calligra - en to bs translation catalogue (46 entries)

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
bs: Ala&tke

note: i18n: tag collection attribute text
en: Import
bs: Uvezi

note: i18n: tag collection attribute comment
en: Import content
bs: Sadržaj uvoza

note: i18n: tag script attribute text
en: Text or HTML File
bs: Tekst ili HTML datoteka

note: i18n: tag script attribute comment
en: Python script to import content from a text or html file
bs: Python skripta za uvoz sadržaja iz tekstualne ili HTML datoteke

note: i18n: tag script attribute comment
en: Python script to import content from a combined doxygen XML file
bs: Python skripta za uvoz sadržaja iz kombinovane doxiygen XML datoteke

note: i18n: tag script attribute comment
en: Python script to import content using OpenOffice.org PyUNO
bs: Python skripta za uvoz sadržaja koristeći OpenOffice.org PyUNO

note: i18n: tag collection attribute text
en: Export
bs: Izvoz

note: i18n: tag collection attribute comment
en: Export content
bs: Izvoz sadržaja

note: i18n: tag script attribute comment
en: Python script to export content to a text or html file
bs: Python skripta za izvoz sadržaja u tekstualnu ili HTML datoteku

note: i18n: tag script attribute comment
en: Python script to export content to a PDF file using ReportLab.org
bs: Python skripta za izvoz sadržaja u PDF datoteku koristeći  ReportLab.org

note: i18n: tag collection attribute text
en: Tools
bs: Alati

note: i18n: tag collection attribute comment
en: Miscellaneous scripts
bs: Razne skripte

note: i18n: tag script attribute text
en: XML Viewer
bs: XML preglednik

note: i18n: tag script attribute comment
en: Python script to view the OpenDocument XML representation of the current document
bs: Python skripta za pregled OpenDocument XML predstave trenutnog dokumenta

note: i18n: tag script attribute text
en: Document Tree
bs: Stablo dokumenta

note: i18n: tag script attribute comment
en: QtRuby script that displays the document structure within a treeview
bs: QtRuby skripta koja prikazuje strukturu dokumenta u stablu

note: i18n: tag script attribute text
en: Online Help
bs: Online pomoć

note: i18n: tag script attribute comment
en: Python script that uses the KHTML Part to display the Words Scripting online help
bs: Python skripta koja koristi KHTML Part za prikaz Words Scripting pomoći

note: i18n: tag collection attribute text i18n: tag script attribute text
en: Variables
bs: Promjenljive

note: i18n: tag collection attribute comment
en: Scripting variables for Words
bs: Skriptne promjenjive za Words

note: i18n: tag script attribute text
en: Read From File...
bs: Čitaj iz datoteke...

note: i18n: tag script attribute comment
en: Python script to read a variable from a file
bs: Python skripta za čitanje varijable iz datoteke

note: i18n: tag collection attribute text
en: Samples
bs: Primjeri

note: i18n: tag collection attribute comment
en: Samples to demonstrate scripting with Words
bs: Primjeri koji demonstriraju skriptiranje s Words

note: i18n: tag script attribute text
en: Insert Shape...
bs: Ubaci lik...

note: i18n: tag script attribute comment
en: Python script to insert a shape
bs: Python skripta za ubacivanje lika

note: i18n: tag script attribute text
en: Control Cursor...
bs: Kontrola kursora...

note: i18n: tag script attribute comment
en: Ruby script that demonstrates how to control the cursor
bs: Ruby skripta koja demonstrira kako kontrolisati kursor

note: i18n: tag script attribute text
en: Execute Action...
bs: Izvrši akciju...

note: i18n: tag script attribute comment
en: Python script that demonstrates usage of actions
bs: Python skripta koja demonstrira upotrebu akcija

note: i18n: tag script attribute text
en: Tool Actions...
bs: Alatne akcije...

note: i18n: tag script attribute comment
en: Python script that demonstrates usage of tool actions
bs: Python skripta koja demostrira upotrebu alatnih akcija

note: i18n: tag script attribute text
en: Progressbar
bs: Progres traka

note: i18n: tag script attribute comment
en: Python script that demonstrates how to use the progressbar
bs: Python skripta koja demostrira upotrebu progres trake

note: i18n: tag script attribute text
en: Text
bs: Tekst

note: i18n: tag script attribute comment
en: Python script that demonstrates usage of the text engine
bs: Python skripta koja demostrira upotrebu tekstualnog pogona

note: i18n: tag script attribute text
en: Lists with HTML
bs: Liste s HTML

note: i18n: tag script attribute comment
en: Python script that demonstrates how to create lists with HTML
bs: Python skripta koja demostrira upotrebu listi s HTML

note: i18n: tag script attribute text
en: Lists with Cursor
bs: Liste s kursorom

note: i18n: tag script attribute comment
en: Python script that demonstrates how to create lists with a cursor
bs: Python skripta koja demostrira kako kreirati liste s kursorom

note: i18n: tag script attribute text
en: Tables
bs: Tabele

note: i18n: tag script attribute comment
en: Python script that demonstrates how to deal with tables
bs: Python skripta koja demostrira kako raditi s tabelama

note: i18n: tag script attribute comment
en: Python script that demonstrates how to handle variables
bs: Python skripta koja demostrira kako rukovati varijablama

note: i18n: tag script attribute text
en: All Shapes
bs: Svi likovi

note: i18n: tag script attribute comment
en: Python script adds all shapes
bs: Python skripta dodaje sve likove
