calligra - en to bs translation catalogue (3248 entries)

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
bs: &Datoteka

note: i18n: ectx: Menu (Edit) i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
bs: &Izmijeni

note: i18n: ectx: Menu (Fill)
en: Fi&ll
bs: &Popunjavanje

note: i18n: ectx: Menu (Clear)
en: Clear
bs: Očisti

note: i18n: ectx: Menu (Delete)
en: Delete
bs: Obriši

note: i18n: ectx: Menu (View) i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
bs: &Pogled

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
bs: &Idi

note: i18n: ectx: Menu (Insert)
en: &Insert
bs: &Ubaci

note: i18n: ectx: Menu (ExternalData)
en: &External Data
bs: &Eksterni podaci

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox5) i18n: ectx: Menu (MergeCellMenu)
en: Merge Cells
bs: Spoji ćelije

note: i18n: ectx: Menu (Row)
en: &Row
bs: &Red

note: i18n: ectx: Menu (Column)
en: &Column
bs: &Kolona

note: i18n: ectx: Menu (Sheet)
en: &Sheet
bs: &Tabela

note: i18n: ectx: Menu (PrintRange)
en: &Print Range
bs: &Raspon štampe

note: i18n: ectx: Menu
en: Manual Page Breaks
bs: Ručni prekidi stranica

note: i18n: ectx: Menu (Data)
en: &Data
bs: &Podaci

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
bs: &Alati

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
bs: &Postavke

note: i18n: ectx: ToolBar (editToolBar)
en: Edit
bs: Izmijeni

note: i18n: ectx: ToolBar (navigationToolBar)
en: Navigation
bs: Navigacija

note: i18n: ectx: Menu
en: Activate
bs: Aktiviraj

note: i18n: ectx: ToolBar (colorAndBorderToolBar)
en: Color/Border
bs: Boja/Rub

en: Parsing of formula in cell %1 failed.
bs: Analiza formule u ćeliji %1 neuspjela.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ChartDatabaseSelector)
en: Database Selector
bs: Odabir baze podataka

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_areaBox)
en: Data Area
bs: Oblast podataka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_areaLabel)
en: Area:
bs: Područje:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_firstRowAsLabel)
en: First row as label
bs: Prvi red kao oznaka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_firstColumnAsLabel)
en: First column as label
bs: Prva kolona kao oznaka

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_formatBox)
en: Data Format
bs: Format podataka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_dataInRows)
en: Data sets in rows
bs: Skupovi podataka u redovima

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_dataInColumns)
en: Data sets in columns
bs: Skupovi podataka u kolonama

en: Database
bs: Baza podataka

en: Processing is not possible, because some cells are locked as elements of a matrix.
bs: Obrada nije moguća,jer su neke ćelije zaključane kao elementi matrice.

en: Processing is not possible, because some cells are protected.
bs: Obrada nije moguća,jer su neke ćelije zaštićene.

[ctx: (qtundo-format)]
en: Apply Filter
bs: Primijeni filter

en: January
bs: Januar

en: February
bs: Februar

en: March
bs: Mart

en: May
bs: Maj

en: June
bs: Juni

en: July
bs: Juli

en: September
bs: Septembar

en: October
bs: Oktobar

en: November
bs: Novembar

en: December
bs: Decembar

[ctx: May short]
en: May
bs: Maj

en: Aug
bs: Avg

en: Oct
bs: Okt

en: Monday
bs: Ponedjeljak

en: Tuesday
bs: Utorak

en: Wednesday
bs: Srijeda

en: Thursday
bs: Četvrtak

en: Friday
bs: Petak

en: Saturday
bs: Subota

en: Sunday
bs: Nedjelja

en: Mon
bs: Pon

en: Tue
bs: Uto

en: Wed
bs: Sri

en: Thu
bs: Čet

en: Fri
bs: Pet

en: Sat
bs: Sub

en: Sun
bs: Ned

[ctx: (qtundo-format)]
en: Autofill
bs: Automatsko popunjavanje

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Border Color
bs: Promijeni boju ivice

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove Comment
bs: Ukloni komentar

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add Comment
bs: Dodaj komentar

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove Conditional Formatting
bs: Ukloni uslovno oblikovanje

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add Conditional Formatting
bs: Dodaj uslovno oblikovanje

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Value
bs: Izmijeni vrijednost

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Series
bs: Umetnanje serije

[ctx: (qtundo-format)]
en: Fill Selection
bs: Popuni odabrano

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Case
bs: Promjena u velika/mala slova

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Cells
bs: Ubaci ćelije

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove Cells
bs: Ukloni ćelije

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete
bs: Izbriši

[ctx: (qtundo-format)]
en: Increase Indentation
bs: Povećaj uvlačenje pasusa

[ctx: (qtundo-format)]
en: Decrease Indentation
bs: Smanjenje uvlačenja pasusa

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove Link
bs: Ukloniti vezu

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Link
bs: Postavi vezu

[ctx: (qtundo-format)]
en: Merge Cells Horizontally
bs: Spoji ćelije vodoravno

[ctx: (qtundo-format)]
en: Merge Cells Vertically
bs: Spoji ćelije uspravno

[ctx: (qtundo-format)]
en: Merge Cells
bs: Spoji Ćelije

[ctx: (qtundo-format)]
en: Dissociate Cells
bs: Razdvoji ćelije

en: Merging of columns or rows is not supported.
bs: Stapanje kolona ili vrsta nije podržano.

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add Named Area
bs: Dodaj imenovano područje

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove Named Area
bs: Ukloni imenovano područje

[ctx: (qtundo-format)]
en: Increase Precision
bs: Povećaj preciznost

[ctx: (qtundo-format)]
en: Decrease Precision
bs: Umanji preciznost

[ctx: (qtundo-format)]
en: Resize Column
bs: Promijeni veličinu kolone

[ctx: (qtundo-format)]
en: Resize Row
bs: Promijeni veličinu reda

[ctx: (qtundo-format)]
en: Show Rows/Columns
bs: Prikaži Redove/Kolone

[ctx: (qtundo-format)]
en: Show Columns
bs: Prikaži Kolone

[ctx: (qtundo-format)]
en: Show Rows
bs: Prikaži redove

[ctx: (qtundo-format)]
en: Hide Rows/Columns
bs: Sakrij Redove/Kolone

[ctx: (qtundo-format)]
en: Hide Columns
bs: Sakrij kolone

[ctx: (qtundo-format)]
en: Hide Rows
bs: Sakrij redove

[ctx: (qtundo-format)]
en: Adjust Columns/Rows
bs: Podesi kolone/redove

[ctx: (qtundo-format)]
en: Adjust Columns
bs: Podesi kolone

[ctx: (qtundo-format)]
en: Adjust Rows
bs: Podesi redove

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Columns
bs: Ubaci kolone

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove Columns
bs: Ukloni kolone

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Rows
bs: Ubaci redove

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove Rows
bs: Ukloni redove

[ctx: (qtundo-format)]
en: Rename Sheet
bs: Promijeni ime tabele

[ctx: (qtundo-format)]
en: Hide Sheet %1
bs: Sakrij list %1

[ctx: (qtundo-format)]
en: Hide Sheet
bs: Sakrij tabelu

[ctx: (qtundo-format)]
en: Show Sheet %1
bs: Prikaži list %1

[ctx: (qtundo-format)]
en: Show Sheet
bs: Prikaži list

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add Sheet
bs: Dodaj list

[ctx: (qtundo-format)]
en: Duplicate Sheet
bs: Dvostruki list

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove Sheet
bs: Ukloni tabelu

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Sheet Properties
bs: Promijeni svojstva lista

[ctx: (qtundo-format)]
en: Sort Data
bs: Sortirani podaci

en: Do you want to check the spelling in the next sheet?
bs: Želite li da provjerite pravopis u sljedećem listu?

[ctx: (qtundo-format)]
en: Correct Misspelled Words
bs: Ispraviti pogrešno napisane riječi

[ctx: (qtundo-format)]
en: Reset Style
bs: Resetuj stil

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Style
bs: Promijeni stil

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove Validity Check
bs: Ukloni provjeru valjanosti

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add Validity Check
bs: Dodaj provjeru valjanosti

en: Australia
bs: Australija

en: Dollar
bs: Dolar

en: Canada
bs: Kanada

en: Caribbean
bs: Karibi

en: New Zealand
bs: Novi Zeland

en: United States
bs: Sjedinjene Američke Države

en: Austria
bs: Austrija

en: Belgium
bs: Belgija

en: Cyprus
bs: Kipar

en: Finland
bs: Finska

en: France
bs: Francuska

en: Germany
bs: Njemačka

en: Greece
bs: Grčka

en: Ireland
bs: Irska

en: Italy
bs: Italija

en: Latvia
bs: Latvija

en: Lithuania
bs: Litvanija

en: Luxembourg
bs: Luksemburg

en: Monaco
bs: Monako

en: Netherlands
bs: Nizozemska

en: Slovakia
bs: Slovačka

en: Slovenia
bs: Slovenija

en: Spain
bs: Španija

en: Pound
bs: Funta

en: United Kingdom
bs: Velika Britanija

en: Yen
bs: Jen

en: Afghani (old)
bs: Afgani (stari)

en: Afghanistan
bs: Afganistan

en: Afghani
bs: Afgani

en: Albania
bs: Albanija

en: Algeria
bs: Alžir

en: Algerian Dinar
bs: Alžirski dinar

en: American Samoa
bs: Američka Samoa

en: US Dollar
bs: Američki dolar

en: Andorra
bs: Andora

en: Andorran Peseta
bs: Andorska peseta

en: Kwanza
bs: Kvanza

en: Anguilla
bs: Angila

en: East Caribbean Dollar
bs: Istočnokaripski dolar

en: Antigua And Barbuda
bs: Antigua i Barbuda

en: Argentine Peso
bs: Argentinski peso

en: Armenia
bs: Armenija

en: Armenian Dram
bs: Armenski dram

en: Aruban Florin
bs: Arubski Florin

en: Australian Dollar
bs: Australijski dolar

en: Schilling
bs: Šiling

en: Azerbaijan
bs: Azerbejdžan

en: Azerbaijanian Manat
bs: Azerbejdžanski manat

en: Bahamas
bs: Bahami

en: Bahamian Dollar
bs: Bahamski dolar

en: Bahrain
bs: Bahrein

en: Bahraini Dinar
bs: Bahreinski dinar

en: Bangladesh
bs: Bangladeš

en: Barbados Dollar
bs: Barbadoski dolar

en: Belarus
bs: Bjelorusija

en: Belarusian Ruble
bs: Bjeloruska rublja

en: Franc
bs: Franak

en: Belize Dollar
bs: Belize dolar

en: CFA Franc BCEAO
bs: CFA Franak BCEAO

en: Bermudian Dollar
bs: Bermudski dolar

en: Bhutan
bs: Butan

en: Indian Rupee
bs: Indijska rupija

en: Bolivia
bs: Bolivija

en: Boliviano
bs: Bolivijano

en: Bosnia And Herzegovina
bs: Bosna i Hercegovina

en: Convertible Marks
bs: Konvertibilna marka

en: Botswana
bs: Bocvana

en: Bouvet Island
bs: Ostrvo Bouvet

en: Norwegian Krone
bs: Norveška kruna

en: Brazilian Real
bs: Brazilski real

en: British Indian Ocean Territory
bs: Britanske teritorije u Indijskom okeanu

en: Brunei Darussalam
bs: Bruneji Darussalam

en: Brunei Dollar
bs: Brunejski dolar

en: Bulgaria
bs: Bugarska

en: Bulgarian Lev
bs: Bugarski lev

en: Burundi Franc
bs: Burundski franak

en: Cambodia
bs: Kampučija

en: Riel
bs: Rijel

en: CFA Franc BEAC
bs: CFA Franak BEAC

en: Cameroon
bs: Kamerun

en: Canadian Dollar
bs: Kanadski dolar

en: Cape Verde
bs: Zelenortska Ostrva

en: Cape Verde Escudo
bs: Zelenortski eskudo

en: Cayman Islands
bs: Kajmanska Ostrva

en: Cayman Islands Dollar
bs: Kajmanski dolar

en: Central African Republic
bs: Centralnoafrička Republka

en: Chad
bs: Čad

en: Chile
bs: Čile

en: Chilean Peso
bs: Čileanski peso

en: China
bs: Kina

en: Yuan Renminbi
bs: Juan renminbi

en: Christmas Island
bs: Božićno Ostrvo

en: Cocos (Keeling) Islands
bs: Kokosova (Kilingova) ostrva

en: Colombia
bs: Kolumbija

en: Colombian Peso
bs: Kolumbijski peso

en: Comoro Franc
bs: Komorski franak

en: Comoros
bs: Komori

en: Congo
bs: Kongo

en: Congo, The Democratic Republic Of
bs: Kongo, Demokratska Republika

en: Franc Congolais
bs: Kongoanski franak

en: Cook Islands
bs: Kukova Ostrva

en: New Zealand Dollar
bs: Novozelandski dolar

en: Costa Rica
bs: Kostarika

en: Costa Rican Colon
bs: Kostarikanski kolon

en: Cote D'Ivoire
bs: Obala Slonovače

en: Croatia
bs: Hrvatska

en: Croatian kuna
bs: Hrvatska kuna

en: Cuba
bs: Kuba

en: Cuban Peso
bs: Kubanski peso

en: Cyprus Pound
bs: Kiparska funta

en: Czech Koruna
bs: Češka kruna

en: Danish Krone
bs: Danska kruna

en: Denmark
bs: Danska

en: Djibouti Franc
bs: Džibutijski franak

en: Dominica
bs: Dominika

en: Dominican Republic
bs: Dominikanska Republika

en: East Timor
bs: Istočni Timor

en: Timor Escudo
bs: Timorski eskudo

en: Ecuador
bs: Ekvador

en: Egypt
bs: Egipat

en: Egyptian Pound
bs: Egipatska funta

en: El Salvador Colon
bs: Salvadorski kolon

en: Equatorial Guinea
bs: Ekvatorijalna Gvineja

en: Eritrea
bs: Eritreja

en: Estonia
bs: Estonija

en: Kroon
bs: Kruna

en: Ethiopia
bs: Etiopija

en: Ethiopian Birr
bs: Etiopski bir

en: Falkland Island (Malvinas)
bs: Foklandska ostrva (Malvinas)

en: Falkland Islands Pound
bs: Foklandska funta

en: Faeroe Islands
bs: Farska ostrva

en: Fiji
bs: Fidži

en: Fiji Dollar
bs: Fidžijski dolar

en: Markka
bs: Marka

en: French Guiana
bs: Francuska Gijana

en: CFP Franc
bs: CFP Franak

en: French Polynesia
bs: Francuska Polinezija

en: Franc Southern Territories
bs: Franak Južnih teritorija

en: Gambia
bs: Gambija

en: Georgia
bs: Gruzija

en: German Mark
bs: Njemačka marka

en: Ghana
bs: Gana

en: Gibraltar Pound
bs: Gibraltarska funta

en: Drachma
bs: Drahma

en: Greenland
bs: Grenland

en: Guadeloupe
bs: Gvadalupe

en: Guatemala
bs: Gvatemala

en: Quetzal
bs: Kecal

en: Guinea
bs: Gvineja

en: Guinea Franc
bs: Gvinejski franak

en: Guinea-Bissau
bs: Gvineja-Bisau

en: Guinea-Bissau Peso
bs: Gvineja-Bisau peso

en: Guyana
bs: Gvajana

en: Guyana Dollar
bs: Gvajanski dolar

en: Heard Island And McDonald Islands
bs: Heard ostrvo i McDonald ostrva

en: Holy See (Vatican City State)
bs: Sveta zemlja (Vatikan)

en: Hong Kong Dollar
bs: Hongkonški dolar

en: Forint
bs: Forinta

en: Hungary
bs: Mađarska

en: Iceland
bs: Island

en: Iceland Krona
bs: Islandska kruna

en: India
bs: Indija

en: Indonesia
bs: Indonezija

en: Rupiah
bs: Rupija

en: Iran, Islamic Republic Of
bs: Iran, Islamska Republika

en: Iranian Rial
bs: Iranski rijal

en: Iraq
bs: Irak

en: Iraqi Dinar
bs: Irački dinar

en: Pence
bs: Peni

en: Israel
bs: Izrael

en: New Israeli Sheqel
bs: Novi izraelski šekel

en: Jamaica
bs: Jamajka

en: Jamaican Dollar
bs: Jamajčanski dolar

en: Jordanian Dinar
bs: Jordanski dinar

en: Kazakhstan
bs: Kazahstan

en: Kenya
bs: Kenija

en: Kenyan Shilling
bs: Kenijski šiling

en: Korea, Democratic People's Republic Of
bs: Koreja, Demokratska Narodna Republika

en: North Korean Won
bs: Sjevernokorejski won

en: Korea, Republic Of
bs: Koreja, Republika

en: Kuwait
bs: Kuvajt

en: Kuwaiti Dinar
bs: Kuvajtski dinar

en: Kyrgyzstan
bs: Kirgistan

en: Lao People's Democratic Republic
bs: Lao Narodna Demokratska Republika

en: Latvian Lats
bs: Latvijski lati

en: Lebanese Pound
bs: Libanska funta

en: Lebanon
bs: Liban

en: Lesotho
bs: Lesoto

en: Liberia
bs: Liberija

en: Liberian Dollar
bs: Liberijski dolar

en: Libyan Arab Jamahiriya
bs: Libijska Arapska Džamahirija

en: Libyan Dinar
bs: Libijski dinar

en: Liechtenstein
bs: Lihtenštajn

en: Swiss Franc
bs: Švajcarski franak

en: Lithuanian Litus
bs: Litvanski litui

en: Macao
bs: Makao

en: Pataca
bs: Pataka

en: Macedonia, The Former Yugoslav Republic Of
bs: Makedonija, Bivša Jugoslovenska Republika

en: Madagascar
bs: Madagaskar

en: Malagasy Franc
bs: Malgaški franak

en: Kwacha
bs: Kvača

en: Malawi
bs: Malavi

en: Malaysia
bs: Malezija

en: Malaysian Ringgit
bs: Malajski ringgit

en: Maldives
bs: Maldivi

en: Rufiyaa
bs: Rufija

en: Maltese Lira
bs: Malteška lira

en: Marshall Islands
bs: Maršal ostrva

en: Martinique
bs: Martinik

en: Mauritania
bs: Mauritanija

en: Ouguiya
bs: Ugvija

en: Mauritius
bs: Mauricijus

en: Mauritius Rupee
bs: Mauritanska rupija

en: Mayotte
bs: Majota

en: Mexican Peso
bs: Meksički peso

en: Mexico
bs: Meksiko

en: Mexican Unidad de Inversion (UDI)
bs: Meksički Unidad de Inversion (UDI)

en: Micronesia, Federated States Of
bs: Mikronezija, Federalne Države

en: Moldova, Republic Of
bs: Moldova, Republika

en: Moldovan Leu
bs: Moldovski lev

en: Mongolia
bs: Mongolija

en: Moroccan Dirham
bs: Marokanski dirham

en: Morocco
bs: Maroko

en: Metical
bs: Metikal

en: Mozambique
bs: Mozambik

en: Kyat
bs: Kijat

en: Myanmar
bs: Mjanmar

en: Namibia
bs: Namibija

en: Namibia Dollar
bs: Namibijski dolar

en: Nepalese Rupee
bs: Nepalska rupija

en: Netherlands Antillean Guilder
bs: Nizozemskoantilski gulden

en: Netherlands Antilles
bs: Holandski Antili

en: New Caledonia
bs: Nova Kaledonija

en: Cordoba Oro
bs: Kordobski oro

en: Nicaragua
bs: Nikaragva

en: Nigeria
bs: Nigerija

en: Norfolk Islands
bs: Norfolk ostrva

en: Northern Mariana Islands
bs: Sjeverna Marijana ostrva

en: Norway
bs: Norveška

en: Rial Omani
bs: Omanski rijal

en: Pakistan Rupee
bs: Pakistanska rupija

en: Papua New Guinea
bs: Papua Nova Gvineja

en: Paraguay
bs: Paragvaj

en: Philippine Peso
bs: Filipinski peso

en: Philippines
bs: Filipini

en: Poland
bs: Poljska

en: Zloty
bs: Zlot

en: Escudo
bs: Eskudo

en: Puerto Rico
bs: Porto Riko

en: Qatar
bs: Katar

en: Qatari Rial
bs: Katarski rijal

en: Leu
bs: Lev

en: Romania
bs: Rumunija

en: Russian Federation
bs: Ruska federacija

en: Russian Ruble
bs: Ruska rublja

en: Rwanda
bs: Ruanda

en: Rwanda Franc
bs: Ruandski franak

en: Saint Helena
bs: Sveta Helena

en: Saint Helena Pound
bs: Sveta Helena funta

en: Saint Kitts And Nevis
bs: Sveti Kitts i Nevis

en: Saint Lucia
bs: Sveta Lucija

en: Saint Pierre And Miquelon
bs: Sveti Pierre i Miquelon

en: Saint Vincent And The Grenadines
bs: Sveti Vincent i Grenadines

en: Sao Tome And Principe
bs: Sao Tome i Principe

en: Saudi Arabia
bs: Saudijska Arabija

en: Saudi Riyal
bs: Saudijski rijal

en: Seychelles
bs: Sejšeli

en: Seychelles Rupee
bs: Sejšelska rupija

en: Singapore
bs: Singapur

en: Singapore Dollar
bs: Singapurski dolar

en: Slovak Koruna
bs: Slovačka kruna

en: Solomon Islands
bs: Solomonska ostrva

en: Solomon Islands Dollar
bs: Solomonska ostrva dolar

en: Somali Shilling
bs: Somalski šiling

en: Somalia
bs: Somalija

en: South Africa
bs: Južna Afrika

en: Peseta
bs: Pezeta

en: Sri Lanka
bs: Šri Lanka

en: Sri Lanka Rupee
bs: Šrilankanska rupija

en: Sudanese Dinar
bs: Sudanski dinar

en: Suriname
bs: Surinam

en: Suriname Guilder
bs: Surinamski guilder

en: Svalbard And Jan Mayen
bs: Svalbard i Jan Mayen

en: Swaziland
bs: Svazilend

en: Sweden
bs: Švedska

en: Swedish Krona
bs: Švedska kruna

en: Switzerland
bs: Švajcarska

en: Syrian Arab Republic
bs: Sirijska Arapska Republika

en: Syrian Pound
bs: Sirijska funta

en: New Taiwan Dollar
bs: Novi tajvanski dolar

en: Taiwan, Province Of China
bs: Tajvan, Kineska Provincija

en: Tajikistan
bs: Tadžikistan

en: Tanzania, United Republic Of
bs: Tanzanija, Ujedinjena Republika

en: Tanzanian Shilling
bs: Tanzanijski šiling

en: Thailand
bs: Tajland

en: Trinidad And Tobago
bs: Trinidad i Tobago

en: Trinidad and Tobago Dollar
bs: Trinidad i Tobago dolar

en: Tunisia
bs: Tunis

en: Tunisian Dinar
bs: Tuniški dinar

en: Turkey
bs: Turska

en: Turkish Lira
bs: Turska lira

en: Turks And Caicos Islands
bs: Turks i Caicos ostrva

en: Uganda Shilling
bs: Ugandski šiling

en: Hryvnia
bs: Hrivnija

en: Ukraine
bs: Ukrajina

en: UAE Dirham
bs: UAE dirham

en: United Arab Emirates
bs: Ujedinjeni Arapski Emirati

en: Pound Sterling
bs: Funta sterling

en: US Dollar (Next day)
bs: US dolar (sutradan)

en: US Dollar (Same day)
bs: US dolar (isti dan)

en: Peso Uruguayo
bs: Urugvajski peso

en: Uruguay
bs: Urugvaj

en: Uzbekistan Sum
bs: Uzbekistanski sum

en: Venezuela
bs: Venecuela

en: Viet Nam
bs: Vijetnam

en: Virgin Islands
bs: Djevičanska ostrva

en: Wallis And Futuna
bs: Wallis i Futuna

en: Western Sahara
bs: Zapadna Sahara

en: Yemen
bs: Jemen

en: Yemeni Rial
bs: Jemenski rijal

en: Yugoslavia
bs: Jugoslavija

en: Yugoslavian Dinar
bs: Jugoslavenski dinar

en: Zambia
bs: Zambija

en: Zimbabwe
bs: Zimbabve

en: Zimbabwe Dollar
bs: Zimbabvanski dolar

en: All
bs: Sve

en: Empty
bs: Prazno

en: Non-empty
bs: Neprazno

en: Add Named Area
bs: Dodaj imenovano područje

en: Enter the area name:
bs: Unesite ime prostora:

en: The named area '%1' already exists.
    Do you want to replace it?
bs: Imenovano područje "%1" već postoji.
    Da li ga želite zamjeniti?

en: Replace Named Area
bs: Zamjeniti imenovano područje

[ctx: (qtundo-format)]
en: Replace Named Area
bs: Zamjeniti imenovano područje

en: Change Angle
bs: Promijeni ugao

en: Angle:
bs: Ugao:

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Angle
bs: Promijeni ugao

en: Sheet Style
bs: Stil tabele

en: Select the sheet style to apply:
bs: Odaberite stil lista za primjenjivanje:

en: Could not find image %1.
bs: Nije moguće pronaći sliku %1.

en: Could not load image %1.
bs: Nije moguće učitati sliku %1.

en: Could not find sheet-style XML file '%1'.
bs: Nije moguće naći XML datoteka opisa stila „%1“.

en: Parsing error in sheet-style XML file %1.
bs: Greška prilikom raščlanjivanja XML datoteke opisa stila %1.

en: Select Character
bs: Izaberite znak

en: Insert the selected character in the text
bs: Ubaci izabrani znak u tekst

en: Cell Comment
bs: Komentar ćelije

en: <none>
bs: <ništa>

note: i18ncheckarg
en: equal to
bs: jednako

en: greater than
bs: veće od

en: less than
bs: manje od

en: equal to or greater than
bs: jednako ili veće od

en: equal to or less than
bs: jednako ili manje od

en: between
bs: između

en: outside range
bs: van opsega

en: different to
bs: različito od

en: First Condition
bs: Prvi uvjet

en: Second Condition
bs: Drugi uvjet

en: Third Condition
bs: Treći uvjet

en: Cell is
bs: Ćelija je

en: Cell style
bs: Stil ćelije

en: different from
bs: različita od

en: Conditional Styles
bs: Uvjetni stil

en: If the first value is a number, the second value also has to be a number.
bs: Ako je prva vrijednost broj onda i druga mora biti broj, takođe.

en: If the first value is a string, the second value also has to be a string.
bs: Ako je prva vrijednost niz znakova, onda i druga mora biti niz znakova, takođe.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_rowHeader)
en: Description in rows
bs: Opisi u redovima

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_columnHeader)
en: Description in columns
bs: Opisi u kolonama

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_copyData)
en: Copy data
bs: Kopiranje podataka

en: Consolidate
bs: Konsolidiraj

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, Functions)
en: Sum
bs: Suma

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, Functions)
en: Average
bs: Prosjek

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, Functions)
en: Count
bs: Brojač

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, Functions)
en: Max
bs: Maksimum

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, Functions)
en: Min
bs: Minimum

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, Functions)
en: Product
bs: Proizvod

en: Standard Deviation
bs: Standardna devijacija

en: Variance
bs: Varijanca

en: You have to define at least one source range.
bs: Morate da definišete barem jedan opseg izvora.

en: %1 is not a valid cell range.
bs: %1 nije važeći opseg ćelija.

en: The range
    %1
    is too small
bs: Raspon
    %1
    je premalen

en: The range
    %1
    is too large
bs: Raspon
    %1
    je prevelik

en: The ranges
    %1
    and
    %2
    have different size
bs: Rasponi
    %1
    i
    %2
    su različitih veličina

[ctx: (qtundo-format)]
en: Consolidate
bs: Konsolidiraj

en: The source range intersects the destination range.
bs: Izvorni opseg se presjeca s odredišnim opsegom.

en: The range
    %1
     is malformed
bs: Raspon
    %1
     je nepravilan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Function:
bs: Funkcija:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Reference:
bs: Referenca:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Entered references:
bs: Unesene reference:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addButton)
en: Add
bs: Dodaj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_removeButton)
en: Remove
bs: Ukloni

en: Inserting From Clipboard
bs: Umećem iz clipboard-a

en: There is no data in the clipboard.
bs: Nema podataka u clipboard-u.

en: There is no usable data in the clipboard.
bs: Nema upotrebljivih podataka u clipboard-u.

en: Import CSV Data File
bs: Uvezi CSV datoteku s podacima

en: CSV data files (*.csv)
bs: CSV datoteke s podacima (*.csv)

en: Text to Columns
bs: Tekst u kolone

en: Cannot open input file.
bs: Ne mogu da otvorim ulazni datoteku.

[ctx: (qtundo-format)]
en: Inserting From Clipboard
bs: Umećem iz clipboard-a

[ctx: (qtundo-format)]
en: Inserting Text File
bs: Umećem tekstualnu datoteku

[ctx: (qtundo-format)]
en: Text to Columns
bs: Tekst u kolone

en: Insert Data From Database
bs: Ubaci podatke iz baze

en: Type:
bs: Tip:

en: User name:
    (if necessary)
bs: Korisničko ime:
    (ako je potrebno)

en: Host:
bs: Računar:

en: Port:
    (if necessary)
bs: Port:
    (ako je potrebno)

en: Database name:
bs: Naziv baze:

en: Password:
    (if necessary)
bs: Šifra:
    (ako je potrebna)

en: Select tables:
bs: Izaberite tabele:

en: Tables
bs: Tabele

en: Select columns:
bs: Izaberite kolone:

en: Column
bs: Kolona

en: Table
bs: Tabela

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Columns
bs: Kolone

en: Match all of the following (AND)
bs: Traži sve navedeno (AND)

en: Match any of the following (OR)
bs: Traži bilo šta od navedenog (OR)

en: equals
bs: jednako

en: not equal
bs: nije jednako

en: in
bs: u

en: not in
bs: nije u

en: like
bs: liči na

en: greater
bs: veće od

en: lesser
bs: manje od

en: greater or equal
bs: veće ili jednako

en: less or equal
bs: manje ili jednako

en: Sorted by
bs: Sortiraj po

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, Order)
en: Ascending
bs: Rastućem

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, Order)
en: Descending
bs: Opadajućem

en: Distinct
bs: Razlikuj

en: Query Options
bs: Opcije upita

en: SQL query:
bs: SQL upit:

en: Insert in region
bs: Ubaci u oblast

en: Starting in cell
bs: Počevši od ćelije

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, resultButton)
en: Result
bs: Rezultat

en: You cannot specify a table here.
bs: Ne možete ovdje naznačiti tabelu.

en: You have to specify a valid region.
bs: Morate naznačiti ispravno područje.

en: You have to specify a valid cell.
bs: Morate neznačiti ispravnu ćeliju.

en: You are not allowed to change data in the database.
bs: Nije vam dozvoljeno da mijenjate podatke u bazi.

en: Executing query failed.
bs: Izvršavanje upita nije uspelo.

en: You did not get any results with this query.
bs: Niste dobili nikakve rezultate ovim upitom.

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Data From Database
bs: Ubaci podatke iz baze

en: The port must be a number
bs: Port mora biti broj

en: Connecting to database...
bs: Spajam se na bazu...

en: Connected. Retrieving table information...
bs: Spojen. Pribavljam informacije o tabeli...

en: This database contains no tables
bs: Ova baza ne sadrži niti jednu tabelu

en: Driver could not be loaded
bs: Ne mogu učitati drajver

en: Retrieving meta data of tables...
bs: Pribavljam meta podatke tabela...

en: You have to select at least one table.
bs: Morate odabrati bar jednu tabelu.

en: You have to select at least one column.
bs: Morate odabrati bar jednu kolonu.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, Operator) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, BaseField) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, BaseItem) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, None)
en: None
bs: Ništa

en: '*' or '?' are not valid wildcards in SQL. The proper replacements are '%' or '_'. Do you want to replace them?
bs: '*' ni '?' nisu ispravni wildcards u SQLu. Odgovarajuća zamjena su '%' ili '_'. Želite li da ih zamijenim?

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Preview
bs: Pregled

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_9) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, textButton)
en: Text
bs: Tekst

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_8)
en: Time
bs: Vrijeme

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_7)
en: Date
bs: Datum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_6)
en: Fraction
bs: Razlomci

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_5)
en: Currency
bs: Moneta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_4)
en: Money
bs: Novac

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_3)
en: Percent
bs: Postotak

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton)
en: Generic
bs: Opšte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_2)
en: Number
bs: Broj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_10)
en: Date and Time
bs: Datum i vrijeme

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Currency:
bs: Moneta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Postfix:
bs: Sufiks:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Precision:
bs: Preciznost:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Prefix:
bs: Prefiks:

en: Document Settings
bs: Postavke dokumenta

en: Calculation
bs: Izračunavanje

en: Locale
bs: Lokalno

en: Case sensitive
bs: Razlikuj velika i mala slova

en: Precision as shown
bs: Preciznost kao što je prikazano

en: Search criteria must apply to whole cell
bs: Kriterij za pretraživanje mora vrijediti za čitavu ćeliju

en: Automatic find labels
bs: Automatski traži labele

en: String comparison:
bs: Poređenje stringova:

en: Regular Expressions
bs: Regularni izraz

en: Wildcards
bs: Džokeri

en: Null Year:
bs: NulL godina:

en: &Use System's Locale Settings
bs: &Upotreba  Lokalnog postavljanje sistema

en: Language: %1
bs: Jezik: %1

en: Default number format: %1
bs: Podrazumijevani format brojeva: %1

note: i18ncheckarg
en: Long date format: %1
bs: Dugačak format datuma: %1

en: Short date format: %1
bs: Kratak format datuma: %1

en: Time format: %1
bs: Format vremena: %1

en: Currency format: %1
bs: Format valute: %1

en: More Options
bs: Više opcija

en: Search entire sheet
bs: Pretraži cio list

en: Search in:
bs: Traži u:

en: Cell Values
bs: Vrijednosti ćelija

en: Comments
bs: Komentari

en: Search direction:
bs: Smjer traženja:

en: Across then Down
bs: U stranu pa naniže

en: Down then Across
bs: Naniže pa u stranu

en: Fewer Options
bs: Manje opcija

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, FontWidget)
en: You can select here the font style, size and color, including some additional options like underlined or stroke out text for the current cell text. The lower part of the page gives a preview of the selected text format.
    The default font is set for all cells in the Format -> Style Manager menu with the currently used style.
bs: Ovdje možete izabrati font,veličinu i boju,uključujući neke dodatne opcije kao podvlačenje ili uglađivanje teksta za trenutni dio teksta.U donjem dijelu stranice daje pregled odabranog teksta.
    Zadani font je postavljen za sve ćelije u Format->Upravitelj stilova meni sa trenutno korištenim stilom.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, style_combo) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, size_combo)
en: Choose the style for your font for the currently selected cells. When you select several cells with different styles, the displayed style is set to Varying (No Change) and leaving it that way will keep all your current style settings for each cell. Changing to Roman for example will change all the selected cells style text to Roman.
bs: Izaberite stil fonta za trenutno izabrane ćelije. Kada je izabrano više ćelija sa različitim stilovima, za stil je prikazano „Promenljivo (bez izmjena)“. Ako ostavite tako, sve ćelije će zadržati tekući stil. Ako promijenite stil, sve izabrane ćelije će dobiti stil na koji ste promijenili.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, style_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, weight_combo)
en: Varying (No Change)
bs: Promjenljivo (bez izmjena)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, style_combo)
en: Roman
bs: Rimski

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, style_combo)
en: Italic
bs: Kurziv

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, weight_combo)
en: Choose the weight for your font for the currently selected cells. When you select several cells with different font weight, the displayed weight is set to Varying (No Change) and leaving it that way will keep all your current weight settings for each cell. Changing to Bold for example will change all the selected cells font weight to Bold.
bs: Izaberite debljinu fonta za trenutno izabrane ćelije. Kada je izabrano više ćelija sa različitim debljinama, za debljinu je prikazano „Promenljivo (bez izmjena)“. Ako ostavite tako, sve ćelije će zadržati tekuću debljinu. Ako promijenite debljinu, sve izabrane ćelije će dobiti debljinu na koju ste promijenili.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, weight_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ValueType)
en: Normal
bs: Normalno

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, weight_combo)
en: Bold
bs: Masno

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Color:
bs: Boja:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, underline)
en: If this is checked, the current cell text will be underlined.
bs: Ako je ovo označeno, tekst u trenutnoj ćeliji će biti podvučen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, underline)
en: Underline
bs: Podvučeno

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Size:
bs: Veličina:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Weight:
bs: Visina:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Style:
bs: Stil:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, textColorButton)
en: Choose the color for the current cell text. Clicking on the color bar will bring you the standard KDE Select Color dialog where you will be able to choose the new color.
bs: Izaberite boju za tekst tekuće ćelije. Klikom na traku boja dobićete standardni KDE-ov dijalog za biranje boja, u kome možete izabrati novu boju.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, strike)
en: This will strike out the current cell text if this is checked.
bs: Ako je popunjeno, tekst tekuće ćelije će biti precrtan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, strike)
en: Strike out
bs: Precrtano

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, family_combo)
en: This box lists all your available font families. Click on one family to set it in the current cell.
bs: Ova lista prikazuje sve dostupne porodice fontova. Kliknite na jednu od njih da je postavite za tekuću ćeliju.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, example_label)
en: You can see a preview of the font you are choosing for the current cell.
bs: Ovdje možete vidjeti pregled fonta koji birate za tekuću ćeliju.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Function
bs: Funkcija

en: Insert function
bs: Ubaci funkciju

en: Help
bs: Pomoć

en: Parameters
bs: Parametri

en: This function has no parameters.
bs: Ova funkcija nema niti jedan parametar.

en: Description is not available.
bs: Opis nije dostupan.

en: Goal Seek
bs: Traženje cilja

en: Cell reference is invalid.
bs: Referenca ćelije nije ispravna.

en: Target value is invalid.
bs: Vrijednost odredišta nije ispravna.

en: Source cell must contain a numeric value.
bs: Izvorna ćelija mora da sadrži numeričku vrijednost.

en: Target cell must contain a formula.
bs: Odredišna ćelija mora sadržati formulu.

en: Starting...
bs: Počinjem...

en: Iteration:
bs: Iteracije:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label5)
en: New value:
bs: Nova vrijednost:

en: Goal seeking with cell %1 found a solution:
bs: Traženje cilja sa ćelijom %1 daje rešenje:

en: Goal seeking with cell %1 has found NO solution.
bs: Traženje cilja sa ćelijom %1 NIJE dalo rešenje.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: Set cell:
bs: Podesi ćeliju:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2)
en: To value:
bs: Krajnja vrijednost:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label3)
en: By changing cell:
bs: Mijenjajući ćeliju:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label4)
en: Goal seeking with cell <cell> found <a | no> solution:
bs: Traženje cilja sa ćelije <cell> nađeno rješenje <a | no>:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label6)
en: Current value:
bs: Trenutna vrijednost:

en: Goto Cell
bs: Idi na ćeliju

en: Enter cell:
bs: Unesi ćeliju:

en: Insert
bs: Ubaci

en: Move towards right
bs: Pomakni prema desno

en: Move towards bottom
bs: Pomakni prema dole

en: Insert rows
bs: Ubaci redove

en: Insert columns
bs: Ubaci kolone

en: Insert Cells
bs: Ubaci ćelije

en: Move towards left
bs: Pomakni prema lijevo

en: Move towards top
bs: Pomakni prema gore

en: Remove rows
bs: Ukloni redove

en: Remove columns
bs: Ukloni kolone

en: Remove Cells
bs: Ukloni ćelije

en: Style
bs: Stil

[ctx: Name of the style]
en: Name:
bs: Ime:

en: Inherit style:
bs: Naslijedi stil:

en: Default
bs: Podrazumijevano

en: A style with this name already exists.
bs: Stil sa ovim imenom već postoji.

en: The style name can not be empty.
bs: Ime stila ne može biti prazno.

en: A style cannot inherit from itself.
bs: Stil ne može da naslijedi samog sebe.

en: The style cannot inherit from '%1' because of recursive references.
bs: Stil ne može da naslijedi „%1“ zbog rekurzivnih referenci.

en: Cell Format
bs: Format ćelije

en: &General
bs: &Opšte

en: &Data Format
bs: Format &podataka

en: &Position
bs: Po&ložaj

en: &Border
bs: &Rub

en: Back&ground
bs: Po&zadina

en: &Cell Protection
bs: &Zaštita ćelije

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Format
bs: Promijeni format

en: This is the default format and Calligra Sheets autodetects the actual data type depending on the current cell data. By default, Calligra Sheets right justifies numbers, dates and times within a cell and left justifies anything else.
bs: Ovo je podrazumijevani format i Calligra Sheets automatski detektuje stvarni  tip podatka prema ćelijskim podacima. Normalno, Calligra Sheets desno poravna brojeve, datume i vremena u ćeliji, a lijevo poravna sve ostalo.

en: The number notation uses the notation you globally choose in System Settings -> Common Appearance and Behavior -> Locale -> Country/Region & Language -> Numbers tab. Numbers are right justified by default.
bs: Brojna notacija koristi notaciju koja se na globalnom nivou biraj u kartici Sistemske Postavke -> Zajednički izgled i ponašanje -> Lokalno -> Zemlja / region i jezik -> Brojevi. Brojevi su inicijalno desno poravnati.

en: When you have a number in the current cell and you switch from the dcell format from Generic to Percent, the current cell number will be multiplied by 100%.
    For example if you enter 12 and set the cell format to Percent, the number will then be 1,200 %. Switching back to Generic cell format will bring it back to 12.
    You can also use the Percent icon in the Format Toolbar.
bs: Kada se u ćeliji nalazi broj i promijenite format ćelije sa generičkog na procentualni, broj u tekućoj ćeliji će biti pomnožen sa 100%.
    Na primjer, ako unesete 12 i postavite format ćelije na procente, broj će tada biti 1.200%. Vraćanje na generički format će vratiti broj na 12.
    Takođe možete upotrijebiti ikonu procenata u traci za formatiranje.

en: The Money format converts your number into money notation using the settings globally fixed in System Settings -> Common Appearance and Behavior -> Locale -> Country/Region & Language -> Money. The currency symbol will be displayed and the precision will be the one set in System Settings.
    You can also use the Currency icon in the Format Toolbar to set the cell formatting to look like your current currency.
bs: Format novca konvertuje broj u novčani zapis korišćenjem postavki globalno fiksiranih u Sistemske Postavke -> Opšti izgled i ponašanje -> Lokalno -> Zemlja / region i jezik -> Novac. Simbol valute će biti prikazan i preciznost će biti postavljena SIstemskim postavkama.
    Takođe možete da koristite ikonu Valuta u alatnoj traci za formatiranje da biste podesili oblikovanje ćelije da izgledaju kao vaša trenutna valuta.

en: Scientific
bs: Naučna

en: The scientific format changes your number using the scientific notation. For example, 0.0012 will be changed to 1.2E-03. Going back using Generic cell format will display 0.0012 again.
bs: Naučni format prebacuje broj u naučni zapis. Na primjer, 0,0012 će biti promijenjen u 1.2E-03. Vraćanjem na generički format, dobićete ponovo 0,0012.

en: The fraction format changes your number into a fraction. For example, 0.1 can be changed to 1/8, 2/16, 1/10, etc. You define the type of fraction by choosing it in the field on the right. If the exact fraction is not possible in the fraction mode you choose, the nearest closest match is chosen.
     For example: when we have 1.5 as number, we choose Fraction and Sixteenths 1/16 the text displayed into cell is "1 8/16" which is an exact fraction. If you have 1.4 as number in your cell and you choose Fraction and Sixteenths 1/16 then the cell will display "1 6/16" which is the nearest closest Sixteenth fraction.
bs: Format razlomka pretvara broj u razlomak. Na primjer, 0,1 može biti pretvoreno u 1/8, 2/16, 1/10, itd. Tip razlomka definišete izborom u polju desno. Ako tačan razlomak nije moguć u režimu koji izaberete, bira se najbliže poklapanje.
    Na primjer: ako je broj 1,5 i izaberete Razlomak, Šesnaestine 1/16, u ćeliji će se prikazati „1 8/16“, što je tačan razlomak. Ako je broj 1,4 i izaberete isto, ćelija će prikazati „1 6/16“, što je najbliži razlomak sa šesnaestinama.

en: To enter a date, you should enter it in one of the formats set in System Settings -> Common Appearance and Behavior -> Locale -> Country/Region & Language -> Time & Dates. There are two formats set here: the date format and the short date format.
    Just like you can drag down numbers you can also drag down dates and the next cells will also get dates.
bs: Da biste uneli datum, treba da ga unesete u jednom od formata postavljenom u Sistemske Postavke -> Opšti izgled i ponašanje -> Lokalno -> Zemlja / region i jezik -> Vrijeme i datum. Postoje dva formata koje postavite ovdje: format datuma i kratki format datuma.
    Baš kao što možete da prevučete dolje brojeve možete takođe povlačiti dolje datume i naredne ćelije će takođe dobiti datume.

en: This formats your cell content as a time. To enter a time, you should enter it in the Time format set in System Settings -> Common Appearance and Behavior -> Locale -> Country/Region & Language -> Date & Time. In the Cell Format dialog box you can set how the time should be displayed by choosing one of the available time format options. The default format is the system format set in System Settings. When the number in the cell does not make sense as a time, Calligra Sheets will display 00:00 in the global format you have in System Settings.
bs: Ovo formatira vaš sadržaj ćelije kao vrijeme. Da biste unijeli vrijeme, trebali biste ga unijeli u formatu postavljenom u Sistemske Postavke -> Zajednička izgled i ponašanje -> Lokalno -> Država / Regija & Jezik -> Date & Time. U dijaloškom okviru Oblikovanje ćelije možete postaviti koliko vremena treba prikazati odabirom jedne od dostupnih vremenskih formata opcije. Zadani format je sustav format postavljei u Postavkama sistema. Kada je broj u ćeliji nema smisla kao vrijeme, Calligra listovi će se prikazati 00:00 u globalnom formatu koji je u Postavkama sistema.

en: This formats your cell content as date and time. To enter a date and a time, you should enter it in the Time format set in System Settings -> Common Appearance and Behavior -> Locale -> Country/Region & Language -> Time & Dates. In the Cell Format dialog box you can set how the time should be displayed by choosing one of the available date format options. The default format is the system format set in System Settings. When the number in the cell does not make sense as a date and time, Calligra Sheets will display 00:00 in the global format you have in System Settings.
bs: Ovo formatira vaš sadržaj ćelije kao datum i vrijeme. Da biste unijeli datum i  vrijeme, trebali biste ga unijeli u formatu postavljenom u Sistemske Postavke -> Zajednički izgled i ponašanje -> Lokalno -> Država / Regija & Jezik -> Date & Time. U dijaloškom okviru Oblikovanje ćelije možete postaviti koliko vremena treba prikazati odabirom jedne od dostupnih datumskih formata opcije. Zadani format je sistemski format postavljen u Postavkama sistema. Kada broj u ćeliji nema smisla kao datum i vrijeme, Calligra listovi će se prikazati 00:00 u globalnom formatu koji je u Postavkama sistema.

en: This formats your cell content as text. This can be useful if you want a number treated as text instead as a number, for example for a ZIP code. Setting a number as text format will left justify it. When numbers are formatted as text, they cannot be used in calculations or formulas. It also change the way the cell is justified.
bs: Ovo formatira sadržaj ćelije kao tekst. Može biti korisno kada želite da broj bude shvaćen kao tekst umjesto kao broj, npr. za poštanski broj. Kada su brojevi u tekstualnom formatu, ne mogu se koristiti u izračunavanjima ili formulama. Takođe se mijenja način na koji je sadržaj ćelije poravnat (tekst se ravna lijevo, brojevi desno).

en: Custom
bs: Poseban

en: The custom format does not work yet. To be enabled in the next release.
bs: Posebni formati još uvijek ne rade. Biće omogućeni u narednom izdanju.

en: This will display a preview of your choice so you can know what it does before clicking the OK button to validate it.
bs: Ovo će prikazati pregled po vašem izboru, tako da znate kako će izgledati prije nego što kliknete na „U redu“ da prihvatite.

en: Displays choices of format for the fraction, date or time formats.
bs: Prikazuje izbore formata za formate razlomaka, datuma i vremena.

en: You can add here a Postfix such as a $HK symbol to the end of each cell content in the checked format.
bs: Ovdje možete dodati sufiks, kao simbol $HK, na kraj sadržaja svake ćelije u izabranom formatu.

en: variable
bs: varijabla

en: You can control how many digits are displayed after the decimal point for numeric values. This can also be changed using the Increase precision or Decrease precision icons in the Format toolbar.
bs: Možete kontrolisati koliko se cifara prikazuje poslije decimalnog zareza za brojevne vrijednosti. Ovo možete izmijeniti i pomoću ikona za povećanje tačnosti i smanjenje tačnosti u traci za formatiranje.

en: You can add here a Prefix such as a $ symbol at the start of each cell content in the checked format.
bs: Ovdje možete dodati prefiks, kao simbol $, na početak sadržaja svake ćelije u izabranom formatu.

en: You can choose whether positive values are displayed with a leading + sign and whether negative values are shown in red.
bs: Možete izabrati da li se pozitivne vrijednosti prikazuju sa vodećim plusom i da li se negativne vrijednosti prikazuju crveno.

en: Automatic
bs: Automatski

en: Halves 1/2
bs: Polovine 1/2

en: Quarters 1/4
bs: Četvrtine 1/4

en: Eighths 1/8
bs: Osmine 1/8

en: Sixteenths 1/16
bs: Šesnaestine 1/16

en: Tenths 1/10
bs: Desetine 1/10

en: Hundredths 1/100
bs: Stotine 1/100

en: One digit 5/9
bs: Jedna cifra 5/9

en: Two digits 15/22
bs: Dvije cifre 15/22

en: Three digits 153/652
bs: Tri cifre 153/652

en: System:
bs: Sistem:

en: Dolor Ipse
bs: Bosanski znakovi šđčćž ŠĐČĆŽ

en: Default width (%1 %2)
bs: Uobičajena širina (%1 %2)

en: Default height (%1 %2)
bs: Uobičajena visina (%1 %2)

en: Border
bs: Granica

en: Preselect
bs: Preoznači

en: Pattern
bs: Uzorak

en: Customize
bs: Podesi

en: Background color:
bs: Boja pozadine:

en: No Color
bs: Bez boje

en: Insert Link
bs: Ubaci link

en: Link to Internet Address
bs: Link na internetskoj adresi

en: Text to display:
bs: Tekst za prikaz:

en: Internet address:
bs: Internet adresa:

en: Email
bs: E-pošta

en: Link to Email Address
bs: Veza na adresu elektronske pošte

en: Email address:
bs: Adresa e‑pošte:

en: Subject:
bs: Tema:

en: File
bs: Datoteka

en: Link to File
bs: Link na datoteku

en: File location:
bs: Lokacija datoteke:

en: Recent file:
bs: Skorašnji datoteka:

en: No Entries
bs: Nema unosa

en: Cell
bs: Ćelija

en: Link to Cell
bs: Link na ćeliju

en: Cell or Named Area:
bs: Ćelija ili imenovano područje:

en: Internet address is empty
bs: Internet adresa je prazna

en: Mail address is empty
bs: Poštanska adresa je prazna

en: File name is empty
bs: Ime datoteke je prazno

en: Destination cell is empty
bs: Odredišna ćelija je prazna

en: Custom Lists
bs: Posebne liste

en: List:
bs: Lista:

en: Entry:
bs: Unos:

en: Cancel
bs: Odustani

en: New
bs: Nova

en: Modify
bs: Promijeni

en: Copy
bs: Kopiraj

en: Do you really want to remove this list?
bs: Da li stvarno želite da uklonite ovu listu?

en: Remove List
bs: Ukloni listu

en: Entry area is not empty.
    Do you want to continue?
bs: Područje nije prazno.
    Da ipak nastavim?

en: &Select
bs: &Izaberi

en: Named Areas
bs: Imenovana područja

en: Area: %1
bs: Područje: %1

en: &New...
bs: &Novi...

en: &Edit...
bs: &Uredi...

en: &Remove
bs: &Ukloni

en: New Named Area
bs: Nova imenovana područja

en: Edit Named Area
bs: Izmijeni imenovano područje

en: Do you really want to remove this named area?
bs: Da li stvarno želite ukloniti ovo imenovano područje?

en: Remove Named Area
bs: Ukloni imenovano područje

en: Cells:
bs: Ćelija:

en: Sheet:
bs: Tabela:

en: Area name:
bs: Ime područja:

en: Paste Inserting Cells
bs: Umetni ubacivanjem ćelija

en: Select Source
bs: Izaberi izvor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, Current)
en: Current Selection
bs: Trenutni izbor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, External)
en: External Source
bs: Vanjski izvor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Operator
bs: Operater

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, Operator)
en: And
bs: I

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, Operator)
en: Or
bs: Ili

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Field
bs: Polje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Condition
bs: Uvjet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Value
bs: Vrijednost

en: Pivot Table Configuration Window
bs: Pivot prozor za podešavanje tabela

en: Add Filter
bs: Dodaj filter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Drag from Labels and drop in the desired field
bs: Izvucite iz natpisa i spustite u željeno polje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Labels
bs: Labele

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Select Option
bs: Izaberi opciju

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, selectOption) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, SelectFunction)
en: sum
bs: suma

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, selectOption) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, SelectFunction)
en: average
bs: prosjek

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, selectOption) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, SelectFunction)
en: max
bs: maksimum

[ctx: minimum]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, selectOption) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, SelectFunction)
en: min
bs: minimum

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, selectOption) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, SelectFunction)
en: count
bs: broji

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, TotalRows)
en: Total Rows
bs: Ukupno redovi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, TotalColumns)
en: Total Columns
bs: Ukupno kolona

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Rows
bs: Redovi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Values
bs: Vrijednosti

en: Pivot Options
bs: Opcije Pivota

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Value Type
bs: Tip vrijednosti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Base Field
bs: Osnovno polje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Base Item
bs: Osnovna stavka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ManualSelection)
en: Manual Selection
bs: Ručni izbor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, SortBy)
en: Sort By
bs: Sortiraj po

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, horizontalGroup)
en: <qt>Set the content position horizontally in the cell.
    <b>Standard</b> is default and is set from the format you choose.
    <b>Left</b> means the content will be displayed on the left of the cell.
    <b>Center</b> means the content will be in the center horizontally in the cell.
    <b>Right</b> means the content of the cell will be displayed on the right of the cell.</qt>
bs: <qt>Postavi vodoravan položaj sadržaja u ćeliji. 
    <b>Uobičajeno</b> je podrazumijevano i postavlja se prema formatu koji izaberete. 
    <b>Lijevo</b> znači da će sadržaj biti prikazan u lijevom djelu ćelije.
    <b>Centrirano</b> znači da će sadržaj biti u vodoravnom centru ćelije.
    <b>Desno</b> znači da će sadržaj biti prikazan u desnom djelu ćelije.</qt>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, horizontalGroup) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Horizontal
bs: Vodoravno

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, standard)
en: Standard
bs: Standardno

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, left)
en: Left
bs: Lijevo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, center)
en: Center
bs: Sredina

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, right)
en: Right
bs: Desno

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, buttonGroup2)
en: <qt>Set the content position vertically in the cell.
    <b>Top</b> means the content will be displayed on top of the cell.
    <b>Middle</b> means the content will be in the middle vertically in the cell.
    <b>Bottom</b> means the content of the cell will be displayed at the bottom of the cell.</qt>
bs: <qt>Postavi uspravan položaj sadržaja u ćeliji. 
    <b>Vrh</b> znači da će sadržaj biti prikazan pri vrhu ćelije.
    <b>Sredina</b> znači da će sadržaj biti u uspravnoj sredini ćelije.
    <b>Dno</b> znači da će sadržaj biti prikazan pri dnu ćelije.</qt>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroup2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Vertical
bs: Uspravno

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, top)
en: Top
bs: Vrh

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, middle)
en: Middle
bs: Srednje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, bottom)
en: Bottom
bs: Dno

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Your text will appear oriented in the angle you set here. Positive values will move it counter-clockwise and negative values will move it clockwise.
bs: Tekst će biti zaokrenut za ugao koji ovdje postavite. Pozitivne vrijednosti će okretati suprotno smjeru kazaljke na satu, a negativne u smjeru.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Rotation
bs: Rotacija

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, indentGroup)
en: Set the amount of indent that will be used in the cell when you choose the Increase Indent or Decrease Indent actions.
bs: Postavlja iznos uvlačenja koji će se koristiti u ćeliji kad odaberate uključi il izključi uvlačenje.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, indentGroup)
en: Indent
bs: Poravnanje

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox5)
en: When checked, this has the same effect as Format ->Merge Cells. You need to have at least two consecutive cells selected. Those consecutive cells are then merged into a bigger one.
    When a merged cell is selected and when you uncheck this, then all cells come back to their original size as before the merging. It has the same effect as Format -> Dissociate Cells.
bs: Kad je označenoi, to ima isti učinak kao Format -> Spoji ćelije. Morate imati najmanje dvije uzastopne ćelije odabrane. Te uzastopne ćelije su potom spojene u jednu veću.
    Kada su spojene ćelije odabrane i kada isključite ovo, onda sve stanice vrate na njihove izvorne veličine kao prije spajanja. Ovo ima isti učinak kao format -> Razdvoji ćelije.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mergeCell)
en: Merge cells
bs: Spoji ćelije

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, sizeCellGroup)
en: The unit used here is the one set in Format -> Page Layout.. dialog.
bs: Jedinica koja se koristi ovdje je ista kao u dijalogu Format -> Raspored strane...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, sizeCellGroup)
en: Size of Cell
bs: Veličina ćelije

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, defaultHeight)
en: If checked, the default height will be used for the cell instead of the value above.
bs: Ako je popunjeno, za ćeliju će biti korišćena podrazumijevana visina umjesto gornje vrijednosti.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, defaultHeight)
en: Default height (%1)
bs: Podrazumijevana visina (%1)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Height:
bs: Visina:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QFrame, m_heightPanel)
en: Set the height of the cell.
bs: Postavi visinu ćelije.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, defaultWidth)
en: If checked, the default width will be used for the cell instead of the value above.
bs: Ako je popunjeno, za ćeliju će biti korišćena podrazumijevana širina umjesto gornje vrijednosti.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, defaultWidth)
en: Default width (%1)
bs: Podrazumijevana širina (%1)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Width:
bs: Širina:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: This is only available when the rotation is 0°.
    Wrap text wraps the text so it fits in the previous cell size. If this is not checked, the text will stay on one line and the cell size will be adjusted to contain the text.
    Vertical text puts your text vertically.
bs: Ovo je dostupno samo kada je rotacija teksta 0°. 
    „Prelomi tekst“ prelama tekst tako da stane u prethodnu veličinu ćelije. Ako ovonije uključeno, tekst će ostati u jednom redu i veličina ćelije će biti prilagođena tako da obuhvati tekst.
    „Uspravan tekst“ čini da tekst bude uspravan u ćeliji.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Text Option
bs: Opcija teksta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, multi)
en: Wrap text
bs: Prelomi tekst

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, vertical)
en: Vertical text
bs: Uspravan tekst

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, shrinkToFit)
en: Shrink to fit
bs: Širenje da se uklopi

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, ProtectionWidget)
en: This tab enables you to set Cell Protection. All cells are protected by default (that means cell content cannot be changed) and for the cell protection to be active you also need to protect the sheet using the Tools -> Protect Sheet... menu and to provide a password.
    You can also hide the cell formula in order to protect the way you calculate the formula. This also needs to enable sheet protection to work.
    You can hide the cell content with Hide all and again this needs sheet protection.
    You can learn more about all these settings in the User Manual in the Advanced Calligra Sheets chapter.
bs: Ova kartica omogućuje vam da postavite zaštitu ćelija. Sve stanice su zaštićene normalno (što znači da sadržaj ćelija ne može biti promijenjen), a za zaštitu ćelija da bude aktivna također je potrebno kako bi zaštitili list pomoću alata -> Zaštiti list... izbornika i osigurati lozinke.
    Također možete sakriti formulu ćelije, kako bi se zaštitili način izračuna formule. To također traži da omogućite list zaštite raditi.
    Možete sakriti  sadržaj ćelija s Sakrij sve i opet to traži zaštitu list.a
    Možete saznati više o svim tim postavkama u korisničkom priručniku u naprednom Calligra Sheets poglavlju.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Printing
bs: Štampanje

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_bDontPrint)
en: If checked, the content of the cell will not be printed. If this is not checked (default), the cell content will be printed.
    Note that you can print it even if the cell is protected
bs: Ako je popunjeno, sadržaj ćelije neće biti štampan. Ako nije popunjeno (podrazumevano), sadržaj ćelije će biti štampan.
    Sadržaj možete štampati i ako je ćelija zaštićena.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_bDontPrint)
en: &Do not print text
bs: &Nemoj da štampaš tekst

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Protection
bs: Zaštita

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_bHideAll)
en: This hides the cell content and works only when the sheet is protected. Whether the cell itself is protected or not does not matter.
bs: Ovo sakriva sadržaj ćelije i radi samo kada je list zaštićen. Nije bitno da li je sama ćelija zaštićena ili ne.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_bHideAll)
en: Hide &all
bs: Sakrij &sve

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_bIsProtected)
en: If checked, the cell content will be protected. This is the default behavior. You need to protect the whole sheet using the Tools -> Protect Sheet... menu option for this individual cell protection to work. See the manual for more details in the Advanced Calligra Sheets chapter. When a cell is protected, its content cannot be changed.
bs: Ako je označeno, sadržaj ćelije će biti zaštićeni. To je zadano ponašanje. Morate zaštititi cijeli list pomoćumeni opcije Alati -> Zaštiti list ... da bi se mogle pojedinačne ćelije zaštititi. Pogledajte priručnik za više detalja u Advanced Calligra listova poglavlju. Kada stanica je zaštićen, njenv sadržaj ne može biti promijenjen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_bIsProtected)
en: &Protected
bs: &Zaštićena

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_bHideFormula)
en: When this is checked, the cell is still visible. However, its contents do not appear in the Formula bar. Hiding formula is only working for cells that contain formulae so the user cannot view the formula. And the sheet must be protected for this to work.
bs: Kada je ovo popunjeno, ćelija je i dalje vidljiva, ali se njen sadržaj ne vidi u traci formule. Sakrivanje formula radi samo za ćelije koje sadrže formule, tako da korisnik ne može vidjeti formulu. I list mora biti zaštićen da bi ovo radilo.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_bHideFormula)
en: &Hide formula
bs: &Sakrij formulu

en: Resize Row
bs: Promijeni veličinu reda

en: Resize Column
bs: Promijeni veličinu kolone

en: Series
bs: Serije

en: Insert Values
bs: Ubaci vrijednosti

en: Insert the series vertically, one below the other
bs: Uspravno ubaci serije, jednu ispod druge

en: Insert the series horizontally, from left to right
bs: Vodoravno ubaci serije, slijeva na desno

en: Type
bs: Vrsta

en: Linear (2,4,6,...)
bs: Linearno (2, 4, 6,...)

en: Generate a series from 'start' to 'end' and for each step add the value provided in step. This creates a series where each value is 'step' larger than the value before it.
bs: Pravi serije od „početka“ do „kraja“ i za svaki korak dodaje vrijednost obezbeđenu u „koraku“. Ovo pravi serije kod kojih je svaka vrijednost za „korak“ veća od prethodne.

en: Geometric (2,4,8,...)
bs: Geometrijski (2,4,8,...)

en: Generate a series from 'start' to 'end' and for each step multiply the value with the value provided in step. Using a step of 5 produces a list like: 5, 25, 125, 625 since 5 multiplied by 5 (step) equals 25, and that multiplied by 5 equals 125, which multiplied by the same step-value of 5 equals 625.
bs: Pravi serija od „početka“ do „kraja“ i za svaki korak množi vrijednost sa vrijednošću koraka. Kratko rečeno geometrijska progresija.

en: Start value:
bs: Početna vrijednost:

en: Stop value:
bs: Krajnja vrijednost:

en: Step value:
bs: Korak:

en: End and start value must be positive.
bs: Krajnja i početna vrijednost moraju biti pozitivne.

en: End value must be greater than the start value or the step must be less than '1'.
bs: Krajnja vrijednost mora biti veća od početne ili korak mora biti manji od „1“.

en: None of the Start, Stop or Step values may be equal to zero.
bs: Ni početna, ni krajnja niti vrijednost koraka ne mogu biti nula.

en: Step value must be different from 1
bs: Vrijednost koraka mora biti različita od 1

en: Step is negative.
bs: Korak je negativan.

en: The step value must be greater than zero; otherwise, the linear series is infinite.
bs: Korak mora biti veći od nule, inače će linearne serije biti beskonačne.

en: If the start value is greater than the end value the step must be less than zero.
bs: Ako je početna vrijednost veća od krajnje onda korak mora biti manji od nule.

en: If the step is negative, the start value must be greater then the end value.
bs: Ako je korak negativan, onda početna vrijednost mora biti veća od krajnje.

en: Show Columns
bs: Prikaži kolone

en: Select hidden columns to show:
bs: Odaberi skrivene kolone za prikazivanje:

en: Show Rows
bs: Prikaži redove

en: Select hidden rows to show:
bs: Odaberi skrivene vrste za prikazivanje:

en: Column: %1
bs: Kolona: %1

en: Row: %1
bs: Red: %1

en: Show Sheet
bs: Prikaži list

en: Select hidden sheets to show:
bs: Odaberite skriveni list za prikazivanje:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_useCustomLists)
en: Use custom list
bs: Korisit vlastitu listu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_copyLayout)
en: Copy cell formatting (Borders, Colors, Text Style)
bs: Kopiranje oblikovanja ćelije (Ivice, boje, stil teksta)

en: Column %1
bs: Kolona %1

en: Row %1
bs: Red %1

en: &First column contains row headers
bs: &Prva kolona sadrži zaglavlje reda

en: &First row contains column headers
bs: &Prvi red sadrži zaglavlje kolone

en: Sort
bs: Sortiraj

en: Case Insensitive
bs: Ne razlikuj velika i mala slova

en: Case Sensitive
bs: Razlikovanje malih i velikih slova

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_upButton)
en: Move Up
bs: Pomjeri nagore

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, m_tableWidget)
en: Item
bs: Stavka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, m_tableWidget)
en: Sort Order
bs: Redoslijed sortiranja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, m_tableWidget)
en: Case Sensitivity
bs: Razlikovanje velikih i malij slova

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_downButton)
en: Move Down
bs: Pomjeri nadolje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_useHeader)
en: First row contains column headers
bs: Prvi red sadrži zaglavlja kolona

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Direction
bs: Pravac

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, m_sortHorizontal)
en: The data is grouped in columns and gets sorted horizontally by comparing the specified rows in the given order.
bs: Podaci su grupisani u kolonama i postaju horizontalno sortirani upoređivanjem navedenih redova u datom redoslijedu.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, m_sortHorizontal)
en: The data is grouped in columns. Their rows are compared in the specified order. If the data in two rows is equal, the next given row gets compared until the two column groups differ in one of the rows. Then, the complete column is moved to it final position.
bs: Podaci su grupisani u kolonama. Njiihovi redovi se porede u određenom redoslijedu. Ako su podaci u dva reda jednaki, naredni red se poredi dok se dvije grupe kolona razlikuju u jednom od redova. Tada se cijela kolona premjesti na krajnju poziciju.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_sortHorizontal)
en: Sort data grouped in columns horizontally
bs: Sortiranje podataka grupisanih u kolonama horizontalno

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, m_sortVertical)
en: The data is grouped in rows and gets sorted vertically by comparing the specified columns in the given order.
bs: Podaci su grupisani u redovima i postaju vertikalno sortirani upoređivanjem navedenih kolona u datom redoslijedu.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, m_sortVertical)
en: The data is grouped in rows. Their columns are compared in the specified order. If the data in two columns is equal, the next given column gets compared until the two row groups differ in one of the columns. Then, the complete row is moved to it final position.
bs: Podaci su grupisani u redovima. Njiihove kolone se porede u određenom redoslijedu. Ako su podaci u dvije kolone jednaki, naredne kolone se porede dok se dvije grupe redova razlikuju u jednoj od kolona. Tada se cijeli red premjesti na krajnju poziciju.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_sortVertical)
en: Sort data grouped in rows vertically
bs: Sortiranje podataka grupisanih u redovima vertikalno

en: Special Paste
bs: Posebno umetanje

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Content
bs: Sadržaj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, everythingButton)
en: Everything
bs: Sve

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, commentButton)
en: Comment
bs: Komentar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noBorderButton)
en: Everything without border
bs: Sve bez okvira

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Operation
bs: Operacije

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, overwriteButton)
en: Overwrite
bs: Prepiši

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, additionButton)
en: Addition
bs: Sabiranje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, subtractionButton)
en: Subtraction
bs: Oduzimanje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, multiplicationButton)
en: Multiplication
bs: Množenje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, divisionButton)
en: Division
bs: Djeljenje

en: Style Manager
bs: Menadžer stilova

en: All Styles
bs: Svi stilovi

en: Custom Styles
bs: Posebni stilovi

en: Hierarchical
bs: Hijerarhijski

en: &Modify...
bs: &Izmijeni...

en: &Delete...
bs: &Obriši...

en: style%1
bs: stil%1

en: Subtotals
bs: Međurezultati

en: Remove All
bs: Ukloni sve

en: You need to select at least one column for adding subtotals.
bs: Morate izabrati makar jednu kolonu za dodavanje subtotals.

en: Grand Total
bs: Ukupan rezultat

en: Column '%1'
bs: Kolona '%1'

en: CountA
bs: BrojA

en: StDev
bs: St.div.

en: StDevP
bs: St.div.p.

en: Var
bs: Prom.

en: VarP
bs: Prom.p.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_replaceSubtotals)
en: &Replace current Subtotals
bs: &Zamijeni tekuće međurezultete

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_pageBreak)
en: &Page break between groups
bs: &Prelom strane između grupa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_summaryBelow)
en: &Summary below data
bs: &Sažetak ispod podataka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_summaryOnly)
en: Summary &only
bs: Sam&o sažetak

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_IgnoreBox)
en: &Ignore empty cells when looking for changes
bs: &Ignoriši prazne ćelije pri traganju za promjenama

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_eachChangeLabel)
en: At each change in:
bs: Na svaku promjenu u:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_useFunctionLabel)
en: Use function:
bs: Koristi funkciju:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_addSubtotalToLabel)
en: Add Subtotal to:
bs: Dodaj međurezultat na:

en: Validity
bs: Ispravnost

en: Clear &All
bs: Očisti &sve

en: &Criteria
bs: &Kriterij

en: Allow:
bs: Dozvoli:

en: Integer
bs: Cjelobrojno

en: Text Length
bs: Dužina teksta

en: List
bs: Lista

en: Allow blanks
bs: Dozvoli razmake

en: Data:
bs: Podaci:

en: Maximum:
bs: Maksimum:

en: Date:
bs: Datum:

en: Date minimum:
bs: Minimalni datum:

en: Date maximum:
bs: Maksimalni datum:

en: Time:
bs: Vrijeme:

en: Time minimum:
bs: Minimalno vrijeme:

en: Time maximum:
bs: Maksimalno vrijeme:

en: Number:
bs: Broj:

en: Entries:
bs: Unosi:

en: &Error Alert
bs: &Upozorenje o grešci

en: Show error message when invalid values are entered
bs: Prikaži poruku o grešci pri unosu neispravne vrijednosti

en: Action:
bs: Akcija:

en: Warning
bs: Upozorenje

en: Information
bs: Informacija

[ctx: Title of message]
en: Title:
bs: Naslov:

en: Message:
bs: Poruka:

en: Input Help
bs: Pomoć za unos

en: Show input help when cell is selected
bs: Prikaži pomoć za unos kada se ćelija izabere

en: Error
bs: Greška

en: This is not a valid value.
bs: Ovo nije ispravna vrijednost.

en: This is not a valid time.
bs: Ovo nije ispravno vrijeme.

en: This is not a valid date.
bs: Ovo nije ispravan datum.

en: Whole number (like 1, 132, 2344)
bs: Cio broj (kao 1, 132, 2344)

en: A truth value (TRUE or FALSE)
bs: Vrijednost istine (TAČNO ili NETAČNO)

en: A floating point value (like 1.3, 0.343, 253 )
bs: Vrijednost u pokretnom zarezu (kao 1,3; 0,343)

en: Any kind of value
bs: Bilo kakva vrijednost

en: A string representing a date (like "2/22/2012")
bs: Izrza koji predstavlja datum (kao "2/22/2012")

en: A range of strings
bs: Opseg znakovnih nizova

en: A range of whole numbers (like 1, 132, 2344)
bs: Opseg cijelih brojeva (kao 1, 132, 2344)

en: A range of truth values (TRUE or FALSE)
bs: Opseg vrijednosti istinitosti (TAČNO ili NETAČNO)

en: A range of floating point values (like 1.3, 0.343, 253 )
bs: Opseg vrijednosti u pokretnom zarezu (kao 1,3; 0,343)

en: A range of any kind of values
bs: Opseg bilo koje vrijednosti

en: A string representing a range of dates (like "2/22/2012"-"5/22/2012")
bs: String koji predstavlja opseg datuma (kao "2/22/2012"-"5/22/2012")

en: <p><b>Return type:</b> %1</p>
bs: <p><b>Povratni tip:</b> %1</p>

en: Syntax
bs: Sintaksa

en: <li><b>Comment:</b> %1
bs: <li><b>Komentar:</b> %1

en: <br><b>Type:</b> %1
bs: <br><b>Tip:</b> %1

en: Examples
bs: Primjeri

en: Related Functions
bs: Vezane funkcije

en: Bit Operations
bs: Bit operacije

en: First number
bs: Prvi broj

en: Second number
bs: Drugi broj

en: The BITAND() function performs a bit-wise AND operation for the two integer parameters.
bs: BITAND() operacija obavlja funkciju  AND operacije za dva cjelobrojna parametra.

en: BITAND(value; value)
bs: BITAND(vrijednost; vrijednost)

en: BITAND(12;10) returns 8 (because decimal 12 is binary 1100, and decimal 10 is binary 1010; and 1100 "anded" with 1010 is 1000, which is integer 8).
bs: BITAND(12;10) vraća 8 (zato što je 12 binarno 1100, i 10 je binarno 1010; i 1100 "konjugovano" sa 1010 je 1000, što je cijeli broj 8).

en: Amount to left shift by
bs: Pomjeri u lijevo za

en: The BITLSHIFT() function performs a bit-wise left shift operation of the first parameter. The number of bits to shift by is specified by the second parameter. Note that a negative number of bits to left shift by becomes a right shift.
bs: BITLSHIFT() funkcija obavlja pametno pomicanje u lijevo od prvog parametra. Broj bita za koji treba pomjeriti je specificiran drugim parametrom.Imajte na umu da negativni broj bita za pomjeranje u lijevo postaje desno pomjeranje.

en: BITLSHIFT(value; shift size)
bs: BITLSHIFT(vrijednost;pomak veličine)

en: Amount to right shift by
bs: Pomjeri u desno za

en: The BITRSHIFT() function performs a bit-wise right shift operation of the first parameter. The number of bits to shift by is specified by the second parameter. Note that a negative number of bits to right shift by becomes a left shift.
bs: BITRSHIFT()  funkcija obavlja pametno pomicanje u desno od prvog parametra.Broj bita za koji treba pomjeriti je specificiran drugim parametrom.Imajte na umu da negativni broj bita za pomjeranje u desno postaje lijevo pomjeranje.

en: BITRSHIFT(value; shift size)
bs: BITRSHIFT(vrijednost; pomak veličine)

en: The BITOR() function performs a bit-wise OR operation for the two integer parameters.
bs: BITOR() funkcija je poboljšana OR operacija za dva cjelobrojna parametra.

en: BITOR(value; value)
bs: BITOR(vrijednost; vrijednost)

en: BITOR(12;10) returns 14 (because decimal 12 is binary 1100, and decimal 10 is binary 1010; and 1100 "ored" with 1010 is 1110, which is integer 14).
bs: BITOR(12;10) vraća 14 (jer  dekadno 12 binarno je 1100, i dekadno10 binarno je 1010; i 1100 "ored" sa 1010 je 1110, što je cijeli broj 14).

en: The BITXOR() function performs a bit-wise exclusive-OR operation for the two integer parameters.
bs: BITXOR() funkcija predstavlja pametnu operaciju XOR za dva cjelobrojna parametra.

en: BITXOR(value; value)
bs: BITXOR(vrijednost; vrijednost)

en: BITXOR(12;10) returns 6 (because decimal 12 is binary 1100, and decimal 10 is binary 1010; and 1100 "xored" with 1010 is 0110, which is integer 6).
bs: BITXOR(12;10) vraća 6 (jer dekadno 12 binarno je 1100, i dekadno 10 binarno je 1010; i 1100 "xored" sa 1010 je 0110, što je cijeli broj 6).

en: Conversion
bs: Pretvaranje

en: Bool value to convert
bs: Logička vrijednost za pretvaranje

en: The BOOL2STRING() function returns a string value for a given boolean value. This method is intended for using a boolean in methods which require a string
bs: Funkcija BOOL2STRING() vraća znakovni niz za zadatu logičku vrijednost. Ovaj metod je namijenjen za korišćenje logičkih promjenljivih u metodima koji zahtijevaju znakovni niz

en: BOOL2STRING(value)
bs: BOOL2STRING(vrijednost)

en: BOOL2STRING(true) returns "True"
bs: BOOL2STRING(tačno) vraća „Tačno“

en: BOOL2STRING(false) returns "False"
bs: BOOL2STRING(netačno) vraća „Netačno“

en: upper(BOOL2STRING(find("nan";"banana"))) returns TRUE
bs: upper(BOOL2STRING(find("nan";"banana"))) vraća TAČNO

en: Integer value to convert
bs: Celobrojna vrijednost za pretvaranje

en: The INT2BOOL() function returns a boolean value for a given integer number. This method is intended for using an integer in methods which require a boolean. It only accepts 0 or 1. If any other value is given, false is returned.
bs: Funkcija INT2BOOL() vraća logičku vrijednost za zadati cio broj. Ovaj metod je namijenjen za korišćenje cijelih brojeva u metodima koji zahtijevaju logičke vrijednosti. Prihvata samo 0 ili 1. Ako je data bilo koja druga vrijednost, vraća se „netačno“.

en: INT2BOOL(value)
bs: INT2BOOL(vrijednost)

en: INT2BOOL(1) returns true
bs: INT2BOOL(1) vraća tačno

en: INT2BOOL(0) returns false
bs: INT2BOOL(0) vraća netačno

en: OR(INT2BOOL(1); false) returns true
bs: OR(INT2BOOL(1); false) vraća tačno

en: The BOOL2INT() function returns an integer value for a given boolean value. This method is intended for using a boolean value in methods which require an integer.
bs: Funkcija BOOL2INT() vraća celobrojnu vrijednost za zadatu logičku vrijednost. Ovaj metod je namijenjen za korišćenje logičkih vrijednostu u metodima koji zahtijevaju cijele brojeve.

en: BOOL2INT(value)
bs: BOOL2INT(vrijednost)

en: BOOL2INT(True) returns 1
bs: BOOL2INT(Truje) vraća 1

en: BOOL2INT(False) returns 0
bs: BOOL2INT(False) vraća 0

en: Number to convert into string
bs: Broj za pretvaranje u znakovni niz

en: The NUM2STRING() function returns a string value for a given number. Note that Calligra Sheets can auto-convert numbers to strings if needed, so this function should rarely be needed.
bs: Funkcija NUM2STRING() vraća string vrijednost za dati broj. Primijetite da Calligra Sheets moće automatski prevesti brojeve u stringove, pa je ova funkcije rijetko potrebna.

en: NUM2STRING(value)
bs: NUM2STRING(vrijednost)

en: NUM2STRING(10) returns "10"
bs: NUM2STRING(10) vraća „10“

en: NUM2STRING(2.05) returns "2.05"
bs: NUM2STRING(2.05) vraća „2.05“

en: =find("101";NUM2STRING(A1)) (A1 = 2.010102) returns True
bs: =find("101";NUM2STRING(A1)) (A1 = 2.010102) vraća Tačno

en: The STRING() function returns a string value for a given number. It is the same as the NUM2STRING function.
bs: Funkcija STRING() vraća znakovni niz za zadati broj. Isto kao i funkcija NUM2STRING.

en: A one character string to convert
bs: Jedan znak znakovnog niza za pretvaranje

en: The CHARTOASCII() function returns the ASCII code for the given character.
bs: Funkcija CHARTOASCII() vraća ASCII kod za zadati znak.

en: CHARTOASCII(value)
bs: CHARTOASCII(vrijednost)

en: CHARTOASCII("v") returns 118
bs: CHARTOASCII("v") vraća 118

en: CHARTOASCII(r) is an error. The character must be in quotes.
bs: CHARTOASCII(r) je greška. Znak mora biti u navodnicima.

en: The ASCII values to convert
bs: ASCII vrijednosti za pretvaranje

en: The ASCIITOCHAR() function returns the character for each given ASCII code
bs: Funkcija ASCIITOCHAR() vraća znak za svaki dati ASCII kod

en: ASCIITOCHAR(value)
bs: ASCIITOCHAR(vrijednost)

en: ASCIITOCHAR(118) returns "v"
bs: ASCIITOCHAR(118) vraća „v“

en: ASCIITOCHAR(75; 68; 69) returns "KDE"
bs: ASCIITOCHAR(75; 68; 69) vraća „KDE“

en: Value in X
bs: Vrijednost u X

en: Value in Y
bs: Vrijednost u Y

en: The POLR() function returns the radius corresponding to the position of a point in a cartesian landmark.
bs: POLR() vraća poteg do odgovarajuće pozicije tačke u ugaonom koordinatnom sistemu.

en: POLR(12;12) returns 16.9705
bs: POLR(12;12) vraća 16.9705

en: POLR(12;0) returns 12
bs: POLR(12;0) vraća 12

en: The POLA() function returns the angle (in radians) corresponding to the position of a point in a cartesian landmark.
bs: POLA() vraća argument (ugao u radijanima) odgovarajuće pozicije tačke u ugaonom koordinatnom sistemu.

en: POLA(12;12) returns 0.78539816
bs: POLA(12;12) vraća 0.78539816

en: POLA(12;0) returns 0
bs: POLA(12;0) vraća 0

en: POLA(0;12) returns 1.5707
bs: POLA(0;12) vraća 1.5707

en: Radius
bs: Prečnik

en: Angle (radians)
bs: Ugao (rad)

en: The CARX() function returns the X position corresponding to the position of a point in a polar landmark.
bs: Funkcija CARX() vraća X poziciju odgovarajuće tačke u ugaonom koordinatnom sistemu.

en: CARX(Radius;Angle)
bs: CARX(Poteg;Argument)

en: CARX(12;1.5707) returns 0.00115592
bs: CARX(12;1.5707) vraća 0.00115592

en: CARX(12;0) returns 12
bs: CARX(12;0) vraća 12

en: The DECSEX() function converts a double value to a time value.
bs: Funkcija DECSEX() pretvara decimalnu vrijednost dvostruke preciznosti u vremensku vrijednost.

en: DECSEX(1.6668) returns 1:40
bs: DECSEX(1.6668) vraća 1:40

en: DECSEX(7.8) returns 7:47
bs: DECSEX(7.8) vraća 7:47

en: Hours
bs: Sati

en: Minutes
bs: Minuta

en: Seconds
bs: Sekundi

en: The SEXDEC() function returns a decimal value. You can also supply a time value.
bs: SEXDEC() vraća decimalnu vrijednost. Takođe možete primijeniti i na vremensku vrijednost.

en: SEXDEC(time value) or SEXDEC(hours;minutes;seconds)
bs: SEXDEC(vremenska vrijednost) ili SEXDEC(sati;minuti;sekunde)

en: SEXDEC(1;5;7) returns 1.0852778
bs: SEXDEC(1;5;7) vraća 1.0852778

en: DECSEX("8:05") returns 8.08333333
bs: DECSEX("8:05") vraća 8.08333333

en: The CARY() function returns the Y position corresponding to the position of a point in a polar landmark.
bs: Funkcija CARY() vraća Y poziciju odgovarajuće tačke u ugaonom koordinatnom sistemu.

en: CARY(Radius;Angle)
bs: CARY(Poteg;Argument)

en: CARY(12;1.5707) returns 12
bs: CARY(12;1.5707) vraća 12

en: CARY(12;0) returns 0
bs: CARY(12;0) vraća 0

en: The ROMAN() function returns the number in Roman format. Only positive whole numbers can be converted. The optional Format argument specifies the level of conciseness, and defaults to 0.
bs: ROMAN() funkcija vraća brojeve u Roman formatu.Samo pozitivni cijeli brojevi mogu biti konvertovatni.Izborni Format argument određuje razinu konciznosti, i zadane postavke na 0.

en: ROMAN(Number)
bs: ROMAN(Broj)

en: ROMAN(99) returns "XCIX"
bs: ROMAN(99) vraća „XCIX“

en: ROMAN(-55) returns "Err"
bs: ROMAN(-55) vraća „Greška“

en: Numeral
bs: Broj

en: The ARABIC() function converts a roman numeral into a number.
bs: Funkcija ARABIC() pretvara rimski broj u običan broj.

en: ARABIC(Numeral)
bs: ARABIC(Broj)

en: ARABIC("IV") returns 4
bs: ARABIC("IV") vraća 4

en: ARABIC("XCIX") returns 99
bs: ARABIC("XCIX") vraća 99

en: Range marking the database
bs: Označavanje opsega baze podataka

en: String marking the column in the database
bs: Niz koji označava kolonu u bazi podataka

en: Range marking the conditions
bs: Opseg koji označava uslove

en: Sums up the numbers in a column of a database specified by a set of conditions.
bs: Sumira brojeve u koloni baze podataka naznačenim skupom uslova.

en: DSUM(Database; "Header"; Conditions)
bs: DSUM(Baza; "Zaglavlje"; Uslovi)

en: DSUM(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
bs: DSUM(A1:C5; "Plata"; A9:A11)

en: Calculates the average in a column of a database specified by a set of conditions for values that are numbers
bs: Izračunava prosjek u koloni baze podataka naznačenoj skupom uslova za vrijednosti koje su brojevi

en: DAVERAGE(Database; "Header"; Conditions)
bs: DAVERAGE(Baza; "Zaglavlje"; Uslovi)

en: DAVERAGE(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
bs: DAVERAGE(A1:C5; "Plata"; A9:A11)

en: Counts the cells containing numeric values in a column of a database specified by a set of conditions.
bs: Broji ćelije koje sadrže brojevne vrijednosti u koloni baze podataka naznačenoj skupom uslova.

en: DCOUNT(Database; "Header"; Conditions)
bs: DCOUNT(Baza; "Zaglavlje"; Uslovi)

en: DCOUNT(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
bs: DCOUNT(A1:C5; "Plata"; A9:A11)

en: Counts the cells containing numeric or alphanumeric values in a column of a database specified by a set of conditions.
bs: Broji ćelije koje sadrže brojevne i alfanumeričke vrijednosti u koloni baze podataka naznačenoj skupom uslova.

en: DCOUNTA(Database; "Header"; Conditions)
bs: DCOUNTA(Baza; "Zaglavlje"; Uslovi)

en: DCOUNTA(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
bs: DCOUNTA(A1:C5; "Plata"; A9:A11)

en: Returns a single value from a column of a database specified by a set of conditions. This function returns an error if no value or more than one value exist.
bs: Vraća jednu vrijednost iz kolone baze podataka naznačenoj skupom uslova. Ova funkcija vraća grešku ako nema nijedne ili ima više od jedne vrijednosti.

en: DGET(Database; "Header"; Conditions)
bs: DGET(Baza; "Zaglavlje"; Uslovi)

en: DGET(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
bs: DGET(A1:C5; "Plata"; A9:A11)

en: Returns the largest value in a column of a database specified by a set of conditions.
bs: Vraća najveću vrijednost iz kolone baze podataka naznačene skupom uslova.

en: DMAX(Database; "Header"; Conditions)
bs: DMAX(Baza; "Zaglavlje"; Uslovi)

en: DMAX(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
bs: DMAX(A1:C5; "Plata"; A9:A11)

en: Returns the smallest values in a column of a database specified by a set of conditions.
bs: Vraća najmanju vrijednost iz kolone baze podataka naznačene skupom uslova.

en: DMIN(Database; "Header"; Conditions)
bs: DMIN(Baza; "Zaglavlje"; Uslovi)

en: DMIN(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
bs: DMIN(A1:C5; "Plata"; A9:A11)

en: Returns the product of all numeric  values in a column of a database specified by a set of conditions.
bs: Vraća proizvod svih brojevnih vrijednosti iz kolone baze podataka naznačene skupom uslova.

en: DPRODUCT(Database; "Header"; Conditions)
bs: DPRODUCT(Baza; "Zaglavlje"; Uslovi)

en: DPRODUCT(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
bs: DPRODUCT(A1:C5; "Plata"; A9:A11)

en: Returns the estimate of the standard deviation of a population based on a sample using all numeric values in a column of a database specified by a set of conditions.
bs: Vraća predviđanje standardne devijacije populacije na osnovu uzorka koristeći sve brojevne vrijednosti iz kolone baza podataka naznačene skupom uslova.

en: DSTDEV(Database; "Header"; Conditions)
bs: DSTDEV(Baza; "Zaglavlje"; Uslovi)

en: DSTDEV(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
bs: DSTDEV(A1:C5; "Plata"; A9:A11)

en: Returns the standard deviation of a population based on the entire population using all numeric values in a column of a database specified by a set of conditions.
bs: Vraća standardnu devijaciju populacije na osnovu cjelokupne populacije koristeći sve brojevne vrijednosti iz kolone baze podataka naznačene skupom uslova.

en: DSTDEVP(Database; "Header"; Conditions)
bs: DSTDEVP(Baza; "Zaglavlje"; Uslovi)

en: DSTDEVP(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
bs: DSTDEVP(A1:C5; "Plata"; A9:A11)

en: Returns the estimate of the variance of a population based on a sample using all numeric values in a column of a database specified by a set of conditions.
bs: Vraća predviđanje varijanse populacije na osnovu uzorka koristeći sve brojevne vrijednosti iz kolone baze podataka naznačene skupom uslova.

en: DVAR(Database; "Header"; Conditions)
bs: DVAR(Baza; "Zaglavlje"; Uslovi)

en: DVAR(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
bs: DVAR(A1:C5; "Plata"; A9:A11)

en: Returns the variance of a population based on the entire population using all numeric values in a column of a database specified by a set of conditions.
bs: Vraća varijansu populacije na osnovu cjelokupne populacije koristeći sve brojevne vrijednosti iz kolone baze podataka naznačene skupom uslova.

en: DVARP(Database; "Header"; Conditions)
bs: DVARP(Baza; "Zaglavlje"; Uslovi)

en: DVARP(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
bs: DVARP(A1:C5; "Plata"; A9:A11)

en: Range containing the pivot table
bs: Opseg koji sadrži stožersku tabelu

en: Name of the field of which you want the summary data
bs: Ime polja za koje želite sažete podatke

en: Fetches summary data from a pivot table.
bs: Dohvata sažete podataki iz stožerske tabele.

en: GETPIVOTDATA(Database; "Sales")
bs: GETPIVOTDATA(Baza; "Plata")

en: Date & Time
bs: Datum i vrijeme

en: Method (optional)
bs: Metod (opciono)

en: The WEEKDAY() function returns the weekday of given date. If the method is 1 (default) WEEKDAY() returns 1 for sunday, 2 for monday,.. If the method is 2, monday is 1, tuesday 2, ... and if the method is 3 WEEKDAY() returns 0 for monday, 1 for tuesday,...
bs: Funkcija WEEKDAY() vraća dan u nedjelji za zadati datum. Ako je metod 1 (podrazumevano) WEEKDAY() vraća 1 za nedjelju, 2 za ponedjeljak,... Ako je metod 2, ponedjeljak je 1, utorak 2,... A ako je metod 3 WEEKDAY() vraća 0 za ponedjeljak, 1 za utorak,...

en: WEEKDAY(date; method)
bs: WEEKDAY(datum; metod)

en: WEEKDAY("2002-02-22"; 2) returns 5
bs: WEEKDAY("2002-02-22"; 2) vraća 5

en: Date1
bs: Datum1

en: Date2
bs: Datum2

en: Method
bs: Metod

en: The DAYS360() function returns the number of days from date1 to date2 using a 360-day calendar in which all months are assumed to have 30 days. If method is false (default) the US method will be used, the European otherwise.
bs: Funkcija DAYS360() vraća broj dana od datum1 do datum2 koristeći kalendar od 360 dana u kome svi mjeseci imaju 30 dana. Ako je metod netačno (podrazumevano) biće korišćen američki metod, inače će biti korišćen evropski.

en: DAYS360(date1; date2; method)
bs: DAYS360(datum1; datum2; metod)

en: DAYS360("2/22/2002"; "4/21/2002"; FALSE) returns 59
bs: DAYS360("2/22/2002"; "4/21/2002"; FALSE) vraća 59

en: The TIMEVALUE() function returns a number (between 0 and 1) representing the time of day.
bs: Funkcija TIMEVALUE() vraća broj (između 0 i 1) koji predstavlja vrijeme dana.

en: TIMEVALUE(time)
bs: TIMEVALUE(vrijeme)

en: TIMEVALUE("10:05:02") returns 0.42
bs: TIMEVALUE("10:05:02") vraća 0.42

en: The DATEVALUE function returns a number representing the day, i.e the number of days elapsed since December 31, 1899.
bs: DATEVALUE fukcija vraća broj koji predstavlja dan. npr. broj dana koji su prožli od 31. decembra, 1899.

en: DATEVALUE(date)
bs: DATEVALUE(datum)

en: DATEVALUE("2/22/2002") returns 37309
bs: DATEVALUE("2/22/2002") vraća 37309

en: Months
bs: Mjeseci

en: The EDATE functions returns the date that is specified by a given date and a number of months before or after that date.
bs: EDATE funkcija vraća datum koji naznačen zadatim datumom i brojem mjeseci prije ili posle tog datuma.

en: EDATE(date; months)
bs: EDATE(datum; mjeseci)

en: EDATE("2/22/2002"; 3) returns "5/22/2002"
bs: EDATE("2/22/2002"; 3) vraća „5/22/2002“

en: EDATE("3/31/2002"; -1) returns "2/28/2002"
bs: EDATE("3/31/2002"; -1) vraća „2/28/2002“

en: The EOMONTH functions returns the last day in the month specified by a date and the number of months from that date.
bs: EOMONTH funkcija vraća posljednji dan mjeseca naznačenog datumom i brojem mjeseci od tog datuma.

en: EOMONTH(date; months)
bs: EOMONTH(datum; mjeseci)

en: EOMONTH("2/22/2002"; 3) returns "5/31/2002"
bs: EOMONTH("2/22/2002"; 3) vraća „5/31/2002“

en: EOMONTH("3/12/2002"; -1) returns "2/28/2002"
bs: EOMONTH("3/12/2002"; -1) vraća „2/28/2002“

en: EOMONTH("3/12/2002"; 0) returns "3/31/2002"
bs: EOMONTH("3/12/2002"; 0) vraća „3/31/2002“

en: The YEAR functions returns the year of a date. If no parameter is specified the current year gets returned.
bs: YEAR funkcije vraćaju godinu datuma. Ako parametar nije naznačen biće vraćena tekuća godina.

en: YEAR(date)
bs: YEAR(datum)

en: YEAR("2/22/2002") returns 2002
bs: YEAR("2/22/2002") vraća 2002

en: YEAR(2323.1285) returns 1906
bs: YEAR(2323.1285) vraća 1906

en: The MONTH functions returns the month of a date. If no parameter is specified the current month gets returned.
bs: MONTH funkcije vraćaju mjesec datuma. Ako parametar nije naznačen biće vraćen tekući mjesec.

en: MONTH(date)
bs: MONTH(datum)

en: MONTH("2/22/2002") returns 2
bs: MONTH("2/22/2002") vraća 2

en: MONTH(2323.1285) returns 5
bs: MONTH(2323.1285) vraća 5

en: The DAY functions returns the day of a date. If no parameter is specified the current day gets returned.
bs: DAY funkcije vraćaju dan datuma. Ako parametar nije naznačen biće vraćen tekući dan.

en: DAY(date)
bs: DAY(datum)

en: DAY("2/22/2002") returns 22
bs: DAY("2/22/2002") vraća 22

en: DAY(2323.1285) returns 11
bs: DAY(2323.1285) vraća 11

en: The HOUR functions returns the hour of a time. If no parameter is specified the current hour gets returned.
bs: HOUR funkcije vrećaju sate vremena. Ako nije naznačen parametar biće vraćen tekući broj sati.

en: HOUR(time)
bs: HOUR(vrijeme)

en: HOUR("22:10:12") returns 22
bs: HOUR("22:10:12") vraća 22

en: HOUR(0.1285) returns 3
bs: HOUR(0.1285) vraća 3

en: The MINUTE functions returns the minutes of a time. If no parameter is specified the current minute is returned.
bs: MINUTE funkcije vraćaju minute vremena. Ako nije naznačen parametar biće vraćen tekući broj minuta.

en: MINUTE(time)
bs: MINUTE(vrijeme)

en: MINUTE("22:10:12") returns 10
bs: MINUTE("22:10:12") vraća 10

en: MINUTE(0.1234) returns 57
bs: MINUTE(0.1234) vraća 57

en: The SECOND functions returns the seconds of a time. If no parameter is specified the current second is returned.
bs: SECOND funkcije vraćaju sekunde vremena. Ako nije naznačen parametar biće vraćen tekući broj sekundi.

en: SECOND(time)
bs: SECOND(vrijeme)

en: SECOND("22:10:12") returns 12
bs: SECOND("22:10:12") vraća 12

en: SECOND(0.1234) returns 42
bs: SECOND(0.1234) vraća 42

en: First (earlier) date value
bs: Prva (ranija) vrijednost datuma

en: Second date value
bs: Druga vrijednost datuma

en: Calculation mode
bs: Režim izračunavanja

en: The WEEKS() function returns the difference between two dates in weeks.The third parameter indicates the calculation mode: if the mode is 0, WEEKS() returns the maximal possible number of weeks between those days. If the mode is 1, it only returns the number of whole weeks in between.
bs: Funkcija WEEKS() vraća razliku između dva datuma u nedjeljama. Treći parametar naznačava režim izračunavanja: ako je režim 0, WEEKS() vraća najveći mogući broj nedjelja između datih dana. Ako je režim 0, onda vraća samo broj protehlih cijelih nedjelja.

en: WEEKS(date2; date1; mode)
bs: WEEKS(datum2; datum1; režim)

en: WEEKS("2002-02-18"; "2002-02-26"; 0) returns 1, because there is one week and 1 day in between
bs: WEEKS("2002-02-18"; "2002-02-26"; 0) vraća 1, zato što je između jedna nedjelja i jedan dan

en: WEEKS("2002-19-02"; "2002-19-02"; 1) returns 0, because there is not a whole week in between, starting at the first day of the week (monday or sunday, depending on your local settings)
bs: WEEKS("2002-19-02"; "2002-19-02"; 1) vraća 0, zato što nije prošla cijela nedjelja, koja počinje prvim danom u nedjelji (ponedjeljak ili nedjelja, u zavisnosti od vaših lokalnih postavki)

en: The MONTHS() function returns the difference between two dates in months.The third parameter indicates the calculation mode: if the mode is 0, MONTHS() returns the maximal possible number of months between those days. If the mode is 1, it only returns the number of complete months in between.
bs: Funkcija MONTHS() vraća razliku između dva datuma u mjesecima. Treći parametar određuje režim izračunavanja: ako je režim 0, MONTHS() vraća najveći mogući broj mjeseci između datih dana. Ako je režim 0, onda vraća samo broj proteklih cijelih mjeseci.

en: MONTHS(date2; date1; mode)
bs: MONTHS(datum2; datum1; režim)

en: MONTHS("2002-01-18"; "2002-02-26"; 0) returns 1, because there is 1 month and 8 days in between
bs: MONTHS("2002-01-18"; "2002-02-26"; 0) vraća 1, zato što je izmeću jedan mjesec i osam dana

en: MONTHS("2002-01-19"; "2002-02-26"; 1) returns 0, because there is not a whole month in between, starting at the first day of the month
bs: MONTHS("2002-01-19"; "2002-02-26"; 1) vraća 0, zato što nije prošao cio mjesec, sa početkom prvog dana u mjesecu

en: The YEARS() function returns the difference between two dates in years. The third parameter indicates the calculation mode: if the mode is 0, YEARS() returns the maximal possible number of years between those days. If the mode is 1, it only returns whole years, starting at the 1st Jan and ending on the 31st Dec.
bs: YEARS() vraća razliku između dva datuma u godinama.  Treći parametar određuje režim izračunavanja: ako je režim 0, YEARS() vraća najveći mogući broj godina između datih dana. Ako je režim 0, onda vraća samo broj protehlih cijelih godina, sa početkom 1. januara i krajem 31 decembra.

en: YEARS(date2; date1; mode)
bs: YEARS(datum2; datum1; datum)

en: YEARS("2001-02-19"; "2002-02-26"; 0) returns 1, because there is one year and 7 days in between
bs: YEARS("2001-02-19"; "2002-02-26"; 0) vraća 1, zato što je između jedna godina i sedam dana

en: YEARS("2002-02-19"; "2002-02-26"; 1) returns 0, because there is not a whole year in between, starting at the first day of the year
bs: YEARS("2002-02-19"; "2002-02-26"; 1) vraća 0, zato što nije protekla cijela godina, sa početkom prvog dana u godini.

en: The DAYS() function returns the difference between two dates in days.
bs: Funkcija DAYS() vraća razliku između dva datuma u danima.

en: DAYS(date2; date1)
bs: DAYS(datum2; datum1)

en: DAYS("2002-02-22"; "2002-02-26") returns 4
bs: DAYS("2002-02-22"; "2002-02-26") vraća 4

en: Year
bs: Godina

en: Month
bs: Mjesec

en: Day
bs: Dan

en: The DAYOFYEAR() function returns the number of the day in the year (1...365).
bs: DAYOFYEAR() vraća redni broj dana u godini (1...365).

en: DAYOFYEAR(year;month;date)
bs: DAYOFYEAR(godina;mesec;dan)

en: DAYOFYEAR(2000;12;1) returns 336
bs: DAYOFYEAR(2000;12;1) vraća 336

en: DAYOFYEAR(2000;2;29) returns 60
bs: DAYOFYEAR(2000;2;29) vraća 60

en: The DATE() function returns the date formatted with local parameters.
bs: Funkcija DATE() vraća datum formatiran lokalnim parametrima.

en: DATE(year;month;date)
bs: DATE(datum;mesec;dan)

en: DATE(2000;5;5) returns Friday 05 May 2000
bs: DATE(2000;5;5) vraća petak 05. maj 2000.

en: The TIME() function returns the time formatted with local parameters.
bs: Funkcija TIME() vraća vrijeme formatirano lokalnim parametrima.

en: TIME(hours;minutes;seconds)
bs: TIME(sati;minuti;sekunde)

en: TIME(10;2;2) returns 10:02:02
bs: TIME(10;2;2) vraća 10:02:02

en: TIME(10;70;0) returns 11:10:0
bs: TIME(10;70;0) vraća 11:10:0

en: TIME(10;-40;0) returns 9:20:0
bs: TIME(10;-40;0) vraća 9:20:0

en: The HOURS() function returns the value of the hours in a time expression.
bs: Funkcija HOURS() vraća vrijednost sati u vremenskom izrazu.

en: HOURS(time)
bs: HOURS(vrijeme)

en: HOURS("10:5:2") returns 10
bs: HOURS("10:5:2") vraća 10

en: The function ISLEAPYEAR() returns True if the given year is leap.
bs: Funkcija ISLEAPYEAR() vraća „Tačno“ ako je zadata godina prestupna.

en: ISLEAPYEAR(year)
bs: ISLEAPYEAR(godina)

en: ISLEAPYEAR(2000) returns True
bs: ISLEAPYEAR(2000) vraća Tačno

en: The function DAYSINMONTH() returns the number of days in the given year and month.
bs: Funkcija DAYSINMONTH() vraća broj dana u datoj godini i mjesecu.

en: DAYSINMONTH(year;month)
bs: DAYSINMONTH(godina;mesec)

en: DAYSINMONTH(2000;2) returns 29
bs: DAYSINMONTH(2000;2) vraća 29

en: The function DAYSINYEAR() returns the number of days in the given year.
bs: Funkcija DAYSINYEAR() vraća broj dana u zadatoj godini.

en: DAYSINYEAR(year)
bs: DAYSINYEAR(godina)

en: DAYSINYEAR(2000) returns 366
bs: DAYSINYEAR(2000) vraća 366

en: The function WEEKSINYEAR() returns the number of weeks in the given year.
bs: Funkcija WEEKSINYEAR() vraća broj nedjelja u zadatoj godini.

en: WEEKSINYEAR(year)
bs: WEEKSINYEAR(godina)

en: WEEKSINYEAR(2000) returns 52
bs: WEEKSINYEAR(2000) vraća 52

en: The MINUTES() function returns the value of the minutes in a time expression.
bs: Funkcija MINUTES() vraća vrijednost minuta u vremenskom izrazu.

en: MINUTES(time)
bs: MINUTES(vrijeme)

en: MINUTES("10:5:2") returns 5
bs: MINUTES("10:5:2") vraća 5

en: The SECONDS() function returns the value of the seconds in a time expression.
bs: Funkcija SECONDS() vraća vrijednost sekundi u vremenskom izrazu.

en: SECONDS(time)
bs: SECONDS(vrijeme)

en: SECONDS("10:5:2") returns 2
bs: SECONDS("10:5:2") vraća 2

en: Number of day in week (1..7)
bs: Broj dana u tjednu (1..7)

en: The DAYNAME() function returns the name of the day of the week (1..7). In some countries the first day of the week is Monday, while in others the first day of the week is Sunday.
bs: Funkcija DAYNAME() vraća ime dana u nedjelji (1..7). U nekim zemljma prvi dan nedjelje je ponedjeljak, dok je u drugima prvi dan u nedjelji nedjelja.

en: DAYNAME(weekday)
bs: DAYNAME(danunedelji)

en: DAYNAME(1) returns Monday (if the week starts on Monday)
bs: DAYNAME(1) vraća ponedjeljak (ako nedjelja počinje ponedjeljkom)

en: Number of month (1..12)
bs: Broj mjeseca (1..12)

en: The MONTHNAME() function returns the name of the month (1...12).
bs: Funkcija MONTHNAME() vraća ime mjeseca (1...12).

en: MONTHNAME(number)
bs: MONTHNAME(broj)

en: MONTHNAME(5) returns May
bs: MONTHNAME(5) vraća maj

en: The CURRENTDATE() function returns the current date. It is equivalent to the TODAY function.
bs: Funkcija CURRENTDATE() vraća tekući datum. Ista je kao TODAY.

en: CURRENTDATE() returns "Saturday 13 April 2002"
bs: CURRENTDATE() vraća npr. „Subota 13. april 2002.“

en: The TODAY() function returns the current date.
bs: Funkcija TODAY() vraća tekući datum.

en: TODAY() returns "Saturday 13 April 2002"
bs: TODAY() vraća npr. „Subota 13. april 2002.“

en: The NOW() function returns the current date and time. It is identical with CURRENTDATETIME and provided for compatibility with other applications.
bs: Funkcija NOW() vraća tekući datum i vrijeme. Ista kao CURRENTDATETIME, data je samo radi kompatibilnosti sa ostalim programima.

en: NOW() returns "Saturday 13 April 2002 19:12:01"
bs: NOW() vraća npr. „subota 13. april 2002. 19:12:01“

en: The CURRENTDATETIME() function returns the current date and time.
bs: Funkcija CURRENTDATETIME() vraća tekući datum i vrijeme.

en: CURRENTDATETIME() returns "Saturday 13 April 2002 19:12:01"
bs: CURRENTDATETIME() vraća npr. „Subota 13. april 2002. 19:12:01“

en: The CURRENTTIME() function returns the current time formatted with local parameters.
bs: Funkcija CURRENTTIME() vraća tekuće vrijeme formatirano lokalnim parametrima.

en: CURRENTTIME() returns "19:12:01"
bs: CURRENTTIME() vraća npr. „19:12:01“

en: The EASTERSUNDAY() function returns the date which corresponds to Easter Sunday in the year given as the parameter.
bs: Funkcija EASTERSUNDAY() vraća datum koji odgovara katoličkoj Uskršnjoj nedjelji za godinu koja je data kao parametar.

en: EASTERSUNDAY(year)
bs: EASTERSUNDAY(godina)

en: EASTERSUNDAY(2003) returns "20th April 2003"
bs: EASTERSUNDAY(2003) vraća „20. april 2003.“

en: The ISOWEEKNUM() function returns number of the week which the date falls into. Note that this function is compliant with the ISO8601 standard: a week always begins on a Monday, and ends on a Sunday. The first week of a year is that week which contains the first Thursday of the year.
bs: ISOWEEKNUM() vraća broj nedjelje u koju pada datum. Primijetite da ova funkcija poštuje ISO8601 standard: nedjelja počinje ponedjeljkom, i završava se nedjeljom. Prva nedjelja u godini je nedjelja koja sadrži prvi utorak u godini.

en: ISOWEEKNUM(date)
bs: ISOWEEKNUM(datum)

en: ISOWEEKNUM(A1) returns 51 when A1 is "21st of Dec".
bs: ISOWEEKNUM(A1) vraća 51 ako je A1 „21. decembar“.

en: The WEEKNUM() function returns the non-ISO week number in which the date falls into.
bs: WEEKNUM()  funkcija vraća ne-ISO broj sedmice u kojoj je taj datum.

en: WEEKNUM(date; method)
bs: WEEKNUM(datum; metoda)

en: WEEKNUM(A1; 1) returns 11 when A1 is "9th of March 2008". Number of the week in the year, with a week beginning on Sunday (1, this is the default if Method is omitted.)
bs: WEEKNUM (A1; 1) vraća 11  kada je A1 "9. ožujka 2008." Broj sedmica u godini, od sedmice koji počinje u nedjelju (1, ovo je podrazumijevano ako je metoda izostavljena.)

en: WEEKNUM(A1; 2) returns 10 when A1 is "9th of March 2008". Number of the week in the year, with a week beginning on Monday (2)
bs: WEEKNUM (A1, 2) vraća 10 kada A1 je "9. ožujka 2008." Broj sedmica u godini, od sedmice  koja počinje u ponedjeljak (2)

en: First date
bs: Prvi datum

en: Second date
bs: Drugi datum

en: The DATEDIF() function returns the difference between two dates.
bs: DATEDIF() funkcija vraća rastojanje između dva datuma.

en: Interval must be one of the following: "m": month; "d": days; "y": complete years; "ym": month excluding years; "yd": days excluding years; "md": days excluding months and years
bs: Interval mora biti jedan od sljedećih: "m": mjesec, "d": dana, "y": kompletna godina; "ym": mjesec bez godine; "yd": dan bez godine, "MD": dan bez mjeseca i godine

en: DATEDIF(first date; second date; interval)
bs: DATEDIF(prvi datum;drugi datum;interval)

en: DATEDIF(A1;A2;"d") A1 is "1st of January 1995" and A2 is "15th of June 1999" returns number of days 1626
bs: DATEDIF(A1;A2;"d") A1 je "1. januar 1995" i  A2 je "15. juni 1999" vraća broj dana 1626

en: DATEDIF(A1;A2;"m") A1 is "1st of January 1995" and A2 is "15th of June 1999" returns number of months 53
bs: DATEDIF(A1;A2;"m") A1 je "1. januar 1995" i A2 je "15. juni 1999" vraća broj mjeseci 53

en: The YEARFRAC() function returns the number of full days between start date and end date according to the basis.
bs: YEARFRAC() funkcija vraća broj cijelih dana između početnog datuma i zadnjeg datuma po osnovi.

en: Basis must be one of the following: 0 = 30/360 US, 1 = Actual/actual, 2 = Actual/360, 3 = Actual/365, 4 = European 30/360
bs: Baza mora biti jedna od sljedećih: 0=30/360 US,1=aktuelni/aktuelni, 2=aktuelni/360, 3=aktuelni/365,4= Europska 30/360

en: YEARFRAC(start date; end date; basis)
bs: YEARFRAC(početni datum;krajnji datum;osnova)

en: Start date
bs: Početni datum

en: Working days
bs: Radni dani

en: Holidays
bs: Praznici

en: The WORKDAY() function returns the date which is working days from the start date.
bs: WORKDAY() funkcija vraća datum koji je radni dan od početnog datuma.

en: Holidays must be one of the following: number = days to add, a single date or an array of dates.
bs: Odmor mora biti jedan od sljedećih: broj = dani za dodavanje, jedan datum ili niz datuma.

en: WORKDAY(start date; days; holidays)
bs: WORKDAY(početni datum,dani,odmor)

en: if B9 is "01/01/2001", D3 is "01/03/2001", D4 is "01/04/2001" then WORKDAY(B9;2;D3:D4) returns "Fri Jan 5 2001"
bs: ako je B9  "01/01/2001", D3 je "01/03/2001", D4 je "01/04/2001" onda WORKDAY(B9;2;D3:D4) vraća "Petak,5. januar 2001"

en: End date
bs: Krajnji datum

en: The NETWORKDAY() function returns the number of working days between startdate and enddate.
bs: NETWORKDAY()  funkcija vraća broj radnih dana između početnog i krajnjeg datuma.

en: NETWORKDAY(start date; end date; holidays)
bs: NETWORKDAY(početni datum;krajnji datum;odmor)

en: NETWORKDAY("01/01/2001";"01/08/2001") returns 5 workdays
bs: NETWORKDAY("01/01/2001";"01/08/2001") vraća 5 radnih dana

en: NETWORKDAY("01/01/2001";"01/08/2001";2) returns 3 workdays
bs: NETWORKDAY("01/01/2001";"01/08/2001";2) vraća 3 radna dana

en: DATE2UNIX() function converts a date and time value to unix time.
bs: DATE2UNIX() funkcija pretvara vrijednost datum i vrijeme u unix vrijeme.

en: A unix time is the number of seconds after midnight January 1st, 1970.
bs: Unix vrijeme je broj sekundi poslije ponoći 1. januara 1970.

en: DATE2UNIX(date)
bs: DATE2UNIX(datum)

en: DATE2UNIX("01/01/2000") returns 946,684,800
bs: DATE2UNIX("01/01/2000") vraća 946,684,800

en: Unixtime
bs: UnixVrijeme

en: UNIX2DATE() function converts unix time to a date and time value.
bs: UNIX2DATE() funkcija pretvara unix vrijeme u vrijednost datuma i vremena.

en: UNIX2DATE(unixtime)
bs: UNIX2DATE(unixvrijeme)

en: UNIX2DATE(0) returns 1970-01-01
bs: UNIX2DATE(0) vraća 1970-01-01

en: Engineering
bs: Inženjerstvo

en: Base
bs: Osnova

en: MinLength
bs: MinDužina

en: The BASE() function converts a number from base-10 to a string value in a target base from 2 to 36.
bs: Funkcija BASE() pretvara broj osnove 10 u znakovni niz koji predstavlja broj osnove od 2 do 36.

en: BASE(number;base;prec)
bs: BASE(broj;osnova;preciznost)

en: BASE(128;8) returns "200"
bs: BASE(128;8) vraća „200“

en: Where the function is evaluated
bs: Gdje je funkcija izračunata

en: Order of the function
bs: Redoslijed funkcija

en: The BESSELI() function returns the modified Bessel function In(x).
bs: BESSELI() vraća modifikovanu Beselovu funkciju In(x).

en: BESSELI(0.7;3) returns 0.007367374
bs: BESSELI(0.7;3) vraća 0.007367374

en: The BESSELJ() function returns the Bessel function.
bs: Funkcija BESSELJ() vraća Beselovu funkciju.

en: BESSELJ(0.89;3) returns 0.013974004
bs: BESSELJ(0.89;3) vraća 0.013974004

en: The BESSELK() function returns the modified Bessel function, which is equivalent to the Bessel function evaluated for purely imaginary arguments.
bs: BESSELK() vraća modifikovanu Beselovu funkciju, koja je ekvivalentna Beselovoj funkciju izračunatoj za čisto imaginarne argumente.

en: BESSELK(3;9) returns 397.95880
bs: BESSELK(3;9) vraća 397.95880

en: The BESSELY() function returns the Bessel function, which is also called the Weber function or the Neumann function.
bs: BESSELY() vraća Beselovu funkciju, koja se takođe zove i Veberova ili Nojmanova funkcija.

en: BESSELY(4;2) equals 0.215903595
bs: BESSELY(4;2) je 0.215903595

en: From unit
bs: Iz jedinice

en: To unit
bs: U jedinicu

en: The CONVERT() function returns a conversion from one measurement system to another.
bs: CONVERT() vraća pretvaranje iz jednog mjernog sistema u drugi.

en: Supported mass units: g (gram), sg (pieces), lbm (pound), u (atomic mass), ozm (ounce), stone, ton, grain, pweight (pennyweight), hweight (hundredweight).
bs: Podržane jedinice mase: g(gram),sg(komada),lbm(oko 45 kg),u (atomska masa),ozm(28.349 grama),kamen,tona,žito,pweight(mjera težine),hweight(težina oko 100 kg).

en: Supported distance units: m (meter), in (inch), ft (feet), mi (mile), Nmi (nautical mile), ang (Angstrom), parsec, lightyear.
bs: Podržane jedinice za dužinu: m (metar), in (inč), ft (stopa), mi (milja), Nmi (nautička (pomorska) milja), ang (Angstrem), parsek, svjetlosna godina.

en: Supported pressure units: Pa (Pascal), atm (atmosphere), mmHg (mm of Mercury), psi, Torr.
bs: Podržane jedinice za pritisak: Pa (Paskal), atm (atmosfera), mmHg (mm živinog stuba), psi, Torr.

en: Supported force units: N (Newton), dyn, pound.
bs: Podržane jedinice za silu: N (Njutn), dyn, pond.

en: Supported energy units: J (Joule), e (erg), c (Thermodynamic calorie), cal (IT calorie), eV (electronvolt), HPh (Horsepower-hour), Wh (Watt-hour), flb (foot-pound), BTU.
bs: Podržane jedinice za energiju: J (Džul), e (erg), c (termodinamička kalorija), cal (IT kalorija), eV (elektronvolt), HPh (konnjskasnaga-čas), Wh (Vat-čas), flb (stopa-funta), BTU.

en: Supported power units: W (Watt), HP (horsepower), PS (Pferdestaerke).
bs: Podržane jedinice za snagu: W (Vat), HP (koljska snaga), PS (Pferdestaerke).

en: Supported magnetism units: T (Tesla), ga (Gauss).
bs: Podržane jedinice za magnetna polja: T (Tesla), ga (Gaus).

en: Supported temperature units: C (Celsius), F (Fahrenheit), K (Kelvin).
bs: Podržane jedinice za temperaturu: C (Celzijus), F (Farenhajt), K (Kelvin).

en: Supported volume units: l (liter), tsp (teaspoon), tbs (tablespoon), oz (ounce liquid), cup, pt (pint), qt (quart), gal (gallon), barrel, m3 (cubic meter), mi3 (cubic mile), Nmi3 (cubic Nautical mile), in3 (cubic inch), ft3 (cubic foot), yd3 (cubic yard), GRT or regton (gross register ton).
bs: Podržane jedinice zapremine: l (litar), tsp (čajna kašika), tbs (supena kašika), oz (unca), cup (šolja), pt (pinta), qt (kvart), gal (galon), barrel, m3 (kubni metar), mi3 (kubna milja), Nmi3 (kubna morska milja), in3 (kubni inč), ft3 (kubna stopa), yd3 (kubni jard), GRT or regton (gross registarska tona).

en: Supported area units: m2 (square meter), mi2 (square mile), Nmi2 (square Nautical mile), in2 (square inch), ft2 (square foot), yd2 (square yard), acre, ha (hectare).
bs: Podržane jedinice za površinu: m2 (kvadratni metar), mi2 (kvadratna milja), Nmi2 (kvadratna nautička milja), in2 (kvadratni inč), ft2 (kvadratna stopa), yd2 (kvadratni jard), acre, ha (hektar).

en: Supported speed units: m/s (meters per second), m/h (meters per hour), mph (miles per hour), kn (knot).
bs: Podržane jedinice za brzinu: m/s (metarau sekundi), m/h (metara na čas), mph (milja na čas), kn (čvor).

en: For metric units any of the following prefixes can be used: E (exa, 1E+18), P (peta, 1E+15), T (tera, 1E+12), G (giga, 1E+09), M (mega, 1E+06), k (kilo, 1E+03), h (hecto, 1E+02), e (dekao, 1E+01), d (deci, 1E-01), c (centi, 1E-02), m (milli, 1E-03), u (micro, 1E-06), n (nano, 1E-09), p (pico, 1E-12), f (femto, 1E-15), a (atto, 1E-18).
bs: Za metričke jedinice mogu se koristiti sljedeći umnožci: E (eksa, 1E+18), P (peta, 1E+15), T (tjera, 1E+12), G (giga, 1E+09), M (miga, 1E+06), k (kilo, 1E+03), h (hekto, 1E+02), e (deka, 1E+01), d (djeci, 1E-01), c (centi, 1E-02), m (mili, 1E-03), u (mikro, 1E-06), n (nano, 1E-09), p (piko, 1E-12), f (femto, 1E-15), a (ato, 1E-18).

en: CONVERT(Number; From Unit; To Unit)
bs: CONVERT(broj; iz jedinice; u jedinicu)

en: CONVERT(32;"C";"F") equals 89.6
bs: CONVERT(32;"C";"F") je 89.6

en: CONVERT(3;"lbm";"kg") equals 1.3608
bs: CONVERT(3;"lbm";"kg") je 1.3608

en: CONVERT(7.9;"cal";"J") equals 33.0757
bs: CONVERT(7.9;"cal";"J") je 33.0757

en: Lower limit
bs: Donja granica

en: Upper limit
bs: Gornja granica

en: The ERF() function returns the error function. With a single argument, ERF() returns the error function between 0 and that argument.
bs: ERF() funkcija vraća grešku funkcije. Sa jednim argumentom,ERF() vraća grešku između 0 i tog argumenta.

en: ERF(Lower limit; Upper limit)
bs: ERF(Donja granica; Gornja granica)

en: ERF(0.4) equals 0.42839236
bs: ERF(0.4) je 0.42839236

en: The ERFC() function returns the complementary error function.
bs: Funkcija ERFC() vraća komplementarnu funkciju greške.

en: ERFC(Lower limit; Upper limit)
bs: ERFC(Donja granica; Gornja granica)

en: ERFC(0.4) equals 0.57160764
bs: ERFC(0.4) je 0.57160764

en: The value to convert
bs: Vrijednost za pretvaranje

en: The minimum length of the output
bs: Minimalna dužina izlaza

en: DEC2BIN(value)
bs: DEC2BIN(vrijednost)

en: DEC2BIN(12) returns "1100"
bs: DEC2BIN(12) vraća „1100“

en: DEC2BIN(55) returns "110111"
bs: DEC2BIN(55) vraća „110111“

en: DEC2HEX(value)
bs: DEC2HEX(vrijednost)

en: DEC2HEX(12) returns "c"
bs: DEC2HEX(12) vraća „c“

en: DEC2HEX(55) returns "37"
bs: DEC2HEX(55) vraća „37“

en: DEC2OCT(value)
bs: DEC2OCT(vrijednost)

en: DEC2OCT(12) returns "14"
bs: DEC2OCT(12) vraća „14“

en: DEC2OCT(55) returns "67"
bs: DEC2OCT(55) vraća „67“

en: OCT2BIN(value)
bs: OCT2BIN(vrijednost)

en: OCT2BIN("12") returns "1010"
bs: OCT2BIN("12") vraća „1010“

en: OCT2BIN("55") returns "101101"
bs: OCT2BIN("55") vraća „101101“

en: OCT2DEC(value)
bs: OCT2DEC(vrijednost)

en: OCT2DEC("12") returns 10
bs: OCT2DEC("12") vraća 10

en: OCT2DEC("55") returns 45
bs: OCT2DEC("55") vraća 45

en: OCT2HEX(value)
bs: OCT2HEX(vrijednost)

en: OCT2HEX("12") returns "A"
bs: OCT2HEX("12") vraća "A"

en: OCT2HEX("55") returns "2D"
bs: OCT2HEX("55") vraća "2D"

en: BIN2DEC(value)
bs: BIN2DEC(vrijednost)

en: BIN2DEC("1010") returns 10
bs: BIN2DEC("1010") vraća 10

en: BIN2DEC("11111") returns 31
bs: BIN2DEC("11111") vraća 31

en: BIN2OCT(value)
bs: BIN2OCT(vrijednost)

en: BIN2OCT("1010") returns "12"
bs: BIN2OCT("1010") vraća „12“

en: BIN2OCT("11111") returns "37"
bs: BIN2OCT("11111") vraća „37“

en: BIN2HEX(value)
bs: BIN2HEX(vrijednost)

en: BIN2HEX("1010") returns "a"
bs: BIN2HEX("1010") vraća „a“

en: BIN2HEX("11111") returns "1f"
bs: BIN2HEX("11111") vraća „1f“

en: HEX2DEC(value)
bs: HEX2DEC(vrijednost)

en: HEX2DEC("a") returns 10
bs: HEX2DEC("a") vraća 10

en: HEX2DEC("37") returns 55
bs: HEX2DEC("37") vraća 55

en: HEX2OCT(value)
bs: HEX2OCT(vrijednost)

en: HEX2OCT("a") returns "12"
bs: HEX2OCT("a") vraća „12“

en: HEX2OCT("37") returns "67"
bs: HEX2OCT("37") vraća „67“

en: HEX2BIN(value)
bs: HEX2BIN(vrijednost)

en: HEX2BIN("a") returns "1010"
bs: HEX2BIN("a") vraća „1010“

en: HEX2BIN("37") returns "110111"
bs: HEX2BIN("37") vraća „110111“

en: Real coefficient
bs: Realni dio

en: Imaginary coefficient
bs: Imeginarni dio

en: The COMPLEX(real;imag) returns a complex number of form x+yi.
bs: COMPLEX(real;imag) vraća kompleksni broj u obliku x+yi.

en: COMPLEX(1.2;3.4) returns "1.2+3.4i"
bs: COMPLEX(1.2;3.4) vraća „1.2+3.4i“

en: COMPLEX(0;-1) returns "-i"
bs: COMPLEX(0;-1) vraća „-i“

en: Complex number
bs: Kompleksni broj

en: The IMAGINARY(string) returns the imaginary coefficient of a complex.
bs: IMAGINARY(niz znakova) vraća imaginarni dio kompleksnog broja.

en: IMAGINARY(string)
bs: IMAGINARY(niz znakova)

en: IMAGINARY("1.2+3.4i") returns 3.4
bs: IMAGINARY("1.2+3.4i") vraća 3.4

en: IMAGINARY("1.2") returns 0
bs: IMAGINARY("1.2") vraća 0

en: The IMREAL(string) returns the real coefficient of a complex.
bs: IMREAL(niz znakova) vraća realni dio kompleksnog broja.

en: IMREAL(string)
bs: IMREAL(niz znakova)

en: IMREAL("1.2+3.4i") returns 1.2
bs: IMREAL("1.2+3.4i") vraća 1.2

en: IMREAL("1.2i") returns 0
bs: IMREAL("1.2i") vraća 0

en: The IMCOS(string) returns the cosine of a complex number.
bs: IMCOS(niz znakova) vraća kosinus kompleksnog broja.

en: IMCOS(string)
bs: IMCOS(niz znakova)

en: IMCOS("1+i") returns "0.83373-0.988898i"
bs: IMCOS("1+i") vraća „0.83373-0.988898i“

en: IMCOS("12i") returns 81 377.4
bs: IMCOS("12i") vraća 81 377.4

en: The IMCOSH(string) returns the hyperbolic cosine of a complex number.
bs: IMCOSH(string)  vraća hiperbolički kosinus  kompleksnog broja.

en: IMCOSH("1+i") returns "0.83373+0.988898i"
bs: IMCOSH("1+i") vraća "0.83373+0.988898i"

en: IMCOSH("12i") returns 0.84358
bs: IMCOSH("12i") vraća 0.84358

en: The IMCOT(string) returns the cotangent of a complex number.
bs: IMCOT(string) vraća kotangens kompleksnog broja.

en: IMCOT("1+i") returns "0.21762-0.86801i"
bs: IMCOT("1+i") vraća "0.21762-0.86801i"

en: The IMCSC(string) returns the cosecant of a complex number.
bs: IMCSC(string) vraća kosekans kompleksnog broja..

en: IMCSC("1+i") returns "0.62151-0.30393i"
bs: IMCSC("1+i") vraća "0.62151-0.30393i"

en: The IMCSCH(string) returns the hyperbolic cosecant of a complex number.
bs: IMCSCH(string) vraća hiperbolički kosekans kompleksnog broja..

en: IMCSCH("1+i") returns "0.30393-i0.62151"
bs: IMCSCH("1+i") vraća "0.30393-i0.62151"

en: The IMSEC(string) returns the secant of a complex number.
bs: IMSEC(string) vraća sekans kompleksnog broja.

en: IMSEC("1+i") returns "0.49833+i0.59108"
bs: IMSEC("1+i") vraća "0.49833+i0.59108"

en: The IMSECH(string) returns the hyperbolic secant of a complex number.
bs: IMSECH(string) vraća hiperbolni sekans kompleksnog broja.

en: IMSECH("1+i") returns "0.49833-i0.59108"
bs: IMSECH("1+i") vraća "0.49833-i0.59108"

en: The IMSIN(string) function returns the sine of a complex number.
bs: IMSIN(niz znakova) funkcija vraća sinus kompleksnog broja.

en: IMSIN(string)
bs: IMSIN(niz znakova)

en: IMSIN("1+i") returns "1.29846+0.634964i"
bs: IMSIN("1+i") vraća „1.29846+0.634964i“

en: IMSIN("1.2") returns -0.536573
bs: IMSIN("1.2") vraća -0.536573

en: The IMSINH(string) function returns the hyperbolic sine of a complex number.
bs: IMSINH(string) funkcija vraća hiperbolički sinus kompleksnog broja.

en: IMSINH("1+i") returns "0.63496+1.29846i"
bs: IMSINH("1+i") vraća "0.63496+1.29846i"

en: IMSINH("1.2") returns 1.50946
bs: IMSINH("1.2") vraća 1.50946

en: The IMTAN(string) function returns the tangent of a complex number.
bs: IMTAN(string) funkcija vraća tangens kompleksnog broja.

en: IMTAN("1+i") returns "0.27175+1.08392i"
bs: IMTAN("1+i") vraća "0.27175+1.08392i"

en: IMTAN("1.2") returns 2.57215
bs: IMTAN("1.2") vraća 2.57215

en: The IMTANH(string) function returns the hyperbolic tangent of a complex number.
bs: IMTANH(string) funkcija vraća hiperbolički tangens kompleksnog broja.

en: IMTANH("1+i") returns "1.08392+0.27175i"
bs: IMTANH("1+i") vraća "1.08392+0.27175i"

en: IMTANH("1.2") returns 0.83365
bs: IMTANH("1.2") vraća 0.83365

en: The IMEXP(string) returns the exponential of a complex number.
bs: IMEXP(niz znakova) vraća eksponent kompleksnog broja.

en: IMEXP(string)
bs: IMEXP(niz znakova)

en: IMEXP("2-i") returns "3.99232-6.21768i"
bs: IMEXP("2-i") vraća "3.99232-6.21768i"

en: IMEXP("12i") returns "0.843854-0.536573i"
bs: IMEXP("12i") vraća „0.843854-0.536573i“

en: The IMLN(string) returns the natural logarithm of a complex number.
bs: IMLN(niz znakova) vraća prirodni logaritam kompleksnog broja.

en: IMLN(string)
bs: IMLN(niz znakova)

en: IMLN("3-i") returns "1.15129-0.321751i"
bs: IMLN("3-i") vraća „1.15129-0.321751i“

en: IMLN("12") returns 2.48491
bs: IMLN("12") vraća 2.48491

en: The IMLOG2(string) returns the base-2 logarithm of a complex number.
bs: IMLOG2(string) vraća logaritam baze 2 kompleksnog broja.

en: IMLOG2("3+4i") returns "2.321928+1.337804i"
bs: IMLOG2("3+4i") vraća "2.321928+1.337804i"

en: The IMLOG10(string) returns the base-10 logarithm of a complex number.
bs: IMLOG10(string)  vraća logaritam baze 10 kompleksnog broja.

en: IMLOG10("3+4i") returns "0.69897+0.402719i"
bs: IMLOG10("3+4i") vraća "0.69897+0.402719i"

en: The IMSQRT(string) returns the square root of a complex number.
bs: IMSQRT(niz znakova) vraća kvadratni korijen kompleksnog broja.

en: IMSQRT(string)
bs: IMSQRT(niz znakova)

en: IMSQRT("1+i") returns "1.09868+0.45509i"
bs: IMSQRT("1+i") vraća „1.09868+0.45509i“

en: IMSQRT("1.2i") returns "0.774597+0.774597i"
bs: IMSQRT("1.2i") vraća „0.774597+0.774597i“

en: Power
bs: Stepenovanje

en: The IMPOWER(string) returns a complex number raised to a power.
bs: IMPOWER(niz znakova) vraća kompleksni broj podignut na neki stepen.

en: IMPOWER(string)
bs: IMPOWER(niz znakova)

en: IMPOWER("4-i";2) returns "15-8i"
bs: IMPOWER("4-i";2) vraća „15-8i“

en: IMPOWER("1.2";2) returns 1.44
bs: IMPOWER("1.2";2) vraća 1.44

en: The IMSUM() returns the sum of several complex numbers of form x+yi.
bs: IMSUM() vraća sumu nekoliko kompleksnih brojeva u obliku x+yi.

en: IMSUM(value;value;...)
bs: IMSUM(vrijednost;vrijednost;...)

en: IMSUM(1.2;"3.4+5i") returns "4.6+5i"
bs: IMSUM(1.2;"3.4+5i") vraća „4.6+5i“

en: IMSUM(1.2;"1i") returns "1.2+i"
bs: IMSUM(1.2;"1i") vraća „1.2+i“

en: The IMDIV() returns the division of several complex numbers of form x+yi.
bs: IMDIV() vraća količnik nekoliko kompleksnih brojeva u obliku x+yi.

en: IMDIV(value;value;...)
bs: IMDIV(vrijednost;vrijednost;...)

en: IMDIV(1.2;"3.4+5i") returns "0.111597-0.164114i"
bs: IMDIV(1.2;"3.4+5i") vraća „0.111597-0.164114i“

en: IMDIV("12+i";"12-i") returns "0.986207+0.16551i"
bs: IMDIV("12+i";"12-i") vraća „0.986207+0.16551i“

en: The IMSUB() returns the difference of several complex numbers of form x+yi.
bs: IMSUB() vraća razliku između nekoliko kompleksnih brojeva u obliku x+yi.

en: IMSUB(value;value;...)
bs: IMSUB(vrijednost;vrijednost;...)

en: IMSUB(1.2;"3.4+5i") returns "-2.2-5i"
bs: IMSUB(1.2;"3.4+5i") vraća "-2.2-5i"

en: IMSUB(1.2;"1i") returns "1.2-i"
bs: IMSUB(1.2;"1i") vraća „1.2-i“

en: The IMPRODUCT() returns the product of several complex numbers of form x+yi.
bs: IMPRODUCT() vraća proizvod nekoliko kompleksnih brojeva u obliku x+yi.

en: IMPRODUCT(value;value;...)
bs: IMPRODUCT(vrijednost;vrijednost;...)

en: IMPRODUCT(1.2;"3.4+5i") returns "4.08+6i"
bs: IMPRODUCT(1.2;"3.4+5i") vraća „4.08+6i“

en: IMPRODUCT(1.2;"1i") returns "+1.2i"
bs: IMPRODUCT(1.2;"1i") vraća „+1.2i“

en: The IMCONJUGATE(complex number) returns the conjugate of a complex number of form x+yi.
bs: IMCONJUGATE(kompleksni broj) vraća konjugovani broj kompleksnog broja u obliku x+yi.

en: IMCONJUGATE(complex number)
bs: IMCONJUGATE(kompleksni broj)

en: IMCONJUGATE("1.2+5i") returns "1.2-5i"
bs: IMCONJUGATE("1.2+5i") vraća „1.2-5i“

en: IMCONJUGATE("-i") returns "i"
bs: IMCONJUGATE("-i") vraća „i“

en: IMCONJUGATE("12") returns "12"
bs: IMCONJUGATE("12") vraća „12“

en: The IMARGUMENT(complex number) returns the argument of a complex number of form x+yi.
bs: IMARGUMENT(kompleksni broj) vraća argument kompleksnog broja u obliku x+yi.

en: IMARGUMENT(complex number)
bs: IMARGUMENT(kompleksni broj)

en: IMARGUMENT("1.2+5i") returns 0.6072
bs: IMARGUMENT("1.2+5i") vraća 0.6072

en: IMARGUMENT("-i") returns -1.57079633
bs: IMARGUMENT("-i") vraća -1.57079633

en: IMARGUMENT("12") returns "#Div/0"
bs: IMARGUMENT("12") vraća „#Div/0“

en: The IMABS(complex number) returns the norm of a complex number of form x+yi.
bs: IMABS(kompleksni broj) vraća apsolutnu vrijednost kompleksnog broja u obliku x+yi.

en: IMABS(complex number)
bs: IMABS(kompleksni broj)

en: IMABS("1.2+5i") returns 5.1419
bs: IMABS("1.2+5i") vraća 5.1419

en: IMABS("-i") returns 1
bs: IMABS("-i") vraća 1

en: IMABS("12") returns 12
bs: IMABS("12") vraća 12

en: Floating point value
bs: Vrijednost u pokretnom zarezu

en: The DELTA() function returns 1 if x equals y, otherwise returns 0. y defaults to 0.
bs: Funkcija DELTA() vraća 1 ako je x jednako y, inače vraća 0. y je podrazumevano 0.

en: DELTA(1.2; 3.4) returns 0
bs: DELTA(1.2; 3.4) vraća 0

en: DELTA(3; 3) returns 1
bs: DELTA(3; 3) vraća 1

en: DELTA(1; TRUE) returns 1
bs: DELTA(1; TRUE) vraća 1

en: The GESTEP() function returns 1 if x greater or equals y, otherwise returns 0. y defaults to 0.
bs: Funkcija GESTEP() vraća 1 ako je x veće ili jednako y, inače vraća 0. y je podrazumevano 0.

en: GESTEP(1.2; 3.4) returns 0
bs: GESTEP(1.2; 3.4) vraća 0

en: GESTEP(3; 3) returns 1
bs: GESTEP(3; 3) vraća 1

en: GESTEP(0.4; TRUE) returns 0
bs: GESTEP(0.4; TRUE) vraća 0

en: GESTEP(4; 3) returns 1
bs: GESTEP(4; 3) vraća 1

en: Financial
bs: Finansije

en: Issue date
bs: Datum izdavanja

en: First interest
bs: Prva kamata

en: Settlement
bs: Poravnjanje

en: Annual rate of security
bs: Godišnji nivo sigurnosti

en: Par value
bs: Jednaka vrijednost

en: Number of payments per year
bs: Broj isplata po godini

en: Day counting basis
bs: Osnova brojanja dana

en: The ACCRINT function returns accrued interest for a security which pays periodic interest. Allowed frequencies are 1 - annual, 2 - semi-annual or 4 - quarterly. Basis is the type of day counting you want to use: 0: US 30/360 (default), 1: real days, 2: real days/360, 3: real days/365 or 4: European 30/360.
bs: Funkcija ACCRINT vraća akrualnu kamatu za osiguranje koje plaća periodičnu kamatu. Dopuštene učestanosti su 1 - godišnje, 2 - polugodišnje ili 4 - kvaralno. Baza je tip brojanja dana koji želite koristiti: 0: US 30/360 (podrazumijevano), 1: Stvarni dani, 2: stvarni dani/360, 3: stvarni dani/365 ili 4: Evropski 30/360.

en: ACCRINT(issue; first interest; settlement; rate; par; frequency; basis)
bs: ACCRINT(datum izdavanja; prva kamata; poravnjanje; stopa; jednaka vrijednost; učestanost; osnova)

en: ACCRINT("2/28/2001"; "8/31/2001"; "5/1/2001"; 0.1; 1000; 2; 0) returns 16,944
bs: ACCRINT("2/28/2001"; "8/31/2001"; "5/1/2001"; 0.1; 1000; 2; 0) vraća 16,944

en: The ACCRINTM function returns accrued interest for a security which pays interests at maturity date. Basis is the type of day counting you want to use: 0: US 30/360 (default), 1: real days, 2: real days/360, 3: real days/365 or 4: European 30/360.
bs: Funkcija ACCRINTM vraća akrualnu kamatu za osiguranje koje plaća kamatu po danu dospijeća. Dopuštene učestanosti su 1 - godišnje, 2 - polugodišnje ili 4 - kvaralno. Baza je tip brojanja dana koji želite koristiti: 0: US 30/360 (podrazumijevano), 1: Stvarni dani, 2: stvarni dani/360, 3: stvarni dani/365 ili 4: Evropski 30/360.

en: ACCRINTM(issue; settlement; rate; par; basis)
bs: ACCRINTM(datum izdavanja; poravnjanje; stopa; jednaka vradnost; osnova)

en: ACCRINTM("2/28/2001"; "8/31/2001"; 0.1; 100) returns 5.0278
bs: ACCRINTM("2/28/2001"; "8/31/2001"; 0.1; 100) vraća 5.0278

en: Cost
bs: Cijena

en: Pv
bs: Sv

en: Fv
bs: Bv

en: The AMORDEGRC function calculates the amortization value for the French accounting system using degressive depreciation.
bs: AMORDEGRC funkcija izračunava vrijednost amortizacije za francuski računovodstveni sistem koristeći silazne amortizacije.

en: AMORDEGRC( Cost; purchaseDate; firstPeriodEndDate; salvage; period; rate; basis)
bs: AMORDEGRC(Trošak; DatumKupovine, PrviPeriodKrajnjegDatuma, spašavanje, razdoblje; stopa; osnova)

en: AMORDEGRC( 1000; "2006-02-01"; "2006-12-31"; 10; 0; 0.1; 1 ) returns 228
bs: AMORDEGRC( 1000; "2006-02-01"; "2006-12-31"; 10; 0; 0.1; 1 ) vraća 228

en: The AMORLINC function calculates the amortization value for the French accounting system using linear depreciation.
bs: AMORLINC funkcija izračunava vrijednost amortizacije za francuski računovodstveni sistem korištenjem linearne amortizacije.

en: AMORLINC( Cost; purchaseDate; firstPeriodEndDate; salvage; period; rate; basis)
bs: AMORLINC(Trošak; DatumKupovine, PrviPeriodKrajnjegDatuma, spašavanje, razdoblje; stopa; osnova)

en: AMORLINC( 1000; "2004-02-01"; "2004-12-31"; 10; 0; 0.1; 1 ) returns 91.256831
bs: AMORLINC( 1000; "2004-02-01"; "2004-12-31"; 10; 0; 0.1; 1 ) vraća 91.256831

en: Principal
bs: Glavnica

en: Interest rate
bs: Kamatna stopa

en: Periods per year
bs: Perioda po godini

en: Years
bs: Godina

en: The COMPOUND() function returns the value of an investment, given the principal, nominal interest rate, compounding frequency and time. For example: $5000 at 12% interest compounded quarterly for 5 years will become COMPOUND(5000;0.12;4;5) or $9030.56.
bs: Funkcija COMPOUND() vraća vrijednost investicije za datu glavnicu, nominalnu kamatnu stopu, složenu učestanost i vrijeme. Na primjer: 5000$ sa 12% kamate složeno kvartalno za 5 godina će postati COMPOUND(5000;0.12;4;5) ili $9030.56.

en: COMPOUND(initial;interest;periods;periods_per_year)
bs: COMPOUND(početno;kamata;periodi;perioda po godini)

en: COMPOUND(5000;0.12;4;5) equals 9030.56
bs: COMPOUND(5000;0.12;4;5) je 9030.56

en: The CONTINUOUS() function calculates the return on continuously compounded interest, given the principal, nominal rate and time in years. For example: $1000 earning 10% for 1 year becomes CONTINUOUS(1000;.1;1) or $1105.17.
bs: Funkcija CONTINUOUS() sračunava neprestanu zbirnu kamatu za datu glavnicu, nominalnu stopu i vrijeme u godinama. Na primjer: 1000$ sa zaradom od 10% za jednu godinu postaje CONTINUOUS(1000;.1;1) ili 1105.17$.

en: CONTINOUS(principal;interest;years)
bs: CONTINOUS(glavnica;kamata;godine)

en: CONTINUOUS(1000;0.1;1) equals 1105.17
bs: CONTINUOUS(1000;0.1;1) je 1105.17

en: Maturity
bs: Starost

en: Frequency
bs: Učestanost

en: The COUPNUM function returns the number of coupons to be paid between the settlement and the maturity. Basis is the type of day counting you want to use: 0: US 30/360 (default), 1: real days, 2: real days/360, 3: real days/365 or 4: European 30/360.
bs: COUPNUM funkcija vraća broj kupona koji se plaćaju između useljenja i dospijeća.  Osnova je tip dnevnog brojanja 0: US 30/360 (podrazumijevano), 1: Stvarni dani, 2: stvarni dani/360, 3: stvarni dani/365 ili 4: Evropski 30/360.

en: COUPNUM(settlement; maturity; frequency; basis)
bs: COUPNUM(poravnjanje; dospeće; učestanost; osnova)

en: COUPNUM("2/28/2001"; "8/31/2001"; 2; 0) returns 1
bs: COUPNUM("2/28/2001"; "8/31/2001"; 2; 0) vraća 1

en: periods
bs: periodi

en: value
bs: vrijednost

en: start
bs: početak

en: end
bs: kraj

en: type
bs: tip

en: Calculates the cumulative interest payment.
bs: Izračunava kumulativno plaćanje kamate.

en: CUMIPMT(rate; periods; value; start; end; type)
bs: CUMIPMT(stopa; periodi; vrijednost; start; kraj; tip)

en: CUMIPMT( 0.06/12; 5*12; 100000; 5; 12; 0 ) equals -3562,187023
bs: CUMIPMT( 0.06/12; 5*12; 100000; 5; 12; 0 ) jendako -3562,187023

en: Calculates the cumulative principal payment.
bs: Izračunava kumulativno plaćanje osnovice.

en: CUMPRINC(rate; periods; value; start; end; type)
bs: CUMPRINC(stopa; periodi; vrijednost; start; kraj; tip)

en: CUMPRINC( 0.06/12; 5*12; 100000; 5; 12; 0 ) equals -11904.054201
bs: CUMPRINC( 0.06/12; 5*12; 100000; 5; 12; 0 ) jednako -11904.054201

en: Salvage
bs: Ušteda

en: Life
bs: Život

en: The DB() function will calculate the depreciation of an asset for a given period using the fixed-declining balance method. Month is optional, if omitted it is assumed to be 12.
bs: Funkcija DB() će izračunati amortizaciju osnovnog sredstva za zadati period koristeći fiksno-degresivni metod bilansiranja. Mjesec je opcion, a ako se izostavi biće pretpostavljena vrijednost 12.

en: DB(cost; salvage value; life; period [;month])
bs: DB(izdatak; neamortizovana vrijednost; trajanje; period [;mesec])

en: DB(8000;400;6;3) equals 1158.40
bs: DB(8000;400;6;3) je 1158.40

en: DB(8000;400;6;3;2) equals 1783.41
bs: DB(8000;400;6;3;2) je 1783.41

en: Factor
bs: Faktor

en: The DDB() function calculates the depreciation of an asset for a given period using the arithmetic-declining method. The factor is optional, if omitted it is assumed to be 2. All the parameter must be greater than zero.
bs: Funkcija DDB() računa amortizaciju nekog osnovnog sredstva za zadati period koristeći metodu aritmetičke digresije. Faktor je opcion, ukoliko se izostavi biće pretpostavljena vrijednost 2. Svi parametri moraju biti veći od nule.

en: DDB(cost; salvage value; life; period [;factor])
bs: DDB(izdatak; neamortizovana vrijednost; trajanje; period [;faktor])

en: DDB(75000;1;60;12;2) returns 1721.81
bs: DDB(75000;1;60;12;2) daje 1721.81

en: Price per $100 face value
bs: Cijena po 100$ vrijednosti

en: Redemption
bs: Namirenje duga

en: The DISC function returns the discount rate for a security. Basis is the type of day counting you want to use: 0: US 30/360 (default), 1: real days, 2: real days/360, 3: real days/365 or 4: European 30/360.
bs: DISC funfunkcija vraća popust za sigurnosti. Osnova je tip dnevnog brojanja 0: US 30/360 (podrazumijevano), 1: Stvarni dani, 2: stvarni dani/360, 3: stvarni dani/365 ili 4: Evropski 30/360.

en: DISC(settlement; maturity; par; redemption [; basis ] )
bs: DISC(rješenje; završenost; jednakost; otkup [; osnova ] )

en: DISC("2/28/2001"; "8/31/2001"; 12; 14) returns 0.2841
bs: DISC("2/28/2001"; "8/31/2001"; 12; 14) vraća 0.2841

en: Fractional Dollar
bs: Frakcioni dolar

en: The DOLLARDE() function returns a dollar price expressed as a decimal number. The fractional dollar is the number to be converted and the fraction is the denominator of the fraction
bs: DOLLARDE() vraća cijenu dolara izraženu kao decimalan broj. Frakcioni dolar je broj za pretvaranje i razlomak je imenilac razlomka.

en: DOLLARDE(fractional dollar; fraction)
bs: DOLLARDE(frakcioni dolar; razlomak)

en: DOLLARDE(1.02; 16) - stands for 1 and 2/16 - returns 1.125
bs: DOLLARDE(1.02; 16) - značo 1 i 2/16 - vraća 1.125

en: Decimal Dollar
bs: Decimalni dolar

en: The DOLLARFR() function returns a dollar price expressed as a fraction. The decimal dollar is the number to be converted and the fraction is the denominator of the fraction
bs: Funkcija DOLLARFR() vraća cijenu dolara izraženu kao razlomak. Decimalni dolar je broj za pretvaranje a razlomak je imenilac razlomka.

en: DOLLARFR(fractional dollar; fraction)
bs: DOLLARFR(frakcioni dolar; razlomak)

en: DOLLARFR(1.125; 16) returns 1.02. (1 + 2/16)
bs: DOLLARFR(1.125; 16) vraća 1.02. (1 + 2/16)

en: Rate
bs: Stopa

en: Present value (PV)
bs: Trenutna vrijednost (PV)

en: Future value (FV)
bs: Buduća vrijednost (FV)

en: Returns the number of periods needed for an investment to retain a desired value.
bs: Vraća broj perioda potrebnih da investicija dostigne željenu vrijednost.

en: DURATION(rate; pv; fv)
bs: DURATION(stopa; pv; fv)

en: DURATION(0.1; 1000; 2000) returns 7.27
bs: DURATION(0.1; 1000; 2000) vraća 7.27

en: Coupon
bs: Kupon

en: Yield
bs: Prinos

en: Basis
bs: Osnova

en: Returns the Macauley duration of a fixed interest security in years.
bs: Vraća Macauley trajanje fiksne kamatne sigurnosti u godinama.

en: DURATION_ADD(Settlement; Maturity; Coupon; Yield; Frequency; Basis)
bs: DURATION_ADD(Rješenje; Završenost; Kupon; Prinos; Učestalost; Osnova)

en: DURATION_ADD( "1998-01-01"; "2006-01-01"; 0.08; 0.09; 2; 1 ) returns 5.9937749555
bs: DURATION_ADD( "1998-01-01"; "2006-01-01"; 0.08; 0.09; 2; 1 ) vraća 5.9937749555

en: Nominal interest rate
bs: Nominalna kamatna stopa

en: Periods
bs: Periodi

en: The EFFECT() function calculates the effective yield for a nominal interest rate (annual rate or APR). For example: 8% interest compounded monthly provides an effective yield of EFFECT(.08;12) or 8.3%.
bs: Funkcija EFFECT() sračunava efektivnu sumu za nominalnu kamatnu stopu. Na primjer: 8% kamate sabrane mjesečno obezbeđuje efektivnu vrijednost od EFFECT(.08;12) ili 8.3%.

en: EFFECT(nominal;periods)
bs: EFFECT(nominalna vrijednost;periodi)

en: EFFECT(0.08;12) equals 0.083
bs: EFFECT(0.08;12) je 0.083

en: The EFFECTIVE() function calculates the effective yield for a nominal interest rate (annual rate or APR). It is the same as the EFFECT function.
bs: Funkcija EFFECTIVE() računa efektivnu sumu za nominalnu kamatnu stopu (godišnju stopu). Isto kao funkcija EFFECT.

en: EFFECTIVE(nominal;periods)
bs: EFFECTIVE(nominalno;periodi)

en: The EURO() function converts one Euro to a given national currency in the European monetary union. Currency is one of the following: ATS (Austria), BEF (Belgium), CYP (Cyprus), DEM (Germany), EEK (Estonia), ESP (Spain), EUR (Euro), FIM (Finland), FRF (France), GRD (Greece), IEP (Ireland), ITL (Italy), LTL (Lithuania), LUF (Luxembourg), LVL (Latvia), MTL (Malta), NLG (Netherlands), PTE (Portugal), SIT (Slovenia), or SKK (Slovakia).
bs: EURO() funkcija konvertuje jedan Euro u datu  nacionalnu valutu u Evropskoj monetarnoj uniji.Valuta je jedna od sljedećih: ATS (Austrija), BEF (Belgija), CYP (Kipar), DEM (Njemačka), EEK (Estonija), ESP (Španija), EUR (Euro), FIM (Finska), FRF (Francuska), GRD (Grčka), IEP (Irska), ITL (Italija), LTL (Litvanija),LUF (Luxemburg), LVL (Latvija), MTL (Malta), NLG (Nizozemska), PTE (Portugal), SIT (Slovenija), or SKK (Slovačka).

en: EURO(currency)
bs: EURO(valuta)

en: EURO("DEM") equals 1.95583
bs: EURO("DEM") je 1.95583

en: Source currency
bs: Izvorna valuta

en: Target currency
bs: Odredišna valuta

en: The EUROCONVERT() function converts a number from one national currency to another currency in the European monetary union by using EURO an intermediary. Currency is one of the following: ATS (Austria), BEF (Belgium), DEM (Germany), ESP (Spain), EUR (Euro), FIM (Finland), FRF (France), GRD (Greece), IEP (Ireland), ITL (Italy), LUF (Luxembourg), NLG (Netherlands), or PTE (Portugal).
bs: EUROCONVERT() funkcija konvertuje broj od jedne nacionalne valuteu drugu valutu u Evropskoj monetarnoj uniji koristeći Euro kao posrednika.Valuta je jedna od sljedećih: ATS (Austrija), BEF (Belgija), DEM (Njemačka), ESP (Španija), EUR (Euro), FIM (Finska), FRF (Francuska), GRD (Grčka), IEP (Irska), ITL (Italija), LUF (Luksemburg), NLG (Holandija), or PTE (Portugal).

en: EUROCONVERT(number; source currency; target currency)
bs: EUROCONVERT(broj; izvorna valuta;odabrana valuta)

en: EUROCONVERT(1; "EUR"; "DEM") equals 1.95583
bs: EUROCONVERT(1; "EUR"; "DEM") jednako 1.95583

en: Present value
bs: Trenutna vrijednost

en: The FV() function returns the future value of an investment, given the yield and the time elapsed. If you have $1000 in a bank account earning 8% interest, after two years you will have FV(1000;0.08;2) or $1166.40.
bs: Funkcija FV() vraća buduću vrijednost investicije, davanjem prihoda i proteklog vremena. Ako imate 1000$ na računu u banci zarađujući 8% kamate, posle dvije godine imaćete FV(1000;0.08;2) ili 1166.40$.

en: FV(present value;yield;periods)
bs: FV(trenutna vrijednost;vrijednost;periodi)

en: FV(1000;0.08;2) equals 1166.40
bs: FV(1000;0.08;2) je 1166.40

en: Payment per period
bs: Isplata po periodu

en: The FV_ANNUITY() function returns the future value of a stream of payments given the amount of the payment, the interest rate and the number of periods. For example: If you receive $500 per year for 20 years, and invest it at 8%, the total after 20 years will be FV_annuity(500;0.08;20) or $22,880.98. This function assumes that payments are made at the end of each period.
bs: Funkcija FV_ANNUITY() vraća buduću vrijednost niza isplata za datu sumu isplata, kamatnu stopu i broj perioda. Ako primate 500$ za 20 godina, i uložite ih sa 8% kamate, ukupna suma posle 20 godina će biti FV_ANNUITY(500;0.08;20) ili $22,880.98. Ova funkcija pretpostavlja da se isplate vrše na kraju svakog perioda.

en: FV_ANNUITY(amount;interest;periods)
bs: FV_ANNUITY(suma;kamata;periodi)

en: FV_ANNUITY(1000;0.05;5) equals 5525.63
bs: FV_ANNUITY(1000;0.05;5) je 5525,63

en: Investment
bs: Investicija

en: The INTRATE function returns the interest rate for a fully invested security. Basis is the type of day counting you want to use: 0: US 30/360 (default), 1: real days, 2: real days/360, 3: real days/365 or 4: European 30/360.
bs: The INTRATE funkcija vraća kamatnu stopu za puno investiranu sigurnost. Osnova je tip dnevnog brojanja 0: US 30/360 (podrazumijevano), 1: Stvarni dani, 2: stvarni dani/360, 3: stvarni dani/365 ili 4: Evropski 30/360.

en: INTRATE(settlement; maturity; investment; redemption; basis)
bs: INTRATE(poravnjanje; starost; investicija; namirenje duga; osnova)

en: INTRATE("2/28/2001"; "8/31/2001"; 1000000; 2000000; 1) returns 1.98
bs: INTRATE("2/28/2001"; "8/31/2001"; 1000000; 2000000; 1) vraća 1.98

en: Number of periods
bs: Broj perioda

en: Present values
bs: Trenutne vrijednosti

en: Future value (optional)
bs: Buduća vrijednost (opciono)

en: Type (optional)
bs: Vrsta (opciono)

en: IPMT calculates the amount of a payment of an annuity going towards interest.
bs: IPMT sračunava iznos isplate za dospijeća koja idu ka kamati.

en: Rate is the periodic interest rate.
bs: Stopa je periodična kamatna stopa.

en: Period is the amortizement period. 1 for the first and NPER for the last period.
bs: Period je period amortizacije . 1 je za prvi, a NPER za posljednji period.

en: NPER is the total number of periods during which annuity is paid.
bs: NPER je ukupan broj perioda za vrijeme kojih su dospijeća isplaćena.

en: PV is the present value in the sequence of payments.
bs: PV je trenutna vrijednost niza isplata.

en: FV (optional) is the desired (future) value.  default: 0.
bs: FV (opciono)je željena (buduća) vrijednost. Podrazumevano: 0.

en: Type (optional) defines the due date. 1 for payment at the beginning of a period and 0 (default) for payment at the end of a period.
bs: Vrsta (opciono) definiše datum dospijeća. 1 za isplatu na početku perioda i 0 (podrazumevano) za isplatu na kraju perioda.

en: The example shows the interest to pay in the last year of a three year loan. The interest rate is 10 percent.
bs: Primjer pokazuje kamatu za isplatu u posljednjoj godini trogodišnjeg zajma. Kamatna stopa ja 10%.

en: IPMT(Rate; Period; NPer; PV; FV; Type)
bs: IPMT(stopa; period; NPer; PV; FV; vrsta)

en: IPMT(0.1;3;3;8000) equals -292.45
bs: IPMT(0.1;3;3;8000) je -292.45

en: The IRR function calculates the internal rate of return for a series of cash flows.
bs: IRR funkcija izračunava internu stopu prinosa za niz novčanih tokova.

en: IRR( Values[; Guess = 0.1 ] )
bs: IRR( Vrijednosti[; Pogađanje = 0.1 ] )

en: Present values (PV)
bs: Trenutne vrijednosti (PV)

en: Calculates the interest paid on a given period of an investment.
bs: Sračunava kamatu isplaćenu za dati period investicije.

en: Period is the amortizement period. 1 for the first and NPer for the last period.
bs: Period je period amortizacije. 1 je za prvi, a NPer za posljednji period.

en: NPer is the total number of periods during which annuity is paid.
bs: NPer je ukupan broj perioda za vrijeme kojih su dospijeća isplaćena.

en: ISPMT(Rate; Period; NPer; PV)
bs: ISPMT(stopa; period; NPer; PV)

en: ISPMT(0.1; 1; 3; 8000000) equals -533333
bs: ISPMT(0.1; 1; 3; 8000000) je -533333

en: Face value
bs: Nazivna vrijednost

en: Coupon rate
bs: Stopa kupona

en: Coupons per year
bs: Kupona po godini

en: Market interest rate
bs: Tržišna kamatna stopa

en: The LEVEL_COUPON() function calculates the value of a level-coupon bond. For example: if the interest rate is 10%, a $1000 bond with semi-annual coupons at a rate of 13% that matures in 4 years is worth LEVEL_COUPON(1000;.13;2;4;.1) or $1096.95.
bs: Funkcija LEVEL_COUPON() sračunava vrijednost nivovske kuponske mjenice. Na primjer: ako je kamatna stop 10%, mjenica od 1000$ sa poluperiodičnim kuponima pri stopi od 13% koja dospeva za 4 godine vrijedi LEVEL_COUPON(1000;.13;2;4;.1) ili 1096.95$.

en: LEVEL_COUPON(face value;coupon rate;coupons per year;years;market rate)
bs: LEVEL_COUPON(nominalna vrijednost;kuponska rata;kupon za godinu;godine;stopa na tržištu)

en: LEVEL_COUPON(1000;.13;2;4;.1) equals 1096.95
bs: LEVEL_COUPON(1000;.13;2;4;.1) je 1096.95

en: The MDURATION() function will calculate the modified Macauley duration of a fixed interest security in years.
bs: MDURATION() funkcija će izračunati promjene Macauley trajanja za fiksnu kamatnu sigurnosti u godinama.

en: MDURATION( Settlement; Maturity; Coupon; Yield; Frequency; [ Basis=0 ])
bs: MDURATION( Rješenost; Završenost; Kupon; Prinos; Učestalost; [ Osnova=0 ])

en: MDURATION("2004-02-01"; "2004-05-31"; 0.08; 0.09; 2; 0) returns 0.316321106
bs: MDURATION("2004-02-01"; "2004-05-31"; 0.08; 0.09; 2; 0) vraća 0.316321106

en: Reinvestment
bs: Reinvestiranje

en: The MIRR() function will calculate the modified internal rate of return (IRR) of a series of periodic investments.
bs: MIRR() funkcija će izračunati promjene interne stope povrata (IRR) za niz periodičnih ulaganja.

en: MIRR(values; investment; reinvestment)
bs: MIRR(vrijednost; investicija; reinvesticija)

en: MIRR({100;200;-50;300;-200}, 5%, 6%) equals 34.2823387842%
bs: MIRR({100;200;-50;300;-200}, 5%, 6%) jednako 34.2823387842%

en: Effective interest rate
bs: Efektivna kamatna stopa

en: The NOMINAL() function calculates the nominal (stated) interest rate for an effective (annualized) interest rate compounded at given intervals. For example: to earn 8% on an account compounded monthly, you need a return of NOMINAL(.08;12) or 7.72%.
bs: NOMINAL() izračunava nominalnu (iskazanu) kamatnu stopu za efektivnu (prihodnu) kamatnu stopu sabranu za date periode. Na primjer da biste zaradili 8% na računu sabirano mjesečno, trebaće vam povraćaj od NOMINAL(.08;12) ili 7.72%.

en: NOMINAL(effective;periods)
bs: NOMINAL(efektiva;periodi)

en: NOMINAL(0.08;12) equals 0.0772
bs: NOMINAL(0.08;12) je 0.0772

en: Payment
bs: Isplata

en: Future value (FV - optional)
bs: Buduća vrijednost (FV - opciono)

en: Returns the number of periods of an investment.
bs: Vraća broj perioda investicije.

en: NPER(rate;payment;pv;fv;type)
bs: NPER(stopa;isplata;pv;fv;vrsta)

en: NPER(0.1; -100; 1000) equals 11
bs: NPER(0.1; -100; 1000) je 11

en: NPER(0.06; 0; -10000; 20000 ;0) returns 11.906
bs: NPER(0.06; 0; -10000; 20000 ;0) vraća 11.906

en: Values (array)
bs: Vrijednost(niz)

en: The net present value (NPV) for a series of periodic cash flows.
bs: Neto sadašnja vrijednost (NPV) za niz periodičnih novčanih tokova.

en: Computes the net present value for a series of periodic cash flows with the
                   discount rate Rate. Values should be positive if they are received as income, and
                       negative if the amounts are expenditure.
bs: Izračunava neto sadašnju vrijednost za niz periodičnih novčanih tokova s
                   diskontnom stopom- Vrijednosti trebaju biti pozitivne ako su primili kao prihod, a
                       negativna ako su iznosi rashoda.

en: NPV(Rate; Values)
bs: NPV(Stopa; Vrijednost)

en: Last
bs: Zadnje

en: AnnualYield
bs: GodišnjiPrinos

en: The ODDLPRICE function calculates the value of the security per 100 currency units of face value. The security has an irregular last interest date.
bs: ODDLPRICE funkcija izračunava vrijednosti vrijednosnog papira na 100 novčanih jedinica od nominalne vrijednosti. Osiguranje ima nepravilan posljednji datum.

en: ODDLPRICE( Settlement; Maturity; Last; Rate; AnnualYield; Redemption; Frequency [; Basis = 0 ] )
bs: ODDLPRICE( Rješenje; Završenost; krajnji; Stopa; GodišnjiPrinos; Otkup; Učestalost [; Osnova = 0 ] )

en: ODDLPRICE(DATE(1990;6;1);DATE(1995;12;31);DATE(1990;1;1);3%;5%;100;2) returns 90.991042345
bs: ODDLPRICE(DATE(1990;6;1);DATE(1995;12;31);DATE(1990;1;1);3%;5%;100;2) vraća 90.991042345

en: Price
bs: Cijena

en: The ODDLYIELD function calculates the yield of the security which has an irregular last interest date.
bs: ODDLYIELD  funkcija računa prinos vrijednosnice koja ima nepravilan zadnji datum interesa.

en: ODDLYIELD( Settlement; Maturity; Last; Rate; Price; Redemption; Frequency [; Basis = 0 ] )
bs: ODDLYIELD( Rješenje; Završenost; krajnji; Stopa; Cijena; Otkup; Učestalost [; Osnova = 0 ] )

en: ODDLYIELD(DATE(1990;6;1);DATE(1995;12;31);DATE(1990;1;1);3%;91;100;2) returns 4.997775351
bs: ODDLYIELD(DATE(1990;6;1);DATE(1995;12;31);DATE(1990;1;1);3%;91;100;2) vraća 4.997775351

en: Number of periods (NPer)
bs: Broj perioda (NPer)

en: PMT returns the amount of payment for a loan based on a constant interest rate and constant payments (each payment is equal amount).
bs: PMT vraća iznos isplate za zajam zasnovan na konstantnoj kamatnoj stopi i konstantnim isplatama (svaka isplata je jednakog iznosa).

en: PMT(rate; nper ; pv [; fv = 0 [; type = 0 ]] )
bs: PMT(stopa; nper ; pv [; fv = 0 [; type = 0 ]] )

en: PMT(0.1; 4; 10000) equals -3154.71
bs: PMT(0.1; 4; 10000) je -3154.71

en: PPMT calculates the amount of a payment of an annuity going towards principal.
bs: PPMT sračunava iznos isplate za dospijeća koja idu ka glavnici.

en: PPMT(Rate; Period; NPer; PV [; FV = 9 [; Type = 0 ]] )
bs: PPMT(Stopa; Period; NPer; PV [; FV = 9 [; Type = 0 ]] )

en: PPMT(0.0875;1;36;5000;8000;1) equals -18.48
bs: PPMT(0.0875;1;36;5000;8000;1) je -18.48

en: Issue
bs: Ishod

en: Discount rate
bs: Popust

en: PRICEMAT Calculate the price per 100 currency units of face value of the security that pays interest on the maturity date.
bs: PRICEMAT Izračunajte cijenu na 100 novčanih jedinica od nominalne vrijednosti vrijednosnice koja plaća kamatu na dan dospijeća.

en: Basis     Calculation method
bs: Osnova metoda proračuna

en:   0       US method, 12 months, each month with 30 days
bs:   0 US metoda,12 mjeseci,svaki mjesec sa 30 dana

en:   1       Actual number of days in year, actual number of days in months
bs:   1 Trenutni broj dana u godini,trenutni broj dana u mjesecu

en:   2       360 days in a year, actual number of days in months
bs:   2 360 dana u godini,trenutni broj dana u mjesecu

en:   4       365 days in a year,  actual number of days in months
bs:   4 365 dana u godini,trenutni broj dana u mjesecu

en:   5       European method, 12 months, each month has 30 days
bs:   5 Evropski metod,12 mjeseci,svaki mjesec ima 30 dana

en: PRICEMAT(settlement; maturity; issue; rate; yield [; basis = 0 ] )
bs: PRICEMAT(rješenje; završenost; ishod; rata; prinos [; osnova = 0 ] )

en: PRICEMAT(DATE(1990;6;1);DATE(1995;12;31);DATE(1990;1;1);6%;5%) returns 103.819218241
bs: PRICEMAT(Datum(1990;6;1);Datum(1995;12;31);Datum(1990;1;1);6%;5%) vraća 103.819218241

en: Future value
bs: Buduća vrijednost

en: The PV() function returns the present value of an investment -- the value today of a sum of money in the future, given the rate of interest or inflation. For example if you need $1166.40 for your new computer and you want to buy it in two years while earning 8% interest, you need to start with PV(1166.4;0.08;2) or $1000.
bs: Funkcija PV() vraća trenutnu vrijednost investicije - vrijednost današnje sume sume novca u budućnosti, za datu kamatnu stopu ili inflaciju. Na primjer ako vam je potrebno $1166.40$ za vaš novi računar i želite da ga kupite za dvije godine pri tome zarađujući 8% kamate, morate početi sa PV(1166.4;0.08;2) ili 1000$.

en: PV(future value;rate;periods)
bs: PV(buduća vrijednost;stopa;periodi)

en: PV(1166.4;0.08;2) equals 1000
bs: PV(1166.4;0.08;2) je 1000

en: The PV_ANNUITY() function returns the present value of an annuity or stream of payments. For example: a "million dollar" lottery ticket that pays $50,000 a year for 20 years, with an interest rate of 5%, is actually worth PV_ANNUITY(50000;0.05;20) or $623,111. This function assumes that payments are made at the end of each period.
bs: Funkcija PV_ANNUITY() vraća trenutnu vrijednost dospijeća ili niza isplata. Na primjer: lutrijski tiket od „milion dolara“ koji donosi 50.000$ godišnje za 20 godina, sa kamatnom stopom od 5%, u stvari vrijedi PV_ANNUITY(50000;0.05;20) ili 623.111$. Ova funkcija pretpostavlja da se isplate vrše na kraju svakog perioda.

en: PV_ANNUITY(amount;interest;periods)
bs: PV_ANNUITY(suma;kamata;periodi)

en: PV_ANNUITY(1000;0.05;5) equals 4329.48
bs: PV_ANNUITY(1000;0.05;5) je 4329,48

en: Payment period
bs: Period plaćanja

en: Regular payments
bs: Regularna plaćanja

en: The RATE() function computes the constant interest rate per period of an investment.
bs: Funkcija RATE() računa konstantu kamatnu stopu po periodu invesivije.

en: RATE(nper;pmt;pv;fv;type;guess)
bs: RATE(brper;plać;pv;kv;tip;pretp)

en: RATE(4*12;-200;8000) equals 0.007701472
bs: RATE(4*12;-200;8000) hednako 0.007701472

en: The RECEIVED function returns the amount received at the maturity date for a invested security. Basis is the type of day counting you want to use: 0: US 30/360 (default), 1: real days, 2: real days/360, 3: real days/365 or 4: European 30/360. The settlement date must be before maturity date.
bs: RECEIVED vraća vrijednost primljenu na dan dospijeća ua znvesticiono osiguranje. Osnova je tip dnevnog brojanja 0: US 30/360 (podrazumijevano), 1: Stvarni dani, 2: stvarni dani/360, 3: stvarni dani/365 ili 4: Evropski 30/360. Datum postavljanja mora biti prije datuma dospijeća.

en: RECEIVED(settlement; maturity; investment; discount; basis)
bs: RECEIVED(poravnjanje; starost; investicija; popust; osnova)

en: RECEIVED("2/28/2001"; "8/31/2001"; 1000; 0.05; 0) returns 1,025.787
bs: RECEIVED("2/28/2001"; "8/31/2001"; 1000; 0.05; 0) vraća 1,025.787

en: The RRI function calculates the interest rate resulting from the profit (return) of an investment.
bs: RRI funkcija izračunava  kamatnu stopu koja proizlazi iz dobiti (povratak) od ulaganja.

en: RRI(1;100;200) returns 1
bs: RRI(1;100;200) vraća 1

en: The SLN() function will determine the straight line depreciation of an asset for a single period. Cost is the amount you paid for the asset. Salvage is the value of the asset at the end of the period. Life is the number of periods over which the asset is depreciated. SLN divides the cost evenly over the life of an asset.
bs: Funkcija SLN() će utvrditi zastarijevanje u pravoj liniji imovine za jedan period. Cijena je suma koju ste platili za imovinu. Ušteda je vrijednost imovina na kraju perioda. Život je broj perioda za koji imovina zastarijeva. SLN dijeli cijenu za vrijeme životnog vijeka imovine.

en: SLN(cost; salvage value; life)
bs: SLN(cena; vrijednost uštede; život)

en: SLN(10000;700;10) equals 930
bs: SLN(10000;700;10) je 930

en: The SYD() function will calculate the sum-of-years digits depreciation for an asset based on its cost, salvage value, anticipated life, and a particular period. This method accelerates the rate of the depreciation, so that more depreciation expense occurs in earlier periods than in later ones. The depreciable cost is the actual cost minus the salvage value. The useful life is the number of periods (typically years) over which the asset is depreciated.
bs: Funkcija SYD() će računati broj godina amortizacije nekog osnovnog sredstva na osnovu njegovog izdatka, preostale (neamortizovane) vrijednosti, pretpostavljenog vijeka trajanja, i određenog perioda (korišćenja tog sredstva). Ova metoda ubrzava stopu amortizovanja, tako da se veći izdatak amortizacije javlja u prvim periodima, a manji u onim kasnijim. Trošak amortizacije se zapravo odbija od preostale vrijednosti. Rok korišćenja je broj perioda (tipično su to godine) u kome se osnovno sredstvo amortizuje.

en: SYD(cost; salvage value; life; period)
bs: SYD(izdatak; neamortizovana vrijednost; trajanje; period)

en: SYD(5000; 200; 5; 2) equals 1280
bs: SYD(5000; 200; 5; 2) je 1280

en: The TBILLEQ functions returns the bond equivalent for a treasury bill. The maturity date must be after the settlement date but within 365 days.
bs: TBILLEQ funkcija vraća mjenični ekvivalent trezornog računa. Datum starosti mora biti posle datuma poravnanja, ali unutar 365 dana.

en: TBILLEQ(settlement; maturity; discount)
bs: TBILLEQ(poravnjanje; starost; popust)

en: TBILLEQ("2/28/2001"; "8/31/2001"; 0.1) returns 0.1068
bs: TBILLEQ("2/28/2001"; "8/31/2001"; 0.1) vraća 0.1068

en: The TBILLPRICE functions returns the price per $100 value for a treasury bill. The maturity date must be after the settlement date but within 365 days. The discount rate must be positive.
bs: TBILLPRICE funkcije vraćaju cijenu po 100$ vrijednosti za trezorni račun. Datum starosti mora biti posle poravnjanja, ali unutar 365 dana. Popust mora biti pozitivan.

en: TBILLPRICE(settlement; maturity; discount)
bs: TBILLPRICE(poravnjanje; starost; popust)

en: TBILLPRICE("2/28/2001"; "8/31/2001"; 0.05) returns 97.4444
bs: TBILLPRICE("2/28/2001"; "8/31/2001"; 0.05) vraća 97.4444

en: The TBILLYIELD functions returns the yield for a treasury bill. The maturity date must be after the settlement date but within 365 days. The price must be positive.
bs: TBILLYIELD funkcije vraćaju prihod za trezorni račun. Datum starosti mora biti poslijee poravnjanja, ali unutar 365 dana. Cijena mora biti pozitivna.

en: TBILLYIELD(settlement; maturity; price)
bs: TBILLYIELD(poravnjanje; starost; cijena)

en: TBILLYIELD("2/28/2001"; "8/31/2001"; 600) returns -1.63
bs: TBILLYIELD("2/28/2001"; "8/31/2001"; 600) vraća -1.63

en: VDB calculates the depreciation allowance of an asset with an initial value, an expected useful life, and a final value of salvage for a period specified, using the variable-rate declining balance method.
bs: VDB izračunava amortizaciju vrijednosti imovine s početnom vrijednosšću,očekivani vijek trajanja,i konačnu vrijednost spašavanja za određeni period,koristeći metodu ravnoteže promjenljive stope pada.

en: VDB(cost; salvage; life; start-period; end-period; [; depreciation-factor = 2 [; switch = false ]] )
bs: VDB(trošak, spašavanje, život, start-vrijeme, na kraju razdoblja; [; amortizacija-faktor = 2 [; prekidač = false]])

en: VDB(10000;600;10;0;0.875;1.5) returns 1312.5
bs: VDB(10000;600;10;0;0.875;1.5) vraća 1312.5

en: Dates
bs: Datumi

en: The XIRR function calculates the internal rate of return for a non-periodic series of cash flows.
bs: XIRR funkcija izračunava internu stopu vraćanja ne-periodičnih nizova novčanih tokova.

en: XIRR( Values; Dates[; Guess = 0.1 ] )
bs: XIRR( Vrijednost; Datumi[; Guess = 0.1 ] )

en: XIRR(B1:B4;C1:C4) Suppose B1:B4 contains -20000, 4000, 12000, 8000 while C1:C4 contains "=DATE(2000;1;1)", "=DATE(2000;6;1)", "=DATE(2000;12;30)", "=DATE(2001;3;1)" returns 0.2115964
bs: XIRR(B1:B4;C1:C4) Pretpostaviti B1:B4 sadrži -20000, 4000, 12000, 8000 dok  C1:C4 sadrži "=Datum(2000;1;1)", "=Datum(2000;6;1)", "=Datum(2000;12;30)", "=Datum(2001;3;1)" vraća 0.2115964

en: The XNPV function calculates the net present value of a series of cash flows.
bs: XNPV funkcija računa neto sadašnje vrijednosti niza novčanih tokova.

en: XNPV( Rate; Values; Dates )
bs: XNPV( Stopa; Vrijednost; Datum )

en: XNPV(5%;B1:B4;C1:C4) suppose B1:B4 contains -20000, 4000, 12000, 8000 while C1:C4 contains "=DATE(2000;1;1)", "=DATE(2000;6;1)", "=DATE(2000;12;30)", "=DATE(2001;3;1)" returns 2907.83187
bs: XNPV(5%;B1:B4;C1:C4) pretpostaviti B1:B4 sadrži -20000, 4000, 12000, 8000 dok C1:C4 sadrži "=Datum(2000;1;1)", "=Datum(2000;6;1)", "=Datum(2000;12;30)", "=Datum(2001;3;1)" vraća 2907.83187

en: YIELDDISC calculates the yield of a discounted security per 100 currency units of face value.
bs: YIELDDISC izračunava prinos diskontirane sigurnosti na 100 novčanih jedinica od nominalne vrijednosti.

en: YIELDDISC(settlement; maturity; price, redemp, basis)
bs: YIELDDISC(rješenje; završenost; cijena, redemp, osnova)

en: YIELDDISC(DATE(1990;6;1);DATE(1990;12;31);941.66667;1000) returns 0.106194684
bs: YIELDDISC(Datum(1990;6;1);Datum(1990;12;31);941.66667;1000) vraća 0.106194684

en: The YIELDMAT function calculates the yield of the security that pays interest on the maturity date.
bs: YIELDMAT funkcija izračunava prinos vrijednosnog papira koji plaća kamate na dan dospijeća.

en: YIELDMAT( Settlement; Maturity; Issue; Rate; Price; Basis )
bs: YIELDMAT( Rješenost; Završenost; Ishod; Stopa; Cijena; Osnova )

en: YIELDMAT(DATE(1990;6;1);DATE(1995;12;31);DATE(1990; 1; 1); 6%;103.819218241) returns 0.050000000
bs: YIELDMAT(Datum(1990;6;1);Datum(1995;12;31);Datum(1990; 1; 1); 6%;103.819218241) vraća 0.050000000

en: The ZERO_COUPON() function calculates the value of a zero-coupon (pure discount) bond. For example: if the interest rate is 10%, a $1000 bond that matures in 20 years is worth ZERO_COUPON(1000;.1;20) or $148.64.
bs: Funkcija ZERO_COUPON() sračunava vrijednost nultog kupona (čist popust) mjenice. Na primjer: ako je kamatna stopa 10%, mjenica od 1000$ koja dospeva za 20 godina vrijedi ZERO_COUPON(1000;.1;20) ili 148.64$.

en: ZERO_COUPON(face value;rate;years)
bs: ZERO_COUPON(nazivna vrijednost;stopa;godine)

en: ZERO_COUPON(1000;.1;20) equals 148.64
bs: ZERO_COUPON(1000;.1;20) je 148.64

en: Manual
bs: Ručno

en: The ERRORTYPE() function converts a error to a number. If the value is not an error, an error is returned. Otherwise, a numerical code is returned. Error codes are modelled on Excel.
bs: ERRORTYPE() funkcija konvertuje grešku u broj.Ako vrijednost nije greška,greška je vraćena.Inače numerički kod je vraćen.Kodovi greške su po uzoru na Excel.

en: ERRORTYPE(value)
bs: ERRORTYPE(vrijednost)

en: ERRORTYPE(NA()) returns 7
bs: ERRORTYPE(NA()) vraća 7

en: ERRORTYPE(0) returns an error
bs: ERRORTYPE(0) vraća grešku

en: Reference
bs: Referenca

en: The FORMULA() function returns the formula of a cell as string.
bs: FORMULA() funkcija vraća formulu ćelije kao string.

en: FORMULA(A1) returns "=SUM(1+2)" if the cell A1 contains such a formula.
bs: FORMULA(A1) vraća "=SUM(1+2)" ako ćelija A1 sadrži takve formule.

en: The N() function converts a value to a number. If value is or refers to a number, this function returns the number. If value is True, this function returns 1. If a value is a date, this function returns the serial number of that date. Anything else will cause the function to return 0.
bs: Funkcija N() konvertuje vrijednost u broj. Ako vrijednost jeste ili se odnosi broj, funkcija će vratiti broj. Ako je vrijednost Tačno, funkcija vraća 1. Ako je vrijednost datum, funkcija će vratiti serijski broj tog datuma. Za bilo šta drugo funkcija će vratiti 0.

en: N(value)
bs: N(vrijednost)

en: N(3.14) returns 3.14
bs: N(3.14) vraća 3.14

en: N("7") returns 0 (because "7" is text)
bs: N("7") vraća 0 (zato što je "7" tekst)

en: Type of information
bs: Vrsta informacije

en: The INFO() function returns information about the current operating environment. Parameter type specifies what type of information you want to return. It is one of the following: "directory" returns the path of the current directory, "numfile" returns the number of active documents, "release" returns the version of Calligra Sheets as text, "recalc" returns the current recalculation mode: "Automatic" or "Manual", "system" returns the name of the operating environment, "osversion" returns the current operating system.
bs: INFO() Funkcija vraća informacije o trenutnom radnom okruženju. Parametar Vrsta određuje kakvu vrstu informacija želite vratiti. To je jedan od sljedećeg: "katalog" vraća na put trenutnog imenika, "numfile" vraća broj aktivnih dokumenata, "verzuja" vraća verziju Calligra Sheets kao tekst, "recalc" vraća trenutni preračunavanju način: " Automatski "ili" Manual ","sistem "vraća naziv radnog okruženja", "osversion "vraća trenutni operacijski sistem.

en: INFO(type)
bs: INFO(tip)

en: Any value
bs: Bilo koja vrijednost

en: The ISLOGICAL() function returns True if the parameter is a boolean value. Otherwise it returns False.
bs: Funkcija ISLOGICAL() vraća Tačno ako je parametar logička vrijednost. U suprotnom, vraća Netačno.

en: ISLOGICAL(A1>A2) returns True
bs: ISLOGICAL(A1>A2) vraća Tačno

en: ISLOGICAL(12) returns False
bs: ISLOGICAL(12) returns Netačno

en: The ISBLANK() function returns True if the parameter is empty. Otherwise it returns False.
bs: Funkcija ISBLANK() vraća Tačno ako je parametar prazan. U suprotnom, vraća Netačno.

en: ISBLANK(A1) returns True if A1 is empty
bs: ISBLANK(A1) vraća Tačno ako je A1 prazno

en: ISBLANK(A1) returns False if A1 holds a value
bs: ISBLANK(A1) vraća Netačno ako A1 sadrži vrijednost

en: The ISNUMBER() function returns True if the parameter is a numerical value. Otherwise it returns False. It's the same as ISNUM.
bs: Funkcija ISNUMBER() vraća Tačno ako je parametar numerička vrijednost. U suprotnom, vraća Netačno. Isto kao funkcija ISNUM.

en: ISNUMBER(12) returns True
bs: ISNUMBER(12) vraća Tačno

en: ISNUMBER(hello) returns False
bs: ISNUMBER(zdravo) vraća Netačno

en: The ISNUM() function returns True if the parameter is a numerical value. Otherwise it returns False. It's the same as ISNUMBER.
bs: Funkcija ISNUM() vraća Tačno ako je parametar numerička vrijednost. U suprotnom, vraća Netačno. Isto kao funkcija ISNUMBER.

en: ISNUM(12) returns True
bs: ISNUM(12) vraća Tačno

en: ISNUM(hello) returns False
bs: ISNUM(zdravo) vraća Netačno

en: The ISTIME() function returns True if the parameter is a time value. Otherwise it returns False.
bs: Funkcija ISTIME() vraća Tačno ako je parametar vremenska vrijednost. U suprotnom, vraća Netačno.

en: ISTIME("12:05") returns True
bs: ISTIME("12:05") vraća Tačno

en: ISTIME("hello") returns False
bs: ISTIME("zdravo") vraća Netačno

en: The ISDATE() function returns True if the parameter is a date value. Otherwise it returns False
bs: Funkcija ISDATE() vraća Tačno ako parametar sadrži vrijednost datuma. U suprotnom, vraća Netačno

en: ISDATE("2000-2-2") returns True
bs: ISDATE("2000-2-2") vraća Tačno

en: ISDATE("hello") returns False
bs: ISDATE("zdravo") vraća Netačno

en: The ISREF() function returns True if the parameter refers to a reference. Otherwise it returns False
bs: Funkcija ISREF() vraća Tačno ako se parametar odnosi na referencu. U suprotnom, vraća Netačno

en: ISREF(A12) returns true
bs: ISREF(0) vraća true

en: ISREF("hello") returns false
bs: ISREF("zdravo") vraća Netačno

en: The ISTEXT() function returns True if the parameter is a string. Otherwise it returns False
bs: Funkcija ISTEXT() vraća Tačno ako je parametar znakovni niz. U suprotnom, vraća Netačno

en: ISTEXT(12) returns False
bs: ISTEXT(12) vraća Netačno

en: ISTEXT("hello") returns True
bs: ISTEXT("zdravo") vraća Tačno

en: The ISNONTEXT() function returns True if the parameter is not a string. Otherwise it returns False. It's the same as ISNOTTEXT.
bs: Funkcija ISNONTEXT() vraća Tačno ako parametar nije znakovni niz. U suprotnom, vraća Netačno. Isto kao funkcija ISNOTTEXT.

en: ISNONTEXT(12) returns True
bs: ISNONTEXT(12) vraća Tačno

en: ISNONTEXT("hello") returns False
bs: ISNONTEXT("zdravo") vraća Netačno

en: The ISNOTTEXT() function returns True if the parameter is not a string. Otherwise it returns False. It's the same as ISNONTEXT.
bs: Funkcija ISNONTEXT() vraća Tačno ako parametar nije znakovni niz. U suprotnom, vraća Netačno. Isto kao funkcija ISNONTEXT.

en: ISNOTTEXT(12) returns True
bs: ISNOTTEXT(12) vraća Tačno

en: ISNOTTEXT("hello") returns False
bs: ISNOTTEXT("zdravo") vraća Netačno

en: The ISFORMULA() function returns True if the referenced cell contains a formula. Otherwise it returns False
bs: Funkcija ISFORMULA() vraća True ako navedena ćelija sadrži formulu. Inače vraća False

en: The ISODD() function returns True if the number is odd. Otherwise returns False.
bs: Funkcija ISODD() vraća Tačno ako je broj neparan. U suprotnom, vraća Netačno.

en: ISODD(12) returns False
bs: ISODD(12) vraća Netačno

en: ISODD(-7) returns True
bs: ISODD(-7) vraća Tačno

en: The ISEVEN() function returns True if the number is even. Otherwise returns False.
bs: Funkcija ISEVEN() vraća Tačno ako je broj paran. U suprotnom, vraća Netačno.

en: ISEVEN(12) returns True
bs: ISEVEN(12) vraća Tačno

en: ISEVEN(-7) returns False
bs: ISEVEN(-7) vraća Netačno

en: The ISERR() function returns True if its parameter is an error other than N/A. Otherwise, it returns False. Use ISERROR() if you want to include the N/A error as well.
bs: Funkcija ISERR() vraća tačno ako je parametar greška različita od N/A. U suprotnom vraća Netačno. Koristite ISERROR() ako želite da uključite i grešku N/A.

en: The ISERROR() function returns True if its parameter is an error of any type. Otherwise, it returns False.
bs: Funkcija ISERROR() vraća Tačno ako je parametar greška bilo kog tipa. U suprotnom, vraća Netačno.

en: The ISNA() function returns True if its parameter is a N/A error. In all other cases, it returns False.
bs: Funkcija ISNA() vraća tačno ako je parametar greška N/A. U svim drugim slučajevima vraća Netačno.

en: The NA() function returns the constant error value, N/A.
bs: NA() funkcija vraća konstantnu vrijednost greške, N/A.

en: The TYPE() function returns 1 if the value is a number, 2 if it is text, 4 if the value is a logical value, 16 if it is an error value or 64 if the value is an array. If the cell the value represents contains a formula you get its return type.
bs: Funkcija TYPE() vraća 1 ako je vrijednost broj, 2 ako je tekst, 4 ako je vrijednost logička, 16 ako je greška ili 64 ako je vrijednost niz. Ako ćelija koju vrijednost predstavlja sadrži formulu, dobijate tip rezultata formule.

en: TYPE(A1) returns 2, if A1 contains "Text"
bs: TYPE(A1) vraća 2, ako A1 sadrži "Text"

en: TYPE(-7) returns 1
bs: TYPE(-7) vraća -1

en: TYPE(A2) returns 1, if A2 contains "=CURRENTDATE()"
bs: TYPE(A2) vraća 1, ako A2 sadrži "=CURRENTDATE()"

en: Returns the current filename. If the current document is not saved, an empty string is returned.
bs: Vraća tekuće ime datoteke. Ako tekući dokument nije snimljen, vraća se prazan znakovni niz.

en: Logical
bs: Logičke

en: The FALSE() function returns the boolean value FALSE.
bs: Funkcija FALSE() vraća logičku vrijednost NETAČNO.

en: FALSE() returns FALSE
bs: FALSE() vraća NETAČNO

en: The TRUE() function returns the boolean value TRUE.
bs: Funkcija TRUE() vraća logičku vrijednost TAČNO.

en: TRUE() returns TRUE
bs: TRUE() vraća TAČNO

en: Boolean values
bs: Bulova vrijednost

en: The AND() function returns True if all the values are true. Otherwise it returns False (unless any of the values in an error - then it returns an error).
bs: AND() funkcija vraća Tačno ako su sve vrijednosti tačne.Inače vraća Netačno (osim ako bilo koji od vrijednosti je greška-tada vraća grešku).

en: AND(value;value;...)
bs: AND(vrijednost;vrijednost;...)

en: AND(true;true;true) returns True
bs: AND(true;true;true) vraća Tačno

en: AND(true;false) returns False
bs: AND(true;talse) vraća Netačno

en: The OR() function returns True if at least one of the values is true. Otherwise it returns False (unless any of the values is an error, then it returns an error).
bs: OR() funkcija vraća Tačno ako je jedna od vrijednosti tačna. Inače vraća Netačno (osim ako bilo koji od vrijednosti je greška,tada vraća grešku).

en: OR(value;value;...)
bs: OR(vrijednost;vrijednost;...)

en: OR(false;false;false) returns False
bs: OR(false;false;false) vraća Netačno

en: OR(true;false) returns True
bs: OR(true;false) vraća Tačno

en: The NAND() function returns True if at least one value is not true. Otherwise it returns False.
bs: Funkcija NAND() vraća Tačno ako bar jedna vrijednost nije tačna. U suprotnom, vraća Netačno.

en: NAND(value;value;...)
bs: NAND(vrijednost;vrijednost;...)

en: NAND(true;false;false) returns True
bs: NAND(true;false;false) vraća Tačno

en: NAND(true;true) returns False
bs: NAND(true;true) vraća Netačno

en: The NOR() function returns True if all the values given as parameters are of boolean type and have the value false. Otherwise it returns False.
bs: Funkcija NOR() vraća Tačno ako su sve date vrijednosti logičke i netačne. U suprotnom, vraća Netačno.

en: NOR(value;value;...)
bs: NOR(vrijednost;vrijednost;...)

en: NOR(true;false;false) returns False
bs: NOR(true;false;false) vraća Netačno

en: NOR(false;false) returns True
bs: NOR(false;false) vraća Tačno

en: The XOR() function returns False if the number of True values is even. Otherwise it returns True. It returns an error if any argument is an error.
bs: XOR() funkcija vraća Netačno ako je broj Tačnih vrijednosti jednak.Inače vraća Tačno.Vraća grešku ako je ijedan argument pogrešan.

en: XOR(value;value;...)
bs: XOR(vrijednost;vrijednost;...)

en: XOR(false;false;false) returns True
bs: XOR(false;false;false) vraća Tačno

en: XOR(true;false) returns True
bs: XOR(tačno;netačno) vraća Tačno

en: Boolean value
bs: Bulova vrijednost

en: The NOT() function returns True if the value is False and returns False if the value is True. It returns an error if the input in an error.
bs: NOT() funkcija vraća Tačno ako je vrijednost netačna i vraća Netačno ako je vrijednost Tačna.Vraća grešku ako je ulazna jedinica pogrešna.

en: NOT(bool)
bs: NOT(logička)

en: NOT(false) returns True
bs: NOT(false) vraća Tačno

en: NOT(true) returns False
bs: NOT(truje) vraća Netačno

en: The IF() function is a conditional function. This function returns the second parameter if the condition is True. Otherwise it returns the third parameter (which defaults to being false).
bs: IF() funkcija je uslovna funkcija.Ova funkcija vraća drugi parametar ako je uslov Tačan.Inače vraća treći parametar(koji je zadan da bude netačan).

en: IF(condition;if_true;if_false)
bs: IF(uslov;ako_je_tačno;ako_je_netačno)

en: A1=4;A2=6;IF(A1>A2;5;3) returns 3
bs: A1=4;A2=6;IF(A1>A2;5;3) vraća 3

en: Any X
bs: Bilo koje X

en: Any Alternative
bs: Svaka alternativa

en: Return X unless it is an Error, in which case return an alternative value.
bs: Vraća X osim ako je greška, u kom slučaju vraća drugu vrijednost.

en: IFERROR(AnyX;AnyAlternative)
bs: IFERROR(NekoX;NekaAlternativa)

en: IFERROR(A1;A2) returns the content of A1 if that content is not an error-value else the content of A2 is returned.
bs: IFERROR(A1;A2) vraća sadržaj A1 ako taj sadržaj nije pogrešna vrijednost, inače se vraća vrijednost A2.

en: Return X unless it is an NA, in which case return an alternative value.
bs: Vraća X osim ako je NA, u kom slučaju vraća drugu vrijednost.

en: IFNA(AnyX;AnyAlternative)
bs: IFNA(NekoX;NekaAlternativa)

en: IFNA(A1;A2) returns the content of A1 if that content is not an #N/A error-value else the content of A2 is returned.
bs: IFNA(A1;A2) vraća sadržaj A1 ako taj sadržaj nije pogrešna vrijednost #N/A, inače se vraća vrijednost A2.

en: Math
bs: Matematika

en: The SUBTOTAL() function returns a subtotal of a given list of arguments ignoring other subtotal results in there. Function can be one of the following numbers: 1 - Average, 2 - Count, 3 - CountA, 4 - Max, 5 - Min, 6 - Product, 7 - StDev, 8 - StDevP, 9 - Sum, 10 - Var, 11 - VarP.
bs: Funkcija SUBTOTAL() vraća obradu date liste argumenata, ignorišući druge obradne rezultate u njoj. Funkcija može biti jedan od sljedećih brojeva: 1 - prosjek, 2 - broj, 3 - brojA, 4 - maks., 5 - min., 6 - proizvod, 7 - st.div., 8 - st.div.P, 9 - suma, 10 - var., 11 - var.P.

en: SUBTOTAL(function; value)
bs: SUBTOTAL(funkcija; vrijednost)

en: If A1:A5 contains 7, 24, 23, 56 and 9:
bs: Ako A1:A5 sadrži 7, 24, 23, 56 i 9:

en: SUBTOTAL(1; A1:A5) returns 23.8
bs: SUBTOTAL(1; A1:A5) vraća 23.8

en: SUBTOTAL(4; A1:A5) returns 56
bs: SUBTOTAL(4; A1:A5) vraća 56

en: SUBTOTAL(9; A1:A5) returns 119
bs: SUBTOTAL(9; A1:A5) vraća 119

en: SUBTOTAL(11; A1:A5) returns 307.76
bs: SUBTOTAL(11; A1:A5) vraća 307.76

en: X the independent variable of the power series
bs: X je nezavisna varijabla od snage serije

en: N the initial power to which X is to be raised
bs: N početna snaga kojom je X podignuto.

en: M the increment by which to increase N for each term in the series
bs: M je prirast za koji se povećava N za svaki član u nizu.

en: Coefficients a set of coefficients by which each successive power of the variable X is multiplied
bs: Koeficijenti grupe koeficijenata koji umnožavaju moć varijable X.

en: The SERIESSUM() function returns the sum of a power series.
bs: SERIESSUM() funkcija vraća sumu snaga serije.

en: SERIESSUM( X; N; M; Coefficients)
bs: SERIESSUM( X; N; M; Koeficijenti)

en: SERIESSUM(2;0;2;{1;2}) return 9
bs: SERIESSUM(2;0;2;{1;2}) vraća 9

en: The LCM() function returns the least common multiple for two or more float values
bs: Funkcija LCM() vraća najmanji zajednički sadržalac za dva ili više relnih brojeva

en: LCM(value; value)
bs: LCM(vrijednost; vrijednost)

en: LCM(6;4) returns 12
bs: LCM(6;4) vraća 12

en: LCM(1.5;2.25) returns 4.5
bs: LCM(1.5;2.25) vraća 4.5

en: LCM(2;3;4) returns 12
bs: LCM(2;3;4) vraća 12

en: Third number
bs: Treći broj

en: The GCD() function returns the greatest common denominator for two or more integer values.
bs: Funkcija GCD() vraća najveći zajednički djelilac za dva ili više cijelih brojeva.

en: GCD(value; value)
bs: GCD(vrijednost; vrijednost)

en: GCD(6;4) returns 2
bs: GCD(6;4) vraća 2

en: GCD(10;20) returns 10
bs: GCD(10;20) vraća 10

en: GCD(20;15;10) returns 5
bs: GCD(20;15;10) vraća 5

en: EPS() returns the machine epsilon; this is the difference between 1 and the next largest floating-point number. Because computers use a finite number of digits, roundoff error is inherent (but usually insignificant) in all calculations.
bs: Funkcija EPS() vraća „mašinski epsilon“; ovo je razlika između 1 i sljedećeg najvećeg broja u pokretnom zarezu. Pošto računari koriste konačan broj cifara, u svim proračunima se pojavlju izvjesna (mada obično beznačajna) greška zaokruživanja.

en: On most systems, this returns 2^-52=2.2204460492503131e-16
bs: Na većini sistema, ovo vraća 2^-52=2.2204460492503131e-16

en: 0.5*EPS() returns the "unit round"; this value is interesting because it is the largest number x where (1+x)-1=0 (due to roundoff errors).
bs: 0.5*EPS() vraća „jedinicu zaokruživanja“; ova vrijednost je interesantna zato što predstavlja najveći broj x za koji važi (1+x)-1=0 (zbog grešaka pri zaokruživanju).

en: EPS() is so small that Calligra Sheets displays 1+eps() as 1
bs: EPS() je toliko mali da Calligra Sheets prikaže 1+eps() kao 1

en: Pick a number x between 0 and EPS(). Observe that 1+x rounds x to either 0 or EPS() by using the equation (1+x)-1
bs: Izaberite broj x između 0 i EPS(). Primijetite da 1+x zaokružuje x ili na 0 ili na EPS() pomoću izraza (1+x)-1

en: The POWER(x;y) function returns the value of x raised to the power of y.
bs: Funkcija POWER(x;y) vraća vrijednost x podignutu na stepen y.

en: POWER(value;value)
bs: POWER(vrijednost;vrijednost)

en: POWER(1.2;3.4) equals 1.8572
bs: POWER(1.2;3.4) jednak je 1.8572

en: POWER(2;3) equals 8
bs: POWER(2;3) je 8

en: The POW(x;y) function returns the value of x raised to the power of y. It's the same as POWER.
bs: Funkcija POW(x;y) vraća vrijednost x podignutu na stepen y. Isto kao funkcija POWER.

en: POW(value;value)
bs: POW(vrijednost;vrijednost)

en: POW(1.2;3.4) equals 1.8572
bs: POW(1.2;3.4) je 1.8572

en: POW(2;3) equals 8
bs: POW(2;3) je 8

en: The EVEN() function returns the number rounded up to the nearest even integer.
bs: Funkcija EVEN() vraća broj zaokružen na najbliži paran broj.

en: EVEN(value)
bs: EVEN(vrijednost)

en: EVEN(1.2) returns 2
bs: EVEN(1.2) vraća 2

en: EVEN(2) returns 2
bs: EVEN(2) vraća 2

en: Precision
bs: Preciznost

en: The TRUNC() function truncates a numeric value to a certain precision. If the precision is omitted 0 is assumed.
bs: Funkcija TRUNC() odbacuje decimale numeričke vrijednost do zadate tačnosti. Ako se tačnost ne navede, pretpostavlja se 0.

en: TRUNC(value; precision)
bs: TRUNC(vrijednost; tačnost)

en: TRUNC(1.2) returns 1
bs: TRUNC(1.2) vraća 1

en: TRUNC(213.232; 2) returns 213.23
bs: TRUNC(213.232; 2) vraća 213.23

en: The ODD() function returns the number rounded up (or down, for negative values) to the nearest odd integer. By definition, ODD(0) is 1.
bs: ODD() funkcija vraća zaokružen broj ( ili donje za negativne vrijednosti) na najbliži neparni cijeli broj. Po definiciji,ODD(0) je 1.

en: ODD(value)
bs: ODD(vrijednost)

en: ODD(1.2) returns 3
bs: ODD(1.2) vraća 3

en: ODD(2) returns 3
bs: ODD(2) vraća 3

en: ODD(-2) returns -3
bs: ODD(-2) vraća -3

en: The GAMMA() function returns the gamma function value.
bs: GAMMA() funkcija vraća vrijednost gamma funkcije.

en: GAMMA(value)
bs: GAMMA(vrijednost)

en: GAMMA(1) returns 1
bs: GAMMA(1) vraća 1

en: The MOD() function returns the remainder after division. If the second parameter is null the function returns #DIV/0.
bs: Funkcija MOD() vraća ostatak pri dijeljenju. Ako je drugi parametar nula, funkcija vraća #DIV/0.

en: MOD(value;value)
bs: MOD(vrijednost;vrijednost)

en: MOD(12;5) returns 2
bs: MOD(12;5) vraća 2

en: MOD(5;5) returns 0
bs: MOD(5;5) vraća 0

en: This function returns -1 if the number is negative, 0 if the number is null and 1 if the number is positive.
bs: Ova funkcija vraća -1 ako je broj negativan, 0 ako je broj nula, i 1 ako je broj pozitivan.

en: SIGN(value)
bs: SIGN(vrijednost)

en: SIGN(5) equals 1
bs: SIGN(5) je 1

en: SIGN(0) equals 0
bs: SIGN(0) je 0

en: SIGN(-5) equals -1
bs: SIGN(-5) je -1

en: This function multiplies each value by -1.
bs: Ova funkcija množi svaku vrijednost sa -1.

en: INV(value)
bs: INV(vrijednost)

en: INV(-5) equals 5
bs: INV(-5) je 5

en: INV(5) equals -5
bs: INV(5) je -5

en: INV(0) equals 0
bs: INV(0) je 0

en: This function returns the count of integer or floating arguments passed. You can count using a range: COUNT(A1:B5) or using a list of values like COUNT(12;5;12.5).
bs: Ova funkcija vraća broj proslijeđenih cijelih ili realnih brojeva. Možete brojati koristeći opseg, kao COUNT(A1:B5), ili koristeći listu vrijednosti, kao COUNT(12;5;12.5).

en: COUNT(value;value;value...)
bs: COUNT(vrijednost;vrijednost;vrijednost;...)

en: COUNT(-5;"KSpread";2) returns 2
bs: COUNT(-5;"KSpread";2) vraća 2

en: COUNT(5) returns 1
bs: COUNT(5) vraća 1

en: This function returns the count of all non empty arguments passed. You can count using a range: COUNTA(A1:B5) or using a list of values like COUNTA(12;5;12.5).
bs: Ova funkcija vraća broj proslijeđenih nepraznih argumenata. Možete brojati koristeći opseg, kao COUNTA(A1:B5), ili koristeći listu vrijednosti, kao COUNTA(12;5;12.5).

en: COUNTA(value;value;value...)
bs: COUNTA(vrijednost;vrijednost;vrijednost;...)

en: COUNTA(-5;"KSpread";2) returns 3
bs: COUNTA(-5;"KSpread";2) vraća 3

en: COUNTA(5) returns 1
bs: COUNTA(5) vraća 1

en: Cell range
bs: Opseg ćelija

en: This function returns the count of all empty cells within the range.
bs: Ova funkcija vraća broj svih praznih ćelija unutar opsega.

en: COUNTBLANK(range)
bs: COUNTBLANK(opseg)

en: Range
bs: Opseg

en: Criteria
bs: Kriterijum

en: The COUNTIF() function returns the number of cells in the given range that meet the given criteria.
bs: Funkcija COUNTIF() vraća broj ćelija u datom opsegu koje zadovoljavaju dati kriterijum.

en: COUNTIF(range;criteria)
bs: COUNTIF(opseg;kriterijum)

en: COUNTIF(A2:A3;"14") returns 1 if A2 is -4 and A3 is 14
bs: COUNTIF(A2:A3;"14") vraća 1 ako je A2  -4 i A3 je 14

en: A floating point value
bs: Realna vrijednost

en: The FACT() function calculates the factorial of the parameter. The mathematical expression is (value)!.
bs: Funkcija FACT() računa faktorijel parametra. Matematiki izraz je (vrijednost)!.

en: FACT(number)
bs: FACT(broj)

en: FACT(10) returns 3628800
bs: FACT(10) vraća 3628800

en: FACT(0) returns 1
bs: FACT(0) vraća 1

en: The FACTDOUBLE() function calculates the double factorial of a number, i.e. x!!.
bs: Funkcija FACTDOUBLE() računa dvostruki faktorijel broja, tj. x!!.

en: FACTDOUBLE(number)
bs: FACTDOUBLE(broj)

en: FACTDOUBLE(6) returns 48
bs: FACTDOUBLE(6) vraća 48

en: FACTDOUBLE(7) returns 105
bs: FACTDOUBLE(7) vraća 105

en: The SUM() function calculates the sum of all the values given as parameters. You can calculate the sum of a range SUM(A1:B5) or a list of values like SUM(12;5;12.5).
bs: Funkcija SUM() računa sumu svih vrijednosti datih kao parametri. Možete računati sumu opsega, kao SUM(A1:B5), ili sumu liste vrijednosti, kao SUM(12;5;12.5).

en: SUM(value;value;...)
bs: SUM(vrijednost;vrijednost;...)

en: SUM(12;5;7) equals 24
bs: SUM(12;5;7) je 24

en: SUM(12.5;2) equals 14.5
bs: SUM(12.5;2) je 14.5

en: The SUMA() function calculates the sum of all the values given as parameters. You can calculate the sum of a range SUMA(A1:B5) or a list of values like SUMA(12;5;12.5). If a parameter contains text or the boolean value FALSE it is counted as 0, if a parameter evaluates to TRUE it is counted as 1.
bs: Funkcija SUMA() računa sumu svih vrijednosti datih kao parametri. Možete računati sumu opsega, kao SUM(A1:B5), ili sumu liste vrijednosti, kao SUM(12;5;12.5). Ako parametar sadrži logičko Netačno računaće se kao 0, a ako sadrži Tačno računaće se kao 1.

en: SUMA(12;5; 7) equals 24
bs: SUMA(12;5; 7) je 24

en: SUMA(12.5; 2; TRUE) equals 15.5
bs: SUMA(12.5; 2; TRUE) je 15.5

en: Check range
bs: Opseg provjere

en: Sum range
bs: Opseg sumiranja

en: The SUMIF() function calculates the sum of all values given as parameters which match the criteria. The sum range is optional. If not supplied, the values in the check range are summed. The length of the check range should be equal or less than the length of the sum range.
bs: Funkcija SUMIF() računa zbir svih vrijednosti datih kao parametri koje se poklapaju sa kriterijumom. Opseg sumiranja je opcion. Ako nije dat, sumiraju se vrijednosti u opsegu provjere. Dužina opsege provjere trebalo bi da bude jednaka ili manja od dužine opsega sumiranja.

en: SUMIF(checkrange;criteria;sumrange)
bs: SUMIF(opseg_provere;kriterijum;opseg_sumiranja)

en: SUMIF(A1:A4;">1") sums all values in range A1:A4 which match >1
bs: SUMIF(A1:A4;">1") sumira sve vrijednosti u opsegu A1:A4 koje su >1

en: SUMIF(A1:A4;"=0";B1:B4) sums all values in range B1:B4 if the corresponding value in A1:A4 matches =0
bs: SUMIF(A1:A4;"=0";B1:B4) sumira sve vrijednosti u opsegu B1:B4 ako su odgovarajuće vrijednosti u A1:A4  =0

en: The PRODUCT() function calculates the product of all the values given as parameters. You can calculate the product of a range: PRODUCT(A1:B5) or a list of values like product(12;5;12.5). If no numeric values are found 0 is returned.
bs: Funkcija PRODUCT() računa proizvod svih vrijednosti datih kao parametri. Možete računati proizvod opsega, kao PRODUCT(A1:B5), ili liste vrijednosti, kao PRODUCT(12;5;12.5). Ako nema nijedne numeričke vrijednosti, funkcija vraća 0.

en: PRODUCT(value;value;...)
bs: PRODUCT(vrijednost;vrijednost;...)

en: PRODUCT(3;5;7) equals 105
bs: PRODUCT(3;5;7) je 105

en: PRODUCT(12.5;2) equals 25
bs: PRODUCT(12.5;2) je 25

en: The KPRODUCT() function calculates the product of all the values given as parameters. You can calculate the product of a range: KPRODUCT(A1:B5) or a list of values like KPRODUCT(12;5;12.5). If no numeric values are found 1 is returned.
bs: Funkcija KPRODUCT() računa proizvod svih vrijednosti datih kao parametri. Možete računati proizvod opsega, kao KPRODUCT(A1:B5), ili liste vrijednosti, kao KPRODUCT(12;5;12.5). Ako nema nijedne numeričke vrijednosti, funkcija vraća 1.

en: KPRODUCT(value;value;...)
bs: KPRODUCT(vrijednost;vrijednost;...)

en: KPRODUCT(3;5;7) equals 105
bs: KPRODUCT(3;5;7) vraća 105

en: KPRODUCT(12.5;2) equals 25
bs: KPRODUCT(12.5;2) vraća 25

en: The G_PRODUCT() function is the same as KPRODUCT. It is provided for Gnumeric compatibility.
bs: Funkcija G_PRODUCT() ista je kao KPRODUCT. Data je radi kompatibilnosti sa Gnumeric-om.

en: G_PRODUCT(value;value;...)
bs: G_PRODUCT(vrijednost;vrijednost;...)

en: The DIV() function divides the first value by the other values in turn.
bs: Funkcija DIV() dijeli prvu vrijednost drugima, redom.

en: DIV(value;value;...)
bs: DIV(vrijednost;vrijednost;...)

en: DIV(20;2;2) returns 5
bs: DIV(20;2;2) vraća 5

en: DIV(25;2.5) returns 10
bs: DIV(25;2.5) vraća 10

en: The SUMSQ() function calculates the sum of all the squares of values given as parameters. You can calculate the sum of a range SUMSQ(A1:B5) or a list of values like SUMSQ(12;5;12.5).
bs: Funkcija SUMSQ() računa sumu svih kvadrata vrijednosti datih kao parametri. Možete računati sumu opsega, kao SUMSQ(A1:B5), ili sumu liste vrijednosti, kao SUMSQ(12;5;12.5).

en: SUMSQ(value;value;...)
bs: SUMSQ(vrijednost;vrijednost;...)

en: SUMSQ(12;5;7) equals 218
bs: SUMSQ(12;5;7) je 218

en: SUMSQ(12.5;2) equals 173
bs: SUMSQ(12.5;2) je 173

en: The MAX() function returns the largest value given in the parameters. String and logical values are ignored.
bs: Funkcija MAX() vraća najveću vrijednost datu u parametrima. Znakovne i logičke vrijednosti se ignorišu.

en: MAX(value;value;...)
bs: MAX(vrijednost;vrijednost;...)

en: MAX(12;5; 7) returns 12
bs: MAX(12;5;7) vraća 12

en: MAX(12.5; 2) returns 12.5
bs: MAX(12.5;2) vraća 12.5

en: MAX(0.5; 0.4; TRUE; 0.2) returns 0.5
bs: MAX(0.5; 0.4; TRUE; 0.2) vraća 1

en: The MAXA() function returns the largest value given in the parameters. TRUE evaluates to 1, FALSE evaluates to 0. String values are ignored.
bs: Funkcija MAXA() vraća najveću vrijednost datu u parametrima. Logičko Tačno se računa kao 1, a Netačno kao 0. Znakovne vrijednosti se ignorišu.

en: MAXA(value;value;...)
bs: MAXA(vrijednost;vrijednost;...)

en: MAXA(12;5; 7) returns 12
bs: MAXA(12;5;7) vraća 12

en: MAXA(12.5; 2) returns 12.5
bs: MAXA(12.5;2) vraća 12.5

en: MAXA(0.5; 0.4; TRUE; 0.2) returns 1
bs: MAXA(0.5; 0.4; TRUE; 0.2) vraća 1

en: The MIN() function returns the smallest value given in the parameters. String and logical values are ignored.
bs: Funkcija MIN() vraća najmanju vrijednost datu u parametrima. Znakovne i logičke vrijednosti se ignorišu.

en: MIN(value;value;...)
bs: MIN(vrijednost;vrijednost;...)

en: MIN(12;5; 7) returns 5
bs: MIN(12;5; 7) vraća 5

en: MIN(12.5; 2) returns 2
bs: MIN(12.5; 2) vraća 2

en: MIN(0.4; 2; FALSE; 0.7) returns 0.4
bs: MIN(0.4; 2; FALSE; 0.7) vraća 0.4

en: The MINA() function returns the smallest value given in the parameters. TRUE evaluates to 1, FALSE to 0. String values are ignored.
bs: Funkcija MINA() vraća najmanju vrijednost datu u parametrima. Logičko Tačno se smatra kao 1, a Netačno kao 0. Znakovne vrijednosti se ignorišu.

en: MINA(value;value;...)
bs: MINA(vrijednost;vrijednost;...)

en: MINA(12;5; 7) returns 5
bs: MINA(12;5; 7) vraća 5

en: MINA(12.5; 2) returns 2
bs: MINA(12.5; 2) vraća 2

en: MINA(0.4; 2; FALSE; 0.7) returns 0.
bs: MINA(0.4; 2; FALSE; 0.7) vraća 0.

en: The MULTIPLY() function multiplies all the values given in the parameters. You can multiply values given by a range MULTIPLY(A1:B5) or a list of values like MULTIPLY(12;5;12.5). It's equivalent to PRODUCT.
bs: Funkcija MULTIPLY() množi sve vrijednosti date u parametrima. Možete množiti vrijednosti zadate opsegom, kao MULTIPLY(A1:B5), ili listom vrijednosti, kao MULTIPLY(12;5;12.5). Isto kao PRODUCT.

en: MULTIPLY(value;value;...)
bs: MULTIPLY(vrijednost;vrijednost;...)

en: MULTIPLY(12;5;7) equals 420
bs: MULTIPLY(12;5;7) je 420

en: MULTIPLY(12.5;2) equals 25
bs: MULTIPLY(12.5;2) je 25

en: The MULTINOMIAL() function returns the multinomial of each number in the parameters. It uses this formula for MULTINOMIAL(a,b,c):
bs: Funkcija MULTINOMIAL() vraća multinomijal svakog broja u parametrima. Za MULTINOMIAL(a,b,c) koristi se formula:

en: MULTINOMIAL(value;value;...)
bs: MULTINOMIAL(vrijednost;vrijednost;...)

en: MULTINOMIAL(3;4;5) equals 27720
bs: MULTINOMIAL(3;4;5) je 27720

en: The SQRT() function returns the non-negative square root of the argument. It is an error if the argument is negative.
bs: SQRT() funkcija vraća ne-negativni kvadratni korijen argumenta. To je greška, ako  je argument negativan.

en: SQRT(9) equals 3
bs: SQRT(9) je 3

en: SQRT(-9) is an error
bs: SQRT(-9) je pogrešno.

en: The SQRTPI() function returns the non-negative square root of x * PI. It is an error if the argument is negative.
bs: SQRTPI() funkcija vraća nenegativni kvadratni korijen od x*PI.To je greška ako je argument negativan.

en: SQRTPI(2) equals 2.506628
bs: SQRTPI(2) je 2.506628

en: The LN() function returns the natural logarithm of x.
bs: Funkcija LN() vraća prirodni logaritam od x.

en: LN(0.8) equals -0.22314355
bs: LN(0.8) je -0.22314355

en: LN(0) equals -inf
bs: LN(0) je -inf

en: The LOGn() function returns the base n logarithm of x.
bs: Funkcija LOGn() vraća logaritam od x za osnovu n.

en: LOGn(value;base)
bs: LOGn(vrijednost;baza)

en: LOGn(12;10) equals 1.07918125
bs: LOGn(12;10) je 1.07918125

en: LOGn(12;2) equals 3.5849625
bs: LOGn(12;2) je 3.5849625

en: The ROOTN() function returns the non-negative nth root of x.
bs: Funkcija ROOTN() vraća nenegativan n-ti korijen od x.

en: ROOTN(9;2) equals 3
bs: ROOTN(9;2) je 3

en: The CUR() function returns the non-negative cube root of x.
bs: Funkcija CUR() vraća nenegativni kubni korijen od x.

en: CUR(27) equals 3
bs: CUR(27) je 3

en: A floating point value, greater than zero
bs: Krajnja vrijednost,veća od nule

en: The LOG() function returns the base-10 logarithm of x.
bs: Funkcija LOG() vraća logaritam za osnovu 10 od x.

en: LOG(0.8) equals -0.09691001
bs: LOG(0.8) je -0.09691001

en: LOG(0) is an error.
bs: LOG(0) je pogrešno.

en: A positive floating point value
bs: Pozitivne vrijednosti s pomičnim zarezom

en: The LOG10() function returns the base-10 logarithm of the argument.
bs: LOG10() funkcija vraća logaritam argumenta po bazi 10.

en: LOG10(10) equals 1.
bs: LOG10(10) jednako 1.

en: LOG10(0) is an error.
bs: LOG10(0) je pogrešno.

en: The LOG2() function returns the base-2 logarithm of x.
bs: Funkcija LOG2() vraća logaritam za osnovu 2 od x.

en: LOG2(0.8) equals -0.32192809
bs: LOG2(0.8) je -0.32192809

en: LOG2(0) equals -inf.
bs: LOG2(0) je -inf.

en: The EXP() function returns the value of e (the base of natural logarithms) raised to the power of x.
bs: Funkcija EXP() vraća vrijednost e (baza prirodnog logaritma) podignutu na stepen x.

en: EXP(9) equals 8 103.08392758
bs: EXP(9) je 8 103.08392758

en: EXP(-9) equals 0.00012341
bs: EXP(-9) je 0.00012341

en: CEIL(12.5) equals 13
bs: CEIL(12.5) je 13

en: CEIL(-12.5) equals -12
bs: CEIL(-12.5) je -12

en: Significance (optional)
bs: Značaj (opciono)

en: Mode (optional)
bs: Način (po izboru)

en: CEILING(12.5) equals 13
bs: CEILING(12.5) je 13

en: CEILING(6.43; 4) equals 8
bs: CEILING(6.43; 4) je 8

en: CEILING(-6.43; -4; 1) equals -8
bs: CEILING(-6.43; -4; 1) jednako -8

en: CEILING(-6.43; -4; 0) equals -4
bs: CEILING(-6.43; -4; 0) jednako -4

en: Round a number x down to the nearest multiple of the second parameter, Significance.
bs: Zaokružen broj x na najbližu višestrukost drugog parametra,tačnost.

en: FLOOR(12.5) equals 12
bs: FLOOR(12.5) je 12

en: FLOOR(-12.5) equals -13
bs: FLOOR(-12.5) je -13

en: FLOOR(5; 2) equals 4
bs: FLOOR(5; 2) jednako 4

en: FLOOR(5; 2.2) equals 4.4
bs: FLOOR(5; 2.2) jednako 4.4

en: The ABS() function returns the absolute value of the floating-point number x.
bs: Funkcija ABS() vraća apsolutnu vrijednost realnog broja x.

en: ABS(12.5) equals 12.5
bs: ABS(12.5) je 12.5

en: ABS(-12.5) equals 12.5
bs: ABS(-12.5) je 12.5

en: The INT() function returns the integer part of the value.
bs: Funkcija INT() vraća celobrojni dio vrijednosti.

en: INT(12.55) equals 12
bs: INT(12.55) je 12

en: INT(15) equals 15
bs: INT(15) je 15

en: The RAND() function returns a pseudo-random number between 0 and 1.
bs: Funkcija RAND() vraća pseudoslučajan broj između 0 i 1.

en: RAND() equals for example 0.78309922...
bs: RAND() daje npr. 0.78309922...

en: A floating point value (greater 0)
bs: Realna vrijednost (veća od 0)

en: The RANDEXP() function returns an exponentially-distributed pseudo-random number.
bs: Funkcija RANDEXP() vraća eksponencijalno distribuiran pseudoslučajan broj.

en: The RANDPOISSON() function returns a poisson-distributed pseudo-random number.
bs: Funkcija RANDPOISSON() vraća poasonski distribuiran pseudoslučajan broj.

en: A floating point value (between 0 and 1)
bs: Realna vrijednost (između 0 i 1)

en: Trials (greater 0)
bs: Probe (veće od 0)

en: The RANDBINOM() function returns a binomially-distributed pseudo-random number.
bs: Funkcija RANDBINOM() vraća binomno distribuiran pseudoslučajan broj.

en: Failures (greater 0)
bs: Neuspjesi (veći od 0)

en: The RANDNEGBINOM() function returns a negative binomially-distributed pseudo-random number.
bs: Funkcija RANDNEGBINOM() vraća negativan binomno distribuiran pseudoslučajan broj.

en: The RANDBERNOULLI() function returns a Bernoulli-distributed pseudo-random number.
bs: Funkcija RANDBERNOULLI() vraća bernulijanski distribuiran pseudoslučajan broj.

en: Mean value of the normal distribution
bs: Srednja vrijednost normalne distribucije

en: Dispersion of the normal distribution
bs: Disperzija normalne distribucije

en: The RANDNORM() function returns a Normal(Gaussian)-distributed pseudo-random number.
bs: Funkcija RANDNORM() vraća normalno (Gausovski) distribuiran pseudoslučajan broj.

en: Bottom value
bs: Donja vrijednost

en: Top value
bs: Gornja vrijednost

en: The RANDBETWEEN() function returns a pseudo-random number between bottom and top value. If bottom > top this function returns Err.
bs: Funkcija RANDBETWEEN() vraća pseudoslučajan broj između zadate gornje i donje vrijednosti. Ako je donja veća gornje vrijednosti, funkcija vraća grešku.

en: RANDBETWEEN(bottom;top)
bs: RANDBETWEEN(donje;gornje)

en: RANDBETWEEN(12;78) equals for example 61.0811...
bs: RANDBETWEEN(12;78) daje npr. 61.0811...

en: Multiple
bs: Proizvod

en: The MROUND() function returns the value rounded to the specified multiple. The value and the multiple must have the same sign
bs: Funkcija MROUND() vraća vrijednost zaokruženu na dati umnožak. Vrijednost i proizvod moraju biti istog znaka.

en: MROUND(value; multiple)
bs: MROUND(vrijednost; proizvod)

en: MROUND(1.252; 0.5) equals 1.5
bs: MROUND(1.252; 0.5) je 1.5

en: MROUND(-1.252; -0.5) equals -1.5
bs: MROUND(-1.252; -0.5) je -1.5

en: Digits
bs: Cifre

en: The ROUND(value;[digits]) function returns value rounded. Digits is the number of digits to which you want to round that number. If digits is zero or omitted, value is rounded up to the nearest integer. If digits is smaller than zero, the corresponding integer part of the number is rounded.
bs: Funkcija ROUND(vrijednost;[cifre]) vraća zaokruženu vrijednost. „Cifre„ su broj cifara na koji želite da zaokružite broj. Ako su „cifre“ nula ili se izostave, vrijednost se zaokružuje na najbliži cio broj. Ako su „cifre“ manje od nule, zaokružuje se odgovarajući celobrojni dio broja.

en: ROUND(value;[digits])
bs: ROUND(vrijednost;[cifre])

en: ROUND(1.252;2) equals 1.25
bs: ROUND(1.252;2) je 1.25

en: ROUND(-1.252;2) equals -1.25
bs: ROUND(-1.252;2) je -1.25

en: ROUND(1.258;2) equals 1.26
bs: ROUND(1.258;2) je 1.26

en: ROUND(-12.25;-1) equals -10
bs: ROUND(-12.25;-1) je -10

en: ROUND(-1.252;0) equals -1
bs: ROUND(-1.252;0) je -1

en: The ROUNDUP(value;[digits]) function returns value rounded so that its absolute value is greater. Digits is the number of digits to which you want to round that number. If digits is zero or omitted, value is rounded up to the nearest integer.
bs: ROUNDUP(vrijednost;[brojke]) funkcija vraća zaokruženu vrijednost,a njegova apsolutna vrijednost je veća.Brojke su broj brojki na koliko da se zaokruži broj.Ako je brojka nula ili izostavljena,vrijednost je zaokružena na najbliži cijeli broj.

en: ROUNDUP(value;[digits])
bs: ROUNDUP(vrijednost;[cifre])

en: ROUNDUP(1.252) equals 2
bs: ROUNDUP(1.252) jednako 2

en: ROUNDUP(1.252;2) equals 1.26
bs: ROUNDUP(1.252;2) je 1.26

en: ROUNDUP(-1.252;2) equals -1.26
bs: ROUNDUP(-1.252;2) jednako -1.26

en: ROUNDUP(-1.252) equals -2
bs: ROUNDUP(-1.252) jednako -2

en: The ROUNDDOWN(value;[digits]) function returns value rounded so that its absolute value is lesser. Digits is the number of digits to which you want to round that number. If digits is zero or omitted, value is rounded down to the nearest integer.
bs: ROUNDDOWN(vrijednost;[brojke]) funkcija vraća vrijednost zaokruženu,a njegova apsolutna vrijednost je manja.Brojke su broj brojki na koliko da se zaokuži broj.Ako je brojka nula ili izostavljena,vrijednost je zaokružena na najbilži cijeli broj.

en: ROUNDDOWN(value;[digits])
bs: ROUNDDOWN(vrijednost;[cifre])

en: ROUNDDOWN(1.252) equals 1
bs: ROUNDDOWN(1.252) jednako 1

en: ROUNDDOWN(1.252;2) equals 1.25
bs: ROUNDDOWN(1.252;2) je 1.25

en: ROUNDDOWN(-1.252;2) equals -1.25
bs: ROUNDDOWN(-1.252;2) jednako -1.25

en: ROUNDDOWN(-1.252) equals -1
bs: ROUNDDOWN(-1.252) jednako -1

en: Nth term
bs: N-ti član

en: Function FIB calculates the Nth term of a Fibonacci sequence (1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21...), in which each number, after the first two, is the sum of the two numbers immediately preceding it. FIB(0) is defined to be 0.
bs: Funkcija FIB računa N-ti član Fibonačijevog niza (1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21...), u kojem je svaki broj, posle prva dva, jednak zbiru dva broja koja mu direktno prethode. FIB(0) je definisano kao 0.

en: FIB(9) returns 34
bs: FIB(9) vraća 34

en: FIB(26) returns 121393
bs: FIB(26) vraća 121393

en: Numerator
bs: Brojnik

en: Denumerator
bs: Nazivnik

en: Function QUOTIENT returns the integer portion of numerator/denumerator.
bs: Funkcija QUOTIENT vraća cio dio numeratora/denumeratora.

en: QUOTIENT(21;4) returns 5
bs: QUOTIENT(21;4) je 5

en: Function MDETERM returns the determinant of a given matrix. The matrix must be of type n x n.
bs: Funkcija MDETERM vraća determinantu date matrice. Matrica mora biti kvadratna.

en: MDETERM(matrix)
bs: MDETERM(matrica)

en: First matrix
bs: Prva matrica

en: Second matrix
bs: Druga matrica

en: Function MMULT multiplies two matrices. Number of columns of the first matrix must be the same as row count of the second one. The result is a matrix.
bs: Funkcija MMULT množi dvije matrice.Broj kolona prve matrice mora biti jednak broju redova druge.Rezultat je matrica.

en: MMULT(matrix1;matrix2)
bs: MMULT(matrica1;matrica2)

en: Matrix
bs: Matrica

en: Calculates the inverse of the matrix.
bs: Računanje inverzne matrice.

en: The matrix multiplied with its inverse results in the unity matrix of the same dimension.
bs: Množenje matrice sa njenom inverznom,rezultat je jedinstvena matrica istih dimenzija.

en: Invertible matrices have a non-zero determinant.
bs: Matrica koja se može invertovati ima determinantu različitu od nule.

en: MINVERSE(matrix)
bs: MINVERSE(matrca)

en: Dimension
bs: Dimenzija

en: Creates the unity matrix of the given dimension.
bs: Kreiraj jedinstvenu matricu sa datim dimenzijama.

en: MUNIT(dimension)
bs: MUNIT(dimenzija)

en: MUNIT(3) creates a 3x3 unity matrix
bs: MUNIT(3) kreira 3x3 jedinstvenu matricu

en: Returns the transpose of a matrix, i.e. rows and columns of the matrix are exchanged.
bs: Vraća transponovanu matricu,tj.redovi i kolone matrice su zamjenjeni.

en: TRANSPOSE(matrix)
bs: TRANSPOSE(matrica)

en: Lookup & Reference
bs: Potraga i referenciranje

en: Row number
bs: Broj vrste

en: Column number
bs: Broj kolone

en: Absolute number (optional)
bs: Apsolutan broj (opciono)

en: A1 style (optional)
bs: A1 stil (opciono)

en: Sheet name
bs: Ime lista

en: The ADDRESS creates a cell address. Parameter Row is the row number and Column is the column number.
bs: Funkcija ADDRESS pravi adresu ćelije. Parametar „vrsta“ je broj vrste, a „kolona“ je broj kolone.

en: Absolute number specifies the type of reference: 1 or omitted = Absolute, 2 = Absolute row, relative column,  3 = Relative row; absolute column and 4 = Relative.
bs: Apsolutan broj navodi tip reference: 1 (ili ako ga nema) = apsolutna, 2 = apsolutna po vrsti, relativna po koloni, 3 = relativna po vrsti, apsolutna po koloni, 4 = relativna.

en: A1 Style specifies the style of the address to return. If A1 is set to TRUE (default) the address is returned in A1 style if it is set to FALSE in R1C1 style.
bs: A1 stil navodi stil adrese se koja se vraća. Ako je A1 postavljeno na Tačno (podrazumevano) adresa se vraća u A1 stilu, a ako je postavljeno na Netačno, u R1C1 stilu.

en: Sheet name is the text specifying the name of the sheet.
bs: Ime lista je tekst koji navodi ime lista.

en: ADDRESS(row; col; absolute; style; sheet name)
bs: ADDRESS(vrsta; kolona; apsolutno; stil; ime lista)

en: ADDRESS(6; 4) returns $D$6
bs: ADDRESS(6; 4) vraća $D$6

en: ADDRESS(6; 4; 2) returns D$6
bs: ADDRESS(6; 4; 2) vraća D$6

en: ADDRESS(6; 4; 2; FALSE; "Sheet1") returns Sheet1!R6C[4]
bs: ADDRESS(6; 4; 2; FALSE; "List1") vraća List1!R6C[4]

en: ADDRESS(6; 4; 1; FALSE; "Sheet1") returns Sheet1!R6C4
bs: ADDRESS(6; 4; 1; FALSE; "List1") vraća List1!R6C4

en: ADDRESS(6; 4; 4; TRUE; "Sheet1") returns Sheet1!D6
bs: ADDRESS(6; 4; 4; TRUE; "List1") vraća List1!D6

en: Returns the number of areas in the reference string. An area can be asingle cell or a set of cells.
bs: Vraća broj oblasti u znakovnom nizu reference. Oblast može biti jedna ćelija ili skup ćelija.

en: AREAS(reference)
bs: AREAS(referenca)

en: AREAS(A1) returns 1
bs: AREAS(A1) vraća 1

en: AREAS((A1; A2:A4)) returns 2
bs: AREAS((A1; A2:A4)) vraća 2

en: Returns information about position, formatting or contents in a reference.
bs: Vraća podatke o poziciji, formatiranju ili sadržaju u referenci.

en: CELL(type; reference)
bs: CELL(tip; referenca)

en: CELL("COL", C7) returns 3
bs: CELL("COL", C7) vraća 3

en: CELL("ROW", C7) returns 7
bs: CELL("ROW", C7) vraća 7

en: CELL("ADDRESS", C7) returns $C$7
bs: CELL("ADDRESS", C7) vraća $C$7

en: Index
bs: Indeks

en: Arguments
bs: Argumenti

en: Returns the parameter specified by the index.
bs: Vraća parametar naveden indeksom.

en: CHOOSE(index; parameter1; parameter2;...)
bs: CHOOSE(indeks; parametar1; parametar2;...)

en: CHOOSE(1; "1st"; "2nd") returns "1st"
bs: CHOOSE(1; "prvi"; "drugi") vraća "prvi"

en: CHOOSE(2; 3; 2; 4) returns 2
bs: CHOOSE(2; 3; 2; 4) vraća 2

en: The COLUMN function returns the column of given cell reference. If no parameter is specified the column of the current cell gets returned.
bs: Funkcija COLUMN vraća kolonu date reference ćelije. Ako se ne navede nijedan parametar, funkcija vraća kolonu tekuće ćelije.

en: COLUMN(reference)
bs: COLUMN(referenca)

en: COLUMN(A1) returns 1
bs: COLUMN(A1) vraća 1

en: COLUMN(D2) returns 4
bs: COLUMN(D2) vraća 4

en: The COLUMNS function returns the number of columns in a reference.
bs: Funkcija COLUMNS vraća broj kolona u referenci.

en: COLUMNS(reference)
bs: COLUMNS(referenca)

en: COLUMNS(A1:C3) returns 3
bs: COLUMNS(A1:C3) vraća 3

en: COLUMNS(D2) returns 1
bs: COLUMNS(D2) vraća 1

en: Row
bs: Red

en: If a range is given, returns value stored in a given row/column. If one cell is given, which contains an array, then one element of the array is returned.
bs: Ako je dat opseg, vraća vrijednost koja se nalazi u datoj vrsti/koloni. Ako je data jedna ćelija koja sadrži niz, vraća se jedan element tog niza.

en: INDEX(cell, row, column)
bs: INDEX(ćelija, vrsta, kolona)

en: INDEX(range, row, column)
bs: INDEX(opseg, vrsta, kolona)

en: INDEX(A1:C3;2;2), returns contents of B2
bs: INDEX(A1:C3;2;2) vraća sadržaj B2

en: INDEX(A1;2;2), if A1 is a result of array calculation, returns its (2,2) element.
bs: INDEX(A1;2;2), ako A1 sadrži niz kao rezultat proračuna, vraća njegov element (2,2).

en: Returns the content of the cell specified by the reference text. The second parameter is optional.
bs: Vraća sadržaj ćelije navedene tekstom reference. Drugi parametar je opcioni.

en: INDIRECT(referenceText, a1 style)
bs: INDIRECT(tekst_reference, A1 stil)

en: INDIRECT(A1), A1 contains "B1", and B1 1 => returns 1
bs: INDIRECT(A1), A1 sadrži "B1", a B1 sadrži 1 => vraća se 1

en: INDIRECT("A1"), returns content of A1
bs: INDIRECT("A1"), vraća sadržaj A1

en: The ROW function returns the row of given cell reference. If no parameter is specified the row of the current cell gets returned.
bs: Funkcija ROW vraća vrstu date reference na ćeliju. Ako se ne navede nijedan parametar, funkcija vraća vrstu tekuće ćelije.

en: ROW(reference)
bs: ROW(referenca)

en: ROW(A1) returns 1
bs: ROW(A1) vraća 1

en: ROW(D2) returns 2
bs: ROW(D2) vraća 2

en: The ROWS function returns the number of rows in a reference.
bs: Funkcija ROWS vraća broj vrsta u referenci.

en: ROWS(reference)
bs: ROWS(referenca)

en: ROWS(A1:C3) returns 3
bs: ROWS(A1:C3) vraća 3

en: ROWS(D2) returns 1
bs: ROWS(D2) vraća 1

en: Returns the sheet number of the reference or the string representing a sheet name.
bs: Vraća broj lista reference ili string koji predstavlja ime lista.

en: SHEET(reference)
bs: SHEET(referenca)

en: SHEET(Sheet1!C7) returns 1
bs: SHEET(Sheet1!C7) craća1

en: SHEET(Sheet2!C7) returns 2
bs: SHEET(Sheet2!C7) vraća 2

en: Returns the number of sheets in a reference or current document.
bs: Vraća broj lista u referenci ili trenutni dokument.

en: SHEETS(reference)
bs: SHEETS(referenca)

en: Lookup value
bs: Vrijednost za potragu

en: Lookup vector
bs: Vektor za potragu

en: Result vector
bs: Vektor rezultata

en: The LOOKUP function looks up the first parameter in the lookup vector. It returns a value in the result Vector with the same index as the matching value in the lookup vector. If value is not in the lookup vector it takes the next lower one. If no value in the lookup vector matches an error is returned. The lookup vector must be in ascending order and lookup and result vector must have the same size. Numeric values, string and boolean values are recognized. Comparison between strings is case-insensitive.
bs: Funkcija LOOKUP traži prvi parametar u vektoru za potragu. Vraća vrijednost u vektoru rezultata sa istim indeksom kao odgovarajuća vrijednost u vektoru za potragu. Ako vrijednosti nema u vektoru za potragu, uzima se prva sljedeća manja. Ako se i dalje ne može poklopiti vektor za potragu, vraća se greška. Vektor za potragu mora biti uređen rastuće i oba vektora moraju biti iste veličine. Prepoznaju se znakovne, logičke i numeričke vrijednosti. Poređenje znakovnih nizova razlikuje velika i mala slova.

en: LOOKUP(value; lookup vector; result vector)
bs: LOOKUP(vrijednost; vektor za potragu; vektor rezultata)

en: LOOKUP(1.232; A1:A6; B1:B6) for A1 = 1, A2 = 2 returns the value of B1.
bs: LOOKUP(1.232; A1:A6; B1:B6) za A1 = 1, A2 = 2 vraća vrijednost B1.

en: Data source
bs: Izvor podataka

en: Sorted (optional)
bs: Sortiran(po izboru)

en: Look for a matching value in the first row of the given table, and return the value of the indicated row.
bs: Potraži odgovarajuću vrijednost u prvom retku date tablice i vrati vrijednost navedenog reda.

en: Looks up the 'lookup value' in the first row of the 'data source'. If a value matches, the value in the 'row' and the column, the value was found in, is returned. If 'sorted' is true (default), the first row is assumed to be sorted. The search will end, if the 'lookup value' is lower than the value, currently compared to.
bs: Pogledati "lookup value" u prvom redu "data source".Ako je usklađena vrijednost,vrijednost u redu i koloni,pronađena vrijednost,je vraćena.Ako je "sorted" Tačno(podrazumijevano),prvi red je zamišljen da je sortiran.Pretraga će se završiti,ako je "lookup value"  manja nego vrijednost,trenutačno poređenje.

en: HLOOKUP(Lookup value; data source; Row; Sorted)
bs: HLOOKUP(Netačna vrijednost; izvor podataka; Red; Sortirano)

en: Look for a matching value in the first column of the given table, and return the value of the indicated column.
bs: Potražite podudaranje vrijednost u prvoj koloni date tablice, i vratiti vrijednost u naznačenu kolonu.

en: Looks up the 'lookup value' in the first column of the 'data source'. If a value matches, the value in the 'column' and the row, the value was found in, is returned. If 'sorted' is true (default), the first column is assumed to be sorted. The search will end, if the 'lookup value' is lower than the value, currently compared to.
bs: Pogledati "lookup value" u prvoj koloni "data source".Ako je usklađena vrijednost,vrijednost u koloni i redu,pronađena vrijednost,je vraćena.Ako je "sorted" Tačno(podrazumijevano),prvi red je zamišljen da je sortiran.Pretraga će se završiti,ako je "lookup value"  manja nego vrijednost,trenutačno poređenje.

en: VLOOKUP(Lookup value; data source; Column; Sorted)
bs: VLOOKUP(Netačna vrijednost; izvor podataka; Kolona; Sortirano)

en: Formula cell
bs: Ćelija formule

en: Row cell
bs: Ćelija reda

en: Row replacement
bs: Zamjena reda

en: Column cell (optional)
bs: Ćelijska kolona(po izboru)

en: Column replacement (optional)
bs: Zamjena kolone(po izboru)

en: MULTIPLE.OPERATIONS executes the formula expression pointed to by FormulaCell and all formula expressions it depends on while replacing all references to RowCell with references to RowReplacement respectively all references to ColumnCell with references to ColumnReplacement. The function may be used to easily create tables of expressions that depend on two input parameters.
bs: MULTIPLE.OPERATIONS izvršava formula izraz pokazane s FormulaCell i sve formula izraze koji ovisi o njemu, zamjenaomsvih referenci na RowCell s referencama na RowReplacement odnosno svih referenci na ColumnCell s referencama na ColumnReplacement. Funkcija se može koristiti za jednostavno stvaranje tablice izraza koji ovisi o dva ulazna parametra.

en: MULTIPLE.OPERATIONS(Formula cell; Row cell; Row replacement; Column cell; Column replacement)
bs: MULTIPLE.OPERATIONS(element formule;Element reda; popunjavanje reda; Element kolone; Popunjavanje kolone)

en: Search value
bs: Vrijednost pretrage

en: Search region
bs: Područje pretrage

en: Match type (optional)
bs: Tip podudaranja (opciono)

en: Finds a search value in a search region, and returns its position (starting from 1). Match type can be either -1, 0 or 1 and determines how is searched for the value. If match type is 0, the index of the first value that equals search value is returned. If match type is 1 (or omitted), the index of the first value that is less than or equal to the search value is returned and the values in the search region must be sorted in ascending order. If match type is -1, the smallest value that is greater than or equal to the search value is found, and the search region needs to be sorted in descending order.
bs: Pronalazi vrijednost za pretragu u regionu, i vraća njen položaj (počev od 1). Tip podudaranja može biti -1, 0 ili 1 i određuje kako se traži vrijednost. Ako je tip podudaranja jednak 0, vraća se indeks prve vrednosti koja je jednaka traženoj. Ako je tip podudaranja jednak 1 (ili izostavljen), vraća se indeks prve vrijednosti koja je manja ili jednaka od tražene, a vrijednosti u regionu traženja moraju biti sortirane u rastućem redoslijedu. Ako je tip podudaranja jednak -1, najmanja vrednost koja je veća od ili jednaka od tražene vrijednosti se nalazi, a region traženja treba da bude sortiran u opadajućem redosledu.

en: MATCH(Search value; Search region; Match type)
bs: MATCH(Tražena vrijednost; Region pretrage; Tip podudaranja)

en: Reference or range
bs: Referenca ili opseg

en: Number of rows to offset
bs: Broj redova do pomaka

en: Number of columns to offset
bs: Broj kolona do pomaka

en: Height of the offset range (optional)
bs: Visina opsega pomaka (opcionalno)

en: Width of the offset range (optional)
bs: Širina opsega pomaka (opcionalno)

en: Modifies a reference's position and dimension.
bs: Mijenja poziciju i dimenziju reference.

en: OFFSET(Reference reference; Integer rowOffset; Integer columnOffset; Integer newHeight; Integer newWidth)
bs: OFFSET(Reference referenca; Integer pozicijaReda; Integer pozicijaKolone; Integer novaVisina; Integer novaSirina)

en: Statistical
bs: Statistički

en: Floating point values
bs: Realne vrijednosti

en: The AVEDEV() function calculates the average of the absolute deviations of a data set from their mean.
bs: Funkcija AVEDEV() računa srednju vrijednost apsolutnih devijacija skupa podataka od svoje srednje vrijednosti.

en: AVEDEV(value;value;...)
bs: AVEDEV(vrijednost;vrijednost;...)

en: AVEDEV(11.4;17.3;21.3;25.9;40.1) returns 7.84
bs: AVEDEV(11.4;17.3;21.3;25.9;40.1) vraća 7.84

en: The AVERAGE() function calculates the average of all the values given as parameters. You can calculate the average of a range AVERAGE(A1:B5) or a list of values like AVERAGE(12;5;12.5).
bs: Funkcija AVERAGE() računa srednju vrijednost svih vrijednosti datih kao parametri. Možete računati srednju vrijednost opsega, kao AVERAGE(A1:B5), ili liste vrijednosti, kao AVERAGE(12;5;12.5).

en: AVERAGE(value;value;...)
bs: AVERAGE(vrijednost;vrijednost;...)

en: AVERAGE(12;5;7) equals 8
bs: AVERAGE(12;5;7) je 8

en: AVERAGE(12.5;2) equals 7.25
bs: AVERAGE(12.5;2) je 7.25

en: String values
bs: Znakovni nizovi

en: The AVERAGEA() calculates the average of the given arguments. Numbers, text and logical values are included in the calculation too. If the cell contains text or the argument evaluates to FALSE, it is counted as value zero (0). If the argument evaluates to TRUE, it is counted as one (1). Note that empty cells are not counted.
bs: Funkcija AVERAGEA() računa srednju vrijednost datih argumenata. Brojevi, tekst i logičke vrijednosti takođe su uključene u račun. Ako ćelija sadrži tekst ili logičko Netačno, računa se kao nula (0). Ako sadrži Tačno, računa se kao jedinica (1). Prazne ćelije se ne uzimaju u obzir.

en: AVERAGEA(value;value;...)
bs: AVERAGEA(vrijednost;vrijednost;...)

en: AVERAGEA(11.4;17.3;"sometext";25.9;40.1) equals 18.94
bs: AVERAGEA(11.4;17.3;"tekst";25.9;40.1) je 18.94

en: Alpha parameter
bs: Alfa parametar

en: Beta parameter
bs: Bita parametar

en: Start
bs: Pokreni

en: End
bs: Kraj

en: Cumulative
bs: Kumulativno

en: The BETADIST() function returns the cumulative beta probability density function.
bs: Funkcija BETADIST() vraća kumulativnu gustinu beta-verovatnoće.

en: The third and fourth parameters are optional. They set the lower and upper bounds, otherwise defaulting to 0.0 and 1.0 respectively.
bs: Treći i četvrti parametar su po izboru.Oni su postavili donje i gornje granice,inače podrazumjevano 0.0 i 1.0 respektivno.

en: BETADIST(number;alpha;beta;start;end;[cumulative=TRUE])
bs: BETADIST(broj;alfa;beta;početak;kraj;[kumulativno=TRUE])

en: BETADIST(0.2859;0.2606;0.8105) equals 0.675444
bs: BETADIST(0.2859;0.2606;0.8105) je 0.675444

en: BETADIST(0.2859;0.2606;0.8105;0.2;0.9) equals 0.537856
bs: BETADIST(0.2859;0.2606;0.8105;0.2;0.9) je 0.537856

en: The BETAINV() function returns the inverse of BETADIST(x;alpha;beta;a;b;TRUE()).
bs: BETAINV() funkcija vraća inverznu od BETADIST(x;alpha;beta;a;b;TRUE()).

en: The start and end parameters are optional. They set the lower and upper bounds, otherwise defaulting to 0.0 and 1.0 respectively.
bs: Početni i krajnji parametar su po izboru.Oni postavljaju donju i gornju granicu,Inače podrazumijevano 0.0 i 1.0 respektivno.

en: BETAINV(number;alpha;beta [; start=0 [; end=1]])
bs: BETAINV(broj;alfa;beta [; početak=0 [; kraj=1]])

en: BETADIST(BETAINV(0.1;3;4);3;4) equals 0.1
bs: BETADIST(BETAINV(0.1;3;4);3;4) jednako 0.1

en: BETADIST(BETAINV(0.3;3;4);3;4) equals 0.3
bs: BETADIST(BETAINV(0.3;3;4);3;4) jednako 0.3

en: Degrees of freedom
bs: Stepeni slobode

en: The CHIDIST() function returns the probability value from the indicated Chi square that a hypothesis is confirmed.
bs: Funkcija CHIDIST() vraća vrijednost vjerovatnoće iz navedenog Chi kvadrata da je hipoteza potvrđena.

en: CHIDIST compares the Chi square value to be given for a random sample that is calculated from the sum of (observed value-expected value)^2/expected value for all values with the theoretical Chi square distribution and determines from this the probability of error for the hypothesis to be tested.
bs: Funkcija CHIDIST upoređuje Chi kvadratnu vrijednost zadatu za slučajan uzorak koji se računa iz sume (primijećena vrijednost - očekivana vrijednost)^2 / očekivana vrijednost za sve vrijednosti sa teoretskom Chi kvadratnom distribucijom i određuje iz ovoga verovatnoću greške za hipotezu koja se testira.

en: CHIDIST(number;degrees_freedom)
bs: CHIDIST(broja;st.slobode)

en: CHIDIST(13.27;5) returns 0.021
bs: CHIDIST(13.27;5) vraća 0.021

en: Total number of elements
bs: Ukupan broj elemenata

en: Number of elements to choose
bs: Broj elemenata koje treba izabrati

en: The COMBIN() function calculates the count of possible combinations. The first parameter is the total count of elements. The second parameter is the count of elements to choose. Both parameters should be positive and the first parameter should not be less than the second. Otherwise the function returns an error.
bs: Funkcija COMBIN() računa broj mogućih kombinacija. Prvi parametar je ukupan broj elemenata. Drugi parametar je broj elemenata koje treba izabrati. Oba parametra treba da budu pozitivna i prvi ne bi trebalo da je manji od drugog. U suprotnom, funkcija će vratiti grešku.

en: COMBIN(total;chosen)
bs: COMBIN(ukupno;izabrano)

en: COMBIN(12;5) returns 792
bs: COMBIN(12;5) vraća 792

en: COMBIN(5;5) returns 1
bs: COMBIN(5;5) vraća 1

en: Level of the confidence interval
bs: Nivo intervala povjerenja

en: Standard deviation for the total population
bs: Standardna devijacija za ukupnu populaciju

en: Size of the total population
bs: Veličina ukupne populacije

en: The CONFIDENCE() function returns the confidence interval for a population mean.
bs: Funkcije CONFIDENCE() vraća interval povjerenja za srednju vrijednost populacije.

en: The alpha parameter must be between 0 and 1 (non-inclusive), stddev must be positive and size must be greater or equal to 1.
bs: Alfa parametar mora da bude između 0 i 1 (ekskluzivno), st.div. mora da bude pozitivna, a veličina veća ili jednaka 1.

en: CONFIDENCE(alpha;stddev;size)
bs: CONFIDENCE(alfa;st.div.;veličina)

en: CONFIDENCE(0.05;1.5;100) equals 0.294059
bs: CONFIDENCE(0.05;1.5;100) je 0.294059

en: Cell range of values
bs: Ćelijski opseg vrijednosti

en: Second cell range of values
bs: Drugi ćelijski opseg vrijednosti

en: The CORREL() function calculates the correlation coefficient of two cell ranges.
bs: Funkcija CORREL() računa korelacioni koeficijent dva ćelijska opsega.

en: CORREL(range1; range2)
bs: CORREL(opseg1; opseg2)

en: The COVAR() function calculates the covariance of two cell ranges.
bs: Funkcija COVAR() računa kovarijansu dva ćelijska opsega.

en: COVAR(range1; range2)
bs: COVAR(opseg1; opseg2)

en: The DEVSQ() function calculates the sum of squares of deviations.
bs: Funkcija DEVSQ() računa sumu kvadrata devijacija.

en: DEVSQ(value; value;...)
bs: DEVSQ(vrijednost; vrijednost;...)

en: DEVSQ(21; 33; 54; 23) returns 684.75
bs: DEVSQ(21; 33; 54; 23) vraća 684.75

en: Lambda parameter
bs: Lambda parametar

en: 0 = density, 1 = distribution
bs: 0 = gustina, 1 = distribucija

en: The EXPONDIST() function returns the exponential distribution.
bs: Funkcija EXPONDIST() vraća eksponencijalnu distribuciju.

en: The lambda parameter must be positive.
bs: Lambda parametar mora da bude pozitivan.

en: Cumulative = 0 calculates the density function; cumulative = 1 calculates the distribution.
bs: Kumulativno = 0 računa funkciju gustine; kumulativno = 1 računa distribuciju.

en: EXPONDIST(number;lambda;cumulative)
bs: EXPONDIST(broj;lambda;kumulativno)

en: EXPONDIST(3;0.5;0) equals 0.111565
bs: EXPONDIST(3;0.5;0) je 0.111565

en: EXPONDIST(3;0.5;1) equals 0.776870
bs: EXPONDIST(3;0.5;1) je 0.776870

en: Degrees of freedom 1
bs: Stepeni slobode 1

en: Degrees of freedom 2
bs: Stepeni slobode 2

en: The FDIST() function returns the f-distribution.
bs: Funkcija FDIST() vraća f-distribuciju.

en: FDIST(number;degrees_freedom_1;degrees_freedom_2)
bs: FDIST(broj;st.slob.1;st.slob.2)

en: FDIST(0.8;8;12) yields 0.61
bs: FDIST(0.8;8;12) daje 0.61

en: Number r1
bs: Broj r1

en: Number r2
bs: Broj r2

en: The FINV() function returns the unique non-negative number x such that FDIST(x;r1;r2) = p.
bs: FINV() funkcija vraća jedinstven ne-negativan broj x takav da FDIST(x;r1;r2) = p.

en: FINV(number; r1; r2)
bs: FINV(broj; r1; r2)

en: FDIST(FINV(0.1;3;4);3;4) equals 0.1
bs: FDIST(FINV(0.1;3;4);3;4) jednako 0.1

en: The FISHER() function returns the Fisher transformation for x and creates a function close to a normal distribution.
bs: Funkcija FISHER() vraća Fišerovu transformaciju za x i pravi funkciju blisku normalnoj distribuciji.

en: FISHER(number)
bs: FISHER(broj)

en: FISHER(0.2859) equals 0.294096
bs: FISHER(0.2859) je 0.294096

en: FISHER(0.8105) equals 1.128485
bs: FISHER(0.8105) je 1.128485

en: The FISHERINV() function returns the inverse of the Fisher transformation for x and creates a function close to a normal distribution.
bs: Funkcija FISHERINV() vraća inverz Fišerove transformacije za x i pravi funkciju blisku normalnoj distribuciji.

en: FISHERINV(number)
bs: FISHERINV(broj)

en: FISHERINV(0.2859) equals 0.278357
bs: FISHERINV(0.2859) je 0.278357

en: FISHERINV(0.8105) equals 0.669866
bs: FISHERINV(0.8105) je 0.669866

en: Floating point values, that should be counted.
bs: Vrijednost sa pomičnim zarezom,to treba brojati.

en: Floating point values, representing the upper boundaries of the intervals.
bs: Vrijednost sa pomičnim zarezom,predstavlja gornju granicu za intervale.

en: Counts the number of values for each interval given by the border values in the second parameter.
bs: Brojač broj vrijednosti za svaki interval dajući granične vrijednosti u drugi parametar.

en: The values in the second parameter determine the upper boundaries of the intervals.
                   The intervals include the upper boundaries.
                   The returned array is a column vector and has one more element than the second parameter;
                   the last element represents the number of all elements greater than the last value in second parameter.
                       If the second parameter is empty, all values in the first parameter are counted.
bs: Vrijednosti u drugom parametru određujui gornje granice intervala.
                   Intervali uključuju gornje granice.
                   Vratio polje je stupac vektora i ima još jedan elemenat od drugog parametra;
                   zadnji element koji predstavlja broj svih elemenata je veći nego prošle vrijednosti u drugom parametru.
                       Ako je drugi parametar je prazna, sve vrijednosti u prvom parametru se broje.

en: FREQUENCY(Range data; Range bins)
bs: FREQUENCY(Opseg podataka; Opseg prostora)

en: Cumulated flag
bs: Kumulativna zastavica

en: The GAMMADIST() function returns the gamma distribution.
bs: Funkcija GAMMADIST() vraća gama-distribuciju.

en: If the last parameter (cumulated) is 0, it calculates the density function; if it's 1, the distribution is returned.
bs: Ako je posljednji parametar (kumulativno) 0, računa se funkcija gustine; ako je 1, vraća se distribucija.

en: The first three parameters must be positive.
bs: Prva tri parametra moraju da budu pozitivna.

en: GAMMADIST(number;alpha;beta;cumulated)
bs: GAMMADIST(broj;alfa;beta;kumulativno)

en: GAMMADIST(0.758;0.1;0.35;1) equals 0.995450
bs: GAMMADIST(0.758;0.1;0.35;1) je 0.995450

en: GAMMADIST(0.758;0.1;0.35;0) equals 0.017179
bs: GAMMADIST(0.758;0.1;0.35;0) je 0.017179

en: The GAMMAINV() function returns the unique number x >= 0 such that GAMMAINV(x;alpha;beta;TRUE()) = p.
bs: GAMMAINV() funkcija vraća jedinstven broj x>=0 takav da je GAMMAINV(x;alfa;beta;TRUE()) = p.

en: GAMMAINV(number;alpha;beta)
bs: GAMMAINV(broj;alfa;beta)

en: GAMMADIST(GAMMAINV(0.1;3;4);3;4) equals 0.1
bs: GAMMADIST(GAMMAINV(0.1;3;4);3;4) jednako 0.1

en: GAMMADIST(GAMMAINV(0.3;3;4);3;4) equals 0.3
bs: GAMMADIST(GAMMAINV(0.3;3;4);3;4) jednako 0.3

en: The number for which the integral value of standard normal distribution is to be calculated
bs: Broj za koji treba da se izračuna integralna vrijednost standardne normalne distribucije

en: The GAUSS() function returns the integral values for the standard normal cumulative distribution.
bs: Funkcija GAUSS() vraća integralne vrijednosti za standardnu normalnu kumulativnu distribuciju.

en: GAUSS(value)
bs: GAUSS(vrijednost)

en: GAUSS(0.25) equals 0.098706
bs: GAUSS(0.25) je 0.098706

en: The GEOMEAN() function returns the geometric mean of the given arguments. This is equal to the Nth root of the product of the terms.
bs: Funkcija GEOMEAN() vraća geometrijsku sredinu datig argumenata. Ovo je jednako N-tom korijenu proizvoda činioca.

en: GEOMEAN(value; value;...)
bs: GEOMEAN(vrijednost; vrijednost;...)

en: GEOMEAN(21; 33; 54; 23) returns 30.45886
bs: GEOMEAN(21; 33; 54; 23) vraća 30.45886

en: The HARMEAN() function returns the harmonic mean of the N data points (N divided by the sum of the inverses of the data points).
bs: Funkcija HARMEAN() vraća harmonijsku sredinu N vrijednosti (N podeljeno sa sumom inverza brojeva).

en: HARMEAN(value; value;...)
bs: HARMEAN(vrijednost; vrijednost;...)

en: HARMEAN(21; 33; 54; 23) returns 28.588
bs: HARMEAN(21; 33; 54; 23) vraća 28.588

en: Number of success in the sample
bs: Broj uspjeha u uzorku

en: Number of trials
bs: Broj pokušaja

en: Number of success overall
bs: Ukupan broj uspjeha

en: Population size
bs: Veličina populacije

en: The HYPGEOMDIST() function returns the hypergeometric distribution.
bs: Funkcija HYPGEOMDIST() vraća hipergeometrijsku distribuciju.

en: HYPGEOMDIST(2; 5; 6; 20) returns 0.3522
bs: HYPGEOMDIST(2; 5; 6; 20) vraća 0.3522

en: y values (array)
bs: y vrijednost (niz)

en: x values (array)
bs: x vrijednost (niz)

en: The INTERCEPT() function calculates the interception of the linear regression line with the y axis.
bs: INTERCEPT() funkcija izračunava presretanje linearne regresije u skladu s y osom.

en: The KURT() function calculates an unbiased estimate of the kurtosis of a data set. You have to provide at least 4 values, otherwise an error is returned.
bs: Funkcija KURT() računa nepristrasnu procjenu kurtoze skupa podataka. Morate da navedete bar četiri vrijednosti, inače će funkcija vratiti grešku.

en: KURT(value; value;...)
bs: KURT(vrijednost; vrijednost;...)

en: KURT(21; 33; 54; 23) returns 1.344239
bs: KURT(21; 33; 54; 23) vraća 1.344239

en: The KURTP() function calculates an population kurtosis of a data set. You have to provide at least 4 values, otherwise an error is returned.
bs: Funkcija KURTP() računa populacionu kurtozu skupa podataka. Morate da navedete bar četiri vrijednosti, inače će funkcija vratiti grešku.

en: KURTP(value; value;...)
bs: KURTP(vrijednost; vrijednost;...)

en: KURTP(21; 33; 54; 23) returns -1.021
bs: KURTP(21; 33; 54; 23) vraća -1.021

en: Position (from the largest)
bs: Položaj (u odnosu na najveći)

en: The LARGE() function returns the k-th largest value from the data set.
bs: Funkcija LARGE() vraća k-tu najveću vrijednost iz skupa podataka.

en: LARGE(range; k)
bs: LARGE(opseg; k)

en: A1: 3, A2: 1, A3: 5 => LARGE(A1:A3; 2) returns 3
bs: A1: 3, A2: 1, A3: 5 => LARGE(A1:A3; 2) vraća 3

en: The LEGACYFDIST() function returns the f-distribution.
bs: LEGACYFDIST() funkcija vraća f-raspodjelu.

en: LEGACYFDIST(number;degrees_freedom_1;degrees_freedom_2)
bs: LEGACYFDIST(broj,stepen_slobode_1;stepen_slobode_2)

en: LEGACYFDIST(0.8;8;12) yields 0.61
bs: LEGACYFDIST(0.8;8;12) prinosa 0.61

en: Probability
bs: Verovatnoća

en: Mean value of the standard logarithmic distribution
bs: Srednja vrijednost standardne logaritamske distribucije

en: Standard deviation of the standard logarithmic distribution
bs: Standardna devijacija standardne logaritamske distribucije

en: The LOGINV() function returns the inverse of the lognormal cumulative distribution.
bs: Funkcija LOGINV() vraća inverz lognormalne kumulativne distribucije.

en: LOGINV(p; mean; stdev)
bs: LOGINV(p; sred.vrijed.; st.div.)

en: LOGINV(0.1;0;1) equals 0.2776
bs: LOGINV(0.1;0;1) je 0.2776

en: Probability value for which the standard logarithmic distribution is to be calculated
bs: Vrijednost verovatnoće za koju treba da se izračuna standardna logaritamska distribucija

en: The LOGNORMDIST() function returns the cumulative lognormal distribution.
bs: Funkcija LOGNORMDIST() vraća kumulativnu lognormalnu distribuciju.

en: LOGNORMDIST(Number;MV;STD)
bs: LOGNORMDIST(broj;MV;STD)

en: LOGNORMDIST(0.1;0;1) equals 0.01
bs: LOGNORMDIST(0.1;0;1) je 0.01

en: Floating point value or range of values
bs: Realna vrijednost ili opseg vrijednosti

en: Floating point values or range of values
bs: Realne vrijednosti ili opseg vrijednosti

en: The MEDIAN() function calculates the median of all the values given as parameters. You can calculate the median of a range like MEDIAN(A1:B5) or a list of values like MEDIAN(12; 5; 12.5). Blank cells will be considered as a zero, and cells with text will be ignored.
bs: Funkcija MEDIAN() računa medijan svih vrijednosti datih kao parametri. Možete računati medijan opsega, kao MEDIAN(A1:B5), ili liste vrijednosti, kao MEDIAN(12; 5; 12.5). Prazne ćelije se računaju kao nula, a ćelije koje sadrže tekst biće ignorisane.

en: MEDIAN(value;value;...)
bs: MEDIAN(vrijednost;vrijednost;...)

en: MEDIAN(12; 5; 5.5) equals 5.5
bs: MEDIAN(12; 5; 5.5) je 5.5

en: MEDIAN(12; 7; 8;2) equals 7.5
bs: MEDIAN(12; 7; 8;2) je 7.5

en: Float
bs: Realan broj

en: The MODE() function returns the most frequently occurring value in the data set.
bs: MODE() funkcija vraća najviše korištenu vrijednost u skupu podataka.

en: MODE(number; number2; ...)
bs: MODE(broj1; broj2; ...)

en: MODE(range)
bs: MODE(opseg)

en: MODE(12; 14; 12; 15) returns 12
bs: MODE(12; 14; 12; 15) vraća 12

en: Number of failures
bs: Broj neuspješnih pokušaja

en: Number of successful trials
bs: Broj uspješnih pokušaja

en: Probability of success
bs: Vjerovatnoća uspjeha

en: The NEGBINOMDIST() function returns the negative binomial distribution.
bs: Funkcija NEGBINOMDIST() vraća negativnu binomijalnu distribuciju.

en: NEGBINOMDIST(failures; success; prob_of_success)
bs: NEGBINOMDIST(neuspesi; uspesi; vir.uspjeha)

en: NEGBINOMDIST(2;5;0.55) returns 0.152872629
bs: NEGBINOMDIST(2;5;0.55) vraća 0.152872629

en: Linear middle of the distribution
bs: Linearna sredina distribucije

en: Standard deviation of the distribution
bs: Standardna devijacija distribucije

en: The NORMDIST() function returns the normal cumulative distribution.
bs: Funkcija NORMDIST() vraća normalnu kumulativnu distribuciju.

en: Number is the value of the distribution based on which the normal distribution is to be calculated.
bs: Broj je vrijednost distribucije na osnovu koje se računa normalna distribucija.

en: MV is the linear middle of the distribution.
bs: MV je linearna sredina distribucije.

en: STD is the standard deviation of the distribution.
bs: STD je standardna devijacija distribucije.

en: K = 0 calculates the density function; K = 1 calculates the distribution.
bs: K = 0 računa funkciju gustine; K = 1 računa distribuciju.

en: NORMDIST(Number;MV;STD;K)
bs: NORMDIST(broj;MV;STD;K)

en: NORMDIST(0.859;0.6;0.258;0) equals 0.934236
bs: NORMDIST(0.859;0.6;0.258;0) je 0.934236

en: NORMDIST(0.859;0.6;0.258;1) equals 0.842281
bs: NORMDIST(0.859;0.6;0.258;1) je 0.842281

en: Middle value in the normal distribution
bs: Srednja vrijednost u normalnoj distribuciji

en: Standard deviation of the normal distribution
bs: Standardna devijacija normalne distribucije

en: The NORMINV() function returns the inverse of the normal cumulative distribution. The number must be between 0 and 1 (non-inclusive) and STD must be positive.
bs: Funkcija NORMINV() vraća inverz normalne kumulativne distribucije. Broj mora da bude između 0 i 1 (ekskluzivno), a STD mora biti pozitivno.

en: NORMINV(number;MV;STD)
bs: NORMINV(broj;MV;STD)

en: NORMINV(0.9;63;5) equals 69.41
bs: NORMINV(0.9;63;5) je 69.41

en: Value to which the standard normal distribution is calculated
bs: Vrijednost za koju se računa standardna normalna distribucija

en: The NORMSDIST() function returns the standard normal distribution.
bs: Funkcija NORMSDIST() vraća standardnu normalnu distribuciju.

en: NORMSDIST(Number)
bs: NORMSDIST(broj)

en: NORMSDIST(1) equals 0.84
bs: NORMSDIST(1) je 0.84

en: The NORMSINV() function returns the inverse of the standard normal cumulative distribution. The number must be between 0 and 1 (non-inclusive).
bs: Funkcija NORMSINV() vraća inveru standardne normalne kumulativne distribucije. Broj mora da bude između 0 i 1 (ekskluzivno).

en: NORMSINV(Number)
bs: NORMSINV(broj)

en: NORMSINV(0.908789) returns 1.3333
bs: NORMSINV(0.908789) vraća 1.3333

en: The PEARSON() function calculates the correlation coefficient of two cell ranges. It is the same as the CORREL function.
bs: Funkcija PEARSON() računa korelacioni koeficijent dva ćelijska opsega. Isto kao CORREL.

en: PEARSON(range1; range2)
bs: PEARSON(opseg1; opseg2)

en: Number of elements to permutate
bs: Broj elemenata koje treba permutovati

en: The PERMUT() function returns the number of permutations. The first parameter is the number of elements, and the second parameter is the number of elements used in the permutation.
bs: Funkcija PERMUT() vraća broj permutacija. Prvi parametar je broj elemenata, a drugi je broj elemenata koji se koriste u permutaciji.

en: PERMUT(total;permutated)
bs: PERMUT(ukupno;permutovano)

en: PERMUT(8;5) equals 6720
bs: PERMUT(8;5) je 6720

en: PERMUT(1;1) equals 1
bs: PERMUT(1;1) je 1

en: The PERMUTATIONA() function returns the number of ordered permutations when allowing repetition. The first parameter is the number of elements, and the second parameter is the number of elements to choose. Both parameters must be positive.
bs: Funkcija PERMUTATIONA() vraća broj uređenih permutacija s ponavljanjem. Prvi parametar je broj elemenata, a drugi parametar je broj elemenata za izabrati. Oba parametri moraju biti pozitivna.

en: PERMUTATIONA(total;chosen)
bs: PERMUTATIONA(total;izabrano)

en: PERMUTATIONA(2,3) returns 8
bs: PERMUTATIONA(2,3) vraća 8

en: PERMUTATIONA(0,0) returns 1
bs: PERMUTATIONA(0,0) vraća 1

en: Range of values
bs: Opseg pretrage

en: The percentile value between 0 and 1, inclusive.
bs: Procentualna vrijednost između 0 i 1, uključivo.

en: The PERCENTILE() function returns the x-th sample percentile of data values in Data. A percentile returns the scale value for a data series which goes from the smallest (alpha=0) to the largest value (alpha=1) of a data series. For alpha = 25%, the percentile means the first quartile; alpha = 50% is the MEDIAN. Blank cells will be considered as a zero, and cells with text will be ignored.
bs: Funkcija PERCENTILE() vraća x-ti percentil od vrijednosti podataka u Data. Percentil daje skalu vrijednosti podataka koja ide od najmanjih (alfa = 0) da najvećih vrijednosti (alfa = 1) skupa podataka. Za alfa = 25%, znači percentil prvi kvartal, alfa = 50% predstavlja MEDIAN. Prazne ćelije će se smatrati kao nula, a ćelije sa tekst će biti ignorisane.

en: PERCENTILE(data;alpha)
bs: PERCENTILE(podatak;alfa)

en: The number for which the standard normal distribution is to be calculated
bs: Broj za koji treba da se izračuna standardna normalna distribucija

en: The PHI() function returns value of the distribution function for a standard normal distribution.
bs: Funkcija PHI() vraća vrijednost distribucione funkcije za standardnu normalnu distribuciju.

en: PHI(value)
bs: PHI(vrijednost)

en: PHI(0.25) equals 0.386668
bs: PHI(0.25) je 0.386668

en: Lambda parameter (the middle value)
bs: Lambda parametar (srednja vrijednost)

en: The POISSON() function returns the Poisson distribution.
bs: Funkcija POISSON() vraća Poasonovu distribuciju.

en: The lambda and number parameters must be positive.
bs: Lambda parametar i broj moraju da budu pozitivni.

en: POISSON(number;lambda;cumulative)
bs: POISSON(broj;lambda;kumulativno)

en: POISSON(60;50;0) equals 0.020105
bs: POISSON(60;50;0) je 0.020105

en: POISSON(60;50;1) equals 0.927840
bs: POISSON(60;50;1) je 0.927840

en: Data (array)
bs: Podatak (niz)

en: Order
bs: Redoslijed

en: The RANK() function returns the rank of a number in a list of numbers.
bs: RANK() funkcija vraća rang broja na listi brojeva.

en: Order specifies how to rank the numbers:
bs: Redoslijed specificira kako rangirati brojeve:

en: If 0 or omitted, Data is ranked in descending order.
bs: Ako je 0 ili je propuštena,podaci su rangirani u silaznom redoslijedu.

en: If not 0, Data is ranked in ascending order.
bs: Ako nije 0,podaci su rangirani u uzlaznom redoslijedu.

en: RANK (2;{1;2;3}) equals 2
bs: RANK (2;{1;2;3}) jednako 2

en: known Y (array)
bs: poznat Y (niz)

en: known X (array)
bs: poznat X (niz)

en: The RSQ() function returns the square of the Pearson product moment correlation coefficient through data points in known_y's and known_x's.
bs: RSQ() funkcija vraća kvadrat Personovog proizvoda momenta koleracije kroz tačke u known_y's i known_x's.

en: If "arrayY" and "arrayX" are empty or have a different number of data points, then #N/A is returned.
bs: Ako su "arrayY" i "arrayX" prazni ili imaju različit broj tačaka podataka,tada vraća #N/A.

en: RSQ(known Y; known X)
bs: RSQ(poznat Y; poznat X)

en: The SKEW() function returns an estimate for skewness of a distribution
bs: Funkcija SKEW() vraća procjenu za iskrivljenost distribucije

en: SKEW(number; number2; ...)
bs: SKEW(broj1; broj2; ...)

en: SKEW(range)
bs: SKEW(opseg)

en: SKEW(11.4; 17.3; 21.3; 25.9; 40.1) returns 0.9768
bs: SKEW(11.4; 17.3; 21.3; 25.9; 40.1) vraća 0.9768

en: The SKEWP() function returns the population skewness of a distribution
bs: The SKEWP() vraća populacionu iskrivljenost distribucije

en: SKEWP(number; number2; ...)
bs: SKEWP(broj1; broj2; ...)

en: SKEWP(range)
bs: SKEWP(opseg)

en: SKEWP(11.4; 17.3; 21.3; 25.9; 40.1) returns 0.6552
bs: SKEWP(11.4; 17.3; 21.3; 25.9; 40.1) vraća 0.6552

en: The SLOPE() function calculates the slope of the linear regression line.
bs: SLOPE() funkcija izračunava nagib linearne regresije linije.

en: Position (from the smallest)
bs: Položaj (u odnosu na najmanji)

en: The SMALL() function returns the k-th smallest value from the data set.
bs: Funkcija SMALL() vraća k-tu najmanju vrijednost iz skupa podataka.

en: SMALL(range; k)
bs: SMALL(opseg; k)

en: A1: 3, A2: 1, A3: 5 => SMALL(A1:A3; 1) returns 1
bs: A1: 3, A2: 1, A3: 5 => SMALL(A1:A3; 1) vraća 1

en: Number to be normalized
bs: Broj koji treba normalizovati

en: Mean of the distribution
bs: Srednja vrijednost distribucije

en: Standard deviation
bs: Standardna devijacija

en: The STANDARDIZE() function calculates a normalized value.
bs: Funkcija STANDARDIZE() računa normalizovanu vrijednost.

en: STANDARDIZE(x; mean, stdev)
bs: STANDARDIZE(x; sred.vr., st.div)

en: STANDARDIZE(4; 3; 7) returns 0.1429
bs: STANDARDIZE(4; 3; 7) vraća 0.1429

en: The STDEV() function returns the estimate standard deviation based on a sample. The standard deviation is a measure of how widely values are dispersed from the average value.
bs: Funkcija STDEV() vraća procijenjenu standardnu devijaciju na osnovu uzorka. Standardna devijacija pokazuje koliko široko su vrijednosti raštrkane oko srednje vrijednosti.

en: STDEV(value;value;...)
bs: STDEV(vrijednost;vrijednost;...)

en: STDEV(6;7;8) equals 1
bs: STDEV(6;7;8) je 1

en: The STDEVA() function returns the estimate standard deviation based on a sample. The standard deviation is a measure of how widely values are dispersed from the average value. If a referenced cell contains text or contains the boolean value FALSE, it is counted as 0. If the boolean value is TRUE it is counted as 1.
bs: Funkcija STDEVA() vraća procijenjenu standardnu devijaciju na osnovu uzorka. Standardna devijacija pokazuje koliko široko su vrijednosti raštrkane oko srednje vrijednosti. Ako referencirana ćelija sadrži tekst ili logičku vrijednost Netačno, računa se kao 0. Ako sadrži logičko Tačno, računa se kao 1.

en: STDEVA(value;value;...)
bs: STDEVA(vrijednost;vrijednost;...)

en: STDEVA(6; 7; A1; 8) equals 1, if A1 is empty
bs: STDEVA(6; 7; A1; 8) je 1, ako je A1 prazno

en: STDEVA(6; 7; A1; 8) equals 3.109, if A1 is TRUE
bs: STDEVA(6; 7; A1; 8) je 3.109, ako je A1 logičko TAČNO

en: The STDEVP() function returns the standard deviation based on an entire population
bs: Funkcija STDEVP() vraća standardnu devijaciju na osnovu cijele populacije.

en: STDEVP(value;value;...)
bs: STDEVP(vrijednost;vrijednost;...)

en: STDEVP(6;7;8) equals 0.816497...
bs: STDEVP(6;7;8) je 0.816497...

en: The STDEVPA() function returns standard deviation based on an entire population. If a referenced cell contains text or contains the boolean value FALSE, it is counted as 0. If the boolean value is TRUE it is counted as 1.
bs: Funkcija STDEVPA() vraća standardnu devijaciju na osnovu cijele populacije. Ako referencirana ćelija sadrži tekst ili logičku vrijednost Netačno, računa se kao 0. Ako sadrži logičko Tačno, računa se kao 1.

en: STDEVPA(value;value;...)
bs: STDEVPA(vrijednost;vrijednost;...)

en: STDEVPA(6; 7; A1; 8) equals 0.816497..., if A1 is empty
bs: STDEVPA(6; 7; A1; 8) je 0.816497..., ako je A1 prazno

en: STDEVPA(6; 7; A1; 8) equals 2.69..., if A1 is TRUE
bs: STDEVPA(6; 7; A1; 8) je 2.69..., ako je A1 logičko TAČNO

en: STDEVPA(6; 7; A1; 8) equals 3.11..., if A1 is FALSE
bs: STDEVPA(6; 7; A1; 8) je 3.11..., ako je A1 logičko NETAČNO

en: The STEYX() function calculates the standard error of the predicted y value for each x in the regression.
bs: STEYX() funkcija računa standardnu grešku predviđenu za vrijednost y za svaki x u regresiji.

en: Value (array)
bs: Vrijednost (niz)

en: The SUMPRODUCT() function (SUM(X*Y)) returns the sum of the product of these values. The number of values in the two arrays should be equal. Otherwise this function returns Err.
bs: Funkcija SUMPRODUCT() (SUM(X*Y)) vraća sumu proizvoda ovih vrijednosti. Broj vrijednosti u ova dva niza treba da je jednak. U suprotnom, funkcija će vratiti grešku.

en: SUMPRODUCT(array1;array2)
bs: SUMPRODUCT(niz1;niz2)

en: SUMPRODUCT(A1:A2;B1:B2) with A1=2, A2=5, B1=3 and B2=5, returns 31
bs: SUMPRODUCT(A1:A2;B1:B2) gdje je A1=2, A2=5, B1=3 i B2=5, vraća 31

en: The SUMX2PY2() function (SUM(X^2+Y^2)) returns the sum of the squares of these values. The number of values in the two arrays should be equal. Otherwise this function returns Err.
bs: Funkcija SUMX2PY2() (SUM(X^2+Y^2)) vraća sumu kvadrata datih vrijednosti. Broj vrijednosti u ova dva niza treba da je jednak. U suprotnom, funkcija će vratiti grešku.

en: SUMX2PY2(array1;array2)
bs: SUMX2PY2(niz1;niz2)

en: SUMX2PY2(A1:A2;B1:B2) with A1=2, A2=5, B1=3 and B2=5, returns 63
bs: SUMX2PY2(A1:A2;B1:B2) gdje je A1=2, A2=5, B1=3 i B2=5, vraća 63

en: The SUMX2MY2() function (SUM(X^2-Y^2)) returns the difference of the squares of these values. The number of values in the two arrays should be equal. Otherwise this function returns Err.
bs: Funkcija SUMX2MY2() (SUM(X^2-Y^2)) vraća razliku kvadrata vrijednosti. Broj vrijednosti u ova dva niza treba da je jednak. U suprotnom, funkcija će vratiti grešku.

en: SUMX2MY2(array1;array2)
bs: SUMX2MY2(niz1;niz2)

en: SUMX2MY2(A1:A2;B1:B2) with A1=2, A2=5, B1=3 and B2=5, returns -5
bs: SUMX2MY2(A1:A2;B1:B2) gdje je A1=2, A2=5, B1=3 i B2=5, vraća -5

en: Degrees of freedom for the t-distribution
bs: Stepeni slobode za t-distribuciju

en: Mode (1 or 2)
bs: Režim (1 ili 2)

en: The TDIST() function returns the t-distribution.
bs: Funkcija TDIST() vraća t-distribuciju.

en: Mode = 1 returns the one-tailed test, Mode = 2 returns the two-tailed test.
bs: Režim = 1 vraća jednorepi test, režim = 2 vraća dvorepi test.

en: TDIST(number;degrees_freedom;mode)
bs: TDIST(broj;st.slobode;režim)

en: TDIST(12;5;1) returns 0.000035
bs: TDIST(12;5;1) vraća 0.000035

en: KnownY
bs: PoznatY

en: NumberSequence newX
bs: NumberSequence noviX

en: allowOffset
bs: dopustitPoravnanje

en: Constraints: COUNT(knownY) = COUNT(knownX).
bs: Ograničenja: COUNT(knownY) = COUNT(knownX).

en: x (array) The set of observed data for the first condition.
bs: x (niz) je skup promatranih podataka za prvi uslov.

en: y (array) The set of observed data for the second condition.
bs: y (niz) je skup promatranih podataka za drugo stanje.

en: mode Whether to look up 1-tailed (mode = 1) or 2-tailed (mode = 2) probability for t.
bs: mod Bilo da da pogledate do 1-detaljan (mod = 1) ili 2-detaljan (mod = 2) vjerojatnost za t.

en: type The type of t-test to perform. Set this to 1 for a paired t-test, 2 or 3 for an unpaired t-test.
bs: upišite vrsta t-testa za obavljanje. Postavite ovo na 1 za upareni t-testa, 2 ili 3 za nesparenom t-testa.

en: The TTEST() function calculates the probability of a t-test given two ranges of data to compare.
bs: U TTEST() funkcija izračunava vjerojatnost t-test s obzirom dva raspona podataka za usporedbu.

en: A t-test compares two sets of data and establishes the likelihood that any difference between the two is caused by some variable having an effect. For example, given two sets of data, one containing the speed at which 30 tall people can run and the other containing the speed at which 30 short people can run, a t-test can tell you how likely it is that any speed difference between the two groups of people is due to their height.
bs: A t-test poredi dva seta podataka i uspostavlja vjerovatnoću da razlika između dvije  uzrokovano nekim varijablama da imaju efekta. Na primjer, s obzirom dva seta podataka, od kojih jedan sadrži brzinu kojom 30 visokih ljudi mogu pokrenuti i druge sadrže brzinu kojom 30 kratkih ljudi mogu pokrenuti, a t-test mogu vam reći koliko je vjerojatno da je to bilo razlika u brzini između dvije grupe ljudi zbog njihove  visine.

en: The mode parameter is used to indicate whether you require the difference between the two data sets to be in a specific direction or not. For example, if we are predicting that tall people will be able to run faster than short people, we would use a one-tailed test (mode = 1); however, if we are predicting that one group will be able to run faster than the other but not which one will actually be fastest, we would use a two-tailed test (mode = 2).
bs: Kada skupove vrijednosti podataka nisu izvučeni iz istog izvora, izbor odgovarajućeg tipa nesparenog testa zavisi od varijacija unutar svakog od vašeg dva uzorka. Ako varijacijama od dva uzorka su slične, možete koristiti nespareni t-test za uzorke sa sličnom varijacijama (tip = 2); gdje varijacijama nisu dovoljno slične morate koristiti nespareni t-test za uzorke sa različitim varijacijama (tip = 3).

en: Paired tests (type = 1, see Syntax below) are only suitable when both sets of data values are drawn from the same source (i.e. each source of data has provided an item in the first data range and an item in the second data range). In the running speed example, this is impossible since one person cannot be both short and tall: each person can only provide data for one group or the other. In such cases, where the values in each data set are drawn from different sources, an unpaired t-test is appropriate (type = 2 or type = 3). For unpaired t-tests, the two data ranges need not be equally sized; for paired t-tests the two ranges are required to contain the same number of cells.
bs: Upareni testovi (tip = 1, pogledajte Sintaksa ispod) su samo pogodni kada su oba seta vrijednosnih podataka mogu se  izvući iz istog izvora (tj. svaki izvor podataka je dao stavku u prvom rasponu podataka i stavku u drugom rasponu podataka) . U primjeru brzine trčanja, to je nemoguće, jer jedna osoba ne može biti prekrataka i visoka: svaka osoba može pružiti samo podatke za jednu grupu ili druge. U takvim slučajevima, gdje su vrijednosti u svakom setu podataka mogu izvući iz različitih izvora, nesparenom t-test je prikladniji (tip = 2 ili tipa = 3). Za nesparene t-testove, dva raspona podataka ne moraju biti jednake veličine; za uparene t-testovi dva raspona moraju sadržavati isti broj ćelija.

en: When your sets of data values are not drawn from the same source, choosing the appropriate type of unpaired test depends upon the variance within each of your two samples. If the variances of the two samples are similar, you can use an unpaired t-test for samples with similar variances (type = 2); where the variances are not sufficiently similar you must use an unpaired t-test for samples with differing variances (type = 3).
bs: Kada skupove vrijednosti podataka nisu izvučeni iz istog izvora, izbor odgovarajućeg tipa nesparenog testa zavisi od varijacija unutar svakog od vašeg dva uzorka. Ako odstupanja od dva uzorka su slični, možete koristiti nespareni t-test za uzorke sa sličnom razlikom (tip = 2); gdje varijance nisu dovoljno slične morate koristiti nespareni t-test za uzorke sa različitim varijacijama (tip = 3).

en: VAR(value;value;...)
bs: VAR(vrijednost;vrijednost;...)

en: VAR(12;5;7) equals 13
bs: VAR(12;5;7) je 13

en: VAR(15;80;3) equals 1716.333...
bs: VAR(15;80;3) je 1716.333...

en: VAR(6;7;8) equals 1
bs: VAR(6;7;8) je 1

en: VARA(value;value;...)
bs: VARA(vrijednost;vrijednost;...)

en: VARA(12;5;7) equals 13
bs: VARA(12;5;7) je 13

en: VARA(15;80;3) equals 1716.333...
bs: VARA(15;80;3) je 1716.333...

en: VARA(6;7;8) equals 1
bs: VARA(6;7;8) je 1

en: VARIANCE(value;value;...)
bs: VARIANCE(vrijednost;vrijednost;...)

en: VARIANCE(12;5;7) equals 13
bs: VARIANCE(12;5;7) je 13

en: VARIANCE(15;80;3) equals 1716.333...
bs: VARIANCE(15;80;3) je 1716.333...

en: VARIANCE(6;7;8) equals 1
bs: VARIANCE(6;7;8) je 1

en: The VARP() function calculates the variance based on an entire population.
bs: Funkcija VARP() računa varijansu na osnovu cijele populacije.

en: VARP(value;value;...)
bs: VARP(vrijednost;vrijednost;...)

en: VARP(12;5;7) equals 8.666...
bs: VARP(12;5;7) je 8.666...

en: VARP(15;80;3) equals 1144.22...
bs: VARP(15;80;3) je 1144.22...

en: VARP(6;7;8) equals 0.6666667...
bs: VARP(6;7;8) je 0.6666667...

en: VARPA(value;value;...)
bs: VARPA(vrijednost;vrijednost;...)

en: VARPA(12;5;7) equals 8.666...
bs: VARPA(12;5;7) je 8.666...

en: VARPA(15;80;3) equals 1144.22...
bs: VARPA(15;80;3) je 1144.22...

en: VARPA(6;7;8) equals 0.6666667...
bs: VARPA(6;7;8) je 0.6666667...

en: The WEIBULL() function returns the Weibull distribution.
bs: Funkcija WEIBULL() računa Vejbulovu distribuciju.

en: The alpha and beta parameters must be positive, the number (first parameter) must be non-negative.
bs: Alfa i bita parametri moraju da budu pozitivni, a broj (prvi parametar) mora biti nenegativan.

en: WEIBULL(number;alpha;beta;cumulative)
bs: WEIBULL(broj;alfa;beta;kumulativno)

en: WEIBULL(2;1;1;0) equals 0.135335
bs: WEIBULL(2;1;1;0) je 0.135335

en: WEIBULL(2;1;1;1) equals 0.864665
bs: WEIBULL(2;1;1;1) je 0.864665

en: x (array)
bs: x (red)

en: mean
bs: način

en: standardDeviation
bs: standardnaDevijacija

en: The ZTEST() function calculates the two tailed probability of a z-test with normal distribution.
bs: ZTEST() funkcija računa dva kraka vjerovatnoće z-testa s normalnom djelidbom.

en: ZTEST(x; mean; standardDeviation)
bs: ZTEST(x; način; standardnaDevijacija)

en: The BINO() function returns the binomial distribution.
bs: Funkcija BINO() vraća binomijalnu distribuciju.

en: The first parameter is the number of trials, the second parameter is the number of successes, and the third is the probability of success. The number of trials should be greater than the number of successes and the probability should be smaller or equal to 1.
bs: Prvi parametar je broj proba, drugi je broj uspjeha, a treći je verovatnoća uspjeha. Broj proba treba da bude veći od broja uspjeha, a vjerovatnoća treba da je manja ili jednaka 1.

en: BINO(trials;success;prob_of_success)
bs: BINO(probe;uspesi;ver.uspjeha)

en: BINO(12;9;0.8) returns 0.236223201
bs: BINO(12;9;0.8) vraća 0.236223201

en: The SUMXMY2() function (SUM((X-Y)^2)) returns the square of the differences of these values. The number of values in the two arrays should be equal. Otherwise this function returns Err.
bs: SUMXMY2() funkcije (SUM((XY)^2)) vraća kvadrat razlike tih vrijednosti. Broj vrijednosti u dva polja treba biti jednaka. Inače ova funkcija vraća grešku.

en: SUMXMY2(array1;array2)
bs: SUMXMY2(polje1;polje2)

en: SUMXMY2(A1:A2;B1:B2) with A1=2, A2=5, B1=3 and B2=5, returns 1
bs: SUMXMY2(A1:A2;B1:B2) sa A1=2, A2=5, B1=3 i B2=5, vraća 1

en: Probability of failure
bs: Vjerojatnost neuspjeha

en: The INVBINO() function returns the negative binomial distribution. The first parameter is the number of trials, the second parameter is the number of failures, and the third is the probability of failure. The number of trials should be larger than the number of failures and the probability should be smaller or equal to 1.
bs: Funkcija INVBINO() vraća negativnu binomijalnu distribuciju. Prvi parametar je broj proba, drugi je broj neuspjeha, a treći je verovatnoća neuspjeha. Broj proba treba da bude veći od broja neuspjeha, a verovatnoća treba da je manja ili jednaka 1.

en: INVBINO(trials;failure;prob_of_failure)
bs: INVBINO(probe;neuspesi;ver.neuspjeha)

en: INVBINO(12;3;0.2) returns 0.236223201
bs: INVBINO(12;3;0.2) vraća 0.236223201

en: The GAMMALN() function returns the natural logarithm of the gamma function: G(x). The number parameter must be positive.
bs: Funkcija GAMMALN() vraća prirodni logaritam gama-funkcije, G(x). Broj mora da bude pozitivan.

en: GAMMALN(Number)
bs: GAMMALN(broj)

en: GAMMALN(2) returns 0
bs: GAMMALN(2) vraća 0

en: Decimals
bs: Decimale

en: The DOLLAR() function converts a number to text using currency format, with the decimals rounded to the specified place. Although the name is DOLLAR, this function will do the conversion according to the current locale.
bs: Funkcija DOLLAR() konvertuje broj u tekst koristeći format valute, sa decimalama zaokruženim do navedenog mjesta. Iako joj je ime DOLLAR, ova funkcija će obaviti konverziju prema tekućem lokalitetu.

en: DOLLAR(number;decimals)
bs: DOLLAR(broj;decimale)

en: DOLLAR(1403.77) returns "$ 1,403.77"
bs: DOLLAR(1403.77) vraća "$ 1,403.77"

en: DOLLAR(-0.123;4) returns "$-0.1230"
bs: DOLLAR(-0.123;4) vraća "$-0.1230"

en: No_commas
bs: Bez_zareza

en: The FIXED() function rounds a number to the specified number of decimals, formats the number in decimal format string, and returns the result as text. If decimals is negative, number is rounded to the left of the decimal point. If you omit decimals, it is assumed to be 2. If optional parameter no_commas is True, thousand separators will not show up.
bs: Funkcija FIXED() zaokružuje broj na navedeni broj decimala, formatira broj u znakovni niz decimalnog formata, i vraća rezultat kao tekst. Ako je broj decimala negativan, broj se zaokružuje lijevo od decimalnog zareza. Ako je broj decimala izostavljen, pretpostavlja se kao 2. Ako je opcioni parametar bez_zareza postavljen na Tačno, neće se prikazati razdvajač hiljada.

en: FIXED(number;decimals;no_commas)
bs: FIXED(broj;decimale;bez_zareza)

en: FIXED(1234.567;1) returns "1,234.6"
bs: FIXED(1234.567;1) vraća "1,234.6"

en: FIXED(1234.567;1;FALSE) returns "1234.6"
bs: FIXED(1234.567;1;FALSE) vraća "1234.6"

en: FIXED(44.332) returns "44.33"
bs: FIXED(44.332) vraća "44.33"

en: Text for which you want to substitute
bs: Tekst za koji želite da zamijenite

en: Part of text you want to replace
bs: Dio teksta koji želite da zamijenite

en: New text which will be replacement
bs: Novi tekst koji će biti zamjena

en: Which occurrence to replace
bs: Koje pojave zamijeniti

en: The SUBSTITUTE() substitutes new_text for old_text in a text string. If instance_num is specified, only that instance of old_text is replaced. Otherwise, every occurrence of old_text is changed to new_text. Use SUBSTITUTE when you want to replace specific text, use REPLACE when you want to replace any text that occurs in a specific location.
bs: Funkcija SUBSTITUTE() umjesto stari_tekst upisuje novi_tekst u znakovnom nizu. Ako je naveden broj_pojave, samo ta instanca starog_teksta će biti zamijenjena novim_tekstom, u suprotnom zamjenjuju se sve instance starog_teksta. Koristite SUBSTITUTE kad želite da zamijenite poseban tekst, a REPLACE da biste zamijenili bilo kakav tekst koji se pojavljuje na navedenoj lokaciji.

en: SUBSTITUTE(text; old_text; new_text; instance_num)
bs: SUBSTITUTE(tekst; stari_tekst; novi_tekst; broj_pojave)

en: SUBSTITUTE("Cost Data";"Cost";"Sales") returns "Sales Data"
bs: SUBSTITUTE("Podaci o ceni";"ceni";"prodaji") vraća "Podaci o prodaji"

en: SUBSTITUTE("Qtr 1, 2001";"1";"3";1) returns "Qtr 3, 2001"
bs: SUBSTITUTE("Kvar. 1, 2001";"1";"3";1) vraća "Kvar. 3, 2001"

en: SUBSTITUTE("Qtr 1, 2001";"1";"3";4) returns "Qtr 3, 2003"
bs: SUBSTITUTE("Kvar. 1, 2001";"1";"3";4) returns "Kvar. 3, 2003"

en: The text you want to find
bs: Tekst koji želite da nađete

en: The text which may contain find_text
bs: Tekst koji može da sadrži tekst za nalaženje

en: Specified index to start the search
bs: Indeks od koga treba započeti pretragu

en: The SEARCH() function finds one text string (find_text) within another text string (within_text) and returns the number of the starting point of find_text, from the leftmost character of within_text.
bs: Funkcija SEARCH() nalazi jedan znakovni niz (nađi_tekst) u okviru drugog (okvir_tekst) i vraća broj početnog položaja nađi_teksta u odnosu na prvi znak okvir_teksta.

en: You can use wildcard characters, question mark (?) and asterisk (*). A question mark matches any single character, an asterisk matches any sequences of characters.
bs: Možete da koristite džoker znakove, znak pitanja (?) i zvjezdicu (*). Znak pitanja poklapa bilo koji pojedinačni znak, a zvjezdica bilo koji niz znakova.

en: Parameter start_num specifies the character at which to start the search. The first character is character number 1. If start_num is omitted, it is assumed to be 1. SEARCH does not distinguish between uppercase and lowercase letters.
bs: Parametar početni_broj navodi znak od koga treba početi sa pretragom. Prvi znak je znak broj 1. Ako se početni_broj izostavi, pretpostavlja se da je 1. Funkcija SEARCH ne razlikuje mala i velika slova.

en: SEARCH(find_text;within_text;start_num)
bs: SEARCH(nađi_tekst;okvir_tekst;početni_broj)

en: SEARCH("e";"Statements";6) returns 7
bs: SEARCH("o";"Položaj";3) returns 4

en: SEARCH("margin";"Profit Margin") returns 8
bs: SEARCH("margina";"Profitna margina") returns 10

en: Specified byte position to start the search
bs: Navedeni položaj u bajtima za početak pretraživanje

en: The SEARCHB() function finds one text string (find_text) within another text string (within_text) and returns the number of the starting point of find_text, from the leftmost character of within_text using byte positions.
bs: Funkcija SEARCHB() traži jedan tekstualni string (find_text) unutar drugog (within_text) i vraća broj starne tačke find_text, od kranjeg lijevog znaka within_text koristeći pozicije bajtova.

en: Parameter BytePosition specifies the character at which to start the search. The first character is character number 2. If BytePosition is omitted, it is assumed to be 2. SEARCHB does not distinguish between uppercase and lowercase letters.
bs: Parametar BytePosition navodi znak kojim počinje pretraga. Prvi znak je znak broj 2. Ako  BytePosition pretpostavlja se da je 2. SEARCHB ne razlikuje velika i mala slova.

en: SEARCHB(find_text;within_text;BytePosition Start)
bs: SEARCHB(nađi_tekst;u_tekstu;BajtPozicija Start)

en: The T() function returns the text referred to by value. If value is, or refers to, text then T returns value. If value does not refer to text then T returns empty text.
bs: Funkcija T() vraća tekst na koji se odnosi vrijednost. Ako vrijednost jeste, ili se odnosi na tekst, onda T vraća vrijednost. Ako se vrijednost ne odnosi na tekst, T vraća prazan tekst.

en: T(value)
bs: T(vrijednost)

en: T("Calligra") returns "Calligra"
bs: T("Calligra") vraćas "Calligra"

en: T(1.2) returns "" (empty text)
bs: T(1.2) vraća "" (tj. prazan tekst)

en: The TEXT() function converts a value to text.
bs: Funkcija TEXT() konvertuje vrijednost u tekst.

en: TEXT(value)
bs: TEXT(vrijednost)

en: TEXT(1234.56) returns "1234.56"
bs: TEXT(1234.56) vraća "1234.56"

en: TEXT("KSpread") returns "KSpread"
bs: TEXT("KSpread") vraća "KSpread"

en: The PROPER() function converts the first letter of each word to uppercase and the rest of the letters to lowercase.
bs: Funkcija PROPER() konvertuje prvo slovo svake riječi u veliko, a ostatak slova u mala.

en: PROPER(string)
bs: PROPER(znak.niz)

en: PROPER("this is a title") returns "This Is A Title"
bs: PROPER("ovo je naslov") returns "Ovo Je Naslov"

en: First string
bs: Prvi znakovni niz

en: String to compare with
bs: Znakovni niz sa kojim se poredi

en: Compare case-sensitive (true/false)
bs: Poređenje razlikuje mala i velika slova (Tačno/Netačno)

en: The COMPARE() function returns 0 if the two strings are equal; -1 if the first one is lower in value than the second one; otherwise it returns 1.
bs: Funkcija COMPARE() vraća 0 ako su dva znakovna niza jednaka; -1 ako je prvi manji po vrijednosti od drugog; inače, vraća 1.

en: COMPARE(string1; string2; true|false)
bs: COMPARE(znak.niz1; znak.niz2; Tačno|Netačno)

en: COMPARE("Calligra"; "Calligra"; true) returns 0
bs: COMPARE("Calligra"; "Calligra"; true) vraća 0

en: COMPARE("calligra"; "Calligra"; true) returns 1
bs: COMPARE("calligra"; "Calligra"; true) vrača 1

en: COMPARE("kspread"; "Calligra"; false) returns 1
bs: COMPARE("kspread"; "Calligra"; false) vraća 1

en: The EXACT() function returns True if these two strings are equal. Otherwise, it returns False.
bs: Funkcija EXACT() vraća Tačno ako su dva znakovna niza ista. U suprotnom, vraća se Netačno.

en: EXACT(string1;string2)
bs: EXACT(znak.niz1;znak.niz2)

en: EXACT("Calligra";"Calligra") returns True
bs: EXACT("Calligra";"Calligra") vraća True

en: EXACT("KSpread";"Calligra") returns False
bs: EXACT("KSpread";"Calligra") vraća False

en: Text which you want to replace some characters
bs: Tekst u kome želite da zamijenite neke znakove

en: Position of the characters to replace
bs: Položaj znakova koje treba zamijeniti

en: Number of characters to replace
bs: Broj karaktera koje treba zamijeniti

en: The text that will replace characters in old text
bs: Tekst koji će zamijeniti znakove u starom tekstu

en: The REPLACE() function replaces part of a text string with a different text string.
bs: Funkcija REPLACE() zamjenjuje dio znakovnog niza drugačijim znakovnim nizom.

en: REPLACE(text;position;length;new_text)
bs: REPLACE(tekst;položaj;dužina;novi_tekst)

en: REPLACE("abcdefghijk";6;5;"-") returns "abcde-k"
bs: REPLACE("abvgdđežzij";6;5;"-") vraća "abvgd-j"

en: REPLACE("2002";3;2;"03") returns "2003"
bs: REPLACE("2002";3;2;"03") vraća "2003"

en: Text which you want to replace some characters using byte position
bs: Tekst kome želite zamijeniti neke znakove pomoću bajtovske pozicije

en: Byte position of the characters to replace
bs: Bajtovska pozicija znakova za zamjenu

en: The byte length of characters to replace
bs: Bajtovska dužina znakova za zamjenu

en: The REPLACEB() function replaces part of a text string with a different text string using byte positions.
bs: Funkcija REPLACEB()  zamjenjuje dio tekstualnog niza različitim tekstualnim nizom pomoću bajtovske pozicije.

en: REPLACEB(text;BytePosition;ByteLength Len;new_text)
bs: REPLACEB(tekst;BajtovskaPozicija;ByteLength duzna;novi_tekst)

en: Specifies index to start the search
bs: Indeks od koga treba započeti pretragu

en: The FIND() function finds one text string (find_text) within another text string (within_text) and returns the number of the starting point of find_text, from the leftmost character of within_text.
bs: Funkcija FIND() nalazi jedan znakovni niz (nađi_tekst) u okviru drugog teksta (okvir_tekst) i vraća broj početnog položaja nađi_teksta, u odnosu na prvi znak okvir_teksta.

en: Parameter start_num specifies the character at which to start the search. The first character is character number 1. If start_num is omitted, it is assumed to be 1.
bs: Parametar početni_broj navodi znak od koga treba početi sa pretragom. Prvi znak je znak broj 1. Ako se početni_broj izostavi, pretpostavlja se da je 1.

en: You can also use function SEARCH, but unlike SEARCH, FIND is case-sensitive and does not allow wildcard characters.
bs: Možete koristiti i funkciju SEARCH, ali za razliku od SEARCH, FIND razlikuje mala i velika slova i ne dozvoljava upotrebu džokera.

en: FIND(find_text;within_text;start_num)
bs: FIND(nađi_tekst;okvir_tekst;početni_broj)

en: FIND("Cal";"Calligra") returns 1
bs: FIND("Cal";"Calligra") vraća 1

en: FIND("i";"Calligra") returns 5
bs: FIND("i";"Calligra") vraća 5

en: FIND("a";"Sheets in Calligra";4) returns 12
bs: FIND("a";"Sheets in Calligra";4) vraća 12

en: Specifies byte position to start the search
bs: Navodi bajtovsku poziciju za početak pretrage

en: The FINDB() function finds one text string (find_text) within another text string (within_text) and returns the number of the starting point of find_text, from the leftmost character of within_text using byte positions.
bs: Funkcija FINDB() traži jedan tekstualni  niz (find_text) unutar drugog (within_text) i vraća poziciju find_text, od krajnjeg lijevog znaka within_text koristeći bajt poziciju.

en: Parameter BytePosition specifies the character at which to start the search. The first character is character number 2. If start_num is omitted, it is assumed to be 2.
bs: Parametar BytePosition navodi znak kojim počinje pretraga. Prvi znak je znak broj 2. Ako  je start_num ispušten pretpostavlja se da je 2.

en: FINDB(find_text;within_text;BytePosition Start)
bs: FINDB(traženi_tekst;unutar_teksta;BytePosition Start)

en: Source string
bs: Izvorni znakovni niz

en: Position
bs: Položaj

en: Length
bs: Dužina

en: The MID() function returns a substring that contains 'length' characters of the string, starting at 'position' index.
bs: Funkcija MID() vraća znakovni podniz koji sadrži „dužinu“ znakova znakovnog niza, počev od indeksa „položaj“.

en: MID(text;position;length)
bs: MID(tekst;položaj;dužina)

en: MID(text;position)
bs: MID(tekst;položaj)

en: MID("Calligra";2;3) returns "all"
bs: MID("Calligra";2;3) vraća "all"

en: MID("Calligra";2) returns "alligra"
bs: MID("Calligra";2) vraća "alligra"

en: Byte Position
bs: Pozicija bajta

en: Byte Length
bs: Dužina u bajtima

en: The MIDB() function returns a substring that contains 'length' characters of the string, starting at 'position' index using byte positions.
bs: MIDB() funkcija vraća podniz koji sadrži navedeni broj znakova od navedene pozicije brojeći u bajtima.

en: MIDB(text;BytePosition Start;ByteLength)
bs: MIDB(tekst;BytePosition Start;BajtDužina)

en: MIDB(text;BytePosition Start)
bs: MIDB(tekstt;BytePosition Start)

en: The LEN() function returns the length of the string.
bs: Funkcija LEN() vraća dužinu znakovnog niza.

en: LEN(text)
bs: LEN(tekst)

en: LEN("hello") returns 5
bs: LEN("zdravo") returns 6

en: LEN("KSpread") returns 7
bs: LEN("KSpread") vraća 7

en: The LENB() function returns the length of the string using byte positions.
bs: Funkcija LENB() vraća dužinu stringa koristeći bajt poziciju.

en: LENB(text)
bs: LENB(tekstt)

en: The TRIM() function returns text with only single spaces between words.
bs: Funkcija TRIM() vraća tekst samo sa po jednim razmakom između riječi.

en: TRIM(text)
bs: TRIM(tekst)

en: TRIM(" hello    KSpread   ") returns "hello KSpread"
bs: TRIM(" zdravo    KSpread   ") returns "zdravo KSpread"

en: The CONCATENATE() function returns a string which is the concatenation of the strings passed as parameters.
bs: Funkcija CONCATENATE() vraća znakovni niz koji je sastavljen od znakovnih nizova koji su proslijeđeni kao parametri.

en: CONCATENATE(value;value;...)
bs: CONCATENATE(vrijednost;vrijednost;...)

en: CONCATENATE("Sheets";"Calligra";"KDE") returns "SheetsCalligraKDE"
bs: CONCATENATE("Sheets";"Calligra";"KDE") vraća "SheetsCalligraKDE"

en: Number of characters
bs: Broj znakova

en: The RIGHT() function returns a substring that contains the 'length' rightmost characters of the string. The whole string is returned if 'length' exceeds the length of the string.
bs: Funkcija RIGHT() vraća znakovni podniz koji sadrži „dužinu“ znakova sa kraja znakovnog niza. Ako „dužina“ premaši dužinu znakovnog niza, vraća se cio znakovni niz.

en: RIGHT(text;length)
bs: RIGHT(tekst;dužina)

en: RIGHT("hello";2) returns "lo"
bs: RIGHT("zdravo";2) vraća "vo"

en: RIGHT("KSpread";10) returns "KSpread"
bs: RIGHT("KSpread";10) vraća "KSpread"

en: RIGHT("KSpread") returns "d"
bs: RIGHT("KSpread") vraća "d"

en: The RIGHTB() function returns a substring that contains the 'length' rightmost characters of the string using byte positions. The whole string is returned if 'length' exceeds the length of the string.
bs: RIGHTB() funkcija vraća podniz koji zadrži navedeni broj znakova stringa gledano s desne strane koristeći bajt poziciju. Cijeli string se vraća ako dužina prelazi dužinu stringa.

en: RIGHTB(text;ByteLength)
bs: RIGHTB(tekst;BajtDužina)

en: The LEFT() function returns a substring that contains the 'length' leftmost characters of the string. The whole string is returned if 'length' exceeds the length of the string. It is an error for the number of characters to be less than 0.
bs: LEFT() funkcija vraća podniz koji sadrži "dužinu" krajnjeg lijevog znaka stringa,Cijeli string se vraća ako  "dužina" prelazi dužinu cijelog stringa.To je greška za broj znakova manji od 0.

en: LEFT(text;length)
bs: LEFT(tekst;dužina)

en: LEFT("hello";2) returns "he"
bs: LEFT("zdravo";2) vraća "zd"

en: LEFT("KSpread";10) returns "KSpread"
bs: LEFT("KSpread";10) vraća "KSpread"

en: LEFT("KSpread") returns "K"
bs: LEFT("KSpread") vraća "K"

en: The LEFTB() function returns a substring that contains the 'length' leftmost characters of the string using byte positions. The whole string is returned if 'length' exceeds the length of the string. It is an error for the number of characters to be less than 0.
bs: LEFTB() funkcija vraća podniz koji zadrži navedeni broj znakova stringa gledano s desne strane koristeći bajt poziciju. Cijeli string se vraća ako dužina prelazi dužinu stringa. Greška ako je broj znakova manji od nule.

en: LEFTB(text;ByteLength)
bs: LEFTB(tekst;BajtDužina)

en: Count of repetitions
bs: Broj ponavljanja

en: The REPT() function repeats the first parameter as many times as by the second parameter. The second parameter must not be negative, and this function will return an empty string if the second parameter is zero (or rounds down to zero).
bs: REPT() funkcija ponavlja prvi parametar onoliko puta koliki je drugi parametar.Drugi parametar ne smije biti negativan,i ova funkcija će vratiti prazan string ako je drugi parametar nula (ili zaokružen na nulu).

en: REPT(text;count)
bs: REPT(tekst;br.pon.)

en: REPT("KSpread";3) returns "KSpreadKSpreadKSpread"
bs: REPT("KSpread";3) vraća "KSpreadKSpreadKSpread"

en: REPT("KSpread";0) returns ""
bs: REPT("KSpread";0) vraća ""

en: The ROT13() function encrypts text by replacing each letter with the one 13 places along in the alphabet. If the 13th position is beyond the letter Z, it begins again at A (rotation).
bs: ROT13() funkcija šifruje tekst zamjenom svakog slova onim koji je 13 mjesta od njega u abecedi. Ako je 13. pozicija iza slova Z, ponovo počinje u A (rotacija).

en: By applying the encryption function again to the resulting text, you can decrypt the text.
bs: Ako ponovo primijenite šifrujuću funkciju na dobijeni tekst, vraća se dešifrovan tekst.

en: ROT13(Text)
bs: ROT13(Tekst)

en: ROT13("KSpread") returns "XFcernq"
bs: ROT13("KSpread") vraća "XFcernq"

en: ROT13("XFcernq") returns "KSpread"
bs: ROT13("XFcernq") vraća "KSpread"

en: The TOGGLE() function changes lowercase characters to uppercase and uppercase characters to lowercase.
bs: Funkcija TOGGLE() mijenja mala slova u velika, a velika u mala.

en: TOGGLE(text)
bs: TOGGLE(tekst)

en: TOGGLE("hello") returns "HELLO"
bs: TOGGLE("zdravo") vraća "ZDRAVO"

en: TOGGLE("HELLO") returns "hello"
bs: TOGGLE("ZDRAVO") vraća "zdravo"

en: TOGGLE("HeLlO") returns "hElLo"
bs: TOGGLE("ZdRavo") vraća "zDrAVO"

en: The CLEAN() function removes every non-printable character from the string
bs: Funkcija CLEAN() uklanja iz znakovnog niza svaki znak koji se ne štampa.

en: CLEAN(text)
bs: CLEAN(tekst)

en: CLEAN(AsciiToChar(7) + "HELLO") returns "HELLO"
bs: CLEAN(AsciiToChar(7) + "ZDRAVO") vraća "ZDRAVO"

en: The SLEEK() function removes all spaces from the string.
bs: Funkcija SLEEK() uklanja sve razmake iz znakovnog niza.

en: SLEEK(text)
bs: SLEEK(tekst)

en: SLEEK("This is   some  text ") returns "Thisissometext"
bs: SLEEK("Ovo je   neki  tekst ") vraća "Ovojenekitekst"

en: The UPPER() function converts a string to upper case.
bs: Funkcija UPPER() konvertuje sva slova znakovnog niza u velika.

en: UPPER(text)
bs: UPPER(tekst)

en: UPPER("hello") returns "HELLO"
bs: UPPER("zdravo") vraća "ZDRAVO"

en: UPPER("HELLO") returns "HELLO"
bs: UPPER("ZDRAVO") vraća "ZDRAVO"

en: The LOWER() function converts a string to lower case.
bs: Funkcija LOWER() konvertuje sva slova znakovnog niza u mala.

en: LOWER(text)
bs: LOWER(tekst)

en: LOWER("hello") returns "hello"
bs: LOWER("zdravo") vraća "zdravo"

en: LOWER("HELLO") returns "hello"
bs: LOWER("ZDRAVO") vraća "zdravo"

en: Character code
bs: Kôd znaka

en: The CHAR() function returns the character specified by a number.
bs: Funkcija CHAR() vraća znak naveden brojem koda.

en: CHAR(code)
bs: CHAR(kôd)

en: CHAR(65) returns "A"
bs: CHAR(68) vraća "D"

en: The CODE() function returns a numeric code for the first character in a text string.
bs: Funkcija CODE() vraća numerički kôd prvog znaka u znakovnom nizu.

en: CODE(text)
bs: CODE(tekst)

en: CODE("KDE") returns 75
bs: CODE("KDE") vraća 75

en: Converts text string that represents a value to the real value.
bs: Znakovni niz koji predstavlja vrijednost konvertuje se u realnu vrijednost.

en: VALUE(text)
bs: VALUE(tekst)

en: VALUE("14.03") returns 14.03
bs: VALUE("14.03") vraća 14.03

en: Searched text
bs: Tekst za pretragu

en: Regular expression
bs: Regularni izraz

en: Default value (optional)
bs: Podrazumijevana vrijednost (opciono)

en: Back-reference (optional)
bs: Povratna referenca (opciono)

en: Returns a part of the string that matches a regular expression. If the string does not match the given regular expression, value specified as default is returned.
bs: Vraća dio znakovnog niza koji se poklapa sa regularnim izrazom. Ako se znakovni niz ne poklapa sa regularnim izrazom, vraća se vrijednost naznačena kao podrazumijevana.

en: If a back-reference is provided, then the value of that back-reference is returned.
bs: Ako je povratna referenca data, vraća se njena vrijednost.

en: If no default value is given, an empty string is assumed. If no back-reference is given, 0 is assumed (so that entire matching part is returned).
bs: Ako podrazumijevana vrijednost nije data, pretpostavlja se prazan znakovni niz. Ako povratna referenca nije data, pretpostavlja se 0 (tako da se vraća cio poklapajući dio).

en: REGEXP(text; regexp; default; backref)
bs: REGEXP(tekst; regiz; podrazumevano; povref)

en: REGEXP("Number is   15.";"[0-9]+") = "15"
bs: REGEXP("Broj je   15.";"[0-9]+") = "15"

en: Replacement
bs: Zamjena

en: Replaces all matches of a regular expression with the replacement text
bs: Mijenja sva poklapanja regularnog izraza sa tekstom zamjene

en: REGEXPRE(text; regexp; replacement)
bs: REGEXPRE(tekst; regiz; zamjena)

en: REGEXPRE("14 and 15 and 16";"[0-9]+";"num") returns "num and num and num"
bs: REGEXPRE("14 i 15 i 16";"[0-9]+";"broj") vraća "broj broj broj"

en: The UNICODE() function returns a unicode code point for the first character in a text string.
bs: UNICODE() funkcija vraća tačku Unicode koda za prvi znak u tekstualnom nizu.

en: UNICODE(text)
bs: UNICODE(tekst)

en: UNICODE("KDE") returns 75
bs: UNICODE("KDE") vraća 75

en: The UNICHAR() function returns the character specified by a unicode code point.
bs: UNICHAR()  funkcija vraća znak određen tačkom Unicod koda.

en: UNICHAR(code)
bs: UNICHAR(kod)

en: UNICHAR(65) returns "A"
bs: UNICHAR(65) vraća "A"

en: Full width characters
bs: Puna širina znakova

en: The ASC() function returns the half-width characters corresponding to the full-width argument.
bs: ASC() funkcija vraća pola širine znakova odgovarajuće pune širine argumenta.

en: ASC(text)
bs: ASC(tekst)

en: Half-width characters
bs: Pola-širine znakova

en: The JIS() function returns the full-width characters corresponding to the half-width argument.
bs: JIS() funkcija vraća punu širinu znakova od odgovarajuće pola širine argumenta.

en: JIS(text)
bs: JIS(tekst)

en: The BAHTTEXT() function converts a number to a text in Thai characters (baht).
bs: BAHTTEXT() funkcija konvertuje brojeve u tekst u Tajlandske znakove (baht).

en: BAHTTEXT(number)
bs: BAHTTEXT(broj)

en: BAHTTEXT(23) returns "ยี่สิบสามบาทถ้วน"
bs: BAHTTEXT(23) vraća "ยี่สิบสามบาทถ้วน"

en: Trigonometric
bs: Trigonometrijske

en: The COS() function returns the cosine of x, where x is given in radians.
bs: Funkcija COS() vraća kosinus od x, gdje je x dato u radijanima.

en: COS(0) equals 1.0
bs: COS(0) jednak je 1.0

en: COS(PI()/2) equals 0
bs: COS(PI()/2) jednak je 0.0

en: The ACOT() function returns the inverse cotangent of a number.
bs: Funkcija ACOT() vraća inverzni kotangens broja.

en: ACOT(0) equals 1.57079633
bs: ACOT(0) je 1.57079633

en: The SIN() function returns the sine of x, where x is given in radians.
bs: Funkcija SIN() vraća sinus od x, gdje je x dato u radijanima.

en: SIN(0) equals 0
bs: SIN(0) jednak je 0

en: SIN(PI()/2) equals 1
bs: SIN(PI()/2) je 1

en: The TAN() function returns the tangent of x, where x is given in radians.
bs: Funkcija TAN() vraća tangens od x, gdje je x dato u radijanima.

en: TAN(0.7) equals 0.84228838
bs: TAN(0.7) je 0.84228838

en: TAN(0) equals 0
bs: TAN(0) jednak je 0

en: The ACOS() function returns the arc cosine in radians and the value is mathematically defined to be 0 to PI (inclusive).
bs: Funkcija ACOS() vraća arkuskosinus u radijanima, između 0 i π (inkluzivno).

en: ACOS(Float)
bs: ACOS(r.broj)

en: ACOS(0.8) equals 0.6435011
bs: ACOS(0.8) je 0.6435011

en: ACOS(0) equals 1.57079633
bs: ACOS(0) je 1.57079633

en: The ASIN() function returns the arc sine in radians and the value is mathematically defined to be -PI/2 to PI/2 (inclusive).
bs: Funkcija ASIN() vraća arkussinus u radijanima, između -π/2 i π/2 (inkluzivno).

en: ASIN(Float)
bs: ASIN(r.broj)

en: ASIN(0.8) equals 0.92729522
bs: ASIN(0.8) je 0.92729522

en: ASIN(0) equals 0
bs: ASIN(0) je 0

en: The ATAN() function returns the arc tangent in radians and the value is mathematically defined to be -PI/2 to PI/2 (inclusive).
bs: Funkcija ATAN() vraća arkustangens u radijanima, između -π/2 i π/2 (inkluzivno).

en: ATAN(Float)
bs: ATAN(r.broj)

en: ATAN(0.8) equals 0.67474094
bs: ATAN(0.8) je 0.67474094

en: ATAN(0) equals 0
bs: ATAN(0) je 0

en: The COSH() function returns the hyperbolic cosine of x, which is defined mathematically as (exp(x) + exp(-x)) / 2.
bs: Funkcija COSH() vraća hiperbolički kosinus od x, što je matematički definisano kao (exp(x) + exp(-x)) / 2.

en: COSH(Float)
bs: COSH(r.broj)

en: COSH(0.8) equals 1.33743495
bs: COSH(0.8) je 1.33743495

en: COSH(0) equals 1
bs: COSH(0) je 1

en: The SINH() function returns the hyperbolic sine of x, which is defined mathematically as (exp(x) - exp(-x)) / 2.
bs: Funkcija SINH() vraća hiperbolički sinus od x, što je matematički definisano kao (exp(x) - exp(-x)) / 2.

en: SINH(Float)
bs: SINH(r.broj)

en: SINH(0.8) equals 0.88810598
bs: SINH(0.8) je 0.88810598

en: SINH(0) equals 0
bs: SINH(0) je 0

en: The TANH() function returns the hyperbolic tangent of x, which is defined mathematically as sinh(x)/cosh(x).
bs: Funkcija TANH() vraća hiperbolički tangens od x, što je matematički definisano kao sinh(x)/cosh(x).

en: TANH(Float)
bs: TANH(r.broj)

en: TANH(0.8) equals 0.66403677
bs: TANH(0.8) je 0.66403677

en: TANH(0) equals 0
bs: TANH(0) je 0

en: The ACOSH() function calculates the inverse hyperbolic cosine of x. That is the value whose hyperbolic cosine is x. If x is less than 1.0, acosh() returns not-a-number (NaN) and errno is set.
bs: Funkcija ACOSH() računa inverz hiperboličkog kosinusa od x. Ako je x manje od 1.0, ACOSH vraća nije-broj (NaN) i postavlja se promjenljiva errno.

en: ACOSH(Float)
bs: ACOSH(r.broj)

en: ACOSH(5) equals 2.29243167
bs: ACOSH(5) je 2.29243167

en: ACOSH(0) equals NaN
bs: ACOSH(0) je NaN

en: The ASINH() function calculates the inverse hyperbolic sine of x; that is the value whose hyperbolic sine is x.
bs: Funkcija ASINH() računa inverz hiperboličkog sinusa od x.

en: ASINH(Float)
bs: ASINH(r.broj)

en: ASINH(0.8) equals 0.73266826
bs: ASINH(0.8) je 0.73266826

en: ASINH(0) equals 0
bs: ASINH(0) je 0

en: The ATANH() function calculates the inverse hyperbolic tangent of x; that is the value whose hyperbolic tangent is x. If the absolute value of x is greater than 1.0, ATANH() returns not-a-number (NaN).
bs: Funkcija ATANH() računa inverz hiperboličkog tangensa od x. Ako je apsolutna vrijednost od x veća od 1.0, ATANH vraća nije-broj (NaN).

en: ATANH(Float)
bs: ATANH(r.broj)

en: ATANH(0.8) equals 1.09861229
bs: ATANH(0.8) je 1.09861229

en: ATANH(0) equals 0
bs: ATANH(0) je 0

en: This function calculates the arc tangent of the two variables x and y. It is similar to calculating the arc tangent of y/x, except that the signs of both arguments are used to determine the quadrant of the result.
bs: Ova funkcija računa arkustangens na osnovu promjenljivih x i y. Ovo je slično računanju arkustangensa od y/x, osim što se znaci obje promjenljive koriste da bi se odredio kvadrant rezultujućeg ugla.

en: ATAN2(value;value)
bs: ATAN2(vrijednost;vrijednost)

en: ATAN2(0.5;1.0) equals 1.107149
bs: ATAN2(0.5;1.0) jednak je 1.107149

en: ATAN2(-0.5;2.0) equals 1.815775
bs: ATAN2(-0.5;2.0) jednak je 1.815775

en: This function transforms a radian angle to a degree angle.
bs: Ova funkcija transformiše ugao iz radijana u stepene.

en: DEGREES(0.78) equals 44.69
bs: DEGREES(0.78) je 44.69

en: DEGREES(1) equals 57.29
bs: DEGREES(1) je 57.29

en: Angle (degrees)
bs: Ugao (u stepenima)

en: This function transforms a degree angle to a radian angle.
bs: Ova funkcija transformiše ugao iz stepena u radijane.

en: RADIANS(75) equals 1.308
bs: RADIANS(75) je 1.308

en: RADIANS(90) equals 1.5707
bs: RADIANS(90) je 1.5707

en: The PI() function returns the value of PI.
bs: Funkcija PI() vraća vrijednost π.

en: PI() equals 3.141592654...
bs: PI() je 3.141592654...

en: The CSC() function returns the cosecant of x, where x is given in radians.
bs: CSC() funkcija vraća kosekans od x, gdje je x u radijanima.

en: CSC(PI()/2) equals 1
bs: CSC(PI()/2) jednako 1

en: The CSCH() function returns the hyperbolic cosecant of x, where x is given in radians.
bs: CSCH() function  vraća hiperbolički kosekans od x, gdje je x u radijanima.

en: CSCH(PI()/2) equals 0.434537208...
bs: CSCH(PI()/2) jednako 0.434537208...

en: The SEC() function returns the secant of x, where x is given in radians.
bs: SEC()  funkcija vraća sekans od x, gdje je x u radijanima.

en: SEC(0) equals 1
bs: SEC(0) jednako 1

en: The SECH() function returns the hyperbolic secant of x, where x is given in radians.
bs: SECH() funkcija vraća hiperbolni sekans od x, gdje je x u radijanima.

en: SECH(0) equals 1
bs: SECH(0) jednako 1

en: You cannot change a protected sheet
bs: Ne možete promjeniti zaštićeni list

note: i18n: Please use the same words (even upper/lower case) as in KoPageLayoutDia.cc function setupTab2(), without the brackets "<" and ">"
en: page
bs: strana

en: pages
bs: strane

en: file
bs: datoteka

en: name
bs: ime

en: time
bs: vrijeme

en: date
bs: datum

en: author
bs: autor

en: sheet
bs: tabela

en: Sheet%1
bs: Tabela%1

en: This document has no sheets (tables).
bs: Ovaj dokument nema listova (tabela).

[ctx: application name]
en: Calligra Sheets
bs: Calligra Tablice

en: Original Author
bs: Originalni autor

en: Torben Weis
bs: Torben Vajs

en: Maintainer
bs: Održava

en: ODS and Excel, functions, scripting
bs: ODS i Excel, funkcije, skriptiranje

en: Import/export filter developer
bs: Programer filtera za uvoz/izvoz

en: Developer (functions)
bs: Programer (funkcije)

en: Implemented, reviewed and tested various functions
bs: Implementirao,pregledao i testirao različite funkcije

en: Comment:
bs: Komentar:

en: Define Print Range
bs: Definiši opseg štampe

en: Define the print range in the current sheet
bs: Definiraj raspon ispisa na trenutni list

en: Cell formatting
bs: Formatiranje ćelije

[ctx: (qtundo-format)]
en: Define Print Range
bs: Definiši opseg štampe

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Page Layout
bs: Podesi raspored stranice

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, FileOptionsWidget)
en: File Options
bs: Opcije datoteke

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Number of entries in Recent Files list:
bs: Broj ulazaka u listu posljednjih datoteka:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, m_recentFilesEntries)
en: Controls the maximum number of filenames that are shown when you select File-> Open Recent.
bs: Kontroliše najveći broj imena datoteka koja se prikazuju kada izaberete Datoteka->Otvori skorašnji.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Autosave interval:
bs: Interval automatskog snimanja:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, m_autoSaveDelay)
en: Here you can select the time between autosaves, or disable this feature altogether by choosing "No autosave" (by selecting the minimum value).
bs: Ovdje možete izabrati vrijeme između automatskih snimanja, ili isključiti ga potpuno izborom „Ne snimaj automatski“ (izborom minimalne vrijednosti).

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_autoSaveDelay)
en: No autosave
bs: Nema auto-snimanja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Create backup file:
bs: Pravi rezervnu datoteku:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_createBackupFile)
en: Check this box if you want some backup files created. This is checked per default.
bs: Popunite ovu kućicu ako želite da se prave rezervne datoteke. Ovo je podrazumevano popunjeno.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Cursor movement after pressing Enter:
bs: Pokret kurzora nakon pritiska Enter:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_cursorMovement)
en: When you have selected a cell, pressing the Enter key will move the cell cursor one cell left, right, up or down, as determined by this setting.
bs: Kada izaberete ćeliju i pritisnete taster Enter, ćelijski kursor će se pomjeriti jednu ćeliju lijevo, desno, gore ili dolje, prema tome kako odredite ovom postavkom.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_statusBarFunction)
en: This drop down selection box can be used to choose the calculation performed by the Statusbar Summary  function.
bs: Ova padajuća lista se može upotrijebiti za određivanje šta funkcija sažetka u statusnoj traci izračunava.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_unit)
en: Choose the default unit that will be used in your sheets.
bs: Odaberite podrazumijevanu jedinicu za vaše tablice.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KoUnitDoubleSpinBox, m_indentationStep)
en: Lets you define the amount of indenting used by the Increase Indent and Decrease Indent actions.
bs: Omogućuje definisanje  iznosa uvlačenja kada se navedu  Indent i Decrease.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Colors
bs: Boje

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorCombo, m_gridColor)
en: Click here to change the grid color ie the color of the borders of each cell.
bs: Kliknite ovdje da izmijenite boju mreže, tj. boju ivica svake ćelije.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KColorCombo, m_gridColor) i18n: ectx: property (text), item, widget (KColorCombo, m_pageOutlineColor)
en: Custom...
bs: Prilagođeno...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorCombo, m_pageOutlineColor)
en: When the View ->Show Page Borders menu item is checked, the page borders are displayed. Click here to choose another color for the borders than the default red.
bs: Kada je stavka menija „Prikaz->Prikaži ivice strane“ uključena, ivice strane se prikazuju. Kliknite ovdje da umjesto podrazumijevane crvene izaberete drugu boju za ivice.

en: No Limit
bs: Bez ograničenja

en: Sheet
bs: Tabela

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Print settings
bs: Postavke ispisa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, gridCheckBox)
en: Grid
bs: Mreža

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, commentCheckBox)
en: Comment indicator
bs: Pokazatelj komentara

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chartsCheckBox)
en: Charts
bs: Grafikoni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, objectsCheckBox)
en: Objects
bs: Objekti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, zeroValuesCheckBox)
en: Zero values
bs: Nula vrijednosti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, formulaCheckBox)
en: Formula indicator
bs: Pokazatelj formula

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, drawingsCheckBox)
en: Drawings
bs: Crteži

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, headersCheckBox)
en: Headers
bs: Zaglavlja

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Page order
bs: Poredak strana

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ltrButton)
en: From left to right, then down
bs: S lijeva na desno,onda dole

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ttbButton)
en: From top to bottom, then across
bs: Od vrha do dna, a zatim preko

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Table alignment on page
bs: Tablica poravnanja na stranici

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, horizontalCheckBox)
en: Center horizontally
bs: Horizontalno centriraj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, verticalCheckBox)
en: Center vertically
bs: Vertikalno centriraj

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Repetitions on each page
bs: Ponavljanja na svakoj stranici

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, columnsCheckBox)
en: Columns from
bs: Kolone iz

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, rowsCheckBox)
en: Rows from
bs: Redovi iz

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: to
bs: do

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Scaling
bs: Razmjera

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, zoomButton)
en: Fixed zoom:
bs: Fiksni zum:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, pageLimitsButton)
en: Page limits:
bs: Ograničenja stranice:

[ctx: @title:window]
en: Configure
bs: Konfiguriši

en: Interface
bs: Interfejs

en: Down
bs: Dolje

en: Up
bs: Gore

en: Down, First Column
bs: Dolje, prva kolona

en: Open/Save
bs: Otvori/snimi

en: Function Modules
bs: Moduli funkcije

en: Tools
bs: Alati

en: Plugins
bs: Dodaci

en: Spelling
bs: Pravopis

en: Spell Checker Behavior
bs: Ponašanje proverivača pravopisa

[ctx: @title:tab Author page]
en: Author
bs: Autor

en: Author
bs: Autor

en: &Completion mode:
bs: &Režim dovršavanja:

en: Lets you choose the (auto) text completion mode from a range of options in the drop down selection box.
bs: Omogućava vam da izaberete režim (samo) dovršavanja iz opsega koji nudi padajuća lista.

en: Popup
bs: Iskačući

en: Semi-Automatic
bs: Poluautomatski

en: Sheet Properties
bs: Svojstva lista

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Left to Right
bs: S lijeva na desno

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Right to Left
bs: S desna na lijevo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Layout direction:
bs: Smjer rasporeda:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Default is that the first column of the sheet is on the left. If you choose Right to Left, then the first column will be on the right and the others added from right to left.
bs: Zadana je da je prvi stupac lista je na lijevoj strani. Ako se odlučite desna na lijevo, onda će prvi stupac  biti na desnoj strani, a ostali dodani s desna na lijevo.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, showCommentIndicatorCheckBox)
en: If this box is checked cells containing comments will be marked by a small red triangle at the top right corner.
bs: Ako je ova kućica popunjena, ćelije koje sadrže komentare biće označene malim crvenim trouglom u gornjem desnom uglu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showCommentIndicatorCheckBox)
en: Show c&omment indicator
bs: Prikaži oznaku k&omentara

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, useLCModeCheckBox)
en: If this box is checked the cell reference shown at the left end of the Formula Bar will be displayed in LC mode (i.e. L2C3) rather than in its normal form B3. This does not seem to be of much use at the moment.
bs: Ako je ova kućica popunjena, referenca ćelije lijevo od trake formule biće prikazana u LC režimu, npr. L2C3 umjesto podrazumijevanog B3. Trenutno ne izgleda da je ovo od neke koristi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useLCModeCheckBox)
en: Use &LC mode
bs: Koristi LC r&ežim

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, showPageOutlineCheckBox)
en: If you check this option, the page borders will be drawn on your current sheet. Per default the page borders are not displayed. It is useful to see the page borders if you want to print your sheet.
bs: Ako uključite ovu opciju, ivice strane će biti iscrtane na tekućem listu. Podrazumijevano one nisu prikazane. Vidjeti ivice strane je korisno kada želite da štampate list.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showPageOutlineCheckBox)
en: Show page outline
bs: Prikaži obris stranice

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, capitalizeFirstLetterCheckBox)
en: Check this box and the first letter of any text you type in will automatically be converted to uppercase.
bs: Popunite li ovu kućicu, prvo slovo svakog teksta koji kucate biće pretvoreno u veliko.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, capitalizeFirstLetterCheckBox)
en: &Convert first letter to uppercase
bs: Promijeni prvo slovo u &veliko

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, hideZeroCheckBox)
en: If this box is checked any cell containing the value zero will appear blank.
bs: Kada je ova kućica popunjena, svaka ćelija koja sadrži nulu biće prikazana kao prazna.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, hideZeroCheckBox)
en: &Hide zero
bs: &Sakrij nulu

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, showFormulaCheckBox)
en: If this box is checked Calligra Sheets will display the actual formulae in cells rather than the results.
bs: Ako je ovaj okvir potvrđen Calligra Listovi će se prikazati stvarne formule u ćelijama umjesto rezultata.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showFormulaCheckBox)
en: Show &formula
bs: Prikaži &formulu

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, showColumnAsNumbersCheckBox)
en: If this box is checked the column headings will show as numbers rather than as letters. Letters are default.
bs: Ako je ova kućica popunjena, zaglavlja kolona biće prikazana kao brojevi umjesto kao slova. Podrazumijevana su slova.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showColumnAsNumbersCheckBox)
en: Show column as &numbers
bs: Prikaži kolonu kao &brojeve

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, showFormulaIndicatorCheckBox)
en: If this box is checked Calligra Sheets will display a small blue triangle at the bottom left corner of cells containing formulae. This is useful if you want to protect cells with formulae.
bs: Ako je ovaj okvir potvrđen Calligra Listovi će prikazati mali plavi trokut u donjem lijevom uglu ćelije koje sadrže formule. To je korisno ako želite zaštititi stanice s formulama.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showFormulaIndicatorCheckBox)
en: Show formula &indicator
bs: Prikaži oznaku &formule

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, showGridCheckBox)
en: If checked, the grid (the cell limits) will be shown. This is the default. If unchecked, the grid will be hidden.
bs: Ako je označeno,rešetka(ograničenje stranice) bit će prikaznana.Ovo je podrazumijevano. Ako je neoznačeno,rešetka će biti sakrivena.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showGridCheckBox)
en: Show &grid
bs: Prikaži &mrežu

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, autoCalcCheckBox)
en: This setting controls whether formulae are recalculated automatically when the value of any cell they refer to changes.
bs: Ova postavka kontroliše da li se formule automatski preračunavaju kada se promijeni vrijednost bilo koje ćelije od kojih formula zavisi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoCalcCheckBox)
en: &Automatic recalculation
bs: &Automatsko ponovno izračunavanje

en: Sheets
bs: Listovi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, allSheetsButton)
en: All Sheets
bs: Sve stranice

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, activeSheetButton)
en: Active Sheet
bs: Aktivna stranice

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, selectedSheetsButton)
en: Selected Sheets:
bs: Odabrana stranica:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, ListViewAvailable)
en: Available sheets
bs: Dostupne stranice

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, ListViewAvailable)
en: <b>List of all available sheets.</b><br>
    To print a sheet you have to select one or more sheets in this list and use the buttons to insert the selected sheet(s) in the right-hand list, which lists all sheets that are printed.<br>
    You can insert a sheet as often as you like, this way it will be printed multiple times. This is useful for dividers or title pages, for example.
bs: <b>Lista svih dostupnih listova.</b><br>
    Iz ove liste izaberite jedan ili više listova koje želite da odštampate i ubacite ih pomoću dugmadi u listu desno, koja sadrži listove koji će se štampati.<br>
    Možete ubaciti jedan isti list više puta, u kom slučaju će taj list biti više puta i odštampan. Ovo je korisno npr. za naslovne strane ili razdvajače.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QListWidget, ListViewAvailable)
en: Available Sheets
bs: Dostupni Listovi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, ListViewSelected)
en: List of sheets to print in given order
bs: Popis stranica za printanje datih u naređenju

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, ListViewSelected)
en: <b>List of sheets to print.</b><br>
    Only the sheets listed here will be printed in the order of listing. You can change the print order with the up and down buttons.<br>
    It is even possible to print a sheet more than once. Just insert the desired sheet again and order the list to your needs.
bs: <b>Listovi koji će se štampati.</b><br>
    Samo ovdje navedeni listovi biće odštampani, po redoslijedu kojim su prikazani. Redoslijed možete izmijeniti dugmadima za gore i dolje.<br>
    Možete isti list odštampati više puta. Samo ponovo ubacite željeni list i uredite redoslijed štampanja po volji.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QListWidget, ListViewSelected)
en: Selected Sheets
bs: Izabrani listovi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonSelectAll)
en: Select all sheets
bs: Označi sve stranice

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonMoveTop)
en: Move selected sheet to the top
bs: Pomjeri označene stranice na početak

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonSelect)
en: Select sheets
bs: Označi stranice

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonMoveUp)
en: Move selected sheet up
bs: Pomjeri označene stranice gore

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonRemove)
en: Remove sheets
bs: Ukloni stranice

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonMoveDown)
en: Move selected sheet down
bs: Pomjeri označene stranice dole

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonRemoveAll)
en: Clear Selection
bs: Obriši izbor

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonMoveBottom)
en: Move selected sheet to the bottom
bs: Pomjeri označene stranice na kraj

en: Invalid document. Expected mimetype application/x-kspread or application/vnd.kde.kspread, got %1
bs: Neispravan dokument. Očekivan je MIME tip „application/x-kspread“ ili „application/vnd.kde.kspread“, a dobijen je „%1“

en: This document was created with a newer version of Calligra Sheets (syntax version: %1)
    When you open it with this version of Calligra Sheets, some information may be lost.
bs: Ovaj dokument je izrađen uz noviju verziju Calligra listova (sintaksa verzija:%1)
    Kada ga otvorite s ovom verzijom Calligra listovi, neke informacije mogu biti izgubljene.

en: File Format Mismatch
bs: Nepodudaranje formata datoteke

en: Styles cannot be loaded.
bs: Stilovi se ne mogu učitati.

en: Invalid document. No map tag.
bs: Neispravan dokument. Nema oznake map.

en: Match cases when searching
bs: Poklapanje veličine slova pri traženju

en: Height: %1 %2
bs: Visina: %1 %2

en: Hide Row
bs: Sakrij red

en: Width: %1 %2
bs: Širina: %1 %2

en: Hide Column
bs: Sakrij kolonu

en: Area is too large.
bs: Prostor je prevelik.

en: Sheet %1 could not be found for printing
bs: Nisam mogao da nađem list %1 za štampanje.

en: Nothing to print for sheet(s) %1.
bs: Ništa za štampanje na list(ove) %1.

en: Sheet Properties...
bs: Svojstva lista...

en: Modify current sheet's properties
bs: Promjena svojstava trenutne stranice.

en: Insert Sheet
bs: Ubaci tabelu

en: Insert a new sheet
bs: Ubaci novi list

en: Duplicate Sheet
bs: Dvostruki list

en: Duplicate the selected sheet
bs: Dupliciraj označeni list

en: Remove Sheet
bs: Ukloni tabelu

en: Remove the active sheet
bs: Ukloni aktivni list

en: Rename Sheet...
bs: Preimenuj tabelu...

en: Rename the active sheet
bs: Preimenuj aktivni list

en: Show Sheet...
bs: Prikaži tabelu...

en: Show a hidden sheet
bs: Prikaži sakriveni list

en: Hide Sheet
bs: Sakrij tabelu

en: Hide the active sheet
bs: Sakrij aktivni list

en: Page Layout...
bs: Raspored strane...

en: Specify the layout of the spreadsheet for a printout
bs: Odredite raspon proračunske tablice za ispis

en: Reset Print Range
bs: Resetuj opseg štampe

en: Reset the print range in the current sheet
bs: Resetuj raspon za štampanje na trenutnom listu

en: Page Outline
bs: Obris stranice

en: Show on the spreadsheet where the page boundary will be
bs: Pokaži na proračunske tablice u kojoj će granica stranice biti

en: Recalculate Sheet
bs: Ponovo izračunaj vrijednosti

en: Recalculate
bs: Preračunaj

en: Recalculate the value of every cell in the current worksheet
bs: Preračunati vrijednost svake ćelije na trenutnom radnom listu

en: Recalculate Document
bs: Ponovo izračunaj dokument

en: Recalculate the value of every cell in all worksheets
bs: Preračunaj vrijednost svake ćelije na svim radnim listovima

en: Protect &Sheet...
bs: Zaštiti &list...

en: Protect the sheet from being modified
bs: Zaštiti list od svakog mijenjanja

en: Protect &Document...
bs: Zaštiti &dokument...

en: Protect the document from being modified
bs: Zaštiti dokument od svakog mijenjanja

en: &Create Template From Document...
bs: &Napravi šablon od dokumenta...

en: Anchor
bs: Sidro

en: Page
bs: Stranica

en: Switch shape anchoring
bs: Zamjeniti oblik sidrenja

en: Next Sheet
bs: Sljedeća tabela

en: Next
bs: Sljedeći

en: Move to the next sheet
bs: Pomjeri na sljedeći list

en: Previous Sheet
bs: Prethodna tabela

en: Previous
bs: Prethodni

en: Move to the previous sheet
bs: Pomjeri na prethodni list

en: First Sheet
bs: Prva tabela

en: First
bs: Prvi

en: Move to the first sheet
bs: Pomjeri na prvi list

en: Last Sheet
bs: Zadnja tabela

[ctx: Move to the last sheet]
en: Last
bs: Zadnji

en: Move to the last sheet
bs: Pomjeri na zadnji list

en: Column Header
bs: Zaglavlje kolone

en: Show the column header
bs: Prikaži zaglavlje kolone

en: Row Header
bs: Zaglavlje Reda

en: Show the row header
bs: Prikaži zaglavlje reda

en: Horizontal Scrollbar
bs: Vodoravna klizna traka

en: Show the horizontal scrollbar
bs: Prikaži vodoravnu kliznu traku

en: Vertical Scrollbar
bs: Vertikalna klizna traka

en: Show the vertical scrollbar
bs: Prikaži vertikalnu kliznu traku

en: Status Bar
bs: Statusna traka

en: Show the status bar
bs: Prikaži traku statusa

en: Tab Bar
bs: Traka s karticama

en: Show the tab bar
bs: Prikaži traku sa karticama

en: Set various Calligra Sheets options
bs: Postavi razne Calligra Sheets opcije

en: No calculation
bs: Bez sračunavanja

en: Calculate using sum
bs: Izračunaj koristeći sumu

en: Calculate using minimum
bs: Izračunaj koristeći minimum

en: Calculate using maximum
bs: Izračunaj koristeći maksimum

en: Calculate using average
bs: Izračunaj koristeći prosjek

en: Calculate using the count
bs: Izračunaj koristeći brojanje

en: Calculate using the countA
bs: Izračunaj koristeći prebrojivost

en: You cannot change a protected sheet.
bs: Ne možete mijenjati zaštićen list.

en: You cannot hide the last visible sheet.
bs: Ne možete sakriti posljednji vidljivi list.

en: Protect Document
bs: Zaštiti dokument

en: Unprotect Document
bs: Skini zaštitu sa dokumenta

en: Protect Sheet
bs: Zaštiti list

en: Unprotect Sheet
bs: Skini zaštitu sa lista

[ctx: (qtundo-format)]
en: Reset Print Range
bs: Resetuj opseg štampe

en: You cannot delete the only sheet.
bs: Ne možete obrisati jedini list.

en: You are about to remove the active sheet.
    Do you want to continue?
bs: Upravo brišete aktivnu tabelu.
    Da li zaista želite nastaviti?

en: Enter name:
bs: Unesite ime:

en: Rename Sheet
bs: Promijeni ime tabele

en: Change Sheet Name
bs: Promijeni ime tabele

en: Sheet name cannot be empty.
bs: Ime tabele ne može biti prazno.

en: This name is already used.
bs: Ovo ime već postoji.

en: Sum:
bs: Suma:

en: Average:
bs: Prosjek:

en: Max:
bs: Maks:

en: Count:
bs: Broj:

en: CountA:
bs: BrojA:

en: Enter a password.
bs: Unesite lozinku.

en: Enter the password.
bs: Unesite lozinku.

en: Password is incorrect.
bs: Lozinka nije ispravna.

en: Dependency
bs: Zavisnost

en: Invalid document. Sheet name is empty.
bs: Neispravan dokument. Ime lista je prazno.

en: Header
bs: Zaglavlje

en: Header1
bs: Zaglavlje1

en: Cell Editor
bs: Uređivač ćelija

en: Cell Format...
bs: Format ćelije...

en: Set the cell formatting
bs: Postavke ćelijskog oblikovanja

en: Resets to the default format
bs: Resetuj na podrazumijevani format

en: Style Manager...
bs: Menadžer stilova...

en: Edit and organize cell styles
bs: Uredi i organizuj stil ćelije

en: Apply a predefined style to the selected cells
bs: Primjena unaprijed definiranog stila na označene ćelije

en: Create Style From Cell...
bs: Napravi stil od ćelije...

en: Style From Cell
bs: Veličina ćelije

en: Create a new style based on the currently selected cell
bs: Kreiraj novi stil baziran na trenutno označenoj ćeliji

en: Strike Out
bs: Precrtano

en: Select Font...
bs: Izaberite font...

en: Select Font Size
bs: Izaberite veličinu slova

en: Font Size
bs: Veličina slova

en: Increase Font Size
bs: Povećaj slova

en: Decrease Font Size
bs: Smanji slova

en: Text Color
bs: Boja teksta

en: Set the text color
bs: Postavi boju teksta

en: Align Left
bs: Lijevo poravnato

en: Left justify the cell contents
bs: Lijevo poravnanje sadržaja ćelije

en: Align Center
bs: Centrirano

en: Center the cell contents
bs: Centriraj sadržaj ćelije

en: Align Right
bs: Desno poravnato

en: Right justify the cell contents
bs: Desno poravnanje sadržaja ćelije

en: Align Top
bs: Gore poravnato

en: Align cell contents along the top of the cell
bs: Poravnajte sadržaj ćelije pri vrhu ćelije

en: Align Middle
bs: Poravnato u sredini

en: Align cell contents centered in the cell
bs: Poravnajte sadržaj ćelije centrirane u ćeliji

en: Align Bottom
bs: Dole poravnato

en: Align cell contents along the bottom of the cell
bs: Poravnajte sadržaj ćelije na dnu  ćelije

en: Border Left
bs: Lijevi rub

en: Set a left border to the selected area
bs: Postavite lijevi rub na označeno područje

en: Border Right
bs: Desni rub

en: Set a right border to the selected area
bs: Postavite desni rub na označeno područje

en: Border Top
bs: Gornji rub

en: Set a top border to the selected area
bs: Postavite vrh granice do odabranog područja

en: Border Bottom
bs: Donji rub

en: Set a bottom border to the selected area
bs: Postavite dno granice do odabranog područja

en: All Borders
bs: Svi rubovi

en: Set a border around all cells in the selected area
bs: Postavite granice oko svih ćelija u odabranom području

en: No Borders
bs: Bez ruba

en: Remove all borders in the selected area
bs: Uklonite sve rubove u odabranom području

en: Border Outline
bs: Kontura ruba

en: Outline
bs: Kontura

en: Set a border to the outline of the selected area
bs: Postavite granice okvira odabranog područja

en: Select a new border color
bs: Odaberite novu boju ruba

en: Border Color
bs: Boja ruba

en: Wrap Text
bs: Prelomi tekst

en: Wrap
bs: Umotaj

en: Make the cell text wrap onto multiple lines
bs: Napraviite okvir ćelijskog teksta u više linija

en: Vertical Text
bs: Uspravan tekst

en: Print cell contents vertically
bs: Ispiši sadržaj ćelije uspravno

en: Increase Indent
bs: Povećaj uvlačenje

en: Increase the indentation
bs: Povećanje uvlačenja pasusa

en: Decrease Indent
bs: Smanji uvlačenje

en: Decrease the indentation
bs: Smanjenje uvlačenja pasusa

en: Change Angle...
bs: Promijeni ugao...

en: Angle
bs: Ugao

en: Change the angle that cell contents are printed
bs: Promjenite ugao da se sadržaj ćelije ispiše

en: Percent Format
bs: Format postotka

en: Set the cell formatting to look like a percentage
bs: Postavite ćeliju oblikovanja da izgleda kao postotak

en: Money Format
bs: Format novca

en: Set the cell formatting to look like your local currency
bs: Postavite ćeliju oblikovanja da izgleda kao vaša lokalna valuta

en: Increase Precision
bs: Veća preciznost

en: Increase the decimal precision shown onscreen
bs: Povećajte decimalnu preciznost prikazanu na zaslonu

en: Decrease Precision
bs: Manja preciznost

en: Decrease the decimal precision shown onscreen
bs: Smanjite decimalnu preciznost prikazanu na zaslonu

en: Upper Case
bs: Velika slova

en: Upper
bs: Velika

en: Convert all letters to upper case
bs: Pretvoriti sva slova u velika slova

en: Lower Case
bs: Mala slova

en: Lower
bs: Mala

en: Convert all letters to lower case
bs: Pretvori sva slova u mala slova

en: Convert First Letter to Upper Case
bs: Pretvori prvo slovo u veliko

en: First Letter Upper
bs: Prvo veliko slovo

en: Capitalize the first letter
bs: Veliko slovo je prvo

en: Set the background color
bs: Postavite boju pozadine

en: Background Color
bs: Boja pozadine

en: Merge the selected region
bs: Spoji odabranu regiju

en: Merge Cells Horizontally
bs: Spoji ćelije vodoravno

en: Merge the selected region horizontally
bs: Spoji odabranu regiju vodoravno

en: Merge Cells Vertically
bs: Spoji ćelije uspravno

en: Merge the selected region vertically
bs: Spoji odabranu regiju uspravno

en: Dissociate Cells
bs: Razdvoji ćelije

en: Unmerge the selected region
bs: Odspoji odabranu regiju

en: Resize Column...
bs: Promijeni veličinu kolone...

en: Change the width of a column
bs: Promijeni širinu kolone

en: Insert Columns
bs: Ubaci kolone

en: Inserts a new column into the spreadsheet
bs: Ubacuje novu kolonu u proračunsku tablicu

en: Remove Columns
bs: Ukloni kolone

en: Removes the selected columns from the spreadsheet
bs: Uklanja izabrane kolone iz tablice

en: Hide Columns
bs: Sakrij kolone

en: Hide the column from this
bs: Sakrijte kolone odavde

en: Show Columns...
bs: Prikaži kolone..

en: Show hidden columns
bs: Prikažite sakrivene kolone

en: Equalize Column
bs: Ujednači kolonu

en: Resizes selected columns to be the same size
bs: Promijeni veličinu odabranih kolona da budu iste veličine

en: Show hidden columns in the selection
bs: Prikaži skrivene kolone u označenom području

en: Resize Row...
bs: Promijeni veličinu reda...

en: Change the height of a row
bs: Promjeni visinu redaka

en: Insert Rows
bs: Ubaci redove

en: Inserts a new row into the spreadsheet
bs: Ubacuje novi red u proračunsku trablicu

en: Remove Rows
bs: Ukloni redove

en: Removes a row from the spreadsheet
bs: Uklonite red iz proračunske tablice

en: Hide Rows
bs: Sakrij redove

en: Hide a row from this
bs: Sakrijte red odavde

en: Show Rows...
bs: Prikaži redove...

en: Show hidden rows
bs: Prikažite skrivene redove

en: Equalize Row
bs: Ujednači vrstu

en: Resizes selected rows to be the same size
bs: Mijenja veličinu odabranih redova da bi bili iste veličine

en: Show hidden rows in the selection
bs: Prikaži skrivene redove u označene

en: Adjust Row && Column
bs: Prilagodi red i kolonu

en: Adjusts row/column size so that the contents will fit
bs: Podešava veličinu reda/kolone tako da se uklopi sadržaj

en: Cells...
bs: Ćelije...

en: Insert Cells...
bs: Ubaci ćelije...

en: Insert a blank cell into the spreadsheet
bs: Ubaci praznu ćeliju u proračunsku tablicu

en: Remove Cells...
bs: Ukloni ćelije...

en: Removes the cells from the spreadsheet
bs: Ukloni ćelije iz proračunske tablice

en: Clear All
bs: Očisti sve

en: Clear all contents and formatting of the current cell
bs: Očisti sav sadržaj i oblike trenutne ćelije

en: Contents
bs: Sadržaj

en: Clear Contents
bs: Isprazni sadržaj

en: Remove the contents of the current cell
bs: Ukloni sadržaj trenutne ćelije

en: Comment...
bs: Komentar...

en: Edit a comment for this cell
bs: Uredi komentar za ovu ćeliju

en: Remove Comment
bs: Ukloni komentar

en: Remove this cell's comment
bs: Ukloni ovaj komentar ćelije

en: Conditional Styles...
bs: Uslovni stilovi...

en: Set cell style based on certain conditions
bs: Postavke ćelijskog stila temelje se na određenim uslovima

en: Remove Conditional Styles
bs: Ukloni uslovne stilove

en: Remove the conditional cell styles
bs: Ukloni uslovne ćelijske stilove

en: Insert an Internet hyperlink
bs: Ubaci internet hipervezu

en: Link
bs: Veza

en: Remove Link
bs: Ukloni vezu

en: Remove a link
bs: Ukloni vezu

en: Validity...
bs: Ispravnost...

en: Set tests to confirm cell data is valid
bs: Postavke testa za potvrdu ćelije podataka su ispravne

en: Remove Validity
bs: Ukloni validaciju

en: Remove the validity tests on this cell
bs: Ukloni validacijski test na ovoj ćeliji

en: &Sort...
bs: &Sortiraj...

en: Sort a group of cells
bs: Sortiraj grupe ćelija

en: Sort &Decreasing
bs: Sortiraj &silazno

en: Sort a group of cells in decreasing(last to first) order
bs: Sortiranje grupe ćelija u opadajući red (od zadnjeg do prvog)

en: Sort &Increasing
bs: Sortiraj &uzlazno

en: Sort a group of cells in ascending(first to last) order
bs: Sortiranje grupe ćelija u rastući red (od prvog do zadnjeg)

en: Add an automatic filter to a cell range
bs: Dodavanje automatskog filtera za raspon ćelija

en: &Left
bs: &Lijevo

en: &Right
bs: &Desno

en: &Up
bs: &Gore

en: &Down
bs: &Dolje

en: Autosum
bs: Automatska suma

en: Insert the 'sum' function
bs: Umeće funkciju za sumiranje (sum)

en: &Series...
bs: &Serije...

en: Insert a series
bs: Ubaci niz

en: &Function...
bs: &Funkcija...

en: Insert math expression
bs: Umetanje matematičkog izraza

en: S&pecial Character...
bs: S&pecijalni znak...

en: Insert one or more symbols or letters not found on the keyboard
bs: Ubaci jedan ili više simbola ili slova koji nisu pronađeni na tastaturi.

en: From &Database...
bs: Iz &baze podataka...

en: Insert data from a SQL database
bs: Ubaci podatak iz SQL baze podataka

en: From &Text File...
bs: Iz &tekstualne datoteke...

en: Text File
bs: Tekstualna datoteka

en: Insert data from a text file to the current cursor position/selection
bs: Ubaci podatak iz tekstualne datoteke na trenutnu poziciju kursora ili selekcije

en: From &Clipboard...
bs: Iz &klipborda...

en: Clipboard
bs: Međuspremnik

en: Insert CSV data from the clipboard to the current cursor position/selection
bs: Ubaci CSV podatak iz međuspremnika na trenutnu poziciju kursora ili selekcije

en: &Text to Columns...
bs: &Tekst u kolone...

en: Expand the content of cells to multiple columns
bs: Proširi sadržaj ćelije na više kolona

en: Custom Lists...
bs: Posebne liste...

en: Create custom lists for sorting or autofill
bs: Kreiraj posebnu listu za sortiranje ili automatsko popunjavanje

en: &Consolidate...
bs: &Konsolidiraj...

en: Create a region of summary data from a group of similar regions
bs: Kreiraj regiju sumarnih podataka iz grupe sličnih regija

en: &Goal Seek...
bs: &Traženje cilja...

en: Repeating calculation to find a specific value
bs: Ponavljanje proračuna da se pronađe određena vrijednost

en: &Subtotals...
bs: &Međurezultati...

en: Create different kind of subtotals to a list or database
bs: Kreiraj različite vrste podzbrojeva na listu ili bazu podataka

en: &Pivot Tables...
bs: &Pivot Tabele...

en: Create Pivot Tables
bs: Napravi pivot tabele

en: Area Name...
bs: Ime područja...

en: Set a name for a region of the spreadsheet
bs: Postavi ime za regiju proračunske tablice

en: Named Areas...
bs: Imenovana područja...

en: Edit or select named areas
bs: Uredi ili označi imenovana područja

en: Formula Selection
bs: Izbor formule

en: Insert a function
bs: Ubaci funkciju

en: Others...
bs: Ostalo...

en: Modify Cell
bs: Promijeni ćeliju

en: Edit the highlighted cell
bs: Uredi istaknutu ćeliju

en: Move the cell object to the clipboard
bs: Pomjeri objekt ćelije na clipboard

en: Copy the cell object to the clipboard
bs: Kopiraj objekt ćelije na clipboard

en: Paste the contents of the clipboard at the cursor
bs: Umetni sadržaj međuspremnika na kursoru

en: Special Paste...
bs: Posebno umetanje...

en: Paste the contents of the clipboard with special options
bs: Umetni sadržaj međuspremnika s specijalnim opcijama

en: Paste with Insertion
bs: Umetni sa ubacivanjem

en: Inserts a cell from the clipboard into the spreadsheet
bs: Ubaci ćelije iz međuspremnika u proračunsku tablicu

en: Selects all cells in the current sheet
bs: Označi sve ćelije na trenutnom listu

en: Goto Cell...
bs: Idi na ćeliju...

en: Goto
bs: Idi na

en: Move to a particular cell
bs: Premjesti u određenu ćeliju

en: Check the spelling
bs: Provjer pravopis

en: Run Inspector...
bs: Pokreni inspektor...

en: Show QTableView...
bs: Prikaži QTableView ...

en: Set the worksheet formatting
bs: Postavke za oblikovanje radnog lista

en: Document Settings...
bs: Postavke dokumeta...

en: Show document settings dialog
bs: Prikaži dijalog postavki dokumenta

en: Break Before Column
bs: Prekid prije kolone

en: Column Break
bs: Prekid kolone

en: Set a manual page break before the column
bs: Postavi ručni prekid strane prije kolone

en: Break Before Row
bs: Prekid prije reda

en: Row Break
bs: Prekid reda

en: Set a manual page break before the row
bs: Postavi ručni prekid strane prije reda

en: Permute reference fixation
bs: Permitiraj fiksiranje referenci

en: Permute fixation
bs: Premutiraj fiksiranje

en: Permute the fixation of the reference at the text cursor
bs: Permutiraj foksiranje reference na tekstualnom kursoru

en: Create Style From Cell
bs: Napravi stil od ćelije

en: The style name cannot be empty.
bs: Ime stila ne može biti prazno.

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Font
bs: Promijeni font

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Text Color
bs: Izmijeni boju teksta

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Horizontal Alignment
bs: Izmijeni vodoravno poravnanje

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Vertical Alignment
bs: Izmijeni uspravno poravnanje

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Border
bs: Promijeni rub

[ctx: (qtundo-format)]
en: Wrap Text
bs: Prelomi tekst

[ctx: (qtundo-format)]
en: Vertical Text
bs: Uspravan tekst

[ctx: (qtundo-format)]
en: Format Percent
bs: Format procenta

[ctx: (qtundo-format)]
en: Format Money
bs: Format novca

[ctx: (qtundo-format)]
en: Switch to uppercase
bs: Prebaci na velika slova

[ctx: (qtundo-format)]
en: Switch to lowercase
bs: Prebaci na mala slova

[ctx: (qtundo-format)]
en: First letter uppercase
bs: Prvo slovo veliko

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Background Color
bs: Promijeni boju pozadine

[ctx: (qtundo-format)]
en: Clear Text
bs: Čisti tekst

en: Edit Link
bs: Uredi vezu

en: You must select multiple cells.
bs: Morate odabrati više ćelija.

en: No database drivers available. To use this feature you need to install the necessary Qt database drivers.
bs: Nema dostupnih drajvera baze podataka. Da biste koristili ovu mogućnost, morate instalirati neophodne drajvere baza podataka za Qt.

[ctx: (qtundo-format)]
en: Cut
bs: Isijeci

[ctx: (qtundo-format)]
en: Replace
bs: Zamijeni

[ctx: (qtundo-format)]
en: Number Format
bs: Format brojeva

[ctx: (qtundo-format)]
en: Currency Format
bs: Format valute

[ctx: (qtundo-format)]
en: Percentage Format
bs: Format postotka

[ctx: (qtundo-format)]
en: Time Format
bs: Format vremena

[ctx: (qtundo-format)]
en: Date Format
bs: Format datuma

[ctx: (qtundo-format)]
en: Scientific Format
bs: Naučni format

en: Delete Cells...
bs: Briši ćelije...

en: Adjust Column
bs: Prilagodi kolonu

en: Delete Columns
bs: Obriši kolone

en: Adjust Row
bs: Prilagodi red

en: Delete Rows
bs: Obriši redove

en: Selection List...
bs: Lista izbora...

en: Clear Comment
bs: Čisti komentar

note: i18n: tag optionWidget attribute name
en: Alignment
bs: Poravnanje

note: i18n: tag optionWidget attribute name
en: Borders
bs: Rubovi

note: i18n: tag optionWidget attribute name
en: Number format
bs: Format broja

note: i18n: tag optionWidget attribute name
en: Merge
bs: Spoji

en: Apply
bs: Primijeni

en: Apply changes
bs: Primijeni izmjene

en: Discard changes
bs: Odbaci izmjene

en: Link %1 activated
bs: Link %1 aktiviran

en: This link points to the program or script '%1'.
    Malicious programs can harm your computer. Are you sure that you want to run this program?
bs: Ovaj link pokazuje na program ili skriptu '%1'.
    Zloćudni program može naštetiti vašem računaru.Da li ste sigurni da želite pokrenuti ovaj program?

en: Open Link?
bs: Otvori link?

[ctx: Activate sheet named foo]
en: Activate %1
bs: Aktiviraj %1

en: Select Single Cell
bs: Odaberite jednu ćeliju

en: Select Multiple Cells
bs: Odaberite više ćelija

en: Validation for cell %1 failed
bs: Provjera ćelije %1 neuspjela

[ctx: Error: circular formula dependency]
en: #CIRCLE!
bs: #KRUŽNO!

[ctx: Error: broken cell reference]
en: #DEPEND!
bs: #ZAVISNOST!

[ctx: Error: division by zero]
en: #DIV/0!
bs: #DIJELJENJE/0!

[ctx: Error: not available]
en: #N/A
bs: #NEDOSTUPNO

[ctx: Error: unknown function name]
en: #NAME?
bs: #IME?

[ctx: Error: number out of range]
en: #NUM!
bs: #BROJ!

[ctx: Error: empty intersecting area]
en: #NULL!
bs: #PRAZNO!

[ctx: Error: formula not parseable]
en: #PARSE!
bs: #RAŠČLANJUJE!

[ctx: Error: invalid cell/array reference]
en: #REF!
bs: #UPUĆUJE!

[ctx: Error: wrong (number of) function argument(s)]
en: #VALUE!
bs: #VRIJEDNOST!

en: True
bs: Istina

en: False
bs: Neistina

en: true
bs: tačno

en: false
bs: netačno
