calligra - en to bs translation catalogue (15 entries)

en: End date is before start date! Please make sure that end date comes after start date.
bs: Krajnji datum je prije početnog. Osigurajte da krajnji datum dolazi posle početnog.

en: Error
bs: Greška

en: Calendars should not be longer than 10 years. If you really need such long periods you need to split them up.
bs: Kalendari ne mogu biti duži od 10 godina. Ako vam zaista trebaju takvi periodi, morate ih razdvojiti.

en: Start and end dates are equal! Only one day will be inserted, do you want to continue?
bs: Početni i krajnji datum su jednaki. Biće ubačen samo jedan dan, želite li da nastavite?

en: Warning
bs: Upozorenje

en: Creating a calendar for a longer period than a year can take up a lot of space, do you want to continue?
bs: Pravljenje kalendara za duže od jedne godine može zauzeti puno mjesta, želite li da nastavite?

en: The area where the calendar is inserted is NOT empty, are you sure you want to continue, overwriting existing data? If you choose No the area that would be required for the desired calendar will be selected so you can see what data would be overwritten.
bs: Oblast gdje se kalendar ubacuje nije prazna, želite li zaista da nastavite, prebrisavši postojeće podatke? Ako odustanite, oblast potrebna za željeni kalendar biće izabrana, tako da možete vidjeti koji podaci bi bili prebrisani.

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Calendar
bs: Ubaci kalendar

en: Calendar from %1 to %2
bs: Kalendar od %1 do %2

en: week
bs: sedmica

en: Calendar
bs: kalendar

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CalendarToolWidget)
en: Calendar Tool
bs: Kalendarski alat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_insertButton)
en: Insert
bs: Ubaci

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Start date:
bs: Datum početka:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: End date:
bs: Datum kraja:
