calligra - en to bs translation catalogue (49 entries)

en: Configure &Autocorrection...
bs: Podesi &automatsko ispravljanje...

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AutocorrectConfig)
en: Autocorrection
bs: Automatsko Ispravljanje

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_1)
en: Si&mple Autocorrection
bs: J&ednostavna automatska ispravka

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, upperCase)
en: Detect when a new sentence is started and always ensure that the first character is an uppercase character
bs: Detektiraj kad je nova rečenica počela i uvijek osiguraj da je prvi karakter veliko slovo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, upperCase)
en: Convert &first letter of a sentence automatically to uppercase
    (e.g. "my house. in this town" to "my house. In this town")
bs: Automatski pretvori prvo slovo rečenice u &veliko slovo (npr. "kuća. u gradu" u "kuća. U gradu")

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, upperUpper)
en: All words are checked for the common mistake of holding the shift key down a bit too long. If some words must have two uppercase characters, then those exceptions should be added in the 'Exceptions' tab.
bs: Sve riječi se provjeravaju na čestu grešku koja nastaje kada se predugo drži taster Shift. Ako neke riječi imaju dva velika slova, navedite ih u dijelu „Izuzeci“.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, upperUpper)
en: Convert &two uppercase characters to one uppercase and one lowercase character
     (e.g. PErfect to Perfect)
bs: Pretvorite &dva velika slova u jedno veliko i jedno malo slovo
    (npr. PErfektno u Perfektno)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, autoFormatUrl)
en: Detect when a URL (Uniform Resource Locator) is typed and provide formatting that matches the way an Internet browser would show a URL.
bs: Detektuje se upisani URL i formatira se slično načinu na koji bi ga internet pretraživač prikazao.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoFormatUrl)
en: Autoformat &URLs
bs: Autoformatiraj &URLove

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, ignoreDoubleSpace)
en: Make sure that more than one space cannot be typed, as this is a common mistake which is quite hard to find in formatted text.
bs: Osigurava da se ne može otkucati više od jednog razmaka, pošto je ovo česta pogreška koju je prilično teško uočiti u formatiranom tekstu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ignoreDoubleSpace)
en: &Suppress double spaces
bs: &Onemogući dvostruke razmake

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, trimParagraphs)
en: Keep correct formatting and indenting of sentences by automatically removing spaces typed at the beginning and end of a paragraph.
bs: Čuva ispravno formatiranje i uvlačenje rečenica tako što automatski uklanja razmake unesene na početku i kraju odlomka.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, trimParagraphs)
en: R&emove spaces at the beginning and end of paragraphs
bs: U&kloni razmake na početku/kraju odlomka

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, autoChangeFormat)
en: When you use _underline_ or *bold*, the text between the underscores or asterisks will be converted to underlined or bold text.
bs: Kada koristite oznake za _podvlačenje_ i *masna* slova, tekst između donjih crta odnosno zvjezdica će biti pretvoren u podvučena ili masna slova.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoChangeFormat)
en: Automatically do &bold and underline formatting
bs: Automatski formatiraj &masna i podvučena slova

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, autoReplaceNumber)
en: Most standard fraction notations will be converted when available
bs: Većina standardnih notacija za razlomak će biti konvertovane ako je to moguće

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoReplaceNumber)
en: Re&place 1/2... with ½...
bs: Z&amijenite 1/2...sa ½..

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, useNumberStyle)
en: When typing '1)' or similar in front of a paragraph, automatically convert the paragraph to use that numbering style. This has the advantage that further paragraphs will also be numbered and the spacing is done correctly.
bs: Kada otkucate nešto kao '1)' na početku odlomka, ovo će automatski formatirati odlomak koristeći stil numerisanja. Prednost ovoga jeste što će naredni odlomci takođe biti numerisani, sa ispravnim uvlačenjem.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useNumberStyle)
en: Use &autonumbering for numbered paragraphs
bs: Koristi &automatsko numerisanje za odlomke koji počinju brojevima

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoSuperScript)
en: Rep&lace 1st... with 1^st...
bs: Za&mijeni 1st... sa 1^st...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, capitalizeDaysName)
en: Capitalize name of days
bs: Imena dana počinju velikim slovima

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, useBulletStyle)
en: When typing '*' or '-' in front of a paragraph, automatically convert the paragraph to use that list-style. Using a list-style formatting means that a correct bullet is used to draw the list.
bs: Kada otkucate '*' ili '-' na početku odlomka, ovo će izvršiti automatsko formatiranje odlomka u stil liste. Korištenje stila liste znači da će svaki naredni odlomak korisititi odgovarajuću 'tačku' za ispis liste.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useBulletStyle)
en: Use l&ist-formatting for bulleted paragraphs
bs: Koristi formatiranje l&iste za odlomke sa tačkama

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, defaultBulletStyle) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, doubleDefault) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, singleDefault) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, autoFormatLanguage)
en: Default
bs: Podrazumjevano

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Custom &Quotes
bs: Uobičajeni %navodnici

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, typographicDoubleQuotes)
en: Replace &double quotes with typographical quotes
bs: Zamijeni &dvostruke navodnike tipografskim navodnicima

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, typographicSingleQuotes)
en: Replace &single quotes with typographical quotes
bs: Zamijeni &jednostruke navodnike tipografskim navodnicima

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Ad&vanced Autocorrection
bs: Na&predno automatsko ispravljanje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Replacements and exceptions for language:
bs: Zamjene i izuzeci za jezik:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, autoFormatLanguage)
en: All Languages
bs: Svi jezici

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, advancedAutocorrection)
en: &Enable word replacement
bs: &Omogućite zamjenu riječi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoCorrectionWithFormat)
en: Replace &text with format
bs: Zamijenite &tekst sa formatom

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, findLabel)
en: &Find
bs: &Nađi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, replaceLabel)
en: Re&place
bs: Z&amijeni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, add1)
en: &Add
bs: &Dodaj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, remove2)
en: Remove
bs: Ukloni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, changeFormat)
en: C&hange Format...
bs: Z&amijeni format...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearFormat)
en: C&lear Format
bs: O&čisti format

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Find
bs: Nađi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Replace
bs: Zamijeni

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_4)
en: E&xceptions
bs: I&zuzeci

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Do not treat as the end of a sentence:
bs: Nemoj posmatrati kao kraj rečenice:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoinclude1) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoinclude2)
en: Autoinclude
bs: Samouključivanje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, remove1)
en: R&emove
bs: U&kloni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Accept two uppercase letters in:
bs: Prihvati dva velika slova u:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, add2)
en: A&dd
bs: &Dodaj

en: &Modify
bs: &Izmijeni

en: Select Character
bs: Izaberite znak

en: Autocorrect
bs: Automatska ispravka
