calligra - en to bs translation catalogue (264 entries)

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
bs: &Datoteka

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
bs: &Izmijeni

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
bs: &Pogled

note: i18n: ectx: Menu (view) i18n: ectx: Menu (view_displaymodes)
en: &Display Mode
bs: &Režim prikaza

note: i18n: ectx: Menu (semantic)
en: Semantics
bs: Značenje

note: i18n: ectx: Menu (format)
en: S&tyles
bs: S&tilovi

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
bs: &Postavke

note: i18n: ectx: Menu (SpellCheck)
en: Spellcheck
bs: Provjera pravopisa

note: i18n: ectx: ToolBar (edit_toolbar)
en: Edit
bs: Izmijeni

note: i18n: ectx: Menu (check_spell_list)
en: Spell Check Result
bs: Rezultat provjere pravopisa

note: i18n: ectx: Menu (variable_list)
en: Change Variable To
bs: Promijeni varijablu u

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
bs: &Alati

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Page Style
bs: Postavi stil stranice

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Page Style
bs: Ubaci stil stranice

[ctx: (qtundo-format)]
en: Page Properties
bs: Osobine stranice

[ctx: (qtundo-format)]
en: Create shape
bs: Kreiraj oblik

en: Baseline
bs: Osnovica

en: Character
bs: Znak

en: Row
bs: Red

en: Page (entire) area
bs: (Cijelo) područje stranice

en: Page text area
bs: Tekstualno područje stranice

en: Paragraph area
bs: Područje pasusa

en: Paragraph text area
bs: Tekstualno područje pasusa

en: Left page border
bs: Lijeva ivica stranice

en: Right page border
bs: Desna ivica stranice

en: Right paragraph border
bs: Desna ivica pasusa

en: Left paragraph border
bs: Lijeva ivica pasusa

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Shape relation to text is:
bs: Lik prema tekstu je:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAnchorAsCharacter)
en: Inline with text (behaves as a character)
bs: U liniji s tekstom (ponaša se kao znak)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAnchorToCharacter)
en: Floating, but anchored to a character position
bs: Pluta, ali usidren na poziciju znaka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAnchorParagraph)
en: Floating, but anchored to a paragraph
bs: Pluta, ali usidren na pasus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAnchorPage)
en: Floating free (not anchored to text)
bs: Slobodno pluta (bez veze s tekstom)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpVert)
en: Vertical Positioning
bs: Vertikalna pozicija

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rTop)
en: Top align with:
bs: Poravnaj vrh sa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rVCenter) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rHCenter)
en: Center align with:
bs: Centralno poravnanje sa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rBottom)
en: Bottom align with:
bs: Poravnaj vrhdno sa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rVOffset) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rHOffset)
en: Offset
bs: Pozicija

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lVOffset) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lHOffset)
en: from:
bs: od:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpHoriz)
en: Horizontal Positioning
bs: Horizontalna pozicija

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rLeft)
en: Left align with:
bs: Lijevo poravnanje sa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rRight)
en: Right align with:
bs: Desno poravnanje sa:

en: Configure
bs: Konfiguriši

en: Misc
bs: Razno

en: Grid
bs: Mreža

[ctx: @title:tab Document settings page]
en: Document
bs: Dokument

en: Document Settings
bs: Postavke dokumenta

[ctx: @title:tab Author page]
en: Author
bs: Autor

en: Author
bs: Autor

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CreateBookmark)
en: Create New Bookmark
bs: Napravi novu zabilješku

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lExplain)
en: Bookmarks allow you to jump between parts of your document.
    Please provide the name of your bookmark.
bs: Markeri vam omogućavaju da skačete između dijelova dokumenta.
    Zadajte ime markera.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lName)
en: Name:
bs: Ime:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, columnsLabel)
en: Columns:
bs: Kolone:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, spacingLabel)
en: Column spacing:
bs: Razmak kolona:

en: frameset
bs: skup okvira

en: No framesets in document
bs: Nema skupa okvira u dokumentu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name of frameset:
bs: Ime skupa okvira:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, newRadio)
en: Create a new frameset:
bs: Kreiraj novi skup okvira:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, existingRadio)
en: Select existing frameset to connect to:
bs: Odaberi postojeći skup okvira za povezati se:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, framesList)
en: Frameset Name
bs: Ime Skupa okvira

en: Smart Positioning
bs: Pametno pozicioniranje

en: Text Run Around
bs: Tekst ide okolo

en: Connect Text Frames
bs: Spoji tekstualne okvire

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Shape Properties
bs: Svojstva promjene lika

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpAnchor)
en: Anchor to...
bs: Sidro na...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAnchorPage)
en: &Page
bs: &Strana

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAnchorParagraph)
en: Para&graph
bs: Para&graphf

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAnchorToCharacter)
en: &To Character
bs: &Na znak

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAnchorAsCharacter)
en: &As Character
bs: K&ao znak

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpHAlign)
en: Horizontal Alignment
bs: Horizontalno poravnanje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAlignLeft)
en: &Left
bs: &Lijevo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAlignCenter)
en: &Center
bs: &Sredina

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAlignRight)
en: &Right
bs: &Desno

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpVAlign)
en: Vertical Alignment
bs: Vertikalno poravnanje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAlignTop)
en: &Top
bs: &Vrh

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAlignMiddle)
en: &Middle
bs: &Sredina

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAlignBottom)
en: &Bottom
bs: &Dno

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpWrap)
en: Text Wrap-around
bs: Prelomi tekst oko

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, runThrough)
en: Run through this shape
bs: Ići kroz ovaj lik

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noRunaround)
en: Skip below this shape
bs: Preskočiti ispod ovog lika

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, left)
en: Run on left side of this shape
bs: Ići s lijeve strane ovog lika

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, right)
en: Run on right side of this shape
bs: Ići s desne strane ovog lika

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, longest)
en: Run on longest side of this shape
bs: Ići s najduže strane ovog lika

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, both)
en: Run on both sides of this shape
bs: Ići s obije strane ovog lika

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, enough)
en: Run on sides that are wider than:
bs: Ići na stranama koje su šire od:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Distance Between Shape and Text:
bs: Udaljenost između lika i teksta:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, columnsTab)
en: Columns
bs: Kolone

en: Style
bs: Stil

en: Clone
bs: Kloniraj

en: Delete
bs: Obriši

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Page Style
bs: Promijeni stil stranice

en: Add a new page style with the name:
bs: Dodaj novi stil stranice s imenom:

en: Clone Page Style
bs: Kloniraj stil stranice

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Text elsewhere will:
bs: Tekst na drugmo mjestu će:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: The shape affects the text by its:
bs: Lik utiče na tekst svojim:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, box)
en: Bounding box
bs: Okvirom

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, outside)
en: Contour
bs: Kontura

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Shape and text is separated:
bs: Lik i tekst se razdvajaju:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Left by:
bs: Lijevo za:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Above by:
bs: Iznad za:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Below by:
bs: Ispod za:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Right by:
bs: Desno za:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonRename)
en: &Rename
bs: &Preimenuj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonDelete)
en: &Delete
bs: &Obriši

en: Rename Bookmark
bs: Promijeni ime zabilješke

en: Please provide a new name for the bookmark
bs: Navedite novo ime za zabilješku

en: A bookmark with the name "%1" already exists.
bs: Zabilješka s imenom "%1" već postoji.

en: Select Bookmark
bs: Izaberite zabilješku

en: Geometry
bs: Geometrija

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, sizeTab)
en: Page Size && Margins
bs: Veličina strane i margine

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, createButton)
en: Create
bs: Napravi

en: Debug
bs: Praćenje grešaka

en: Navigation
bs: Navigacija

en: Page #
bs: Strana #

en: Section
bs: Sekcija

en: Statistics
bs: Statistike

en: Words:
bs: Riječi:

en: Sentences:
bs: Rečenica:

en: Syllables:
bs: Suglasnika:

en: Characters (spaces):
bs: Znakovi (sa razmacima):

en: Characters (no spaces):
bs: Znakovi (bez razmaka):

en: Lines:
bs: Linije:

en: Readability:
bs: Čitljivost:

en: Flesch reading ease
bs: Lagano Flesch čitanje

en: East asian characters:
bs: Istočno-azijski znakovi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_words)
en: Words
bs: Riječi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_sentences)
en: Sentences
bs: Rečenice

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_syllables)
en: Syllables
bs: Slogovi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_lines)
en: Lines
bs: Linije

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_charspace)
en: Characters With Spaces
bs: Znakovi sa razmakom

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_charnospace)
en: Characters without spaces
bs: Znakovi bez razmaka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_east)
en: East Asian characters
bs: Istočno-azijski karakteri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_flesch)
en: Flesch Reading Ease
bs: Lagano Flesch čitanje

[ctx: Style name]
en: Standard
bs: Standardno

[ctx: Style name]
en: Head 1
bs: Zaglavlje 1

[ctx: Style name]
en: Head 2
bs: Zaglavlje 2

[ctx: Style name]
en: Head 3
bs: Zaglavlje 3

[ctx: Style name]
en: Enumerated List
bs: Numerisana lista

[ctx: Style name]
en: Alphabetical List
bs: Abecedna lista

[ctx: Style name]
en: Bullet List
bs: Lista sa tačkama

[ctx: Style name]
en: Contents Title
bs: Naslov sadržaja

[ctx: Style name]
en: Contents Head 1
bs: Naslov sadržaja 1

[ctx: Style name]
en: Contents Head 2
bs: Naslov sadržaja 2

[ctx: Style name]
en: Contents Head 3
bs: Naslov sadržaja 3

[ctx: Style name]
en: Document Title
bs: Naslov dokumenta

[ctx: Style name]
en: Header
bs: Zaglavlje

[ctx: Style name]
en: Footer
bs: Podnožje

[ctx: Style name]
en: Plain
bs: Obični

[ctx: Style name]
en: Borders 1
bs: Uokviren 1

[ctx: Style name]
en: Borders 2
bs: Uokviren 2

[ctx: Style name]
en: Borders 3
bs: Uokviren 3

[ctx: Style name]
en: Row
bs: Red

[ctx: Style name]
en: Column
bs: Kolona

[ctx: Style name]
en: Light Gray
bs: Svijetlo siva

[ctx: Style name]
en: Dark Gray
bs: Tamno siva

[ctx: Style name]
en: Black
bs: Crna

[ctx: Style name]
en: Light Blue
bs: Svjetlo plava

[ctx: Style name]
en: Dark Blue
bs: Tamno plava

[ctx: Style name]
en: Red
bs: Crvena

[ctx: Style name]
en: Yellow
bs: Žuta

[ctx: Style name]
en: Colorful
bs: Raznobojni

[ctx: Style name]
en: Bluish
bs: Plavkast

[ctx: Style name]
en: Simple 1
bs: Jednostavan 1

[ctx: Style name]
en: Simple 2
bs: Jednostavan 2

[ctx: Style name]
en: Simple 3
bs: Jednostavan 3

[ctx: Style name]
en: Header 1
bs: Zaglavlje 1

[ctx: Style name]
en: Header 2
bs: Zaglavlje 2

[ctx: Style name]
en: Header 3
bs: Zaglavlje 3

[ctx: Style name]
en: Header 4
bs: Zaglavlje 4

[ctx: Style name]
en: Columns 1
bs: Kolone 1

[ctx: Style name]
en: Columns 2
bs: Kolone 2

[ctx: Style name]
en: Grid 1
bs: Mreža 1

[ctx: Style name]
en: Grid 2
bs: Mreža 2

[ctx: Style name]
en: Grid 3
bs: Mreža 3

[ctx: Style name]
en: Gray Heading
bs: Siv naslov

[ctx: Style name]
en: Blue Heading
bs: Plavi naslov

[ctx: Style name]
en: Blue Traditional
bs: Plav tradicionalan

[ctx: Style name]
en: Gray Traditional
bs: Siv tradicionalan

[ctx: Style name]
en: Blue Top and Bottom
bs: Plavi vrh i dno

[ctx: Style name]
en: Gray Top and Bottom
bs: Sivi vrh i dno

[ctx: application name]
en: Calligra Words
bs: Calligra riječi

en: Word processor
bs: Obrada teksta

en: Co maintainer
bs: Pomoćni održavalac

en: Everything
bs: Sve

en: Formatting stuff
bs: Posao formatiranja

en: Layout and Painting
bs: Raspored i crtanje

en: Statistics docker
bs: Statistički doker

en: Foot and endnotes
bs: Fusnote i endnote

en: Bibliography
bs: Bibliografija

en: Style Manager
bs: Menadžer stilova

en: ODF Support
bs: ODF podrška

en: Page break icon
bs: Ikona za prekid stranice

en: Copy
bs: Kopiraj

en: Standard
bs: Standardno

en: Document Title
bs: Naslov dokumenta

en: Head 1
bs: Zaglavlje 1

en: Head 2
bs: Zaglavlje 2

en: Head 3
bs: Zaglavlje 3

en: Bullet List
bs: Lista sa tačkama

en: Tools
bs: Alati

en: Invalid OASIS OpenDocument file. No office:body tag found.
bs: Neispravna datoteka OASIS-ovog OpenDocument-a. Nije nađena oznaka office:body.

en: Invalid OASIS OpenDocument file. No tag found inside office:body.
bs: Neispravna datoteka OASIS-ovog OpenDocument-a. Nije nađena nijedna oznaka unutar office:body.

en: This is not a word processing document, but %1. Please try opening it with the appropriate application.
bs: Ovo nije dokument za obradu riječi, već %1. Pokušajte da ga otvorite odgovarajućim programom.

en: Can not find needed text component, Words will quit now
bs: Ne mogu naći tekstualnu komponentu, Words će sada izaći

en: Installation Error
bs: Greška u instalaciji

en: Modified
bs: Izmijenjeno

en: Saved
bs: Snimljeno

en: Page %1 of %2
bs: Strana %1 od %2

en: Page %1-%2 of %3
bs: Strana %1-%2 od %3

en: Line %1
bs: Linija %1

en: Page Number
bs: Broj stranice

en: Line Number
bs: Broj linije

en: Page Style
bs: Stil stranice

en: Page Size
bs: Veličina stranice

en: Saved/Modified
bs: Snimljen/Izmijenjen

en: Mouse Cursor X:Y
bs: Kursor miša X:Y

en: Zoom Controller
bs: Kontroler uvećanja

en: Shape Properties...
bs: Svojstva lika...

en: Change how the shape behave
bs: Promijeni ponašanje figure

en: Create Template From Document...
bs: Napravi šablon od dokumenta...

en: Save this document and use it later as a template
bs: Spašava ovaj dokument radi kasnijeg korištenja kao šablona

en: You can save this document as a template.<br><br>You can use this new template as a starting point for another document.
bs: Možete spasiti ovaj dokument kao šablon.<br><br>Ovaj novi šablon možete koristiti kao polaznu tačku za neki drugi dokument.

en: Show Formatting Characters
bs: Prikaži formatne znakove

en: Toggle the display of non-printing characters
bs: Preklopi prikaz neispisivih znakova

en: Toggle the display of non-printing characters.<br/><br/>When this is enabled, Words shows you tabs, spaces, carriage returns and other non-printing characters.
bs: Preklopi prikaz neštampanih znakova.<br/><br/>Kada je ovo omogućeno, Words prikazuje tabulatore, razmake, nove redove i druge neispisive znakove.

en: Show Field Shadings
bs: Pokaži sjenu polja

en: Toggle the shaded background of fields
bs: Prebaci na osjenčenu pozadinu polja

en: Toggle the visualization of fields (variables etc.) by drawing their background in a contrasting color.
bs: Prebaci vizualizaciju polja (varijable itd) crtanjem svoje pozadine u kontrastnoj boji.

en: Show Text Shape Borders
bs: Prikaži ivice tekstualnog lika

en: Turns the border display on and off
bs: Aktivira ili deaktivira prikaz granica okvira

en: Turns the border display on and off.<br/><br/>The borders are never printed. This option is useful to see how the document will appear on the printed page.
bs: Uključuje ili isključuje prikaz granica<br/><br/>Granice se nikad ne štampaju. Ova je opcija korisna da vidite kako će se dokument pojaviti na ispisanoj stranici.

en: Show Table Borders
bs: Prikaži ivice tabela

en: Toggle the display of table borders
bs: Preklopi prikaz ivica tabela

en: Toggle the display of table borders.<br/><br/>When this is enabled, Words shows you any invisible table borders with a thin gray line.
bs: Preklopi prikaz ivica tabela.<br/><br/>Kada je ova opcija omogućena, Words koje pokazuje nevidljive granice tabele tankim sivim linijama.

en: Show Section Bounds
bs: Prikaži granice sekcija

en: Toggle the display of section bounds
bs: Perklopi prikaz granica sekcija

en: Toggle the display of section bounds.<br/><br/>When this is enabled, any section bounds will be indicated with a thin gray horizontal brackets.
bs: Preklopi prikaz granica sekcija.<br/><br/>Kada se to omogućeno, bilo koje granice sekcija će biti označene sa tankim sivim horizontalnim zagradama.

en: Show Rulers
bs: Prikaži lenjire

en: Shows or hides rulers
bs: Prikazuje ili skriva linijare

en: The rulers are the white measuring spaces top and left of the document. The rulers show the position and width of pages and of frames and can be used to position tabulators among others.<p>Uncheck this to disable the rulers from being displayed.</p>
bs: Linijari su bijelomjereća područja gore i lijevo od dokumenta. Linijari pokazuju poziciju i širinu stranica i okvira i mogu se koristiti za pozicioniranje tabulatora između ostalog.<p>Deaktivirajte ovu opciju ako ne želite da se linijari prikazuju.</p>

en: Snap to Grid
bs: Poravnaj s mrežom

en: Show Status Bar
bs: Prikaži statusnu traku

en: Shows or hides the status bar
bs: Pokazuje ili skriva traku stanja

en: Semantic Stylesheets...
bs: Semantički listovi stilova...

en: Modify and add semantic stylesheets
bs: Promijeni i dodaj semantičke listove stilova

en: Stylesheets are used to format the display of information which is stored in RDF.
bs: Stilovi se koriste za oblikovanje prikaza informacija koja je pohranjena u RDF.

en: Configure...
bs: Konfiguriši...

en: Page Layout...
bs: Raspored strane...

en: Change properties of entire page
bs: Promjena svojstava cijele stranice

en: Change properties of the entire page.<p>Currently you can change paper size, paper orientation, header and footer sizes, and column settings.</p>
bs: Promjena svojstava cijele stranice.<p>Trenutno možete promijeniti veličinu papira, orijentaciju papira , veličine zaglavlja i podnožja i postavke stupaca. </p>

en: Create Header
bs: Kreiraj zaglavlje

en: Create Footer
bs: Kreiraj podnožje

en: Show Comments
bs: Prikaži komentare

en: Shows comments in the document
bs: Prikazuje komentare dokumentu

en: Word Count
bs: Broj riječi

en: Shows or hides word counting in status bar
bs: Prikazuje ili skriva brojanje riječi na statusnoj traci

en: Page Setup
bs: Podešavanje strane

en: Header & Footer
bs: Zaglavlje i podnožje

en: Page layout
bs: Raspored strane

en: Odd Pages Header
bs: Zaglavlje na neparnim stranama

en: Even Pages Header
bs: Zaglavlje na parnim stranama

en: Odd Pages Footer
bs: Podnožje na neparnim stranama

en: Even Pages Footer
bs: Podnožje na parnim stranama

en: Main text
bs: Glavni tekst

en: Other text
bs: Drugi tekst
