calligra - en to bs translation catalogue (61 entries)

en: Number
bs: Broj

en: Name
bs: Ime

en: Number and name
bs: Broj i naziv

en: Number without separator
bs: Broj bez separatora

en: Number and name without separator
bs: Broj i ime bez separatora

en: Level:
bs: Nivo:

en: Chapter
bs: Poglavlje

[ctx: date that can not be changed later]
en: Date (Fixed)
bs: Datum (fiksno)

en: Locale date format
bs: Lokalizovan format datuma

en: Short locale date format
bs: Kratak lokalizovan format datuma

en: Locale date & time format
bs: Lokalizovan format datuma i vremena

en: Short locale date & time format
bs: Kratak lokalizovan format datuma i vremena

en: Day
bs: Dan

en: Month
bs: Mjesec

en: Year
bs: Godina

en: Hour
bs: Sat

en: Minute
bs: Minuta

en: Second
bs: Sekunda

en: Flexible Digits (1-31)
bs: Fleksibilne cifre (1-31)

en: 2 Digits (01-31)
bs: 2 cifre (01-31)

en: Abbreviated Name
bs: Skraćeno ime

en: Long Name
bs: Dugo ime

en: Flexible Digits (1-12)
bs: Fleksibilne cifre (1-12)

en: 2 Digits (01-12)
bs: 2 cifre (01-12)

en: Possessive Abbreviated Name
bs: Vlastito skraćeno ime

en: Possessive Long Name
bs: Vlastito dugo ime

en: 2 Digits (01-99)
bs: 2 cifre (01-99)

en: 4 Digits
bs: 4 cifre

en: Flexible Digits (1-23)
bs: Fleksibilne cifre (1-23)

en: 2 Digits (01-23)
bs: 2 cifre (01-23)

en: Flexible Digits (1-59)
bs: Fleksibilne cifre (1-59)

en: 2 Digits (01-59)
bs: 2 cifre (01-59)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Date Correction:
bs: Datumska korekcija:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, correction)
en:  days
bs:  dana

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Select the way the date should be displayed:
bs: Odaberite način na koji bi datum trebao biti prikazan:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, custom)
en: Custom format
bs: Prilagođeni format

en: Author Name
bs: Ime autora

en: Title
bs: Naslov

en: Subject
bs: Tema

en: File Name
bs: Ime datoteke

en: Keywords
bs: Ključne riječi

en: Comments
bs: Komentari

en: Page Count
bs: Ukupno strana

en: Page Number
bs: Broj stranice

en: Custom
bs: Prilagođeno

en: Name:
bs: Naziv:

en: New
bs: Novo

en: Delete
bs: Obriši

en: String
bs: Niz znakova

en: Boolean
bs: Logički

en: Float
bs: Realan broj

en: Percentage
bs: Procenat

en: Currency
bs: Valuta

en: Date
bs: Datum

en: Time
bs: Vrijeme

en: Void
bs: Bez tipa

en: Value:
bs: Vrijednost:

en: New Variable
bs: Nova Varijabla

en: Name for new variable:
bs: Ime nove varijable:

en: Delete variable <b>%1</b>?
bs: Obrisati varijablu <b>%1</b>?

en: Delete Variable
bs: Obriši varijablu
