kspread - en to br translation catalogue (1442 entries)

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
br: &Restr

note: i18n: ectx: Menu (Edit) i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
br: &Aozañ

note: i18n: ectx: Menu (Fill)
en: Fi&ll
br: Leu&niañ

note: i18n: ectx: Menu (Clear)
en: Clear
br: Goullonderiñ

note: i18n: ectx: Menu (Delete)
en: Delete
br: Dilemel

note: i18n: ectx: Menu (View) i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
br: &Gwel

note: i18n: ectx: Menu (Insert)
en: &Insert
br: &Enlakaat

note: i18n: ectx: Menu (ExternalData)
en: &External Data
br: Roadoù &diavaez

note: i18n: ectx: Menu (Format)
en: F&ormat
br: &Furmadiñ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox5) i18n: ectx: Menu (MergeCellMenu)
en: Merge Cells
br: Dastum al logoù

note: i18n: ectx: Menu (Row)
en: &Row
br: &Linenn

note: i18n: ectx: Menu (Column)
en: &Column
br: &Bann

note: i18n: ectx: Menu (Sheet)
en: &Sheet
br: &Folenn

note: i18n: ectx: Menu (PrintRange)
en: &Print Range
br: Skeul &moulañ

note: i18n: ectx: Menu (Data)
en: &Data
br: &Roadoù

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
br: &Ostilhoù

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
br: &Kefluniadur

note: i18n: ectx: ToolBar (editToolBar)
en: Edit
br: Aozañ

note: i18n: ectx: ToolBar (navigationToolBar)
en: Navigation
br: Merdeadurezh

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, formatButton) i18n: ectx: ToolBar (formatToolBar)
en: Format
br: Furmadiñ

note: i18n: ectx: ToolBar (colorAndBorderToolBar)
en: Color/Border
br: Liv/Bevenn

en: Database
br: Stlennvon

en: January
br: Genver

en: February
br: C'Hwevrer

en: March
br: Meurzh

en: April
br: Ebrel

en: May
br: Mae

en: June
br: Mezheven

en: July
br: Gouhere

en: August
br: Eost

en: September
br: Gwengolo

en: October
br: Here

en: November
br: Du

en: December
br: Kerzu

en: Jan
br: Gen

en: Feb
br: C'hwe

en: Mar
br: Meu

en: Apr
br: Ebr

[ctx: May short]
en: May
br: Mae

en: Jun
br: Eve

en: Jul
br: Gou

en: Aug
br: Eos

en: Sep
br: Gwen

en: Oct
br: Her

en: Nov
br: Du

en: Dec
br: Ker

en: Monday
br: Lun

en: Tuesday
br: Meurzh

en: Wednesday
br: Merc'her

en: Thursday
br: Yaou

en: Friday
br: Gwener

en: Saturday
br: Sadorn

en: Sunday
br: Sul

en: Mon
br: Lun

en: Tue
br: Meu

en: Wed
br: Mer

en: Thu
br: Yao

en: Fri
br: Gwe

en: Sat
br: Sad

en: Sun
br: Sul

en: Australia
br: Australi

en: Canada
br: Kanada

en: New Zealand
br: Zeland Nevez

en: United States
br: Amerika

en: Austria
br: Aostria

en: Belgium
br: Beljik

en: Cyprus
br: Chipr

en: France
br: Gall

en: Germany
br: Alamagn

en: Greece
br: Gres

en: Ireland
br: Iwerzhon

en: Italy
br: Itali

en: Lithuania
br: Lituani

en: Luxembourg
br: Luksembourg

en: Malta
br: Malt

en: Monaco
br: Monako

en: Netherlands
br: Izelvroioù

en: Slovakia
br: Slovaki

en: Slovenia
br: Sloveni

en: Spain
br: Spagn

en: Pound
br: Lur

en: United Kingdom
br: Rouantelezh Unanet

en: Japan
br: Japon

en: Afghanistan
br: Afganistan

en: Afghani
br: Afganisteg

en: Albania
br: Albani

en: Algeria
br: Aljeri

en: Algerian Dinar
br: Dinar aljeriek

en: American Samoa
br: Samoa amerikanek

en: US Dollar
br: Dollar US

en: Andorra
br: Andora

en: Andorran Peseta
br: Peseta andorek

en: Anguilla
br: Angilla

en: Antigua And Barbuda
br: Antigwa ha Barbuda

en: Argentina
br: Arc'hantin

en: Argentine Peso
br: Peso eus Arc'hantin

en: Armenia
br: Armeni

en: Armenian Dram
br: Dram armeniek

en: Australian Dollar
br: Dollar eus Australi

en: Azerbaijan
br: Azerbeidjan

en: Azerbaijanian Manat
br: Manat azerbaidjanek

en: Bahrain
br: Barein

en: Bahraini Dinar
br: Dinar Barein

en: Bangladesh
br: Bangladaech

en: Barbados
br: Barbad

en: Barbados Dollar
br: Dollar Barbad

en: Belarus
br: Belarusi

en: Belize
br: Beliz

en: Belize Dollar
br: Dollar eus Beliz

en: CFA Franc BCEAO
br: Franc CFA BCEAO

en: Bermuda
br: Bermud

en: Bermudian Dollar
br: Dollar eus Bermud

en: Bhutan
br: Butañ

en: Indian Rupee
br: Rupi eus indez

en: Bolivia
br: Bolivi

en: Bosnia And Herzegovina
br: Bosni hag Herzigovi

en: Bouvet Island
br: Enez Bouvet

en: Norwegian Krone
br: Krone Norvegek

en: Brazilian Real
br: Real Brasilek

en: British Indian Ocean Territory
br: Douar morveur India saozneg

en: Brunei Darussalam
br: Darussalam Brunei

en: Brunei Dollar
br: Dollar Brunei

en: Bulgaria
br: Bulgari

en: Bulgarian Lev
br: Lev Bulgari

en: Cambodia
br: Kambodj

en: CFA Franc BEAC
br: Franc CFA BEAC

en: Cameroon
br: Kameroun

en: Canadian Dollar
br: Dollar Kanada

en: Cape Verde
br: Penn Verde

en: Cape Verde Escudo
br: Escudo eus Cape Verde

en: Cayman Islands
br: Inizi Kaeman

en: Cayman Islands Dollar
br: Dollar Inizi Kaeman

en: Central African Republic
br: Republik centrafricaine

en: Chad
br: Tchad

en: Chile
br: Chili

en: Chilean Peso
br: Pezo eus Chili

en: China
br: Sina

en: Christmas Island
br: Inizi Nedeleg

en: Cocos (Keeling) Islands
br: Inizi Koko (Keeling)

en: Colombia
br: Kolombi

en: Colombian Peso
br: Peso eus Kolombi

en: Comoro Franc
br: Fran Komoros

en: Comoros
br: Komoros

en: Congo
br: Kongo

en: Cook Islands
br: Inizi Kook

en: New Zealand Dollar
br: Dollar eus Zeland Nevez

en: Costa Rica
br: Kosta Rika

en: Costa Rican Colon
br: Kolon Kosta Rika

en: Cote D'Ivoire
br: Aod an Olifant

en: Croatia
br: Kroati

en: Croatian kuna
br: Kuna kroatek

en: Cuba
br: Kuba

en: Cuban Peso
br: Peso Kuba

en: Cyprus Pound
br: Lir Chipr

en: Czech Koruna
br: Koruna tchek

en: Danish Krone
br: Krone danek

en: Denmark
br: Danmark

en: Djibouti Franc
br: Franc eus Djibouti

en: Dominica
br: Dominik

en: Dominican Peso
br: Peso eus Dominik

en: Dominican Republic
br: Republik Dominikan

en: East Timor
br: Timor reter

en: Timor Escudo
br: Eskudo Timor

en: Ecuador
br: Kehider

en: Egypt
br: Ejipt

en: Egyptian Pound
br: Lir Ejipt

en: El Salvador
br: Ar Salvador

en: Equatorial Guinea
br: Guine équatoriale

en: Eritrea
br: Eritre

en: Estonia
br: Estoni

en: Ethiopia
br: Etiopi

en: Ethiopian Birr
br: Birr Etiopi

en: Falkland Island (Malvinas)
br: Inizi Falklandi (Malvinas)

en: Falkland Islands Pound
br: Lir Inizi Falklandi

en: Faeroe Islands
br: Inizi Faeroe

en: Fiji
br: Fidji

en: Fiji Dollar
br: Dollar eus Fidji

en: F
br: H

en: French Guiana
br: Gwiana gallek

en: CFP Franc
br: Franc CFP

en: French Polynesia
br: Polinezi galleg

en: Gambia
br: Gambi

en: Georgia
br: Jeorji

en: German Mark
br: Mark alamanek

en: Ghana
br: Gwana

en: Gibraltar
br: Jibraltar

en: Gibraltar Pound
br: Lir Jibraltar

en: Greenland
br: Griñland

en: Grenada
br: Grenad

en: Guadeloupe
br: Gwadeloup

en: Guam
br: Gwam

en: Guatemala
br: Gwatemala

en: Guinea
br: Gine

en: Guinea Franc
br: Fran Gine

en: Guinea-Bissau
br: Gine-Biso

en: Guinea-Bissau Peso
br: Peso Gine-Biso

en: Guyana
br: Gwiana

en: Guyana Dollar
br: Dollar eus Gwiana

en: Hong Kong Dollar
br: Dollar eus Hong Kond

en: Hungary
br: Hongri

en: Iceland
br: Bro ar Skorn

en: Iceland Krona
br: Krona Bro Skorn

en: India
br: Indez

en: Indonesia
br: Indonezi

en: Rupiah
br: Rupi

en: Iran, Islamic Republic Of
br: Republik islamek Iran

en: Iranian Rial
br: Rial Iraniek

en: Iraq
br: Irak

en: Iraqi Dinar
br: Dinar Irak

en: Israel
br: Izrael

en: New Israeli Sheqel
br: Sheqel nevez eus Izrael

en: Lira
br: Lir

en: Jamaica
br: Jamaik

en: Jamaican Dollar
br: Dollar eus Jamaik

en: Jordan
br: Jordani

en: Jordanian Dinar
br: Dinar eus Jordani

en: Kazakhstan
br: Kazakstan

en: Kenyan Shilling
br: Shilling eus bro Genya

en: North Korean Won
br: Won Kore norzh

en: Korea, Republic Of
br: Kore (Republik)

en: Won
br: Zo trec'h

en: Kuwait
br: Kowaet

en: Kuwaiti Dinar
br: Dinar Kowaet

en: Kyrgyzstan
br: Kirgistan

en: Latvian Lats
br: Lats latviek

en: Lebanese Pound
br: Lir Liban

en: Lebanon
br: Liban

en: Lesotho
br: Lesoto

en: Liberian Dollar
br: Dollar eus Liberia

en: Swiss Franc
br: Fran suis

en: Lithuanian Litus
br: Litus Lituani

en: Macao
br: Makav

en: Madagascar
br: Madagaskar

en: Malaysia
br: Malezia

en: Malaysian Ringgit
br: Ringgit Malezia

en: Maldives
br: Inizi Maldiv

en: Maltese Lira
br: Lira Malezia

en: Marshall Islands
br: Inizi Marshall

en: Martinique
br: Martinik

en: Mauritania
br: Maouritani

en: Mauritius
br: Mauris

en: Mauritius Rupee
br: Rupi Mauris

en: Mayotte
br: Mayot

en: Mexican Peso
br: Peso meksikek

en: Mexico
br: Meksiko

en: Moldovan Leu
br: Leu Moldavi

en: Mongolia
br: Mongoli

en: Moroccan Dirham
br: Dirham Marok

en: Morocco
br: Marok

en: Mozambique
br: Mozambik

en: Namibia
br: Namibi

en: Namibia Dollar
br: Dollar eus Namibi

en: Nauru
br: Naurueg

en: Nepalese Rupee
br: Rupi eus Nepal

en: Netherlands Antilles
br: Antilh an Izelvroioù

en: New Caledonia
br: Kaledoni-nevez

en: Nicaragua
br: Nikwaraga

en: Niger
br: Nijer

en: Nigeria
br: Nijeria

en: Norfolk Islands
br: Enez Norfolk

en: Northern Mariana Islands
br: Inizi Mariana norzh

en: Norway
br: Norvej

en: Pakistan Rupee
br: Rupi eus Pakistan

en: Palau
br: Palo

en: Papua New Guinea
br: Papouazi Gine Nevez

en: Paraguay
br: Paragwae

en: Peru
br: Peroù

en: Philippine Peso
br: Peso eus Filipin

en: Philippines
br: Filipin

en: Poland
br: Pologn

en: Zloty
br: Zloti

en: Esc.
br: Achaperezh.

en: Escudo
br: Eskudo

en: Puerto Rico
br: Porto Rico

en: Qatar
br: Kwatar

en: Qatari Rial
br: Rial Kwatar

en: Romania
br: Roumani

en: Russian Ruble
br: Roubl rusiek

en: Rwanda Franc
br: Fran Rwanda

en: Saint Helena
br: Sant Lena

en: Saint Helena Pound
br: Lir Sant Lena

en: Saint Kitts And Nevis
br: Sant Kitts ha Nevis

en: Saint Lucia
br: Santez Luci

en: Saint Pierre And Miquelon
br: Sant Per ha Mikelon

en: Saint Vincent And The Grenadines
br: Sant Visant ha Grenadin

en: Samoa
br: Inizi Samoe

en: Sao Tome And Principe
br: Sao Tome ha Principe

en: Saudi Arabia
br: Arabi Saudiet

en: Saudi Riyal
br: Riyal saudiet

en: Seychelles
br: Sechell

en: Seychelles Rupee
br: Rupi Sechell

en: Sierra Leone
br: Siera Leoñ

en: Singapore
br: Singapour

en: Singapore Dollar
br: Dollar eus Singapour

en: Slovak Koruna
br: Koruna Slovaki

en: Solomon Islands
br: Inizi Salaun

en: Solomon Islands Dollar
br: Dollar eus Inizi Salaun

en: Somalia
br: Somali

en: South Africa
br: Afrika Su

en: Sri Lanka Rupee
br: Rupi eus Sri Lanka

en: Sudan
br: Sondan

en: Suriname
br: Surinam

en: Suriname Guilder
br: Florn eus Surinam

en: Swedish Krona
br: Svedeg Krona

en: Switzerland
br: Suis

en: Syrian Arab Republic
br: Republik arabek Siri

en: Syrian Pound
br: Lir Siri

en: New Taiwan Dollar
br: Dollar nevez eus Taiwan

en: Taiwan, Province Of China
br: Taiwan, rannvro eus Sina

en: Tajikistan
br: Tadjikistan

en: Tanzania, United Republic Of
br: Tanzani, Republik unvanet

en: Tanzanian Shilling
br: Shilling Tanzani

en: Thailand
br: Tailhland

en: Tokelau
br: Tokelo

en: Tonga
br: Inizi Tonga

en: Trinidad And Tobago
br: Trinidad ha Tobago

en: Trinidad and Tobago Dollar
br: Dollar eus Trinidad ha Tobago

en: Tunisia
br: Tunizi

en: Tunisian Dinar
br: Dinar ar Vro-Dunizi

en: Turkey
br: Turki

en: Turkish Lira
br: Lir Tunizi

en: Turks And Caicos Islands
br: Inizi Turks ha Kaikos

en: Uganda
br: Ouganda

en: Uganda Shilling
br: Shilling Ouganda

en: Ukraine
br: Ukren

en: UAE Dirham
br: Dirham UAE

en: United Arab Emirates
br: Stadoù-Unanet Arabeg

en: US Dollar (Next day)
br: Dollar US (deiz a-heul)

en: US Dollar (Same day)
br: Dollar US (memes deiz)

en: Peso Uruguayo
br: Peso Ourougwae

en: Uruguay
br: Ourougwae

en: Uzbekistan
br: Ouzbekistan

en: Uzbekistan Sum
br: Sum Ouzbekistan

en: Virgin Islands
br: Inizi Gwerc'hez

en: Wallis And Futuna
br: Wallis ha Futuna

en: Western Sahara
br: Sahara occidental

en: Yemen
br: Ihlemeñ

en: Yemeni Rial
br: Rial Ihlemeñ

en: Yugoslavia
br: Yougoslavi

en: Yugoslavian Dinar
br: Dinar eus Yougoslavi

en: Zambia
br: Zambi

en: Zimbabwe Dollar
br: Dollar eus Zimbabwe

en: All
br: Holl

en: Enter the area name:
br: Roit anv ar gorread :

en: Change Angle
br: Kemmañ ar c'hogn

en: Angle:
br: Kogn :

en: Sheet Style
br: Giz ar folenn

en: Could not find image %1.
br: Ne m'eus ket gallet kavout ar skeudenn %1.

en: Could not load image %1.
br: Ne m'eus ket gallet kargañ ar skeudenn %1.

en: Could not find sheet-style XML file '%1'.
br: Ne m'eus ket gallet kavout ur restr XML '%1' e-giz folenn.

en: Parsing error in sheet-style XML file %1.
br: Fazi en ur lenn ar restr XML %1 e-giz folenn.

en: Cell Comment
br: Askelenn al log

en: <none>
br: <hini ebet>

en: less than
br: nebeutoc'h evit

en: between
br: etre

en: Cell is
br: Al log a zo

en: Cell style
br: Giz al log

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, Functions)
en: Average
br: Etread

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, Functions)
en: Count
br: Niveriñ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, Functions)
en: Max
br: Uhelañ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, Functions)
en: Min
br: Mun

en: The range
    %1
    is too small
br: Re bihan
    eo ar skeul
    %1

en: The range
    %1
    is too large
br: Re braz
    eo ar skeul
    %1

en: The range
    %1
     is malformed
br: Siek eo
    ar skeul
    %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_removeButton)
en: Remove
br: Lemel

en: Cannot open input file.
br: N'hellan ket digeriñ ar restr enkas.

en: Insert Data From Database
br: Enlakaat ar roadoù eus ar stlennvon

en: Type:
br: Rizh :

en: User name:
    (if necessary)
br: Anv an arveriad :
    (ma zo red)

en: Host:
br: Ostiz :

en: Port:
    (if necessary)
br: Porzh :
    (ma zo red)

en: Database name:
br: Anv ar stlennvon :

en: Password:
    (if necessary)
br: Tremenger :
    (ma zo red)

en: Select tables:
br: Dibab an taolennoù :

en: Select columns:
br: Dibabit ar bannoù :

en: Column
br: Bann

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Columns
br: Bannoù

en: equals
br: par da

en: not equal
br: disheñvel diouzh

en: in
br: e-barzh

en: like
br: evel

en: Sorted by
br: Rummet gant

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, resultButton)
en: Result
br: Disoc'h

en: The port must be a number
br: Ar pozh a rank bezañ un niverenn

en: Connecting to database...
br: Emaon o kevreañ ouzh ar stlennvon ...

en: Driver could not be loaded
br: N'em eus ket kargañ ar sturier

en: You have to select at least one table.
br: Red eo deoc'h da zibab un daolenn d'an nebeutañ.

en: You have to select at least one column.
br: Red eo deoc'h da zibab ur vann d'an nebeutañ.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, Operator) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, BaseField) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, BaseItem) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, None)
en: None
br: Ebet

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Preview
br: Rakgwel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_9) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, textButton)
en: Text
br: Skrid

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_8)
en: Time
br: Eur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_7)
en: Date
br: Deiziad

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_5)
en: Currency
br: Moneiz

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_4)
en: Money
br: Moneiz

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_3)
en: Percent
br: Dregantad

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton)
en: Generic
br: Rummel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_2)
en: Number
br: Niverenn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Currency:
br: Moneiz :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Format:
br: Furmad :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Postfix:
br: Postfix :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Precision:
br: Spister :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Prefix:
br: Rakger :

en: Language: %1
br: Yezh : %1

en: Default number format: %1
br: Furmad dre ziouer a niver : %1

note: i18ncheckarg
en: Long date format: %1
br: Furmad an deiziad hir : %1

en: Short date format: %1
br: Furmad an deiziad berr : %1

en: Time format: %1
br: Furmad an eur : %1

en: Currency format: %1
br: Formad ar moneiz : %1

en: More Options
br: Dibarzhoù muioc'h

en: Search entire sheet
br: Klask an holl folenn

en: Search in:
br: Klask e :

en: Cell Values
br: Gwerzhioù log

en: Comments
br: Askelennoù

en: Search direction:
br: Keñver klask :

en: Fewer Options
br: Nebeut dibarzhoù

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, style_combo)
en: Italic
br: Italek

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, weight_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ValueType)
en: Normal
br: Boas

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, weight_combo)
en: Bold
br: Druz

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Color:
br: Liv :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, underline)
en: Underline
br: Islinañ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Size:
br: Ment :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Weight:
br: Pouez :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Style:
br: Giz :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Function
br: Fonksion

en: Parameters
br: Rannbennadoù

en: Description is not available.
br: Deskrivadur ebet.

en: Starting...
br: Emaon o loc'hañ ...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label5)
en: New value:
br: Gwerzh nevez :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label6)
en: Current value:
br: Gwerzh red :

en: Goto Cell
br: Mont d'al log

en: Enter cell:
br: Roit al log :

en: Insert
br: Enlakaat

en: Move towards right
br: Fiñval war-du a-zehou

en: Insert rows
br: Enlakaat linennoù

en: Insert columns
br: Enlakaat bannoù

en: Insert Cells
br: Enlakaat logoù

en: Move towards left
br: Fiñval war-du a-gleiz

en: Remove rows
br: Dilemel al linennoù

en: Remove columns
br: Dilemel ar bannoù

en: Remove Cells
br: Lemel al logoù

en: Style
br: Giz

en: Default
br: Dre ziouer

en: A style with this name already exists.
br: Bez' ez eus ur c'hiz a vez graet an anv-mañ dioutañ endeo.

en: Cell Format
br: Furmad al log

en: &General
br: &Pennañ

en: &Data Format
br: Furmad ar &roadoù

en: &Font
br: &Nodrezh

en: &Position
br: &Lec'h

en: &Border
br: &Bevenn

en: Back&ground
br: Drek&leur

en: &Cell Protection
br: Gwarez al &log

en: Scientific
br: Skiantel

en: Custom
br: Diouzhoc'h

en: Automatic
br: Emgefreek

en: System:
br: Reizhiad :

en: Dolor Ipse
br: Gortoz pell, gortoz gwell

en: Default width (%1 %2)
br: Ledander dre ziouer (%1 %2)

en: Border
br: Bevenn

en: Pattern
br: Sil

en: Customize
br: Personelañ

en: Background color:
br: Liv an drekleur :

en: No Color
br: Liv ebet

en: Insert Link
br: Enlakaat ul liamm

en: Internet
br: Kenrouedad

en: Text to display:
br: Skrid da ziskouez :

en: Internet address:
br: Chomlec'h kenrouedad :

en: File
br: Restr

en: File location:
br: Lec'hiadur ar restr :

en: Recent file:
br: Restr nevez :

en: No Entries
br: N'eus bouetadur ebet

en: Cell
br: Log

en: Internet address is empty
br: Goullo eo ar chomlec'h kenrouedad

en: Mail address is empty
br: Goullo eo ar chomlec'h elektronek

en: File name is empty
br: Goullo eo ar restr

en: Destination cell is empty
br: Goullo eo al logdehaezadur

en: Custom Lists
br: Rolloù diouzoc'h

en: List:
br: Listenn :

en: Entry:
br: Bouetadur :

en: Do you really want to remove this list?
br: C'hoant ho peus da zilemel ar roll-se ?

en: Remove List
br: Dilemel al listenn

en: Area: %1
br: Gorread : %1

en: &New...
br: &Nevez ...

en: &Edit...
br: &Aozañ ...

en: &Remove
br: &Lemel

en: Cells:
br: Logoù :

en: Sheet:
br: Folenn :

en: Area name:
br: Anv ar gorread :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Value
br: Gwerzh

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, SortBy)
en: Sort By
br: Rummañ gant

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, horizontalGroup) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Horizontal
br: A-blaen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, standard)
en: Standard
br: Reoliek

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, left)
en: Left
br: Kleiz

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, center)
en: Center
br: Kreizennad

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, right)
en: Right
br: Dehoù

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroup2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Vertical
br: A-blomm

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, top)
en: Top
br: A-us

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, middle)
en: Middle
br: Kreiz

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, bottom)
en: Bottom
br: Traoñ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Rotation
br: Troerezh

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, indentGroup)
en: Indent
br: Kefoskañ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mergeCell)
en: Merge cells
br: Dastum al logoù

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, sizeCellGroup)
en: Size of Cell
br: Ment al log

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, defaultHeight)
en: Default height (%1)
br: Uhelder dre ziouer (%1)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Height:
br: Uhelder :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, defaultWidth)
en: Default width (%1)
br: Ledander dre ziouer (%1)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Width:
br: Ledander :

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Text Option
br: Dibab ar skrid

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, vertical)
en: Vertical text
br: Skrid a-blomm

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Printing
br: War voulañ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_bDontPrint)
en: &Do not print text
br: Ne voulit &ket ar skrid

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_bHideAll)
en: Hide &all
br: Kuzhat an &holl re

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_bIsProtected)
en: &Protected
br: &Gwarezet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_bHideFormula)
en: &Hide formula
br: &Kuzhat ar formulenn

en: Resize Row
br: Adventañ al linenn

en: Resize Column
br: Adventañ ar bann

en: Insert Values
br: Enlakaat ar gwerzhioù

en: Type
br: Seurt

en: Show Columns
br: Diskouez ar bannoù

en: Select hidden columns to show:
br: Dibabit ar bannoù kuzhet da ziskouez :

en: Show Rows
br: Diskouez al linennoù

en: Select hidden rows to show:
br: Dibabit al linennoù kuzhet da ziskouez :

en: Column: %1
br: Bann : %1

en: Row: %1
br: Linenn : %1

en: Show Sheet
br: Diskouez ar folenn

en: Select hidden sheets to show:
br: Dibabit ar folennoù kuzhet da ziskouez :

en: Column %1
br: Bann %1

en: Row %1
br: Linenn %1

en: Sort
br: Rummañ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Content
br: Endalc'had

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, everythingButton)
en: Everything
br: Pep tra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, commentButton)
en: Comment
br: Askelenn

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Operation
br: Ober

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, overwriteButton)
en: Overwrite
br: Rasklañ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, additionButton)
en: Addition
br: Ouzhpennañ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, multiplicationButton)
en: Multiplication
br: Lieskemandatur

en: Style Manager
br: Merour ar gizioù

en: All Styles
br: An holl c'hizioù

en: Custom Styles
br: Gizioù diouzoc'h

en: &Modify...
br: K&emmañ ...

en: &Delete...
br: &Dilemel ...

en: style%1
br: giz%1

en: Remove All
br: Lemel an holl re

en: Column '%1'
br: Bann '%1'

en: CountA
br: KontA

en: Clear &All
br: Goullonderiñ an &holl re

en: Allow:
br: Aotreañ :

en: Text Length
br: Hirder ar skrid

en: List
br: Listenn

en: Data:
br: Roadoù :

en: Minimum:
br: Izelañ :

en: Maximum:
br: Uhelañ :

en: Date:
br: Deiziad :

en: Date minimum:
br: Deiziad izelañ :

en: Date maximum:
br: Deiziad uhelañ :

en: Time:
br: Eur :

en: Number:
br: Niver :

en: Entries:
br: Bouetaduroù :

en: Show error message when invalid values are entered
br: Diskouez ar c'hemennad fazi pa vez roet gwerzhioù fall

en: Action:
br: Gwezhiad :

en: Stop
br: Paouez

en: Warning
br: Diwallit

en: Information
br: Titouroù

en: Message:
br: Kemennad :

en: Error
br: Fazi

en: This is not a valid date.
br: N'eo ket un deiziad mad.

en: Examples
br: Skouerioù

en: First number
br: Niverenn kentañ

en: Second number
br: Niverenn eil

en: BOOL2STRING(value)
br: BOOL2STRING(gwerzh)

en: BOOL2STRING(true) returns "True"
br: « Gwir » e zistaol BOOL2STRING(gwir)

en: BOOL2STRING(false) returns "False"
br: « Faos » e zistaol BOOL2STRING(faos)

en: INT2BOOL(value)
br: INT2BOOL(gwerzh)

en: INT2BOOL(1) returns true
br: gwir e zistaol INT2BOOL(1)

en: INT2BOOL(0) returns false
br: faos e zistaol INT2BOOL(0)

en: OR(INT2BOOL(1); false) returns true
br: gwir e zistaol OR(INT2BOOL(1); faos)

en: BOOL2INT(value)
br: BOOL2INT(gwerzh)

en: BOOL2INT(True) returns 1
br: 1 e zistaol BOOL2INT(True)

en: BOOL2INT(False) returns 0
br: 0 e zistaol BOOL2INT(False)

en: NUM2STRING(value)
br: NUM2STRING(gwerzh)

en: NUM2STRING(10) returns "10"
br: « 10 » e zistaol NUM2STRING(10)

en: NUM2STRING(2.05) returns "2.05"
br: « 2.05 » e zistaol NUM2STRING(2.05)

en: =find("101";NUM2STRING(A1)) (A1 = 2.010102) returns True
br: Gwir e zistaol =find("101";NUM2STRING(A1)) (A1 = 2.010102)

en: CHARTOASCII(value)
br: CHARTOASCII(gwerzh)

en: CHARTOASCII("v") returns 118
br: 118 e zistaol CHARTOASCII("v")

en: ASCIITOCHAR(value)
br: ASCIITOCHAR(gwerzh)

en: ASCIITOCHAR(118) returns "v"
br: « v » e zistaol ASCIITOCHAR(118)

en: ASCIITOCHAR(75; 68; 69) returns "KDE"
br: « KDE » e zistaol ASCIITOCHAR(75; 68; 69)

en: Value in X
br: Gwerzh er X

en: Value in Y
br: Gwerzh er Y

en: POLR(12;12) returns 16.9705
br: 16.9705 e zistaol POLR(12;12)

en: POLR(12;0) returns 12
br: 12 e zistaol POLR(12;0)

en: POLA(12;12) returns 0.78539816
br: 0.78539816 e zistaol POLA(12;12)

en: POLA(12;0) returns 0
br: 0 e zistaol POLA(12;0)

en: POLA(0;12) returns 1.5707
br: 1.5707 e zistaol POLA(0;12)

en: Angle (radians)
br: Kogn (radian)

en: CARX(12;1.5707) returns 0.00115592
br: 0.00115592 e zistaol CARX(12;1.5707)

en: CARX(12;0) returns 12
br: 12 e zistaol CARX(12;0)

en: DECSEX(1.6668) returns 1:40
br: 1:40 e zistaol DECSEX(1.6668)

en: DECSEX(7.8) returns 7:47
br: 7:47 e zistaol DECSEX(7.8)

en: Hours
br: Eurioù

en: Minutes
br: Munutoù

en: Seconds
br: Eilennoù

en: SEXDEC(time value) or SEXDEC(hours;minutes;seconds)
br: SEXDEC(time value) pe SEXDEC(eur;munutenn;eilenn)

en: SEXDEC(1;5;7) returns 1.0852778
br: 1.0852778  e zistaol SEXDEC(1;5;7)

en: DECSEX("8:05") returns 8.08333333
br: 8.08333333 e zistaol DECSEX("8:05")

en: CARY(12;1.5707) returns 12
br: 12 e zistaol CARY(12;1.5707)

en: CARY(12;0) returns 0
br: 0 e zistaol CARY(12;0)

en: ROMAN(99) returns "XCIX"
br: « XCIX » e zistaol ROMAN(99)

en: ROMAN(-55) returns "Err"
br: « Err » e zistaol ROMAN(-55)

en: ARABIC(Numeral)
br: ARABIC(Niverenn)

en: ARABIC("IV") returns 4
br: 4 e zistaol ARABIC("IV")

en: ARABIC("XCIX") returns 99
br: 99 e zistaol ARABIC("XCIX")

en: DSUM(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
br: DSUM(A1:C5; "Gopr"; A9:A11)

en: DAVERAGE(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
br: DAVERAGE(A1:C5; "Gopr"; A9:A11)

en: DCOUNT(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
br: DCOUNT(A1:C5; "Gopr"; A9:A11)

en: DCOUNTA(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
br: DCOUNTA(A1:C5; "Gopr"; A9:A11)

en: DGET(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
br: DGET(A1:C5; "Gopr"; A9:A11)

en: DMAX(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
br: DMAX(A1:C5; "Gopr"; A9:A11)

en: DMIN(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
br: DMIN(A1:C5; "Gopr"; A9:A11)

en: DPRODUCT(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
br: DPRODUCT(A1:C5; "Gopr"; A9:A11)

en: DSTDEV(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
br: DSTDEV(A1:C5; "Gopr"; A9:A11)

en: DSTDEVP(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
br: DSTDEVP(A1:C5; "Gopr"; A9:A11)

en: DVAR(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
br: DVAR(A1:C5; "Gopr"; A9:A11)

en: DVARP(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
br: DVARP(A1:C5; "Gopr"; A9:A11)

en: Date & Time
br: Deiziad hag eur

en: WEEKDAY(date; method)
br: WEEKDAY(deizhiad; hentenn)

en: WEEKDAY("2002-02-22"; 2) returns 5
br: 5 e zistaol WEEKDAY("2002-02-22"; 2)

en: Date1
br: Deiziad1

en: Date2
br: Deiziad2

en: Method
br: Hantenn

en: DAYS360(date1; date2; method)
br: DAYS360(deiziad1; deiziad2; hentenn)

en: DAYS360("2/22/2002"; "4/21/2002"; FALSE) returns 59
br: 59 e zistaol DAYS360("2/22/2002", "4/21/2002", FALSE)

en: TIMEVALUE(time)
br: TIMEVALUE(amzer)

en: TIMEVALUE("10:05:02") returns 0.42
br: 0.42 e zistaol TIMEVALUE("10:05:02")

en: DATEVALUE(date)
br: DATEVALUE(deiziad)

en: DATEVALUE("2/22/2002") returns 37309
br: 37309 e zistaol DATEVALUE("2/22/2002")

en: Months
br: Mizioù

en: EDATE(date; months)
br: EDATE(deiziad; mizioù)

en: EDATE("2/22/2002"; 3) returns "5/22/2002"
br: « 5/22/2002 » e zistaol EDATE("2/22/2002"; 3)

en: EDATE("3/31/2002"; -1) returns "2/28/2002"
br: « 2/28/2002 » e zistaol EDATE("3/31/2002"; -1)

en: EOMONTH(date; months)
br: EOMONTH(deiziad; mizioù)

en: EOMONTH("2/22/2002"; 3) returns "5/31/2002"
br: « 5/31/2002 » e zistaol EOMONTH("2/22/2002"; 3)

en: EOMONTH("3/12/2002"; -1) returns "2/28/2002"
br: « 2/28/2002 » e zistaol EOMONTH("3/12/2002"; -1)

en: EOMONTH("3/12/2002"; 0) returns "3/31/2002"
br: « 3/31/2002 » e zistaol EOMONTH("3/12/2002"; 0)

en: YEAR(date)
br: YEAR(deiziad)

en: YEAR("2/22/2002") returns 2002
br: 2002 e zistaol YEAR("2/22/2002")

en: YEAR(2323.1285) returns 1906
br: 1906 e zistaol YEAR(2323.1285)

en: MONTH(date)
br: MONTH(deiziad)

en: MONTH("2/22/2002") returns 2
br: 2 e zistaol MONTH("2/22/2002")

en: MONTH(2323.1285) returns 5
br: 5 e zistaol MONTH(2323.1285)

en: DAY(date)
br: DAY(deiziad)

en: DAY("2/22/2002") returns 22
br: 22 e zistaol DAY("2/22/2002")

en: DAY(2323.1285) returns 11
br: 11 e zistaol DAY(2323.1285)

en: HOUR(time)
br: HOUR(eur)

en: HOUR("22:10:12") returns 22
br: 22 e zistaol HOUR("22:10:12")

en: HOUR(0.1285) returns 3
br: 3 e zistaol HOUR(0.1285)

en: MINUTE(time)
br: MINUTE(amzer)

en: MINUTE("22:10:12") returns 10
br: 10 e zistaol MINUTE("22:10:12")

en: MINUTE(0.1234) returns 57
br: 57 e zistaol MINUTE(0.1234)

en: SECOND(time)
br: SECOND(amzer)

en: SECOND("22:10:12") returns 12
br: 12 e zistaol SECOND("22:10:12")

en: SECOND(0.1234) returns 42
br: 42 e zistaol SECOND(0.1234)

en: Calculation mode
br: Mod jeladenn

en: WEEKS(date2; date1; mode)
br: WEEKS(deiziad2; deiziad1; mod)

en: MONTHS(date2; date1; mode)
br: MONTHS(deiziad2; deiziad1; mod)

en: YEARS(date2; date1; mode)
br: YEARS(deiziad2; deiziad1, mod)

en: DAYS(date2; date1)
br: DAYS(deiziad2; deiziad1)

en: DAYS("2002-02-22"; "2002-02-26") returns 4
br: 4 e zistaol DAYS("2002-02-22"; "2002-02-26")

en: Month
br: Miz

en: Day
br: Deiz

en: DAYOFYEAR(year;month;date)
br: DAYOFYEAR(bloaz;miz;deiziad)

en: DAYOFYEAR(2000;12;1) returns 336
br: 336 e zistaol DAYOFYEAR(2000;12;1)

en: DAYOFYEAR(2000;2;29) returns 60
br: 60 e zistaol DAYOFYEAR(2000;2;29)

en: DATE(year;month;date)
br: DATE(bloavez;miz;deiziad)

en: DATE(2000;5;5) returns Friday 05 May 2000
br: Gwener 13 C'hwevrer e zistaol DATE(2000;5;5)

en: TIME(hours;minutes;seconds)
br: TIME(eur;munutenn;eil)

en: TIME(10;2;2) returns 10:02:02
br: 10:02:02 e zistaol TIME(10;2;2)

en: TIME(10;70;0) returns 11:10:0
br: 11:10:0 e zistaol TIME(10;70;0)

en: TIME(10;-40;0) returns 9:20:0
br: 9:20:0 e zistaol TIME(10;-40;0)

en: HOURS(time)
br: HOURS(eur)

en: HOURS("10:5:2") returns 10
br: 10 e zistaol HOURS("10:5:2")

en: ISLEAPYEAR(year)
br: ISLEAPYEAR(bloaz)

en: ISLEAPYEAR(2000) returns True
br: Gwir e zistaol ISLEAPYEAR(2000)

en: DAYSINMONTH(year;month)
br: DAYSINMONTH(bloaz;miz)

en: DAYSINMONTH(2000;2) returns 29
br: 29 e zistaol DAYSINMONTH(2000;2)

en: DAYSINYEAR(year)
br: DAYSINYEAR(bloaz)

en: DAYSINYEAR(2000) returns 366
br: 366 e zistaol DAYSINYEAR(2000)

en: WEEKSINYEAR(year)
br: WEEKSINYEAR(bloaz)

en: WEEKSINYEAR(2000) returns 52
br: 52 e zistaol WEEKSINYEAR(2000)

en: MINUTES(time)
br: MINUTES(amzer)

en: MINUTES("10:5:2") returns 5
br: 5 e zistaol MINUTES("10:5:2")

en: SECONDS(time)
br: SECONDS(amzer)

en: SECONDS("10:5:2") returns 2
br: 2 e zistaol SECONDS("10:5:2")

en: Number of day in week (1..7)
br: Niver a deiz en ur sizhun (1..7)

en: DAYNAME(weekday)
br: DAYNAME(deiz_ar_sizhun)

en: MONTHNAME(number)
br: MONTHNAME(niveren)

en: MONTHNAME(5) returns May
br: Mae e zistaol MONTHNAME(5)

en: CURRENTDATE() returns "Saturday 13 April 2002"
br: « Sadorn 13 Ebrel 2002 » e zistaol CURRENTDATE()

en: TODAY() returns "Saturday 13 April 2002"
br: « Sadorn 13 Ebrel 2002 » e zistaol TODAY()

en: NOW() returns "Saturday 13 April 2002 19:12:01"
br: « Sadorn 13 Ebrel 2002 19:12:01 » e zistaol NOW()

en: CURRENTDATETIME() returns "Saturday 13 April 2002 19:12:01"
br: « Sadorn 13 Ebrel 2002 19:12:01 » e zistaol CURRENTDATETIME()

en: CURRENTTIME() returns "19:12:01"
br: « 19:12:01 » e zistaol CURRENTTIME()

en: EASTERSUNDAY(year)
br: EASTERSUNDAY(bloaz)

en: EASTERSUNDAY(2003) returns "20th April 2003"
br: « 20 Ebrel » e zistaol EASTERSUNDAY(2003)

en: ISOWEEKNUM(date)
br: ISOWEEKNUM(deiziad)

en: Start date
br: Deizhiad an deroù

en: Engineering
br: Ijinourezh

en: BASE(128;8) returns "200"
br: « 200 » e zistaol BASE(128;8)

en: BESSELI(0.7;3) returns 0.007367374
br: 0.007367374 e zistaol BESSELI(0.7;3)

en: BESSELJ(0.89;3) returns 0.013974004
br: 0.013974004 e zistaol BESSELJ(0.89;3)

en: BESSELK(3;9) returns 397.95880
br: 397.95880 e zistaol BESSELK(3;9)

en: BESSELY(4;2) equals 0.215903595
br: Ingal ouzh 0.215903595 eo BESSELY(4;2)

en: CONVERT(32;"C";"F") equals 89.6
br: Ingal ouzh 89.6 eo CONVERT(32;"C";"F")

en: CONVERT(3;"lbm";"kg") equals 1.3608
br: Ingal ouzh 1.3608 eo CONVERT(3;"lbm";"kg")

en: CONVERT(7.9;"cal";"J") equals 33.0757
br: Ingal ouzh 33.0757 eo CONVERT(7.9;"cal";"J")

en: ERF(0.4) equals 0.42839236
br: Ingal ouzh 0.42839236 eo ERF(0.4)

en: ERFC(0.4) equals 0.57160764
br: Ingal ouzh 0.57160764 eo ERFC(0.4)

en: DEC2BIN(value)
br: DEC2BIN(gwerzh)

en: DEC2BIN(12) returns "1100"
br: « 1100 » e zistaol DEC2BIN(12)

en: DEC2BIN(55) returns "110111"
br: « 110111 » e zistaol DEC2BIN(55)

en: DEC2HEX(value)
br: DEC2HEX(gwerzh)

en: DEC2HEX(12) returns "c"
br: « c » e zistaol DEC2HEX(12)

en: DEC2HEX(55) returns "37"
br: « 37 » e zistaol DEC2HEX(55)

en: DEC2OCT(value)
br: DEC2OCT(gwerzh)

en: DEC2OCT(12) returns "14"
br: « 14 » e zistaol DEC2OCT(12)

en: DEC2OCT(55) returns "67"
br: « 67 » e zistaol DEC2OCT(55)

en: OCT2BIN(value)
br: OCT2BIN(gwerzh)

en: OCT2BIN("12") returns "1010"
br: « 1010 » e zistaol OCT2BIN("12")

en: OCT2BIN("55") returns "101101"
br: « 101101 » e zistaol OCT2BIN("55")

en: OCT2DEC(value)
br: OCT2DEC(gwerzh)

en: OCT2DEC("12") returns 10
br: 10 e zistaol OCT2DEC("12")

en: OCT2DEC("55") returns 45
br: 45 e zistaol OCT2DEC("55")

en: OCT2HEX(value)
br: OCT2HEX(gwerzh)

en: BIN2DEC(value)
br: BIN2DEC(gwerzh)

en: BIN2DEC("1010") returns 10
br: 10 e zistaol BIN2DEC("1010")

en: BIN2DEC("11111") returns 31
br: 31 e zistaol BIN2DEC("11111")

en: BIN2OCT(value)
br: BIN2OCT(gwerzh)

en: BIN2OCT("1010") returns "12"
br: « 12 » e zistaol BIN2OCT("1010")

en: BIN2OCT("11111") returns "37"
br: « 37 » e zistaol BIN2OCT("11111")

en: BIN2HEX(value)
br: BIN2HEX(gwerzh)

en: BIN2HEX("1010") returns "a"
br: « a » e zistaol BIN2HEX("1010")

en: BIN2HEX("11111") returns "1f"
br: « 1f » e zistaol BIN2HEX("11111")

en: HEX2DEC(value)
br: HEX2DEC(gwerzh)

en: HEX2DEC("a") returns 10
br: 10 e zistaol HEX2DEC("a")

en: HEX2DEC("37") returns 55
br: 55 e zistaol HEX2DEC("37")

en: HEX2OCT(value)
br: HEX2OCT(gwerzh)

en: HEX2OCT("a") returns "12"
br: « 12 » e zistaol HEX2OCT("a")

en: HEX2OCT("37") returns "67"
br: « 67 » e zistaol HEX2OCT("37")

en: HEX2BIN(value)
br: HEX2BIN(gwerzh)

en: HEX2BIN("a") returns "1010"
br: « 1010 » e zistaol HEX2BIN("a")

en: HEX2BIN("37") returns "110111"
br: « 110111 » e zistaol HEX2BIN("37")

en: COMPLEX(1.2;3.4) returns "1.2+3.4i"
br: « 1.2+3.4i » e zistaol COMPLEX(1.2;3.4)

en: COMPLEX(0;-1) returns "-i"
br: « -i » e zistaol COMPLEX(0;-1)

en: IMAGINARY(string)
br: IMAGINARY(hedad)

en: IMAGINARY("1.2+3.4i") returns 3.4
br: 3.4 e zistaol IMAGINARY("1.2+3.4i")

en: IMAGINARY("1.2") returns 0
br: 0 e zistaol IMAGINARY("1.2")

en: IMREAL(string)
br: IMREAL(hedad)

en: IMREAL("1.2+3.4i") returns 1.2
br: 1.2 e zistaol IMREAL("1.2+3.4i")

en: IMREAL("1.2i") returns 0
br: 0 e zistaol IMREAL("1.2i")

en: IMCOS(string)
br: IMCOS(hedad)

en: IMCOS("1+i") returns "0.83373-0.988898i"
br: « 0.83373-0.988898i » e zistaol IMCOS("1+i")

en: IMCOS("12i") returns 81 377.4
br: 81 377.4  e zistaol IMCOS("12i")

en: IMSIN(string)
br: IMSIN(hedad)

en: IMSIN("1+i") returns "1.29846+0.634964i"
br: « 21.29846+0.634964i » e zistaol IMSIN("1+i")

en: IMSIN("1.2") returns -0.536573
br: « -0.536573 » e zistaol IMSIN("1.2")

en: IMEXP(string)
br: IMEXP(hedad)

en: IMEXP("2-i") returns "3.99232-6.21768i"
br: « 3.99232-6.21768i » e zistaol IMEXP("2-i")

en: IMEXP("12i") returns "0.843854-0.536573i"
br: « 0.843854-0.536573i »  e zistaol IMEXP("12i")

en: IMLN(string)
br: IMLN(hedad)

en: IMLN("3-i") returns "1.15129-0.321751i"
br: « 1.15129-0.321751i » e zistaol IMLN("3-i")

en: IMLN("12") returns 2.48491
br: 2.48491  e zistaol IMLN("12")

en: IMSQRT(string)
br: IMSQRT(hedad)

en: IMSQRT("1+i") returns "1.09868+0.45509i"
br: « 1.09868+0.45509i » e zistaol IMSQRT("1+i")

en: IMSQRT("1.2i") returns "0.774597+0.774597i"
br: « 0.774597+0.774597i » e zistaol IMSQRT("1.2i")

en: Power
br: Gremm

en: IMPOWER(string)
br: IMPOWER(hedad)

en: IMPOWER("4-i";2) returns "15-8i"
br: « 15-8i » e zistaol IMPOWER("4-i";2)

en: IMPOWER("1.2";2) returns 1.44
br: 1.44  e zistaol IMPOWER("1.2";2)

en: IMSUM(value;value;...)
br: IMSUM(gwerzh;gwerzh;...)

en: IMSUM(1.2;"3.4+5i") returns "4.6+5i"
br: « 4.6+5i » e zistaol IMSUM(1.2;"3.4+5i")

en: IMSUM(1.2;"1i") returns "1.2+i"
br: « 1.2+i » e zistaol IMSUM(1.2;"1i")

en: IMDIV(value;value;...)
br: IMDIV(gwerzh;gwerzh;...)

en: IMDIV(1.2;"3.4+5i") returns "0.111597-0.164114i"
br: « 0.111597-0.164114i » e zistaol IMDIV(1.2;"3.4+5i")

en: IMDIV("12+i";"12-i") returns "0.986207+0.16551i"
br: « 0.986207+0.16551i » e zistaol IMDIV("12+i";"12-i")

en: IMSUB(value;value;...)
br: IMSUB(gwerzh;gwerzh;...)

en: IMSUB(1.2;"3.4+5i") returns "-2.2-5i"
br: « -2.2-5i » e zistaol IMSUB(1.2;"3.4+5i")

en: IMSUB(1.2;"1i") returns "1.2-i"
br: « 1.2-i » e zistaol IMSUB(1.2;"1i")

en: IMPRODUCT(value;value;...)
br: IMPRODUCT(gwerzh;gwerzh;...)

en: IMPRODUCT(1.2;"3.4+5i") returns "4.08+6i"
br: « 4.08+6i » e zistaol IMPRODUCT(1.2;"3.4+5i")

en: IMPRODUCT(1.2;"1i") returns "+1.2i"
br: « +1.2i » e zistaol IMPRODUCT(1.2;"1i")

en: IMCONJUGATE("1.2+5i") returns "1.2-5i"
br: « 1.2-5i » e zistaol IMCONJUGATE("1.2+5i")

en: IMCONJUGATE("-i") returns "i"
br: « i » e zistaol IMCONJUGATE("-i")

en: IMCONJUGATE("12") returns "12"
br: « 12 » e zistaol IMCONJUGATE("12")

en: IMARGUMENT("1.2+5i") returns 0.6072
br: 0.6072 e zistaol IMARGUMENT("1.2+5i")

en: IMARGUMENT("-i") returns -1.57079633
br: -1.57079633  e zistaol IMARGUMENT("-i")

en: IMARGUMENT("12") returns "#Div/0"
br: « #Div/0 » e zistaol IMARGUMENT("12")

en: IMABS("1.2+5i") returns 5.1419
br: 5.1419 e zistaol IMABS("1.2+5i")

en: IMABS("-i") returns 1
br: 1 e zistaol IMABS("-i")

en: IMABS("12") returns 12
br: 12 e zistaol IMABS("12")

en: Floating point value
br: Gwerzh skej

en: DELTA(1.2; 3.4) returns 0
br: 0 e zistaol DELTA(1.2; 3.4)

en: DELTA(3; 3) returns 1
br: 1 e zistaol DELTA(3; 3)

en: DELTA(1; TRUE) returns 1
br: 1 e zistaol DELTA(1; TRUE)

en: GESTEP(1.2; 3.4) returns 0
br: 0 e zistaol GESTEP(1.2; 3.4)

en: GESTEP(3; 3) returns 1
br: 1 e zistaol GESTEP(3; 3)

en: GESTEP(0.4; TRUE) returns 0
br: 0 e zistaol GESTEP(0.4; TRUE)

en: GESTEP(4; 3) returns 1
br: 1 e zistaol GESTEP(4; 3)

en: ACCRINT("2/28/2001"; "8/31/2001"; "5/1/2001"; 0.1; 1000; 2; 0) returns 16,944
br: 16,944 e zistaol ACCRINT("2/28/2001"; "8/31/2001"; "5/1/2001"; 0.1; 1000; 2; 0)

en: ACCRINTM("2/28/2001"; "8/31/2001"; 0.1; 100) returns 5.0278
br: 5.0278 e zistaol ACCRINTM("2/28/2001"; "8/31/2001"; 0.1; 100)

en: Cost
br: Koust

en: Principal
br: Kentañ

en: Years
br: Bloazioù

en: COMPOUND(5000;0.12;4;5) equals 9030.56
br: Ingal ouzh 9030.56 eo COMPOUND(5000;0.12;4;5)

en: CONTINUOUS(1000;0.1;1) equals 1105.17
br: Ingal ouzh 1105.17 eo CONTINUOUS(1000;0.1;1)

en: Frequency
br: Frekañs

en: COUPNUM("2/28/2001"; "8/31/2001"; 2; 0) returns 1
br: 1 e zistaol COUPNUM("2/28/2001"; "8/31/2001"; 2; 0)

en: Life
br: Buhez

en: Period
br: Pik

en: DB(8000;400;6;3) equals 1158.40
br: Ingal ouzh 1158.40 eo DB(8000;400;6;3)

en: DB(8000;400;6;3;2) equals 1783.41
br: Ingal ouzh 1783.41 eo DB(8000;400;6;3;2)

en: DDB(75000;1;60;12;2) returns 1721.81
br: 1721.81 e zistaol DDB(75000;1;60;12;2)

en: DISC("2/28/2001"; "8/31/2001"; 12; 14) returns 0.2841
br: 0.2841 e zistaol DISC("2/28/2001"; "8/31/2001"; 12; 14)

en: Rate
br: Feur

en: DURATION(0.1; 1000; 2000) returns 7.27
br: 7.27 e zistaol DURATION(0.1; 1000; 2000)

en: EFFECT(0.08;12) equals 0.083
br: Ingal ouzh 0.083 eo EFFECT(0.08;12)

en: EURO(currency)
br: EURO(moneiz)

en: EURO("DEM") equals 1.95583
br: Ingal ouzh 1.95583 eo EURO("DEM")

en: FV(1000;0.08;2) equals 1166.40
br: Ingal ouzh 1166.40 eo FV(1000;0.08;2)

en: FV_ANNUITY(1000;0.05;5) equals 5525.63
br: Ingal ouzh 5525.63 eo FV_annuity(1000;0.05;5)

en: INTRATE("2/28/2001"; "8/31/2001"; 1000000; 2000000; 1) returns 1.98
br: 1.98 e zistaol INTRATE("2/28/2001"; "8/31/2001"; 1000000; 2000000; 1)

en: IPMT(0.1;3;3;8000) equals -292.45
br: Ingal ouzh -292.45 eo IPMT(0.1;3;3;8000)

en: ISPMT(0.1; 1; 3; 8000000) equals -533333
br: Ingal ouzh -533333 eo ISPMT(0.1; 1; 3; 8000000)

en: LEVEL_COUPON(1000;.13;2;4;.1) equals 1096.95
br: Ingal ouzh 1096.95 eo LEVEL_COUPON(1000;.13;2;4;.1)

en: NOMINAL(0.08;12) equals 0.0772
br: Ingal ouzh 0.0772 eo NOMINAL(0.08;12)

en: NPER(0.1; -100; 1000) equals 11
br: Ingal ouzh 11 eo NPER(0.1; -100; 1000)

en: NPER(0.06; 0; -10000; 20000 ;0) returns 11.906
br: 11.906 e zistaol NPER(0.06; 0; -10000; 20000 ;0)

en: PMT(0.1; 4; 10000) equals -3154.71
br: Ingal ouzh -3154.71 eo PMT(0.1; 4; 10000)

en: PPMT(0.0875;1;36;5000;8000;1) equals -18.48
br: Ingal ouzh -18.48 eo PPMT(0.0875;1;36;5000;8000;1)

en: PV(1166.4;0.08;2) equals 1000
br: Ingal ouzh 1000 eo PV(1166.4;0.08;2)

en: PV_ANNUITY(1000;0.05;5) equals 4329.48
br: Ingal ouzh 4329.48 eo PV_annuity(1000;0.05;5)

en: RECEIVED("2/28/2001"; "8/31/2001"; 1000; 0.05; 0) returns 1,025.787
br: 1,025.787 e zistaol RECEIVED("2/28/2001"; "8/31/2001"; 1000; 0.05; 0)

en: SLN(10000;700;10) equals 930
br: Ingal ouzh 930 eo SLN(10000;700;10)

en: SYD(5000; 200; 5; 2) equals 1280
br: Ingal ouzh 1280 eo SYD(5000; 200; 5; 2)

en: TBILLEQ("2/28/2001"; "8/31/2001"; 0.1) returns 0.1068
br: 0.1068 e zistaol TBILLEQ("2/28/2001"; "8/31/2001"; 0.1)

en: TBILLPRICE("2/28/2001"; "8/31/2001"; 0.05) returns 97.4444
br: 97.4444 e zistaol TBILLPRICE("2/28/2001"; "8/31/2001"; 0.05)

en: TBILLYIELD("2/28/2001"; "8/31/2001"; 600) returns -1.63
br: -1.63 e zistaol TBILLYIELD("2/28/2001"; "8/31/2001"; 600)

en: ZERO_COUPON(1000;.1;20) equals 148.64
br: Ingal ouzh 148.64 eo ZERO_COUPON(1000;.1;20)

en: Manual
br: Diwar zorn

en: N(value)
br: N(gwerzh)

en: N(3.14) returns 3.14
br: 3.14 e zistaol N(3.14)

en: N("7") returns 0 (because "7" is text)
br: 0 e zistaol N("7") (peogwir "7" a zo skrid)

en: INFO(type)
br: INFO(seurt)

en: Any value
br: Ur werzh bennak

en: ISLOGICAL(A1>A2) returns True
br: Gwir e zistaol ISLOGICAL(A1>A2)

en: ISLOGICAL(12) returns False
br: Faos e zistaol ISLOGICAL(12)

en: ISNUMBER(12) returns True
br: Gwir e zistaol ISNUMBER(12)

en: ISNUMBER(hello) returns False
br: Faos e zistaol ISNUMBER(hello)

en: ISNUM(12) returns True
br: Gwir e zistaol ISNUM(12)

en: ISNUM(hello) returns False
br: Faos e zistaol ISNUM(hello)

en: ISTIME("12:05") returns True
br: Gwir e zistaol ISTIME("12:05")

en: ISTIME("hello") returns False
br: Faos e zistaol ISTIME("hello")

en: ISDATE("2000-2-2") returns True
br: Gwir e zistaol ISDATE("2000-2-2")

en: ISDATE("hello") returns False
br: Faos e zistaol ISDATE("hello")

en: ISREF(A12) returns true
br: gwir e zistaol ISREF(A12)

en: ISREF("hello") returns false
br: faos e zistaol ISREF("hello")

en: ISTEXT(12) returns False
br: Faos e zistaol ISTEXT(12)

en: ISTEXT("hello") returns True
br: Gwir e zistaol ISTEXT("hello")

en: ISNONTEXT(12) returns True
br: Gwir e zistaol ISNONTEXT(12)

en: ISNONTEXT("hello") returns False
br: Faos e zistaol ISNONTEXT("salut")

en: ISNOTTEXT(12) returns True
br: Gwir e zistaol ISNOTTEXT(12)

en: ISNOTTEXT("hello") returns False
br: Faos e zistaol ISNOTTEXT("salut")

en: ISODD(12) returns False
br: Faos e zistaol ISODD(12)

en: ISODD(-7) returns True
br: Gwir e zistaol ISODD(-7)

en: ISEVEN(12) returns True
br: Gwir e zistaol ISEVEN(12)

en: ISEVEN(-7) returns False
br: Faos e zistaol ISEVEN(-7)

en: TYPE(-7) returns 1
br: 1 e zistaol TYPE(-7)

en: FALSE() returns FALSE
br: FAOS e zistaol FALSE()

en: TRUE() returns TRUE
br: GWIR e zistaol TRUE()

en: AND(value;value;...)
br: AND(gwerzh;gwerzh;...)

en: AND(true;true;true) returns True
br: Gwir e zistaol AND(gwir;gwir;gwir)

en: AND(true;false) returns False
br: Faos e zistaol AND(gwir;faos)

en: OR(value;value;...)
br: OR(gwerzh;gwerzh;...)

en: OR(false;false;false) returns False
br: Faos e zistaol OR(faos;faos;faos)

en: OR(true;false) returns True
br: Gwir e zistaol OR(gwir;faos)

en: NAND(value;value;...)
br: NAND(gwerzh;gwerzh;...)

en: NAND(true;false;false) returns True
br: Gwir e zistaol NAND(gwir;faos;faos)

en: NAND(true;true) returns False
br: Faos e zistaol NAND(gwir;gwir)

en: NOR(value;value;...)
br: NOR(gwerzh;gwerzh;...)

en: NOR(true;false;false) returns False
br: Faos e zistaol NOR(gwir;faos;faos)

en: NOR(false;false) returns True
br: Gwir e zistaol NOR(faos;faos)

en: XOR(value;value;...)
br: XOR(gwerzh;gwerzh;...)

en: XOR(false;false;false) returns True
br: Gwir e zistaol XOR(faos;faos;faos)

en: NOT(false) returns True
br: Gwir e zistaol NOT(faos)

en: NOT(true) returns False
br: Faos e zistaol NOT(gwir)

en: A1=4;A2=6;IF(A1>A2;5;3) returns 3
br: 3 e zistaol A1=4;A2=6;IF(A1>A2;5;3)

en: Math
br: Jedoniel

en: SUBTOTAL(1; A1:A5) returns 23.8
br: 23.8 e zistaol SUBTOTAL(1; A1:A5)

en: SUBTOTAL(4; A1:A5) returns 56
br: 56 e zistaol SUBTOTAL(4; A1:A5)

en: SUBTOTAL(9; A1:A5) returns 119
br: 119 e zistaol SUBTOTAL(9; A1:A5)

en: SUBTOTAL(11; A1:A5) returns 307.76
br: 307.76 e zistaol SUBTOTAL(11; A1:A5)

en: LCM(value; value)
br: LCM(gwerzh; gwerzh)

en: LCM(6;4) returns 12
br: 12 e zistaol LCM(6;4)

en: LCM(1.5;2.25) returns 4.5
br: 4.5 e zistaol LCM(1.5;2.25)

en: LCM(2;3;4) returns 12
br: 12 e zistaol LCM(2;3;4)

en: Third number
br: Niver trede

en: GCD(value; value)
br: GCD(gwerzh; gwerzh)

en: GCD(6;4) returns 2
br: 2 e zistaol GCD(6;4)

en: GCD(10;20) returns 10
br: 10 e zistaol GCD(10;20)

en: GCD(20;15;10) returns 5
br: 5 a gas GCD(20;15;10)

en: POWER(value;value)
br: POWER(gwerzh;gwerzh)

en: POWER(1.2;3.4) equals 1.8572
br: Ingal ouzh 1.8572 eo POWER(1.2;3.4)

en: POWER(2;3) equals 8
br: Ingal ouzh 8 eo POWER(2;3)

en: POW(value;value)
br: POW(gwerzh;gwerzh)

en: POW(1.2;3.4) equals 1.8572
br: Ingal ouzh 1.8572 eo POW(1.2;3.4)

en: POW(2;3) equals 8
br: Ingal ouzh 8 eo POW(2;3)

en: EVEN(value)
br: EVEN(gwerzh)

en: EVEN(1.2) returns 2
br: 2 e zistaol EVEN(1.2)

en: EVEN(2) returns 2
br: 2 e zistaol EVEN(2)

en: Precision
br: Spister :

en: TRUNC(value; precision)
br: TRUNC(gwerzh; spister)

en: TRUNC(1.2) returns 1
br: 1 e zistaol TRUNC(1.2)

en: TRUNC(213.232; 2) returns 213.23
br: 213.23 e zistaol TRUNC(213.232; 2)

en: ODD(value)
br: ODD(gwerzh)

en: ODD(1.2) returns 3
br: 3 e zistaol ODD(1.2)

en: ODD(2) returns 3
br: 3 e zistaol ODD(2)

en: MOD(value;value)
br: MOD(gwerzh;gwerzh)

en: MOD(12;5) returns 2
br: 2 e zistaol MOD(12;5)

en: MOD(5;5) returns 0
br: 0 e zistaol MOD(5;5)

en: SIGN(value)
br: SIGN(gwerzh)

en: SIGN(5) equals 1
br: Ingal ouzh 1 eo SIGN(5)

en: SIGN(0) equals 0
br: Ingal ouzh 0 eo SIGN(0)

en: SIGN(-5) equals -1
br: Ingal ouzh -1 eo SIGN(-5)

en: INV(value)
br: INV(gwerzh)

en: INV(-5) equals 5
br: Ingal ouzh 5 eo INV(-5)

en: INV(5) equals -5
br: Ingal ouzh -5 eo INV(5)

en: INV(0) equals 0
br: Ingal ouzh 0 eo INV(0)

en: COUNT(value;value;value...)
br: COUNT(gwerzh;gwerzh;gwerzh...)

en: COUNT(-5;"KSpread";2) returns 2
br: 2 e zistaol COUNT(-5;"KSpread";2)

en: COUNT(5) returns 1
br: 1 e zistaol COUNT(5)

en: COUNTA(value;value;value...)
br: COUNTA(gwerzh;gwerzh;gwerzh...)

en: COUNTA(-5;"KSpread";2) returns 3
br: 3 e zistaol COUNTA(-5;"KSpread";2)

en: COUNTA(5) returns 1
br: 1 e zistaol COUNTA(5)

en: COUNTBLANK(range)
br: COUNTBLANK(skeul)

en: Range
br: Skeul

en: FACT(number)
br: FACT(Niverenn)

en: FACT(10) returns 3628800
br: 3628800 e zistaol FACT(10)

en: FACT(0) returns 1
br: 1 e zistaol FACT(0)

en: FACTDOUBLE(number)
br: FACTDOUBLE(Niverenn)

en: FACTDOUBLE(6) returns 48
br: 48 e zistaol FACTDOUBLE(6)

en: FACTDOUBLE(7) returns 105
br: 105 e zistaol FACTDOUBLE(7)

en: SUM(value;value;...)
br: SUM(gwerzh;gwerzh;...)

en: SUM(12;5;7) equals 24
br: Ingal ouzh 24 eo SUM(12;5;7)

en: SUM(12.5;2) equals 14.5
br: Ingal ouzh 14.5 eo SUM(12.5;2)

en: SUMA(12;5; 7) equals 24
br: Ingal ouzh 24 eo SUMA(12;5; 7)

en: SUMA(12.5; 2; TRUE) equals 15.5
br: Ingal ouzh 15.5 eo SUMA(12.5; 2; TRUE)

en: PRODUCT(value;value;...)
br: PRODUCT(gwerzh;gwerzh;...)

en: PRODUCT(3;5;7) equals 105
br: Ingal ouzh 105 eo PRODUCT(3;5;7)

en: PRODUCT(12.5;2) equals 25
br: Ingal ouzh 25 eo PRODUCT(12.5;2)

en: KPRODUCT(value;value;...)
br: KPRODUCT(gwerzh;gwerzh;...)

en: KPRODUCT(3;5;7) equals 105
br: Ingal ouzh 105 eo KPRODUCT(3;5;7)

en: KPRODUCT(12.5;2) equals 25
br: Ingal ouzh 25 eo KPRODUCT(12.5;2)

en: G_PRODUCT(value;value;...)
br: G_PRODUCT(gwerzh;gwerzh;...)

en: DIV(value;value;...)
br: DIV(gwerzh;gwerzh;...)

en: DIV(20;2;2) returns 5
br: 5 e zistaol DIV(20;2;2)

en: DIV(25;2.5) returns 10
br: 10 e zistaol DIV(25;2.5)

en: SUMSQ(value;value;...)
br: SUMSQ(gwerzh;gwerzh;...)

en: SUMSQ(12;5;7) equals 218
br: Ingal ouzh 218 eo SUMSQ(12;5;7)

en: SUMSQ(12.5;2) equals 173
br: Ingal ouzh 173 eo SUMSQ(12.5;2)

en: MAX(value;value;...)
br: MAX(gwerzh;gwerzh;...)

en: MAX(12;5; 7) returns 12
br: 12 e zistaol MAX(12;5; 7)

en: MAX(12.5; 2) returns 12.5
br: 12.5 e zistaol MAX(12.5; 2)

en: MAX(0.5; 0.4; TRUE; 0.2) returns 0.5
br: 1 e zistaol MAX(0.5; 0.4; TRUE; 0.2)

en: MAXA(value;value;...)
br: MAXA(gwerzh;gwerzh;...)

en: MAXA(12;5; 7) returns 12
br: 12 e zistaol MAXA(12;5; 7)

en: MAXA(12.5; 2) returns 12.5
br: 12.5 e zistaol MAXA(12.5; 2)

en: MAXA(0.5; 0.4; TRUE; 0.2) returns 1
br: 1 e zistaol MAXA(0.5; 0.4; TRUE; 0.2)

en: MIN(value;value;...)
br: MIN(gwerzh;gwerzh;...)

en: MIN(12;5; 7) returns 5
br: 5 e zistaol MIN(12;5; 7)

en: MIN(12.5; 2) returns 2
br: 2 e zistaol MIN(12.5; 2)

en: MIN(0.4; 2; FALSE; 0.7) returns 0.4
br: 0 e zistaol MIN(0.4; 2; FALSE; 0.7)

en: MINA(value;value;...)
br: MINA(gwerzh;gwerzh;...)

en: MINA(12;5; 7) returns 5
br: 5 e zistaol MINA(12;5; 7)

en: MINA(12.5; 2) returns 2
br: 2 e zistaol MINA(12.5; 2)

en: MINA(0.4; 2; FALSE; 0.7) returns 0.
br: 0 e zistaol MINA(0.4; 2; FALSE; 0.7).

en: MULTIPLY(value;value;...)
br: MULTIPLY(gwerzh;gwerzh;...)

en: MULTIPLY(12;5;7) equals 420
br: Ingal ouzh 420 eo MULTIPLY(12;5;7)

en: MULTIPLY(12.5;2) equals 25
br: Ingal ouzh 25 eo MULTIPLY(12.5;2)

en: MULTINOMIAL(value;value;...)
br: MULTINOMIAL(gwerzh;gwerzh;...)

en: MULTINOMIAL(3;4;5) equals 27720
br: Ingal ouzh 27720 eo MULTINOMIAL(3;4;5)

en: SQRT(9) equals 3
br: Ingal ouzh 3 eo SQRT(9)

en: SQRTPI(2) equals 2.506628
br: Ingal ouzh 2.506628 eo SQRTPI(2)

en: LN(0.8) equals -0.22314355
br: Ingal ouzh -0.22314355 eo LN(0.8)

en: LN(0) equals -inf
br: Ingal ouzh -inf eo LN(0)

en: LOGn(12;10) equals 1.07918125
br: Ingal ouzh 1.07918125 eo LOGn(12;10)

en: LOGn(12;2) equals 3.5849625
br: Ingal ouzh 3.5849625 eo LOGn(12;2)

en: ROOTN(9;2) equals 3
br: Ingal ouzh 3 eo ROOTN(9;2)

en: CUR(27) equals 3
br: Ingal ouzh 3 eo CUR(27)

en: LOG(0.8) equals -0.09691001
br: Ingal ouzh -0.09691001 eo LOG(0.8)

en: LOG2(0.8) equals -0.32192809
br: Ingal ouzh -0.32192809 eo LOG2(0.8)

en: LOG2(0) equals -inf.
br: Ingal ouzh -inf eo LOG2(0).

en: EXP(9) equals 8 103.08392758
br: Ingal ouzh 8 103.08392758 eo EXP(9)

en: EXP(-9) equals 0.00012341
br: Ingal ouzh 0.00012341 eo EXP(-9)

en: CEIL(12.5) equals 13
br: Ingal ouzh 13 eo CEIL(12.5)

en: CEIL(-12.5) equals -12
br: Ingal ouzh -12 eo CEIL(-12.5)

en: CEILING(12.5) equals 13
br: Ingal ouzh 13 eo CEILING(12.5)

en: CEILING(6.43; 4) equals 8
br: Ingal ouzh 8 eo CEILING(6.43; 4)

en: FLOOR(12.5) equals 12
br: Ingal ouzh 12 eo FLOOR(12.5)

en: ABS(12.5) equals 12.5
br: Ingal ouzh 12.5 eo ABS(12.5)

en: ABS(-12.5) equals 12.5
br: Ingal ouzh 12.5 eo ABS(-12.5)

en: INT(12.55) equals 12
br: Ingal ouzh 12 eo INT(12.55)

en: INT(15) equals 15
br: Ingal ouzh 15 eo INT(15)

en: RAND() equals for example 0.78309922...
br: Ingal ouzh for example 0.78309922 eo RAND() ...

en: Multiple
br: Lies

en: MROUND(1.252; 0.5) equals 1.5
br: Ingal ouzh 1.5 eo MROUND(1.252; 0.5)

en: MROUND(-1.252; -0.5) equals -1.5
br: Ingal ouzh -1.5 eo MROUND(-1.252; -0.5)

en: ROUND(1.252;2) equals 1.25
br: Ingal ouzh 1.25 eo ROUND(1.252;2)

en: ROUND(-1.252;2) equals -1.25
br: Ingal ouzh -1.25 eo ROUND(-1.252;2)

en: ROUND(1.258;2) equals 1.26
br: Ingal ouzh 1.26 eo ROUND(1.258;2)

en: ROUND(-12.25;-1) equals -10
br: Ingal ouzh -10 eo ROUND(-12.25;-1)

en: ROUND(-1.252;0) equals -1
br: Ingal ouzh -1 eo ROUND(-1.252;0)

en: ROUNDUP(1.252;2) equals 1.26
br: Ingal ouzh 1.26 eo ROUNDUP(1.252;2)

en: ROUNDDOWN(1.252;2) equals 1.25
br: Ingal ouzh 1.25 eo ROUNDDOWN(1.252;2)

en: FIB(9) returns 34
br: 34 e zistaol FIB(9)

en: FIB(26) returns 121393
br: 121393 e zistaol FIB(26)

en: QUOTIENT(21;4) returns 5
br: 5 e zistaol QUOTIENT(21;4)

en: Dimension
br: Ment

en: Row number
br: Niverenn al linenn

en: ADDRESS(6; 4) returns $D$6
br: $D$6 e zistaol ADDRESS(6; 4)

en: ADDRESS(6; 4; 2) returns D$6
br: D$6 e zistaol ADDRESS(6; 4; 2)

en: ADDRESS(6; 4; 2; FALSE; "Sheet1") returns Sheet1!R6C[4]
br: Sheet1!R6C[4] e zistaol ADDRESS(6; 4; 2; FALSE; "Sheet1")

en: ADDRESS(6; 4; 1; FALSE; "Sheet1") returns Sheet1!R6C4
br: Sheet1!R6C4 e zistaol ADDRESS(6; 4; 1; FALSE; "Sheet1")

en: ADDRESS(6; 4; 4; TRUE; "Sheet1") returns Sheet1!D6
br: Sheet1!D6 e zistaol ADDRESS(6; 4; 4; TRUE; "Sheet1")

en: AREAS(A1) returns 1
br: 1 e zistaol AREAS(A1)

en: AREAS((A1; A2:A4)) returns 2
br: 2 e zistaol AREAS((A1; A2:A4))

en: Index
br: Meneger

en: Arguments
br: Arventennoù

en: CHOOSE(1; "1st"; "2nd") returns "1st"
br: « 1st » e zistaol CHOOSE(1; "1st"; "2nd")

en: CHOOSE(2; 3; 2; 4) returns 2
br: 2 e zistaol CHOOSE(2; 3; 2; 4)

en: COLUMN(A1) returns 1
br: 1 e zistaol COLUMN(A1)

en: COLUMN(D2) returns 4
br: 4 e zistaol COLUMN(D2)

en: COLUMNS(A1:C3) returns 3
br: 3 e zistaol COLUMNS(A1:C3)

en: COLUMNS(D2) returns 1
br: 1 e zistaol COLUMNS(D2)

en: INDEX(cell, row, column)
br: INDEX(log, linenn, bann)

en: ROW(A1) returns 1
br: 1 e zistaol ROW(A1)

en: ROW(D2) returns 2
br: 2 e zistaol ROW(D2)

en: ROWS(A1:C3) returns 3
br: 3 e zistaol ROWS(A1:C3)

en: ROWS(D2) returns 1
br: 1 e zistaol ROWS(D2)

en: AVEDEV(value;value;...)
br: AVEDEV(gwerzh;gwerzh;...)

en: AVEDEV(11.4;17.3;21.3;25.9;40.1) returns 7.84
br: 7.84 e zistaol AVEDEV(11.4;17.3;21.3;25.9;40.1)

en: AVERAGE(value;value;...)
br: AVERAGE(gwerzh;gwerzh;...)

en: AVERAGE(12;5;7) equals 8
br: Ingal ouzh 8 eo AVERAGE(12;5;7)

en: AVERAGE(12.5;2) equals 7.25
br: Ingal ouzh 7.25 eo AVERAGE(12.5;2)

en: AVERAGEA(value;value;...)
br: AVERAGEA(gwerzh;gwerzh;...)

en: AVERAGEA(11.4;17.3;"sometext";25.9;40.1) equals 18.94
br: Ingal ouzh 18.94 eo AVERAGEA(11.4;17.3;"skrid";25.9;40.1)

en: Alpha parameter
br: Rannbennad alfa

en: End
br: Dibenn

en: BETADIST(0.2859;0.2606;0.8105) equals 0.675444
br: Ingal ouzh 0.675444 eo BETADIST(0.2859;0.2606;0.8105)

en: BETADIST(0.2859;0.2606;0.8105;0.2;0.9) equals 0.537856
br: Ingal ouzh 0.537856 eo BETADIST(0.2859;0.2606;0.8105;0.2;0.9)

en: Degrees of freedom
br: Diri a frankiz

en: CHIDIST(13.27;5) returns 0.021
br: 0.021 e zistaol CHIDIST(13.27;5)

en: COMBIN(12;5) returns 792
br: 792 e zistaol COMBIN(12;5)

en: COMBIN(5;5) returns 1
br: 1 e zistaol COMBIN(5;5)

en: CONFIDENCE(0.05;1.5;100) equals 0.294059
br: Ingal ouzh 0.294059 eo CONFIDENCE(0.05;1.5;100)

en: CORREL(range1; range2)
br: CORREL(skeul1; skeul2)

en: COVAR(range1; range2)
br: COVAR(skeul1; skeul2)

en: DEVSQ(value; value;...)
br: DEVSQ(gwerzh; gwerzh; ...)

en: DEVSQ(21; 33; 54; 23) returns 684.75
br: 684.75 e zistaol DEVSQ(21; 33; 54; 23)

en: EXPONDIST(3;0.5;0) equals 0.111565
br: Ingal ouzh 0.111565 eo EXPONDIST(3;0.5;0)

en: EXPONDIST(3;0.5;1) equals 0.776870
br: Ingal ouzh 0.776870 eo EXPONDIST(3;0.5;1)

en: Degrees of freedom 1
br: Diri 1 a frankiz

en: Degrees of freedom 2
br: Diri 2 a frankiz

en: FISHER(number)
br: FISHER(Niverenn)

en: FISHER(0.2859) equals 0.294096
br: Ingal ouzh 0.294096 eo FISHER(0.2859)

en: FISHER(0.8105) equals 1.128485
br: Ingal ouzh 1.128485 eo FISHER(0.8105)

en: FISHERINV(number)
br: FISHERINV(niveren)

en: FISHERINV(0.2859) equals 0.278357
br: Ingal ouzh 0.278357 eo FISHERINV(0.2859)

en: FISHERINV(0.8105) equals 0.669866
br: Ingal ouzh 0.669866 eo FISHERINV(0.8105)

en: GAMMADIST(0.758;0.1;0.35;1) equals 0.995450
br: Ingal ouzh 0.995450 eo GAMMADIST(0.758;0.1;0.35;1)

en: GAMMADIST(0.758;0.1;0.35;0) equals 0.017179
br: Ingal ouzh 0.017179 eo GAMMADIST(0.758;0.1;0.35;0)

en: GAUSS(value)
br: GAUSS(gwerzh)

en: GAUSS(0.25) equals 0.098706
br: Ingal ouzh 0.098706 eo GAUSS(0.25)

en: GEOMEAN(value; value;...)
br: GEOMEAN(gwerzh; gwerzh;...)

en: GEOMEAN(21; 33; 54; 23) returns 30.45886
br: 30.45886 e zistaol GEOMEAN(21; 33; 54; 23)

en: HARMEAN(value; value;...)
br: HARMEAN(gwerzh; gwerzh;...)

en: HARMEAN(21; 33; 54; 23) returns 28.588
br: 28.588 e zistaol HARMEAN(21; 33; 54; 23)

en: HYPGEOMDIST(2; 5; 6; 20) returns 0.3522
br: 0.3522 e zistaol HYPGEOMDIST(2; 5; 6; 20)

en: KURT(value; value;...)
br: KURT(gwerzh; gwerzh;...)

en: KURT(21; 33; 54; 23) returns 1.344239
br: 1.344239 e zistaol KURT(21; 33; 54; 23)

en: KURTP(value; value;...)
br: KURTP(gwerzh; gwerzh;...)

en: KURTP(21; 33; 54; 23) returns -1.021
br: -1.021 e zistaol KURTP(21; 33; 54; 23)

en: LARGE(range; k)
br: LARGE(skeul; k)

en: A1: 3, A2: 1, A3: 5 => LARGE(A1:A3; 2) returns 3
br: 3 e zistaol A1: 3, A2: 1, A3: 5 => LARGE(A1:A3; 2)

en: LOGINV(0.1;0;1) equals 0.2776
br: Ingal ouzh 0.2776 eo LOGINV(0.1;0;1)

en: LOGNORMDIST(0.1;0;1) equals 0.01
br: Ingal ouzh 0.01 eo LOGNORMDIST(0.1;0;1)

en: MEDIAN(value;value;...)
br: MEDIAN(gwerzh;gwerzh;...)

en: MEDIAN(12; 5; 5.5) equals 5.5
br: Ingal ouzh 5.5 eo MEDIAN(12; 5; 5.5)

en: MEDIAN(12; 7; 8;2) equals 7.5
br: Ingal ouzh 7.5 eo MEDIAN(12; 7; 8;2)

en: Float
br: Niver skej

en: MODE(number; number2; ...)
br: MODE(niverenn; niverenn2; ...)

en: MODE(range)
br: MODE(skeul)

en: MODE(12; 14; 12; 15) returns 12
br: 12 e zistaol MODE(12; 14; 12; 15)

en: NEGBINOMDIST(2;5;0.55) returns 0.152872629
br: 0.152872629 e zistaol NEGBINOMDIST(2;5;0.55)

en: NORMDIST(0.859;0.6;0.258;0) equals 0.934236
br: Ingal ouzh 0.934236 eo NORMDIST(0.859;0.6;0.258;0)

en: NORMDIST(0.859;0.6;0.258;1) equals 0.842281
br: Ingal ouzh 0.842281 eo NORMDIST(0.859;0.6;0.258;1)

en: NORMINV(0.9;63;5) equals 69.41
br: Ingal ouzh 69.41 eo NORMINV(0.9;63;5)

en: NORMSDIST(1) equals 0.84
br: Ingal ouzh 0.84 eo NORMSDIST(1)

en: NORMSINV(0.908789) returns 1.3333
br: 1.3333 e zistaol NORMSINV(0.908789)

en: PEARSON(range1; range2)
br: PEARSON(skeul1; skeul2)

en: PERMUT(8;5) equals 6720
br: Ingal ouzh 6720 eo PERMUT(8;5)

en: PERMUT(1;1) equals 1
br: Ingal ouzh 1 eo PERMUT(1;1)

en: PHI(value)
br: PHI(gwerzh)

en: PHI(0.25) equals 0.386668
br: Ingal ouzh 0.386668 eo PHI(0.25)

en: POISSON(60;50;0) equals 0.020105
br: Ingal ouzh 0.020105 eo POISSON(60;50;0)

en: POISSON(60;50;1) equals 0.927840
br: Ingal ouzh 0.927840 eo POISSON(60;50;1)

en: SKEW(number; number2; ...)
br: SKEW(niverenn; niverenn2; ...)

en: SKEW(range)
br: SKEW(skeul)

en: SKEW(11.4; 17.3; 21.3; 25.9; 40.1) returns 0.9768
br: 0.9768 e zistaol SKEW(11.4; 17.3; 21.3; 25.9; 40.1)

en: SKEWP(number; number2; ...)
br: SKEWP(niverenn; niverenn2; ...)

en: SKEWP(range)
br: SKEWP(skeul)

en: SKEWP(11.4; 17.3; 21.3; 25.9; 40.1) returns 0.6552
br: 0.6552 e zistaol SKEWP(11.4; 17.3; 21.3; 25.9; 40.1)

en: SMALL(range; k)
br: SMALL(skeul; k)

en: A1: 3, A2: 1, A3: 5 => SMALL(A1:A3; 1) returns 1
br: 1 e zistaol A1: 3, A2: 1, A3: 5 => SMALL(A1:A3; 1)

en: STANDARDIZE(4; 3; 7) returns 0.1429
br: 0.1429 e zistaol STANDARDIZE(4; 3; 7)

en: STDEV(value;value;...)
br: STDEV(gwerzh;gwerzh;...)

en: STDEV(6;7;8) equals 1
br: Ingal ouzh 1 eo STDEV(6;7;8)

en: STDEVA(value;value;...)
br: STDEVA(gwerzh;gwerzh;...)

en: STDEVP(value;value;...)
br: STDEVP(gwerzh;gwerzh;...)

en: STDEVP(6;7;8) equals 0.816497...
br: Ingal ouzh 0.816497... eo STDEVP(6;7;8)

en: STDEVPA(value;value;...)
br: STDEVPA(gwerzh;gwerzh;...)

en: SUMPRODUCT(array1;array2)
br: SUMPRODUCT(taolenn1;taolenn2)

en: SUMX2PY2(array1;array2)
br: SUMX2PY2(taolenn1;taolenn2)

en: SUMX2MY2(array1;array2)
br: SUMX2MY2(taolenn1;taolenn2)

en: Mode (1 or 2)
br: Mod (1 pe 2)

en: TDIST(12;5;1) returns 0.000035
br: 0.000035 e zistaol TDIST(12;5;1)

en: VAR(value;value;...)
br: VAR(gwerzh;gwerzh;...)

en: VAR(12;5;7) equals 13
br: Ingal ouzh 13 eo VAR(12;5;7)

en: VAR(15;80;3) equals 1716.333...
br: Ingal ouzh 1716.333... eo VAR(15;80;3)

en: VAR(6;7;8) equals 1
br: Ingal ouzh 1 eo VAR(6;7;8)

en: VARA(value;value;...)
br: VARA(gwerzh;gwerzh;...)

en: VARA(12;5;7) equals 13
br: Ingal ouzh 13 eo VARA(12;5;7)

en: VARA(15;80;3) equals 1716.333...
br: Ingal ouzh 1716.333... eo VARA(15;80;3)

en: VARA(6;7;8) equals 1
br: Ingal ouzh 1 eo VARA(6;7;8)

en: VARIANCE(value;value;...)
br: VARIANCE(gwerzh;gwerzh;...)

en: VARIANCE(12;5;7) equals 13
br: Ingal ouzh 13 eo VARIANCE(12;5;7)

en: VARIANCE(15;80;3) equals 1716.333...
br: Ingal ouzh 1716.333... eo VARIANCE(15;80;3)

en: VARIANCE(6;7;8) equals 1
br: Ingal ouzh 1 eo VARIANCE(6;7;8)

en: VARP(value;value;...)
br: VARP(gwerzh;gwerzh;...)

en: VARP(12;5;7) equals 8.666...
br: Ingal ouzh 8.666... eo VARP(12;5;7)

en: VARP(15;80;3) equals 1144.22...
br: Ingal ouzh 1144.22... eo VARP(15;80;3)

en: VARP(6;7;8) equals 0.6666667...
br: Ingal ouzh 0.6666667... eo VARP(6;7;8)

en: VARPA(value;value;...)
br: VARPA(gwerzh;gwerzh;...)

en: VARPA(12;5;7) equals 8.666...
br: Ingal ouzh 8.666... eo VARPA(12;5;7)

en: VARPA(15;80;3) equals 1144.22...
br: Ingal ouzh 1144.22... eo VARPA(15;80;3)

en: VARPA(6;7;8) equals 0.6666667...
br: Ingal ouzh 0.6666667... eo VARPA(6;7;8)

en: WEIBULL(2;1;1;0) equals 0.135335
br: Ingal ouzh 0.135335 eo WEIBULL(2;1;1;0)

en: WEIBULL(2;1;1;1) equals 0.864665
br: Ingal ouzh 0.864665 eo WEIBULL(2;1;1;1)

en: BINO(12;9;0.8) returns 0.236223201
br: 0.236223201 e zistaol BINO(12;9;0.8)

en: INVBINO(12;3;0.2) returns 0.236223201
br: 0.236223201 e zistaol INVBINO(12;3;0.2)

en: GAMMALN(Number)
br: GAMMALN(Niverenn)

en: GAMMALN(2) returns 0
br: 0 e zistaol GAMMALN(2)

en: DOLLAR(1403.77) returns "$ 1,403.77"
br: « $ 1,403.77 » e zistaol DOLLAR(1403.77)

en: DOLLAR(-0.123;4) returns "$-0.1230"
br: « $-0.1230 » e zistaol DOLLAR(-0.123;4)

en: FIXED(1234.567;1) returns "1,234.6"
br: « 1,234.6 » e zistaol FIXED(1234.567;1)

en: FIXED(1234.567;1;FALSE) returns "1234.6"
br: « 1234.6 » e zistaol FIXED(1234.567;1;FALSE)

en: FIXED(44.332) returns "44.33"
br: « 44.33 » e zistaol FIXED(44.332)

en: SUBSTITUTE("Qtr 1, 2001";"1";"3";1) returns "Qtr 3, 2001"
br: « Qtr 3, 2001 » e zistaol SUBSTITUTE("Qtr 1, 2001";"1";"3";1)

en: SUBSTITUTE("Qtr 1, 2001";"1";"3";4) returns "Qtr 3, 2003"
br: « Qtr 3, 2003 » e zistaol SUBSTITUTE("Qtr 1, 2001";"1";"3";4)

en: SEARCH("e";"Statements";6) returns 7
br: 7 e zistaol SEARCH("e";"Statements";6)

en: SEARCH("margin";"Profit Margin") returns 8
br: 8 e zistaol SEARCH("margin";"Profit Margin")

en: T(value)
br: T(gwerzh)

en: T(1.2) returns "" (empty text)
br: «  » (skrid goullo) e zistaol T(1.2)

en: TEXT(value)
br: TEXT(gwerzh)

en: TEXT(1234.56) returns "1234.56"
br: « 1234.56 » e zistaol TEXT(1234.56)

en: TEXT("KSpread") returns "KSpread"
br: « KSpread » e zistaol TEXT("KSpread")

en: String
br: Hedad

en: PROPER(string)
br: PROPER(hedad)

en: PROPER("this is a title") returns "This Is A Title"
br: « Setu un titl » e zistaol PROPER("setu un titl")

en: COMPARE(string1; string2; true|false)
br: COMPARE(hedad1; hedad2; gwir|faos)

en: EXACT(string1;string2)
br: EXACT(hedad1;hedad2)

en: REPLACE("abcdefghijk";6;5;"-") returns "abcde-k"
br: « abcde-k » e zistaol REPLACE("abcdefghijk";6;5;"-")

en: REPLACE("2002";3;2;"03") returns "2003"
br: « 2003 » e zistaol REPLACE("2002";3;2;"03")

en: Position
br: Lec'h

en: Length
br: Hirder

en: MID(text;position;length)
br: MID(skrid;lec'hiadur;hirder)

en: MID(text;position)
br: MID(skrid;lec'hiadur)

en: LEN(text)
br: LEN(skrid)

en: LEN("hello") returns 5
br: 5 e zistaol LEN("hello")

en: LEN("KSpread") returns 7
br: 7 e zistaol LEN("KSpread")

en: TRIM(text)
br: TRIM(skrid)

en: TRIM(" hello    KSpread   ") returns "hello KSpread"
br: « salut KSpread » e zistaol TRIM(" salut    KSpread   ")

en: CONCATENATE(value;value;...)
br: CONCATENATE(gwerzh;gwerzh;...)

en: RIGHT(text;length)
br: RIGHT(skrid;hirder)

en: RIGHT("hello";2) returns "lo"
br: « lo » e zistaol RIGHT("hello";2)

en: RIGHT("KSpread";10) returns "KSpread"
br: « KSpread » e zistaol RIGHT("KSpread";10)

en: RIGHT("KSpread") returns "d"
br: « d » e zistaol RIGHT("KSpread")

en: LEFT("hello";2) returns "he"
br: « he » e zistaol LEFT("hello";2)

en: LEFT("KSpread";10) returns "KSpread"
br: « KSpread » e zistaol LEFT("KSpread";10)

en: LEFT("KSpread") returns "K"
br: « K » e zistaol LEFT("KSpread")

en: REPT("KSpread";3) returns "KSpreadKSpreadKSpread"
br: « KSpreadKSpreadKSpread » e zistaol REPT("KSpread";3)

en: TOGGLE(text)
br: TOGGLE(skrid)

en: TOGGLE("hello") returns "HELLO"
br: « SALUT » e zistaol TOGGLE("salut")

en: TOGGLE("HELLO") returns "hello"
br: « salut » e zistaol TOGGLE("SALUT")

en: TOGGLE("HeLlO") returns "hElLo"
br: « sAlUt » e zistaol TOGGLE("SaLuT")

en: CLEAN(text)
br: CLEAN(skrid)

en: CLEAN(AsciiToChar(7) + "HELLO") returns "HELLO"
br: « SALUT » e zistaol CLEAN(AsciiToChar(7) + "SALUT")

en: SLEEK(text)
br: SLEEK(skrid)

en: SLEEK("This is   some  text ") returns "Thisissometext"
br: « Setuurskrid » e zistaol SLEEK("Setu ur   skrid ")

en: UPPER(text)
br: UPPER(skrid)

en: UPPER("hello") returns "HELLO"
br: « SALUT » e zistaol UPPER("salut")

en: UPPER("HELLO") returns "HELLO"
br: « SALUT » e zistaol UPPER("SALUT")

en: LOWER(text)
br: LOWER(skrid)

en: LOWER("hello") returns "hello"
br: « salut » e zistaol LOWER("salut")

en: LOWER("HELLO") returns "hello"
br: « salut » e zistaol LOWER("SALUT")

en: CHAR(code)
br: CHAR(kod)

en: CHAR(65) returns "A"
br: « A » e zistaol CHAR(65)

en: CODE(text)
br: CODE(skrid)

en: CODE("KDE") returns 75
br: 75 e zistaol CODE("KDE")

en: VALUE(text)
br: VALUE(skrid)

en: VALUE("14.03") returns 14.03
br: 14.03 e zistaol VALUE("14.03")

en: Regular expression
br: Troienn reolataet

en: Replacement
br: Erlec'hiañ

en: REGEXPRE("14 and 15 and 16";"[0-9]+";"num") returns "num and num and num"
br: « niv ha niv ha niv » e zistaol REGEXPRE("14 ha 15 ha 16";"[0-9]+";"niv")

en: COS(Float)
br: COS(niver skej)

en: COS(0) equals 1.0
br: Ingal ouzh 1.0 eo COS(0)

en: COS(PI()/2) equals 0
br: Ingal ouzh 0 eo COS(PI()/2)

en: ACOT(Float)
br: ACOT(niver skej)

en: ACOT(0) equals 1.57079633
br: Ingal ouzh 1.57079633 eo ACOT(0)

en: SIN(Float)
br: SIN(niver skej)

en: SIN(0) equals 0
br: Ingal ouzh 0 eo SIN(0)

en: SIN(PI()/2) equals 1
br: Ingal ouzh 1 eo SIN(PI()/2)

en: TAN(Float)
br: TAN(niver skej)

en: TAN(0.7) equals 0.84228838
br: Ingal ouzh 0.84228838 eo TAN(0.7)

en: TAN(0) equals 0
br: Ingal ouzh 0 eo TAN(0)

en: ACOS(Float)
br: ACOS(niver skej)

en: ACOS(0.8) equals 0.6435011
br: Ingal ouzh 0.6435011 eo ACOS(0.8)

en: ACOS(0) equals 1.57079633
br: Ingal ouzh 1.57079633 eo ACOS(0)

en: ASIN(Float)
br: ASIN(niver skej)

en: ASIN(0.8) equals 0.92729522
br: Ingal ouzh 0.92729522 eo ASIN(0.8)

en: ASIN(0) equals 0
br: Ingal ouzh 0 eo ASIN(0)

en: ATAN(Float)
br: ATAN(niver skej)

en: ATAN(0.8) equals 0.67474094
br: Ingal ouzh 0.67474094 eo ATAN(0.8)

en: ATAN(0) equals 0
br: Ingal ouzh 0 eo ATAN(0)

en: COSH(Float)
br: COSH(niver skej)

en: COSH(0.8) equals 1.33743495
br: Ingal ouzh 1.33743495 eo COSH(0.8)

en: COSH(0) equals 1
br: Ingal ouzh 1 eo COSH(0)

en: SINH(Float)
br: SINH(niver skej)

en: SINH(0.8) equals 0.88810598
br: Ingal ouzh 0.88810598 eo SINH(0.8)

en: SINH(0) equals 0
br: Ingal ouzh 0 eo SINH(0)

en: TANH(Float)
br: TANH(niver skej)

en: TANH(0.8) equals 0.66403677
br: Ingal ouzh 0.66403677 eo TANH(0.8)

en: TANH(0) equals 0
br: Ingal ouzh 0 eo TANH(0)

en: ACOSH(Float)
br: ACOSH(niver skej)

en: ACOSH(5) equals 2.29243167
br: Ingal ouzh 2.29243167 eo ACOSH(5)

en: ACOSH(0) equals NaN
br: Ingal ouzh NaN eo ACOSH(0)

en: ASINH(Float)
br: ASINH(niver skej)

en: ASINH(0.8) equals 0.73266826
br: Ingal ouzh 0.73266826 eo ASINH(0.8)

en: ASINH(0) equals 0
br: Ingal ouzh 0 eo ASINH(0)

en: ATANH(Float)
br: ATANH(niver skej)

en: ATANH(0.8) equals 1.09861229
br: Ingal ouzh 1.09861229 eo ATANH(0.8)

en: ATANH(0) equals 0
br: Ingal ouzh 0 eo ATANH(0)

en: ATAN2(value;value)
br: ATAN2(gwerzh;gwerzh)

en: ATAN2(0.5;1.0) equals 1.107149
br: Ingal ouzh 1.107149 eo ATAN2(0.5;1.0)

en: ATAN2(-0.5;2.0) equals 1.815775
br: Ingal ouzh 1.815775 eo ATAN2(-0.5;2.0)

en: DEGREES(Float)
br: DEGREES(niver skej)

en: DEGREES(0.78) equals 44.69
br: Ingal ouzh 44.69 eo DEGREES(0.78)

en: DEGREES(1) equals 57.29
br: Ingal ouzh 57.29 eo DEGREES(1)

en: Angle (degrees)
br: Kogn (diri)

en: RADIANS(Float)
br: RADIANS(niver skej)

en: RADIANS(75) equals 1.308
br: Ingal ouzh 1.308 eo RADIANS(75)

en: RADIANS(90) equals 1.5707
br: Ingal ouzh 1.5707 eo RADIANS(90)

en: PI() equals 3.141592654...
br: Ingal ouzh 3.141592654... eo PI()

note: i18n: Please use the same words (even upper/lower case) as in KoPageLayoutDia.cc function setupTab2(), without the brackets "<" and ">"
en: page
br: pajenn

en: pages
br: pajennoù

en: file
br: restr

en: name
br: anv

en: time
br: eur

en: date
br: deiziad

en: author
br: oberour

en: email
br: lizher elektronek

en: sheet
br: folenn

en: Sheet%1
br: Folenn%1

en: This document has no sheets (tables).
br: N'eus ket bet folenn ebet gant an teul-se (taolennoù).

en: Comment:
br: Askelenn :

en: No Limit
br: Hep muzul

en: Sheet
br: Folenn

en: Interface
br: Etrefas

en: Down
br: Izel

en: Up
br: Uhel

en: Spelling
br: Reizhskrivadur

en: Spell Checker Behavior
br: Emzalc'h gwirieker ar skritur

en: &Completion mode:
br: Mod &klokadur :

en: Sheet Properties
br: Dibarzhoù ar folenn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Layout direction:
br: Keñver an doare :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useLCModeCheckBox)
en: Use &LC mode
br: Implij ar mod &LC

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showFormulaCheckBox)
en: Show &formula
br: Diskouez ar &formulenn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showGridCheckBox)
en: Show &grid
br: Diskouez ar &gael

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoCalcCheckBox)
en: &Automatic recalculation
br: Adjeladenn ent &emgefreek

en: Sheets
br: Folennoù

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, ListViewAvailable)
en: Available sheets
br: Folennoù da gaout

note: i18n: ectx: property (text), widget (QListWidget, ListViewAvailable)
en: Available Sheets
br: Folennoù da gaout

note: i18n: ectx: property (text), widget (QListWidget, ListViewSelected)
en: Selected Sheets
br: Folennoù dibabet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonSelectAll)
en: Select all sheets
br: Dibabit an holl folennoù

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonMoveTop)
en: Move selected sheet to the top
br: Fiñval ar folenn dibabet d'al laez

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonSelect)
en: Select sheets
br: Dibabit ar folennoù

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonMoveUp)
en: Move selected sheet up
br: Pignit ar folenn dibabet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonRemove)
en: Remove sheets
br: Lemel ar folennoù

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonMoveDown)
en: Move selected sheet down
br: Diskennit ar folenn dibabet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonRemoveAll)
en: Clear Selection
br: Goullonderiñ an diuzadenn

en: File Format Mismatch
br: Ne glot ket ar furmadoù restroù

en: Styles cannot be loaded.
br: N'em eus ket kargañ ar c'hizioù.

en: Height: %1 %2
br: Uhelder : %1 %2

en: Hide Row
br: Kuzhat al linenn

en: Width: %1 %2
br: Ledander : %1 %2

en: Hide Column
br: Kuzhat ar vann

en: Area is too large.
br: Re bras eo ar gorread.

en: Insert Sheet
br: Enlakaat ur folenn

en: Insert a new sheet
br: Enlakaat ur folenn nevez

en: Remove Sheet
br: Lemel ar folenn

en: Rename Sheet...
br: Adenvel ar folenn ...

en: Rename the active sheet
br: Adenvel ar folenn bev

en: Show Sheet...
br: Diskouez ar folenn ...

en: Show a hidden sheet
br: Diskouez ur folenn kuzhet

en: Hide Sheet
br: Kuzhat ar folenn

en: Hide the active sheet
br: Kuzhat ar folenn bev

en: Page Layout...
br: Pajennaozañ ...

en: Recalculate Sheet
br: Adjediñ ar folenn

en: Recalculate Document
br: Adjediñ an teul

en: Protect &Sheet...
br: Gwareziñ ar &folenn ...

en: &Create Template From Document...
br: &Krouiñ ur patrom eus an teul ...

en: Next Sheet
br: Folenn a heul

en: Move to the next sheet
br: Fiñval d'ar bann a-heul

en: Previous Sheet
br: Folenn diaraok

en: Move to the previous sheet
br: Fiñval d'ar bann diaraok

en: First Sheet
br: Folenn kentañ

en: Move to the first sheet
br: Fiñval d'ar bann kentañ

en: Last Sheet
br: Folenn diwezhañ

en: Move to the last sheet
br: Fiñval d'ar bann diwezhañ

en: Show the status bar
br: Diskouez ar barrenn a stad

en: Show the tab bar
br: Diksouez barrenn ar bevennigoù

en: No calculation
br: Jeladenn ebet

en: Protect Document
br: Gwareziñ an teul

en: Protect Sheet
br: Gwareziñ ar folenn

en: You are about to remove the active sheet.
    Do you want to continue?
br: Emaoc'h o vont da zilemel ar folenn red.
    Fellout a ra deoc'h kenderc'hel ?

en: Enter name:
br: Roit an anv :

en: Rename Sheet
br: Adenvel ar folenn

en: Change Sheet Name
br: Kemmañ anv ar folenn

en: Sheet name cannot be empty.
br: N'hell ket bezañ goullo anv ar folenn.

en: This name is already used.
br: Implijet eo an anv-se c'hoazh.

en: Average:
br: Etread :

en: Min:
br: Mun :

en: Max:
br: Uhelañ :

en: Count:
br: Kont :

en: CountA:
br: KontA :

en: Password is incorrect.
br: N'eo ket mat an tremenger.

en: Invalid document. Sheet name is empty.
br: N'eo ket mat an teul. Goullo eo anv ar folenn.

en: Header
br: Reollin

en: Header1
br: Reollin1

en: Cell Format...
br: Furmad al log ...

en: Create Style From Cell...
br: Krouiñ ar c'hiz eus al log ...

en: Select Font...
br: Dibabit un nodrezh ...

en: Select Font Size
br: Dibabit ment an nodrezh

en: Increase Font Size
br: Kreskiñ ment an nodrezh

en: Decrease Font Size
br: Izelaat ment an nodrezh

en: Text Color
br: Liv ar skrid

en: Align Left
br: Steudañ d'a-gleiz

en: Align Center
br: Steudañ d'ar c'hreiz

en: Align Right
br: Steudañ d'a-zehou

en: Border Left
br: Bevenn a-gleiz

en: Border Right
br: Bevenn a-zehou

en: Border Top
br: Bevenn al laez

en: Border Bottom
br: Bevenn an traoñ

en: All Borders
br: An holl vevennoù

en: Border Color
br: Liv ar vevenn

en: Vertical Text
br: Skrid a-blomm

en: Change Angle...
br: Kemmañ ar c'hogn ...

en: Percent Format
br: Furmad an dregantad

en: Money Format
br: Furmad ar moneiz

en: Upper Case
br: Lizherennoù vras

en: Lower Case
br: Lizherennoù vihan

en: Set the background color
br: Lakaat liv drekleur

en: Background Color
br: Liv an drekleur

en: Resize Column...
br: Adventañ ar bann ...

en: Change the width of a column
br: Kemmañ ledander ar vann

en: Insert Columns
br: Enlakaat bannoù

en: Remove Columns
br: Dilemel bannoù

en: Hide Columns
br: Kuzhat ar bannoù

en: Show Columns...
br: Diskouez ar bannoù ...

en: Show hidden columns
br: Diskouez al vannoù kuzhet

en: Show hidden columns in the selection
br: Diskouez ar bannoù kuzhet e-barzh an dibab

en: Resize Row...
br: Adventañ al linenn ...

en: Insert Rows
br: Enlakaat linennoù

en: Remove Rows
br: Dilemel linennoù

en: Hide Rows
br: Kuzhat al linennoù

en: Show Rows...
br: Diskouez al linennoù ...

en: Show hidden rows
br: Diskouez al linennoù kuzhet

en: Show hidden rows in the selection
br: Diskouez al linennoù kuzhet e-barzh an dibab

en: Insert Cells...
br: Enlakaat logoù ...

en: Remove Cells...
br: Lemel al logoù ...

en: Contents
br: Endalc'had

en: Remove Comment
br: Dilemel an askelenn

en: &Link...
br: &Liamm ...

en: Remove Link
br: Lemel al liamm

en: Remove a link
br: Lemel ul liamm

en: &Sort...
br: &Rummañ ...

en: &Left
br: A-&gleiz

en: &Right
br: &Dehoù

en: &Up
br: &Huel

en: &Down
br: &Izel

en: &Function...
br: &Fonksion ...

en: S&pecial Character...
br: Arouezenn &dibar ...

en: From &Database...
br: Eus ar &stlennvon ...

en: From &Text File...
br: Eus ar restr &skrid ...

en: From &Clipboard...
br: Eus ar &golver ...

en: Custom Lists...
br: Rolloù diouzoc'h ...

en: Area Name...
br: Anv ar gorread ...

en: Formula Selection
br: Diuzadenn ar formulenn

en: Insert a function
br: Enlakaat ur fonksion

en: Others...
br: Ar re all ...

en: Modify Cell
br: Kemmañ al log

en: Goto Cell...
br: Mont d'al log ...

en: Check the spelling
br: Gwiriekaat ar skritur

en: Set the worksheet formatting
br: Lakaat furmad ar folenn labour

en: Create Style From Cell
br: Krouiñ ar c'hiz eus al log

en: The style name cannot be empty.
br: N'hell ket bezañ goullo anv ar c'hiz.

en: Edit Link
br: Aozañ al liamm

en: You must select multiple cells.
br: Red eo deoc'h da zibab meur a log.

en: Adjust Column
br: Lakaat ar vann

en: Delete Columns
br: Lemel ar bannoù

en: Adjust Row
br: Lakaat al linenn

en: Delete Rows
br: Lemel linennoù

en: Selection List...
br: Roll dibab ...

en: Open Link?
br: Digeriñ al liamm ?

en: True
br: Gwir

en: False
br: N'eo ket gwir

en: AM
br: Beure

en: PM
br: Goude kreisteiz

en: min
br: mun

en: true
br: gwir

en: false
br: n'eo ket gwir

en: pm
br: gm

en: am
br: db
