calligra - en to bs translation catalogue (47 entries)

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (Shapes)
en: Shapes
bs: Oblici

note: i18n: ectx: Menu (Shapes)
en: Shapes
bs: Oblici

note: i18n: tag category attribute name
en: Todo
bs: Zadaci

note: i18n: tag state attribute name
en: Unchecked
bs: Neprovjereno

note: i18n: tag state attribute name
en: Checked
bs: Provjereno

note: i18n: tag category attribute name
en: Progress
bs: Napredak

en: States
bs: Stanja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: State:
bs: Stanje:

en: State Shape
bs: Lik stanja

en: A state shape
bs: Lik stanja

en: State tool options
bs: Opcije alata stanja

en: State editing
bs: Uređivanje stanja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useCache)
en: Use a cache copy
bs: Koristi zapamćenu kopiju

en: Web Shape
bs: Web lik

en: A web shape
bs: Web lik

en: Web shape editing
bs: Uređivanje web oblika

en: Braindump: directly from your brain to the computer.
bs: Braindump: direktno iz glave u računar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Layout:
bs: Raspored:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, bnAdd)
en: Create a new whiteboard
bs: Kreiraj novu tablu.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, bnDuplicate)
en: Duplicate whiteboard
bs: Udvostruči tablu.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, bnDuplicate)
en: Duplicate the currently selected whiteboard
bs: Udvostruči trenutno izabranu tablu.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, bnLower)
en: Move whiteboard down
bs: Pomjeri tablu dolje.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, bnRaise)
en: Move whiteboard up
bs: Pomjeri tablu gore

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, bnDelete)
en: Delete the whiteboard
bs: Obriši tablu

en: Tool Bars
bs: Alatne trake

en: Tool Options
bs: Opcije alata

en: Toggles showing a title bar
bs: Prebacuje prikaz naslovne trake

en: Toggles organising the options in tabs or not
bs: Prebacuje organizaciju ošpcija u karticama ili ne

en: Column
bs: Kolona

en: Free
bs: Slobodno

en: Dockers
bs: Dokeri

en: Untitled %1
bs: Neimenovano %1

en: Dump properties
bs: Odštampaj svojstva

en: Whiteboards
bs: Table

en: Minimal View
bs: Minmalni pogled

en: Detailed View
bs: Detaljni pogled

en: Thumbnail View
bs: Umanjeni pogled

en: View mode
bs: Način prikaza

en: Add new whiteboard below current.
bs: Dodaj novu tablu ispod trenutne.

en: Add new whiteboard above current.
bs: Dodaj novu tablu iznad trenutne.

en: Add new whiteboard as child of current.
bs: Dodaj novu tablu kao dijete trenutne.

en: D&elete
bs: O&briši

[ctx: Duplicate selection]
en: &Duplicate
bs: &Dupliciraj

en: Group Shapes
bs: Grupiši likove

en: Ungroup Shapes
bs: Razgrupiši likove

[ctx: (qtundo-format)]
en: Group shapes
bs: Grupisanje oblika

[ctx: (qtundo-format)]
en: Ungroup shapes
bs: Razgrupisanje oblika
