calligra - en to bs translation catalogue (17 entries)

en: CalligraConverter
bs: Calligra Konverter Dokumenata

en: Calligra Document Converter
bs: Calligra Konverter Dokumenata

en: Dan Leinir Turthra Jensen
bs: Dan Lejnir Turtra Jensen

en: Input file
bs: Ulazna datoteka

en: Output file
bs: Izlazna datoteka

en: Make a backup of the destination file
bs: Napravi rezervnu kopiju odredišne datoteke

en: Batch mode: do not show dialogs
bs: Paketni režim: ne prikazuj dijaloge

en: Interactive mode: show dialogs (default)
bs: Interaktivni režim: prikazuj dijaloge (podrazumevano)

en: Mimetype of the output file
bs: Mimevrsta izlazne datoteke

en: The print orientation. This could be either Portrait or Landscape.
bs: Orijentacija štampe. Može biti uspravno (portret) ili položeno (pejzaž).

en: The paper size. A4, Legal, Letter, ...
bs: Veličina papira. A4, Legal, Letter, ...

en: The size of the paper margin. By default this is 0.2.
bs: Veličina margine papira. Podrazumijevano to je 0.2.

en: Two arguments required
bs: Dva argumenta se zahtijevaju

en: Mimetype for input file %1 not found!
bs: Mimevrsta za ulaznu datoteku %1 nije nađena!

en: Mimetype not found %1
bs: Mimevrsta nije nađena %1

en: Mimetype not found, try using the -mimetype option
bs: Mimevrsta nije nađena, pokušaj koristiti mimevrsta opciju

en: *** The conversion failed! ***
bs: *** Konverzija nije uspjela! ***
