calligra - en to bs translation catalogue (70 entries)

en: A calligraphic shape
bs: Kaligrafski lik

en: Calligraphic Shape
bs: Kaligrafski lik

en: Save profile as...
bs: Snimi profil kao...

en: Remove profile
bs: Ukloni profil

en: &Follow selected path
bs: &Prati sljedeću putanju

en: Use tablet &pressure
bs: Koristi &Pritisak tableta

en: Width:
bs: Širina:

en: Thinning:
bs: Istanjivanje:

en: Use tablet &angle
bs: Koristi tablet &ugao

en: Angle:
bs: Ugao:

en: Fixation:
bs: Položaj:

en: Caps:
bs: Kapice:

en: Mass:
bs: Masa:

en: Drag:
bs: Prevuci:

en: Current
bs: Trenutna

en: Profile name
bs: Ime profila

en: Please insert the name by which you want to save this profile:
bs: Molimo unesite ime pod kojim želite spremiti ovaj profil:

en: Sorry, the name you entered is invalid.
bs: Nažalost, ime koje ste unijeli je nevažeće.

[ctx: invalid profile name]
en: Invalid name.
bs: Nevažeće ime.

en: A profile with that name already exists.
    Do you want to overwrite it?
bs: Profil sa tim imenom već postoji.
    Želite li ga prepisati?

en: Mouse
bs: Miš

en: Graphics Pen
bs: Grafičko pero

en: Fill
bs: Popuna

en: Calligraphy: increase width
bs: Kaligrafija: povećaj širinu

en: Calligraphy: decrease width
bs: Kaligrafija: smanji širinu

en: Calligraphy: increase angle
bs: Kaligrafija: povećaj ugao

en: Calligraphy: decrease angle
bs: Kaligrafija: smanji ugao

en: Calligraphy
bs: Kaligrafija

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add filter effect
bs: Dodaj filter efekat

en: Add effect to current filter stack
bs: Dodaj efekat trenutnom stoku filtera

en: Add to filter presets
bs: Dodaj u filterske definicije

en: Remove filter preset
bs: Ukloni filtersku definiciju

en: Effect name
bs: Ime efekta

en: Please enter a name for the filter effect
bs: Unesite ime za filterski efekat

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, FilterEffectEditWidget)
en: Filter Effect Editor
bs: Uređivač filterskih efekata

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Effects and Connections
bs: Efekti i veze

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Filter Presets
bs: Postavke filtera

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Effect Properties
bs: Svojstva efekta

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove filter effect
bs: Ukloni filterski efekat

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set filter stack
bs: Postavi filterski stok

en: Effects
bs: Efekti

en: View and edit filter
bs: Pogledaj i izmijeni filter

en: Remove filter from object
bs: Ukloni filter iz objekta

en: Add Filter
bs: Dodaj filter

en: W:
bs: Š:

en: H:
bs: V:

en: Effect Region
bs: Region efekta

en: Filter effects editing
bs: Uređivanje filter efekata

en: Drag to move gradient position.
bs: Povucite za pomicanje gradijentnog položaja.

en: Drag to move color stop. Double click to remove color stop.
bs: Povucite za pomicanje krajnje boje. Dvaput kliknite da uklonite krajnju boju.

en: Drag to move color stop.
bs: Prevucite za premještanje stop boje.

en: Drag to move gradient position. Double click to insert color stop.
bs: Prevucite za premještanje pozicije gradijenta. Dupli klik za unos kraja boje.

en: Edit Gradient
bs: Izmijeni Gradijent

en: Predefined Gradients
bs: Predefinisani gradijenti

en: Gradient editing
bs: Uređivanje gradijenta

en: Original
bs: Izvorno

en: Tiled
bs: Popločan

en: Stretched
bs: Rastegnuto

en: Top Left
bs: Gore lijevo

en: Top
bs: Vrh

en: Top Right
bs: Gore desno

en: Left
bs: Lijevo

en: Center
bs: Centar

en: Right
bs: Desno

en: Bottom Left
bs: Dolje lijevo

en: Bottom
bs: Dno

en: Bottom Right
bs: Dolje desno

en: Pattern Options
bs: Opcije uzorka

en: Patterns
bs: Uzorci

en: Pattern editing
bs: Uređivanje uzorka
