calligra - en to bs translation catalogue (94 entries)

en: Double flat
bs: Dvostruka snizilica

[ctx: lowered half a step]
en: Flat
bs: Snizilica

en: Natural
bs: Razrješnica

[ctx: raised half a step]
en: Sharp
bs: Povisilica

en: Double sharp
bs: Dvostruka povisilica

en: %1 flats
bs: %1 razrešnica

en: %1 sharps
bs: %1 povisilica

en: Dots
bs: Tačke

en: Eraser
bs: Brisač

en: Ab Major
bs: Ab Dur

en: Eb Major
bs: Eb Dur

en: Bb Major
bs: Bb Dur

en: F Major
bs: F Dur

en: C Major
bs: C Dur

en: G Major
bs: G Dur

en: D Major
bs: D Dur

en: A Major
bs: A Dur

en: E Major
bs: E Dur

[ctx: Other key signature]
en: Other
bs: Ostalo

en: note
bs: nota

en: rest
bs: pauza

en: Double whole
bs: Dvostruka cijela

en: Whole
bs: Cijela

en: Half
bs: Polovinka

en: Quarter
bs: Četvrintka

en: Eighth
bs: Osminka

en: 16th
bs: Šesnaestinka

en: 32nd
bs: tridesetdvojinka

en: 64th
bs: šezdesetčetvrtinka

en: 128th
bs: stodvadesetosminka

en: Unknown note
bs: Nepoznata nota

en: Unknown rest
bs: Nepoznata pauza

en: Remove bar
bs: Ukloni taktnicu

en: Select
bs: Odaberi

[ctx: Treble clef]
en: Treble
bs: Sopran

[ctx: Bass clef]
en: Bass
bs: Bas

[ctx: Soprano clef]
en: Soprano
bs: Sopran

[ctx: Alto clef]
en: Alto
bs: Alt

en: C clef on line %1
bs: C ključ u liniji %1

en: Unknown clef
bs: Nepoznati ključ

en: Tied notes
bs: Ligature

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add measures
bs: Dodaj mjere

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add dot
bs: Dodaj tačku

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set chord duration
bs: Postavi trajanje akorda

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add note
bs: Dodaj notu

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add part
bs: Dodaj partituru

en: Part %1
bs: Dio %1

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change part details
bs: Promjena detalja partiture

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add chord
bs: Dodaj akord

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add rest
bs: Dodaj pauzu

[ctx: (qtundo-format)]
en: Convert chord to rest
bs: Pretvori akord u pauzu

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove bar
bs: Ukloni taktnicu

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove rest
bs: Ukloni pauzu

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove chord
bs: Ukloni akord

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove note
bs: Ukloni notu

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove part
bs: Ukloni partituru

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove clef
bs: Ukloni ključ

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove staff element
bs: Ukloni dionicu

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set accidentals
bs: Postavi povisilicu/snizilicu

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change clef
bs: Promijeni ključ

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change key signature
bs: Promijeni tonalitet

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change time signature
bs: Promiijeni oznaku mjere

[ctx: (qtundo-format)]
en: Toggle Note Tie
bs: Uključi/isključi ligature

en: Set key signature
bs: Postavi oznaku tonaliteta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, throughBar) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, throughEndOfPiece) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, toNextChange)
en: Measure
bs: Mjera

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: through
bs: do

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: through end of piece
bs: do kraja dijela

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: to next key change
bs: do sljedeće promjene tonaliteta

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Staves
bs: Dionice

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, allStaves)
en: Update all staves
bs: Ažuriraj sve dionice

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, selectedStaff)
en: Only update selected staff
bs: Ažuriraj samo odabrane dionice

en: Part details
bs: Detalji partiture

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name:
bs: Naziv:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Short name:
bs: Kratko ime:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Staves:
bs: Dionice:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, voiceList)
en: Voice 1
bs: 1. glas

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, voiceList)
en: Voice 2
bs: 2. glas

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, voiceList)
en: Voice 3
bs: 3. glas

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, voiceList)
en: Voice 4
bs: 4. glas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, addBarsButton)
en: Add measures
bs: Dodaj mjere

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, importButton)
en: Import
bs: Uvezi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, exportButton)
en: Export
bs: Izvezi

en: Part 1
bs: Dio 1

en: Music Shape
bs: Muzički oblik

en: A shape which provides a music editor
bs: Oblik koga daje uređivač muzike

en: Parts
bs: Partiture

en: Music editing, parts
bs: Uređivanje muzike, partiture

en: Clef
bs: Muzički ključ

en: Time signature
bs: Takt

en: Key signature
bs: Tonalitet

en: Add how many measures?
bs: Koliko mjera dodati?

[ctx: @title:window]
en: Import
bs: Uvezi

[ctx: @title:window]
en: Export
bs: Izvezi

en: Music editing
bs: Uređenje muzike
