calligra - en to bs translation catalogue (21 entries)

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change image
bs: Promijeni sliku

[ctx: (qtundo-format)]
en: Crop image
bs: Obreži sliku

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change image color mode
bs: Promijeni režim boje slike

[ctx: (qtundo-format)]
en: Contour image (by image analysis)
bs: Konturna slika (po analizi slike)

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove image contour
bs: Ukloni konturu slike

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, bnImageFile)
en: Replace image...
bs: Zamijeni sliku...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbAspect)
en: Keep proportions
bs: Čuvaj omjere

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, leftLabel)
en: Left:
bs: Lijevo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, rightLabel)
en: Right:
bs: Desno:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, bottomLabel)
en: Bottom:
bs: Dno:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, topLabel)
en: Top:
bs: Vrh:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbContour)
en: Contour (by image analysis)
bs: Konturna slika (po analizi slike)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Color mode:
bs: Mod boje:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Crop
bs: Izreži

en: Image
bs: Slika

en: Image shape that can display jpg, png etc.
bs: Oblik slike koji može prikazati jpg, png itd.

en: Standard
bs: Standardno

en: Greyscale
bs: Nijanse sive

en: Monochrome
bs: Monohromatski

en: Watermark
bs: Vodeni žig

en: Picture editing
bs: Uređivanje slika
