calligra - en to bs translation catalogue (56 entries)

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add text to formula
bs: Dodaj tekst u formulu

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change rows
bs: Promijeni redove

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add text
bs: Dodaj tekst

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert row
bs: Ubaci red

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove row
bs: Ukloni red

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert column
bs: Ubaci kolonu

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove column
bs: Ukloni kolonu

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert formula elements.
bs: Unesi elemente formule.

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove formula elements
bs: Ukloni elemente formule

en: Arrows
bs: Strelice

en: Greek
bs: Grčki

en: Relations
bs: Relacije

en: Operators
bs: Operatori

en: Miscellaneous
bs: Razno

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Insert
bs: Ubaci

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupElements)
en: Elements
bs: Elementi

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupSymbols)
en: Symbols
bs: Simboli

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupActions)
en: Actions
bs: Akcije

[ctx: This button opens a file dialog to load a MathML file]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonLoad)
en: Load...
bs: Učitaj...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonSave)
en: Save...
bs: Snimi...

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Edit
bs: Izmijeni

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupGeneralOptions)
en: General options
bs: Opšte opcije

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Font:
bs: Vrsta slova:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelColors)
en: Colors:
bs: Boje:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupSpecificOptions)
en: Specific options
bs: Specifične opcije:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Rows:
bs: Redova:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Columns:
bs: Kolona:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton)
en: View MathML
bs: Pregled MathML

en: This document contains an external link to a remote document
    %1
bs: Ovaj dokument sadrži eksterni link na udaljeni dokument
    %1

en: Confirmation Required
bs: Potrebna je potvrda

en: Download
bs: Preuzimanje

en: Skip
bs: Preskoči

en: A formula
bs: Formula

en: Insert fenced element
bs: Unesite element u zagradama

en: Insert enclosed element
bs: Unesi ograđeni element

en: Insert root
bs: Unesi korijen

en: Insert square root
bs: Unesi kvadratni korijen

en: Insert fraction
bs: Unesi razlomak

en: Insert bevelled fraction
bs: Unesi ukošen razlomak

en: Insert 3x3 table
bs: Unesi 3x3 tabelu

en: Insert 2 dimensional vector
bs: Unesi dvodimenzionalni vektor

en: Insert subscript
bs: Unesi indeks

en: Insert superscript
bs: Unesi eksponent

en: Insert sub- and superscript
bs: Unesi indeks i eksponent

en: Insert overscript
bs: Unesi nadpis

en: Insert underscript
bs: Unesi podpis

en: Insert under- and overscript
bs: Unesi nadpis i podpis

en: Insert row
bs: Ubaci red

en: Insert column
bs: Ubaci kolonu

en: Remove row
bs: Ukloni red

en: Remove column
bs: Ukloni kolonu

en: Formula editing
bs: Uređivanje formule

en: Mode:
bs: Režim:

en: Parse error.
bs: Greška analize

en: Edit formula with LaTeX/Matlab syntax
bs: Uredi formule s LaTeX/Matlab sintaksom

en: Edit formula with LaTeX syntax
bs: Uredi formulu s LaTeX sintaksom
