само клетки, които съдържат такава, така че потребителя не може да види формулата. За да работи това ,листът трябва да бъде защитен.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_bHideFormula)
en: &Hide formula
bg: &Скриване на формула

en: Resize Row
bg: Промяна размера на ред

en: Resize Column
bg: Промяна размера на колона

en: Series
bg: Серии

en: Insert Values
bg: Вмъкване на стойности

en: Insert the series vertically, one below the other
bg: Вмъкване на сериите вертикално, една под друга

en: Insert the series horizontally, from left to right
bg: Вмъкване на сериите хоризонтално, отляво надясно

en: Type
bg: Тип

en: Linear (2,4,6,...)
bg: Линейно (2,4,6,...)

en: Generate a series from 'start' to 'end' and for each step add the value provided in step. This creates a series where each value is 'step' larger than the value before it.
bg: Генерира серии от "начало" до "край" и за всяка стъпка добавя стойността в стъпката. Това създава серии където всяка стойност е "стъпка" по-голяма от предишната.

en: Geometric (2,4,8,...)
bg: Геометрично (2,4,8,...)

en: Generate a series from 'start' to 'end' and for each step multiply the value with the value provided in step. Using a step of 5 produces a list like: 5, 25, 125, 625 since 5 multiplied by 5 (step) equals 25, and that multiplied by 5 equals 125, which multiplied by the same step-value of 5 equals 625.
bg: Генерира серии от "начало" до "край" и на всяка стъпка умножава стойността в стъпката. Използвайки стъпка от 5 се създава списък:5, 25, 125, 625.

en: Start value:
bg: Начална стойност:

en: Stop value:
bg: Крайна стойност:

en: Step value:
bg: Стойност за стъпка:

en: End and start value must be positive.
bg: Крайната и началната стойност трябва да са положителни.

en: End value must be greater than the start value or the step must be less than '1'.
bg: Крайната стойност трябва да е по-голяма от началната или стъпката трябва да е по-малка от "1".

en: None of the Start, Stop or Step values may be equal to zero.
bg: Никоя стойност стартовата, крайната или стъпката не може да е равна на нула.

en: Step value must be different from 1
bg: Стойността за стъпка трябва да е различна от 1

en: Step is negative.
bg: Стъпката е отрицателна.

en: The step value must be greater than zero; otherwise, the linear series is infinite.
bg: Стойността на стъпката, трябва да е по-голяма от нула. В противен случай линейния ред ще бъде безкраен.

en: If the start value is greater than the end value the step must be less than zero.
bg: Ако началната стойност е по-голяма от крайната, стъпката трябва да е по-малка от нула.

en: If the step is negative, the start value must be greater then the end value.
bg: Ако стъпката е отрицателна, началната стойност трябва да е по-голяма от крайната.

en: Show Columns
bg: Показване на колони

en: Select hidden columns to show:
bg: Избор на скрити колони за показване:

en: Show Rows
bg: Показване на редове

en: Select hidden rows to show:
bg: Избор на скрити редове за показване:

en: Column: %1
bg: Колона: %1

en: Row: %1
bg: Ред: %1

en: Show Sheet
bg: Показване на лист

en: Select hidden sheets to show:
bg: Избор на скрит лист за показване:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_useCustomLists)
en: Use custom list
bg: Използване на потребителски списък

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_copyLayout)
en: Copy cell formatting (Borders, Colors, Text Style)
bg: Копиране форматирането на клетка (контури, цветове, стил за текст)

en: Column %1
bg: Колона %1

en: Row %1
bg: Ред %1

en: Sort
bg: Сортиране

en: Case Sensitive
bg: Чувствителен регистър

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_upButton)
en: Move Up
bg: Преместване нагоре

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, m_tableWidget)
en: Sort Order
bg: Ред на подредба

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, m_tableWidget)
en: Case Sensitivity
bg: Чувствително към регистъра

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_downButton)
en: Move Down
bg: Преместване надолу

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Direction
bg: Посока

en: Special Paste
bg: Специално поставяне

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Content
bg: Съдържание

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, everythingButton)
en: Everything
bg: Всичко

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, commentButton)
en: Comment
bg: Коментар

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noBorderButton)
en: Everything without border
bg: Всичко без контур

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Operation
bg: Операция

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, overwriteButton)
en: Overwrite
bg: Презапис

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, additionButton)
en: Addition
bg: Събиране

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, subtractionButton)
en: Subtraction
bg: Изваждане

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, multiplicationButton)
en: Multiplication
bg: Умножение

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, divisionButton)
en: Division
bg: Деление

en: Style Manager
bg: Мениджър на стилове

en: All Styles
bg: Всички стилове

en: Custom Styles
bg: Потребителски стилове

en: Hierarchical
bg: Йерархичен

en: &Modify...
bg: &Промяна...

en: &Delete...
bg: &Изтриване...

en: style%1
bg: стил%1

en: Subtotals
bg: Частични суми

en: Remove All
bg: Изтриване на всичко

en: You need to select at least one column for adding subtotals.
bg: Трябва да изберете поне една колона за добавяне на частични суми.

en: Grand Total
bg: Генерална сума

en: Column '%1'
bg: Колона "%1"

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_replaceSubtotals)
en: &Replace current Subtotals
bg: &Заместване текущите частични суми

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_pageBreak)
en: &Page break between groups
bg: П&рекъсване страницата между групи

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_summaryBelow)
en: &Summary below data
bg: &Обобщение под данните

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_summaryOnly)
en: Summary &only
bg: Са&мо обобщение

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_IgnoreBox)
en: &Ignore empty cells when looking for changes
bg: &Игнориране празни клетки при търсене на промени

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_eachChangeLabel)
en: At each change in:
bg: При всяка промяна в:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_useFunctionLabel)
en: Use function:
bg: Използване на функция:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_addSubtotalToLabel)
en: Add Subtotal to:
bg: Добавяне частична сума към:

en: Validity
bg: Валидност

en: Clear &All
bg: Изчистване на &всичко

en: &Criteria
bg: &Критерий

en: Allow:
bg: Разрешени:

en: Integer
bg: Цяло число

en: Text Length
bg: Дължина на текст

en: List
bg: Списък

en: Allow blanks
bg: Разрешаване на празни

en: Data:
bg: Данни:

en: Minimum:
bg: Минимум:

en: Maximum:
bg: Максимум:

en: Date:
bg: Дата:

en: Date minimum:
bg: Минимална дата:

en: Date maximum:
bg: Максимална дата:

en: Time:
bg: Време:

en: Time minimum:
bg: Минимално време:

en: Time maximum:
bg: Максимално време:

en: Number:
bg: Число:

en: Entries:
bg: Записи:

en: &Error Alert
bg: С&ъобщение за грешка

en: Show error message when invalid values are entered
bg: Показване на съобщение за грешка при въвеждане на невалидни стойности

en: Action:
bg: Действие:

en: Warning
bg: Предупреждение

en: Message:
bg: Съобщение:

en: Input Help
bg: Помощ при въвеждане

en: Show input help when cell is selected
bg: Показване на помощ при маркиране на клетка

en: This is not a valid value.
bg: Невалидна стойност.

en: This is not a valid time.
bg: Невалидно време.

en: This is not a valid date.
bg: Невалидна дата.

en: Whole number (like 1, 132, 2344)
bg: Цяло число (1, 132, 2344)

en: A truth value (TRUE or FALSE)
bg: Логическо значение ("вярно" или "невярно")

en: A floating point value (like 1.3, 0.343, 253 )
bg: Дробно число (1.3, 0.343, 253)

en: Any kind of value
bg: Произволна стойност

en: A range of strings
bg: Обхват на низове

en: A range of whole numbers (like 1, 132, 2344)
bg: Обхват на целите числа (1, 132, 2344)

en: A range of truth values (TRUE or FALSE)
bg: Обхват на логическите значения ("вярно" или "невярно")

en: A range of floating point values (like 1.3, 0.343, 253 )
bg: Обхват на дробните числа (1.3, 0.343, 253)

en: A range of any kind of values
bg: Обхват при произволни стойности

en: Syntax
bg: Синтаксис

en: <li><b>Comment:</b> %1
bg: <li><b>Коментар:</b> %1

en: <br><b>Type:</b> %1
bg: <br><b>Вид:</b> %1

en: Examples
bg: Примери

en: Related Functions
bg: Свързани функции

en: First number
bg: Първо число

en: Second number
bg: Второ число

en: Conversion
bg: Преобразуване

en: Bool value to convert
bg: Булева стойността за преобразуване

en: The BOOL2STRING() function returns a string value for a given boolean value. This method is intended for using a boolean in methods which require a string
bg: Функцията BOOL2STRING() връща низ за зададена булева стойност. Метода е предназначен за използване на булеви стойности в методи изискващи низ.

en: BOOL2STRING(value)
bg: BOOL2STRING(стойност)

en: BOOL2STRING(true) returns "True"
bg: BOOL2STRING(вярно) връща "вярно"

en: BOOL2STRING(false) returns "False"
bg: BOOL2STRING(невярно) returns "Невярно"

en: upper(BOOL2STRING(find("nan";"banana"))) returns TRUE
bg: upper(BOOL2STRING(find("nan";"banana"))) връща "вярно"

en: Integer value to convert
bg: Цяло число за преобразуване

en: The INT2BOOL() function returns a boolean value for a given integer number. This method is intended for using an integer in methods which require a boolean. It only accepts 0 or 1. If any other value is given, false is returned.
bg: Функцията INT2BOOL() връща булева стойност за зададено цяло число. Метода е предназначен за използване на цели числа в методи изискващи булеви. Тя приема само 0 или 1. Ако е дадена друга стойност се връща "невярно".

en: INT2BOOL(value)
bg: INT2BOOL(стойност)

en: INT2BOOL(1) returns true
bg: INT2BOOL(1) връща "вярно"

en: INT2BOOL(0) returns false
bg: INT2BOOL(0) връща "невярно"

en: OR(INT2BOOL(1); false) returns true
bg: OR(INT2BOOL(1); невярно) връща "вярно"

en: The BOOL2INT() function returns an integer value for a given boolean value. This method is intended for using a boolean value in methods which require an integer.
bg: Функцията BOOL2INT() връща целочислена стойност за зададена булева стойност. Метода е предназначен за използване на булеви променливи в методи изискващи цяла стойност.

en: BOOL2INT(value)
bg: BOOL2INT(стойност)

en: BOOL2INT(True) returns 1
bg: BOOL2INT(вярно) връща 1

en: BOOL2INT(False) returns 0
bg: BOOL2INT(невярно) връща 0

en: Number to convert into string
bg: Число за конвертиране в низ

en: NUM2STRING(value)
bg: NUM2STRING(стойност)

en: NUM2STRING(10) returns "10"
bg: NUM2STRING(10) връща "10"

en: NUM2STRING(2.05) returns "2.05"
bg: NUM2STRING(2.05) връща "2.05"

en: =find("101";NUM2STRING(A1)) (A1 = 2.010102) returns True
bg: =find("101";NUM2STRING(A1)) (A1 = 2.010102) връща "вярно"

en: The STRING() function returns a string value for a given number. It is the same as the NUM2STRING function.
bg: Функцията STRING() връща низ за дадено число. Тя е същата като функцията NUM2STRING.

en: A one character string to convert
bg: Низ от един символ за конвертиране

en: The CHARTOASCII() function returns the ASCII code for the given character.
bg: Функцията CHARTOASCII() връща ASCII кода на зададения символ.

en: CHARTOASCII(value)
bg: CHARTOASCII(стойност)

en: CHARTOASCII("v") returns 118
bg: CHARTOASCII("v") връща 118

en: CHARTOASCII(r) is an error. The character must be in quotes.
bg: CHARTOASCII(r) е грешка. Символът трябва да е в кавички.

en: The ASCII values to convert
bg: ASCII стойности за преобразуване

en: The ASCIITOCHAR() function returns the character for each given ASCII code
bg: Функцията ASCIITOCHAR() връща символ за всеки зададен ASCII код

en: ASCIITOCHAR(value)
bg: ASCIITOCHAR(стойност)

en: ASCIITOCHAR(118) returns "v"
bg: ASCIITOCHAR(118) връща "v"

en: ASCIITOCHAR(75; 68; 69) returns "KDE"
bg: ASCIITOCHAR(75; 68; 69) връща "KDE"

en: Value in X
bg: Стойност по X

en: Value in Y
bg: Стойност по Y

en: The POLR() function returns the radius corresponding to the position of a point in a cartesian landmark.
bg: Функцията POLR() връща радиуса съответстващ на позицията на точка в декартова координатна система.

en: POLR(X;Y)
bg: POLR( X;Y )

en: POLR(12;12) returns 16.9705
bg: POLR(12;12) връща 16.9705

en: POLR(12;0) returns 12
bg: POLR(12;0) връща 12

en: The POLA() function returns the angle (in radians) corresponding to the position of a point in a cartesian landmark.
bg: Функцията POLA() връща ъгъла (в радиани) съответстващ на позицията на точка в декартова координатна система.

en: POLA(X;Y)
bg: POLA( X;Y )

en: POLA(12;12) returns 0.78539816
bg: POLA(12;12) връща 0.78539816

en: POLA(12;0) returns 0
bg: POLA(12;0) връща 0

en: POLA(0;12) returns 1.5707
bg: POLA(0;12) връща 1.5707

en: Radius
bg: Радиус

en: Angle (radians)
bg: Ъгъл (в радиани)

en: The CARX() function returns the X position corresponding to the position of a point in a polar landmark.
bg: Функция CARX() връща стойността на координата X за точки в полярна координатна система.

en: CARX(Radius;Angle)
bg: CARX( радиус; ъгъл )

en: CARX(12;1.5707) returns 0.00115592
bg: CARX(12;1.5707) връща 0.00115592

en: CARX(12;0) returns 12
bg: CARX(12;0) връща 12

en: The DECSEX() function converts a double value to a time value.
bg: Функция DECSEX() преобразува дробно число в стойност за време.

en: DECSEX(double)
bg: DECSEX( число )

en: DECSEX(1.6668) returns 1:40
bg: DECSEX(1.6668) връща 1:40

en: DECSEX(7.8) returns 7:47
bg: DECSEX(7.8) връща 7:47

en: Hours
bg: Часове

en: Minutes
bg: Минути

en: Seconds
bg: Секунди

en: The SEXDEC() function returns a decimal value. You can also supply a time value.
bg: Функция SEXDEC() връща десетично число. Можете също да използвате и стойност за време.

en: SEXDEC(time value) or SEXDEC(hours;minutes;seconds)
bg: SEXDEC(стройност за време) или SEXDEC(час;минути;секунди)

en: SEXDEC(1;5;7) returns 1.0852778
bg: SEXDEC(1;5;7) връща 1.0852778

en: DECSEX("8:05") returns 8.08333333
bg: DECSEX("8:05") връща 8.08333333

en: The CARY() function returns the Y position corresponding to the position of a point in a polar landmark.
bg: Функция CARY() връща стойността на координата Y за точки в полярна координатна система.

en: CARY(Radius;Angle)
bg: CARY( Радиус; Ъгъл )

en: CARY(12;1.5707) returns 12
bg: CARY(12;1.5707) връща 12

en: CARY(12;0) returns 0
bg: CARY(12;0) връща 0

en: ROMAN(Number)
bg: ROMAN(число)

en: ROMAN(99) returns "XCIX"
bg: ROMAN(99) връща "XCIX"

en: ROMAN(-55) returns "Err"
bg: ROMAN(-55) връща "Err"

en: Numeral
bg: Числен

en: The ARABIC() function converts a roman numeral into a number.
bg: Функцията ARABIC() превръща римска цифра в десетично число.

en: ARABIC(Numeral)
bg: ARABIC(Цифра)

en: ARABIC("IV") returns 4
bg: ARABIC("IV") връща 4

en: ARABIC("XCIX") returns 99
bg: ARABIC("XCIX") връща 99

en: Range marking the database
bg: Обхват маркиращ базата данни

en: String marking the column in the database
bg: Низ маркиращ колона в базата данни

en: Range marking the conditions
bg: Обхват маркиращ условията

en: Sums up the numbers in a column of a database specified by a set of conditions.
bg: Сумиране на числата в колона в база данни указани от набор условия.

en: DSUM(Database; "Header"; Conditions)
bg: DSUM(База данни; "Заглавие"; Условия)

en: Calculates the average in a column of a database specified by a set of conditions for values that are numbers
bg: Пресмятане средната стойност в колона на базата данни, указана от набор условия за стойности, които са числа

en: DAVERAGE(Database; "Header"; Conditions)
bg: DAVERAGE(База данни; "Заглавие"; Условия)

en: Counts the cells containing numeric values in a column of a database specified by a set of conditions.
bg: Преброяване клетките съдържащи числени стойности в колона в база данни указани от набор условия.

en: DCOUNT(Database; "Header"; Conditions)
bg: DCOUNT(База данни; "Заглавие"; Условия)

en: Counts the cells containing numeric or alphanumeric values in a column of a database specified by a set of conditions.
bg: Преброяване клетките съдържащи числени или буквени стойности в колона в база данни указани от набор условия.

en: DCOUNTA(Database; "Header"; Conditions)
bg: DCOUNTA(База данни; "Заглавие"; Условия)

en: Returns a single value from a column of a database specified by a set of conditions. This function returns an error if no value or more than one value exist.
bg: Връщане само на една стойност от колона в база данни указана от набор условия. Функцията връща грешка ако няма стойност или съществува повече от една.

en: DGET(Database; "Header"; Conditions)
bg: DGET(База данни; "Заглавие"; Условия)

en: Returns the largest value in a column of a database specified by a set of conditions.
bg: Връщане на най-голямата стойност от колона в база данни указана от набор условия.

en: DMAX(Database; "Header"; Conditions)
bg: DMAX(База данни; "Заглавие"; Условия)

en: Returns the smallest values in a column of a database specified by a set of conditions.
bg: Връщане най-малката стойност от колона в база данни указана от набор условия.

en: DMIN(Database; "Header"; Conditions)
bg: DMIN(База данни; "Заглавие"; Условия)

en: Returns the product of all numeric  values in a column of a database specified by a set of conditions.
bg: Връщане продукта от всички числени стойности в колона в база данни указана от набор условия.

en: DPRODUCT(Database; "Header"; Conditions)
bg: DPRODUCT(База данни; "Заглавие"; Условия)

en: Returns the estimate of the standard deviation of a population based on a sample using all numeric values in a column of a database specified by a set of conditions.
bg: Връща приблизително изчислената стойност на стандартната девиация базирана на извадка използвайки всички числени стойности от колона в база данни указана от набор условия.

en: DSTDEV(Database; "Header"; Conditions)
bg: DSTDEV(База данни; "Заглавие"; Условия)

en: Returns the standard deviation of a population based on the entire population using all numeric values in a column of a database specified by a set of conditions.
bg: Връща стандартната девиация базирана на всички елементи използвайки всички числени стойности от колона в база данни указана от набор условия.

en: DSTDEVP(Database; "Header"; Conditions)
bg: DSTDEVP(База данни; "Заглавие"; Условия)

en: Returns the estimate of the variance of a population based on a sample using all numeric values in a column of a database specified by a set of conditions.
bg: Връща приблизително изчислената стойност на вариацията базирана на извадка използвайки всички числени стойности от колона в база данни указана от набор условия.

en: DVAR(Database; "Header"; Conditions)
bg: DVAR(База данни; "Заглавие"; Условия)

en: Returns the variance of a population based on the entire population using all numeric values in a column of a database specified by a set of conditions.
bg: Връща вариацията базирана на всички елементи използвайки всички числени стойности от колона в база данни указана от набор условия.

en: DVARP(Database; "Header"; Conditions)
bg: DVARP(База данни; "Заглавие"; Условия)

en: Range containing the pivot table
bg: Обхват, съдържащ основната таблица

en: Name of the field of which you want the summary data
bg: Име на полето от което искате обобщените данни

en: Fetches summary data from a pivot table.
bg: Вземане на обобщените данни от основна таблица.

en: GETPIVOTDATA(Database; "Sales")
bg: GETPIVOTDATA(База данни; "Sales")

en: Date & Time
bg: Дата и Време

en: Method (optional)
bg: Метод (опционално)

en: The WEEKDAY() function returns the weekday of given date. If the method is 1 (default) WEEKDAY() returns 1 for sunday, 2 for monday,.. If the method is 2, monday is 1, tuesday 2, ... and if the method is 3 WEEKDAY() returns 0 for monday, 1 for tuesday,...
bg: Функцията WEEKDAY() връща деня от седмицата за зададена дата. Ако метода е 1 (по подразбиране) WEEKDAY() връща 1 за неделя, 2 за понеделник,... Ако метода е 2, понеделник е 1, вторник 2,.... и ако метода е 3 WEEKDAY() връща 0 за понеделник, 1 за вторник,...

en: WEEKDAY(date; method)
bg: WEEKDAY(дата; метод)

en: WEEKDAY("2002-02-22"; 2) returns 5
bg: WEEKDAY("2002-02-22"; 2) връща 5

en: Date1
bg: Дата1

en: Date2
bg: Дата2

en: Method
bg: Метод

en: The DAYS360() function returns the number of days from date1 to date2 using a 360-day calendar in which all months are assumed to have 30 days. If method is false (default) the US method will be used, the European otherwise.
bg: Функцията DAYS360() връща броя дни от дата1 до дата 2 използвайки календар от 360 дни в който се счита, че всички месеци имат 30 дни. Ако метода е "невярно" (по подразбиране) ще бъде използван US метода, в противен случай европейския.

en: DAYS360(date1; date2; method)
bg: DAYS360(дата1; дата2; метод)

en: DAYS360("2/22/2002"; "4/21/2002"; FALSE) returns 59
bg: DAYS360("2/22/2002", "4/21/2002", "невярно") връща 59

en: The TIMEVALUE() function returns a number (between 0 and 1) representing the time of day.
bg: Функция TIMEVALUE() връща число (между 0 и 1) представляващо времето от деня.

en: TIMEVALUE(time)
bg: TIMEVALUE(време)

en: TIMEVALUE("10:05:02") returns 0.42
bg: TIMEVALUE("10:05:02") връща 0.42

en: The DATEVALUE function returns a number representing the day, i.e the number of days elapsed since December 31, 1899.
bg: Функция DATEVALUE връща число представляващо деня, броят дни изтекли от декември 31, 1899.

en: DATEVALUE(date)
bg: DATEVALUE(дата)

en: DATEVALUE("2/22/2002") returns 37309
bg: DATEVALUE("2/22/2002") връща 37309

en: Months
bg: Месеци

en: The EDATE functions returns the date that is specified by a given date and a number of months before or after that date.
bg: Функцията EDATE връща датата указана от зададена дата и броя месеци преди или след тази дата.

en: EDATE(date; months)
bg: EDATE(дата; месеци)

en: EDATE("2/22/2002"; 3) returns "5/22/2002"
bg: EDATE("2/22/2002"; 3) връща "5/22/2002"

en: EDATE("3/31/2002"; -1) returns "2/28/2002"
bg: EDATE("3/31/2002"; -1) връща "2/28/2002"

en: The EOMONTH functions returns the last day in the month specified by a date and the number of months from that date.
bg: Функцията EOMONTH връща последния ден от месеца указан от дата и броя месеци от тази дата.

en: EOMONTH(date; months)
bg: EOMONTH(дата; месеци)

en: EOMONTH("2/22/2002"; 3) returns "5/31/2002"
bg: EOMONTH("2/22/2002"; 3) връща "5/31/2002"

en: EOMONTH("3/12/2002"; -1) returns "2/28/2002"
bg: EOMONTH("3/12/2002"; -1) връща "2/28/2002"

en: EOMONTH("3/12/2002"; 0) returns "3/31/2002"
bg: EOMONTH("3/12/2002"; 0) връща "3/31/2002"

en: The YEAR functions returns the year of a date. If no parameter is specified the current year gets returned.
bg: Функцията YEAR връща годината от дата. Ако няма зададени параметри се връща текущата година.

en: YEAR(date)
bg: YEAR(дата)

en: YEAR("2/22/2002") returns 2002
bg: YEAR("2/22/2002") връща 2002

en: YEAR(2323.1285) returns 1906
bg: YEAR(2323.1285) връща 1906

en: The MONTH functions returns the month of a date. If no parameter is specified the current month gets returned.
bg: Функцията MONTH връща месеца от дата. Ако няма зададени параметри връща текущия месец.

en: MONTH(date)
bg: MONTH(дата)

en: MONTH("2/22/2002") returns 2
bg: MONTH("2/22/2002") връща 2

en: MONTH(2323.1285) returns 5
bg: MONTH(2323.1285) връща 5

en: The DAY functions returns the day of a date. If no parameter is specified the current day gets returned.
bg: Функцията DAY връща деня от дата. Ако няма зададени параметри връща текущия ден.

en: DAY(date)
bg: DAY(дата)

en: DAY("2/22/2002") returns 22
bg: DAY("2/22/2002") връща 22

en: DAY(2323.1285) returns 11
bg: DAY(2323.1285) връща 11

en: The HOUR functions returns the hour of a time. If no parameter is specified the current hour gets returned.
bg: Функцията HOUR връща часа от зададено време. Ако няма зададени параметри връща текущия час.

en: HOUR(time)
bg: HOUR(време)

en: HOUR("22:10:12") returns 22
bg: HOUR("22:10:12") връща 22

en: HOUR(0.1285) returns 3
bg: HOUR(0.1285) връща 3

en: The MINUTE functions returns the minutes of a time. If no parameter is specified the current minute is returned.
bg: Функцията MINUTE връща минутите от зададено време. Ако няма зададени параметри връща текущите минути.

en: MINUTE(time)
bg: MINUTE(време)

en: MINUTE("22:10:12") returns 10
bg: MINUTE("22:10:12") връща 10

en: MINUTE(0.1234) returns 57
bg: MINUTE(0.1234) връща 57

en: The SECOND functions returns the seconds of a time. If no parameter is specified the current second is returned.
bg: Функцията SECOND връща секундите от зададено време. Ако няма зададени параметри връща текущите секунди.

en: SECOND(time)
bg: SECOND(време)

en: SECOND("22:10:12") returns 12
bg: SECOND("22:10:12") връща 12

en: SECOND(0.1234) returns 42
bg: SECOND(0.1234) връща 42

en: First (earlier) date value
bg: Първа (по-ранна) стойност за дата

en: Second date value
bg: Втора стойност за дата

en: Calculation mode
bg: Режим на пресмятане

en: The WEEKS() function returns the difference between two dates in weeks.The third parameter indicates the calculation mode: if the mode is 0, WEEKS() returns the maximal possible number of weeks between those days. If the mode is 1, it only returns the number of whole weeks in between.
bg: Функцията WEEKS() връща разликата между две дати в седмици. Третият параметър показва режима на пресмятане: ако той е 0, функцията връща максимално възможния брой седмици между датите. Ако режима е 1, се връща само броят цели седмици между тях.

en: WEEKS(date2; date1; mode)
bg: WEEKS(дата2; дата1; режим)

en: WEEKS("2002-02-18"; "2002-02-26"; 0) returns 1, because there is one week and 1 day in between
bg: WEEKS("2002-02-18"; "2002-02-26"; 0) връща 1, понеже има една седмица и един ден между тях

en: WEEKS("2002-19-02"; "2002-19-02"; 1) returns 0, because there is not a whole week in between, starting at the first day of the week (monday or sunday, depending on your local settings)
bg: WEEKS("2002-19-02"; "2002-19-02"; 1) връща 0, защото няма цяла седмица между датите, започвайки от първия ден от седмицата (понеделник или неделя, в зависимост от локалните настройки)

en: The MONTHS() function returns the difference between two dates in months.The third parameter indicates the calculation mode: if the mode is 0, MONTHS() returns the maximal possible number of months between those days. If the mode is 1, it only returns the number of complete months in between.
bg: Функцията MONTHS() връща разликата в месеци между две дати. Третият параметър показва режима на пресмятане: ако той е 0, функцията връща максимално възможния брой месеци между датите. Ако режима е 1, се връща само броя цели месеци.

en: MONTHS(date2; date1; mode)
bg: MONTHS(дата2; дата1; режим)

en: MONTHS("2002-01-18"; "2002-02-26"; 0) returns 1, because there is 1 month and 8 days in between
bg: MONTHS("2002-01-18"; "2002-02-26"; 0) връща 1, понеже има 1 месец и 8 дни между тях

en: MONTHS("2002-01-19"; "2002-02-26"; 1) returns 0, because there is not a whole month in between, starting at the first day of the month
bg: MONTHS("2002-01-19"; "2002-02-26"; 1) връща 0, защото няма цял месец между датите, започвайки от първия ден от месеца

en: The YEARS() function returns the difference between two dates in years. The third parameter indicates the calculation mode: if the mode is 0, YEARS() returns the maximal possible number of years between those days. If the mode is 1, it only returns whole years, starting at the 1st Jan and ending on the 31st Dec.
bg: Функцията YEARS() връща разликата в години между две дати. Третият параметър показва режима на пресмятане: ако той е 0, функцията връща максимално възможния брой години между датите. Ако режима е 1, се връща само броя цели години, започвайки от 1 Януари и завършвайки на 31 Декември.

en: YEARS(date2; date1; mode)
bg: YEARS(дата2; дата1; режим)

en: YEARS("2001-02-19"; "2002-02-26"; 0) returns 1, because there is one year and 7 days in between
bg: YEARS("2001-02-19"; "2002-02-26"; 0) връща 1, защото има една година и 7 дни между тях

en: YEARS("2002-02-19"; "2002-02-26"; 1) returns 0, because there is not a whole year in between, starting at the first day of the year
bg: YEARS("2002-02-19"; "2002-02-26"; 1) връща 0, понеже няма цяла година между тях, започвайки от първия ден на годината

en: The DAYS() function returns the difference between two dates in days.
bg: Функцията DAYS() връща разликата между две дати в дни.

en: DAYS(date2; date1)
bg: DAYS(дата2; дата1)

en: DAYS("2002-02-22"; "2002-02-26") returns 4
bg: DAYS("2002-02-22"; "2002-02-26") връща 4

en: Year
bg: Година

en: Month
bg: Месец

en: Day
bg: Ден

en: The DAYOFYEAR() function returns the number of the day in the year (1...365).
bg: Функцията DAYOFYEAR() връща числото на деня в годината (1...365).

en: DAYOFYEAR(year;month;date)
bg: DAYOFYEAR(година;месец;дата)

en: DAYOFYEAR(2000;12;1) returns 336
bg: DAYOFYEAR(2000;12;1) връща 336

en: DAYOFYEAR(2000;2;29) returns 60
bg: DAYOFYEAR(2000;2;29) връща 60

en: The DATE() function returns the date formatted with local parameters.
bg: Функцията DATE() връща датата във формата на локалните параметри.

en: DATE(year;month;date)
bg: DATE(година;месец;дата)

en: DATE(2000;5;5) returns Friday 05 May 2000
bg: DATE(2000;5;5) връща Петък 05 Май 2000

en: The TIME() function returns the time formatted with local parameters.
bg: Функцията TIME() връща времето във формата на локалните параметри.

en: TIME(hours;minutes;seconds)
bg: TIME(часове;минути;секунди)

en: TIME(10;2;2) returns 10:02:02
bg: TIME(10;2;2) връща 10:02:02

en: TIME(10;70;0) returns 11:10:0
bg: TIME(10;70;0) връща 11:10:0

en: TIME(10;-40;0) returns 9:20:0
bg: TIME(10;-40;0) връща 9:20:0

en: The HOURS() function returns the value of the hours in a time expression.
bg: Функцията HOURS() връща стойността за часа от израз за време.

en: HOURS(time)
bg: HOURS(време)

en: HOURS("10:5:2") returns 10
bg: HOURS("10:5:2") връща 10

en: The function ISLEAPYEAR() returns True if the given year is leap.
bg: Функцията ISLEAPYEAR() връща "вярно", ако годината е високосна.

en: ISLEAPYEAR(year)
bg: ISLEAPYEAR(година)

en: ISLEAPYEAR(2000) returns True
bg: ISLEAPYEAR(2000) връща "вярно"

en: DAYSINMONTH(year;month)
bg: DAYSINMONTH(година;месец)

en: DAYSINMONTH(2000;2) returns 29
bg: DAYSINMONTH(2000;2) връща 29

en: The function DAYSINYEAR() returns the number of days in the given year.
bg: Функцията DAYSINYEAR() връща броя дни в зададената година.

en: DAYSINYEAR(year)
bg: DAYSINYEAR(година)

en: DAYSINYEAR(2000) returns 366
bg: DAYSINYEAR(2000) връща 366

en: The function WEEKSINYEAR() returns the number of weeks in the given year.
bg: Функцията WEEKSINYEAR() връща броя седмици в зададената година.

en: WEEKSINYEAR(year)
bg: WEEKSINYEAR(година)

en: WEEKSINYEAR(2000) returns 52
bg: WEEKSINYEAR(2000) връща 52

en: The MINUTES() function returns the value of the minutes in a time expression.
bg: Функцията MINUTES() връща стойността за минути от израз за време.

en: MINUTES(time)
bg: MINUTES(време)

en: MINUTES("10:5:2") returns 5
bg: MINUTES("10:5:2") връща 5

en: The SECONDS() function returns the value of the seconds in a time expression.
bg: Функцията SECONDS() връща стойността за секунди в израз за време.

en: SECONDS(time)
bg: SECONDS(време)

en: SECONDS("10:5:2") returns 2
bg: SECONDS("10:5:2") връща 2

en: Number of day in week (1..7)
bg: Номер на деня в седмицата (1..7)

en: The DAYNAME() function returns the name of the day of the week (1..7). In some countries the first day of the week is Monday, while in others the first day of the week is Sunday.
bg: Функцията DAYNAME() връща името на деня от седмицата (1..7) В някой страни първия ден от седмицата е понеделника в други неделя.

en: DAYNAME(weekday)
bg: DAYNAME(ден_от_седмицата)

en: DAYNAME(1) returns Monday (if the week starts on Monday)
bg: DAYNAME(1) връща Понеделник (ако седмицата започва от Понеделник)

en: Number of month (1..12)
bg: Номер на месеца (1..12)

en: The MONTHNAME() function returns the name of the month (1...12).
bg: Функцията MONTHNAME() връща името на месеца (1..12).

en: MONTHNAME(number)
bg: MONTHNAME(число)

en: MONTHNAME(5) returns May
bg: MONTHNAME(5) връща Май

en: The CURRENTDATE() function returns the current date. It is equivalent to the TODAY function.
bg: Функцията CURRENTDATE() връща текущата дата. Еквивалентна на функцията TODAY.

en: CURRENTDATE() returns "Saturday 13 April 2002"
bg: CURRENTDATE() връща "Събота 13 Април 2002"

en: The TODAY() function returns the current date.
bg: Функцията TODAY() връща текущата дата.

en: TODAY() returns "Saturday 13 April 2002"
bg: TODAY() връща "Събота 13 Април 2002"

en: The NOW() function returns the current date and time. It is identical with CURRENTDATETIME and provided for compatibility with other applications.
bg: Функцията NOW() връща текущата дата и час. Тя е идентична с CURRENTDATETIME и е предоставена за съвместимост с други приложения.

en: NOW() returns "Saturday 13 April 2002 19:12:01"
bg: NOW() връща "Събота 13 Април 2002 19:12:01"

en: The CURRENTDATETIME() function returns the current date and time.
bg: Функцията CURRENTDATETIME() връща текущата дата и час.

en: CURRENTDATETIME() returns "Saturday 13 April 2002 19:12:01"
bg: CURRENTDATETIME() връща "Събота 13 Април 2002 19:12:01"

en: The CURRENTTIME() function returns the current time formatted with local parameters.
bg: Функцията CURRENTTIME() връща текущото време форматирано с локалните параметри.

en: CURRENTTIME() returns "19:12:01"
bg: CURRENTTIME() връща "19:12:01"

en: The EASTERSUNDAY() function returns the date which corresponds to Easter Sunday in the year given as the parameter.
bg: Функцията EASTERSUNDAY() връща датата отговаряща на Easter Sunday в година зададена като параметър.

en: EASTERSUNDAY(year)
bg: EASTERSUNDAY(година)

en: EASTERSUNDAY(2003) returns "20th April 2003"
bg: EASTERSUNDAY(2003) връща "20-ти Април 2003"

en: The ISOWEEKNUM() function returns number of the week which the date falls into. Note that this function is compliant with the ISO8601 standard: a week always begins on a Monday, and ends on a Sunday. The first week of a year is that week which contains the first Thursday of the year.
bg: Функцията ISOWEEKNUM() връща номера на седмицата към която спада датата. Имайте предвид, че тя е съвместима с ISO8601 стандарта: седмица започва винаги в понеделник, и завършва в неделя. Първата седмица от година е тази седмица която съдържа първия четвъртък от годината.

en: ISOWEEKNUM(date)
bg: ISOWEEKNUM(дата)

en: ISOWEEKNUM(A1) returns 51 when A1 is "21st of Dec".
bg: ISOWEEKNUM(A1) връща 51 когато A1 е "21 Декември".

en: Engineering
bg: Проектиране

en: Base
bg: База

en: The BASE() function converts a number from base-10 to a string value in a target base from 2 to 36.
bg: Функцията BASE() преобразува число в десетична бройна система в низ в бройна система с база от 2 до 36.

en: BASE(number;base;prec)
bg: BASE(число;база;точност)

en: BASE(128;8) returns "200"
bg: BASE(128;8) връща "200"

en: Where the function is evaluated
bg: Където функцията е изчислена

en: Order of the function
bg: Ред на функцията

en: The BESSELI() function returns the modified Bessel function In(x).
bg: Функцията BESSELI() връща модифицираната Беселова функция In(x).

en: BESSELI(0.7;3) returns 0.007367374
bg: BESSELI(0.7;3) връща 0.007367374

en: The BESSELJ() function returns the Bessel function.
bg: Функцията BESSELJ() връща функцията на Бесел.

en: BESSELJ(0.89;3) returns 0.013974004
bg: BESSELJ(0.89;3) връща 0.013974004

en: The BESSELK() function returns the modified Bessel function, which is equivalent to the Bessel function evaluated for purely imaginary arguments.
bg: Функцията BESSELK() връща модифицираната функция на Бесел, което е еквивалентно на функцията на Бесел изчислена за чисто имагинерни аргументи.

en: BESSELK(3;9) returns 397.95880
bg: BESSELK(3;9) връща 397.95880

en: The BESSELY() function returns the Bessel function, which is also called the Weber function or the Neumann function.
bg: Функцията BESSELY() връща функцията на Бесел, наречена още функцията на Вебер или функцията на Нюман.

en: BESSELY(4;2) equals 0.215903595
bg: BESSELY(4;2) е равно на 0.215903595

en: From unit
bg: От единица

en: To unit
bg: В единица

en: The CONVERT() function returns a conversion from one measurement system to another.
bg: Функцията CONVERT() връща преобразуване от една мерна система в друга.

en: Supported distance units: m (meter), in (inch), ft (feet), mi (mile), Nmi (nautical mile), ang (Angstrom), parsec, lightyear.
bg: Поддържани единици за разстояние: m (метър), in (инч), ft (стъпка), mi (миля), Nmi (морска миля), ang (Ангщром), lightyear (светлинна година), parsec (приблизително 3,2616 светлинни години).

en: Supported pressure units: Pa (Pascal), atm (atmosphere), mmHg (mm of Mercury), psi, Torr.
bg: Поддържани единици за налягане: Pa (паскал), atm (атмосфери), mmHg (милиметра меркурий Hg), psi (паунда на квадратен инч), Torr (Тор).

en: Supported force units: N (Newton), dyn, pound.
bg: Поддържани единици за сила: N (нютон), dyn, pound.

en: Supported energy units: J (Joule), e (erg), c (Thermodynamic calorie), cal (IT calorie), eV (electronvolt), HPh (Horsepower-hour), Wh (Watt-hour), flb (foot-pound), BTU.
bg: Поддържани единици за енергия: J (джаул), e (ерг), c (термодинамична калория), cal (IT калория), eV (електрон волта), HPh (конска сила за час), Wh (волт часа), flb (foot-paund), BTU (British thermal unit).

en: Supported power units: W (Watt), HP (horsepower), PS (Pferdestaerke).
bg: Поддържани единици за мощност: W (ват), HP (конска сила), PS (конски сили).

en: Supported magnetism units: T (Tesla), ga (Gauss).
bg: Поддържани единици за магнетизъм: T (тесла), ga (гаус).

en: Supported temperature units: C (Celsius), F (Fahrenheit), K (Kelvin).
bg: Поддържани единици за температура: C (целзий), F (фаренхайт), K (келвин).

en: Supported area units: m2 (square meter), mi2 (square mile), Nmi2 (square Nautical mile), in2 (square inch), ft2 (square foot), yd2 (square yard), acre, ha (hectare).
bg: Поддържани единици за площ: m2 (квадратен метър), mi2 (квадратна миля), Nmi2 (квадратна морска миля), in2 (квадратен инч), ft2 (квадратна стъпка), yd2 (квадратен ярд), acre (акър), ha (хектар).

en: Supported speed units: m/s (meters per second), m/h (meters per hour), mph (miles per hour), kn (knot).
bg: Поддържани единици за скорост: m/s (метра за секунда), m/h (метра за час), mph (мили в час), kn(възел).

en: For metric units any of the following prefixes can be used: E (exa, 1E+18), P (peta, 1E+15), T (tera, 1E+12), G (giga, 1E+09), M (mega, 1E+06), k (kilo, 1E+03), h (hecto, 1E+02), e (dekao, 1E+01), d (deci, 1E-01), c (centi, 1E-02), m (milli, 1E-03), u (micro, 1E-06), n (nano, 1E-09), p (pico, 1E-12), f (femto, 1E-15), a (atto, 1E-18).
bg: За метрични единици всеки от следните представки може да бъде използван: E (екса, 1E+18), P (пета, 1E+15), T (тера, 1E+12), G (гига, 1E+09), M (мега, 1E+06), k (кило, 1E+03), h (хекто, 1E+02), e (декао, 1E+01), d (деци, 1E-01), c (санти, 1E-02), m (мили, 1E-03), u (микро, 1E-06), n (нано, 1E-09), p (пико, 1E-12), f (фемто, 1E-15), a (ато, 1E-18).

en: CONVERT(Number; From Unit; To Unit)
bg: CONVERT(число; от единица; в единица)

en: CONVERT(32;"C";"F") equals 89.6
bg: CONVERT(32;"C";"F") е равно 89.6

en: CONVERT(3;"lbm";"kg") equals 1.3608
bg: CONVERT(3;"lbm";"kg") е равно на 1.3608

en: CONVERT(7.9;"cal";"J") equals 33.0757
bg: CONVERT(7.9;"cal";"J") е равно на 33.0757

en: Lower limit
bg: Долна граница

en: Upper limit
bg: Горна граница

en: ERF(Lower limit; Upper limit)
bg: ERF(Долна граница; Горна граница)

en: ERF(0.4) equals 0.42839236
bg: ERF(0.4) е равно на 0.42839236

en: The ERFC() function returns the complementary error function.
bg: Функцията ERFC() връща добавената функция за грешка.

en: ERFC(Lower limit; Upper limit)
bg: ERFC(Долна граница; Горна граница)

en: ERFC(0.4) equals 0.57160764
bg: ERFC(0.4) е равно на 0.57160764

en: The value to convert
bg: Стойността за преобразуване

en: DEC2BIN(value)
bg: DEC2BIN( число )

en: DEC2BIN(12) returns "1100"
bg: DEC2BIN(12) връща "1100"

en: DEC2BIN(55) returns "110111"
bg: DEC2BIN(55) връща "110111"

en: DEC2HEX(value)
bg: DEC2HEX( число )

en: DEC2HEX(12) returns "c"
bg: DEC2HEX(12) връща "c"

en: DEC2HEX(55) returns "37"
bg: DEC2HEX(55) връща "37"

en: DEC2OCT(value)
bg: DEC2OCT( число )

en: DEC2OCT(12) returns "14"
bg: DEC2OCT(12) връща "14"

en: DEC2OCT(55) returns "67"
bg: DEC2OCT(55) връща "67"

en: OCT2BIN(value)
bg: OCT2BIN(число)

en: OCT2BIN("12") returns "1010"
bg: OCT2BIN("12") връща "1010"

en: OCT2BIN("55") returns "101101"
bg: OCT2BIN("55") връща "101101"

en: OCT2DEC(value)
bg: OCT2DEC( число )

en: OCT2DEC("12") returns 10
bg: OCT2DEC("12") връща 10

en: OCT2DEC("55") returns 45
bg: OCT2DEC("55") връща 45

en: OCT2HEX(value)
bg: OCT2HEX(число)

en: BIN2DEC(value)
bg: BIN2DEC(число)

en: BIN2DEC("1010") returns 10
bg: BIN2DEC("1010") връща 10

en: BIN2DEC("11111") returns 31
bg: BIN2DEC("11111") връща 31

en: BIN2OCT(value)
bg: BIN2OCT(число)

en: BIN2OCT("1010") returns "12"
bg: BIN2OCT("1010") връща "12"

en: BIN2OCT("11111") returns "37"
bg: BIN2OCT("11111") връща "37"

en: BIN2HEX(value)
bg: BIN2HEX(число)

en: BIN2HEX("1010") returns "a"
bg: BIN2HEX("1010") връща "a"

en: BIN2HEX("11111") returns "1f"
bg: BIN2HEX("11111") връща "1f"

en: HEX2DEC(value)
bg: HEX2DEC(число)

en: HEX2DEC("a") returns 10
bg: HEX2DEC("a") връща 10

en: HEX2DEC("37") returns 55
bg: HEX2DEC("37") връща 55

en: HEX2OCT(value)
bg: HEX2OCT(число)

en: HEX2OCT("a") returns "12"
bg: HEX2OCT("a") връща "12"

en: HEX2OCT("37") returns "67"
bg: HEX2OCT("37") връща "67"

en: HEX2BIN(value)
bg: HEX2BIN(число)

en: HEX2BIN("a") returns "1010"
bg: HEX2BIN("a") връща "1010"

en: HEX2BIN("37") returns "110111"
bg: HEX2BIN("37") връща "110111"

en: Real coefficient
bg: Коефициент на реалната част

en: Imaginary coefficient
bg: Коефициент на имагинерната част

en: The COMPLEX(real;imag) returns a complex number of form x+yi.
bg: Функцията COMPLEX(real,imag) връща комплексно число във вида x+yi.

en: COMPLEX(real;imag)
bg: COMPLEX(реална част;имагинерна част)

en: COMPLEX(1.2;3.4) returns "1.2+3.4i"
bg: COMPLEX(1.2;3.4) връща "1.2+3.4i"

en: COMPLEX(0;-1) returns "-i"
bg: COMPLEX(0;-1) връща "-i"

en: Complex number
bg: Комплексно число

en: The IMAGINARY(string) returns the imaginary coefficient of a complex.
bg: Функцията IMAGINARY(низ) връща имагинерен коефициент от комплексно число.

en: IMAGINARY(string)
bg: IMAGINARY(низ)

en: IMAGINARY("1.2+3.4i") returns 3.4
bg: IMAGINARY("1.2+3.4i") връща 3.4

en: IMAGINARY("1.2") returns 0
bg: IMAGINARY("1.2") връща 0

en: The IMREAL(string) returns the real coefficient of a complex.
bg: Функцията IMREAL(низ) връща коефициента за реалната част на комплексно число.

en: IMREAL(string)
bg: IMREAL(низ)

en: IMREAL("1.2+3.4i") returns 1.2
bg: IMREAL("1.2+3.4i") връща 1.2

en: IMREAL("1.2i") returns 0
bg: IMREAL("1.2i") връща 0

en: The IMCOS(string) returns the cosine of a complex number.
bg: Функцията IMCOS(низ) връща косинус от комплексно число.

en: IMCOS(string)
bg: IMCOS(низ)

en: IMCOS("1+i") returns "0.83373-0.988898i"
bg: IMCOS("1+i") връща "0.83373-0.988898i"

en: IMCOS("12i") returns 81 377.4
bg: IMCOS("12i") връща 81 377.4

en: The IMSIN(string) function returns the sine of a complex number.
bg: Функцията IMSIN() връща синус от комплексно число.

en: IMSIN(string)
bg: IMSIN(низ)

en: IMSIN("1+i") returns "1.29846+0.634964i"
bg: IMSIN("1+i") връща "1.29846+0.634964i"

en: IMSIN("1.2") returns -0.536573
bg: IMSIN("1.2") връща -0.536573

en: The IMEXP(string) returns the exponential of a complex number.
bg: Функцията IMEXP(низ) връща експонентата на комплексно число.

en: IMEXP(string)
bg: IMEXP(низ)

en: IMEXP("2-i") returns "3.99232-6.21768i"
bg: IMEXP("2-i") връща "3.99232-6.21768i"

en: IMEXP("12i") returns "0.843854-0.536573i"
bg: IMEXP("12i") връща "0.843854-0.536573i"

en: The IMLN(string) returns the natural logarithm of a complex number.
bg: Функцията IMLN(низ) връща натурален логаритъм от комплексно число.

en: IMLN(string)
bg: IMLN(низ)

en: IMLN("3-i") returns "1.15129-0.321751i"
bg: IMLN("3-i") връща "1.15129-0.321751i"

en: IMLN("12") returns 2.48491
bg: IMLN("12") връща 2.48491

en: The IMSQRT(string) returns the square root of a complex number.
bg: Функцията IMSQRT(низ) връща квадратен корен от комплексно число.

en: IMSQRT(string)
bg: IMSQRT(низ)

en: IMSQRT("1+i") returns "1.09868+0.45509i"
bg: IMSQRT("1+i") връща "1.09868+0.45509i"

en: IMSQRT("1.2i") returns "0.774597+0.774597i"
bg: IMSQRT("1.2i") връща "0.774597+0.774597i"

en: Power
bg: Степен

en: The IMPOWER(string) returns a complex number raised to a power.
bg: Функцията IMPOWER() връща комплексно число повдигнато на степен.

en: IMPOWER(string)
bg: IMPOWER(низ,степен)

en: IMPOWER("4-i";2) returns "15-8i"
bg: IMPOWER("4-i";2) връща "15-8i"

en: IMPOWER("1.2";2) returns 1.44
bg: IMPOWER("1.2";2) връща 1.44

en: The IMSUM() returns the sum of several complex numbers of form x+yi.
bg: Функцията IMSUM() връща сумата на няколко комплексни числа във вида x+yi.

en: IMSUM(value;value;...)
bg: IMSUM(число1;число2;...)

en: IMSUM(1.2;"3.4+5i") returns "4.6+5i"
bg: IMSUM(1.2;"3.4+5i") връща "4.6+5i"

en: IMSUM(1.2;"1i") returns "1.2+i"
bg: IMSUM(1.2;"1i") връща "1.2+i"

en: The IMDIV() returns the division of several complex numbers of form x+yi.
bg: Функцията IMDIV() връща резултата от деление на няколко комплексни числа във вида x+yi.

en: IMDIV(value;value;...)
bg: IMDIV(число1;число2;...)

en: IMDIV(1.2;"3.4+5i") returns "0.111597-0.164114i"
bg: IMDIV(1.2;"3.4+5i") връща "0.111597-0.164114i"

en: IMDIV("12+i";"12-i") returns "0.986207+0.16551i"
bg: IMDIV("12+i";"12-i") връща "0.986207+0.16551i"

en: The IMSUB() returns the difference of several complex numbers of form x+yi.
bg: Функцията IMSUB() връща разликата от няколко комплексни числа във вида x+yi.

en: IMSUB(value;value;...)
bg: IMSUB( значение1; значение2; ... )

en: IMSUB(1.2;"3.4+5i") returns "-2.2-5i"
bg: IMSUB(1.2;"3.4+5i") връща "-2.2-5i"

en: IMSUB(1.2;"1i") returns "1.2-i"
bg: IMSUB(1.2;"1i") връща "1.2-i"

en: The IMPRODUCT() returns the product of several complex numbers of form x+yi.
bg: Функцията IMPRODUCT() връща произведение на няколко комплексни числа във вида x+yi.

en: IMPRODUCT(value;value;...)
bg: IMPRODUCT(число1;число2;...)

en: IMPRODUCT(1.2;"3.4+5i") returns "4.08+6i"
bg: IMPRODUCT(1.2;"3.4+5i") връща "4.08+6i"

en: IMPRODUCT(1.2;"1i") returns "+1.2i"
bg: IMPRODUCT(1.2;"1i") връща "+1.2i"

en: The IMCONJUGATE(complex number) returns the conjugate of a complex number of form x+yi.
bg: Функцията IMCONJUGATE(к. число) връща комплексно спрегнатото на комплексно число във вида х+уi.

en: IMCONJUGATE(complex number)
bg: IMCONJUGATE(комплексно число)

en: IMCONJUGATE("1.2+5i") returns "1.2-5i"
bg: IMCONJUGATE("1.2+5i") връща "1.2-5i"

en: IMCONJUGATE("-i") returns "i"
bg: IMCONJUGATE("-i") връща "i"

en: IMCONJUGATE("12") returns "12"
bg: IMCONJUGATE("12") връща "12"

en: The IMARGUMENT(complex number) returns the argument of a complex number of form x+yi.
bg: Функцията IMARGUMENT(к. число) връща аргумент на комплексно число във вида x+yi.

en: IMARGUMENT(complex number)
bg: IMARGUMENT( комплексно число )

en: IMARGUMENT("1.2+5i") returns 0.6072
bg: IMARGUMENT("1.2+5i") връща 0.6072

en: IMARGUMENT("-i") returns -1.57079633
bg: IMARGUMENT("-i") връща -1.57079633

en: IMARGUMENT("12") returns "#Div/0"
bg: IMARGUMENT("12") връща "#Дел/0"

en: The IMABS(complex number) returns the norm of a complex number of form x+yi.
bg: Функцията IMABS(к. число) връща нормата на комплексно число във вида x+yi.

en: IMABS(complex number)
bg: IMABS( комплексно число )

en: IMABS("1.2+5i") returns 5.1419
bg: IMABS("1.2+5i") връща 5.1419

en: IMABS("-i") returns 1
bg: IMABS("-i") връща 1

en: IMABS("12") returns 12
bg: IMABS("12") връща 12

en: Floating point value
bg: Число с плаваща запетая

en: The DELTA() function returns 1 if x equals y, otherwise returns 0. y defaults to 0.
bg: Функцията DELTA() връща 1, ако х е равно на у, противен случай 0. у е 0 по подразбиране.

en: DELTA(1.2; 3.4) returns 0
bg: DELTA(1.2; 3.4) връща 0

en: DELTA(3; 3) returns 1
bg: DELTA(3; 3) връща 1

en: DELTA(1; TRUE) returns 1
bg: DELTA(1; вярно) връща 1

en: The GESTEP() function returns 1 if x greater or equals y, otherwise returns 0. y defaults to 0.
bg: Функцията GESTEP() връща 1 ако x е по-голямо или равно на y, в противен случай 0. у е 0 по подразбиране.

en: GESTEP(1.2; 3.4) returns 0
bg: GESTEP(1.2; 3.4) връща 0

en: GESTEP(3; 3) returns 1
bg: GESTEP(3; 3) връща 1

en: GESTEP(0.4; TRUE) returns 0
bg: GESTEP(0.4; вярно) връща 0

en: GESTEP(4; 3) returns 1
bg: GESTEP(4; 3) връща 1

en: Financial
bg: Финансови

en: Issue date
bg: Дата на емитиране

en: First interest
bg: Първоначална лихва

en: Settlement
bg: Плащане

en: Annual rate of security
bg: Годишна лихва за ценни книжа

en: Par value
bg: Номинал

en: Number of payments per year
bg: Брой плащания на година

en: Day counting basis
bg: База за броене на дните

en: ACCRINT(issue; first interest; settlement; rate; par; frequency; basis)
bg: ACCRINT(емитиране; първоначална лихва; плащане; ставка; номинал; честота; база)

en: ACCRINT("2/28/2001"; "8/31/2001"; "5/1/2001"; 0.1; 1000; 2; 0) returns 16,944
bg: ACCRINT("2/28/2001"; "8/31/2001"; "5/1/2001"; 0.1;1000; 2; 0) връща 16,944

en: ACCRINTM(issue; settlement; rate; par; basis)
bg: ACCRINTM(емитиране; плащане; ставка; номинал; база)

en: ACCRINTM("2/28/2001"; "8/31/2001"; 0.1; 100) returns 5.0278
bg: ACCRINTM("2/28/2001"; "8/31/2001"; 0.1; 100) връща 5.0278

en: Cost
bg: Цена

en: Principal
bg: Основен капитал

en: Interest rate
bg: Лихвен процент

en: Periods per year
bg: Периоди за година

en: Years
bg: Години

en: The COMPOUND() function returns the value of an investment, given the principal, nominal interest rate, compounding frequency and time. For example: $5000 at 12% interest compounded quarterly for 5 years will become COMPOUND(5000;0.12;4;5) or $9030.56.
bg: Функцията COMPOUND() връща стойността на инвестиция, при зададен основен капитал, номинален лихвен процент, честота и време на плащане. Например: $5000 при 12% лихва плащани на четиримесечие за 5 години ще станат COMPOUND(5000;0.12;4;5) или $9030.56.

en: COMPOUND(initial;interest;periods;periods_per_year)
bg: COMPOUND(първоначално;лихва;периоди;периоди_за_година)

en: COMPOUND(5000;0.12;4;5) equals 9030.56
bg: COMPOUND(5000;0.12;4;5) е равно на 9030.56

en: The CONTINUOUS() function calculates the return on continuously compounded interest, given the principal, nominal rate and time in years. For example: $1000 earning 10% for 1 year becomes CONTINUOUS(1000;.1;1) or $1105.17.
bg: Функцията CONTINUOUS() изчислява възвращаемостта на постоянно плащани лихви, при дадени основен капитал, номинална лихва и времето в години. Например: $1000 с доходност 10% за година стават CONTINUOUS(1000;.1;1) или $1105.17.

en: CONTINOUS(principal;interest;years)
bg: CONTINOUS(основен капитал;лихва;години)

en: CONTINUOUS(1000;0.1;1) equals 1105.17
bg: CONTINUOUS(1000;0.1;1) е равно на 1105.17

en: Maturity
bg: Падеж

en: Frequency
bg: Честота

en: COUPNUM(settlement; maturity; frequency; basis)
bg: COUPNUM(плащане; падеж; честота; база)

en: COUPNUM("2/28/2001"; "8/31/2001"; 2; 0) returns 1
bg: COUPNUM("2/28/2001"; "8/31/2001"; 2; 0) връща 1

en: Salvage
bg: Остатъчна стойност

en: Life
bg: Живот

en: Period
bg: Период

en: The DB() function will calculate the depreciation of an asset for a given period using the fixed-declining balance method. Month is optional, if omitted it is assumed to be 12.
bg: Функцията DB() ще определи амортизацията на даден инвентар за целия период.

en: DB(cost; salvage value; life; period [;month])
bg: DB(цена; остатъчна стойност; живот; период [;месец])

en: DB(8000;400;6;3) equals 1158.40
bg: DB(8000;400;6;3) е равно на 1158.40

en: DB(8000;400;6;3;2) equals 1783.41
bg: DB(8000;400;6;3;2) е равно на 1783.41

en: Factor
bg: Коефициент

en: The DDB() function calculates the depreciation of an asset for a given period using the arithmetic-declining method. The factor is optional, if omitted it is assumed to be 2. All the parameter must be greater than zero.
bg: Функцията DDB() ще определи амортизацията на даден инвентар за даден период.

en: DDB(cost; salvage value; life; period [;factor])
bg: DDB(цена; остатъчна стойност; живот; период [;коефициент])

en: DDB(75000;1;60;12;2) returns 1721.81
bg: DDB(75000;1;60;12;2) връща 1721.81

en: Price per $100 face value
bg: Цена за 100$ номинална стойност

en: Redemption
bg: Изплащане

en: DISC("2/28/2001"; "8/31/2001"; 12; 14) returns 0.2841
bg: DISC("2/28/2001"; "8/31/2001"; 12; 14) връща 0.2841

en: Fractional Dollar
bg: Долар - дроб

en: The DOLLARDE() function returns a dollar price expressed as a decimal number. The fractional dollar is the number to be converted and the fraction is the denominator of the fraction
bg: Функцията DOLLARDE() връща цена на долар изразена като десетично число. Дробният долар е числото за преобразуване и числото е знаменателя на дробта.

en: DOLLARDE(fractional dollar; fraction)
bg: DOLLARDE(долар - дроб; дроб)

en: DOLLARDE(1.02; 16) - stands for 1 and 2/16 - returns 1.125
bg: DOLLARDE(1.02; 16) - представя 1 и 2/16 - връща 1.125

en: Decimal Dollar
bg: Десетичен долар

en: The DOLLARFR() function returns a dollar price expressed as a fraction. The decimal dollar is the number to be converted and the fraction is the denominator of the fraction
bg: Функцията DOLLARFR() връща цената на долар изразена като дроб. Десетичния долар е числото за преобразуване и част е знаменателя на дробта.

en: DOLLARFR(fractional dollar; fraction)
bg: DOLLARFR(долар -дроб; дроб)

en: Rate
bg: Лихва

en: Present value (PV)
bg: Настояща стойност (PV)

en: Future value (FV)
bg: Бъдеща стойност (FV)

en: Returns the number of periods needed for an investment to retain a desired value.
bg: Връща периода необходим за инвестиция да достигне желана стойност.

en: DURATION(rate; pv; fv)
bg: DURATION(лихва; pv; fv)

en: DURATION(0.1; 1000; 2000) returns 7.27
bg: DURATION(0.1; 1000; 2000) връща 7.27

en: Basis
bg: База

en: Nominal interest rate
bg: Номинален лихвен процент

en: Periods
bg: Период

en: The EFFECT() function calculates the effective yield for a nominal interest rate (annual rate or APR). For example: 8% interest compounded monthly provides an effective yield of EFFECT(.08;12) or 8.3%.
bg: Функцията EFFECT() изчислява ефективната лихва за номинален лихвен процент (годишна лихва). Например: 8% лихва плащана месечно осигурява ефективна лихва от EFFECT(.08;12) или 8.3%.

en: EFFECT(nominal;periods)
bg: EFFECT(номинал;периоди)

en: EFFECT(0.08;12) equals 0.083
bg: EFFECT(0.08;12) е равно на 0.083

en: The EFFECTIVE() function calculates the effective yield for a nominal interest rate (annual rate or APR). It is the same as the EFFECT function.
bg: Функцията EFFECTIVE() изчислява ефективната лихва за номинален лихвен процент (годишна лихва или APR). Еквивалентна на функцията EFFECT.

en: EFFECTIVE(nominal;periods)
bg: EFFECTIVE(номинал;периоди)

en: EURO(currency)
bg: EURO(валута)

en: EURO("DEM") equals 1.95583
bg: EURO("DEM") е равно на 1.95583

en: Present value
bg: Настояща сума

en: The FV() function returns the future value of an investment, given the yield and the time elapsed. If you have $1000 in a bank account earning 8% interest, after two years you will have FV(1000;0.08;2) or $1166.40.
bg: Функция FV() връща бъдещата стойност на инвестиция при зададена лихва и период. Ако имате 1000 лв. в банкова сметка с годишна лихва 8%, то след две години ще имате FV(1000; 0.08; 2) или 1166 лв. 40 ст.

en: FV(present value;yield;periods)
bg: FV(настояща сума; лихва; период)

en: FV(1000;0.08;2) equals 1166.40
bg: FV( 1000; 0.08; 2 ) е равно на 1166.40

en: Payment per period
bg: Плащане за период

en: The FV_ANNUITY() function returns the future value of a stream of payments given the amount of the payment, the interest rate and the number of periods. For example: If you receive $500 per year for 20 years, and invest it at 8%, the total after 20 years will be FV_annuity(500;0.08;20) or $22,880.98. This function assumes that payments are made at the end of each period.
bg: Функцията FV_ANNUITY() връща бъдещата стойност на непрекъснати плащания при зададен размер на плащане, лихвен процент и брой периоди. Например: ако получавате $500 на година за 20 години, и ги инвестирате при 8%, общата сума след 20 години ще бъде FV_ANNUITY(500;0.08;20) или $22,880.98. Функцията смята че плащанията се извършват в края на всеки период.

en: FV_ANNUITY(amount;interest;periods)
bg: FV_ANNUITY(размер;лихва;периоди)

en: FV_ANNUITY(1000;0.05;5) equals 5525.63
bg: FV_ANNUITY( 1000; 0.05; 5 ) е равно на 5525.63

en: Investment
bg: Инвестиция

en: INTRATE(settlement; maturity; investment; redemption; basis)
bg: INTRATE(плащане; падеж; инвестиция; изплащане; база)

en: INTRATE("2/28/2001"; "8/31/2001"; 1000000; 2000000; 1) returns 1.98
bg: INTRATE("2/28/2001"; "8/31/2001"; 1000000; 2000000;1) връща 1.98

en: Number of periods
bg: Брой периоди

en: Present values
bg: Настоящи стойности

en: Future value (optional)
bg: Бъдеща стойност (незадължителна)

en: Type (optional)
bg: Тип (незадължителен)

en: IPMT calculates the amount of a payment of an annuity going towards interest.
bg: Функцията IPMT изчислява сумата за плащане на годишна база, която отива към процента.

en: Rate is the periodic interest rate.
bg: Лихва е лихвения процент за период.

en: Period is the amortizement period. 1 for the first and NPER for the last period.
bg: Период е периода на амортизация. 1 за първия и NPER за последния период.

en: NPER is the total number of periods during which annuity is paid.
bg: NPER е общия брой периоди, през които е плащан анюитет.

en: PV is the present value in the sequence of payments.
bg: PV е настоящата стойност в поредицата от плащания.

en: FV (optional) is the desired (future) value.  default: 0.
bg: FV (незадължителен) е желаната (бъдеща) стойност.  По подразбиране: 0.

en: Type (optional) defines the due date. 1 for payment at the beginning of a period and 0 (default) for payment at the end of a period.
bg: Тип (незадължителен) определя падежната дата. 1 за плащане в началото на период и 0 (по подразбиране) за плащане в края на период.

en: The example shows the interest to pay in the last year of a three year loan. The interest rate is 10 percent.
bg: Примерът показва лихвата за плащане през последната година на три годишен заем. Лихвеният процент е 10%.

en: IPMT(Rate; Period; NPer; PV; FV; Type)
bg: IPMT(Лихва; Период; NPer; PV; FV; Тип)

en: IPMT(0.1;3;3;8000) equals -292.45
bg: IPMT(0.1;3;3;8000) е равно на -292.45

en: Present values (PV)
bg: Настояща стойност (PV)

en: Calculates the interest paid on a given period of an investment.
bg: Изчисляване лихвите платени за зададен период на инвестиция.

en: Period is the amortizement period. 1 for the first and NPer for the last period.
bg: Период е периода на амортизация. 1 за първия и NPER за последния период.

en: NPer is the total number of periods during which annuity is paid.
bg: NPER е общия брой периоди, през които е плащан анюитет.

en: ISPMT(Rate; Period; NPer; PV)
bg: ISPMT(Лихва; Период; NPer; PV)

en: ISPMT(0.1; 1; 3; 8000000) equals -533333
bg: ISPMT(0.1; 1; 3; 8000000) е равно на -533333

en: Face value
bg: Номинална стойност

en: Coupon rate
bg: Ставка на купон

en: Coupons per year
bg: Купони за година

en: Market interest rate
bg: Пазарен лихвен процент

en: The LEVEL_COUPON() function calculates the value of a level-coupon bond. For example: if the interest rate is 10%, a $1000 bond with semi-annual coupons at a rate of 13% that matures in 4 years is worth LEVEL_COUPON(1000;.13;2;4;.1) or $1096.95.
bg: Функцията LEVEL_COUPON() изчислява стойността на "level-coupon" облигация. Например: ако лихвения процент е 10%, $1000 облигация с полу-годишни купони при лихва 13% и падеж след 4 години струва LEVEL_COUPON(1000;.13;2;4;.1) или $1096.95.

en: LEVEL_COUPON(1000;.13;2;4;.1) equals 1096.95
bg: LEVEL_COUPON(1000;.13;2;4;.1) е равно на 1096.95

en: Effective interest rate
bg: Ефективен лихвен процент

en: The NOMINAL() function calculates the nominal (stated) interest rate for an effective (annualized) interest rate compounded at given intervals. For example: to earn 8% on an account compounded monthly, you need a return of NOMINAL(.08;12) or 7.72%.
bg: Функцията NOMINAL() изчислява номиналния лихвен процент за ефективен лихвен процент плащан на определени интервали. Например: за да печелите 8% на сметка плащана месечно, ви трябва възвращаемост от NOMINAL(.08;12) или 7.72%.

en: NOMINAL(effective;periods)
bg: NOMINAL(ефективна;периоди)

en: NOMINAL(0.08;12) equals 0.0772
bg: NOMINAL(0.08;12) е равно на 0.0772

en: Payment
bg: Плащане

en: Future value (FV - optional)
bg: Бъдеща стойност (FV - незадължителен)

en: Returns the number of periods of an investment.
bg: Връща брой периоди на инвестиция.

en: NPER(rate;payment;pv;fv;type)
bg: NPER(лихва;плащане;pv;fv;тип)

en: NPER(0.1; -100; 1000) equals 11
bg: NPER(0.1; -100; 1000) е равно на 11

en: NPER(0.06; 0; -10000; 20000 ;0) returns 11.906
bg: NPER(0.06; 0; -10000; 20000 ;0) връща 11.906

en: Price
bg: Цена

en: Number of periods (NPer)
bg: Брой периоди (NPer)

en: PMT returns the amount of payment for a loan based on a constant interest rate and constant payments (each payment is equal amount).
bg: PMT връща размера на плащане за заем базиран на постоянен лихвен процент и константни плащания (всички плащания са в еднакъв размер).

en: PMT(0.1; 4; 10000) equals -3154.71
bg: PMT(0.1; 4; 10000) е равно на -3154.71

en: PPMT calculates the amount of a payment of an annuity going towards principal.
bg: Функцията PPMT изчислява сумата за плащане на годишна база, която отива към принципала.

en: PPMT(0.0875;1;36;5000;8000;1) equals -18.48
bg: PPMT(0.0875;1;36;5000;8000;1) е равно на -18.48

en: Discount rate
bg: Норма на дисконтиране

en: Future value
bg: Бъдеща стойност

en: The PV() function returns the present value of an investment -- the value today of a sum of money in the future, given the rate of interest or inflation. For example if you need $1166.40 for your new computer and you want to buy it in two years while earning 8% interest, you need to start with PV(1166.4;0.08;2) or $1000.
bg: Функцията PV() връща текущата стойност на инвестиция -- стойността днес на сума пари в бъдещ момент, при зададен лихвен процент или инфлация. Например, ако ви трябват $1166.40 за компютър който ще купите след 2 години при лихва 8% за година, трябва да имате стартов капитал: PV( 1166.4; 0.08; 2 ) или $1000.

en: PV(future value;rate;periods)
bg: PV( очаквана сума; лихва; период )

en: PV(1166.4;0.08;2) equals 1000
bg: PV( 1166.4; 0.08; 2 ) връща 1000

en: The PV_ANNUITY() function returns the present value of an annuity or stream of payments. For example: a "million dollar" lottery ticket that pays $50,000 a year for 20 years, with an interest rate of 5%, is actually worth PV_ANNUITY(50000;0.05;20) or $623,111. This function assumes that payments are made at the end of each period.
bg: Функцията PV_ANNUITY() връща настоящата стойност на годишна рента или постоянни плащания. Например: лотариен билет за "един милион" долара за който се получава $50,000 на година за 20 години, с лихвен процент от 5%, всъщност струва PV_ANNUITY(50000;0.05;20) или $623,111. Функцията смята че плащанията се извършват в края на всеки период.

en: PV_ANNUITY(amount;interest;periods)
bg: PV_ANNUITY(количество;лихва;периоди)

en: PV_ANNUITY(1000;0.05;5) equals 4329.48
bg: PV_ANNUITY(1000;0.05;5) е равно на 4329.48

en: RECEIVED(settlement; maturity; investment; discount; basis)
bg: RECEIVED(плащане; падеж; инвестиция; дисконто; база)

en: RECEIVED("2/28/2001"; "8/31/2001"; 1000; 0.05; 0) returns 1,025.787
bg: RECEIVED("2/28/2001"; "8/31/2001"; 1000; 0.05; 0) връща 1,025.787

en: The SLN() function will determine the straight line depreciation of an asset for a single period. Cost is the amount you paid for the asset. Salvage is the value of the asset at the end of the period. Life is the number of periods over which the asset is depreciated. SLN divides the cost evenly over the life of an asset.
bg: Функцията SLN() ще определи амортизацията на даден инвентар за зададен период.

en: SLN(cost; salvage value; life)
bg: SLN(цена; остатъчна стойност; живот)

en: SLN(10000;700;10) equals 930
bg: SLN(10000;700;10) е равно на 930

en: The SYD() function will calculate the sum-of-years digits depreciation for an asset based on its cost, salvage value, anticipated life, and a particular period. This method accelerates the rate of the depreciation, so that more depreciation expense occurs in earlier periods than in later ones. The depreciable cost is the actual cost minus the salvage value. The useful life is the number of periods (typically years) over which the asset is depreciated.
bg: Функцията SYD() ще определи амортизацията на даден инвентар за целия период.

en: SYD(cost; salvage value; life; period)
bg: SYD(цена; остатъчна стойност; живот; период)

en: SYD(5000; 200; 5; 2) equals 1280
bg: FV( 1000; 0.08; 2 ) връща 1166.40

en: The TBILLEQ functions returns the bond equivalent for a treasury bill. The maturity date must be after the settlement date but within 365 days.
bg: Функцията TBILLEQ връща еквивалента в облигации за съкровищни бонове. Датата на падеж трябва да е след датата на плащане но в рамките на 365 дни.

en: TBILLEQ(settlement; maturity; discount)
bg: TBILLEQ(плащане; падеж; дисконто)

en: TBILLEQ("2/28/2001"; "8/31/2001"; 0.1) returns 0.1068
bg: TBILLEQ("2/28/2001"; "8/31/2001"; 0.1) връща 0.1068

en: The TBILLPRICE functions returns the price per $100 value for a treasury bill. The maturity date must be after the settlement date but within 365 days. The discount rate must be positive.
bg: Функцията TBILLPRICE връща цената за 100$ стойност за съкровищни бонове. Датата на падеж трябва да е след датата на плащане но в рамките на 365 дни. Нормата на дисконтиране трябва да е положителна.

en: TBILLPRICE(settlement; maturity; discount)
bg: TBILLPRICE(плащане; падеж; дисконто)

en: TBILLPRICE("2/28/2001"; "8/31/2001"; 0.05) returns 97.4444
bg: TBILLPRICE("2/28/2001"; "8/31/2001"; 0.05) връща 97.4444

en: The TBILLYIELD functions returns the yield for a treasury bill. The maturity date must be after the settlement date but within 365 days. The price must be positive.
bg: Функцията TBILLYIELD връща лихвата за съкровищни бонове. Датата на падеж трябва да бъде след датата на плащане но в рамките на 365 дни. Цената трябва да е положителна.

en: TBILLYIELD(settlement; maturity; price)
bg: TBILLYIELD(плащане; падеж; цена)

en: TBILLYIELD("2/28/2001"; "8/31/2001"; 600) returns -1.63
bg: TBILLYIELD("2/28/2001"; "8/31/2001"; 600) връща -1.63

en: The ZERO_COUPON() function calculates the value of a zero-coupon (pure discount) bond. For example: if the interest rate is 10%, a $1000 bond that matures in 20 years is worth ZERO_COUPON(1000;.1;20) or $148.64.
bg: Функцията ZERO_COUPON() изчислява стойността на "zero-coupon" облигация. Например: ако лихвеният процент е 10%, облигация от $1000, чийто падеж е след 20 години струва ZERO_COUPON(1000;.1;20) или $148.64.

en: ZERO_COUPON(face value;rate;years)
bg: ZERO_COUPON(номинал;лихва;години)

en: ZERO_COUPON(1000;.1;20) equals 148.64
bg: ZERO_COUPON(1000;.1;20) е равно на 148.64

en: Manual
bg: Ръчно

en: Reference
bg: Отпратка

en: The N() function converts a value to a number. If value is or refers to a number, this function returns the number. If value is True, this function returns 1. If a value is a date, this function returns the serial number of that date. Anything else will cause the function to return 0.
bg: Функцията N() преобразува величина в число. Ако величината е или е отпратка към число, се връща числото. Ако величината е "вярно", функцията връща 1. Ако стойността е дата, се връща серийния номер на датата. За всичко останало се връща 0.

en: N(value)
bg: N(стойност)

en: N(3.14) returns 3.14
bg: N(3.14) връща 3.14

en: N("7") returns 0 (because "7" is text)
bg: N("7") връща 0 (понеже "7" е текст)

en: Type of information
bg: Тип информация

en: INFO(type)
bg: INFO(тип)

en: Any value
bg: Всяка стойност

en: The ISLOGICAL() function returns True if the parameter is a boolean value. Otherwise it returns False.
bg: Функцията ISLOGIC() връща "вярно", ако параметъра е булева стойност, в противен случай "невярно".

en: ISLOGICAL(A1>A2) returns True
bg: ISLOGICAL(A1>A2) връща :"вярно"

en: ISLOGICAL(12) returns False
bg: ISLOGICAL(12) връща "невярно"

en: The ISBLANK() function returns True if the parameter is empty. Otherwise it returns False.
bg: Функцията ISBLANK() връща "вярно", ако параметъра е празен, в противен случай "невярно".

en: ISBLANK(A1) returns True if A1 is empty
bg: ISBLANK(A1) връща "вярно" ако A1 е празен

en: ISBLANK(A1) returns False if A1 holds a value
bg: ISBLANK(A1) връща "невярно" ако A1 съдържа стойност

en: The ISNUMBER() function returns True if the parameter is a numerical value. Otherwise it returns False. It's the same as ISNUM.
bg: Функцията ISNUMER() връща "вярно", ако параметъра е число, в противен случай "невярно". Еквивалентна на ISNUM.

en: ISNUMBER(12) returns True
bg: ISNUMBER(12) връща "вярно"

en: ISNUMBER(hello) returns False
bg: ISNUMBER(hello) връща "невярно"

en: The ISNUM() function returns True if the parameter is a numerical value. Otherwise it returns False. It's the same as ISNUMBER.
bg: Функцията ISNUM() връща "вярно", ако параметъра е числена стойност в противен случай "невярно". Еквивалентна на ISNUMBER.

en: ISNUM(12) returns True
bg: ISNUM(12) връща "вярно"

en: ISNUM(hello) returns False
bg: ISNUM(hello) връща "невярно"

en: The ISTIME() function returns True if the parameter is a time value. Otherwise it returns False.
bg: Функцията ISTIME() връща "вярно", ако параметъра е стойност за време, в противен случай "невярно".

en: ISTIME(x)
bg: ISTIME(х)

en: ISTIME("12:05") returns True
bg: ISTIME("12:05") връща :"вярно"

en: ISTIME("hello") returns False
bg: ISTIME("hello") връща "невярно"

en: The ISDATE() function returns True if the parameter is a date value. Otherwise it returns False
bg: Функцията ISDATE() връща "вярно", ако параметъра е дата, и "невярно" в противен случай

en: ISDATE(x)
bg: ISDATE(х)

en: ISDATE("2000-2-2") returns True
bg: ISDATE("2000-2-2") връща "вярно"

en: ISDATE("hello") returns False
bg: ISDATE("hello") връща "невярно"

en: The ISREF() function returns True if the parameter refers to a reference. Otherwise it returns False
bg: Функцията ISREF() връща "вярно" ако параметъра сочи към указател, в противен случай "невярно"

en: ISREF(A12) returns true
bg: ISREF(A12) връща "вярно"

en: ISREF("hello") returns false
bg: ISREF("hello") връща "невярно"

en: The ISTEXT() function returns True if the parameter is a string. Otherwise it returns False
bg: Функцията ISTEXT() връща "вярно", ако параметъра е низ, в противен случай "невярно"

en: ISTEXT(x)
bg: ISTEXT(х)

en: ISTEXT(12) returns False
bg: ISTEXT(12) връща "невярно"

en: ISTEXT("hello") returns True
bg: ISTEXT("Привет") връща "вярно"

en: The ISNONTEXT() function returns True if the parameter is not a string. Otherwise it returns False. It's the same as ISNOTTEXT.
bg: Функцията ISNONTEXT() връща "вярно", ако параметъра не е низ, в противен случай "невярно". Еквивалентна на ISNOTTEXT.

en: ISNONTEXT(12) returns True
bg: ISNONTEXT(12) връща "вярно"

en: ISNONTEXT("hello") returns False
bg: ISNONTEXT("hello") връща "невярно"

en: The ISNOTTEXT() function returns True if the parameter is not a string. Otherwise it returns False. It's the same as ISNONTEXT.
bg: Функцията ISNOTTEXT() връща "вярно", ако параметъра не е низ, в противен случай "невярно". Еквивалентна на ISNONTEXT.

en: ISNOTTEXT(x)
bg: ISNOТTEXT(x)

en: ISNOTTEXT(12) returns True
bg: ISNOТTEXT(12) връща "вярно"

en: ISNOTTEXT("hello") returns False
bg: ISNOТTEXT("hello") връща "невярно"

en: The ISODD() function returns True if the number is odd. Otherwise returns False.
bg: Функцията ISODD() връща "вярно", ако числото е нечетно, в противен случай - "невярно".

en: ISODD(x)
bg: ISODD(х)

en: ISODD(12) returns False
bg: ISODD(12) връща "невярно"

en: ISODD(-7) returns True
bg: ISODD(-7) връща "вярно"

en: The ISEVEN() function returns True if the number is even. Otherwise returns False.
bg: Функцията ISEVEN() връща "вярно", ако числото е четно, в противен случай "невярно".

en: ISEVEN(x)
bg: ISEVEN(х)

en: ISEVEN(12) returns True
bg: ISEVEN(12) връща "вярно"

en: ISEVEN(-7) returns False
bg: ISEVEN(-7) връща "невярно"

en: The ISERR() function returns True if its parameter is an error other than N/A. Otherwise, it returns False. Use ISERROR() if you want to include the N/A error as well.
bg: Функцията ISERR() връща "вярно", ако параметъра е различна от "N/A" грешка. В противен случай - "невярно". Използвайте ISERROR() ако искате да включите и "N/A" грешките.

en: The ISERROR() function returns True if its parameter is an error of any type. Otherwise, it returns False.
bg: Функцията ISERROR() връща "вярно", ако параметъра е грешка от всякакъв вид. В противен случай - "невярно".

en: The ISNA() function returns True if its parameter is a N/A error. In all other cases, it returns False.
bg: Функцията ISNA() връща "вярно", ако параметъра е N/A грешка. При всички останали случаи е "невярно".

en: The TYPE() function returns 1 if the value is a number, 2 if it is text, 4 if the value is a logical value, 16 if it is an error value or 64 if the value is an array. If the cell the value represents contains a formula you get its return type.
bg: Функцията TYPE() връща 1 ако стойността е число, 2 ако е текст, 4 ако е логическа стойност, 16 ако е стойност за грешка или 64 ако е масив. Ако стойността съдържаща се в клетката е представена от формула, ще получите типа и който се връща.

en: TYPE(A1) returns 2, if A1 contains "Text"
bg: TYPE(A1) връща 2, ако A1 съдържа "Text"

en: TYPE(-7) returns 1
bg: TYPE(-7) връща 1

en: TYPE(A2) returns 1, if A2 contains "=CURRENTDATE()"
bg: TYPE(A2) връща 1, ако A2 съдържа "=CURRENTDATE()"

en: Returns the current filename. If the current document is not saved, an empty string is returned.
bg: Връща текущото име на файл. Ако документа не е записан се връща празен низ.

en: Logical
bg: Логически

en: The FALSE() function returns the boolean value FALSE.
bg: Функцията FALSE() връща булевата стойност "невярно".

en: FALSE() returns FALSE
bg: FALSE() връща "невярно"

en: The TRUE() function returns the boolean value TRUE.
bg: Функцията TRUE() връща булевата стойност "вярно".

en: TRUE() returns TRUE
bg: TRUE() връща "вярно"

en: Boolean values
bg: Логически значения

en: AND(value;value;...)
bg: AND(стойност1; стойност2; ... )

en: AND(true;true;true) returns True
bg: AND(вярно;вярно;вярно) връща "вярно"

en: AND(true;false) returns False
bg: AND(вярно;невярно) връща "невярно"

en: OR(value;value;...)
bg: OR(стойност1;стойност2;...)

en: OR(false;false;false) returns False
bg: OR(невярно;невярно, невярно) връща "невярно"

en: OR(true;false) returns True
bg: OR(вярно;невярно) връща "вярно"

en: The NAND() function returns True if at least one value is not true. Otherwise it returns False.
bg: Функцията NAND() връща "вярно", ако поне един параметър не е "вярно", в противен случай "невярно".

en: NAND(value;value;...)
bg: NAND(стойност1;стойност2;...)

en: NAND(true;false;false) returns True
bg: NAND(вярно;невярно;невярно) връща "вярно"

en: NAND(true;true) returns False
bg: NAND(вярно;вярно) връща "невярно"

en: The NOR() function returns True if all the values given as parameters are of boolean type and have the value false. Otherwise it returns False.
bg: Функцията NOR() връща "вярно", ако всички зададени параметри са от тип булеви и имат стойност "невярно". В противен случай се връща "невярно".

en: NOR(value;value;...)
bg: NOR(стойност1;стойност2;...)

en: NOR(true;false;false) returns False
bg: NOR(вярно;невярно;невярно) връща "невярно"

en: NOR(false;false) returns True
bg: NOR(невярно;невярно) връща "вярно"

en: XOR(value;value;...)
bg: XOR(стойност;стойност;...)

en: XOR(false;false;false) returns True
bg: XOR(невярно;невярно;невярно) връща "вярно"

en: Boolean value
bg: Булева стойност

en: NOT(bool)
bg: NOT(бул. стойност)

en: NOT(false) returns True
bg: NOT(невярно) връща "вярно"

en: NOT(true) returns False
bg: NOT(вярно) връща "невярно"

en: If true
bg: Ако е "вярно"

en: If false
bg: Ако е "невярно"

en: IF(condition;if_true;if_false)
bg: IF( условие; при_вярно; при_невярно)

en: A1=4;A2=6;IF(A1>A2;5;3) returns 3
bg: A1=4;A2=6;IF(A1>A2;5;3) връща 3

en: Math
bg: Математически

en: The SUBTOTAL() function returns a subtotal of a given list of arguments ignoring other subtotal results in there. Function can be one of the following numbers: 1 - Average, 2 - Count, 3 - CountA, 4 - Max, 5 - Min, 6 - Product, 7 - StDev, 8 - StDevP, 9 - Sum, 10 - Var, 11 - VarP.
bg: Функцията SUBTOTAL() връща сума на зададен списък от аргументи игнорирайки други суми в тях. Функцията може да има някой от следните номера: 1 - Average, 2 - Count, 3 - CountA, 4 - Max, 5 - Min, 6 - Product, 7 - StDev, 8 - StDevP, 9 - Sum, 10 - Var, 11 - VarP.

en: SUBTOTAL(function; value)
bg: SUBTOTAL(функция; стойност)

en: If A1:A5 contains 7, 24, 23, 56 and 9:
bg: If A1:A5 съдържа 7, 24, 23, 56 и 9:

en: SUBTOTAL(1; A1:A5) returns 23.8
bg: SUBTOTAL(1; A1:A5) връща 23.8

en: SUBTOTAL(4; A1:A5) returns 56
bg: SUBTOTAL(4; A1:A5) връща 56

en: SUBTOTAL(9; A1:A5) returns 119
bg: SUBTOTAL(9; A1:A5) връща 119

en: SUBTOTAL(11; A1:A5) returns 307.76
bg: SUBTOTAL(11; A1:A5) връща 307.76

en: The LCM() function returns the least common multiple for two or more float values
bg: Функцията LCM() връща най-малкото общо произведение за две или повече дробни числа

en: LCM(value; value)
bg: LCM(стойност;стойност)

en: LCM(6;4) returns 12
bg: LCM(6;4) връща 12

en: LCM(1.5;2.25) returns 4.5
bg: LCM(1.5;2.25) връща 4.5

en: LCM(2;3;4) returns 12
bg: LCM(2;3;4) връща 12

en: Third number
bg: Трето число

en: The GCD() function returns the greatest common denominator for two or more integer values.
bg: Функцията GCD() връща най-големия общ делител за две или повече цели числа.

en: GCD(value; value)
bg: GCD(число;число)

en: GCD(6;4) returns 2
bg: GCD(6;4) връща 2

en: GCD(10;20) returns 10
bg: GCD(10;20) връща 10

en: GCD(20;15;10) returns 5
bg: GCD(20;15;10) връща 5

en: EPS() returns the machine epsilon; this is the difference between 1 and the next largest floating-point number. Because computers use a finite number of digits, roundoff error is inherent (but usually insignificant) in all calculations.
bg: EPS() връща машинен епсилон; това е разликата между 1 и следващото най-голямо число с плаваща запетая. Тъй като компютрите използват краен брой цифри, се получава грешка при закръгляне (обикновено маловажна) при всяко изчисление.

en: On most systems, this returns 2^-52=2.2204460492503131e-16
bg: На много системи това връща 2^-52=2.2204460492503131e-16

en: 0.5*EPS() returns the "unit round"; this value is interesting because it is the largest number x where (1+x)-1=0 (due to roundoff errors).
bg: 0.5*EPS() връща "закръглена единица"; тази величина е интересна понеже тя е най-голямото число x където (1+x)-1=0 (поради грешка при закръгляне).

en: Pick a number x between 0 and EPS(). Observe that 1+x rounds x to either 0 or EPS() by using the equation (1+x)-1
bg: Изберете число x между 0 и EPS(). Наблюдавайте че при 1+x, х се закръгля или до 0 или EPS() използвайки изравняването (1+x)-1

en: The POWER(x;y) function returns the value of x raised to the power of y.
bg: Функцията POWER(x;y) връща х повдигнато на степен у.

en: POWER(value;value)
bg: POWER(х,у)

en: POWER(1.2;3.4) equals 1.8572
bg: POWER(1.2;3.4) е равно на 1.8572

en: POWER(2;3) equals 8
bg: POWER(2;3) е равно на 8

en: The POW(x;y) function returns the value of x raised to the power of y. It's the same as POWER.
bg: Функцията POW(x;y) връща х повдигнато на степен у. Еквивалентна на POWER.

en: POW(value;value)
bg: POW(стойност;стойност)

en: POW(1.2;3.4) equals 1.8572
bg: POW(1.2;3.4) е равно на 1.8572

en: POW(2;3) equals 8
bg: POW(2;3) е равно на 8

en: The EVEN() function returns the number rounded up to the nearest even integer.
bg: Функцията EVEN() закръгля числото до най-близкото цяло четно число.

en: EVEN(value)
bg: EVEN(число)

en: EVEN(1.2) returns 2
bg: EVEN(1.2) връща 2

en: EVEN(2) returns 2
bg: EVEN(2) връща 2

en: Precision
bg: Точност

en: The TRUNC() function truncates a numeric value to a certain precision. If the precision is omitted 0 is assumed.
bg: Функцията TRUNC() закръгля числена стойност с определена точност. Ако точността е пропусната се използва 0.

en: TRUNC(value; precision)
bg: TRUNC(стойност; точност)

en: TRUNC(1.2) returns 1
bg: TRUNC(1.2) връща 1

en: TRUNC(213.232; 2) returns 213.23
bg: TRUNC(213.232; 2) връща 213.23

en: ODD(value)
bg: ODD(число)

en: ODD(1.2) returns 3
bg: ODD(1.2) връща 3

en: ODD(2) returns 3
bg: ODD(2) връща 3

en: The MOD() function returns the remainder after division. If the second parameter is null the function returns #DIV/0.
bg: Функцията MOD() връща остатъка след деление. Ако втория параметър е нула функцията връща #DIV/0.

en: MOD(value;value)
bg: MOD(число1;число2)

en: MOD(12;5) returns 2
bg: MOD(12;5) връща 2

en: MOD(5;5) returns 0
bg: MOD(5;5) връща 0

en: This function returns -1 if the number is negative, 0 if the number is null and 1 if the number is positive.
bg: Тази функция връща -1, ако числото е отрицателно, 0 ако числото е 0, и 1 ако е положително.

en: SIGN(value)
bg: SIGN(стойност)

en: SIGN(5) equals 1
bg: SIGN(5) е равно на 1

en: SIGN(0) equals 0
bg: SIGN(0) е равно на 0

en: SIGN(-5) equals -1
bg: SIGN(-5) е равно на -1

en: This function multiplies each value by -1.
bg: Функцията умножава всяка стойност с -1.

en: INV(value)
bg: INV(число)

en: INV(-5) equals 5
bg: INV(-5) е равно на 5

en: INV(5) equals -5
bg: INV(5) е равно на -5

en: INV(0) equals 0
bg: INV(0) е равно на 0

en: This function returns the count of integer or floating arguments passed. You can count using a range: COUNT(A1:B5) or using a list of values like COUNT(12;5;12.5).
bg: Тази функция връща броя на подадените целочислени или дробни аргументи. Можете да броите използвайки обхват: COUNT(A1:B5) или използвайки списък с стойности като COUNT(12;5;12.5).

en: COUNT(value;value;value...)
bg: COUNT(стойност;стойност;стойност....)

en: COUNT(-5;"KSpread";2) returns 2
bg: COUNT(-5;"KSpread";2) връща 2

en: COUNT(5) returns 1
bg: COUNT(5) връща 1

en: This function returns the count of all non empty arguments passed. You can count using a range: COUNTA(A1:B5) or using a list of values like COUNTA(12;5;12.5).
bg: Тази функция връща броя на подадените аргументи, които не са празни. Можете да броите използвайки обхват: COUNT(A1:B5) или използвайки списък с стойности като COUNT(12;5;12.5).

en: COUNTA(value;value;value...)
bg: COUNTA(стойност;стойност;стойност...)

en: COUNTA(-5;"KSpread";2) returns 3
bg: COUNTA(-5;"KSpread";2) връща 3

en: COUNTA(5) returns 1
bg: COUNTA(5) връща 1

en: Cell range
bg: Обхват на клетка

en: This function returns the count of all empty cells within the range.
bg: Тази функция връща броя на празните клетки в обхвата.

en: COUNTBLANK(range)
bg: COUNTBLANK(обхват)

en: Range
bg: Обхват

en: Criteria
bg: Критерий

en: The COUNTIF() function returns the number of cells in the given range that meet the given criteria.
bg: Функцията COUNTIF() връща броя клетки в зададения обхват, които отговарят на даден критерий.

en: COUNTIF(range;criteria)
bg: COUNTIF(обхват;критерий)

en: A floating point value
bg: Число с плаваща запетая

en: The FACT() function calculates the factorial of the parameter. The mathematical expression is (value)!.
bg: Функцията FACT() връща фактурел от числото. Математическия израз е (стойност)!.

en: FACT(number)
bg: FACT(число)

en: FACT(10) returns 3628800
bg: FACT(10) връща 3628800

en: FACT(0) returns 1
bg: FACT(0) връща 1

en: The FACTDOUBLE() function calculates the double factorial of a number, i.e. x!!.
bg: Функцията FACTDOUBLE() изчислява двоен факторел от число, х!!.

en: FACTDOUBLE(number)
bg: FACTDOUBLE(число)

en: FACTDOUBLE(6) returns 48
bg: FACTDOUBLE(6) връща 48

en: FACTDOUBLE(7) returns 105
bg: FACTDOUBLE(7) връща 105

en: The SUM() function calculates the sum of all the values given as parameters. You can calculate the sum of a range SUM(A1:B5) or a list of values like SUM(12;5;12.5).
bg: Функцията SUM() връща сумата от числа зададени като параметри. Можете да изчислите сумата на обхват SUM(A1:B5) или в списък от параметри като SUM(12;5;12.5).

en: SUM(value;value;...)
bg: SUM(стойност;стойност;...)

en: SUM(12;5;7) equals 24
bg: SUM(12;5;7) е равно на 24

en: SUM(12.5;2) equals 14.5
bg: SUM(12.5;2) е равно на 14.5

en: The SUMA() function calculates the sum of all the values given as parameters. You can calculate the sum of a range SUMA(A1:B5) or a list of values like SUMA(12;5;12.5). If a parameter contains text or the boolean value FALSE it is counted as 0, if a parameter evaluates to TRUE it is counted as 1.
bg: Функцията SUMА() изчислява сумата от числа зададени като параметри. Можете да изчислите сумата на обхват SUMА(A1:B5) или в списък от параметри SUMА(12;5;12.5). Ако параметър съдържа текст или булева стойност "невярно" той се счита за 0, ако параметър се изчислява до "вярно" се счита за 1.

en: SUMA(12;5; 7) equals 24
bg: SUMA(12;5; 7) е равно на 24

en: SUMA(12.5; 2; TRUE) equals 15.5
bg: SUMA(12.5; 2; вярно) е равно на 15.5

en: Check range
bg: Обхват на проверка

en: Sum range
bg: Сумиран обхват

en: The SUMIF() function calculates the sum of all values given as parameters which match the criteria. The sum range is optional. If not supplied, the values in the check range are summed. The length of the check range should be equal or less than the length of the sum range.
bg: Функцията SUMIF() изчислява сумата на всички стойности зададени като параметър, които отговарят на критерия. Обхвата на сумата е незадължителен. Ако не е зададен, се сумират стойностите в обхвата който се проверява. Дължината на проверявания обхват трябва да е равен или по-малък от дължината на обхвата на сумата.

en: SUMIF(checkrange;criteria;sumrange)
bg: SUMIF(обхват на проверка;критерий;сумиран обхват)

en: SUMIF(A1:A4;">1") sums all values in range A1:A4 which match >1
bg: SUMIF(A1:A4;">1") сумира всички стойности в обхвата A1:A4, които съвпадат с >1

en: SUMIF(A1:A4;"=0";B1:B4) sums all values in range B1:B4 if the corresponding value in A1:A4 matches =0
bg: SUMIF(A1:A4;"=0";B1:B4) сумира всички стойности в обхвата B1:B4 ако съответната стойност в A1:A4 съвпада с =0

en: The PRODUCT() function calculates the product of all the values given as parameters. You can calculate the product of a range: PRODUCT(A1:B5) or a list of values like product(12;5;12.5). If no numeric values are found 0 is returned.
bg: Функцията PRODUCT() изчислява продукта от всички стойности зададени като параметър. Можете да изчислите продукта за обхват: PRODUCT(A1:B5) или за списък от стойности като product(12;5;12.5). Ако не са открити числени стойности се връща 0.

en: PRODUCT(value;value;...)
bg: PRODUCT(стойност;стойност;...)

en: PRODUCT(3;5;7) equals 105
bg: PRODUCT(3;5;7) е равно на 105

en: PRODUCT(12.5;2) equals 25
bg: PRODUCT(12.5;2) е равно на 25

en: The KPRODUCT() function calculates the product of all the values given as parameters. You can calculate the product of a range: KPRODUCT(A1:B5) or a list of values like KPRODUCT(12;5;12.5). If no numeric values are found 1 is returned.
bg: Функцията KPRODUCT() изчислява продукта от всички стойности зададени като параметър. Можете да изчислите продукта за обхват: KPRODUCT(A1:B5) или за списък от стойности като KPRODUCT(12;5;12.5). Ако не са открити числени стойности се връща 1.

en: KPRODUCT(value;value;...)
bg: KPRODUCT(стойност;стойност;...)

en: KPRODUCT(3;5;7) equals 105
bg: KPRODUCT(3;5;7) е равно на 105

en: KPRODUCT(12.5;2) equals 25
bg: KPRODUCT(12.5;2) е равно на 25

en: The G_PRODUCT() function is the same as KPRODUCT. It is provided for Gnumeric compatibility.
bg: Функцията G_PRODUCT() е същата като KPRODUCT. Осигурена е за съвместимост с Gnumeric.

en: G_PRODUCT(value;value;...)
bg: G_PRODUCT(стойност;стойност;...)

en: The DIV() function divides the first value by the other values in turn.
bg: Функцията DIV() разделя първата стойност на другите стойности.

en: DIV(value;value;...)
bg: DIV(стойност;стойност;...)

en: DIV(20;2;2) returns 5
bg: DIV(20;2;2) връща 5

en: DIV(25;2.5) returns 10
bg: DIV(25;2.5) връща 10

en: The SUMSQ() function calculates the sum of all the squares of values given as parameters. You can calculate the sum of a range SUMSQ(A1:B5) or a list of values like SUMSQ(12;5;12.5).
bg: Функцията SUMSQ() изчислява сумата от квадратите на стойности зададени като параметри. Можете да изчислите сумата на обхват SUMSQ(A1:B5) или списък от параметри като SUMSQ(12;5;12.5).

en: SUMSQ(value;value;...)
bg: SUMSQ(стойност;стойност;...)

en: SUMSQ(12;5;7) equals 218
bg: SUMSQ(12;5;7) е равно на 218

en: SUMSQ(12.5;2) equals 173
bg: SUMSQ(12.5;2) е равно на 173

en: The MAX() function returns the largest value given in the parameters. String and logical values are ignored.
bg: Функцията MAX() връща най-голямото число от зададени параметри. Низове и логически стойности се игнорират.

en: MAX(value;value;...)
bg: MAX(стойност;стойност;...)

en: MAX(12;5; 7) returns 12
bg: MAX(12;5; 7) връща 12

en: MAX(12.5; 2) returns 12.5
bg: MAX(12.5; 2) връща 12.5

en: MAX(0.5; 0.4; TRUE; 0.2) returns 0.5
bg: MAX(0.5; 0.4; вярно; 0.2) връща 0.5

en: The MAXA() function returns the largest value given in the parameters. TRUE evaluates to 1, FALSE evaluates to 0. String values are ignored.
bg: Функцията MAXA() връща най-голямата стойност от зададени параметри. "вярно" се изчислява като 1, а "невярно" като 0. Низове се игнорират.

en: MAXA(value;value;...)
bg: MAXA(стойност;стойност;...)

en: MAXA(12;5; 7) returns 12
bg: MAXA(12;5; 7) връща 12

en: MAXA(12.5; 2) returns 12.5
bg: MAXA(12.5; 2) връща 12.5

en: MAXA(0.5; 0.4; TRUE; 0.2) returns 1
bg: MAXA(0.5; 0.4; вярно; 0.2) връща 1

en: The MIN() function returns the smallest value given in the parameters. String and logical values are ignored.
bg: Функцията MIN() връща най-малката стойност от зададени параметри. Низове и логически стойности се игнорират.

en: MIN(value;value;...)
bg: MIN(стойност;стойност;...)

en: MIN(12;5; 7) returns 5
bg: MIN(12;5; 7) връща 5

en: MIN(12.5; 2) returns 2
bg: MIN(12.5; 2) връща 2

en: MIN(0.4; 2; FALSE; 0.7) returns 0.4
bg: MIN(0.4; 2; невярно; 0.7) връща 0.4

en: The MINA() function returns the smallest value given in the parameters. TRUE evaluates to 1, FALSE to 0. String values are ignored.
bg: Функцията MINA() връща най-малката стойност от зададени параметри. "вярно" се изчислява като 1, а "невярно" като 0. Низове се игнорират.

en: MINA(value;value;...)
bg: MINA(стойност;стойност;...)

en: MINA(12;5; 7) returns 5
bg: MINA(12;5; 7) връща 5

en: MINA(12.5; 2) returns 2
bg: MINA(12.5; 2) връща 2

en: MINA(0.4; 2; FALSE; 0.7) returns 0.
bg: MINA(0.4; 2; невярно; 0.7) връща 0.

en: The MULTIPLY() function multiplies all the values given in the parameters. You can multiply values given by a range MULTIPLY(A1:B5) or a list of values like MULTIPLY(12;5;12.5). It's equivalent to PRODUCT.
bg: Функцията MULTIPLY() умножава всички стойности, зададени като параметри. Можете да умножите стойности зададени като обхват MULTIPLY(A1:B5) или списък от стойности като MULTIPLY(12;5;12.5). Еквивалентна на PRODUCT.

en: MULTIPLY(value;value;...)
bg: MULTIPLY(стойност;стойност;...)

en: MULTIPLY(12;5;7) equals 420
bg: MULTIPLY(12;5;7) е равно на 420

en: MULTIPLY(12.5;2) equals 25
bg: MULTIPLY(12.5;2) е равно на 25

en: The MULTINOMIAL() function returns the multinomial of each number in the parameters. It uses this formula for MULTINOMIAL(a,b,c):
bg: Функцията MULTINOMIAL() изчислява нещо за всяко число:

en: MULTINOMIAL(value;value;...)
bg: MULTINOMIAL(стойност;стойност;...)

en: MULTINOMIAL(3;4;5) equals 27720
bg: MULTINOMIAL(3;4;5) е равно на 27720

en: SQRT(9) equals 3
bg: SQRT(9) е равно на 3

en: SQRTPI(2) equals 2.506628
bg: SQRTPI(2) е равно на 2.506628

en: The LN() function returns the natural logarithm of x.
bg: Функцията LN() връща натурален логаритъм от число.

en: LN(0.8) equals -0.22314355
bg: LN(0.8) е равно на -0.22314355

en: LN(0) equals -inf
bg: LN(0) е равно на -inf

en: The LOGn() function returns the base n logarithm of x.
bg: Функцията LOGn() връща логаритъм от х при основа n.

en: LOGn(value;base)
bg: LOGn(число;основа)

en: LOGn(12;10) equals 1.07918125
bg: LOGn(12;10) е равно на 1.07918125

en: LOGn(12;2) equals 3.5849625
bg: LOGn(12;2) е равно на 3.5849625

en: The ROOTN() function returns the non-negative nth root of x.
bg: Функцията ROOTN() връща не-отрицателния n-ти корен на х.

en: ROOTN(9;2) equals 3
bg: ROOTN(9;2) е равно на 3

en: The CUR() function returns the non-negative cube root of x.
bg: Функцията CUR() връща положителен корен трети от x.

en: CUR(27) equals 3
bg: CUR(27) е равно на 3

en: The LOG() function returns the base-10 logarithm of x.
bg: Функцията LOG() връща десетичен логаритъм от х.

en: LOG(0.8) equals -0.09691001
bg: LOG(0.8) е равно на -0.09691001

en: The LOG2() function returns the base-2 logarithm of x.
bg: Функцията LOG2() връща двоичен логаритъм от х.

en: LOG2(0.8) equals -0.32192809
bg: LOG2(0.8) е равно на -0,32192809

en: LOG2(0) equals -inf.
bg: LOG2(0) е равно на -inf.

en: The EXP() function returns the value of e (the base of natural logarithms) raised to the power of x.
bg: Функцията EXP() връща е (основата на натурален логаритъм) повдигната на степен х.

en: EXP(9) equals 8 103.08392758
bg: EXP(9) е равно на 8 103.08392758

en: EXP(-9) equals 0.00012341
bg: EXP(-9) е равно на 0.00012341

en: CEIL(12.5) equals 13
bg: CEIL(12.5) е равно на 13

en: CEIL(-12.5) equals -12
bg: CEIL(-12.5) е равно на -12

en: Significance (optional)
bg: Значение (опционално)

en: CEILING(12.5) equals 13
bg: CEILING(12.5) е равно на 13

en: CEILING(6.43; 4) equals 8
bg: CEILING(6.43; 4) е равно на 8

en: FLOOR(12.5) equals 12
bg: FLOOR(12.5) е равно на 12

en: FLOOR(-12.5) equals -13
bg: FLOOR(-12.5) е равно на -13

en: The ABS() function returns the absolute value of the floating-point number x.
bg: Функцията ABS() връща абсолютна стойност на число с плаваща запетая х.

en: ABS(12.5) equals 12.5
bg: ABS(12.5) е равно на 12.5

en: ABS(-12.5) equals 12.5
bg: ABS(-12.5) е равно на 12.5

en: The INT() function returns the integer part of the value.
bg: Функцията INT() връща цялата част на числото.

en: INT(x)
bg: INT(х)

en: INT(12.55) equals 12
bg: INT(12.55) е равно на 12

en: INT(15) equals 15
bg: INT(15) е равно на 15

en: The RAND() function returns a pseudo-random number between 0 and 1.
bg: Функцията RAND() връща псевдо случайно число между 0 и 1.

en: RAND() equals for example 0.78309922...
bg: RAND() е равно на пример на 0.78309922...

en: A floating point value (greater 0)
bg: Стойност с плаваща запетая (по-голямо от 0)

en: The RANDEXP() function returns an exponentially-distributed pseudo-random number.
bg: Функцията RANDEXP() връща експоненциално разпределено псевдо случайно число.

en: The RANDPOISSON() function returns a poisson-distributed pseudo-random number.
bg: Функцията RANDPOISSON() връща псевдо случайно число с поасоново разпределение.

en: A floating point value (between 0 and 1)
bg: Число с плаваща запетая (между 0 и 1)

en: Trials (greater 0)
bg: Опити (по-голямо от 0)

en: The RANDBINOM() function returns a binomially-distributed pseudo-random number.
bg: Функцията RANDBINOM() връща псевдо случайно число с биномно разпределение.

en: Failures (greater 0)
bg: Неуспехи (по-голямо от 0)

en: The RANDNEGBINOM() function returns a negative binomially-distributed pseudo-random number.
bg: Функцията RANDNEGBINOM() връща отрицателно псевдо случайно число с биномно разпределение.

en: The RANDBERNOULLI() function returns a Bernoulli-distributed pseudo-random number.
bg: Функцията RANDBERNOULLI() връща псевдо случайно число с разпределение на Бернули.

en: Mean value of the normal distribution
bg: Средна стойност в нормалното разпределение

en: Dispersion of the normal distribution
bg: Стандартно отклонение на нормалното разпределение

en: The RANDNORM() function returns a Normal(Gaussian)-distributed pseudo-random number.
bg: Функцията RANDNORM() връща нормално(гаусово)-разпределено псевдо случайно число.

en: Bottom value
bg: Минимум

en: Top value
bg: Максимум

en: The RANDBETWEEN() function returns a pseudo-random number between bottom and top value. If bottom > top this function returns Err.
bg: Функцията RANDBETWEEN() връща случайно число в диапазона от минимум до максимум. Ако минимум > максимум, ще бъде върнато Err.

en: RANDBETWEEN(bottom;top)
bg: RANDBETWEEN(минимум;максимум)

en: RANDBETWEEN(12;78) equals for example 61.0811...
bg: RANDBETWEEN(12;78) може да върне 61.0811...

en: Multiple
bg: Кратно

en: The MROUND() function returns the value rounded to the specified multiple. The value and the multiple must have the same sign
bg: Функцията MROUND() връща стойността, закръглена до указано кратно. Стойността и кратното трябва да имат еднакви знаци.

en: MROUND(value; multiple)
bg: MROUND(стойност; кратно)

en: MROUND(1.252; 0.5) equals 1.5
bg: MROUND(1.252; 0.5) е равно на 1.5

en: MROUND(-1.252; -0.5) equals -1.5
bg: MROUND(-1.252; -0.5) е равно на -1.5

en: Digits
bg: Знаци

en: The ROUND(value;[digits]) function returns value rounded. Digits is the number of digits to which you want to round that number. If digits is zero or omitted, value is rounded up to the nearest integer. If digits is smaller than zero, the corresponding integer part of the number is rounded.
bg: Функцията ROUND(число;знаци) връща числото закръглено. Знаци е броя цифри до който искате да закръглите числото. Ако не сте задали брой знаци или сте задали 0, числото се закръгля да най-близката цяла стойност. Ако числото е по-малко от 0, съответната цяла част на числото се закръгля.

en: ROUND(value;[digits])
bg: ROUND( число; [знаци] )

en: ROUND(1.252;2) equals 1.25
bg: ROUND(1.252;2) е равно на 1.25

en: ROUND(-1.252;2) equals -1.25
bg: ROUND(-1.252;2) е равно на -1.25

en: ROUND(1.258;2) equals 1.26
bg: ROUND(1.258;2) е равно на 1.26

en: ROUND(-12.25;-1) equals -10
bg: ROUND(-12.25;-1) е равно на -10

en: ROUND(-1.252;0) equals -1
bg: ROUND(-1.252;0) е равно на -1

en: ROUNDUP(value;[digits])
bg: ROUNDUP( число; [знаци] )

en: ROUNDUP(1.252;2) equals 1.26
bg: ROUNDUP(1.252;2) е равно на 1.26

en: ROUNDDOWN(value;[digits])
bg: ROUNDDOWN( число; [знаци] )

en: ROUNDDOWN(1.252;2) equals 1.25
bg: ROUNDDOWN(1.252;2) е равно на 1.25

en: Function FIB calculates the Nth term of a Fibonacci sequence (1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21...), in which each number, after the first two, is the sum of the two numbers immediately preceding it. FIB(0) is defined to be 0.
bg: Функцията FIB изчислява Nth term на Фибоначи редица (1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21...), в която всяко число след първите две, е сума от двете числа, непосредствено предхождащи го. @FIB(0) е дефинирано да е 0.

en: FIB(9) returns 34
bg: FIB(9) връща 34

en: FIB(26) returns 121393
bg: FIB(26) връща 121393

en: Numerator
bg: Делимо

en: Denumerator
bg: Делител

en: Function QUOTIENT returns the integer portion of numerator/denumerator.
bg: Функцията QUOTIENT връща цялата част от делимо/делител.

en: QUOTIENT(numerator;denumerator)
bg: QUOTIENT(делимо;делител)

en: QUOTIENT(21;4) returns 5
bg: QUOTIENT(21;4) връща 5

en: Function MDETERM returns the determinant of a given matrix. The matrix must be of type n x n.
bg: Функцията MDETERM връща детерминантата на дадена матрица. Матрицата трябва да е от вида n x n.

en: MDETERM(matrix)
bg: MDETERM(матрица)

en: First matrix
bg: Първа матрица

en: Second matrix
bg: Втора матрица

en: MMULT(matrix1;matrix2)
bg: MMULT(матрица1;матрица2)

en: Lookup & Reference
bg: Търсене и отпратка

en: Row number
bg: Номер на ред

en: Column number
bg: Номер на колона

en: Absolute number (optional)
bg: Абсолютен номер (незадължителен)

en: A1 style (optional)
bg: A1 стил (незадължителен)

en: Sheet name
bg: Име на лист

en: The ADDRESS creates a cell address. Parameter Row is the row number and Column is the column number.
bg: ADDRESS създава адрес на клетка. Параметъра Ред е номера на ред и Колона е номера на колона.

en: Absolute number specifies the type of reference: 1 or omitted = Absolute, 2 = Absolute row, relative column,  3 = Relative row; absolute column and 4 = Relative.
bg: Абсолютния номер указва типа на отпратка: 1 или пропусната = Абсолютен, 2 = Абсолютен ред, относителна колона,  3 = Относителен ред; абсолютна колона и 4 = Относителен.

en: A1 Style specifies the style of the address to return. If A1 is set to TRUE (default) the address is returned in A1 style if it is set to FALSE in R1C1 style.
bg: А1 стил указва стилът на адрес за връщане. Ако А1 е настроен на "вярно" (по подразбиране) адреса се връща в А1 стил ако е настроен на "невярно" в R1C1 стил.

en: Sheet name is the text specifying the name of the sheet.
bg: Име на лист е текста указващ името на листа.

en: ADDRESS(row; col; absolute; style; sheet name)
bg: ADDRESS(ред; кол; абсолютен; стил; име на лист)

en: ADDRESS(6; 4) returns $D$6
bg: ADDRESS(6; 4) връща $D$6

en: ADDRESS(6; 4; 2) returns D$6
bg: ADDRESS(6; 4; 2) връща D$6

en: ADDRESS(6; 4; 2; FALSE; "Sheet1") returns Sheet1!R6C[4]
bg: ADDRESS(6; 4; 2; невярно; Лист 1) връща Лист1!R6C[4]

en: ADDRESS(6; 4; 1; FALSE; "Sheet1") returns Sheet1!R6C4
bg: ADDRESS(6; 4; 1; невярно; "Лист 1") връща Лист 1!R6C4

en: ADDRESS(6; 4; 4; TRUE; "Sheet1") returns Sheet1!D6
bg: ADDRESS(6; 4; 4; вярно; "Лист 1") връща Лист1!D6

en: Returns the number of areas in the reference string. An area can be asingle cell or a set of cells.
bg: Връщане броя области в низа указател. Област може да е единична клетка или множество клетки.

en: AREAS(reference)
bg: AREAS(отпратка)

en: AREAS(A1) returns 1
bg: AREAS(A1) връща 1

en: AREAS((A1; A2:A4)) returns 2
bg: AREAS((A1; A2:A4)) връща 2

en: Index
bg: Индекс

en: Arguments
bg: Аргументи

en: Returns the parameter specified by the index.
bg: Връщане параметъра указан в индекса.

en: CHOOSE(index; parameter1; parameter2;...)
bg: CHOOSE(индекс; параметър1; параметър2;...)

en: CHOOSE(1; "1st"; "2nd") returns "1st"
bg: CHOOSE(1; "1st"; "2nd") връща "1st"

en: CHOOSE(2; 3; 2; 4) returns 2
bg: CHOOSE(2; 3; 2; 4) връща 2

en: The COLUMN function returns the column of given cell reference. If no parameter is specified the column of the current cell gets returned.
bg: Функцията COLUMN връща колоната от зададена отпратка на клетка. Ако не са зададен параметър се връща колоната на текущата клетка.

en: COLUMN(reference)
bg: COLUMN(отпратка)

en: COLUMN(A1) returns 1
bg: COLUMN(A1) връща 1

en: COLUMN(D2) returns 4
bg: COLUMN(D2) връща 4

en: The COLUMNS function returns the number of columns in a reference.
bg: Функцията COLUMNS връща броя колони в отпратка.

en: COLUMNS(reference)
bg: COLUMNS(отпратка)

en: COLUMNS(A1:C3) returns 3
bg: COLUMNS(A1:C3) връща 3

en: COLUMNS(D2) returns 1
bg: COLUMNS(D2) връща 1

en: Row
bg: Ред

en: If a range is given, returns value stored in a given row/column. If one cell is given, which contains an array, then one element of the array is returned.
bg: Ако е зададен обхват, връща запазената в даден ред/колона стойност. Ако е зададена клетка, съдържаща масив, тогава се връща елемента на масива.

en: INDEX(cell, row, column)
bg: INDEX(клетка, ред, колона)

en: INDEX(range, row, column)
bg: INDEX(обхват, ред, колона)

en: INDEX(A1:C3;2;2), returns contents of B2
bg: INDEX(A1:C3,2,2), връща съдържанието на B2

en: INDEX(A1;2;2), if A1 is a result of array calculation, returns its (2,2) element.
bg: INDEX(A1,2,2), ако A1 е резултат от изчисляване на масив, връща елемента му (2,2).

en: Returns the content of the cell specified by the reference text. The second parameter is optional.
bg: Връщане съдържанието на клетка указана от текст отпратка. Вторият параметър е незадължителен.

en: INDIRECT(referenceText, a1 style)
bg: INDIRECT(текст отпратка, a1 стил)

en: INDIRECT(A1), A1 contains "B1", and B1 1 => returns 1
bg: INDIRECT(A1), A1 съдържа "B1", и B1 1 => връща 1

en: INDIRECT("A1"), returns content of A1
bg: INDIRECT("A1"), връща съдържанието на A1

en: The ROW function returns the row of given cell reference. If no parameter is specified the row of the current cell gets returned.
bg: Функцията ROW връща реда от зададена отпратка към клетка. Ако не е зададен параметър се връща реда на текущата клетка.

en: ROW(reference)
bg: ROW(отпратка)

en: ROW(A1) returns 1
bg: ROW(A1) връща 1

en: ROW(D2) returns 2
bg: ROW(D2) връща 2

en: The ROWS function returns the number of rows in a reference.
bg: Функцията ROWS връща броя редове в отпратка.

en: ROWS(reference)
bg: ROWS(отпратка)

en: ROWS(A1:C3) returns 3
bg: ROWS(A1:C3) връща 3

en: ROWS(D2) returns 1
bg: ROWS(D2) връща 1

en: Lookup value
bg: Търсена стойност

en: Lookup vector
bg: Търсен вектор

en: Result vector
bg: Резултатен вектор

en: The LOOKUP function looks up the first parameter in the lookup vector. It returns a value in the result Vector with the same index as the matching value in the lookup vector. If value is not in the lookup vector it takes the next lower one. If no value in the lookup vector matches an error is returned. The lookup vector must be in ascending order and lookup and result vector must have the same size. Numeric values, string and boolean values are recognized. Comparison between strings is case-insensitive.
bg: Функцията LOOKUP търси първия параметър във вектора за търсене. Връща стойност в резултатния вектор със същия индекс като съвпадащата стойност във вектора за търсене. Ако стойността не е във вектора за търсене взема следващата по-малка. Ако няма стойност съвпадаща стойност във вектора за търсене се връща грешка. Вектора за търсене трябва да е във възходящ ред и търсене и резултатен вектор трябва да имат еднакъв размер. Числени стойности, низ и булева стойност се разпознават. Сравнение между низове е чувствително малки/големи букви.

en: LOOKUP(value; lookup vector; result vector)
bg: LOOKUP(стойност; вектор за търсене; резултатен вектор)

en: LOOKUP(1.232; A1:A6; B1:B6) for A1 = 1, A2 = 2 returns the value of B1.
bg: LOOKUP(1.232; A1:A6; B1:B6) за A1 = 1, A2 = 2 връща стойността на B1.

en: Statistical
bg: Статистически

en: Floating point values
bg: Числа с плаваща запетая

en: The AVEDEV() function calculates the average of the absolute deviations of a data set from their mean.
bg: Функцията AVEDEV() изчислява средната стойност на абсолютното отклонение за набор данни от тяхната средна стойност.

en: AVEDEV(value;value;...)
bg: AVEDEV(стойност;стойност;...)

en: AVEDEV(11.4;17.3;21.3;25.9;40.1) returns 7.84
bg: AVEDEV(11.4;17.3;21.3;25.9;40.1) връща 7.84

en: The AVERAGE() function calculates the average of all the values given as parameters. You can calculate the average of a range AVERAGE(A1:B5) or a list of values like AVERAGE(12;5;12.5).
bg: Функцията AVERAGE() изчислява средната стойност за всички стойности зададени като параметри. Можете да зададете параметрите като обхват (A1:B5) или списък от стойности AVERAGE(12;5;12.5).

en: AVERAGE(value;value;...)
bg: AVERAGE(стойност;стойност;...)

en: AVERAGE(12;5;7) equals 8
bg: AVERAGE(12;5;7) е равно на 8

en: AVERAGE(12.5;2) equals 7.25
bg: AVERAGE(12.5;2) е равно на 7.25

en: String values
bg: Низови величини

en: The AVERAGEA() calculates the average of the given arguments. Numbers, text and logical values are included in the calculation too. If the cell contains text or the argument evaluates to FALSE, it is counted as value zero (0). If the argument evaluates to TRUE, it is counted as one (1). Note that empty cells are not counted.
bg: Функцията AVERAGEA() изчислява средната стойност на зададените аргументи. Числа, текст и логически стойности се включват също при изчисление. Ако клетката съдържа текст или аргумента се изчислява до "невярно", това се счита за стойност нула (0). Ако аргумента се изчислява до "вярно", това се счита като единица (1). Забележка, празни клетки не се взимат под внимание.

en: AVERAGEA(value;value;...)
bg: AVERAGEA(стойност;стойност;...)

en: AVERAGEA(11.4;17.3;"sometext";25.9;40.1) equals 18.94
bg: AVERAGEA(11.4;17.3;"текст";25.9;40.1) е равно на 18.94

en: Alpha parameter
bg: Алфа параметър

en: Beta parameter
bg: Бета параметър

en: Start
bg: Начало

en: End
bg: Край

en: The BETADIST() function returns the cumulative beta probability density function.
bg: Функцията BETADIST() връща кумулативната бета вероятностна функция за плътност.

en: BETADIST(0.2859;0.2606;0.8105) equals 0.675444
bg: BETADIST(0.2859;0.2606;0.8105) е равно на 0.675444

en: BETADIST(0.2859;0.2606;0.8105;0.2;0.9) equals 0.537856
bg: BETADIST(0.2859;0.2606;0.8105;0.2;0.9) е равно на 0.537856

en: Degrees of freedom
bg: Степени на свобода

en: The CHIDIST() function returns the probability value from the indicated Chi square that a hypothesis is confirmed.
bg: Функцията CHIDIST() връща вероятността от посочения Чи квадрат който хипотетично е потвърден.

en: CHIDIST compares the Chi square value to be given for a random sample that is calculated from the sum of (observed value-expected value)^2/expected value for all values with the theoretical Chi square distribution and determines from this the probability of error for the hypothesis to be tested.
bg: CHIDIST сравнява зададената стойност за Чи квадрата за случайна извадка изчислена от сумата на (наблюдавана стойност - очаквана стойност)^2/очаквана стойност за всички стойности с теоретично Чи разпределение, и определя от това вероятността за грешка за хипотезата която ще бъде тествана.

en: CHIDIST(number;degrees_freedom)
bg: CHIDIST(число;степен на свобода)

en: CHIDIST(13.27;5) returns 0.021
bg: CHIDIST(13.27;5) връща 0.021

en: Total number of elements
bg: Общ брой елементи

en: Number of elements to choose
bg: Брой елементи, които се избират

en: The COMBIN() function calculates the count of possible combinations. The first parameter is the total count of elements. The second parameter is the count of elements to choose. Both parameters should be positive and the first parameter should not be less than the second. Otherwise the function returns an error.
bg: Функция COMBIN() изчислява количеството възможни комбинации. Първият параметър е общия брой елементи, втория параметър е броя елементи, които се избират. Двата параметъра трябва да са положителни и втория трябва да бъде по-малък от първия, в противен случай функцията връща грешка.

en: COMBIN(total;chosen)
bg: COMBIN(общо;брой избрани)

en: COMBIN(12;5) returns 792
bg: COMBIN(12;5) връща 792

en: COMBIN(5;5) returns 1
bg: COMBIN(5;5) връща 1

en: Level of the confidence interval
bg: Равнина на интервала за сигурност

en: Standard deviation for the total population
bg: Стандартно отклонение за цялото множество

en: Size of the total population
bg: Размер на цялото множество

en: The CONFIDENCE() function returns the confidence interval for a population mean.
bg: Функцията CONFIDENCE() връща интервала на сигурност за множество.

en: The alpha parameter must be between 0 and 1 (non-inclusive), stddev must be positive and size must be greater or equal to 1.
bg: Параметърът алфа трябва да е между 0 и 1 (без 0 и 1), stddev трябва да е положително и размера трябва да е по-голям или равен на 1.

en: CONFIDENCE(alpha;stddev;size)
bg: CONFIDENCE(алфа;stddev;размер)

en: CONFIDENCE(0.05;1.5;100) equals 0.294059
bg: CONFIDENCE(0.05;1.5;100) е равно на 0.294059

en: Cell range of values
bg: Обхват от стойности на клетка

en: Second cell range of values
bg: Втори обхват от стойности на клетка

en: The CORREL() function calculates the correlation coefficient of two cell ranges.
bg: Функцията CORREL() изчислява коефициента на корелация на обхватите на две клетки.

en: CORREL(range1; range2)
bg: CORREL(обхват1; обхват2)

en: The COVAR() function calculates the covariance of two cell ranges.
bg: Функцията COVAR() изчислява ковариацията на обхватите на две клетки.

en: COVAR(range1; range2)
bg: COVAR(обхват1; обхват2)

en: The DEVSQ() function calculates the sum of squares of deviations.
bg: Функцията DEVSQ() изчислява сумата от квадратите на отклонения.

en: DEVSQ(value; value;...)
bg: DEVSQ(стойност;стойност;...)

en: DEVSQ(21; 33; 54; 23) returns 684.75
bg: DEVSQ(21; 33; 54; 23) връща 684.75

en: Lambda parameter
bg: Ламбда параметър

en: 0 = density, 1 = distribution
bg: 0 = плътност, 1 = разпределение

en: The EXPONDIST() function returns the exponential distribution.
bg: Функцията EXPONDIST() връща експоненциалното разпределение.

en: The lambda parameter must be positive.
bg: Ламбда параметъра трябва да е положителен.

en: Cumulative = 0 calculates the density function; cumulative = 1 calculates the distribution.
bg: Натрупване = 0 изчислява функцията за плътността; натрупване = 1 изчислява разпределението.

en: EXPONDIST(number;lambda;cumulative)
bg: EXPONDIST(число;ламбда;натрупване)

en: EXPONDIST(3;0.5;0) equals 0.111565
bg: EXPONDIST(3;0.5;0) е равно на 0.111565

en: EXPONDIST(3;0.5;1) equals 0.776870
bg: EXPONDIST(3;0.5;1) е равно на 0.776870

en: Degrees of freedom 1
bg: Степен на свобода 1

en: Degrees of freedom 2
bg: Степен на свобода 2

en: The FDIST() function returns the f-distribution.
bg: Функцията FDIST() връща ф-разпределението.

en: FDIST(number;degrees_freedom_1;degrees_freedom_2)
bg: FDIST(число;степен на свобода 1;степен на свобода 2)

en: FDIST(0.8;8;12) yields 0.61
bg: FDIST(0.8;8;12) дава 0.61

en: The FISHER() function returns the Fisher transformation for x and creates a function close to a normal distribution.
bg: Функцията FISHER() връща Фишер трансформацията за х и създава функция близка до нормално разпределение.

en: FISHER(number)
bg: FISHER(число)

en: FISHER(0.2859) equals 0.294096
bg: FISHER(0.2859) е равно на 0.294096

en: FISHER(0.8105) equals 1.128485
bg: FISHER(0.8105) е равно на 1.128485

en: The FISHERINV() function returns the inverse of the Fisher transformation for x and creates a function close to a normal distribution.
bg: Функцията FISHERINV() връща обратното на Фишер трансформацията за х и създава функция близка до нормално разпределение.

en: FISHERINV(number)
bg: FISHERINV(число)

en: FISHERINV(0.2859) equals 0.278357
bg: FISHERINV(0.2859) е равно на 0.278357

en: FISHERINV(0.8105) equals 0.669866
bg: FISHERINV(0.8105) е равно на 0.669866

en: Cumulated flag
bg: Натрупан флаг

en: The GAMMADIST() function returns the gamma distribution.
bg: Функцията GAMMADIST() връща гама разпределението.

en: If the last parameter (cumulated) is 0, it calculates the density function; if it's 1, the distribution is returned.
bg: Ако последният параметър (натрупан) е 0, се изчислява функцията за плътността; ако е 1, се връща разпределението.

en: The first three parameters must be positive.
bg: Първите три параметъра трябва да са положителни.

en: GAMMADIST(number;alpha;beta;cumulated)
bg: GAMMADIST(число;алфа;бета;натрупано)

en: GAMMADIST(0.758;0.1;0.35;1) equals 0.995450
bg: GAMMADIST(0.758;0.1;0.35;1) е равно на 0.995450

en: GAMMADIST(0.758;0.1;0.35;0) equals 0.017179
bg: GAMMADIST(0.758;0.1;0.35;0) е равно 0.017179

en: The number for which the integral value of standard normal distribution is to be calculated
bg: Числото за което ще се изчисли пълната стойност на стандартно нормално разпределение

en: The GAUSS() function returns the integral values for the standard normal cumulative distribution.
bg: Функцията GAUSS() връща пълните стойности за стандартното нормално кумулативно разпределение.

en: GAUSS(value)
bg: GAUSS(число)

en: GAUSS(0.25) equals 0.098706
bg: GAUSS(0.25) е равно 0.098706

en: The GEOMEAN() function returns the geometric mean of the given arguments. This is equal to the Nth root of the product of the terms.
bg: Функцията GEOMEAN() връща средно геометричното на зададените аргументи. Това е равно на N-тия корен от продукта на елементите.

en: GEOMEAN(value; value;...)
bg: GEOMEAN(стойност;стойност;...)

en: GEOMEAN(21; 33; 54; 23) returns 30.45886
bg: GEOMEAN(21; 33; 54; 23) връща 30.45886

en: The HARMEAN() function returns the harmonic mean of the N data points (N divided by the sum of the inverses of the data points).
bg: Функцията HARMEAN() връща средно хармоничното на N точки (N разделено на сумата от противоположните на точките).

en: HARMEAN(value; value;...)
bg: HARMEAN(стойност;стойност;...)

en: HARMEAN(21; 33; 54; 23) returns 28.588
bg: HARMEAN(21; 33; 54; 23) връща 28.588

en: Number of success in the sample
bg: Брой успешни в извадката

en: Number of trials
bg: Брой опити

en: Number of success overall
bg: Брой успешни общо

en: Population size
bg: Размер на множеството елементи

en: The HYPGEOMDIST() function returns the hypergeometric distribution.
bg: Функцията HYPGEOMDIST() връща хипергеометричното разпределение.

en: HYPGEOMDIST(2; 5; 6; 20) returns 0.3522
bg: HYPGEOMDIST(2; 5; 6; 20) връща 0.3522

en: The KURT() function calculates an unbiased estimate of the kurtosis of a data set. You have to provide at least 4 values, otherwise an error is returned.
bg: Функцията KURT() изчислява.

en: KURT(value; value;...)
bg: KURT(стойност;стойност;...)

en: KURT(21; 33; 54; 23) returns 1.344239
bg: KURT(21; 33; 54; 23) връща 1.344239

en: The KURTP() function calculates an population kurtosis of a data set. You have to provide at least 4 values, otherwise an error is returned.
bg: Функцията KURT() изчислява.

en: KURTP(value; value;...)
bg: KURTP(стойност;стойност;...)

en: KURTP(21; 33; 54; 23) returns -1.021
bg: KURTP(21; 33; 54; 23) връща -1.021

en: Position (from the largest)
bg: Позиция (от най-големия)

en: The LARGE() function returns the k-th largest value from the data set.
bg: Функцията LARGE() връща k-тата най-голямата стойност от набор данни.

en: LARGE(range; k)
bg: LARGE(обхват; k)

en: A1: 3, A2: 1, A3: 5 => LARGE(A1:A3; 2) returns 3
bg: A1: 3, A2: 1, A3: 5 => LARGE(A1:A3; 2) връща 3

en: Probability
bg: Вероятност

en: Mean value of the standard logarithmic distribution
bg: Средна стойност на стандартното логаритмично разпределение

en: Standard deviation of the standard logarithmic distribution
bg: Стандартно отклонение на стандартното логаритмично разпределение

en: The LOGINV() function returns the inverse of the lognormal cumulative distribution.
bg: Функцията LOGINV() връща обратното кумулативното нормално логаритмично разпределение.

en: LOGINV(0.1;0;1) equals 0.2776
bg: LOGINV(0.1;0;1) е равно на 0.2776

en: Probability value for which the standard logarithmic distribution is to be calculated
bg: Стойността на вероятността, за която ще бъде изчислено стандартното логаритмично разпределение

en: The LOGNORMDIST() function returns the cumulative lognormal distribution.
bg: Функцията LOGNORMDIST() връща кумулативното нормално логаритмично разпределение.

en: LOGNORMDIST(Number;MV;STD)
bg: LOGNORMDIST(число;MV;STD)

en: LOGNORMDIST(0.1;0;1) equals 0.01
bg: LOGNORMDIST(0.1;0;1) е равно на 0.01

en: Floating point value or range of values
bg: Стойност с плаваща запетая или обхват от стойности

en: Floating point values or range of values
bg: Стойности с плаваща запетая или обхват от стойности

en: The MEDIAN() function calculates the median of all the values given as parameters. You can calculate the median of a range like MEDIAN(A1:B5) or a list of values like MEDIAN(12; 5; 12.5). Blank cells will be considered as a zero, and cells with text will be ignored.
bg: Функцията MEDIAN() изчислява междинната стойност за всички зададени параметри. Можете да я изчислите за обхват MEDIAN(A1:B5) или за списък от стойности MEDIAN(12; 5; 12.5). Празни клетки се считат за нула, а клетки с текст се игнорират.

en: MEDIAN(value;value;...)
bg: MEDIAN(стойност;стойност;...)

en: MEDIAN(12; 5; 5.5) equals 5.5
bg: MEDIAN(12; 5; 5.5) е равно на 5.5

en: MEDIAN(12; 7; 8;2) equals 7.5
bg: MEDIAN(12; 7; 8;2) е равно на 7.5

en: Float
bg: Плаваща аритметика

en: MODE(number; number2; ...)
bg: MODE(число; число2; ...)

en: MODE(range)
bg: MODE(обхват)

en: MODE(12; 14; 12; 15) returns 12
bg: MODE(12; 14; 12; 15) връща 12

en: Number of failures
bg: Брой неуспешни

en: Number of successful trials
bg: Брой успешни опити

en: Probability of success
bg: Вероятност за успех

en: The NEGBINOMDIST() function returns the negative binomial distribution.
bg: Функцията NEGBINOMDIST() връща отрицателното биномно разпределение.

en: NEGBINOMDIST(failures; success; prob_of_success)
bg: NEGBINOMDIST(неуспешни; успешни; вероят_за_успех)

en: NEGBINOMDIST(2;5;0.55) returns 0.152872629
bg: NEGBINOMDIST(2;5;0.55) връща 0.152872629

en: Linear middle of the distribution
bg: Линейна среда на разпределението

en: Standard deviation of the distribution
bg: Стандартно отклонение на разпределението

en: The NORMDIST() function returns the normal cumulative distribution.
bg: Функцията NORMDIST() връща нормалното кумулативно разпределение.

en: Number is the value of the distribution based on which the normal distribution is to be calculated.
bg: Число е стойността на разпределението, на базата на което, нормалното разпределение ще бъде изчислено.

en: MV is the linear middle of the distribution.
bg: MV е линейната среда на разпределението.

en: STD is the standard deviation of the distribution.
bg: STD е стандартното отклонение на разпределението.

en: K = 0 calculates the density function; K = 1 calculates the distribution.
bg: K = 0 изчислява функцията за плътността; K = 1 изчислява разпределението.

en: NORMDIST(Number;MV;STD;K)
bg: NORMDIST(число;MV;STD;K)

en: NORMDIST(0.859;0.6;0.258;0) equals 0.934236
bg: NORMDIST(0.859;0.6;0.258;0) е равно на 0.934236

en: NORMDIST(0.859;0.6;0.258;1) equals 0.842281
bg: NORMDIST(0.859;0.6;0.258;1) е равно на 0.842281

en: Middle value in the normal distribution
bg: Средна стойност в нормалното разпределение

en: Standard deviation of the normal distribution
bg: Стандартно отклонение на нормалното разпределение

en: The NORMINV() function returns the inverse of the normal cumulative distribution. The number must be between 0 and 1 (non-inclusive) and STD must be positive.
bg: Функцията NORMINV() връща обратното на нормалното кумулативно разпределение. Числото трябва да е между 0 и 1 ( 0 и 1 не се включват) и STD трябва да е положително.

en: NORMINV(number;MV;STD)
bg: NORMINV(число;MV;STD)

en: NORMINV(0.9;63;5) equals 69.41
bg: NORMINV(0.9;63;5) е равно на 69.41

en: Value to which the standard normal distribution is calculated
bg: Стойност за която е изчислено стандартното нормално разпределение

en: The NORMSDIST() function returns the standard normal distribution.
bg: Функцията NORMSDIST() връща стандартното нормално разпределение.

en: NORMSDIST(Number)
bg: NORMSDIST(число)

en: NORMSDIST(1) equals 0.84
bg: NORMSDIST(1) е равно на 0.84

en: The NORMSINV() function returns the inverse of the standard normal cumulative distribution. The number must be between 0 and 1 (non-inclusive).
bg: Функцията NORMSINV() връща обратното на стандартното нормално кумулативно разпределение. Числото трябва да е между 0 и 1 ( 0 и 1 не се включват).

en: NORMSINV(Number)
bg: NORMSINV(число)

en: NORMSINV(0.908789) returns 1.3333
bg: NORMSINV(0.908789) връща 1.3333

en: The PEARSON() function calculates the correlation coefficient of two cell ranges. It is the same as the CORREL function.
bg: Функцията PEARSON() изчислява коефициента на корелация на обхватите на две клетки. Еквивалентна на CORREL.

en: PEARSON(range1; range2)
bg: PEARSON(обхват1; обхват2)

en: Number of elements to permutate
bg: Брой елементи за пермутация

en: The PERMUT() function returns the number of permutations. The first parameter is the number of elements, and the second parameter is the number of elements used in the permutation.
bg: Функцията PERMUT() връща броя пермутации. Първия параметър е броя елементи, а втория броя елементи използвани в пермутацията.

en: PERMUT(total;permutated)
bg: PERMUT(общо;пермутирани)

en: PERMUT(8;5) equals 6720
bg: PERMUT(8;5) връща 6720

en: PERMUT(1;1) equals 1
bg: PERMUT(1;1) връща 1

en: The number for which the standard normal distribution is to be calculated
bg: Числото за което ще се изчисли стандартното нормално разпределение

en: The PHI() function returns value of the distribution function for a standard normal distribution.
bg: Функцията PHI() връща стойността на функцията за разпределение за стандартно нормално разпределение.

en: PHI(value)
bg: PHI(число)

en: PHI(0.25) equals 0.386668
bg: PHI(0.25) е равно 0.386668

en: Lambda parameter (the middle value)
bg: Ламбда параметър (средната стойност)

en: The POISSON() function returns the Poisson distribution.
bg: Функцията POISSON() връща Поасоново разпределение.

en: The lambda and number parameters must be positive.
bg: Ламбда и параметърът трябва да са положителни.

en: POISSON(number;lambda;cumulative)
bg: POISSON(число;ламбда;натрупване)

en: POISSON(60;50;0) equals 0.020105
bg: POISSON(60;50;0) е равно на 0.020105

en: POISSON(60;50;1) equals 0.927840
bg: POISSON(60;50;1) е равно на 0.927840

en: The SKEW() function returns an estimate for skewness of a distribution
bg: Функцията SKEW() връща приблизително пресметната несиметрията на разпределение

en: SKEW(number; number2; ...)
bg: SKEW(число; число2; ...)

en: SKEW(range)
bg: SKEW(обхват)

en: SKEW(11.4; 17.3; 21.3; 25.9; 40.1) returns 0.9768
bg: SKEW(11.4; 17.3; 21.3; 25.9; 40.1) връща 0.9768

en: The SKEWP() function returns the population skewness of a distribution
bg: Функцията SKEWP() изчислява силата на разпределението

en: SKEWP(number; number2; ...)
bg: SKEWP(число; число2; ...)

en: SKEWP(range)
bg: SKEWP(обхват)

en: SKEWP(11.4; 17.3; 21.3; 25.9; 40.1) returns 0.6552
bg: SKEWP(11.4; 17.3; 21.3; 25.9; 40.1) връща 0.6552

en: Position (from the smallest)
bg: Позиция (от най-малката)

en: The SMALL() function returns the k-th smallest value from the data set.
bg: Функцията SMALL() връща k-тата най-малка стойност от набор данни.

en: SMALL(range; k)
bg: SMALL(обхват; k)

en: A1: 3, A2: 1, A3: 5 => SMALL(A1:A3; 1) returns 1
bg: A1: 3, A2: 1, A3: 5 => SMALL(A1:A3; 1) връща 1

en: Number to be normalized
bg: Число за нормализиране

en: Mean of the distribution
bg: Средно число на разпределението

en: Standard deviation
bg: Стандартно отклонение

en: The STANDARDIZE() function calculates a normalized value.
bg: Функцията STANDARDIZE изчислява нормализирана стойност.

en: STANDARDIZE(x; mean, stdev)
bg: STANDARDIZE(x; среда, stdev)

en: STANDARDIZE(4; 3; 7) returns 0.1429
bg: STANDARDIZE(4; 3; 7) връща 0.1429

en: The STDEV() function returns the estimate standard deviation based on a sample. The standard deviation is a measure of how widely values are dispersed from the average value.
bg: Функцията STDEV() връща приблизителна стойност за стандартното отклонение базирана на извадка. Стандартното отклонение е мярка, колко стойностите са разпръснати спрямо средната стойност.

en: STDEV(value;value;...)
bg: STDEV(стойност;стойност;...)

en: STDEV(6;7;8) equals 1
bg: STDEV(6;7;8) е равно на 1

en: The STDEVA() function returns the estimate standard deviation based on a sample. The standard deviation is a measure of how widely values are dispersed from the average value. If a referenced cell contains text or contains the boolean value FALSE, it is counted as 0. If the boolean value is TRUE it is counted as 1.
bg: Функцията STDEVA() връща приблизителна стойност за стандартното отклонение базирана на извадка. Стандартното отклонение е мярка, колко стойностите са разпръснати спрямо средната стойност. Ако клетка съдържа текст или булева стойност "невярно", това се счита за 0. Ако булевата стойност е "вярно", това се счита за 1.

en: STDEVA(value;value;...)
bg: STDEVA(стойност;стойност;...)

en: STDEVA(6; 7; A1; 8) equals 1, if A1 is empty
bg: STDEVA(6; 7; A1; 8) е равно на 1, ако A1 е празна

en: STDEVA(6; 7; A1; 8) equals 3.109, if A1 is TRUE
bg: STDEVA(6; 7; A1; 8) е равно на 3.109, ако A1 е "вярно"

en: The STDEVP() function returns the standard deviation based on an entire population
bg: Функцията STDEVP() връща стандартното отклонение базирано на цялото множество от елементи

en: STDEVP(value;value;...)
bg: STDEVP(стойност;стойност;...)

en: STDEVP(6;7;8) equals 0.816497...
bg: STDEVP(6;7;8) е равно на 0.816497...

en: The STDEVPA() function returns standard deviation based on an entire population. If a referenced cell contains text or contains the boolean value FALSE, it is counted as 0. If the boolean value is TRUE it is counted as 1.
bg: Функцията STDEVPA() връща стандартното отклонение базирано на зялото множество от елементи. Ако клетка съдържа текст или булева стойност "невярно", това се счита за 0. Ако булевата стойност е "вярно", това се счита за 1.

en: STDEVPA(value;value;...)
bg: STDEVPA(стойност;стойност;...)

en: STDEVPA(6; 7; A1; 8) equals 0.816497..., if A1 is empty
bg: STDEVPA(6; 7; A1; 8) е равно на 0.816497..., ако A1 е празна

en: STDEVPA(6; 7; A1; 8) equals 2.69..., if A1 is TRUE
bg: STDEVPA(6; 7; A1; 8) е равно на 2.69..., ако A1 е "вярно"

en: STDEVPA(6; 7; A1; 8) equals 3.11..., if A1 is FALSE
bg: STDEVPA(6; 7; A1; 8) е равно на 3.11..., ако A1 е "невярно"

en: Value (array)
bg: Стойност (масив)

en: The SUMPRODUCT() function (SUM(X*Y)) returns the sum of the product of these values. The number of values in the two arrays should be equal. Otherwise this function returns Err.
bg: Функцията SUMPRODUCT() връща сумата от произведението на елементите на два масива (SUM(X*Y)). Броя елементи на двата масива трябва да е равен. В противен случай се връща грешка.

en: SUMPRODUCT(array1;array2)
bg: SUMPRODUCT(масив1;масив2)

en: SUMPRODUCT(A1:A2;B1:B2) with A1=2, A2=5, B1=3 and B2=5, returns 31
bg: SUMPRODUCT(A1:A2;B1:B2) с A1=2, A2=5, B1=3 и B2=5, връща 31

en: The SUMX2PY2() function (SUM(X^2+Y^2)) returns the sum of the squares of these values. The number of values in the two arrays should be equal. Otherwise this function returns Err.
bg: Функцията SUMX2PY2() връща сумата от квадратите на елементите на два масива (SUM(X^2+Y^2)). Броя елементи на двата масива трябва да е равен. В противен случай се връща грешка.

en: SUMX2PY2(array1;array2)
bg: SUMX2PY2(масив1;масив2)

en: SUMX2PY2(A1:A2;B1:B2) with A1=2, A2=5, B1=3 and B2=5, returns 63
bg: SUMX2PY2(A1:A2;B1:B2) с A1=2, A2=5, B1=3 и B2=5, връща 63

en: The SUMX2MY2() function (SUM(X^2-Y^2)) returns the difference of the squares of these values. The number of values in the two arrays should be equal. Otherwise this function returns Err.
bg: Функцията SUMX2MY2() връща разликата от квадратите на елементите на два масива (SUM(X^2-Y^2)). Броя елементи на двата масива трябва да е равен. В противен случай се връща грешка.

en: SUMX2MY2(array1;array2)
bg: SUMX2MY2(масив1;масив2)

en: SUMX2MY2(A1:A2;B1:B2) with A1=2, A2=5, B1=3 and B2=5, returns -5
bg: SUMX2MY2(A1:A2;B1:B2) с A1=2, A2=5, B1=3 и B2=5, връща -5

en: Degrees of freedom for the t-distribution
bg: Степен на свобода за т-разпределението

en: Mode (1 or 2)
bg: Режим (1 или 2)

en: The TDIST() function returns the t-distribution.
bg: Функцията TDIST() връща т-разпределението.

en: Mode = 1 returns the one-tailed test, Mode = 2 returns the two-tailed test.
bg: Режим = 1 връща теста с един изход, Режим = 2 връща теста с два изхода.

en: TDIST(number;degrees_freedom;mode)
bg: TDIST(число;степен на свобода;режим)

en: TDIST(12;5;1) returns 0.000035
bg: TDIST(12;5;1) връща 0.000035

en: VAR(value;value;...)
bg: VAR(стойност;стойност;...)

en: VAR(12;5;7) equals 13
bg: VAR(12;5;7) е равно на 13

en: VAR(15;80;3) equals 1716.333...
bg: VAR(15;80;3) е равно на 1716.333...

en: VAR(6;7;8) equals 1
bg: VAR(6;7;8) е равно на 1

en: VARA(value;value;...)
bg: VARA(стойност;стойност;...)

en: VARA(12;5;7) equals 13
bg: VARA(12;5;7) е равно на 13

en: VARA(15;80;3) equals 1716.333...
bg: VARA(15;80;3) е равно на 1716.333...

en: VARA(6;7;8) equals 1
bg: VARA(6;7;8) е равно на 1

en: VARIANCE(value;value;...)
bg: VARIANCE(стойност;стойност;...)

en: VARIANCE(12;5;7) equals 13
bg: VARIANCE(12;5;7) е равно на 13

en: VARIANCE(15;80;3) equals 1716.333...
bg: VARIANCE(15;80;3) е равно на 1716.333...

en: VARIANCE(6;7;8) equals 1
bg: VARIANCE(6;7;8) е равно на 1

en: The VARP() function calculates the variance based on an entire population.
bg: Функцията VARP() изчислява вариацията базирана на цялото множество от елементи.

en: VARP(value;value;...)
bg: VARP(стойност;стойност;...)

en: VARP(12;5;7) equals 8.666...
bg: VARP(12;5;7) е равно на 8.666...

en: VARP(15;80;3) equals 1144.22...
bg: VARP(15;80;3) е равно на 1144.22...

en: VARP(6;7;8) equals 0.6666667...
bg: VARP(6;7;8) е равно на 0.6666667...

en: VARPA(value;value;...)
bg: VARPA(стойност;стойност;...)

en: VARPA(12;5;7) equals 8.666...
bg: VARPA(12;5;7) е равно на 8.666...

en: VARPA(15;80;3) equals 1144.22...
bg: VARPA(15;80;3) е равно на 1144.22...

en: VARPA(6;7;8) equals 0.6666667...
bg: VARPA(6;7;8) е равно на 0.6666667...

en: The WEIBULL() function returns the Weibull distribution.
bg: Функцията WEIBULL() връща Вайбул разпределението.

en: The alpha and beta parameters must be positive, the number (first parameter) must be non-negative.
bg: Алфа и бета параметрите трябва да са положителни, числото (първия параметър) трябва да е не-отрицателен.

en: WEIBULL(number;alpha;beta;cumulative)
bg: WEIBULL(число;алфа;бета;натрупване)

en: WEIBULL(2;1;1;0) equals 0.135335
bg: WEIBULL(2;1;1;0) е равно на 0.135335

en: WEIBULL(2;1;1;1) equals 0.864665
bg: WEIBULL(2;1;1;1) е равно на 0.864665

en: The BINO() function returns the binomial distribution.
bg: Функцията BINO() връща биномното разпределение.

en: The first parameter is the number of trials, the second parameter is the number of successes, and the third is the probability of success. The number of trials should be greater than the number of successes and the probability should be smaller or equal to 1.
bg: Първият параметър е броя опити, вторият параметър броя успешни, и третия вероятността за успех. Броят опити трябва да е по-голям от броя успешни и вероятността за успех трябва да е по-малка или равна на 1.

en: BINO(trials;success;prob_of_success)
bg: BINO(опити;успешни;вероят_за_успех)

en: BINO(12;9;0.8) returns 0.236223201
bg: BINO(12;9;0.8) връща 0.236223201

en: Probability of failure
bg: Вероятност за неуспех

en: The INVBINO() function returns the negative binomial distribution. The first parameter is the number of trials, the second parameter is the number of failures, and the third is the probability of failure. The number of trials should be larger than the number of failures and the probability should be smaller or equal to 1.
bg: Функцията INVBINO() връща негативното биномно разпределение. Първият параметър е броя опити, вторият параметър броя неуспешни, и третия вероятността за неуспех. Броят опити трябва да е по-голям от броя неуспехи и вероятността за неуспех трябва да е по-малка или равна на 1.

en: INVBINO(trials;failure;prob_of_failure)
bg: INVBINO(опити;неуспешни;вероят_за_неуспех)

en: INVBINO(12;3;0.2) returns 0.236223201
bg: INVBINO(12;3;0.2) връща 0.236223201

en: The GAMMALN() function returns the natural logarithm of the gamma function: G(x). The number parameter must be positive.
bg: Функцията GAMMALN() връща натурален логаритъм от гама функцията: G(x). Параметърът трябва да е положителен.

en: GAMMALN(Number)
bg: GAMMALN(число)

en: GAMMALN(2) returns 0
bg: GAMMALN(2) връща 0

en: Decimals
bg: Десетични

en: The DOLLAR() function converts a number to text using currency format, with the decimals rounded to the specified place. Although the name is DOLLAR, this function will do the conversion according to the current locale.
bg: Функцията DOLLAR() преобразува число в текст използвайки формата за валута, със закръгляне след десетичната запетая до указната позиция. Въпреки че името е DOLLAR, функцията ще извърши преобразуването според текущия локал.

en: DOLLAR(number;decimals)
bg: DOLLAR(число;десетични)

en: DOLLAR(1403.77) returns "$ 1,403.77"
bg: DOLLAR(1403.77) връща "$ 1,403.77"

en: DOLLAR(-0.123;4) returns "$-0.1230"
bg: DOLLAR(-0.123;4) връща "$-0.1230"

en: No_commas
bg: Без запетая

en: The FIXED() function rounds a number to the specified number of decimals, formats the number in decimal format string, and returns the result as text. If decimals is negative, number is rounded to the left of the decimal point. If you omit decimals, it is assumed to be 2. If optional parameter no_commas is True, thousand separators will not show up.
bg: Функцията FIXED() закръгля число до указан брой позиции след десетичната запетая, форматира числото в низ в десетичен формат, и връща резултата като текст. Ако броя позиции е отрицателен, числото се закръгля наляво от десетичната запетая. Ако пропуснете броя позиции, се счита че е 2. Ако незадължителния параметър без запетая е "вярно", няма да бъдат показани разделители за хиляди.

en: FIXED(number;decimals;no_commas)
bg: FIXED(число;брой позиции;без запетая)

en: FIXED(1234.567;1) returns "1,234.6"
bg: FIXED(1234.567;1) връща "1,234.6"

en: FIXED(1234.567;1;FALSE) returns "1234.6"
bg: FIXED(1234.567;1;невярно) връща "1234.6"

en: FIXED(44.332) returns "44.33"
bg: FIXED(44.332) връща "44.33"

en: Text for which you want to substitute
bg: Текст който искате да заместите

en: Part of text you want to replace
bg: Част от текст който искате да заместите

en: New text which will be replacement
bg: Нов текст с който ще се замести

en: The SUBSTITUTE() substitutes new_text for old_text in a text string. If instance_num is specified, only that instance of old_text is replaced. Otherwise, every occurrence of old_text is changed to new_text. Use SUBSTITUTE when you want to replace specific text, use REPLACE when you want to replace any text that occurs in a specific location.
bg: Функцията SUBSTITUTE() замества стар_текст с нов_текст в текстов низ. Ако е указан появяване_номер, само това появяване на стар_текст се заменя. В противен случай всяко появяване на стар_текст се подменя с нов_текст. Използвайте SUBSTITUTE когато искате да замените определен текст, използвайте REPLACE когато искате да замените текст появяващ се на определено място.

en: SUBSTITUTE(text; old_text; new_text; instance_num)
bg: SUBSTITUTE(текст; стар_текст; нов_текст; появяване_номер)

en: SUBSTITUTE("Cost Data";"Cost";"Sales") returns "Sales Data"
bg: SUBSTITUTE("Cost Data";"Cost";"Sales") връща "Sales Data"

en: SUBSTITUTE("Qtr 1, 2001";"1";"3";1) returns "Qtr 3, 2001"
bg: SUBSTITUTE("Qtr 1, 2001";"1";"3";1) връща "Qtr 3, 2001"

en: SUBSTITUTE("Qtr 1, 2001";"1";"3";4) returns "Qtr 3, 2003"
bg: SUBSTITUTE("Qtr 1, 2001";"1";"3";4) връща "Qtr 3, 2003"

en: The text you want to find
bg: Текста който искате да намерите

en: The text which may contain find_text
bg: Текста който може да съдържа търси_текст

en: Specified index to start the search
bg: Зададен индекс за начало на търсенето

en: The SEARCH() function finds one text string (find_text) within another text string (within_text) and returns the number of the starting point of find_text, from the leftmost character of within_text.
bg: Функцията SEARCH() търси текстов низ (търси_текст) в друг текстов низ (в_текст) и връща номера на началната точка на търси_текст, от най-левия символ на в_текст.

en: You can use wildcard characters, question mark (?) and asterisk (*). A question mark matches any single character, an asterisk matches any sequences of characters.
bg: Можете да използвате символи за съвпадение, въпросителен знак (?) и звездичка (*). Въпросителен знак съвпада с който и да е единичен символ, звездичка съвпада с която и да е поредица от символи.

en: Parameter start_num specifies the character at which to start the search. The first character is character number 1. If start_num is omitted, it is assumed to be 1. SEARCH does not distinguish between uppercase and lowercase letters.
bg: Параметъра нач_номер указва символа от който да започне търсенето. Първият символ е с номер 1. Ако параметъра е пропуснат, се счита че е 1. SEARCH не прави разлика между малки и главни букви.

en: SEARCH(find_text;within_text;start_num)
bg: SEARCH(търси_текст;в_текст;нач_номер)

en: SEARCH("e";"Statements";6) returns 7
bg: SEARCH("e";"Statements";6) връща 7

en: SEARCH("margin";"Profit Margin") returns 8
bg: SEARCH("margin";"Profit Margin") връща 8

en: The T() function returns the text referred to by value. If value is, or refers to, text then T returns value. If value does not refer to text then T returns empty text.
bg: Функцията T() връща текста указан по стойност. Ако стойността е, или сочи към, текст тогава T връща стойност. Ако стойността не сочи към текст тогава T връща празен текст.

en: T(value)
bg: T(стойност)

en: T(1.2) returns "" (empty text)
bg: T(1.2) връща "" (празен текст)

en: The TEXT() function converts a value to text.
bg: Функцията TEXT() преобразува стойността в текст.

en: TEXT(value)
bg: TEXT(стойност)

en: TEXT(1234.56) returns "1234.56"
bg: TEXT(1234.56) връща "1234.56"

en: TEXT("KSpread") returns "KSpread"
bg: TEXT("KSpread") връща "KSpread"

en: String
bg: Низ

en: The PROPER() function converts the first letter of each word to uppercase and the rest of the letters to lowercase.
bg: Функцията PROPER() преобразува първата буква на всяка дума в главна а останалите в малки.

en: PROPER(string)
bg: PROPER(низ)

en: PROPER("this is a title") returns "This Is A Title"
bg: PROPER("this is a title") връща "This Is A Title"

en: First string
bg: Първи низ

en: String to compare with
bg: Низ за сравняване с

en: Compare case-sensitive (true/false)
bg: Сравняване със значение малки/главни букви (вярно/невярно)

en: The COMPARE() function returns 0 if the two strings are equal; -1 if the first one is lower in value than the second one; otherwise it returns 1.
bg: Функцията COMPARE() връща 0 ако низовете са еднакви; -1 ако първият е по-малък от втория; в противен случай 1.

en: COMPARE(string1; string2; true|false)
bg: COMPARE(низ1; низ2; вярно|невярно)

en: The EXACT() function returns True if these two strings are equal. Otherwise, it returns False.
bg: Функцията EXACT() връща "вярно", ако двата низа са еднакви и "невярно" в противен случай.

en: EXACT(string1;string2)
bg: EXACT( низ1; низ2 )

en: Text which you want to replace some characters
bg: Текст в който искате да замените някои символи

en: Position of the characters to replace
bg: Позиция на символите за замяна

en: Number of characters to replace
bg: Брой символи за замяна

en: The text that will replace characters in old text
bg: Текстът, който ще замени символите в стария текст

en: The REPLACE() function replaces part of a text string with a different text string.
bg: Функцията REPLACE() заменя част от текстов низ с различен текстов низ.

en: REPLACE(text;position;length;new_text)
bg: REPLACE(текст;позиция;дължина;нов_текст)

en: REPLACE("abcdefghijk";6;5;"-") returns "abcde-k"
bg: REPLACE("abcdefghijk";6;5;"-") връща "abcde-k"

en: REPLACE("2002";3;2;"03") returns "2003"
bg: REPLACE("2002";3;2;"03") връща "2003"

en: Specifies index to start the search
bg: Задаване индекс за начало на търсенето

en: The FIND() function finds one text string (find_text) within another text string (within_text) and returns the number of the starting point of find_text, from the leftmost character of within_text.
bg: Функцията FIND() намира текстов низ (търсен_текст) в друг текстов низ(в_текст) и връща номера на началната точка на търсен_текст, от най-левия символ на в_текст.

en: Parameter start_num specifies the character at which to start the search. The first character is character number 1. If start_num is omitted, it is assumed to be 1.
bg: Параметъра нач_номер указва символа от който да започне търсенето. Първият символ е с номер 1. Ако параметъра е пропуснат, се счита че е 1.

en: You can also use function SEARCH, but unlike SEARCH, FIND is case-sensitive and does not allow wildcard characters.
bg: Можете да използвате и функцията SEARCH, но за разлика от нея FIND прави разлика между малки/главни букви и не позволява "wildcard" символи.

en: FIND(find_text;within_text;start_num)
bg: FIND(търсен_текст;в_текст;нач_номер)

en: Source string
bg: Изходен низ

en: Position
bg: Позиция

en: Length
bg: Дължина

en: The MID() function returns a substring that contains 'length' characters of the string, starting at 'position' index.
bg: Функцията MID() връща подниз от низ, съдържащ зададена "дължина" символи от низа, започвайки от определена "позиция".

en: MID(text;position;length)
bg: MID(текст;позиция;дължина)

en: MID(text;position)
bg: MID(текст;позиция)

en: The LEN() function returns the length of the string.
bg: Функцията LEN() връща дължината на низа.

en: LEN(text)
bg: LEN(текст)

en: LEN("hello") returns 5
bg: LEN("hello") връща 5

en: LEN("KSpread") returns 7
bg: LEN("KSpread") връща 7

en: The TRIM() function returns text with only single spaces between words.
bg: Функцията TRIM() връща текст със само един интервал между думите.

en: TRIM(text)
bg: TRIM(текст)

en: TRIM(" hello    KSpread   ") returns "hello KSpread"
bg: TRIM(" hello    KSpread   ") връща "hello KSpread"

en: The CONCATENATE() function returns a string which is the concatenation of the strings passed as parameters.
bg: Функцията CONCATENATE() връща низ който е обединение на низовете подадени като параметри.

en: CONCATENATE(value;value;...)
bg: CONCATENATE(стойност;стойност;...)

en: The RIGHT() function returns a substring that contains the 'length' rightmost characters of the string. The whole string is returned if 'length' exceeds the length of the string.
bg: Функцията RIGHT() връща подниз съдържащ "дължината" на най-десните символи на низа. Целият низ се връща ако "дължина" надвишава дължината на низа.

en: RIGHT(text;length)
bg: RIGHT(текст;дължина)

en: RIGHT("hello";2) returns "lo"
bg: RIGHT("hello";2) връща "lo"

en: RIGHT("KSpread";10) returns "KSpread"
bg: RIGHT("KSpread";10) връща "KSpread"

en: RIGHT("KSpread") returns "d"
bg: RIGHT("KSpread") връща "d"

en: LEFT(text;length)
bg: LEFT(текст;дължина)

en: LEFT("hello";2) returns "he"
bg: LEFT("hello";2) връща "he"

en: LEFT("KSpread";10) returns "KSpread"
bg: LEFT("KSpread";10) връща "KSpread"

en: LEFT("KSpread") returns "K"
bg: LEFT("KSpread") връща "K"

en: Count of repetitions
bg: Брой повторения

en: REPT(text;count)
bg: REPT(текст;брой)

en: REPT("KSpread";3) returns "KSpreadKSpreadKSpread"
bg: REPT("KSpread";3) връща "KSpreadKSpreadKSpread"

en: By applying the encryption function again to the resulting text, you can decrypt the text.
bg: Прилагайки шифроващата функция отново към резултатния текст, можете да разшифровате текста.

en: The TOGGLE() function changes lowercase characters to uppercase and uppercase characters to lowercase.
bg: Функцията TOGGLE() променя малки букви в главни и обратно.

en: TOGGLE(text)
bg: TOGGLE(текст)

en: TOGGLE("hello") returns "HELLO"
bg: TOGGLE("hello") връща "HELLO"

en: TOGGLE("HELLO") returns "hello"
bg: TOGGLE("HELLO") връща "hello"

en: TOGGLE("HeLlO") returns "hElLo"
bg: TOGGLE("HeLlO") връща "hElLo"

en: The CLEAN() function removes every non-printable character from the string
bg: Функцията CLEAN() премахва всеки непечатаем символ от низа

en: CLEAN(text)
bg: CLEAN(текст)

en: CLEAN(AsciiToChar(7) + "HELLO") returns "HELLO"
bg: CLEAN(AsciiToChar(7) + "HELLO") връща "HELLO"

en: The SLEEK() function removes all spaces from the string.
bg: Функцията SLEEK() премахва всички интервали от низа.

en: SLEEK(text)
bg: SLEEK(текст)

en: SLEEK("This is   some  text ") returns "Thisissometext"
bg: SLEEK("This is   some  text ") връща "Thisissometext"

en: The UPPER() function converts a string to upper case.
bg: Функцията UPPER() преобразува символите в низ в главни букви.

en: UPPER(text)
bg: UPPER(текст)

en: UPPER("hello") returns "HELLO"
bg: UPPER("hello") връща "HELLO"

en: UPPER("HELLO") returns "HELLO"
bg: UPPER("HELLO") връща "HELLO"

en: The LOWER() function converts a string to lower case.
bg: Функцията LOWER() преобразува символите в низ в малки букви.

en: LOWER(text)
bg: LOWER(текст)

en: LOWER("hello") returns "hello"
bg: LOWER("hello") връща "hello"

en: LOWER("HELLO") returns "hello"
bg: LOWER("HELLO") връща "hello"

en: Character code
bg: Код на символ

en: The CHAR() function returns the character specified by a number.
bg: Функцията CHAR() връща символът указан от номер.

en: CHAR(code)
bg: CHAR(код)

en: CHAR(65) returns "A"
bg: CHAR(65) връща "A"

en: The CODE() function returns a numeric code for the first character in a text string.
bg: Функцията CODE() връща цифров код за първият символ в текстов низ.

en: CODE(text)
bg: CODE(текст)

en: CODE("KDE") returns 75
bg: CODE("KDE") връща 75

en: Converts text string that represents a value to the real value.
bg: Преобразува текстов низ представляващ стойност в истинската стойност.

en: VALUE(text)
bg: VALUE(текст)

en: VALUE("14.03") returns 14.03
bg: VALUE("14.03") връща 14.03

en: Searched text
bg: Търсен текст

en: Regular expression
bg: Регулярен израз

en: Default value (optional)
bg: Стойност по подразбиране (незадължителна)

en: Back-reference (optional)
bg: Обратна отпратка (незадължителна)

en: Returns a part of the string that matches a regular expression. If the string does not match the given regular expression, value specified as default is returned.
bg: Връща част от низа съвпадащ с регулярен израз. Ако низа не съвпада с дадения регулярен израз, се връща стойността указана по подразбиране.

en: If a back-reference is provided, then the value of that back-reference is returned.
bg: Ако е зададена обратна отпратка, тогава се връща нейната стойност.

en: If no default value is given, an empty string is assumed. If no back-reference is given, 0 is assumed (so that entire matching part is returned).
bg: Ако не е дадена стойност по подразбиране, се предполага празен низ. Ако не е дадена обратна отпратка, се предполага 0(така че цялата съвпадаща част се връща).

en: REGEXP(text; regexp; default; backref)
bg: REGEXP(текст; regexp; по подразбиране; backref)

en: REGEXP("Number is   15.";"[0-9]+") = "15"
bg: REGEXP("Числото е   15.";"[0-9]+") = "15"

en: Replacement
bg: Заместване

en: Replaces all matches of a regular expression with the replacement text
bg: Замества всички съвпадения на регулярен израз с текста заместител

en: REGEXPRE(text; regexp; replacement)
bg: REGEXPRE(текст; regexp; заместване)

en: REGEXPRE("14 and 15 and 16";"[0-9]+";"num") returns "num and num and num"
bg: REGEXPRE("14 и 15 и 16";"[0-9]+";"num") връща "num и num и num"

en: Trigonometric
bg: Тригонометрични

en: The COS() function returns the cosine of x, where x is given in radians.
bg: Функцията COS() връща косинус от ъгъла, зададен в радиани.

en: COS(0) equals 1.0
bg: COS(0) е равно на 1.0

en: COS(PI()/2) equals 0
bg: COS(PI()/2) е равно 0

en: The ACOT() function returns the inverse cotangent of a number.
bg: Функцията AOCT() връща аркос котангенс от число.

en: ACOT(Float)
bg: ACOS(Float)

en: ACOT(0) equals 1.57079633
bg: ACOS(0) e равно на 1.57079633

en: The SIN() function returns the sine of x, where x is given in radians.
bg: Функцията SIN() връща синус от ъгъл, зададен в радиани.

en: SIN(0) equals 0
bg: SIN(0) е равно на 0

en: SIN(PI()/2) equals 1
bg: SIN(PI()/2) е равно на 1

en: The TAN() function returns the tangent of x, where x is given in radians.
bg: Функцията TAN() връща тангенса от ъгъл, зададен в радиани.

en: TAN(0.7) equals 0.84228838
bg: TAN(0.7) е равно на 0.84228838

en: TAN(0) equals 0
bg: TAN(0) е равно на 0

en: The ACOS() function returns the arc cosine in radians and the value is mathematically defined to be 0 to PI (inclusive).
bg: Функцията ACOS() връща аркос косинус в радиани и стойността е математически дефинирана в диапазона от 0 до PI (включително).

en: ACOS(0.8) equals 0.6435011
bg: ACOS(0.8) е равно на 0.6435011

en: ACOS(0) equals 1.57079633
bg: ACOS(0) е равно на 1.57079633

en: The ASIN() function returns the arc sine in radians and the value is mathematically defined to be -PI/2 to PI/2 (inclusive).
bg: Функцията ASIN() връща аркус синус в радиани и стойността е математически дефинирана в диапазона от -PI/2 до PI/2 (включително).

en: ASIN(0.8) equals 0.92729522
bg: ASIN(0.8) е равно на 0.92729522

en: ASIN(0) equals 0
bg: ASIN(0) е равно на 0

en: The ATAN() function returns the arc tangent in radians and the value is mathematically defined to be -PI/2 to PI/2 (inclusive).
bg: Функцията ATAN() връща аркус тангенс в радиани и стойността е математически дефинирана в диапазона от -PI/2 до PI/2 (включително).

en: ATAN(0.8) equals 0.67474094
bg: ATAN(0.8) е равно на 0.67474094

en: ATAN(0) equals 0
bg: ATAN(0) е равно на 0

en: The COSH() function returns the hyperbolic cosine of x, which is defined mathematically as (exp(x) + exp(-x)) / 2.
bg: Функцията COSH() връща косинус хиперболичен от x, математически дефиниран като (exp(x) + exp(-x))/2.

en: COSH(0.8) equals 1.33743495
bg: COSH(0.8) е равно на 1.33743495

en: COSH(0) equals 1
bg: COSH(0) е равно на 1

en: The SINH() function returns the hyperbolic sine of x, which is defined mathematically as (exp(x) - exp(-x)) / 2.
bg: Функцията SINH() връща синус хиперболичен x, математически дефиниран като (exp(x) - exp(-x)) / 2.

en: SINH(0.8) equals 0.88810598
bg: SINH(0.8) е равно на 0.88810598

en: SINH(0) equals 0
bg: SINH(0) е равно на 0

en: The TANH() function returns the hyperbolic tangent of x, which is defined mathematically as sinh(x)/cosh(x).
bg: Функцията TANH() връща тангенс хиперболичен от x, математически дефиниран като sinh(x)/cosh(x).

en: TANH(0.8) equals 0.66403677
bg: TANH(0.8) е равно на 0.66403677

en: TANH(0) equals 0
bg: TANH(0) е равно на 0

en: The ACOSH() function calculates the inverse hyperbolic cosine of x. That is the value whose hyperbolic cosine is x. If x is less than 1.0, acosh() returns not-a-number (NaN) and errno is set.
bg: Функцията ACOSH() изчислява обратния косинус хиперболичен от х. Това е стойността за която косинус хиперболичен е х. Ако х е по-малко от 1.0, ACOSH() връща не-число (NaN) и е зададен номер на грешка.

en: ACOSH(5) equals 2.29243167
bg: ACOSH(5) е равно на 2.29243167

en: ACOSH(0) equals NaN
bg: ACOSH(0) е равно на NaN

en: The ASINH() function calculates the inverse hyperbolic sine of x; that is the value whose hyperbolic sine is x.
bg: Функцията ASINH() изчислява обратния синус хиперболичен от х. Това е стойността за която синус хиперболичен е х.

en: ASINH(0.8) equals 0.73266826
bg: ASINH(0.8) е равно на 0.73266826

en: ASINH(0) equals 0
bg: ASINH(0) е равно на 0

en: The ATANH() function calculates the inverse hyperbolic tangent of x; that is the value whose hyperbolic tangent is x. If the absolute value of x is greater than 1.0, ATANH() returns not-a-number (NaN).
bg: Функцията ATANH() изчислява обратния тангенс хиперболичен от х. Това е стойността за която тангенс хиперболичен е х. Ако абсолютната стойност на х е по-голяма от 1.0, ATANH() връща не-число (NaN).

en: ATANH(0.8) equals 1.09861229
bg: ATANH(0.8) е равно на 1.09861229

en: ATANH(0) equals 0
bg: ATANH(0) е равно на 0

en: This function calculates the arc tangent of the two variables x and y. It is similar to calculating the arc tangent of y/x, except that the signs of both arguments are used to determine the quadrant of the result.
bg: Тази функция изчислява стойността на аркус тангенс на две променливи x и y. Тя е подобна на изчисляване на аркус тангенс от y/x, с изключение на това, че знака от двата аргумента се използва за определяне квадранта на резултата.

en: ATAN2(value;value)
bg: ATAN2(стойност;стойност)

en: ATAN2(0.5;1.0) equals 1.107149
bg: ATAN2(0.5;1.0) е равно на 1.107149

en: ATAN2(-0.5;2.0) equals 1.815775
bg: ATAN2(-0.5;2.0) е равно на 1.815775

en: This function transforms a radian angle to a degree angle.
bg: Функцията преобразува ъгъл от радиани в градуси.

en: DEGREES(0.78) equals 44.69
bg: DEGREES(0.78) е равно на 44.69

en: DEGREES(1) equals 57.29
bg: DEGREES(1) е равно на 57.29

en: Angle (degrees)
bg: Ъгъл (градуси)

en: This function transforms a degree angle to a radian angle.
bg: Функцията преобразува ъгъл от градуси в радиани.

en: RADIANS(75) equals 1.308
bg: RADIANS(75) е равно на 1.308

en: RADIANS(90) equals 1.5707
bg: RADIANS(90) е равно на 1.5707

en: The PI() function returns the value of PI.
bg: Функцията PI() връща стойността на числото Пи.

en: PI() equals 3.141592654...
bg: PI() е равно 3.141592654...

en: You cannot change a protected sheet
bg: Не можете да променяте защитен лист

note: i18n: Please use the same words (even upper/lower case) as in KoPageLayoutDia.cc function setupTab2(), without the brackets "<" and ">"
en: page
bg: страница

en: pages
bg: страници

en: file
bg: файл

en: name
bg: име

en: time
bg: време

en: date
bg: дата

en: author
bg: автор

en: email
bg: ел. поща

en: org
bg: орг

en: sheet
bg: лист

en: Sheet%1
bg: Лист%1

en: This document has no sheets (tables).
bg: Документът няма листа(таблици).

en: Original Author
bg: Първоначален автор

en: Maintainer
bg: Поддръжка

en: Developer (functions)
bg: Разработчик (функции)

en: Comment:
bg: Коментар:

en: Define Print Range
bg: Задаване на област за печат

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, FileOptionsWidget)
en: File Options
bg: Настройки на файл

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, m_recentFilesEntries)
en: Controls the maximum number of filenames that are shown when you select File-> Open Recent.
bg: Контролира максималният брой файлове, които се виждат ,когато отидете на "Файл-> Последно използвани".

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_createBackupFile)
en: Check this box if you want some backup files created. This is checked per default.
bg: Включете тази отметка, ако искате да бъде създаден резервен файл. Това е включено по подразбиране.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_cursorMovement)
en: When you have selected a cell, pressing the Enter key will move the cell cursor one cell left, right, up or down, as determined by this setting.
bg: Ако сте маркирали клетка и натиснете клавиша "Enter", курсорът ще се премести наляво, надясно, нагоре или надолу, в зависимост от тази настройка.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_statusBarFunction)
en: This drop down selection box can be used to choose the calculation performed by the Statusbar Summary  function.
bg: Това падащо меню може да бъде използвано за да изберете изчисление за функцията "Обобщение на лента за състоянието".

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Colors
bg: Цветове

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorCombo, m_gridColor)
en: Click here to change the grid color ie the color of the borders of each cell.
bg: Натиснете тук за да смените цветът на мрежата, например цветът на всяка клетка.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KColorCombo, m_gridColor) i18n: ectx: property (text), item, widget (KColorCombo, m_pageOutlineColor)
en: Custom...
bg: Потребителски...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorCombo, m_pageOutlineColor)
en: When the View ->Show Page Borders menu item is checked, the page borders are displayed. Click here to choose another color for the borders than the default red.
bg: Ако е включено "Изглед ->Показване контури на страница", ще се показват контурите на страница. Натиснете тук за да изберете цвят за контурите, ако не искате червено (по подразбиране).

en: No Limit
bg: Без ограничение

en: Sheet
bg: Лист

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, gridCheckBox)
en: Grid
bg: Мрежа

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chartsCheckBox)
en: Charts
bg: Диаграми

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, objectsCheckBox)
en: Objects
bg: Обекти

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Scaling
bg: Мащабиране

en: Interface
bg: Интерфейс

en: Down
bg: Надолу

en: Up
bg: Нагоре

en: Down, First Column
bg: Надолу, първата колона

en: Tools
bg: Инструменти

en: Spelling
bg: Проверка на правопис

en: Spell Checker Behavior
bg: Настройка проверката на правопис

en: &Completion mode:
bg: Режим "&автозавършване":

en: Lets you choose the (auto) text completion mode from a range of options in the drop down selection box.
bg: Позволява ви да избирате (от падащото меню) режима за автоматично завършване на текст.

en: Popup
bg: Изскачащ прозорец

en: Semi-Automatic
bg: Полуавтоматично

en: Sheet Properties
bg: Информация за лист

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Left to Right
bg: Отляво надясно

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Right to Left
bg: Отдясно наляво

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Layout direction:
bg: Ориентация:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, showCommentIndicatorCheckBox)
en: If this box is checked cells containing comments will be marked by a small red triangle at the top right corner.
bg: Ако е включена тази отметка, клетките с коментари ще бъдат маркирани със малък червен триъгълник в горния десен ъгъл.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showCommentIndicatorCheckBox)
en: Show c&omment indicator
bg: Показване &индикатор на коментар

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, useLCModeCheckBox)
en: If this box is checked the cell reference shown at the left end of the Formula Bar will be displayed in LC mode (i.e. L2C3) rather than in its normal form B3. This does not seem to be of much use at the moment.
bg: Ако е включена тази отметка, свързаните функции в левия край на лентата с формули ще бъдат показвани в LC режим (например L2C3), а не в нормалния B3. Това в момента не е от голяма полза.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useLCModeCheckBox)
en: Use &LC mode
bg: Използване на &LC режим

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, showPageOutlineCheckBox)
en: If you check this option, the page borders will be drawn on your current sheet. Per default the page borders are not displayed. It is useful to see the page borders if you want to print your sheet.
bg: Ако включите тази опция, контурите на страницата ще бъдат изчертани на текущия лист. По подразбиране контурите не се показват. Удобно е да се виждат при отпечатване на страница.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, capitalizeFirstLetterCheckBox)
en: Check this box and the first letter of any text you type in will automatically be converted to uppercase.
bg: Включете тази отметка и първата буква на всяка дума автоматично ще става главна.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, capitalizeFirstLetterCheckBox)
en: &Convert first letter to uppercase
bg: &Преобразуване първата буква в главна

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, hideZeroCheckBox)
en: If this box is checked any cell containing the value zero will appear blank.
bg: Ако е включена тази отметка всяка клетка, съдържаща нула, ще бъде празна.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, hideZeroCheckBox)
en: &Hide zero
bg: &Скриване на нулата

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showFormulaCheckBox)
en: Show &formula
bg: Показване на &формула

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, showColumnAsNumbersCheckBox)
en: If this box is checked the column headings will show as numbers rather than as letters. Letters are default.
bg: Ако е включена тази отметка, заглавните части на колоната ще се показват като числа, а не като букви. По подразбиране са букви.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showColumnAsNumbersCheckBox)
en: Show column as &numbers
bg: Показване на колона като &числа

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showFormulaIndicatorCheckBox)
en: Show formula &indicator
bg: Показване &индикатор на формула

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showGridCheckBox)
en: Show &grid
bg: Показване на координатна &мрежа

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, autoCalcCheckBox)
en: This setting controls whether formulae are recalculated automatically when the value of any cell they refer to changes.
bg: Тази настройка контролира дали формулите да се преизчисляват автоматично, когато стойността на съответната клетка се промени.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoCalcCheckBox)
en: &Automatic recalculation
bg: &Автоматично преизчисляване

en: Sheets
bg: Листове

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, ListViewAvailable)
en: <b>List of all available sheets.</b><br>
    To print a sheet you have to select one or more sheets in this list and use the buttons to insert the selected sheet(s) in the right-hand list, which lists all sheets that are printed.<br>
    You can insert a sheet as often as you like, this way it will be printed multiple times. This is useful for dividers or title pages, for example.
bg: <b>Списък с налични листове.</b><br>
    За да отпечатате лист, трябва да маркирате един или повече листове в списъка и да използвате бутоните за да вмъкнете маркираните листове в списъка отдясно, където са разположени всички листове за отпечатване. <br>
    Можете да вмъквате един лист колкото си искате. Ще бъде отпечатан многократно. Това например е полезно за разделители или заглавия на страници.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QListWidget, ListViewAvailable)
en: Available Sheets
bg: Налични листове

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, ListViewSelected)
en: <b>List of sheets to print.</b><br>
    Only the sheets listed here will be printed in the order of listing. You can change the print order with the up and down buttons.<br>
    It is even possible to print a sheet more than once. Just insert the desired sheet again and order the list to your needs.
bg: <b>Списък с листове за отпечатване.</b><br>
    Ще бъдат отпечатани само показаните тук листове, по реда си. Можете да промените реда на отпечатване чрез стрелките "нагоре" и "надолу". <br>
    Дори е възможно да отпечатате някой лист повече от веднъж. Просто вмъкнете желания лист още веднъж и подредете списъка според нуждите си.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QListWidget, ListViewSelected)
en: Selected Sheets
bg: Маркираните листове

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonRemoveAll)
en: Clear Selection
bg: Изчистване на избора

en: Invalid document. Expected mimetype application/x-kspread or application/vnd.kde.kspread, got %1
bg: Невалиден документ. Очаква се mime тип application/x-kspread или application/vnd.kde.kspread но се получи %1

en: File Format Mismatch
bg: Несъответстващ формат на файл

en: Styles cannot be loaded.
bg: Грешка при зареждане на стилове.

en: Invalid document. No map tag.
bg: Невалиден документ. Няма пренасочващ етикет.

en: Height: %1 %2
bg: Височина: %1 %2

en: Hide Row
bg: Скриване на ред

en: Width: %1 %2
bg: Ширина: %1 %2

en: Hide Column
bg: Скриване на колона

en: Area is too large.
bg: Областта е твърде голяма.

en: Sheet %1 could not be found for printing
bg: Лист%1 не може да бъде намерен за отпечатване

en: Insert Sheet
bg: Вмъкване на лист

en: Insert a new sheet
bg: Вмъкване на нов лист.

en: Remove Sheet
bg: Изтриване на лист

en: Rename Sheet...
bg: Преименуване на лист...

en: Show Sheet...
bg: Показване на лист...

en: Hide Sheet
bg: Скриване на лист

en: Page Layout...
bg: Подредба на страница...

en: Reset Print Range
bg: Анулиране на област за печат

en: Recalculate Sheet
bg: Преизчисляване на лист

en: Recalculate Document
bg: Преизчисляване на документ

en: Protect &Sheet...
bg: Защита на &лист...

en: Protect &Document...
bg: Защита на &документ...

en: &Create Template From Document...
bg: &Създаване на шаблон от документ...

en: Page
bg: Страница

en: Next Sheet
bg: Следващ лист

en: Previous Sheet
bg: Предишен лист

en: First Sheet
bg: Първи лист

en: Last Sheet
bg: Последен лист

en: Status Bar
bg: Лента за състоянието

en: Show the status bar
bg: Показване на лентата за състоянието

en: No calculation
bg: Без изчисление

en: You cannot change a protected sheet.
bg: Не можете да променяте защитен лист.

en: You cannot hide the last visible sheet.
bg: Не можете да скриете последния видим лист.

en: Protect Document
bg: Защита на документ

en: Unprotect Document
bg: Премахване защита на документ

en: Protect Sheet
bg: Защита на лист

en: Unprotect Sheet
bg: Премахване защита на лист

en: You cannot delete the only sheet.
bg: Не можете да изтриете единствения лист.

en: You are about to remove the active sheet.
    Do you want to continue?
bg: На път сте да изтриете активния лист.
    Искате ли да продължите?

en: Enter name:
bg: Въведете име:

en: Rename Sheet
bg: Преименуване на лист

en: Change Sheet Name
bg: Промяна името на лист

en: Sheet name cannot be empty.
bg: Името на листа не може да бъде празно.

en: This name is already used.
bg: Това име вече е използвано.

en: Sum:
bg:  Сума:

en: Average:
bg: Средно:

en: Min:
bg: Мин:

en: Max:
bg: Макс:

en: Count:
bg: Брой:

en: Enter a password.
bg: Въведете парола

en: Enter the password.
bg: Въведете паролата.

en: Password is incorrect.
bg: Паролата е неправилна.

en: Dependency
bg: Зависимост

en: Invalid document. Sheet name is empty.
bg: Невалиден документ. Името на лист е празно.

en: Header
bg: Заглавна част

en: Header1
bg: Заглавна част1

en: Cell Format...
bg: Форматиране на клетка...

en: Create Style From Cell...
bg: Създаване на стил от клетка...

en: Strike Out
bg: Зачертан

en: Select Font...
bg: Избор на шрифт...

en: Select Font Size
bg: Избор на размер на шрифт

en: Font Size
bg: Размер на шрифт

en: Increase Font Size
bg: Увеличаване на размера на шрифт

en: Decrease Font Size
bg: Намаляване на размера на шрифт

en: Text Color
bg: Цвят на текст

en: Align Left
bg: Ляво

en: Align Center
bg: Центрирано

en: Align Right
bg: Дясно

en: Align Top
bg: Горе

en: Align Middle
bg: Центрирано

en: Align Bottom
bg: Долно

en: Border Left
bg: Ляв контур

en: Border Right
bg: Десен контур

en: Border Top
bg: Контур на горна част

en: Border Bottom
bg: Контур в долна част

en: All Borders
bg: Всички контури

en: Outline
bg: Контур

en: Border Color
bg: Цвят на контур

en: Wrap Text
bg: Пренасяне на текст

en: Wrap
bg: Загръщане

en: Vertical Text
bg: Текст по вертикала

en: Increase Indent
bg: Увеличаване на отстъпа

en: Decrease Indent
bg: Намаляване на отстъпа

en: Change Angle...
bg: Промяна на ъгъла...

en: Angle
bg: Ъгъл

en: Percent Format
bg: Формат за процент

en: Money Format
bg: Формат за пари

en: Increase Precision
bg: Увеличаване на точността

en: Decrease Precision
bg: Намаляване на точността

en: Upper Case
bg: Гoлеми букви

en: Lower Case
bg: Малки букви

en: Convert First Letter to Upper Case
bg: Преобразуване първата буква в главна

en: Background Color
bg: Цвят на фон

en: Merge Cells Horizontally
bg: Сливане на клетките хоризонтално

en: Merge Cells Vertically
bg: Сливане на клетки вертикално

en: Dissociate Cells
bg: Разделяне на клетки

en: Resize Column...
bg: Промяна размера на колона...

en: Insert Columns
bg: Вмъкване на колони

en: Remove Columns
bg: Изтриване на колони

en: Hide Columns
bg: Скриване на колони

en: Show Columns...
bg: Показване на колони...

en: Equalize Column
bg: Изравняване на колона

en: Resize Row...
bg: Промяна размера на ред...

en: Insert Rows
bg: Вмъкване на редове

en: Remove Rows
bg: Изтриване на редове

en: Hide Rows
bg: Скриване на редове

en: Show Rows...
bg: Показване на редове...

en: Equalize Row
bg: Изравняване на ред

en: Adjust Row && Column
bg: Напасване на ред и колона

en: Cells...
bg: Клетки...

en: Insert Cells...
bg: Вмъкване на клетки...

en: Remove Cells...
bg: Изтриване на клетки...

en: Clear All
bg: Изчистване на всичко

en: Contents
bg: Съдържание

en: Comment...
bg: Коментар...

en: Remove Comment
bg: Изтриване на коментар

en: &Link...
bg: &Препратка...

en: Remove Link
bg: Изтриване на връзка

en: Validity...
bg: Валидност...

en: &Sort...
bg: &Сортиране...

en: Sort &Decreasing
bg: Сортиране по &намаляване

en: Sort &Increasing
bg: Сортиране по н&арастване

en: &Left
bg: &Ляво

en: &Right
bg: &Дясно

en: &Up
bg: &Горе

en: &Down
bg: &Долу

en: Autosum
bg: Автосумиране

en: Insert the 'sum' function
bg: Вмъкване на функцията "sum"

en: &Series...
bg: &Серии...

en: &Function...
bg: &Функция...

en: S&pecial Character...
bg: Специ&ален символ...

en: From &Database...
bg: От ба&за данни...

en: From &Text File...
bg: От &текстов файл...

en: Text File
bg: Текстов файл

en: From &Clipboard...
bg: От &системния буфер...

en: Clipboard
bg: Системен буфер

en: &Text to Columns...
bg: Текст &по колони...

en: Custom Lists...
bg: Потребителски списъци...

en: &Consolidate...
bg: &Консолидиране...

en: &Goal Seek...
bg: &Търсене на решение...

en: &Subtotals...
bg: &Частични суми...

en: Area Name...
bg: Име на област...

en: Formula Selection
bg: Избор на формула

en: Others...
bg: Други...

en: Modify Cell
bg: Модифициране на клетка

en: Special Paste...
bg: Специално поставяне...

en: Paste with Insertion
bg: Поставяне с вмъкване

en: Goto Cell...
bg: Отиване на клетка...

en: Run Inspector...
bg: Стартиране на инспектор...

en: Create Style From Cell
bg: Създаване на стил от клетка

en: The style name cannot be empty.
bg: Името на стил не може да бъде празно.

en: Edit Link
bg: Редактиране на връзка

en: You must select multiple cells.
bg: Трябва да маркирате няколко клетки.

en: Adjust Column
bg: Напасване на колона

en: Delete Columns
bg: Изтриване на колони

en: Adjust Row
bg: Напасване на ред

en: Delete Rows
bg: Изтриване на редове

en: Selection List...
bg: Списък със селекции...

en: Open Link?
bg: Отваряне на връзката?

en: True
bg: Вярно

en: False
bg: Невярно

en: h
bg: ч

en: min
bg: мин

en: s
bg: сек

en: true
bg: вярно

en: false
bg: невярно
