calligra - en to bs translation catalogue (54 entries)

en: Blend
bs: Stapanje

en: Blend mode
bs: Režim stapanja

en: Normal
bs: Normalno

en: Multiply
bs: Pomnoži

en: Screen
bs: Ekran

en: Darken
bs: Tamnije

en: Lighten
bs: Posvijetli

en: Gaussian blur
bs: Gaussova mrlja

en: Radius
bs: Poluprečnik

en: Color Matrix
bs: Matrica boja

en: Apply color matrix
bs: Prihvati boju matrice

en: Saturate colors
bs: Zasićene boje

en: Rotate hue
bs: Rotiraj boju

en: Luminance to alpha
bs: Osvjetljenje u alfi

en: Saturate value
bs: Vrijednost zasičenja

en: Angle
bs: Ugao

en: Color matrix
bs: Matrica boja

en: Component transfer
bs: Transfer komponenti

en: Function
bs: Funkcija

en: Identity
bs: Identitet

en: Table
bs: Tabela

en: Discrete
bs: Diskretno

en: Linear
bs: Linearno

en: Gamma
bs: Gama

en: Values
bs: Vrijednosti

en: Slope
bs: Nagib

en: Intercept
bs: Prekinuti

en: Amplitude
bs: Amplituda

en: Exponent
bs: Eksponent

en: Offset
bs: Pomak

en: Composite
bs: Kompozitno

en: Operation
bs: Operacija

en: Convolve Matrix
bs: Matrica uvijanja

en: Duplicate
bs: Dupliciraj

en: Wrap
bs: Umotaj

en: None
bs: Nijedno

en: Edge mode:
bs: Režim ivice:

en: Kernel size:
bs: Veličina jezgra:

en: Target point:
bs: Ciljna tačka:

en: Divisor:
bs: Djelilac:

en: Bias:
bs: Nagib:

en: Preserve alpha
bs: Očuvaj alfu

en: Edit kernel
bs: Izmijeni jezgro

en: Flood fill
bs: Ispunjavanje poplavom

en: Flood color
bs: Boja poplave

en: Image
bs: Slika

en: Select image...
bs: Odabir slike...

en: Select image
bs: Odaberi sliku

en: Merge
bs: Spoji

en: Morphology
bs: Morfologija

en: Erode
bs: Erozija

en: Dilate
bs: Dilatacija

en: Radius x:
bs: Poluprečnik x:

en: Radius y:
bs: Poluprečnik y:
