calligra - en to bs translation catalogue (146 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_pageLabel)
en: Page:
bs: Strana:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Size in Pixels
bs: Veličina u pikselima

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Image width:
bs: Širina slike:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Image height:
bs: Visina slike:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Size in Units
bs: Veličina u jedinicama mjere

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Resolution:
bs: Rezolucija:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Unit:
bs: Jedinica:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Background Color
bs: Boja pozadine

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelColor)
en: Color
bs: Boja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelOpacity)
en: Opacity
bs: Neprozirnost

en: Namespace "%1" not found
bs: Prostor "%1" nije pronađen

en: Could not open the requested file %1
bs: Nisam mogao otvoriti zahtjevani dokument %1

en: Could not read ZIP directory of the requested file %1
bs: Nisam mogao pročitati ZIP imenik zahtijevane datoteke %1

en: Enter password
bs: Unesite lozinku

en: This document is encrypted, please enter the password to decrypt it:
bs: Ovaj dokument je šifrovan, molim unesite lozinku da ga dešifrujete:

en: Incorrect password, please enter the password to decrypt this document:
bs: Neispravna lozinka, unesite lozinku da dešifrujete ovaj dokument:

en: Could not find path for type %1
bs: Nisam mogao naći put za tip %1

en: %1 (line %2, column %3)
bs: %1 (linija%2, kolona%3)

en: %1 (%2, line %3, column %4)
bs: %1 (%2, linija %3, kolona %4)

en: Element "%1" not found
bs: Element "%1" nije pronađen

en: Attribute "%1" not found
bs: Atribut "%1" nije pronađen

en: Unexpected value "%1" of attribute "%2"
bs: Neočekivana vrijednost "%1" od atributa "%2"

en: Unexpected second occurrence of "%1" element
bs: Neočekivano drugo pojavljivanje od "%1" elementa

en: Expected closing of element "%1"
bs: Očekivano zatvaranje elementa "%1"

en: None of expected elements found: %1
bs: Nijedan od očekivanih elemenata nije pronađen "%1"

en: Could not find target for id "%1" in file "%2"
bs: Ne može se naći odredište za id "%1" u datoteci "%2"

en: Could not find relationships file "%1"
bs: Nisam mogao naći povezani dokument "%1"

en: Could not find target for relationship "%1" in file "%2"
bs: Ne može se naći odredište za relaciju "%1" u datoteci "%2"

en: Parsing error in the main document at line %1, column %2.
    Error message: %3
bs: Sintaksna greška u glavnom  dokumentu na liniji %1, kolona %2.
    Poruka greške: %3

en: Entry '%1' not found.
bs: Unos "%1" nije pronađen.

en: Entry '%1' is not a file.
bs: Unos "%1" nije datoteka.

en: Could not open entry "%1" for writing.
bs: Nisam mogao pročitati unos "%1" za pisanje.

en: Could not write block
bs: Nisam mogao zapisati isječak

en: <SHEETNAME>
bs: <IME LISTA>

[ctx: Descriptive encoding name]
en: Recommended ( %1 )
bs: Preporučeno ( %1 )

[ctx: Descriptive encoding name]
en: Locale ( %1 )
bs: Lokal ( %1 )

[ctx: Descriptive encoding name]
en: Other ( %1 )
bs: Drugo ( %1 )

en: Cannot find encoding: %1
bs: Ne mogu da nađem kodiranje: %1

en: CSV filter cannot open input file - please report.
bs: CSV filter ne može da otvori ulazni datoteku — prijavite ovo.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, encodingPage)
en: Encoding
bs: Kodiranje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: E&ncoding:
bs: &Kodiranje:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroupEndOfLine)
en: End of Line
bs: Kraj reda

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioEndOfLineLF)
en: &UNIX style (recommended; line feed only)
bs: UNIX &stil (preporučljivo; samo LF)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioEndOfLineCRLF)
en: &Windows style (carriage return and line feed)
bs: Windows s&til (CR+LF)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioEndOfLineCR)
en: &MacOS style (carriage return only)
bs: MacOS st&il (samo CR)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Sheets
bs: Listovi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4)
en: Select sheets to export:
bs: Izaberite listove za izvoz:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_delimiterLineBox)
en: Delimiter Line
bs: Graničnik Linija

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, m_sheetDelimiter)
en: ********<SHEETNAME>********
bs: ********<IME LISTA>********

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel6)
en: <SHEETNAME> gets replaced by the name of the next sheet.
bs: <IME LISTA> se zamjenjuje imenom sljedećeg lista.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_delimiterAboveAll)
en: Print delimiter line above every sheet
bs: Prikaži liniju za razdvajanje iznad svakog lista

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab2) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox1)
en: Cells
bs: Ćelije

note: i18n: ectx: property (title), widget (KButtonGroup, m_delimiterBox)
en: Delimiter
bs: Razdvajač

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_radioComma)
en: Comma
bs: Zarez

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_radioSemicolon)
en: Semicolon
bs: Tačka-zarez

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_radioSpace)
en: Space
bs: Razmak

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_radioOther)
en: Other:
bs: Ostalo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_quotesLabel)
en: Quotes:
bs: Navodnici:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_selectionOnly)
en: Export selection only
bs: Izvezi samo izabrano

en: File format is not supported.
bs: Format datoteke nije podržan.

en: Could not read from file.
bs: Nisam mogao čitati iz datoteke.

en: Export Sheet to HTML
bs: Izvezi list u HTML

en: Recommended: UTF-8
bs: Preporučeno: UTF-8

en: Locale (%1)
bs: Lokal (%1)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: En&coding:
bs: &Kodiranje:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, mEncodingBox)
en: With this option you can define the encoding of the HTML file. The recommended encoding (UTF8) is selected as default.
bs: Ovom opcijom možete definisati kodiranje HTML datoteke. Podrazumijevano kodiranje (UTF8) je označeno kao zadano.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Sheet Selection
bs: Izbor lista

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, mSelectAllButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, mDeselectAllButton)
en: Click here to select all sheets in the list.
bs: Kliknite ovdje da izaberete sve listove na listi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mSelectAllButton)
en: Select &All
bs: Izaberi &sve

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mDeselectAllButton)
en: Desele&ct All
bs: Poništi sav &izbor

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mSeparateFiles)
en: This option will make the HTML export filter generate a new page for each sheet. If you disable this option, all sheets are written on one page.
bs: Ova opcija čini da HTML filter za izvoz napravi novu stranu za svaki list. Ako isključite ovo, svi listovi će biti upisani na jednu stranu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mSeparateFiles)
en: Use &separate files for each table
bs: Koristi &posebnu datoteku za svaku tabelu

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroup4)
en: Style
bs: Stil

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, mDefaultButton)
en: Select this option to use the default fonts and colors for the HTML page.
bs: Izaberite ovu opciju da bi se koristio podrazumijevani font i boje za HTML stranu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mDefaultButton)
en: Use &default style
bs: Koristi &podrazumijevani stil

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, mCustomButton)
en: Select this option to specify a separate stylesheet for the HTML page. You can select or type on in the field below.
bs: Izaberite ovu opciju da navedete poseban opis stila za HTML stranu. Možete izabrati ili pisati u polje ispod.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mCustomButton)
en: Use &external stylesheet:
bs: Koristi &vanjski opis stila:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, mCustomURL)
en: In this field you can enter an URL for your stylesheet. It is possible to point to a stylesheet on disk, or to somewhere on the Internet.
bs: U ovo polje možete unijeti URL vašeg opisa stila. To može biti opis stila na disku, ili negdje na Internetu.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Layout
bs: Raspored

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mUseBorders)
en: Use this option to enable or disable borders around the cells.
bs: Upotrijebite ovu opciju da uključite ili isključite ivice oko ćelija.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mUseBorders)
en: Use &borders
bs: Koristi &ivice

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, mPixelsBetweenCells)
en: Use this option to define how many pixels there should be between the cells. This effect is better visible if you check <b>Use borders</b> too.
bs: Upotrijebite ovu opciju da definišete koliko piksela treba da bude između ćelija. Ovaj efekat je vidljiviji ako popunite i <b>Koristi ivice</b>.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Pi&xels between cells:
bs: Pi&ksela između ćelija:

en: Top
bs: Vrh

en: Latex Export Filter Configuration
bs: Podešavanje filtera za izvoz u Latex

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Widget2)
en: Document
bs: Dokument

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Document Style
bs: Stil dokumenta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, latexStyleButton)
en: Latex style
bs: Latex stil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, wordsStyleButton)
en: Words style
bs: Words stil

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Document Type
bs: Vrsta dokumenta

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, fullDocButton)
en: The document will be able to be compiled alone
bs: Dokument će biti sposoban da se sam kompajlira

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, fullDocButton)
en: Independent document
bs: Nezavisni dokument

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, embededButton)
en: Do not generate either the latex header or the document environment
bs: Nemojte uključivati latex zaglavlje niti  okolinu dokumenta

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, embededButton)
en: The document will be generated as a latex document which will have to be included in a main latex document. It will allow you to generate several little files for each chapter of your document.
bs: Dokument će biti generisan kao latex dokument koji će morati da bude uključen u glavni latex dokument. Omogućit će vam da napravite nekoliko malih datoteka za svako poglavlje vašeg dokumenta.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, embededButton)
en: Document to include
bs: Dokument za uključivanje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_2)
en: Document class:
bs: Klasa dokumenta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2)
en: Quality:
bs: Kvalitet:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, qualityComboBox)
en: Final
bs: Završni

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, qualityComboBox)
en: Draft
bs: Nacrt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, defaultFontSizeTextZone)
en: Default font size:
bs: Podrazumijevana veličina:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Widget3)
en: Pictures
bs: Slike

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Convert the pictures:
bs: Pretvori slike:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1)
en: Pictures directory:
bs: Direktorij za slike:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Language
bs: Jezik

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addLanguageBtn)
en: Add
bs: Dodaj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, rmLanguageBtn)
en: Remove
bs: Ukloni

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Contents
bs: Sadržaj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Export information about author:
bs: Izvezi informacije o autoru:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Add a table of content:
bs: Dodaj tabelu sadržaja:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Notes
bs: Bilješke

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, RadioButton7)
en: Don't export
bs: Nemoj da izvezeš

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, RadioButton5)
en: Export notes in margin notes
bs: Izvezi zabilješke kao marginalne

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, RadioButton6)
en: Export notes in comments
bs: Izvezi zabilješke kao komentare

en: Page
bs: Stranica

en: The file seems to be corrupt. Skipping a table.
bs: Datoteka izgleda da je oštećena. Preskačem tabelu.

en: Skipping a table.
bs: Preskačem tabelu.

en: This document was created with OpenOffice.org version '%1'. This filter was written for version 1.0. Reading this file could cause strange behavior, crashes or incorrect display of the data. Do you want to continue converting the document?
bs: Ovaj dokument je napravljen OpenOffice.org-om verzije „%1“. Ovaj filter je napisan za viziju 1.0. Čitanje ove datoteke može izazvati čudno ponašanje, rušenje ili neispravan prikaz podataka. Da li želite da nastavite sa konverzijom dokumenta?

en: Unsupported document version
bs: Verzija dokumenta nije podržana

en: QPRO filter cannot open input file - please report.
bs: QPRO filter ne može da otvori ulaznu datoteku — prijavite ovo.

en: Unable to open password protected files.
    The password algorithm has not been published
bs: Nije moguće otvoriti lozinkom zaštićene datoteke.
    Algoritam zaštite nije objavljen

en: Unable to find part for type %1
bs: Ne mogu naći dio za tip %1

en: Declared number of shared strings too small (%1)
bs: Deklarisani broj dijeljenih stringova premalen (%1)

en: Declared number of font styles too small (%1)
bs: Deklarisani broj font stilova premal (%1)

en: Declared number of cell formats too small (%1)
bs: Deklarisani broj formata ćelija premalen (%1)

en: Declared number of fill styles too small (%1)
bs: Deklarisani broj opisa stilova premalen (%1)

en: The data could not be loaded completely because the maximum size of sheet was exceeded.
bs: Podaci se nisu mogli kompletno učitati jer je maksimalna veličina lista bila prekoračena.

en: Expected integer or floating point number
bs: Očekivan cjelobrojni ili broj sa pokretnim zarezom

en: Slide layout "%1" not found
bs: Raspored slajda "%1" nije nađen

en: Slide %1
bs: Slajd %1

en: Words's Plain Text Import Filter
bs: Uvozni filter za Words, obični tekst

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ImportDialogUI)
en: Plain Text Import Dialog
bs: Dijalog za uvoz običnog teksta

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroupParagraph)
en: End of Paragraph
bs: Kraj odlomka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioParagraphAsIs)
en: &As is: At the end of line
bs: &Kao što jeste: na kraju reda

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioParagraphSentence)
en: &Sentence: If the end of line is the end of a sentence
bs: &Rečenica: Ako je kraj reda na kraju rečenice

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioParagraphEmptyLine)
en: &Empty Line: If the line is empty
bs: &Prazna linija: Ako je linija prazna

en: End notes
bs: Završne note

en: Even Pages Header
bs: Zaglavlje na parnim stranama

en: Odd Pages Header
bs: Zaglavlje na neparnim stranama

en: Even Pages Footer
bs: Podnožje na parnim stranama

en: Odd Pages Footer
bs: Podnožje na neparnim stranama

en: First Page Header
bs: Zaglavlje na prvoj strani

en: First Page Footer
bs: Podnožje na prvoj strani

en: Table %1
bs: Tabela %1

en: The file cannot be loaded, as it seems not to be an RTF document.
bs: Datoteka ne može da se učita, jer ne izgleda kao RTF dokument.

en: Words's RTF Import Filter
bs: Words RTF uvozni Filter

en: The file cannot be loaded.
bs: Datoteka se ne može učitati.
