calligra - en to bs translation catalogue (101 entries)

[ctx: (qtundo-format)]
en: Boolean Operation
bs: Boolean Operacija

note: i18n: ectx: Menu (object_order)
en: &Order
bs: &Red

note: i18n: ectx: Menu (object_align)
en: &Align
bs: &Poravnaj

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
bs: &Datoteka

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
bs: &Izmijeni

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
bs: &Pogled

note: i18n: ectx: Menu (object)
en: &Object
bs: &Objekat

note: i18n: ectx: Menu (object_distribute)
en: &Distribute
bs: &Raspodjeli

note: i18n: ectx: Menu (path)
en: &Path
bs: &Put

note: i18n: ectx: Menu (effects)
en: Effe&cts
bs: &Efekti

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
bs: &Postavke

note: i18n: ectx: ToolBar (edit_toolbar)
en: Edit
bs: Izmijeni

note: i18n: ectx: ToolBar (object_toolbar)
en: Object
bs: Objekat

note: i18n: ectx: ToolBar (align_toolbar)
en: Align
bs: Poravnanje

note: i18n: ectx: ToolBar (Effects)
en: Effects
bs: Efekti

note: i18n: ectx: ToolBar (view_toolbar)
en: View
bs: Pogled

en: &Flatten Path...
bs: S&pljošti Putanju...

en: Flatten Path
bs: Spljošti Putanju

en: Properties
bs: Svojstva

en: Flatness:
bs: Spljoštenost:

[ctx: (qtundo-format)]
en: Flatten path
bs: Spljošten put

[ctx: (qtundo-format)]
en: Refine path
bs: Promjenjen put

en: &Refine Path...
bs: &Promijeni put...

en: Refine Path
bs: Promijenjen put

en: Subdivisions:
bs: Podpodjele:

[ctx: (qtundo-format)]
en: Round Corners
bs: Zaobljeni Uglovi

en: &Round Corners...
bs: Zao&bljeni Uglovi...

en: Round Corners
bs: Zaobljeni Uglovi

en: Radius:
bs: Poluprečnik:

[ctx: (qtundo-format)]
en: Whirl & pinch
bs: Okreni i uštini

en: &Whirl/Pinch...
bs: &Vrtlog/Uštipak...

en: Whirl Pinch
bs: Vrtložni Uštipak

en: Info
bs: Informacije

en: The result of the Whirlpinch effect can be improved by refining the path shape beforehand.
bs: Rezultati Whirlpinch efekta mogu se poboljšati uređivanjem oblika puta ručno.

en: Angle:
bs: Ugao:

en: Pinch:
bs: Uštipak:

[ctx: (qtundo-format)]
en: Raise Layer
bs: Podigni sloj

[ctx: (qtundo-format)]
en: Lower Layer
bs: Spusti sloj

en: Configure
bs: Konfiguriši

en: Interface
bs: Interfejs

en: Misc
bs: Razno

en: Grid
bs: Mreža

[ctx: @title:tab Document settings page]
en: Document
bs: Dokument

en: Document Settings
bs: Postavke dokumenta

[ctx: @title:tab Author page]
en: Author
bs: Autor

en: Author
bs: Autor

en: A Vector Graphics Drawing Application.
bs: Aplikacija za crtanje  Vektorske grafike.

en: Bug fixes and improvements
bs: Popravke grešaka i unaprjeđenja

en: Bug fixes
bs: Ispravke grešaka

en: Helpful patches and advice
bs: Korisne zakrpke i savjeti

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert graphics
bs: Unesi grafiku

en: Choose Graphic to Add
bs: Odaberi Grafiku koju želite dodati

en: Could not load image.
bs: Nisam mogao učitati sliku.

en: Import graphic
bs: Uvezi grafiku

en: Could not create image shape.
bs: Ne mogu kreirati oblik slike.

[ctx: (qtundo-format)]
en: Mirror Horizontally
bs: Preslikano vodoravno

[ctx: (qtundo-format)]
en: Mirror Vertically
bs: Preslikano uspravno

[ctx: (qtundo-format)]
en: Mirror Horizontally and Vertically
bs: Preslikano vodoravno i uspravno

[ctx: (qtundo-format)]
en: Separate paths
bs: Podjeli putanje

en: Outline &Mode
bs: Konturni &Način

en: &Import Graphic...
bs: &Uvezi Grafiku...

en: D&elete
bs: O&briši

en: Edit Guides
bs: Uredi vodilice

[ctx: Duplicate selection]
en: &Duplicate
bs: &Dupliciraj

en: Distribute Center (Horizontal)
bs: Raspodjeli Centar (Vodoravno)

en: Distribute Gaps (Horizontal)
bs: Raspodjeli Procjepe (Vodoravno)

en: Distribute Left Borders
bs: Raspodjeli Lijeve Ivice

en: Distribute Right Borders
bs: Raspodjeli Desne Ivice

en: Distribute Center (Vertical)
bs: Raspodjeli Centar (Uspravno)

en: Distribute Gaps (Vertical)
bs: Raspodjeli Procjepe (Uspravno)

en: Distribute Bottom Borders
bs: Raspodjeli Ivice na Dnu

en: Distribute Top Borders
bs: Raspodjeli Ivice na Vrhu

en: Show Color Palette
bs: Prikaži paletu boja

en: Show or hide color palette
bs: Prikaži ili sakrij paletu boja

en: &Clip Object
bs: &Odsjeci objekat

en: &Unclip Objects
bs: &Neodsjeci objekte

en: Mirror Vertically
bs: Preslikano uspravno

en: Mirror Horizontally
bs: Preslikano vodoravno

en: &Close Path
bs: &Zatvori Putanju

en: Com&bine Path
bs: Sas&tavi putanju

en: Se&parate Path
bs: Od&vojeni put

en: Re&verse Path
bs: Iz&vrnuti put

en: Intersect Paths
bs: Raskršče puteva

en: Subtract Paths
bs: Oduzmi puteve

en: Unite Paths
bs: Ujedini puteve

en: Exclude Paths
bs: Odstrani puteve

en: Snap Path to Grid
bs: Priveži put na mrežu

en: Zoom to Selection
bs: Uvećaj na označeno

en: Zoom to Drawing
bs: Uvećaj do crtanja

en: Zoom
bs: Zumiraj

en: Show status bar:
bs: Prikaži statusnu traku:

en: Number of recent files:
bs: Broj skorašnjih datoteka:

en: Palette font size:
bs: Veličina fonta palete:

en: Select palette
bs: Izaberi paletu

en: Press to apply fill to selection
bs: Pritisnite za popunu izabranog

[ctx: The style has no fill]
en: None
bs: Nijedan

en: Press to apply stroke to selection
bs: Pritisni da popunis linijama selektirano

[ctx: The style has a custom stroking]
en: Custom
bs: Prilagođeno

[ctx: The style has no stroking]
en: None
bs: Nijedan

en: Stroke:
bs: Linija:

en: Fill:
bs: Popuna:
