calligra - en to bs translation catalogue (31 entries)

en: (No match)
bs: (Bez Pronalaska)

en: &Search for:
bs: &Traži za:

en: S&earch
bs: &Pretraga

[ctx: @action:button Go back to the previous word in history]
en: Back
bs: Nazad

[ctx: @action:button Go forward to the next word in history]
en: Forward
bs: Naprijed

en: Change Language...
bs: Promijeni jezik...

en: &Thesaurus
bs: &Tesaurus

en: Synonyms
bs: Sinonimi

en: More General Words
bs: Više Općenitih Riječi

en: More Specific Words
bs: Više Specifičnih Riječi

en: &Replace with:
bs: &Zamijeni sa:

en: &Replace
bs: &Zamijeni

en: Replace Word
bs: Zamijeni riječ

en: Related Words - %1
bs: Vezane riječi - %1

en: The thesaurus file '%1' was not found. Please use 'Change Language...' to select a thesaurus file.
bs: Tezaurus datoteka '%1' nije nađena. Molim koristite 'Promijeni jezik...' da odaberete Tezaurus datoteku.

en: <b>Error:</b> Failed to execute grep.
bs: <b>Greška:</b> Neuspjeh u izvršavanju grep.

en: Synonyms/Hypernyms - Ordered by Frequency
bs: Sinonimi / Hipernimi - poredani po učestalosti

en: Synonyms - Ordered by Similarity of Meaning (verbs only)
bs: Sinonimi - Poredani poj sličnosti značenja (samo glagoli)

en: Antonyms - Words with Opposite Meanings
bs: Antonimi - Riječi suprotnog značenja

en: Hyponyms - ... is a (kind of) %1
bs: Hiponymi - ... je (vrsta od) %1

en: Meronyms - %1 has a ...
bs: Meronimi - %1 ima ...

en: Holonyms - ... has a %1
bs: Holonimi - ... ima %1

en: Attributes
bs: Atributi

en: Cause To (for some verbs only)
bs: Uzrok za (samo za neke glagole)

en: Verb Entailment (for some verbs only)
bs: Podrazumijevani glagoli (samo za neke glagole)

en: Familiarity & Polysemy Count
bs: Upoznatost i broj polisemje

en: Verb Frames (examples of use)
bs: Glagolski okviri (primjeri upotrebe)

en: List of Compound Words
bs: Popis složenica

en: Overview of Senses
bs: Pregled značenja

en: <b>Error:</b> Failed to execute WordNet program 'wn'. WordNet has to be installed on your computer if you want to use it, and 'wn' has to be in your PATH. You can get WordNet at <a href="http://wordnet.princeton.edu/">http://wordnet.princeton.edu/</a>. Note that WordNet only supports the English language.
bs: <b>Greška:</b> Nije uspeo da izvrši WordNet program "wn '. WordNet mora da bude instaliran na vašem računaru ako želite da ga koristite, i "wn" mora biti u stazi. Možete dobiti WordNet  na  <a href="http://wordnet.princeton.edu/">http://wordnet.princeton.edu/</a>. Imajte na umu da WordNet podržava samo engleski jezik.

en: No match for '%1'.
bs: Nema sličnih za'%1'.
